Duitsche kruiser neemt represailles De Vredesconferentie te Buenos Aires Natuurlijk in VOORBURG' L5H37 T7TTT „ATERDAG 2 JANUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog Rood Spaansch schip aangehouden en opgebracht Door Duitsche oorlogsschepen is nabij de Spaansche kust een rood Spaansch sohip aan, voorloopig opgebracht. Dit optreden staat in verband met het feit, aldus D.N.B., dat de roode autoriteiten geweigerd hebben, het deel van de lading, dat bij het vrij geven van het Duitsche s.s. „Palos" was achtergehouden en den gearres teerden passagiur aan den Duitschen kruiser „Königsberg" uit te leveren. De Duitsche regeering heeft zich hier door gedwongen gezien door repre sailles kracht bij te zetten aan haar eisdh. Nader wordlt vernomen, dat het hier het Spaansche s.s. „Soton" betreft. Het schip is door den kruiser „Kö nigsberg" aangehouden en voorloopig naar Pasajes opgebracht. Volgens een Havas-bericht uit Ber lijn zou het Spaansche schip niet „Soton", doch „Aragon" heeten, en zou het opgebracht zijn door den krui ser „Graf von Spee". Het staat volkomen vast, volgens het D.N.B., dat het s.s. „Palos" indertijd ver buiten de Spaansche territoriale wateren, en wel £3 mijl ten noordoosten van Kaap Machichaco, in beslag is genomen. De kapi tein van de „Palos" heeft om die reden ge weigerd, een protocol te onderteekenen, vol gens hetwelk zijn sohip vijf zeemijlen bui ten de kust zou zijn aangehouden. Oven- gens ligt ook dit punt buiten de driemijle- zone, dus buiten de Spaansche territoriale wateren. Britsch schip beschoten Te Londen verluidt, dat het Britsche schip „Et ris", dat 1843 ton meet, door een nations listisch oorlogsschip is aangehouden ter hoogte van Punta de Europa. Het was op weg van Haifa naar Liverpool. Het oorlogs schip opende het vuur op het vaartuig, waarvan de kapiteiiin weigerde te voldoen aan de eischen, die hem werden gesteld. De kapitein heeft de autoriteiten te Gibral tar van het gebeurde op de hoogte gesteld. Voorts seint de correspondent van de „Times" te Gibraltar, dat een vaartuig, waarvan de ui,aam en de nationaliteit hem niet bekend waren, bij dè haven van Malaga op een mijn zou zijn gestooten, waardoor het schip zware averij moet hebben opgeloopen. Een s mber Nieuwjaar! Te Madrid1 was, zooals begrijpelijk is, de stemming bij de jaarswisseling bijzonder gedrukt Het eenige geluid, dat Werd ver nomen, wa6 hét inslaan van de bommen in he.t stadscentrum. Krakiend sloegen zij ga ten in het reedis zoo gehavende stadsbeeld. Doch de schade was voornamelijk van ma- Erieelen aard. Het aantal slachtoffers was betrekkelijk goring: twee dooden en eenige gewonden. Volgens een beridht vaft de United Press was de materieefle schadte* aangericht bij lot nachtelijk bombardement zoo groot, dat tal van arbeiders tot Nieuwjaarsmorgen bezig waren met het opruimen van de puin- hoopen, die de straten op sommige punten bedekten. Een der bommen is in het Teatro Comico ingeslagen en moet het interieur vrijwel volkomen hebben vernield. Uit het ffiiti dat vele bommen die bovenverdiepingen der hooge huizen in de binnenstad hebben getroffen, leidt de United Press-oorrespoo- derrt af, dat heit doel der nationalistische batterijen waarschijnlijk de torenklok van het ministerie van Binoeniandsche Zaken is geweest. Over het algemeen is het gedurende die jaarswisseling aan het centrale front rus tig geweest. Slechts hier en daar kwam het tot schermutselingen, die echter geen wijziging in de frontlijn hebben gebracht Het hevigst schijnt nog te zijn gevochten in de noordwestelijke undversiteitswijkien. waar de nationalisten oudejaarsavond met tanks, loopgraafmortieren, tal van machi negeweren en handgranaten ten aanval trokken. Volgens berichten uit Madrid wen den de reohtschen teruggeslagen. Om 12 uur werden zoowel aan het linksche als ain het witte tront vier schoten gelost ter inlui- 'ding van het nieuwe jaar. Ook voor de Engelschen, die nog steeds 5n -Madrid vertoeven, was er zeker geen aanleiding om de jaarwisseling in uit bundigheid te vieren. Velen hunner hebben aan dien oproep van den leider der Brit sche legatie noodgedwongen gehoor gege ven en besloten de hoofdstad te verlaten. Heeds 54 Engelsche onderdanen hebben Ma drid per auto verlaten met bestemming naar Alicante, vanwaar zij naar Marseille zullen worden verscheept. Franco's nieuwjaarsrede In den nieuwjaarsnacht lïeeft F oen radio-rede gehouden, waarin hij zich richtte tot alten, die ire dien strijd der na tionalistisohe beweging de verheven histo rische roeping van het Spaansohe volk zien. Deze oorlog, zoo zeide Franco o.a., is niet ontstaan uit partijgeschillen of uit eer zucht, hij be toekent het onitwaken van e>en volk, dat niet wil ten gronde gaan aan het gif van het bolsjewisme. Spanje heeft zich zelf teruggevonden. Het zal na vijf maan den van oorlog in het nüeuwe jaar met ver- dubelde energie met het communisme den strijd aanbinden. Na het herstel van den vrede zal het een nieuwe staat opbouwen, gebaseerd op de beginselen der sociale rechtvaardigheid. Aan het slot van zijn toespraak drong Franco er bij de volkeren van Zuid-Ame- rika tot wien zijn rede eveneens gericht was op aan die nationale beweging in Spanje moreel te steunen. Het neergeschoten Fransche vliegtuig Van officieel© Fransche zijde wordt mede gedeeld dat het vliegtuig der Fransche ambassade in Spanje, dat onlang9 werd neergesohoten, niet door een nationalistisch doch door een volksfrontvliegtuig is aan gevallen. De Franeohe regeering heeft, nu dit vast staat, bij de regeering te Valencia teste&r d en sohacïrvergoeding geëlschi de familieleden van de .slachtoffers. DE KWESTIE DER VREEMDE VRIJWILLIGERS Berlijns antwoord op de Britsch-Fransche nota In de tweede week van Januari verwacht In welingelichte Londensche kringen is men van oordeel, dat het Duitsche antwoord op de Britsch-Fransche nota in zake vrijwilligerskwestie, thans niet lang meer op zich zal laten wachten. Men verwacht het „in den loop van de komende dagen", welke termijn door sommige politieke persoonlijkheden werd gepreciseerd als de tweede week van Januari. Uit een onderhoud, dat de Britsche gezant te Berlijn, Sir Eric Phippa, met Von N e u r a t h heeft gehad, en dat tamelijk langdurig is geweest, is men in officieele kringen geneigd te concludeeren, dat H Duitsche antwoord uitsluitend betrekking zal hebben op de non-interventie. Men legt inmiddels te Londen omtrent deze conferentie een zekere terughoudend heid aan den dag, die men vrijwel alge meen verklaart uit het bekend worden van bepaalde details omtrent het onderhoud, dat Von Ribbentrop kort voor zijn vertrek naar Duitschland met den Britschen minis ter van Buitenl. Zaken, Eden, heeft gehad. De bijzonderheden, die met betrekking tot dit onderhoud in de pers werden gepubli ceerd, hadden met nam© in Duitschland een ongunstigen indruk gewekt en men wenscht blijkbaar nu een herhaling van dergelijke ongewenschte publicaties te voorkomen. Non-interventle-coiitrola Lord Plymouth, voorzitter der non interventie-commissie te Londen, heeft aan het Foreign Office een gedetailleerd plan voorgelegd voor controle té land, ter zee en in de lucht ter bestrijding van schendingen van het neutraüteitsaccoord met verzoek dit zoo spoedig mogelijk aan de regeeringen te Burgos en Va'encia te doen toekomen. De Britsche gezant te Rome, sir Eric Drummond, heeft opnieuw een onder houd gehad met minister Ciano in zake de voorgestelde uitwisseling van verzeke ringen met betrekking tot het Middelland- sche Zeegebied. Naar verluidt droeg het onderhoud een bevredigend karakter en staan de onderhandelingen op het punt hun beslag te krijgen. Algemeen wordt verwacht dat de tekst van de overeenstemming in de komende dagen zal worden gepubliceerd. ARANTIE-STANDGROEN AR ANTIESTAND BRUIN ARANTIE-STAND ROOD ARANTIE-STANDZWART ARANTIE - STANDBLAU W peciesl product voor Buitenwerk. HOUDT 'ET UZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET OUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR ITALIË ANTWOORDT PARIJS EN LONDEN Het wil een volstrekte neutraliteit tegenover Spanje De Italiaansche regeering heeft aan de Commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog het antwoord Op de Fransch-Britsche nota inzake het lenden van vrijwilligers naar Spanje doen toekomen. Volgens bepaalde inlichtingen zou de Italiaansche regeering zich voorstander verklaren van een overeenkomst, die 't vertrek van vrijwilligers en elke andere Inmenging in Spanje verbiedt. Zij zou geen bezwaar maken tegen de ordening van de verschillende controle maatregelen aan de Spaansche grenzen en in de Spaansche havens, met het doel het zenden van vrijwilligers en het ver- leenen van financieelen bijstand te ver hinderen, op voorwaarde evenwel, dat partieele en willekeurige oplossingen H totale probleem niet uit het oog doen verliezen, De toepassing van een eventueele over eenkomst ter verhindering van het zenden en den- doorvoer van vrijwilligers naar Spanje zou aan controle moeten worden onderworpen. Anderzijds zouden maatregelen van den zelfden aard genomen moeten worden in de landen zelf, die de overeenkomst ondertee kenen, tegen personen, die een activiteit ontplooien, welke geëigend is den oorlog in Spanje te verlengen Iedere financieel© bijstand, niet alleen die welke verleend wordt door middel van negeeringsleeningen, doch ook die van par ticuliere organisaties, door middel van openbare inzamelingen, zou moeten worden verboden. Eveneens zou het goud van de Bank van Spanje, dat in het buitenland ge- Arabieren werpen met steenen Toscanini's orkest In de „vuurlinie" Een autobus met 72 leden van het orkest tn Toseanini, dat thans op toumée is door alestina, is te Nabloes, op weg van Jeruza lem naar Haifa, door onbekenden met stee- gebombardeerd Hoewel de ruiten ver brijzeld werden, is niemand ernstig gewond. Toseanini zelf bad op het laatste oogenbldk zijn vertrek naar Haifa uitgesteld en was dus niet bij het incident aanwezig. Men gelooft, dat de Arabieren precies op de hoogte zijn van de reizen, welke vooraan staande personen door Palestina ondernemen daarvoor een speciaal systeem in het leven hebben geroepen, dat vertakkingen be nt in alle deelen van het land. Fransche stakers bezetten gasfabriek De arbeiders van de gasfabriek te Bel fast (Fr.) hebben het werk neergelegd en de fabriek bezet. Een delegatie zal zich naar de prefectuur begeven, om namens de stakers een onderhoud te hebben met de directie. Men hoopt op een spoedige oplossing van het conflict. Dynamietaanslag op Roemeensch Aartsbisschop Er was politiek ln het spel In de woning van den aartsbisschop van Raannicul, (Roemenië) is des nachts een dynamietaanslag gepleegd. De patronen, die in de groote ontvangst zaal waren geborgen, richtten veel schade aan en brachten een paniek onder het per soneel teweeg. Er werd echter niemand wond. Een ingesteld onderzoek heeft nog niet tot arrestatie geleid. Men gelooft, met een poli tieke wraakneming te doen te hebben, daar de aartsbisschop sympathiseerde met de uiterste rechterzijde en vaak ernstige mee- ningsversohillen had met parlementsleden der democratische partij en zelfs met leden der plaatselijke geestelijkheid. De Poolsch-Litausche spanning De Poolsohe autoriteiten hebben aan de Litausche automobilisten vebboden, over Poolsoh grondgebied te rijden. Deze maat regel schijnt genomen te zijn bij wijze van represaille in verband met de chicanes, waarover men zich te Warschau beklaagt met betrekking tot de behandeling van, de Poolaclie föindettfteid ia Litauen, n Nieuw bord. Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be- teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft Jr deponeerd ls. niet gebruikt moeten worden jor oorlogsdoeleinden. Tenslotte eischt het Italiaansche docu ment de onderdrukking van alle vormen van propaganda ten bate van Spanje, met name van de propaganda door middel van de radio. Frankrijk wil Duitschlands medewerking Poncets nieuwjaarsrede te BerRJn De Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Pon eet, beeft voor de leden der Fransche kolonie een nieuwjaarsrede gehou den, waarin hij met betrekking tot Duitsch land zeidei „Men zou zich vergissen, wan neer men meende, dat Frankrijk voornemens Duitsahland te vernederen, te omcirkelen, te onderdlrukken of een kruistocht tegen dat land te leiden. Anderzijds zou men zich even zeer vergissen, wanneer Frankrijk zou beschouwen als een wanordelijk decadent land, dat zich zijnerzijds zou laten vernede ren, omcirkelen, onderdrukken of tot het voorwerp van een kruistocht zou laten ma ken. Frankrijk wenscht in vrede en harmo nie met Dulfschilawd te leven en het terug te brengen in dien kring van groote mogend- 1 .den op de plaats, die het toekomt, n.l. een der voornaamste plaatsen. Frankrijk weet, dat de organisatie van den vrede, de actieve medewerking van - Duitschland vereiseht en doet een beroep op die medewerking". Spreker eindigde met zijn vertrouwen te uiten in hetgeen het nieuwe jaar brengen NIEUWJAAR ELDERS In Italië ls, overeenkomstig een onlangs genomen besluit, de Nieuwjaarsontvangst bij den koning, die vroeger gebruikelijk was, niet doorgegaan. Italië beschouwt namelijk voortaan den 28sten October, d.i. de datum van de marsch naar Rome, als het begin van het nieuwe jaar. Niettemin waren alle win kels gesloten en werd nergens gewerkt. Uit Moskou meldt United Press, dat men daar in alle hoofdstraten, op pleinen, ii scholen en andere openbare gebouwen, enor me Kerstboomen heeft opgericht, die tot dus ver verboden waren, maar thans „Nieuw- jaarsboomen" worden genoemd. De oorlogsverklaring van 1914 Uit Fransche archieven verdwenen Volgens de „MaMn" is bij een onderzoek in de archieven van het Fransche ministerie van Buitenlendsche Zaken gebleken, dat het document, dat de oorlogsverklaring Duitschland aan Frankrijk inhield, verdwe nen is. Deze ontdekking jeeft men gedaan toen men een onderzoek instelde naar de affaire Linder. De zaak Linder houdt verband met de clandestiene wapenzendingen uit Frank rijk naar Spanje, naar aanleiding waarvan een stenotypiste van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, Susanna Linder en een zekere Michel Rosemefeld gearresteerd zijn. Lindberg bereidt nieuwe oceaan-vlucht voor Kolonel Lindberg, die in Engeland de American Airways Ltd. vertegenwoordigt, is voornemens in den loop dezer maand met dè yliegboot „Caledonia" van de Imperial Airways de eerste proefvlucht te maken van de vlieghaven Wostport, aan de westkust van Ierland, naar New York, via New Foundland, De beide genoemde luchtvaartmaatschap pijen zullen gemeenschappelijk de eerste luchtlijn voor passagiers en goederen ovor den Atlantischen Oceaan exploiteeren. Hitiers nieuwjaarsrede tot het Duitsche volk Duitschland waarborg voor Europa's vrede Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft de Führer een oproep gericht, tot de N.S.D.A.P., waarin hij o.a. zegt: „G-eeft mij vier jaren tijd, wa© het ver zoek, dat ik op den dag van overneming der macht in 1933 tot het Duitsche volk richtte. Het vierde jaar is thans geëindigd. Een ontmoedigd, politiek en moreel versla gen en economisch geruïneerd volk heefr. zich weer verheven. Dit wonder is het werk de Nat.-Soc, Partij. Haar komt de ver dienste toe, dezen grooten keer der natie te hebben voorbereid, verwezenlijkt en vol- brricht. Duitschland zal steeds meer een bolwerk zijn van de Europeesche bescha ving tegenover het bolsjewisme, dut de vijand is van het menschdom. Door het succes van het groote werk van nationaal herstel wordt Duitschland tevens een veilige waarborg voor den Europeeschen Aan het einde van het vierde jaar dank ik al degenen, die mij door hun offervaar digheid, gehoorzaamheid en trouw onont beerlijk geweest zijn voor het welslagen van mijn arbeid. Het in politiek opzicht uit de boeien van het Verdrag van Versailles verloste voile zal in de komende vier jaren ook zijn eco nomische boeien losmaken. Aan het begin van het nieuwe jaar nemen wij het besluit, met nog grootere liefde voor ons volk voor geen werk geen offer en geen moeite terug te schrikken. Dan zal ons ook in den komenden tijd, evenals voorheen, de zegen van den Al machtige niet verlaten, een zegen, waarom wij dankbaar en ootmoedig smeeken, voor ons Duitsche volk en voor onzen e" arbeid". Hoe Ras Imroe zich overgaf Laatste AbessIJnsch verzet gebroken Ras Imroe, de leider van de laatste weer stand biedende Abessini^che troepen, heeft te Hona, in het gebied Kaffa, aan speciale verslaggevers der Italiaansche bladen, die Italiaansche troepen bij de occupatie van West-Abessinië volgen, verklaard, dat hij bij zijn aankomst te Gore in Juni jl. een brief van den negus had pntvangen, waarin hij opdracht ontving den tegenstand tot No vember vol te houden. Tegen dien tijd zou hij namelijk doel treffen den bijstand ontvan gen van een Euro;1' Asche mogendheid. Inderdaad stond m den door Ras Imroe getoonden brief vermeld, dat Genève het met den negus eens was, dat Italië aan het eind van zijn krachten was, en dat Addis Abeba door een niet groot aantal Italianen werd bezet. Op basis van deze mededeelin- gen heeft Ras Imroe getracht, tot overeen stemming te komen met de bevolking van Galla en den Engelschen consul omtrent een guerrilla tegen de Italianen, waarin hij echter niet slaagde. Ontmoedigd dacht hij er over Abessinlë te verlaten, doch in Augustus organiseer de hij, na herhaald aandringen van den negus en na de aankomst van alle offi cieren van de oude Abessinische krijgs school te Oletta, nieuwen tegenstand, tot dat hij onlangs den strijd tegen een Italiaan sche colonne onder leiding van kolonel Principalis, verloor. Na dezen strijd, dien hij leidde, waarbij 800 dooden vielen, gaf Ras Imroe zich met andere notabelen, o.w. Wolde Sahic, het hoofd der z.g. regeering te Gore, en talrijke leerlingen van de krijgsschool te Oletta, o.a. den zoon van den oud-gezant van Abessinië te Londen, Martin, een zoon van Ras Naziboe, en den vroegeren mi nister van buitenlandsche zaken, Nermi, over. DE ARBEID DER RESPECT. COMMISSIES Tweede en derde zitting der conferentie Groote eenstemmigheid bij het nemen van beslissingen Een welvoorziene disch Solidair met het leed in Spanje (Speciale Correspondentie) III Zooals we in ons vorig stuk vermeldden, is de arbeid der Conferentie verdeeld over een zestal commissies. Ondanks het warme zomerweer zijn die commissies met ijver en bezieling aan het werk getogen en de bladen gaven uitvoerige madedeelingen over het in de vergaderingen dier commissies verhan delde. Het heeft geen nut en het zou ons ook te ver voeren, indien van dien com missie-arbeid verslag werd uitgebracht. Hoofdzaak is, wat er tenslotte, na degelijke voorbereiding door de Conferentie zelve wordt besloten. Maar wel mag gememoreerd worden, dat ook in de vergaderingen dier commissies flinke en uitvoerige speeches worden gehouden; dat het blijkbaar in Amerika niet aan redenaarstalent ontbreekt en dat natuurlijk ook verschillen openbaar worden. Men krijgt echter den indruk, dat die verschillen niet zoo bijzonder groot zijn en dat het waarschijnlijk wel zal gelukken tot eenstemmige besluiten te komen. Dat de afgevaardigden vrijmoedig hun opinie zeg gen, ook al wijkt die af van de zienswijze van anderen is sleohts te loven, want zoo doende wordt openbaar wat er in geheel Amerika wordt gedacht Ala met die vrij moedigheid gepaard gaat oprechtheid en tevens het vaste voornemen, om straks de genomen beslissingen en besluiten uit te voeren zonder aanziens des persoons, dan zal deze conferentie niet tevergeefs gehou den zijn en wordt meteen aan den Volken bond een les gegeven. De les namelijk om het gegeven woord gestand te doen, ook tegenover groote mogendheden, die in strijd met hun gegeven woord het recht der klei ne volken verkraohten en door bruut geweld het statuut van den Volkenbond tot een aanfluiting maken. De tweede volledige zitting van de Vre desconferentie kon gehouden worden op Woensdag 16 December 1936. Na opening door den vpowitter, Dr. Saayedra Lamas. werden de notulen der eerste zitting zonder op- of aanmerking goedgekeurd, al de ere- dentie-brieven geapprobeerd en door den president verklaard, dat achtereenvolgens de voorstellen ter tafel zullen komen, die in de respectieve commiessies zijn goedge keurd. Als eerste spreker trad op de verte genwoordiger van Chili, om te rapportee ren namens de commissie voor de organi satie van den vrede. De arbeid der commissies Bij wijze van inleiding liet de spreker, dr. F. Nieto del Rio uitkomen, dat met name op de eerste commissie, welke te han delen heeft over de organisatie van den vrede, wel een groote verantwoordelijk heid rust, omdat vooral van de resultateD dezer commissie het welslagen der Confe rentie zal afhangen. Immers gaat het hier toch over alles wat dienen kan, om ons continent toöj den vrede te bewaren, con flicten te voorkomen en de volken te be schermen tegen mogelijke bedreigingen als gevolg van de wereldomstandigheden. Met een gepast optimisme kon worden gecon stateerd, dat, hoewel het ideaal nog niet i» bereikt, er toch in geheel Amerika een vrij groote mate van eenstemmigheid heeracht, vrucht o.a. van de idealen der groote Ame- rikaansche helden Washington, Bolivar, San Martin, enz. Wat verder de werkwijze van deze eer ste commissie aangaat, werd meegedeeld, dat er vijf sub-commissies werden benoemd, öm de onderscheiden onderdeden van het materiaal te bestudeereu. Als een eerste middel voor het wnsoli- deeren van .ion vrede werden allereerst de vertegenwoordigde naties uitgenoodigd, voorzoover zij dit nog niet deden, om zich aan te sluiten bij het protocol van de con ferentie, welke in 1933 te Montevideo werd gehouden, waartegen toch', volgens spreker, niemand eenig bezwaar kan hebben. In het desbetreffende voorstel werd opgemerkt, dat de vrede niet een zaak is van Amerika al leen. maar van. de gansche wereld; ingeval ergens een oorlog is of dreigt, waardoor ook de vrede in Amerika wordt bedreigd, zullen alle Amerikaansche staten, na ge pleegd overleg, gezamelij'k moeten optreden en alles moeten doen, wat uit de aangega ne verplichtingen voortvloeit. In de tv^ede plaats werd een voorstel ter tafel gebracht, waarin werd uitgesproken, dat elk volk soeverein blijft en dat geen en kel land hei recht heeft zich te mengen in de interne aangelegenheden van een ander land; dit is dus de gedachte van non-inter ventie. Bij het derde punt werd gehandeld over het universeel maken van het inter-Ameri- kaansche recht, zoodat ook niet-Ameri- kaansche staten zich hierbij zouden kunnen aansluiten. In de vierde plaats werd de noodzakelijk heid bepleit, om een permanent inter-Ame- rikaansch hof van Justitie in te stellen, als huizenbeait niet zooveel omhaal meebracht, zou het toch wel een aangename en voordeel!ge belegging zijn, nietwaar? als U huizen koopt bij Algemeen Beheer en ze daar in beheer geeft, hebt IJ gepn risico, geen zorg, geen rompslomp. maar weld; 7 tot 12 rente na aftrek van alle kosten, juist nu hebben wij zeer voordeellge aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan 7. Meerdervoort 259 Telefaon 333278. de ideale randgemeente der Residentie I Kostciooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VRONESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Iflarlannelaan 272 Het Makelaarskantoor en Woningbureau „HOLLAND-INDIE" Steenhotstraat 77, SOEST. Telefoon 909 Verschaft U alle Inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK. SOESTDUINEN en SOESTERBERd Vraagt gratis en franco geïlL Woninggids Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bi] aan- en verkoop van Vaste Goederen waarbij spreker de hoop uitsprak, dat ook dit voorstel met algemeene stemmen door de Conferentie zou worden aangenomen, ai waren er enkele republieken, die die nood zakelijkheid van zulk een hof niet inzagen. Uit dit overzicht van de eerste voorstellen der eerste commissie kunnen de lezers wel zien, langs welke hoofdlijn zich de arbeid der conferentie beweegt. Jn dit verpand nu mogen we vermelden, dat al deze voorstel len unaniem door de vérgadering werden aangenomen. Mede werd de bepaling aan vaard. dat de verdragen voor ombepaalden tijd gelden en dat eventueel een jaar van te voren een land de verdragen kan opzeggen. Nog een drietal andere voorstellen werden aangenomen, waaronder ook het voorstel om te stichten een Amerikaansche Acade mie voor het internationale recht. Na de aanneming dier voorstellen voerden verschillende afgevaardigden het woord, om do zienswijze hunner regeeringen toe te lichten en te wijzen op allerlei omstandig heden, waardoor het eene Land eerder en ge makkelijker de besluiten zal kunnen uit voeren dan andere landen. Hiermee kwam men aan het einde der besprekingen voor dezen dag en de vergadering werd dan ook door den voorzitter verdaagd. Even voor het begin dezer vergadering werd een aparte samenkomst gehouden in verband met den burgeroorlog in Spanje Het doel van deze samenkomst, belegd voor al op verzoek van de Middel-Amerikaan- sche Staten, was, om ter conferentie iets te zeggen over dien burgerkrijg. Opgemerkt werd, dat dit dan met voorzichtigheid moet geschieden, omdat ook ter conferentie de sympathieën wel verdeeld zullen zijn. Be sloten werd tenslotte om voor te stellen in de laatste samenkomst een minuut stilte waar te nemen als uitdrukking van het Amerikaansche leed-cfragen over het lijden van Spanje. Dit voorstel komt dus later op de conferentie aan de orde. Een Amerikaansche Volkenbond?, Het communisme in Noord-China Tsjang Sjoe Liang krijgt gratie Maarschalk Tsjang Sjoe Liang, die onlangs den president der Chineesche repu bliek Tsjang Kai Sjek eenigen tijd ge vangen heeft gehouden men weet dat Sjek inmiddels ongedeerd te Nanking is te ruggekeerd is tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. Te Sjanghai echter is meiï algemeen van oordeel, dat Sjoe op verzoek van Sjek zal worden begenadigd. Intusschen wordt het, volgens het D.N.B. met den dag duidelijker, dat Noord-China aan communistische praktijken is overge leverd. Sedert de gouverneur van de pro vincie Sjensi Sianfoe verlaten heeft ea in middels te Lojang is gearriveerd, is ieder verkeer met deze geibdeden wederom verbro ken. Ieder oogenblik wordft, volgens het Duit sche nieuwsagentschap het bericht ver wacht van de bezetting van Sianfoe door afdeelingen van het roode leger. w 19 December vergaderde de con ferentie ten derde male. Over deze derde samenkomst slechts een enkel woord, om dat anders dit artikel te lang wordt. Het eerste voorstel betrof niets minder dan het stichten van een Amerikaansöhen Volken bond. Hierover werd echter geen beslissing genomen; alleen werd besloten dit voorstel in te dienen bij de eerstvolgende vergade ring van de Pan-Amerikaansohe Unie, wel ke Unie te Lima zal vergaderen. En eindelijk zij nog venneld, dat er niet minder dan twintig voorstellen werden inge diend en aangenomen, welke betrekking hebben op intellectueele samenwerking. Het was dus een welvoorziene disch. Nadat hulde en dank was gebracht aan allen, die in het verleden hebben gearbeid aan het codificeeren van het internationale recht en nadat weer vele afgevaardigden het woord hadden gevoerd, kwam ook voor deze derde samenkomst het einde. De commissies gaan ijverig voort met ver gaderen en besluiten en ook de vierde sa menkomst belooft belangrijk en interessant te worden O AN HELPEN WIJ ELKAAR! N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG TENNISBANEN VIJVER-IS0LEERIN6EN ff. LANG ZOON - ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875. Tel. 213b Rietmeubelen voor serre's, torrassen, schepen, zie kenhuizen, sanatoria, etc* Levering door den bande) voorCementveri K.Y. v.h. D. MATAK FONTEIN HARLINGEN.TELi22a JVed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2