jHcumr gtibcsdje (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker „Incidenten" rondom de Hakenkruisvlag MEDDENS ZOON Specialiteit in Avondkleediip ..PEREZ PERZISCHE TA PUTEI abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5975 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 2 JANUARI 1937 Uibrrttntteprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer f 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meerQ.45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 16e Jaargang Christelijke Pers in een geestelijk vrijgevochten land Als grondrechten van den Nederland- schen burger kunnen, dank zij de moei zame strijd van Prins Willem de Eerste, den Vader des Vaderlands, naast elkaar genoemd worden vrijheid van geweten, van religie, van onderwijs, van vereeni- ging, van vergadering, van briefgeheim en van pers. En het valt niet moeilijk nog meerdere volksvrijheden aan te wijzen. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat dit in de practijk mag uitloopen op bandeloos heid. De verantwoordelijkheid van elk bur ger tegenover de wet staat bij het beleven dier vrijheden als een schildwacht op post, 0.m anarchie te voorkomen. Het is het anti revolutionaire beginsel, hetwelk steunt op de Majesteit Gods voor al het geschapene, waaruit de goede verhouding tusschen gezag en vrijheid valt af te leiden. Dit anti-revolutionaire beginsel werkt, Gode zij dank, door in alle volken en naties, zij het, dat soms in bepaalde landen het licht ervan nauwelijks valt op te merken. In ons gezegend vaderland wordt dit anti-revolutionaire beginsel bewust want onbewust wordt het door talloos ve len óók aangehangen door een groote volksgroep aanvaard als het richtsnoer van het leven in Staat en Maatschappij. Daar wordt bij dit volksdeel van geslacht op geslacht geworsteld om het antwoord op de vraag, hoe in deze Staat en deze Maatschappij Gods eere op -ijn best kan uitkomen, en Zijn geboden kunnen wor den nageleefd. Alzoo gaat het in dezen strijd om de hoogste goederen, al wordt daarbij het aardsche niet veronachtzaamd. De vrije Christelijke Pers, gedreven door de liefde tot de anti-revolutionaire beginselen in den breedsten zin van het woord, staat daarbij in de voorhoede, en is in onzen tijd van cultuur-overheersching en tech niek-verfijning een onmisbaar instrument. Staat Nederland ïn de voorste rij, wat betreft het bewust belijden of pro- pageeren van de anti-revolutionaire le vensopvatting, zoo is het toch ook wel met het instrument der Christelijke Pers. Zelfs in landen, als Noord-Amerika en Enge- land, waar het Calvinisme voor een be langrijk deel den bodem toebereidde voor volksvrijheden met een diepen geestelijken ondergrond, is geen sprake van een eigen Pers, welke leeft uit dit beginsel. De Pers moge daar in het algemeen herhaaldelijk toonen niet losgedacht te willen worden van de Christelijke fundamenten, van het dagelijks in de goede richting bewerken der volksmassa is geen sprake. Op het Vasteland van West-Europa ïs het nog geheel anders. De vrijzinnige le vensopvatting der vorige eeuw voerde tot het liberalisme: het liberalisme vormde den overgang tot het marxisme, meer of min der fel rood gekleurd, en wat méér voor deel zag in een ontwijken van den geeste lijken strijd, nam genoegen met de zoute- looze „neutraliteit". Hetwelk in de practijk ïn allen gevalle beteekende een zich onzij dig houden, wanneer de vraag aan de orde kwam: „wat dunkt u van den Christus?" Hier en daar poogde een Roomsch- Katholiek dagblad de geestverwanten bij een te houden, maar overigens was het óf liberaal óf marxistisch óf zoogenaamd neu traal, wat de klok van de Pers sloeg. Hoe zouden de zaken zich anders ontwikkeld hebben, wanneer in Duitschland de vrije Christelijke dagbladpers de vele millioenen Lutheranen en de enkele millioenen Gere formeerden had aangevuurd in den gees telijken strijd. Of in het puur Roomsche Italië, indien Kerk en Pers elkaar te hand en te voet waren geweest. In Duitschland zou niet een nieuwe Staat zijn geboren geworden, welke wél uitgaat van een mythe-gedachte, doch van het Christen dom als oerkracht voor het welwezen van het volk zwijgt. In Italië zou de fascistische opperstaat-gedachte nimmer het doorwer ken der Christelijke opvattingen op alle terrein des levens gestuit hebben. In Nederland, gezegend land, klopt dus wel een Christelijke Pers dag aan dag aan de deuren der menschen, die Christelijk belijden en Christelijk leven met elkaar in overeenstemming willen doen zijn. Zeker, wij weten het wel, deze Pers is nog nau welijks den mannelijken leeftijd genaderd. Het geestelijke réveil, waaruit deze Pers geboren is, dagteekent van nauwelijks een halve eeuw terug. Schuchter en beschei den, gelijk het paste, vroegen onze eigen dagbla'den een plaats tusschen de econo- misch-machtige en geestelijk-volgroeide collega's uit de liberale en neutrale wereld. Totdat na veel vallen en opstaan, na tal- looze teleurstellingen en ongedachte uit reddingen, onze Christelijke Pers al thans wat de voornaamste bladen onzer volksgroep betreft de gelijkwaardige in vele opzichten is geworden, en dikwijls zelfs de ouderen voorbijschrijdt. De ge ringe middelen heeft God willen zegenen, Doch de strijd van eiken dag blijft. Eén korte periode van inzinking of moedeloos heid, en een nieuwe achterstand is ont staan. Want wat in Nederland bereikt kan worden, is nog lang niet bereikt. Wie ziet, wat de sociaal-democratie, waar niemand, maar dan ook niemand ach terblijft in de propaganda voor haar Pers, tot stand brengt, mag zich wel bezinnen, en nadenken over eigen roeping. Nu kan men zeggen: ja, maar bij de sociaal democraten hangt het bestaan van alles wat zij hebben in dezen tijd van nationale opwaking af van een krachtige Pers, dan vergete toch geen belijdend Christen in Nederland, dat het bij ons niet anders staat. De vrijheid, waarin het Christelijk volksdeel zich mag verblijden, zal in een stadium van onzekerheid komen te verkee- ren, wanneer er geen Christelijke Pers meer zou zijn om het schild op te heffen over alles wat ons op geestelijk gebied lief is: over Kerk, School, Politieke en Maat schappelijke organisatie. Radio en Ver- eenigingsleven. De geestelijke boosheden in de lucht, waarvan onze Bijbel spreekt, nemen tel kens andere gedaanten aan, maar zij laten niet met rust. Het is dezelfde eeuwenoude strijc tusschen het licht en de duisternis, tusschen den leugen en de Waarheid. ,Daarom, neemt aan de wapenrusting Gods", leert Paulus, „opdat gij kunt weerstaan in den boozen dag, en alles verricht hebbende, staande blijven. Staat dan, Uwe lendenen omgord hebbende met de waarheid, en aangedaan hebbende het borstwapen der gerechtigheid, en de voeten geschoeid hebbende met bereidheid van het Evangelie des vredes; bovenal aangenomen hebbende het schild des ge- loofs, met hetwelk gij alle de vurige pijlen des boozen zult kunnen uitblusschen". In 1937 verwachten wij weer veel hulp van onze lezers in den strijd voor de Christelijke volksvoorlichting, en, wat. ons zelf betreft, wij wenschen ons betrouwen te stellen op den Heere Heere. En moge het Christenvolk in deze ernstige tijden dicht op elkaar aanhouden. Want van de drie, geloof, hoop en liefde, is de liefde toch nog de meeste. BRUGOF TUNNEL TE ROTTERDAM B. en W. bevelen een vierbanige tunnel aan bij den gemeenteraad Jaarcapaciteit van zes millioen auto's Kosten ruim 13 millioen B. en W. van Rotterdam hebben, thans bij den gemeenteraad een uit- voerig voorstel ingediend, om te be sluiten tot het maken van e en vie r- b a nig e tunnel onder d e Nieuwe Maas, waarvan twee banen voorloopig en desgewenscht definitief voor wielrijders- en voet gangersverkeer worden gereserveerd Beslissing op korten termijn De Minister van Waterstaat heeft be richt, dat de regeering haar standpunt om trent het verleenen van medewerking aan de tweede oeververbinding niet kan bepa len, alvorens de gemeenteraad een uit spraak heeft gedaan. Deze beslissing zaJ op korten termijn moeten worden geno men omdat vóór 3 Februari de bouw van tunnel of brug moet worden gegund vol gens de bestekvoorwaarden. Het door B. en W. voorgestelde tun nel-project heeft de instemming van de oeververbindingscommissie, die het vraag stuk „brug of tunnel'' uitvoerig heeft be studeerd en ook die van de commissies van onderstand. Het doel van de tunnel De bedoeling is, dat de voorgestelde tunnel het interlocale verkeer mede zal dienen, totdat dit zoodanig is toegeno men, dat de in het Rijkswegenplan opge nomen brug bij IJsselmonde moet worden gemaakt. Alsdan zal de tunnel in hoofd zaak dienen voor het locale verkeer. Daar om is het z.g. „groote tunnelplan", dat jaarlijks 126.500 meerdere lasten voor de gemeente zou medebrengen, en ook de bouw van een hoog gelegen brug van grootere capasiteit, afgewezen. Bij de afwijzing van het brugplan heeft ook het argument gegolden, dat de omweg die het verkeer zou vragen voor de weg gebruikers groote indirecte kosten zou me debrengen. De voorgestelde vierbanige tunnel zal, naar verwacht wordt, gedurende vele jaren het verkeer kunnen opvanr DUITSCHE PERS VERONTWAARDIGD Wat er tijdens een voetbal wedstrijd in Den Haag gebeurde Van „incidenten" geen sprake Een te Essen verschijnend orgaan van de N.S.D.A.P., de „National Zeitung"- heeft een artikel gepubliceerd getiteld: „Eigenaardige huwelijksgebruiken in Neoerland". En in de ondertitel luidt het: „Politie eri Regee- ring zien lijdelijk toe, dat de hakenkruis- ag wordt gesmaad". Het uitsteken van de hakenkruisvlag, zoo schrijft het blad, heeft in zekere kringen ileiding gegeven tot z.g.n. „protest demonstraties" voor de huizen van Duit- sohers. De te hoop geloopen menigte eisch- te verwijdering van de vlag. De politie heeft slechts gemaana tot doorloopen en huiseigenaars in overweging de vlag in te halen om handtastelijkheden te vermijden. Het blad neemt het den Prins hoogst kwalijk, dat hij zelf niet tegen dgl. gebeur tenissen protesteert en is van oordeèl, dat de Prins niet te spoedig moet vergeten, dat hij als Duitsoher were, geboren. Dergelijke gebeurtenissen* zoo besluit de redactie van het Duitsohe orgaan, mogen niet stilzwij gend worden voorbij gegaan. En het om rukken van de Duitsche vlag èn het bezoedelen van dit symbool, practisch on der oogen van'de politie, mag niet zonder protest blijven zou geen aanleiding zijn geweest tot publicatie van dit bericht, wanneer niet een groot deel van de Duitsche pers gister morgen met grooten ophef melding had ge maakt van een tweeoe „sensationeel" be richt, over „een beleediging van de haken kruisvlag" tijdens een voetbalwedstrijd in Den Haag. Het betreft hier een telegram van het „Deutsohe Nadhrichten büro", volgens het welk op 23 December jl. tijdens een voetbal match in Den Haag de tribunes versierd waren met twee zwart-rood-gele en twee zwart-wit-roode vlaggen (resp. de kleurea van de republiek van Weimar en van het oude Keizerrijk) terwijl er geen hakenkruis vlag aanwezig was. De aanvoerder van de Duitsche ploeg zou >n hakenkruisvlag hebben gehaald en deze onder gejoel van een deel van het publiek omhoog hebben geheschen, terwijl de andere vier vlaggen werden ingehaald. Ook zou de kapel zoogenaamd het „Deutschland-lied" niet hebben kunnen spe len. Een voorstel om het „spotlied Lippe Detmold eine Wunderschöne Stadt, bum bum" te spelen, werd volgens het bericht van het Duitsohe blad met verontwaar diging door de Duitsohe ploeg van de hand gewezen. Aan deze berichten mogen wij wel toe voegen, dat de Duitsche berichtgeving sehro mogelijk overdreven mag worden genoemd. Vna vlag-„incidenten" is hier te lande niets bekend. Er is niets geschied, dat ook maar op een „incident" heeft geleken. Wat het eerste bericht betreft, schijnt de zer dagen wel de aandacht der autoriteiten gevestigd te zijn door het Duitsohe gezant schap op een onaangename bejegening van de Duitsche vlag in een of andere volks buurt. Van Nedarlandsöhe zijde is daarover onmidellijk leedwezen uitgesproken, doch van een „incident" was geen sprake, hoog stens van een kwajongensstreek. Een opgeblazen voorstelling Naar aanleiding van de berichten over den voetbalwedstrijd Den HaagLippe schrijft ons de voor den wedstrijd verant woordelijke instantie: De opgeblazen voorstelling van het voor gevallene van Duitsche zijde maakt hot noodig het verhaal tot zijn iiiste afmetin gen terug te brengen, te eerder omdat na de zeer aangename verstandhouding met de Duitsche ploeg ook na den wedstrijd, waarbij van eenige geraaktheid niets ge bleken is, dit persbericht niet anders dan verwondering kan wekken. Ziehier dan de nuchtere feiten. Op het terrein gekomen, wees een van de Duitsche Mders den Haagschen leider erop, dat de vier op de tribune gelheschen Duitsche vlaggen alle vervallen vlaggen waren, diat in de plaats van deze die haken kruisvlag ware te hij schen en dat voor het geval deze niet voorhanden mocht zijn, reedis een gehaald werd bij de Duitsche legatie, waarvan een vertegenwoordigej mede aanwezig was. De Haagsohe leider betuigdp zijn spijt over het misverstand, deed de vroegere Duitsdhe vlaggen strijken en de hakenkruisvlag hijschen. Dat daarbij een deel van het publiek zou hebben gejoeld en een ander deel gejuicht, is niet waar: er is noch gejoeld noch gejuicht, het geval ging blijkbaar onopgemerkt aan het pu bliek voorbij. Nu ,de kwestie van de volksliederen. Het comité had een gelegenheidsmuziekje tor opluistering van den wedstrijd beschikbaar gesteld. Toen aan d'en leider opgedragen werd bij het in hpit veld komen van Duitschers het Duitsohland-lied te spelen en daarna bij het opkamen van het Haag- sche elftal het Wilhe'mu*. ar.'-.T.H'to hij dat het troepje het Duitschlamd-lied niet kon spelen, omdat het uitsluitend het Lippp-lied had ingestudeerd. De Haagsche leider deal de dat mede aan de Duitsche leiders, onder uitdrukkelijke mededoeline, dat zoo zij wenschten, dat het LippMied gesneeld werd, ook het Neder!antïsche volkslied niet zou worden gespeeld. Dit laatste is geenszins een eisch van Duitsche zijde ge weest. De Duitschors wenschten het Lippe- lied niet, waarop alle muziek werd afgc- Dat, gelijk het D.N.B. gelieft te be richten, de Duitschers het Llppe-Det- moldlled verontwaardigd afgewezen zonden hebben, omdat dit een spot lied zou zijn en zij zich daardoor niet wilden laten hoonen, is pnnr ver- zinseL gen: de capaciteit voor het snelver keer bedsaagt 6 millioen auto's per jaar. Blijkt de ontwikkeling van het verkeer dit gewenscht te mhken, dan kunnen ook de twee banen voor het wielrijders- en voetgangersverkeer voor autoverkeer worden ingericht. De kosten De kosten van het voorgestelde tunnel project zullen bedragen rond 13.300.000. Wat de financiering betreft gaan B. en W. van Rotterdam er van uit, dat het rijk ook nu nog bereid zal zijn 11.800.000 voor zijn rekening te nemen, waartegen over staat, dat Rotterdam mettertijd de brug bij IJsselmonde zal hebben te beta len. Voor het resteerende bedrag van 1.530.000 zal een beroep op het Werk fonds worden gedaan. De Dnitschers zongen meel Toen den avond vóór dien wedstrijd ©en deel van de Duitsche ploeg hotel Central bezocht en de kapel het Lippe-lied speelde, hebben de Duiteche heeren zich van hun ze Ms verheven en het lied meegezongen. Hetzelfde hebben zij gedaan aan den maal tijd na den wedstrijd, toen de kapel na het Duitsohland-lied het Lippe-lied speel de. Uit dit eerbetoon hunnerzijds blijkt, dal zij het Lippe-lied als een volkslied beschou wen en niet als een spotlied. Daarom doet het wel zeer onaangenaam aan, dat ach teraf misbaar gemaakt wordt over wat de Duitsche heeren hier blijkbaar normaal vonden. Toegegeven de fout, dat verkeerde Duit sohe vlaggen geheschen zijn, toegegeven, dat het comité bij den wedstrijd had moeten zorgen voor een muziekje, dat het Duitsch- lar>d-lied kon jpelen, dan mag toch worden vastgesteld, dat onze Duitsche gasten met de naar aanleiding van die tekortkomingen 1 genomen maatregelen volkomen genoegen genomen hebben en dat bij hen deswege eeenerlei wrok zat, getuige hun vriendelijke toespraken bij den maaltijd en hun uitnoo- diging om een tegenbezoek te brengen. Ook het afscheid aan het station was zeer har telijk, zoodat het ons eenvoudig onbegrijpe lijk is, hoe de Duitsohe bezoekers na hun terugkomst in hun vaderland aanleiding hebben kunnen geven tot de onjuiste en overdreven voorstelling van het D.N.B. De op deze voorstelling gebaseerde com mentaren in de Duitsohe pers de D.A.Z. brengt zelfs Prins Bernhard in het geding kunnen dan ook rustig onbeantwoord blijven. Wij hebben roden om aan te ne men, dat het Prins Bernhard niet aangenaam ie, dat, hem ter eere, bij velerlei gelegenheden het Lippe-Det- moldlied ten gehoore wordt gebracht. De meoning, dat het Lippe-Det- mondlied het Lippische volkslied is, is onjuist Er bestaat geen Lippisch volkslied en het bier te lande zoo vaak gespeelde LippeDet- mold-lied kan men vergelijken met ons Piet Hein-lied. Daarbij komt, dat de Prins thans Nederlander is, en zioh ook Nederlan der voelt Het zou daarom op hoogen prijs worden gesteld, indien men het spelen van vreemde volksliederen aohterwege liet en zich beperkte tot het Nederlandsche volkslied. Bij den overgang van het oude in het nieuwe jaar kan men vaststellen, dat de gelijkeeschakelde Duitsche pers stilzwijgend voorbijgaat het op zichzelf toch wel be langrijk feit, dat sir Henry Deterding een bedrag van meerdere millioenen be schikbaar heeft gesteld om Nederland en Duitschland althans op economisch ge bied een stapje nader tot elkaar te bren gen. Terwijl sommige bladen ten onzent eenigszins breedere berichten geven over d- beteekenis van dit persoonlijk initiatief, schijnt men in het Rijksministerie voor Volksontwikkeling en Propaganda bevolen te hebben, hierover geen letter te schrijven. Onwillekeurig vraagt men zich af. of rijks minister D a r r door de geste van Deter ding wellicht de plannen hedreigd acht die hij op de kortelings gehouden „Rauernta- gung" te Goslar heeft voorgedragen. De doorsnee-Duitscher is van huis-uit nogal zwn-ar op d© hand. Hij Houdt van pro blemen en zijn die. er op een gegeven mo ment niet, wel, dan maakt hij ze zelf! Zoo houdt men zich dè laatste dagen van een 'eelbewogen jaar nota bene bezig met de •erhouding tusschen Duitschland en Neder land en men komt tot de conclusie, dat deze althans door nationaal-socialistische bril bekeken heel wat te wenschen overlaat. De actie werd begonnen door de Essener „Nationaal Zeitung", waarvan nog altijd be weerd wordt, dat het in nauwe relatie staat tot Rijksminister Goering, de „Düsseldorfer Nachrichten" en de door von Papen gepro tegeerde .Germania". Volgens deze organen koestert de bevol king der koninklijke residentie niet genoeg sympathie voor de vlag met het hakenkruis het hier en daar in Den Haag zelfs zijn voorgekomen, dat het„plebs" zich aan deze oorspronkelijke partijvlag heeft ver grepen! Op zich zelf is dat natuurlijk afkeu renswaardig, maar men schijnt in het te genwoordige Duitschland niet te beseffen, dat wij in Nederland niet zoo aan verande ring van nationale vlag gewend zijn als onze oostelijke buren. Toen wij onze werk zaamheid te Berlijn begonnen, werd juist de zwart-wit -roode vlag vervangen door de zwart-rood-gouden en toen Hitler aan het be wind kwam, maakten wij weer het invoe ren van een roode vlag met het zwarte hakenkruis mee. Terzelfder tijd werd het volk verplicht, bij officieele gelegenheden et „Duitschlandlied" ook nog het „Horst-Wessel-lied" te zingen Thans komt ook de Ullstein-pers te Ber lijn nog wel op de voorpagina van de „Morgenpost" met een „Flaggen-Zwi- schenfall in Holland" voor den dag. Ook de .Lflkalanzeiger" houdt zich met de zaak bezig en hieruit blijkt, dat de Wilhelmstras- se bij deze aangelegenheid gemoeid is. Het eenzijdig aandoend verslag van een voet bal-match te Den Haag tusschen een Dnitsch en 'n Nederlandsch elftal wordt van uit Am sterdam door het D(eutsché) Nfachrichten) B(üro) gegeven en weet van twee zwart- rood-gele en twee zwnrt-wit-roode vlaggen te vertellen, die naast de Nederlandsche driekleur op Houthorst gewapperd zouden hebben. Voorts zou een muziekkapelletje er weinig voor gevoeld hebben, het Duitsehp volkslied te spelen, daar men onder de ge geven omstandigheden meer sympathie koes tert voor „Lippe-Detmold. eine wunder schöne Stadt". Wanneer men toevallig weet, dat er in Den Haag pas een loknal geopend werd, waar men door kellners in de Lippi sche kleederdracht wordt bediend, dan wil ons dat op zichzelf niet zoo heel erg toeschij nen, ook al moet worden toegegeven, dat men in het Derde Rijk het hakenkruis ook in de nationale vlag heeft gepromoveerd tot een symbool van de nagestreefde eenheid. Ullstein schijnt trouwens al net als wij te denken: tant de bruit pour une omme- lette! want de hoofdredactie van de „Mor genpost" schrijft onder het bericht van haar Amsterdamschen berichtgever onder meer: „Duitschland en Nederland hebben van oudsher met elkaar op vriendschappelijken voet verkeerd Het Duitsche volk neemt hartelijk deel aan de vreugde der Nederland sche bevolking, over het huwelijk der prin ses met ©en Duitschen prins en het ziet daarin een vooruitgang van de vriendschap tusschen beide landen". Jammer genoeg acht de „Morgenp03t" het Haagsche conflict zoo belangrijk, dat Prins Bernhard als geboren Duitscher zich met de zaak moet bezig houden. Men is van oor deel, dat hij door deze aangelegenheid in een netelige positie is geraakt Wij denken daar heel anders over, want de Prins was bij den voetbal-match niet eens aanwezig en heeft dus met de zaak weinig of niets uitstaande. Bovendien is Prins Bernhard thans Nederlandsch staatsburger geworden en kan men van hem niet verlangen, dat hij zich met zaken bemoeit, welke nauw samen hangen met de buitenlandsche politiek. Gelukkig geeft men zelf met dikke letters ■e, dat het zich bij het vlaggen-incident slechts om een „Zwischenfall" handelt kwestie dus. waar stellig geen millioenen bij betrokken zijn II Wij offreeren Smoking-Costuum of Rok en Pantalon, naar Maat. ƒ75.- ROTTERDAM DEN HAAG Geschenk van Zwitsersche vrouwen Ten paleize aan het Noordeiinde is afgege- en een geschenk van 'e in Nederland ver toevende Zwitsersche vrouwen, bestaande uit buitengewoon fijn handgeweven en hand- geborduurd kleedde en kussen van origineele Appenzeller-handarbeid, vergezeld van oorkonde (geschreven door mevr. A. S trasser-Berlagewaarfri de Zwitsersche vrouwen hun dankbaarheid voor de gastvrij heid, in Nederland ondervonden, tot uiting hebben willen brengen. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit VIER bladen en het ZONDAGSBLAD „Incidenten" rondom de hakenkruis vlag. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot stichting van een „Natio naal Luchtvaartlaboratorium". Ingediend is een wetsontwerp tot her ziening van enkele bepalingen der Dienst plichtwet. Het vorstelijk bruidspaar heeft de In- sche vorsten ontvangen. Tocht door het versierde en verlichte Den Haag. B. en W. van Roterdam hebben hij de Raad het voorstel .Lot oeververbinding door middel van een tjinnel ingediend. Minister Slingenberg heeft de Juliana- tentoonstelling te Arasterdam geopend. Te Utrecht is de jaarvergadering ge houden van het Verbond van Chr. Letter kundige Kringen. Te Utrecht is de jaarvergadering ge houden van de Ned. Chr. Reisvereeni- ging. Brutale roofoverval op landbouwer te Hippolytushoef. Wat e voorviel. Amsterdam in 1936. Even omzien. Binnenlandsch Over zicht 1936. Het Sociale Leven in 1936. Fine heeft in de vierde en vijfde ronde van het tournooi te Hastings wederom gewonnen. Aljechin volgt hem in de stand met een halve punt achterstand. Duitsche oorlogsschepen hebben een rood Spaansch schip in beslag genomen, als represaille tegen het „Palos"-incident. Het Italiaansche antwoord op de Fransch-Britsche nota Inz. de vrijwilli- gerskwestie is te Londen overhandigd. Hitier heeft in een Nieuwjaarsrede op gesomd de resultaten van het 4-jarig bewind der N.S.D.A.P. in Duitschland. Bijzonderheden over het laatste verzet in Abessinië. Uitslaande brand te Rotterdam Nieuwjaarsmorgen omstreeks zeven uur ontdekte een voorbijganger dat er brand was uitgebroken in het perceel Schietbaan laan 71b. Dit pand bestaat onder meer uit een vrij bovenhuis, dat weer verdeeld is in twee etages, welke bewoond worden door de familie W. Kraayenhof. Onmiddellijk waarschuwde de voorbij ganger den in de directe nabijheid wonen den brandmeester N. L. Pontier. Het vuur had zich inmiddels uitgebreid ■en groote rookwolken wrongen zich door de ruiten van het brandende huis naar buiten, en de inmiddels gearriveerde brandweer stond dan ook voor een zware taak. Met drie slangenwagens en een motorwagen ver scheen zij bij den brand. Vijf slangen wer den uitgelegd. Alles had een vlot verloop onder leiding van den heer Pompier, wiens werk later werd overgenomen door hoofd man J. Lourens. Ruim een uur heeft de brandweer gewerkt, alvorens zij het vuur geheel onder de knie had. Toen eerst kon met de nablussching een aanvang worden gemaakt Hoe de brand is ontstaan, is tot nog toe niet bekend. Op het moment, dat de brand uitbrak, bevond zich niemand in het huis. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V WADDINXVEEN Opslagtaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK op het Wereldtooneel in 1936 s-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 1*0C Met frissche moed door het cieuv Ja< het vlnde U steeds van zessen I klaa De auto, die thans aan banden zuch worde vrt) als een vogel ln de Wij zenden U allen onze best- wenschf RIJDT FISK dan züt gü wijze Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATÜM" te Amsterdam Spulstraat 219/21 i>l 15C28 Vraagt eens een prospectus tant (Adv.) Dikker Thijs Amsterdam Vernieuwd Restaurant '-unch f 1.25 Diner vanaf f 1.75 -* Zeeuwsche Hoek 12—2 uur «- Speciale plats du Jour v.af 50 cl., Koffie 15 c-, (Adv.l

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1