Rechtsche vorderingen bij het Escorial NiV, Timmerfabriek „VIOS" westdam Voerden1 Nie^ na H d< DINSDAG 5 JANUARI 1937 EERSTE BI AD PAG a Dl Buitenland DUITSCH ULTIMATUM? De Spaansehe zaken hebben de laatste dagen opnieuw een ernstige wending ge nomen. Terwijl rond Madrid en op de andere fronten te land de strijd nog immer niet de resultaten oplevert, waarop men thans reeds zoolang wacht, wordt Spanje meer en meer omgeven door een geest van prikkelbaarheid, die groote gevaren in zioh kan sluiten. De scheepvaart op het geteisterde land wordt door de beide, elkander wanhopig bekampen- de partijen met ware Angus-oogen beloerd, en men voelt het gebrek aan reserves en aan weerstand, waaraan men aan weerszijden der linies steeds meer gaat lijden, uit de gie righeid, waarmede men elkander elke ver sterking, van buiten aankomende, blijft be twisten. Dat men daarmede de kans op het uitbreken van een zorgwekkend internatio naal conflict als bet ware zelf uitlokt, schijnt daarbij geen gewicht van beteekends meer in de schaal te leggen. Spanje's territoriale wateren worden den laatsten tyd in toenemende mate onveilig gemaakt door schepen en vaartuigen van allerlei kaliber, die niet tot de oorspronke lijke Spaansehe oorlogsvloot behooren, doch door partijen, tengevolge van het tekort aan maritieme strijdkrachten, op een improviso- rische wijze tot oorlogsbodems zij<n gepromo veerd. Zoo varen bijvoorbeeld thans onder de Spaansehe kust geheele reeksen voormalige visschersschepen rond, die na bewapening met enkele stukken geschut voor de beveili ging en bewaking der oeversteden moeten dienst doen. Deze hulpechepen achten zich tevens ertoe geroepen, de contróle der neu trale scheepvaart voor hun rekening te nemen. Verwacht mag worden, dat zij daar bij dikwijls tot handelingen overgaan, die met het Internationaal recht niet strooken. en een inbreuk vormen op tot op heden ge huldigde gebruiken. Bevreemden doet zulks intusschen niet, wanrt gelijk reeds uit ver schillende berichten aangaande de actie van deze vaartuigen blijkt, worden zij bediend door bemanningen, die niet alleen uiterst plecht met hun stukken omgaan, doch die van den Juridischen kant van een oorlog slechts vage voorstellingen hebben. Burger oorlog ontketent nu eenmaal den strijd in een van zijn gevaarlijkste vormen, geken merkt als hij wordt door onderlinge verwar ring, gebrek aan zelftucht en in gelijke mate aan humaniteit. Duitschland geeft er den laatsten tijd blijken van, met ruik een optreden niet langer genoegen te willen nemen. Wellicht gevoelt dit land zidh extra geprikkeld door de onaangenaamheden, welke zijn schepen en onderdanen in de Spaansehe streken hebben ondervonden, omdat het, ideëel althans, zijn lot met dat der Franco-regeering op een in het oog loopende manier verbonden heeft. Aangenaam is het niet, zoo men daarna moet constate eren, hoe traag de opmarsch der rechtschen vordert, en hoe taal de rooden zich verdedigen op de plaatsen, waar zij den tijd gehad hebben zich stevig te nestelen. Het befaamde Incident met het Dultsche ss. „Palos", dat door strijdkrachten der Bas- kische regeering werd aangehouden en naar Bilbao opgebracht, heeft in Berlijn ernstige ontstemming verwekt, die er niet minder op is geworden -mi men het schip weliswaar vrij heeft gegeven, doch een van zijn passagiers in de gevangenis heeft gestopt en een deel der lading voor contrabande heeft verklaard. De Duitsche strijdkrachten in de Spaansehe wateren zijn er vervolgens toe overgegaan, tegen de schepen der roode Spaansehe regee ring op te treden. Dat de kruiser „Könlgs- berg" zich daarbij zelfs van zijn geschut heeft bediend, namelijk tegen het ss. „Soton", is wel een symptoom van een thans inderdaad zeer dreigenden toestand. De ka nonschoten van dezen kruiser zijn feitelijk te beschouwen als oorlogsdaden, terwijl het radio-telegram, dat de Duitsche admiraal aan de Spaansehe regeering heeft gericht over zijn represaile-daden, werkelijk niet zoo heel veel verschilt van een ultimatum. Bij dit optreden steekt wel merkwaardig af het kalme en zakelijke beleid van Engeland, dat evenmin als welke andere mogendheid ook ongemoeid wordt gelaten, onlangs nog werd een Britsch schip, de „Blackhill", door een gewapend en treiler beschoten, doch dat met lankmoedigheid voortgaat, slechts door middel van zijn diplomatieke vertegen woordigers tegen zulk ongewenscht optreden te protesteeren. Duidelijk demonstreert dit wel, dat er voor Groot-Brittannië thans niet langer eerste- klasse-belangen op het sped staan, sinds Italië het, ook nog weder bij het sluiten van zijn Middellandsche Zee-overeenkomst, op ondubbelzinnige wijze o<~er zijn bedoelingen heeft gerustgesteld. Om het lot van Palestina Naar uit Jerusalem wordt gemeld, heeft men de plannen tot het houden van een pan-Arabisch congres in Egypte of in Irak laten varen. In plaats daarvan zal een al gemeen Moslem-congres tijdens de bede vaart te Mekka worden gehouden. Men wil trachten de Mohammedanen Voor het lot van Palestina te interesseren. Geen verdere Vlaamsche concentratie In politieke krinaen te Brussel verklaart men, dat de partij der Vlaamsche katholie ken, die sinds eenige weken pogingen heeft gedaan voor een fusie met ae partij der Vlaamsche nationalisten, thans van deze plannen heeft afgezien. eÏKdcqi Uur wroVuutq,! Wqqri f zoo'n bord staat Is het einde van een voorrangsweg In zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden: IECHTS GAAT VOORI De Spaansehe burgeroorlog MADRID HEEFT ZWAAR TE LIJDEN De kustvaart wordt steeds gevaarlijker I De Spaansehe nationalisten hebben zich thans meester gemaakt van 't dorp Villa Franca del Castillo, drie kilometer ten Westen van Majadohonda. De aan vallende troepen zijn in hot centrum van hun front ongeveer zeven kilometer opgerukt. De troepen, die het gebied verdedigen, maken deel uit van de internationale brigade. Zij verdedigen het gebied voet voor voet met behulp van tanks Doordat de nationalisten drie dorpen bij Majadohonda hebben bezet, liggen de wegen tusschen Madrid en het Escorial onder het vuur van hun artillerie. De aanval der nationalisten wordt door veel materieel gesteund. Het doei is, zooals bekend, het gebied ten Oosten van het Escorial te bezetten. Maandagmorgen heeft, volgens een United Press-correspondent, een boven het centrum van Madrid uitgevoerd luchtbombardement 45 slachtoffers geëischt, terwijl n.eer dan 150 personen deels ernstig werden gewond. De nationalistische vliegtuigen hadden voornamelijk als doel van hun luchtraid ge kozen de wijken rond den Puerta del jSol. zoomede de arbeidersdorpen in het Noorden der stad. Toen plotseling de vliegtuigen boven de stad verschenen, maakte zich een paniek meester van de burgerlijke bevolking. Hevig waren de explosies, veroorzaakt door het inslaan van de bommen, welke vijftig tot honderd kilogram zwaar waren. Vrouwen en kinderen vluchtten in alle richtingen, zoe kend naar bescherming. Alleen reeds in het aitbedderskwartier Te- toean de las Victorias werden 20 personen gedood en meer dan 100 anderen gewond. In groote plassen bloed lagen in verschel den straten de cadavers van paarden en muilezels, welke eveneens door de bommen waren getroffen. Ongeveer acht bommen kwamen neer in de onmiddellijke nabijheid van het bioscoop gebouw van Tetoean, tengevolge waarvan zes personen op slag werden gedood. Vijftien één-verdieping-huizen werden ln een ruïne Herschapen. Tevens kwamen en kele bommen neer in de neutrale zone. De onveilige Spaansehe wateren! Tengevolge van de nieuwe maatregelen der beide belligerenten in Spanje is de toch al gespannen situatie in de Noord-Spaansctie kustwateren andermaal verscherpt. Uit de havens Bilbao, Gijon, Santander, Bernedo en Samtone zijn namelijk twintig bewapende visschersschepen en vrachtboo ten der rooden uitgeloopen, met de opdracht, de Spaansohe en neutrale scheepvaart met behulp van de „meest geëigende middelen" te beschermen. Ieder vaartuig, waarvan blijkt, dat het agressieve bedoelingen heeft, moet onverbid delijk onder vuur worden genomen. Het des betreffend bevel is niet slechts van toepas sing op de drie-mijlzone, doch strekt zich uit over de geheele kustscheepvaart. Do roode hulpkruisers zouden gesteund worden don- verdragend geschut, dat in Lando en San- tona is gestationneerd en de verbinding tus schen Bilbao en Santander behaerscht. Anderzijds heeft generaal Franco aan de nationalistische vloots'.eunpunten bevel ge geven de afgekondigde blokJtade in ver scherpte mate door te voeren. Elk verdacht schip, dat geen gevolg geeft aan het bevel te stoppen, moet onverwijld onder vuur worden genomen. Mexicaansche dubbelzinnigheid De „Motormar", aan boord waarvan, naar verluidt, de voor Spanje bestemde Ameri- kaansche vliegtuigen oullen worden ver voerd, zal, indien nog ruimte beschikbaar is, tevens levensmiddelen en oorlogsmateriaal uit Mexico naar Spanje medenemen, aange zien de Mexicaansche regeering heeft beslo ten, ook in de toekomst de Spaansehe volks- frontroepen door den verkoop van het voor den oorlog benoodigde kruigstuig te onder steunen. Anderzijds echter meldt een Haivas-tele- gram, dat de secretarisgeneraal van het Mexicaansche ministerie van buin-nlandsch j zaken. Hidalgo, heeft verklaard, dat de ver bintenis, aangegaan door de Mexicaansche regoering, om den doorvoerhandel nan»- Spanje te verbieden van oorlogsmateriaal, afkomstig uit de Vereenigde Staten, onge twijfeld van toepassing is op alle materiaal, dat in den oorlog dienstig kan zijn. De Mexicaansche regeering zal dus het verzen den van de twaalf handelsvliegtuigen, die spoedig verscheept zouden worden, verbie den. De Spaansehe bankbiljetten De Spaansehe ambassade te Parijs deelt mede, dat de .Junta van Burgos" 'n decreet heeft uitgevaardigd, volgens hetwelk in het door de nationalisten bezette gebied alleen bankbiljetten mogen worden gebruikt, welke voorzien zijn van een stempel met het op schrift „Spaansehe regeering Burgos". De „wettige" regeering van Spanje heeft thans een decreet uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, „dat de goud- en zilver reserve van de Spaansehe bank onder be scherming van de regeering slechts de niet- afgestempelde bankbiljetten waarborgt. In door de regeering bezette gebied zijn de bank biljetten met het stempel van de opstande lingen niet geldig". De „Aragon" vrijgelaten? Het nationalistische omroepstatlon te Te- toean deelt mede, dat het roode vrachtschip „Aragon", hetwelk door het Duitsche oor logschip „Graf Spee" werd opgebracht, thans is vrijgelaten. Te Berlijn echter verklaart men, dat de „Graf Spee" de „Aragon" niet heeft vrijge geven, doch in een nationalistische haven heeft doen ankeren, teneinde zelf onbelem merd zijn koers te kunnen vervolgen. VERZUIM NIET alvorens U afslnit OOK ONS PRIJS aan te vragen Italiaansche troepen naar Spanje? „Tendentieuse propagandazegt Rome De Britsche regeering beweert thans te beschikken over inlichtingen, volgens welke op 1 Januari j.l. 4000 man Itali aansche troepen te Cadiz zouden zijn ontscheept. Deze geruchten worden te Rome ech ter als tendentieuse propaganda van communistische oorsprong van de hand gewezen. Wel zou Italië de vorming van een onaf hankelijk Catalonië beschouwen als een wijziging van den tegenwoordigen territo rial en status quo. „waartegen zich Italië, en niet Italië alleen, vastberaden zou verzet- ten". Reuter meldt, dat het in diplomatieke kringen te Londen vrij wat verrassing heeft gewekt, dat op den dag voor de ondertee- kening van de Italiaansch-Britsche overeen komst 4000 Italiaansche vrijwilligers in Spanje zouden zijn ontscheept. Voor het overige staat men in officieelo Britsche kringen op het standpunt, dat de overeenkomst in geen enkel opzicht betrek king heeft op de politiek van inmenging of niet-inmenging in Spanje, afgezien van de verklaringen ten aanzien" van de onschend baarheid van het Spaansehe gebied. De arrestaties te Danzig De nazi-pers eischt de arrestatie van den vroe geren senaatspresident, den ex-nazi Hermann Rauschning, wegens een afbre kend artikel door Rauschning gepubliceerd in een Poolsche courant, waarin de forma tie wordt aanbevolen van een nieuwe anti nazi-partij in Danzig en betreurd wordt de uitschakeling van den volkenbond uit de Danzigsche aangelegenheden. Rauschning zegt in bedoeld artikel, „de formatie van een nieuwe partij zou een logisch middel zijn tegen het terrorisme, waarvan de niet-nazi bevolking nu lijdt". Een directe ..afdoening" van het Danzig- probleem door Duitschland en Polen, in- plaats van door den volkenbond, is niet verstandig, want de belangen van Duitsch land en Polen zullen altijd tegenstrijdig zijn." Wat doet ge liever? DUUR WONEN ln een haarhuis en Uw leven lang haar betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 jaar bat hals geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN ol het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om aw echald al te lossen? Vraagt een prospectus aan bil de N.V. BOUWKAS „ROHYP", Spulstraat 219/221 Amsterdam (0.)« (AAv.) f A tin.) De Amerikaansche neutraliteitswet Opnieuw ln behandeling In het Amerikaansche Congres, dat he den te Washington bijeenkomt, zal o.a. de permanente neutraliteitswet behandeld worden. Deze wet zal breeder van opzet zijn dan de tegenwoordige tijdelijke rege ling. Voorgesteld wordt een embargo te leg gen op wapenen en financieele hulp ten behoeve van hen, die tegenstanders van een gevestigde en erkende regeering zijn. Onder de bestaande wet is, zooals men eet, een dergelijk embargo niet mogelijk. Thans kan slechts moreele pressie door de regeering geoefend worden om te voorko men, dat wapens en crediet worden ver schaft aan de anti-regeeringspartij in Spanje. Het is mogelijk dat de nieuwe neutrali teitswet ook bepalingen zal bevatten om het maken van oorlogswinst te beperken. De kwestie van de rechten der neutralen ter zee is eveneens een vraagstuk dat de Vereenigde Staten zeer aangaat De vrij heid der zeeën was één der 14 punten van Wilson en het voornaamste geschilpunt tusschen de Vereenigde Staten en de oor logvoerenden aan beide zijden in den we reldoorlog. Een wapen-embargo Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat Roosevelt onmiddellijk een embargo op wapenen zal toepassen voor Spanje en Duitschland. De betrekkingen tusschen beide landen zijn voldoende gespannen, meent men te Washington, om een dergelijken stap te rechtvaardigen. Er wordt op gewezen, dat Roosevelts ac tie niet zal worden uitgesteld, totdat for meel de oorlog is verklaard. Het embargo zal worden toegepast op Duitschland en beide oorlogvoerende par tijen in Spanje, daar de neutraliteitswet geen onderscheid maakt tusschen twee oor logvoerende partijen. Het huwelijk van ex-koning Edward Naar de „ïntransigeant" meldt, is de her tog van Windsor voornemens, in Mei van dit jaar te Weenen in het huwelijk te tre den. Hij heeft den wensch te kennen gegeven dat de plechtigheid niet openbaar zal zijn en slechts door enkele vrienden van het bruidspaar zal worden bijgewoond. Amerika krijgt „luchtkruisers" Binnenkort zullen twaalf 15-tons bombar- dements-watervliegtuigen, z.g.n. „luchtkrui sers", door de Amerikaansche marine In dienst worden gesteld. De toestellen zullen op Honoloeloe gesta tinnnccrd worden. Op het oogenblik worden 175 van deze toestellen gebouwd- De kroning van koning George VI Versiering der Westminster Abbey De Londensche Westminster Abbey is thans voor het publiek gesloten, in verband met het feit, dat thans een aanvang is ge maakt met de werkzaamheden ter versie ring van de kathedraal voor de kronings feesten van koning George VI, welke werk zaamheden vier maanden zullen duren. Waarschijnlijk zal de abbey niet voor September 1937 worden geopend aangezien na afloop van de kroningsplechtigheden eenige maanden zullen gemoeid zijn met het verwijderen van aangebrachte versie ringen. De deken van de Westminster heeft den sleutel der kathedraal overhandigd aan den hertog van Norfolk in diens kwaliteit van hoogsten kroningsambtenaar. Omtrent het karakter der versierings werkzaamheden wordt de grootste reserve in acht genomen; zelfs het personeel van de abbey mag de kathedraal tijdens de werkzaamheden niet betreden. Na de kroning zal de versierde abbey korten tijd voor het publiek ter bezichti ging worden opengesteld. De bestraffing van Tsjang Sjoe Liang Niet geheel ongedaan gemaakt Uit Nanking wordt gemeld, dat eerst na levendige discussies besloten werd, om aan Tsjang Sjoe Liang gratie te verleenen. Vooral Soeng, de zwager van Tsjang Kal Sjek, ondersteunde het verzoek van den De secondaire straf, waartoe Tsjang Sjoe Liang veroordeeld is, namelijk verlies der burgerrechten voor den duur van vijf Jaar, is echter nog steeds niet ingetrokken. Bo vendien is Tsjang Sjoe Liang onder toe zicht van een militaire commissie geplaatst zoodat het weinig waarschijnlijk lijkt, dat hij opnieuw zijn officieele functies zal kun nen waarnemen. De regeering zal generaal Wang Tsjoe Tsjang. een vroegere ondergeschikte van Tsjang Sjoe Liang, naar Sian Foe sturen met het oog op de eventueelo benoeming van een pacificatie-commissaris van Sjensi. Passagier springt uit vliegmachine Zijn lichaam nog niet gevonden Passagiers van een vliegtuig, dat te Brus sel uit Keulen is gearriveerd, hebben bij hun landing op het vliegveld medegedeeld, dat een der passagiers, een zekere Wenner, waarschijnlijk van. Engelsche nationaliteit, onderweg uit de machine is gesprongen. Het was per taxi op het vliegveld van Keulen gearriveerd twee mintuen voor het vertrek van het toestel. Wenner had zich tijdens de vlucht naar de W.C. begeven, waar men later sporen heeft gevonden, die erop wijzen, dat hij zou hebben getracht den wand van het vlieg tuig langs die zijde open te scheuren. Wen ner zou van een hoogte van duizend meter naar omlaag zijn gesprongen, op een oogen blik, dat het toestel boven wolken vloog in de omgeving van Maastricht Dit laatste blijkt uit een verklaring van den piloot, die mededeelde, dat hij op die hoogte een schok heeft gevoeld, alsof de machine plotseling lichter was geworden. Het parket van Brussel heeft onverwijld een onderzoek ingesteld. Men denkt, dat het hier zelfmoord betreft Admiraal Behnke t De voormalige chef der Duitsche marine admiraal Paul B e h n c k e, is te Berlijn in den ouderdom van 70 jaar overleden. De overledene was medewerker van groot-admiraal von Tirpitz, aanvoerder van het hoofdeskader in den Skagerrak- slag, opperbevelhebber der marine-strijd krachten bij de verovering van de Baltische Veelbelovende jongelieden Twaalf inbraken te Roosendaal gepleegd De politie te Roosendaal is er in ge slaagd de hand te leggen op de daders van een aantal grootere en kleinere inbraken en diefstallen, waardoor deze gemeente de laatste maanden werd verontrust Hun laatste optreden dateert van oudejaars avond, toen zij een perceel in de Hendrik Gerard Dirckxstraat door het kelderraam binnendrongen en een in de woonkamer aanwezige brandkast trachtten te forceeren hetgeen hun evenwel niet mocht gelukken. De bewoner, die in de aangrenzende alcoof sliep, heeft niets van het nachtelijke be zoek bemerkt Do politie kreeg echter voldoende aanwij zingen om een huiszoeking bij twee ver dachte personen te rechtvaardigen. Het be trof hier den 21-jarigen G. H. en den 24- jarigen L. B., beide ter plaatse woonachtig. Het resultaat daarvan was, dat groote hoe veelheden gestolen goederen, afkomstig van inbraken, werden gevonden. Beiden bekenden in totaal niet minder dan 12 inbraken en diefstallen te hebben gepleegd, waarvan zes bij de firma P. Braat, de bekende manufacturenzaak op de Markt, waar manufacturen, heeren- en dA- mescostumes, motorjekkers enz. werden buitgemaakt. De beide aangehoudenen zijn na hun be kentenis in verzekerde bewaring gehouden en zullen naar Breda worden gebracht om voor den officier van justitie te worden geleid Motorrijder ernstig gewond Gisteravond omstreeks 6 uur is op den weg tusschen P ij n a c k e r en Delft de 22-jarige J udent aan de Technische Hooge- school, J. C. van Marle, bij het passeeren van een in dezelfde richting rijdenden transportdriewieler daarmee in botsing ge komen en over den weg geslingerd. De heer van Marle brak een been en liep inwen dige kneuzingen op en eenige hoofdwonden In ernstigen toestand is hij naar het gast huis te Delft vervoerd. Zijn motorfiets kwam terecht onder een van de tegenover gestelde richting komende auto en werd nagenoeg geheel vernield. Van M. zou met groote snelheid hebben gereden. Bodewagen aangereden Vrachtrijder zwaar gekwetst Gisteravond heeft een vrachtauto van den heer de Vries uit Groningen door tot nog toe onbekende oorzaak te Haren bij Groningen den met een paard bespannen bodewagen van den vrachtrijder W. Hon- nebacke uit De Punt, die voor een winkel bij het kerkhof stond te wachten, aangere den. Het paard werd op slag gedood. H. ia zwaar gewond naar het Academisch zieken huis te Groningen gebracht Na deze aan rijding ramde de auto de bode-auto van den heer Poelman. Deze auto is eveneens ern stig beschadigd. De bestuurder is er goed GEMENGD NIEUWS Postzak te Venlo ontvreemd Later deel van de lnhoad teruggevonden Naar eerst thans bekend wordt Is Zaterdagavond op de binnenplaats van het postkantoor te Venlo een postzak met inhoud ontvreemd. De diefstal ge schiedde te ongeveer 10 uur, toen een postbeambte bezig was met het naar buiten dragen van postzakken om deze op een handkar te laden, teneinde ze naar het postkantoor te vervoeren. Gedurende een oogenblik dat de beamb te in het gebouw was hebben onbekenden de postzak van den wagen genomen. Zij zijn er in geslaagd ongemerkt te ontkomen. De beambte ontdekte den diefstal onmid dellijk bij zijn terugkeer en stelde d* poli tie van het gebeurde op de hoogte. Het uit gebreide onderzoek, dat dadelijk werd in gesteld had resultaat In een perceel bosch gelegen achter het woonwagenkamp te Venlo, werd een hoeveelheid verscheurde envelloppen en brieven gevonden. Het bleek weldra, dat men hier te doen had met den inhoud van de verdwenen post zak. Of er poststukken in de ontvreemde zak zaten, welke geldswaarde bevatten, kon nog niet worden vastgesteld. Wel bevond zich in de zak Nieuwjaars- post. Het onderzoek wordt voortgezet. Van de daders ontbreekt tot nu aan toe elk spoor. Door auto gegrepen en gedood Gisterochtend is op den straatweg En TTflnWWiyen, is nabij Haaksber gen, de 70-jarige G. Wigjam. een verpleeg de uit een oude mannenhuis, toen hij plot seling den weg overstak, door een auto ge grepen en op slag gedood. Zeqü' MOTORRIJWIEL" VERZEKERING Maattckapfif - Sneeh De overval met roof te Hippolitushoef Een der daders gearresteerd In verband met den overval met roof welke op Oudejaaarsvaond is gepleegd te Hippolitushoef (Wieringen) op den 50-jari- gen landbouwer J. Snooij .heeft de politie gearresteerd den 27-jarigen A. M. De man is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Alkmaar. Een geladen re volver is op hem gevonden. De man vertoonde een hoofdwonde wel ke hij bij de worsteling met den landbou wer moet hebben opgeloopen. De gearres teerde is door Snooij herkend als een der daders. Naar de beide andere daders wordt nog gezocht. Motor-ongeluk bij Borculo Gezien arts overleden Op den Bergsdhenweg bij Borculo is dr. Schey, wonende aldaar door de glad heid van den weg met zijn motor in de bocht geslipt. Hij kwam op de tramrails te recht en bleef bewusteloos liggen. De ma chinist van een naderende tram merkte t slachtoffer bijtijds op. Omwonenden droe gen den ernstig gewonden motorrijder in een nabijzijnde woning, vanwaar hij later met een ziekenauto naar zijn woning is ver voerd. In den loop van gistermiddag is "dr. Schey aan zijn verwondingen bezweken. Hij was een gezien arts. Het auto-ongeluk te Oegstgeest Een der gewonden overleden In het Academisch Ziekenhuis te Lel den is een der gewonden van het auto ongeluk, dat Zondagavond op den Rijks straatweg te Oegstgeest geschiedde, overleden. Het is de vrouw van den be stuurder, mevrouw K. H. van Es-van Wes- sum uit Amsterdam. De toestand van den heer A. van Es en diens echtgenootet mevrouw van Es-van der Lei, beiden uit Amsterdam, die minder ernstig werden gewond, is naar omstandig heden redelijk wel. Oude heer aangereden Vrijwel onmiddellijk overleden De 68-jarige heer A. Boezaard is op dec Rijksstraatweg onder de gemeente Zwam- merdam aangereden door een personen auto bestuurd door den heer van der Sloot uit Gouda. De heer Boezaard werd eenige meters meegesleurd en in bewusteloozen toestand opgenomen. Enkele minuten later is hij aan de bekomen verwondingen over leden. De bloemententoonstelling te Aalsmeer Bezoek van vorstelijke gasten Op Woensdag 6 Januari a.s. zullen de gasten, die ter gelegenheid van het a.s. hu welijk van H. K. H Prinses Juliana en Z. D H. Prins Bomhard ir Den Haag vertoe ven. een bezoek brengen aan de bloemen tentoonstelling te Aalsmeer welkp in den namiddqg van dien dag zal worden opend. Daaraan voorafgaande tal Schiphol wor den bezocht Te ongeveer 11 uur zal het ge zelschap aldaar aankomen, terwijl de lunch zal worden gebruikt in het restaurant op t vliegveld, dat dien dag voor de vorstelijke gasten gereserveerd zal zijn. (Adv.) Vulgaire handelwijzen Minister Colijn heeft in de Kamer verklaard, dat hij de nationaal-socialis- tische organen aan de weermacht ver boden heeft, omdat deze op vulgaire wijze de instellingen van den Staat en de gezagsdragers bestrijden. Daar hij daarin schoon gelijk heeft, bewijst met name het nieuwe dagblad van den heer Mus- eert dag aan dag. In het nummer van 16 December wordt Dr. Colijn minachtend aangeduid als „deze grijsaard, die door een ont redderde volksvertegenwoordiging aan het hoofd van een beginsellooze regeering deuj van Dim ook vrof Dit is wel degelijk strafbare smaadtaal, evenals „de zich ten onrechte katholiek noemende Staatspartij", een beleediging van Nederlands grootste, en de uitdruk king „door jodengif verhitte geesten" een beleediging van de kleinste volks groep is. Tweemaal wordt beweerd, dat minister Colijn het leger „verwaarloosd" heeft, terwijl op de wijze, zooals „De Tribune'* dat vroeger voortdurend deed, wordt ge schreven: „Ons volk moet het onmiddel lijk aftreden van den minister-president eiechen." Wij hebben er geen behoefte aan, dat de heer Rost van Tonningen wordt ver volgd. Want wij zijn er zeker van, dat ons volk zulk een taal tegen dr. Colijn, die voor Nederland in elk geval méér deed dan de heer Mussert en zijn htsele partij bij elkaar, hartgrondig verfoeien tal. Die taal teekent het peil der volge lingen van den heer A. A. Mussert, die zijn medeburgers bij voorkeur aanduidt als „hordcf' zij bewijst, dat zulk een blad terecht geweerd wordt uit onze kazernes. Dat Nederlandsche officieren zulk een smaad tegen een met de eere-eabel onderscheiden oud-collega zouden goed keuren, zooals het blad insinueert, wei geren wij te gelooven. Gisteravond te ruim kwart over negen zijn op het stationsemplacement te H a a i> 1 e m (Oostzijde) bij het rangeeren twee goederenwagens uit do rails geloopen, waarschijnlijk door het ontijdig overhalen van den wissel. Door deze ontsporing waren twee zijspo ren gedurende eenige uren gestremd, doch het normale treinverkeer heeft hiervan geen hinder ondervonden. Wel moesten de treinen op andere wijze het station worden binnengeloodst. Doodelijk ongeluk ln de hoofdstad Man overreden Gistermiddag kwart over drie la te Ara* sterdam een man van 65 jaar door een vrachtauto aangereden, doordat hij plotse ling -van het trottoir stapte. De man was op slag dood. Zijn identiteit kon niet wor den vastgesteld. Het lijk is overgebracht naar het Neder- landsch Israëlitisch ziekenhuis op de N^i Keizersgracht, GROENTENWINKEL UITGEBRAND Maandagnacht te omstreeks drie uur heeft een korte doch hevige brand gewoed in den groentenwdnkel van den heer Maks aan de Kennemerlaan te IJ m u i d e n. De heer Maks, zijn echtgenoote en drie kinderen, die uit hun slaap gewekt werdenj konden zich met achterlating van alles, in nachtgewaad in veiligheid stellen. Zij von den bij buren onderdak. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer was men het vuur spoedig do baas. Men kon echter niet verhinderen dat winkel en woning nagenoeg geheel uit brandden. Niets kon worden gered. Dé schade wordt door verzekering gedekt. trefi vore invl tuig wez daa vija UIT OOST-INDIE BANDJIRS IN MIDDEN-JAVA Zestien kampongs staan onder water BUITENZORG, 4 Jan. (Aneta). Door voortdurende regens hebben op verschil lende plaatsen overstroomingen plaats gegrepen. In het regentschap Soerakar- ta zijn 16 kampongs en dessa's over stroomd. Het bandjirwater staat 2y% meter hoog. Er wordt voedsel verstrekt In het regentschap Klaten zijn verschil lende dijken doorgebroken. Het verkeer naar Bajat is gestremd. In de onderdistric ten Ba jat, Tjawas, Karangdowo, Djoewiring en Wonosari staan langs de rivier Benga wan gedeelten onder water. Langs die ri vier staan de sawahs drie meter onder wa ter. Een groot oppervlak van de beplante sawahs in de onderdistricten Tjawas en Karangdowo moet als verloren worden be schouwd. Tot dusverre zijn geen berichten binnengekomen omtrent persoonlijke onge lukken of vee dat verdronken ia. Het regentschap voorziet in de verstrek king van voedsel, de omvang van de schade kan nog niet worden vastgesteld Gevecht na een godsdienstoefening PADANG, 4 Jan. (Aneta-A.N.P.) Na een godsdienstoefening, in de misdjid te Oed- joengpandan ontstond een vechtpartij tus schen Mohammedanen, nl. die van de oude en die van do nieuwe richting. Tijdens deze vechtpartij werden de lichten gedoofd. De politie greep onmiddellijk in, doch toch moest een zwaargewonde naar het hospi taal worden overgebracht Zes personen werden gearresteerd. Bandjir op Sumatra Vier dooden PALEMRANO. 4 Jan. (Aneta-ANP) Tij dens een bnntjir van <1e Rataogkapas tri- vier op Sumatra's westkunst) ontwortelde een boom. waardoor een rouw en drie ha- rer kinderen werden gedood. Tanks van de Shell en van de Socony staan onder water. De rivier steeg tot 70 c.m. boven het normale peiL

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2