Jliruuir gdiadfr (gmtmttf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Aankomst van Vorstelijke gasten Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche 1 zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Sbbertentieprttfttr. Van I tot 5 regels L17'/i Elke regel meer 022XU Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2*30 Elke regel meer Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend NO. 5977 DINSDAG 5 JANUARI 1937 16e Jaargang OPLEVING EN MUNTDEPRECIATIE In een interview heeft Dr. Colijn de vorige i week o.m. gezegd, dat de koersstijging van i de gulden nog eens duidelijk bewijst, dat o p 1 zichzelf beschouwd hier te lande depre ciatie niet noodig was; en voorts dat er oi tegenzeggelijk ook in Nederland een opl« ving waar valt te nemen, echter geheel en al los van de depreciatie, want ook daarvoor kon men dit verschijnsel reeds constateeren, wat o.a. mede uit te werkloosheidscijfers bleek. In enkele bladen heeft atn deze uitspraak den minister-president kwalijk genomen, want hieruit zou blijken, dat hij halsstarrig yasthoudt aan zijn aanpassingsleuze. Het is goed in dit verband de krant van gisteren even in te zien, en zoowel op uit spraken van bevoegde personen als op feiten te letten. In zijn Nieuwjaarsrede legde de voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koop handel er volle nadruk op dat het onjuist is „in 't verlaten van de gouden standaard een factor te zien, die met zekerheid en door een min of meer automatische werking het herstel van ons land brengt". Terwijl dezelfde spreker Jater wees op gunstige gevolgen van de aanpassingspoli tiek der regeering. Beziet men nu voort3 de economische be richten van gisteren, dan leest men daarin o.a. de volgende uitspraken: „De ontwikkeling zal moeten worden af gewacht om te kunnen vaststellen of en in welke mate de depreciatie van de gulden voor het bedrijf der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabrieken eenig voordeel zal bren gen". Of dit: „De opleving op de staal- en ijzermarkt begon al in de zomer en ging sterker wor den door het uitvallen van Spanje als erts leverancier wegens een burgeroorlog en door de inkrimping der productie in Duitschland met ongeveer 20 pCt." Of dit: De gunstige gevolgen van de depreciatie zijn voor het bedrijf nog niet in het oog val lend. Toch zijn de kansen, zoowel op de bin nen] andsche als buitenlandsohe markt beter geworden". De stijging vond vooral in Het begin van het jaar plaats. Terwijl van een ander groot bedrijf gezegd I wordt, dat nè 1 October de stijgende lijn zich nog krachtiger omhoog boog dan vóór die tijd. Uit alles blijkt voldoende, (Jat de muntcor- rectie zeker niet zonder beteekenis is, maar dat zij fout gaan, die aan de depreciatie won derkracht toeschrijven. De opleving was ge lukkig al aan de gang. De critiek op Co- lijn is misplaatst. NIET ALZOOI Door een aanzienlijk deel der Rooomsch- Katholieke pers wordt met instemming ge- wag gemaakt van het alarm, dat wij onlangs sloegen in verband met een persbericht, dat de Indische regeering er naar streeft, het aantal huwelijken van militairen beneden de rang van officier te beperken. Tegelijkertijd echter schrijft men het R. K. dagblad Het Noorden na, „dat het alleen onbegrijpelijk ls, dat de antirevolutionairen de benoeming van den heer Starkeriborgh Stachouwer hebben toegejuicht. Nu deze 1 gouverneur-generaal handelt, zooals te voor- zien was, is het uit met het juichen". Ja, het heet zelfs op vrij hatelijke toom Toen de benoeming van den huldigen i liberalen gouverneur afkwam, hebben wij in de Katholieke pers, op tal van plaatsen ernstige bedenkingen gehoord over deze liberale benoeming Maar zooals alles, wat de heer Colijn doet, in de anti-rev. pers geestdriftige be wondering wekt,, zoo was ook nu de anti- rev. pers vol lof over deze zoo gelukkige benoeming. Wij veroorloven ons hiertegen even op te merken, da^ van eenige toejuiching in ons blad niets, maar dan ook niets te vinden is. Wij hebben een zeer gereserveerd en be scheiden oordeel gegeven en zijn niet verder gegaan dan na het aanvoeren van bedenkin gen te verklaren, dat wanneer dr. Colijn en zijn méde-ministers, volkomen tot oordeelen bevoegd, een zoodanige benoeming bevorde ren en voor hun rekening durven nemen, wij den heer Starkenborgh met vertrouwen naar Ned. Indië zagen gaan. Van jubelen en juichen was dus zeker geen sprake. NOGAL PARMANTIG Mede naar aanleiding van een uiteenzet- tingt welke mr. Hoekema, secretaris van de Chr. Werkgeversvereeniging, in de „R. K. Werkgever" van het anti-revolutionair rap port inzake ordening heeft gegeven, schreef laatstgenoemd orgaan, dat de anti-revolutio nairen met hun ordeningsdrang de R. K. op vattingen over ordening vrij dicht naderen. 't Mocht wat, critiseert de Limb. Koe rier; men wekke toch niet de illusie, „dat. de anti-revolutionnairen op het stuk van economische ordening met ons een heel eind zouden meegaan, wat niet het geval is". 1 „Tusschen het anti-revolutionnaire rapport Het Vorstelijk Huwelijk Verwelkomd door H.M. de Koningin en het Bruidspaar Menigte brengt een ovatie De trein, welke om 20.02 uur het Staatsspoorstation te Den Haag bin- nenstoomt is in deze dagen een be roemde trein geworden daar hij bijna eiken avond eenige vorstelijke gasten naar de Bruidsstad brengt. Ook gister avond was dat weer het geval. Geen enkele maal is het echter zóó druk ge weest, want het was spoedig bekend ge worden. dat H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard ter ontvangst aanwezig zou den zijn. Geruimen tijd voordat het tijdstip aan gebroken was, dat de trein moest binnen komen, waren reeds vele hof-auto's voor het station gereden en vulde de Koninklij ke wachtkamer zich allengs. Daar waren o.m. aanwezig de Hertog en Hertogin vftn Mecklenburg, die gistermor gen gearriveerd zijn en meeste dames en heeren, van de eerediensten die aan de vorstelijke gasten toegevoegd waren. Voorts Lt. Gen. Jhr W. Röell, gouverneur der re sidentie, Prof. Ir. C. L. van der Bilt, loco burgemeester. Om kwart over acht arriveerde onder luid gejuich H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame. Even later reden Prinses Juliana Prins Bernhard voor. die van de wachten- de menigte eveneens een ovatie in ont vangst hadden te nemen. Ruim een half uur te laat stoomde de trein het station binnen. Op dat moment trad H. M. de Koningin uit de wachtkamer op het perron om de gasten te verwelko men. Prinses Juliana en Prins Bernhard volgden, evenals de andere leden van het gezelschap, die ter ontvangst aanwezig wa ren. Het bleek* Idaï met <ïe trein de vol gende gasten waren aangekomen: Z. D. H. de vorst van Lippe met H. D. H. de voretin van Lippe en Z. D. H. Prina Armin van Lippe. H. H. Prinses Doua- rière Frederik van Sachsen-Meinigen, Z. K. H. d« groothertog van Mecklen burg met H. K. H. de groothertogin van Mecklenburg, Z. K. H. de erfgroothertog van Mecklenburg, Z. D. H. de vorst van Waldeck, H. K. H. de groothertogin van Oldenburg, Z. K. H. de erfgroothertog van Oldenburg met H. JE H. de erf- groothertogin van Oldenburg, Z. D. H. Prins Julius zur Lippe met H. D. IL Prinses Julius zur Lippe, Z. D. H. Prins Ernst August zur Lippe en H D. H. Prinses Carola zur Lippe. Geruimen lijd vertoefden de vorstelijke personen op het perron om elkaar te be groeten. Daarna begaven allen zich in de voor het station gereedstaande auto's om vervolgens naar de verschillende hotels te rijden. Gistermiddag zijn reeds in hotel Oud- Wassenaar de Graaf en Gravin Kotzebue aangekomen evenals de Graaf en Gravin Rabe Oeynhausen met him kinderen die reis per auto hadden gemaakt. Aankomst van Engelsche Gasten Met de nachtboot uit Harwich zijn heden morgen vroeg te Hoek van Holland aange komen de Engelsche gasten van H. M. de Koningin, n.l. Prinses Alice van Groot-Brittanpië en haar echtgenoot de Graaf van Athlon e, alsmede majoor Abel Smith en Lady May Abel Smith. Met dezelfde boot reisden ook de leden van het gevolg en het personeel van den hertog van Kent, die in den loop van heden per vliegtuig op het vliegveld Ypenburg wordt verwacht. De vier gasten van H. M. de Koningin werden te Hoek van Holland door hof- auto's opgewacht, waarmee zij naar de Residentie werden gebracht. Te ruim 'negen uur arriveerden zij ten paleize Noordeinde, waar zij door H. M. werden ontvangen en hartelijk begroet Hun bezoek aan het paleis duurde ongeveer drie kwartier. Tegen kwart voor tien vertrokken ook de Graaf en „Quadragesimo 'Anno" gaapt een af grond. Het is struisvogelpolitiek die afgrond niet in zijn volle diepte te willen peilen". Het had wel iets vriendelijker gezegd kun nen worden, maar het is in elk geval duide lijk. De Limb. Koerier zegt het klaar en vol zelfbewustzijn: Wij kunnen met die ach terlijke, anti-revolutionnairen op het stuk der ordening niets beginnen; laat de stumpers maar in de achterste achterhoede staan. Met al de bescheidenheid, welke bij zoo'n vernietigend oordeel past, zouden wij echter deze vragen willen stellen: Heeft de schrijver over deze nieuwe anti these wel behoorlijk kennis genomen van hetgeen in vroeger en later tijd van anti revolutionaire zijde is geschreven over orde ning; is hij er wel zoo zeker van, dat alle Roomsch-Katholieken als „het meest es sentieels punt in het ordeningsvraagstuk zien: de taak van de overheid om de orde ning door rechtstreéksch ingrijpen te ver wezenlijken"; waartegenover de anti-revolu tionnairen nog steeds afwijzend staan. En ten derde, kan hij ons in gemoede euvel duiden, dat wij zijn schrijven nog al parmantig vinden? Gistermiddag to ruim 4 uur Heeft H. M. de Koningin den Belgischen gezant den heer Ch Maskens ten paleize Noordeinde in audiëntie ontvangen ter aanbieding van een eigenhandig schrijven van Koning Leo pold III in welk schrijven de Koning zijn gelukwensohen met het voorgenomen huwe lijk van Prinses Juliana betuigt. Vervolgens is de Belgische gezant door Prinses Juliana en Prins Bern hard ontvangen. Namens Koning Leopold heeft de heer Maskens het prinselijk bruidspaar eenkristallen vaas aan geboden een kostbaar voorwerp van Belgische glasblaaskunst. Bovendien heeft de Belgische gezant H. K. H. het groot lint van de Leopoldsorde ver leend, de hoogste Belgische onderschei ding. Geschenk van Hongaarsche vrouwen Namens de Hongaarsche vrouwen zal aan Prinses Juliana worden aangeboden een kleinood bestaande in een kanten kleedje liggend in een notenhouten casset te. Dit ragfijn product van de beroemde huisindustrie van het plaatsje Halas ont staan door de toepassing van dertig vel schillende technieken- In een cirkel zijn aan den binnenkant van het deksel der cas sette de calligrafisohe opdrachten gerang schikt van de vele vrouwenvereenigingen, in wier naam dit geschenk wordt aange boden. Door de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes is aan Vorstelijk Bruidspaar een bijzonder mooie klok aangeboden, waarmede een wei vervuld is van de Vorstelijke Bruid. Deze klok is bedoeld een plaats te vinden In het Paleis te Soestdijk en maakt dus daardoor deel uit van het Nationale ge schenk. Aan den achterkant is op beschei den wijze het insigne der Federatie aange bracht. Engelsche belangstelling De Engelsche bladen wijden de laatste dagen groote aandacht aan de voorberei dingen, welke in Den Haag worden getrof fen. Op de fotopagina's komen veelvuldig portretten voor van het Prinselijk Paar. De foto-pagina van de Times was gister vrijwel geheel gewijd aan het a.s. huwelijk terwijl de Daily Telegraph een „Nether lands supplement" heeft uitgegeven, dat met de hulp en voorlichting van het Neder landsche Informatiebureau te Londen is tot stand gekomen. De frontpagina vertoont het portret van H. M. de Koningin en het Bruidspaar. Voorts een afbeelding van de Ridderzaal zoomede het Nederlandsche wapen. De Daily Telegraph voegt hieraan de bes te wenschen toe voor de Koninklijke Fa milie en het Nederlandsche volk. Het rijkelijk geïllustreerde bijnummer be vat artikelen van een vriendin van Prinses Juliana, van Minister-President dr. H. Co lijn, die uiting geeft aan zijn vertrouwen op een toekomstige welvaart, van den Mi- niser van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff en tal van andere bij- Door de leerlingen van de Chineesche Zondagsschool te Katendrechtuitgaande van de Zending der GereiKerkenis de hierboven afgebeelde gecalligrafeerde wandtekst aangeboden aan het Prinselijk Bruidspaar. De door een Chinees ge schilderde letterteekens beteekenen in het Nederlandsch vertaald: God zegene W'. Het geheel werd ontworpen en uitgevoerd door den heer A. Duyser. onderwijzer aan de Chineesche Slöjdcursus van deze Zending. ONVERWACHTE RIJTOER DOOR DE RESIDENTIE Koninklijke Familie geestdriftig toegejuicht Ovaties voor het Prinselijk Paar H. M. de Koningin en het Bruidspaar hebben gisteravond een rijtoer door de verlichte en versierde straten van Den Haag gemaakt. Hierbij zijn ook Sche- veningen„ met name de Keizerstraat en de Badhuisstraat bezocht. Tegen half zeven reden de Kofauto's voor. In de eerste wagen stapten H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, in de tweede H. M. de Koningin, Prinses Arm gard en de hertog van Mecklenburg, dio gistermorgen in de Residentie is aangeko men en in de laatste wagen een aantal leden van het gevolg. Onder het gejuich van de wachtende menigte, die begreep dat de Vorstelijke Familie zou uitrijden de omgeving van het Paleis was afgezet werd weggereden, waarna in langzaam tempo de tocht door de verlichte Bruidsstad aanving. Overal waar de Vorstelijke Personen langs kwa men, dromde het publiek samen en het Bruidspaar had tal van ovaties in ont vangst te nemen. Het viel op, hoe vrij en ongedwongen de Prinses en Prins met elkander omgingen. Telkens maakten zij elkander attent op mooie plekjes en glanzende lichteffecten. In Scheveningen was het enthousiasme eveneens heel groot. Voor velen was de komst van het Vorstelijk Bruidspaar een volslagen verrassing, temeer omdat men nu een kansje kreeg de Vorstelijke Perso nen van heel dichtbij te zien. Het was kwart over zeven toen men weer voor het Paleis arriveerde. Uit de wach tende menigte steeg ook nu gejuich op. Het aloude „Wilhelmus" weerklinkt, als het Prinselijk Paar naar binnen schrijdt. Even later is alles weer voorbij en het ein- delooze défilé van duizenden belangstellen den langs het Paleis begint opnieuw„ tot dat even voor 8 uur de weg wederom wordt afgezet voor de tocht naar het station, waar verscheidene gasten door de Konink lijke Familie werden afgehaald. FEESTELIJKHEDEN IN DE RESIDENTIE Programma voor hedenavond Het feestprogramma van de Bruids stad voor hedenavond vermeldt o.m. de navolgende bijzonderheden: 20.00 uur Dierentuin, Nat. Zang avond o.l-v. mevr. Riesz Klikee, m.m.v. 500 meisjes en tenor. 20,00 uur Thaborschool (Pluvierstr.), Opvoering hist spel „Oran je en Scheveningen". 21.00 uur Geb. v. Kunsten en Weten schappen, Groote gala- avond, in tegenwoordigheid van de Vorstelijke person- nen. Muziek, spel. decla matie, apotheose etc. Groote verlichtingsavond Programma voor Woensdag: 20.00 uur Bidstonden in verschil lende kerkgebouwen. 20.00 uur Kloosterkerk. Samenkomst der beide Chr. Oranjever. Sprs. Dr. K. Dijk en Ds. G. Bos, m.m.v. solisten. 20.00 uur Dierentuin, Uitv. Oranje- Nassau-Cantate. 20.00 uur Wijdingsdienst Laakkerk. 20.00 uur Concerten in Oranjekerk en Nieuwe Badkapel. Groote verlichtingsavond DE VLAGKWESTIE MET DUITSCHLAND Het "incident" de wereld uit, zegt het D.N.B. Gisteravond heeft de Duitscheradio een verslag uitgezonden van een onderhoud, "dat een 'vertegenwoordiger van het Deutsche Nachrichtenbüro met Prins Bernhard heeft gehad. In dit Interview werd nadrukkelijk 'de aandacht gevestigd op de liefde van Z.D.H. voor zijn geboorteland en op de wensche- lijkheid van goede betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland, aan welk laatste land de Prins zegt door de gevoelens van zijn hart en door den aan H. M. de Koningin en hiermede aan 't geheele Nederlandsche volk afgelegde eed toe te behooren. Het D. N. B. sprak aan het einde van het verslag den wensch uit, dat het geschil thans tot te vredenheid en voldoening van beide parijen uit den weg moge zijn geruimd. Gaspedalen zijn gewilligMaar als uw auiosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groott GEMENGD NIEUWS Nachtelijke treinontsporing te 's Hertogenbosch Een groote ravage Geen persoonlijke ongelukken In den afgeloopen nacht is op het stationsemplacement te 's-Hertogen- li os ch, juist op het wisselcomplex der lijnen naar Utrecht en Nijmegen, de om tien minuten over half drie passeeren- groeps-goederentrein nr. 4005 Utrecht- Eindhoven door tot nu toe onopge helderde oorzaak ontspoord. Op den wissel sloeg de dertigste wagen uit de rails en nam zeven er achter vol gende wagens mee. Vier der wagens, wel ke gedeeltelijk geladen waren, werden to taal versplinterd of zwaar beschadigd om ver geworpen, daarbij versperden zij de beide sporen, welke bovendien zeer veel te lijden hadden. De onmiddellijk de goederentrein volgen de nachtposttrein naar Eindhoven, welke kwart voor drie in Den Bosch zou arnvee- ren. moest worden opgehouden. De reizi gers van dezen trein moesten uitstappen, doch konden eenigen tijd later de reis met het nog intact zijnde gedeelte van den goederentrein, waarin nu een personen rijtuig was opgenomen, voortzetten. Een der sporen vrij Inmiddels werden terstond maatregelen genomen tot vrijmaking der sporen. Uit Nijmegen kwam een takelwagen met hulppersoneel, dat, bijgestaan door perso neel uit Den Bosch, er vanochtend circa half negen in geslaagd was, een der spo ren vrij te maken. Tot dat tijdstip waréh de treinen voor Rotterdam omgeleid over Lage Zwaluwe, terwijl de reizigers uit het Noorden een kleine wandeling langs de ruïne moesten maken om het Bossche sta tion te bereiken. Daar de wissels ernstig beschadigd zijn, zal het den geheelen dag duren voor de beide sporen zijn hersteld. Persoonlijke ongelukken deden zicK niet voor. u Massa-jubileum bij Philips Dezer dagen Herdachten niet minder dan 235 employe's van Philips den dag waarop zij voor 121/2 Jaar bij "de N.V. in dienst tra den. De jubileerenden kwamen bijeen In de aula, waar dr. A. F. Philips persoonlijk, in tegenwoordigheid van de directie, met hartelijke woorden zijn waardeering uit sprak voor de steeds betoonde ijver en toe wijding. Als aandenken aan dezen dag ont vingen allen een zilveren horloge. Een nachtelijlce tnval te Amsterdam Zeven Duitschers vastgehouden In den afgeloopen nacht hebben eenige re chercheurs van de centrale recherche te A ra ster dam onder leiding van den chef van den vreemdelingendienst, hoofdinspecteur M. O. F. van der Heul, een inval gedaan in een woning aan de Padangstraat in de Indische buurt te Amsterdam. Het was aan de politie ter oore gekomen, dat hier een bijeenkomst zou worden gehou den van communisten, welke zich, naar men vermoedde, met illegale actie bezig hielden. Daar hierbij hoogstwaarschijnlijk een aantal ongewensebte vreemdelingen betrokken was, besloot de vreemdelingendienst te midder nacht ter plaatse een onderzoek in te stellen. Inderdaad werden in de woning tien com munisten aangetroffen, die blijkbaar een ver gadering hielden. Papieren, brochures en een filmapparaat werden in beslag genomen, ter wijl de communisten naar het hoofdbureau werden overgebracht. Het gezelschap bleek te bestaan uit drie Nederlanders en zeven Duit schers. Deze laatsten zijn vastgehouden. De Nederlanders zijn op vrije voeten gesteld. De Duitschers waren niet in het bezit BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telef. 43424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk I VRAAGT TARIEVENl TAdv.l VOORNAAMSTE NIEUWS l Dit nummer bestaai uit TWEE bladen Op Houtrust is een groote sportdemon» stratie gehouden, waar het vorstelijk bruidspaar is gehuldigd. In Den Haag zijn verschillende vorste* lijke gasten aangekomen. Overleden ïs Ds A. H. HilHers, Chr* Geref. predikant -te Groningen. Overleden ïs Ds. O. Casemïer. De koninklijke familie heeft gisteravond een rijtoer gemaakt door de verlichte Residentie. Gunstig oordeel van de National Cit^J Bank over het aanhouden van de ople* ving in de Vereenigde Staten. In den Bosch Is vannacht een goederen* trein ontspoord. Geen persoonlijke onge* lukken;- veel schade* De uitslag van de zevende ronde van het schaaktoernooi te Hastings. Te Venlo ïs een postzak ontvreemd. De Spaansche nationalisten hebben eenige vorderingen gemaakt In den sector van het Escorial, Te Londen wordt bevestigd dat in Cadiz 4000 Italianen ontscheept zouden' zijn* Madrid heeft wederom zwaar ondeï bombardementen te lijden gehad. Ex-koning Edward zou in Mei a-S- Weenen huwen* Vijf uur.. het uur yoor RUNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede Ud*J Bakker aangevallen en beroofd Zak met 50 vermist Gisteravond om zes uur was de bakker Li* uit Ocfelt op de weg onder St. Agatha zijn klanten aan het bedienen. Plotseling doemden uit de duisternis twee mannen op, die hem onverhoeds aanvielen en tegen den grond sloegen. Bij een korte worsteling werd hem de geldzak met een aanzienlijken inhoud ontrukt, waarna de bandieten verdwenen. Onmiddellijk werd de Cuyksche politie ge waarschuwd, die met burgemeester Van de Mortel direct ter plaatse was om een onder zoek in te steüien. w NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A<>1821 AMSTERDAM HOGESTIJN Co* H- VRAGEN «r ACTIEVE AGENTEN Ook de Haag- sche Tramweg Maatschappij wil zich bij het groote feest van Donderdag niet onbetuigd laten en heeft alle in dienst zijnde wa gens met wapens en vlaggedoek versierd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1