Amsterdam in 1936 Uit het Sociale Leven EVEN OMZIEN Glimp van licht-Nationaal besef - Makke heeren - Bestrijding werkloos heid - Kerk en politiek Op Oudejaarsavond van 1936 tr.c- gen we met meer hoop in het hart af-* scheid nemen van het heengaande jaar dan we het een vorig maal van den toen volte/den tijdkring konden doen. Was het bij het einde van 1935 niets dan wolken en donkerheid in econo misch opzicht, in den loop van 1936 hebben we kunnen waarnemen het wolkje als eens mans hand. dat naar ieder hoopt verfrisschende sociaal- economische regen zal brengen. Of. om het eerste beeld vast te houden, in het najaar van 1936 zag men de lichtstrepen, die wezen op aanvanke lijk economisch herstel. Een tweede frappeerende bijzon derheid was de wijziging in de volks opinie ten opzichte van vorstenhuis en vaderland, ten deele ook in gods dienstig opzicht. Reeds in 1935 kon deze verandering van denkbeelden niet verborgen blijven. De wind begon toen al uit een andere hoek te waaien. In de loop van dit jaar is het al dui delijker geworden, dat de nationale opleving aanhield, terwijl het voorts de aandacht trekt, dat in politiek op zicht de stukken gansch anders op het schaakbord zijn komen te staan. Zoowel in nationaal als in meer poli tiek opzicht verliest de roode speler het spel. De gebeurtenissen van 1936 zijn daar om het te bewijzen j Hiertoe moeten we In de eerste plaats een kijkje op het Stadhuis, in de Raadszaal, ne- xnen. In Januari keerde de roode meerderheid, bestaande uit sociaal-democraten en commu niste# zich nog in verheten felheid tegen de Regeering, die de teugels strak hield. In machtelooee wede werd de loonvoordracht .verworpen, voor de derde maal, sedert xij bij de begrooting een paar maanden .vroeger was ingediend. Driemaal is scheepsrecht Zoo dachten Re geering èn roode meerderheid er ook over. En daarom heeft de Landsoverheid voet bij stuk gehouden en is de zooeven genoemde meerderheid er sterk over gaan denken, de strijdbijl maar te begraven. Nog eenige malen heeft het staal geflik kerd, als de heer Matthijssen het wapen der oppositie hanteerde, daarin min of meer ge trouw bijgestaan door de communisten, maar de volksdeun „Houdt er de moed maar in" drong op de duur niet meer tot het Prin senhof door. - - En thans eten dfl'roode heereit uit de hand, zelfs de communisten pikken een graantje mee. De begrooting is aangenomen met algemeene stemmen, na te zijn afgehan deld in verbijsterend snel tempo. Het was haast niet te gelooven, maar het is toch wer kelijk gebeurd. Om in dit verband nog even te herinneren aan het geschrevene over de veranderde volksopinie; wij hebben in het afgeloopen jaar schoone dagen met ons vorstenhuis doorleefd, en het is verheugend te mogen constateeren dat in al breeder kringen de liefde voor Oranje opleefde en terugkeerde. Eerst concentreerde zich de volkshulde rondom Koningin en Prinses. Aan de voor avond van de Julianadag is de jarige Prin ses in het Stadion hartelijk gehuldigd. Het bezoek der beide Vorstinnen verder in het voorjaar werd een zegetocht en culmineerde in de grootsche zanghulde op den Dam. Nog was evenwel de climax in dit jaar niet bereikt, want 17 September 1936 zal .voor Amsterdam de onverpiptelijke dag blij ven. Op de schoone zomerdag verwelkomde 'de hoofdstad Prinses Juliana n\et haar ver loofde, Prins Bernhard, met buitengewoon enthousiasme. En thans, bij het overgaan van Oud op Nieuw, in cte bruidstijd van het Prinselijk Paar, is Amsterdam vlaggenstad als nooit te voren. Vergeleken bij eenige ja ren geleden is ook in het uiterliik Oranje- betoon zeer veel ten goede veranderd. Een terugblik op hetgeen verricht werd lot bestrijding van de werkloosheid richt zich uiteraard op het Stadhuis, want alleen van Overheidswege is de bekamping van dit schrikkelijk kwaad systematisch voortgezet. Er was ook een politieke pastil, 'die een bijdrage wilde leveren, nl. de S.D. A.P., die in de prille Januaridagen van het jaar de Markthallen bezette met een leger van, naar men beweerde, 45.000 man. Een indrukwekkende betooging wat het getal be- treft, maar verder ook niet, want niemand kreeg er werk door, ook later niet. Het was dus niets dan tam-tam. Ten Stadhuize scheen het aanvankelijk beter te gaan. Een plechtige samenkomst in de Raadszaal belegd, luidde de worsteling tegen den demon der werkloosheid in, on der leiding van den heer wethouder de Mi randa, die aan een kampvechter deed den ken, en werkelijk ook zijn uiterste best heeft gedaan om de burgerij te bewegen toch met werk voor, de dag te komen. De Meer-werk-actie", administratief goed georganiseerd, is evenwel een papieren oor log gebleken, want met manifesten, insig nes, filmvoorstellingen enz, bereikt men uiter mate weinig. Het resultaat van deze speci fieke de Miranda-actie, waarvoor de recht- scbe leden in het Dagelijksch Bestuur hem „fair play" hebben gegeven, is dan ook bij zonder poover geweest. Wat op het gebied van de werkverrui ming kon v/orden bereikt, kwam tot stand met medewerking van het Werkfonds der Regeering, een omstandigheid, die de soci aal-democratische fractie in den Raad me nig benauwd oogenblik heeft bezorgd. Intusschen loopt, ondanks alle pogingen, van welke zijde ook ondernomen, het aan tal werkloozpn nog altijd In de tienduizen den. Van beduidende vermindering is geen sprake, men mag al blij wezen, dat het cij fer niet hooger wordt. De zorgen van het Gemeentebestuur zijn 'deswege ook dit jaar bijzonder groot geweest. Behalve de millioenen crisisschade, die Amsterdam moet dragen de wethouder van Financiën heeft die becijfert! op 140 millioen behoort te worden gezorgd voor de werkloozensteun, die dit jaar ca, 30 mil lioen vorderde. De hoofdstad zou er deor ge ruïneerd zijn geworden, indien het Werk loosheidssubsi diefonds scharrainkelig over blijfsel van de aanvankelijk veelbelovende „financieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten" niet ware bijgespixmgen. Over hot bedrag der uitkeering ligt Am- terdam voortdurend met de Regeering over hoop. Ook nu berust bij de Tweede Kamer een adres van den Raad om de Regeering er toch van terug te houden haar bijdragen in de hooge financieele lasten der werkloos heid niet te verminderen. De aanpassingspolitiek ging Inmiddels in de gemeente-huishouding onverpoosd door. Van het door de sociaal democraten bij do Raadsstembus van 1935 beloofde .Aanpakken" kwam ook in 1936 letterlijk niets terecht. Wie aanpakte door aanpassen was de burgemeester, Dr. W. de Vlugt, die in dit jaar door het Parlement goedgekeurd zag de door hem mede ge- nepireerde overeenkomst om 10 millioen van Rijkswege beschikbaar te stellen voor de bouw van het nieuwe Stadhuis aan het Frederiksplein, waarvoor de Nederlandsche architecten bereids aan het werk zijn ge togen. Het getuigt van moed en ondernemings geest om in deze nog altijd benarde tijden groote werken op stapel te zetten. Behalve aan het nieuwe stadhuis denken wij hier het Boeahplan en kleinere werken voor de toekomst, zooals de voorgenomen bouw van een nieuw hoofdbureau van politie. In het uiterlijk beeld der stad kwam nagenoeg geen verandering. Wel heeft de Raad besloten om het grootste deel van het Rokir» te doen dempen, maar tot uitvoering van dit besluit kwam het nog niet. De uitbreiding der veriieerslidhten op kruispunten in de binnenstad werd voort gezet. Hierdoor gehoorzaamt het drukke verkeer al meer aan vaste regelen, waar mee évenwei niet wordt gezegd, dat het aantal verkeersongelukken verminderde. Integendeel, ondanks alle Ingewikkelde be schouwingen, die aan voortgaande fnuiking der gevaren langs den weg zouden doen denben, laat de statistiek der verkeers ongevallen een zorgelijk beeld zien, waar van de curve eerder neiging tot stijgen dan tot dalen vertoont. Slechts twee maal werd de bevolking opgeschrikt door een ernstige brand: in het begin van het jaar door de ramp in het woonhuis aan den Aohterburgwal, waar menschenlevens moesten worden betreurd; en onlangs nog door den brand bij Perry in de Kalverstraat, die tot materieele eahade beperkt bleef. Eenige ongerustheid werd gewekt door het versahijnsel van bouwvallige huizon aan het Ambonplein. Overigens staat allee hier nog stevig, en dat wil heel wat zeggen voor de tienduizenden hulzen, die samen het hier en daar zoo interessante beeld van Amsterdam vormen. Een typisch verschijnsel is het leegstaan van ongeveer 12.000 woningen, waaraan de slechts spora disch voorkomende huurdaling niet vrèemd; is. Vertriijdend li het geheel veranderde aspect varv de haven. Opgelegde schepen zijn er niet meer en mede als gevolg hier van zijn de werkzaamheden ln de haven toegenomen. De op korte en lange trajec ten, snel rijdende Gemeentetram Is haar ernstigste zorgen te boven, en Schiphol, waar vreugde en rouw wisselen, wordt langzamerhand een model-luchthaven. Het politieke leven was fn dit stille Jaar zeer opgewekt Voor drukte en lawaai zorgden S.D.A.P., com- mundsme en N.S.B., leder naar eigen in zichten, die, hoe ook tegengesteld, meer malen merkwaardige overeenkomst ver toonden. Wij bedoelen hier het gevarieerds beroep op de massa, waarvoor b.v. de S.D.A.P. haar plan-actie organiseerde en de N.S.B., om een ander voorbeeld te nemen, een reclameklok noodig had en Mussert als een moderne Brinio op het schild verhief; het sohild waarop de vurige pijlen der rene gaten waren gericht Van de rechtsahe groepen waren het de Antirevolutionairen, die door regelmatige lectuurverepreiding, een normaal en voor treffelijk middel, op den volksgeest in werkten. Hoogtepunt van het A.R. leven was de buitengewoon geslaagde zomerland- dag in Artia, waar 8000 onzer mannen en vrouwen, ouderen en jongeren, rondom Dr H. Colijn zijn samengekomen im dankbare, geestdriftige stemming. Te midden van het gedruisch der wereld stad ging voorts de geestelijke en zedelijke bearbeiding door de Kerk" en vele organisaties ongestoord voort. Ongestoord wat het uitwendige be treft Innerlijk worden groote volksgroepen aangegrepen door verderfelijke, godsdienst en moraal ondermijnende denkbeelden. Zorg wekkende cijfers ten aanzien van huwelijk, echtscheiding, ongeloofspropaganda enz. zijn ook in dit jaar openhaar gekomen. Daartegenover is de boodschap des Evan gelies in getrouwheid en op allerlei manier gebracht: ln huis en op school; in de kerk en op straat door lied, woord en geschrift; aan de graven en bij het huwelijksaltaar. De Christelijke Kerk als instituut èn als orga nisme heeft, naar Gods bevel, den overste dezer wereld, die ook in Amsterdam haar eiken voetbreed betwist, slag geleverd. Op alle gebied des levens. In de kleuterschool en aan de Universiteit, ja waar al niet. Wij hebben vele Jnbilaa en nlet-alledaagsefia gebeurtenissen beleefd en gevierd. Om op Hel gebied der Christelijke werkzaamheid nog even te blij ven, herinneren wij aan het 60-jarlg bestaan van Patrimonium in de eerste dagen des jaars, op de hielen gevolgd door de gedenk dag der Doleantie van 1836, in Februari nog opi-ttelljk herdacht in het Concertge bouw en in de Keizer9graohtkerk. Ter laat ster plaats zijn de vele zittingen vai Synode der Geref. Kerken gehouden, die aanvingen op 25 Augustus en bsëindlgd werden 2 October. Het was een langdurige kerkelijke vergadering, die veel belangstel ling trok. Verder Is Evangéline BootH, de interna tionale leidster van het Leger des Heila hier op bezoek geweest. Het eeuwfeest der Zon dagsschool is ook ten onzent in onderschei den kring herdacht. In de Ned. Herv, Ge Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door veel storm en hoog water. En langs onze gevaarlijke kust had menig schip 't zwaar te verantwoorden. Het Grieksche s.s. .Aghios Nikolaos" dreef voor den Hoek met gebroken stuurinrichting rond. meente werd meit de komst van Ds J. L. Gregory de 400ste predikant bevestigd se dert de Alteratie in 1578. Prof. G. Wisse, de vermaarde kanselredenaar, is na jaren an afwezigheid, hier ter stéde terugge keerd. Het is te betreuren, dat na 8 eeuw-en Evangelieverkondiging de Noord erkerk moest worden gesloten evenals vroeger haar ongeveer even oude zuster, de Zuider- kerk. De Eilandskerk, die op een historie van twee eeuwen mag terugzien, beleeft een zorgelijke ouderdom. Terwijl men in de Hervormde kringen van Amsterdam-Zuid doende is om steenen aan te dragen voor een nieuw bedehuis, mocht de Geref. Kerk haar overeenkometigen wensoh vervuld zien door de opening van de ruime en geriefe lijke Waal kerk. Voorts zijn de volgende Jubilea nog ver meldenswaard: S.S.R., de bekende organi satie van Geref. studenten aan de Lands- en Stedelijke universiteiten, vierde haar gouden feest. Hetzelfde voorrecht viel te beurt aan de Luthersche Diakoneaseninrich- ting. De Kamer van Koophandel herdacht haar 125-jarig bestaan, in het Paleis van Justitie zetelde een eeuw lang de symboli sche vrouwe-met-de-blinddook. Eenige Ge meent e-fcnstelLingen jubileerden, w.o. de Telefoon met 40 en de Arbeidsbeurs met 50 jaren. Zelfs het „Jubileum" van het Paling oproer ging niet onopgemerkt voorbij. Vermolden wij ten slotte nog afzonder lijk, dat de heer F. M. Wibaut en met hem een stuk sociaal-democratische traditie ten grave werd gedragen. Aan het einde van dit uitteraard in groo te lijnen uitgestippelde jaaroverzicht moge nog worden gewezen op enkele onopgeloste problemen, als de bestrijding der werkloos heid, verkeersvraagstukken en de bescher ming van Amsterdam tegen luchtaanval len. Daarbij komen nog onafgedane vraag stukken als b.v. de samenvoeging van poli tie en brandweer, en de nog niet voltooide maar toch reeds flink opgeschoten spoor- wegwerken. Er zijn vceJ meer vraagstukken en itj'oei- lijkheden, die gemeenschappelijk en per soonlijk het, nieuwe jaar worden ingedra gen, Als God evenwel met ons mag zijn, zien we niet op tegen deze JabboMocht, want ook in dit jaar hopen we op Pniëls, die we, dank zij Gods goedertierenheid, ook doorleven moohten in het welhaast vervlo ten jaar 1936, Een reuzen-panda gevangen gen. Deze Panda werd in 1868 door een zen deling, Armand David, ontdekt in het vrij wel ontoegankelijke noord-west Szetsjocn. Pas in 1928 konden de ontdekkingsreizi gers Kermit en Theodore Roosevelt een exemplaar schieten. Vóórdien vond mon slechts beenderen van deze zeldzame schuwe dieren!, waarvan men niet te weten kon komen hoe zij leefden. Twee jaar geleden, aldus een correspon dent van de Times, kwam de Amerikaan- sch© ontdekkings-reiziger Harkness in Sjanghai aan, met het plan een reuzen- Panda levend te vangen. Hij stierf bij de voorbereiding van zijn plannen en zijn weduwe kwam uit Nieuw York om zijn plannen verder ten uitvoer te leggen. Slechts door een jongen Chineeschen ont dekkingsreiziger, Quentin Yong, vergezeld, waagde zij den tocht door het woesle eu van bandieten vergeven noord-west Szets- jófen. Zij had een zeldzaam geluk: de expo- diiie verraste een vrouwelijk exemplaar bij een nest dat een jong bevatte. De moeder vluchtte, en mevrouw Harkness keerde met het jong naar Tsjengtoe, de hoofdsta-1 van Szetsjoen, terug, van waar zij met een vliegtuig naar Sjanghai kwam. De baby- Panda overleefde dezen tocht, die uiteraard zeer zwaar was. Men hoopt het dier ook verder in leven te kunnen houden in den Bronx-Dierentuin in Nieuw York, waar het voor bestemd is. Panda's leven van jonge bamboe, en het zou waarschijnlijk ónmoge lijk zijn een volwassen Panda in leven te houden huiten een streek waar bamboe overvloedig groeit. Men hoopt dit jonge exemplaar echter te kunnen wennen aan een ander dieet. Tot nog toe leeft het van melk. Een terugblik over 1936 Licht aan de kim Zoo op het eerste gezicht zou men zeggen, dat er op sociaal gebied in 1936 weinig kan zijn voorgevallen. Immers, de massa denkt bij sociale actie nog steeds aan sta kingsactiviteit of althans in die richting. De Christelijke arbeidersvakbeweging heeft het ons in de laatste jaren ze-ker wel anders geleerd en in 1936 in het bizonder. Zeker, er waren ook sociale conflicten; er was ook de noodzaak om daarin partij te kiezen en niet altijd naar de kant der ar beiders; doch meer en volle aandacht werd besteed aan jeugdwerkloosheid, aan werk kampen, aan vernieuwing van collectieve contracten ,aan pogingen om bedrijven to redden en aan de verzorging bij werkloos heid. De Chr. Middenstand liet zich ook niet onbetuigd, óoch werkte meer naar binnen en bevestigde zijn positie. De actie voor borgstellingsfondsen gaf positief resul taat De Chr. Werkgeversorganisatie deed meer van zich spreken en joeg de „neutrale" .ver- eeniging de schrik op het lijf. Er is dus in 1936 nog genoeg gepasseerd om er een draaglijk overzicht van te maken. Met één factor hadden alle organisaties meer of minder van doen. Het was die der werkloosheid Daarmee was hét op het eind van het vorig Jaar zeer droevig gesteld. Immers, zij bedroeg onder de verzekerden in het geheel in de week van 23 tot en met 28 December 1935: 39.5 pet.; in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 Dec. 1935: 34 pet.). In de over eenkomstige week van 1934 33.8 pet. In Januari klom het cijfer nog, doch daar na kwam do gewone voorjaarsdaling. In April stond het benoden de 30 pet Het verblijdende versohijnsel deed zich daarbij voor, dat de daling aanhield of dat in elk geval de stijging geringer was dan een vorig jaar. Half November konden we schrij ven: Ook nu nog hoe zou het anders kun nen valt er eenige stijging te constatee ren vergeleken met de vorige verslagweek. Toen was hot percentage 28.7; thans klom het tot 29 pet Maar daar staat t. mover, dat er verge leken met 1935 een 'ng is van 0.4 pet Het Yorig jaar immers ..as het percentage 29.1 Half December was de verhouding met 1935 nóg iets gunstiger: nu 29.5 pCt en in 1935 nog 30.4 pCt. Aldus bijna 1 pCt. lager. De curve in de conjunctuur is omgebo gen. We gaan in de stijgende lijn. Wel zeer beklemmend is daarbij de vraag: wat zullen we met onze werklooze jeugd doen? Dankbaar mag erkend, dat in vele gemeenten de jeugdwerkverschaffing bevor derd wordt en het Rijk laat zioh daarbij niet onbetuigd. Maar bijzonder mooi werk is gedaan door de Centrale voor werkloozcnzorg, waarin Christenen uit alle kerken elkaar vonden, zoodat acht werkkampen gesticht en geëxploiteerd konden worden. Het kostte weinig moeite in eenige weken 125.000,— bij elkaar te krijgen en we twijfelen er niet aan of, waar in de week van 31 Maart tot 6 April a.s. gecollecteerd zal worden voor uitgebreider werk, do 150.000,er ook zal komen. Immers, het gaat nu niet alleon om „Jong Berijmde jaarkroniek 1936 (Geen toegang voor letterkundige critici) Even omzien naar 't verleden, Wat het jaar, dat ging, ons gaf, Nu het daalde, als zoovele In Verledens donker graf. Januari: de Regeering Remt de cumulatie-schroef, Deez' kroniek krijgt and're richting, Hier is cumulatie troef, Juliana en haar Moeder, Prezen 't werk der A.J.C.: Dapper speelde men 't Wilhelmus, Dapper zongen leden mee. Deckers ging op reis naar Polen, Gelissen was nummer twee; Leerden van de Poolsche boeren, .Van het land en van het vee. Stilgelegde schepen voeren Wederom het zeegat uit; Werven bouwden nieuwe booten Voor de halfvergane schuit, Hooger echter stegen kosten. Van het levensonderhoud; Lager werden nog de loonen, En de winter bleef maar koud. Voor het blad de Rotterdammer Gaf de maand een extra dag: Tien keer duizend maal verscheen het Onder onverschoten vlag. Februari gaf een reeks van Narigheden zonder tal: Groote brand in Neer lands hoofdstad. Niemand heugde zoo'n geval, 't Versch kadetje werd de leuze Van een weekelijk geslacht; En in Megen was een „moeder", Slechts op vuil gewin bedacht. •t Ghrist'lijk zangerscorps was vrooljjk Bij zijn jubileumfeest; Maar de „Ganges" voer „vlag halfstok"; Rampspoed was zijn deel geweest, 't Werkplan, dat de Katholieken Prezen als het juist beleid, Was gebouwd op muntcorrectie; Bracht hen mef Colijn ln strijd. Maart en dure koffieboonen, Hoorden blijkbaar bij elkaar; Nederlandsche sporen toonenf Werkverschaffing ligt hier klaar, Roekelooze kolonisten Zwetsten over Nieuw Guinee; Duitsche krijgers kwamen nader, Belgen daohten aan Visé. Militairen bleven waakzaam, Moohten vooreerst niet van post; Maar Colijn, als altijd spraakzaam, Zei: ,-,er wordt geen schot gelost, Nieuwe hulp voor artbeldsloozen Werd Centraal weer aangepaJtt; Kampcommissies waren werkzaam Met beleid, volharding, takt, In April kwam 't Telexwander, Toen het Paaschcomgres van Rood, Waar met driekleur en Wilhelmus, Men Oranje hulde bood. De V.D. bleef toen niet achter, Schrapte gauw ontwapening; „Neerland Weerbaar" vroeg attentie Voor defensie-hapering. Velen weenden bij de lijkbaar Van Ruys, Kamerpresident; Roode vrienden treurden over Wibaut, hun zoo wel bekend. Mel: in Chaam was nieuwe vreugde, 't Achtste werkkamp kwam gereed; 't Crisiscomité staakte echter De bestrijding van veel leed. Gouda zag de rosse vlammen Van een oude kaarsfabriek; Mussert snoefde op de heide Op zijn „dom en stom publiek". Juni was een maand van staking, Allereerst in 't parlement, Waar 't ontwerp der vaste lasten Door R.-K. werd afgestemd. Voorts: IJmuiden weer in moeite Door de staking bij de visch; Ook ten zuiden van de Schelde Liep het in de haven mfs. „Unitas" deed van zich spreken; Zegen was er veel verspreid; Zegen was er veel genoten Door Gods goedertierenheid. Vorstenhuis ontsloot de Waalb'rug, Bond het Noorden aan het Zuid; Rotterdammerlezere trokken Flink marcheerend er op uit. Juli vroeg een aantal dooden; Croles. Okma, and'ren meer, Beilens B. en W. tezamen, Minstens vijf door 't booze weer. Avro-Zondag was ontwijding Van de stille Sabbathsrust; Colijns rede op de landdag Staalde onze strijdenslust. In Augustus: vijfde stichting Van het Talma-comité; Zonder Quispel, door Gods liefde Heengegaan in volle vree. Glasfabrieksconflicten werden Opgelost met wijs beleid; Maar huismoeders heetten strafbaar Daar thuis boter werd bereid. Ook steuntrekkers moesten lijden Door de sohatkist-narigheid; Maar de reeders overwonnen Haringultvoer-zwarighéitL Bij do Jubilea voegt zicJi Thans de C.N. Werkmansbond, Die in d'Almelosohen pastor Zulk een trouwen leider vond, In September valt de vreugde Van het prinselijke paar; Neerlands bruidstijd vult het einde Van het veelbewogen jaar. Prinsjesdag en muntcorrectie, Haagsche landdag met Colijn; Teekenen van beter tijden; Vara staakt het rood refrein. Juliana-daaldens rollen Op de arbeidsloozen toe; Haagsche hulde-demonstranten Worden niet des zingens moe. In October kwam het bruidspaar Met de Moeder naar de Maas; De de Ruyter lag te wachten, Wimpels wuifden aan de raas. Sterke stormen gierden over Hooggekruide golvenzee: Scheveningen kreeg zijn dooden Van de loggere „bleven" twee. Nieuwe rampen braohten droefheid: Nu bij Wilton in Schiedam, Waar de dood, in gulzig grijpen Redders en bemanning nam. Bovendien sloeg ln de tropen „Van der Wijck" defect op zij; Onbegrijp'lijk voor de kenners Van zoo'n dege maatschappij. In November studiedagen Voor het kader der partij; Sterk gesteund door sprongen voor waarts, Van de V.C. krantenrij; Van het dagblad, dat wij dienen, Lezen, steunen met gebed, Wijl het, naar zijn beste pogen Nauw op rood en zwartrood let, Zwartrood had geen beste dagen; Mussert wint niet, maar hij Int; 't Dagblad, dat zijn „merk" moet dragen, Geeft veel woorden, maar slechts wind Wapenaar mocht jubileeren Christenvolk heeft hem geëerd; Smeenk bleef blanke wapens smeden Louter door Gods Woord geleerd. Eindelijk, de maand December; 's „Lijsters" val in Engeland, Passagiers, piloten vielen In de niet te blussóhen brand. Hollands Diep werd Hollands glorie Door de stoutste brug van 't land; Breda zong met Dordt victorie: Nieuwe eenheid kwam tot stand. Daarom past ons, volksgenooten, Groote dankerkentenis, Dat God, heden als voardezen, Ons tot heil en hulpe 1^, Holland", dat naar werk snakt, maar ook om wat rust en ontspanning voor de vrou wen der werkloozen. Dit geschiedde reeds in 1934, toen op initiatief van het Jonge Vrou wen Gilde, een proef genomen is om de vrouwen van werklooze leden gedurende eenige oagen vacantie te doen genieten. Deze proof is voortreffelijk geslaagd, zoodat een tachtig tal vrouwen naar het Clubhuis „In- gel>org" bij Oud-Leusden zijn geweest en on geveer 150 te gast waren in het Vacantie- oord van het C.N.V. te Putten. Dit jaar was het aantal deelneemsters tot 350 gestegen. Mooier werk is haast niet te denken: Jon ge arbeidsloozen aan het werk te zetten cn tobbende vrouwen van werkloozen eenige rust te bereiden. Daarnaast staat gelukkig de werkver schaffing voor ouderen. Jaarlijks worden 60 a 70.000 man aan arbeid geholpen voor een loon, dat althans iets boven de steun uit gaat. „Het Werkende Land", met medewer king der Regeering verschenen, geeft daar van oen mooi overzicht. De moeiten van deze tijd kunnen er onge twijfeld toe meewerken, dat patroons en ar beiders dichter bij elkaar komen to staan. Vooral, wanneer zij zioh beiden gebonden weten aan Gods Wet. Met groote blijdschap volgde da-tfrom de Chr. arbeidersbeweging de wedergeboorte der Chjr. patroonsvereen. Reeds in het wintergetij werd die actie ingezet. Want toen nam het bestuur der Chr. Werkgeversvereniging op 7 Fobr. de volgende verklaring aan; „Het bestuur der C.W.V., in vergadering bijeen, herhaalt zijn uitspraak in 1920 ge daan, dat vorming van principieele werk geversvakorganisaties om practische rede nen noodzakelijk is; spreekt als zijn oordeel uit, dat in dezen tijd om principieele rede nen die vorming moet worden ter hand ge nomen, voor zoover de mogelijkheid daarvan blijkt". Dit was een gelukkige formuleering. Want nu kon de formule niet alleen hen omslui ten, die voor Chr. patroonsvakvereenigingen iyerden, maar ook de anderen, die daarvan niet zóó overtuigd waren, doch op praktische gronden thans geen andere uitweg zien. Slechts een enkele wilde de voet niet op de overbruggingsformule zetten en keerde zich af. Intussohen gaat de propaganda voor Chr. patroonsvakvereenigingen rustig voort. De resultaten zijn niet gering, wanneer er vertrouwende samenwerking tusschen de organisatie der patroons en die der arbei ders. Bij de boekdrukkers Is men in dit opzicht het verst gevorderd. Na eenige onderhande lingen gelukte het daar in het voorjaar om over een nieuw collectief contract tof overeenstemming te komen; wanf zoo lezen wij in het bericht: „Dat de vertegenwoordigers der werk gevers- en werknemersorganisaties ten slotte tot elkaar zijn gekomen, is te verklaren uit de begeerte, die bij allen leefde, te trachten dc bestaande rechts- en bed rijf sgemeen- hap, ondanks de moeilijke tijden, in stand houden". Zoowel in de organisatie der patroons als. 'ile der werknemers werd het nieuwe con- "•t met bijkans algomeene stemmen aan komen. Ook bij de bouwvakarbeiders slaagde men -poedig, ondanks de heersohende werkloos heid. Zoo gemakkelijk ging het niet in de Wie- ringermeer, waar de revolutionairen wroet ten; niet te IJmuiden, waar de syndicalis ten nog steeds veel invloed oefenen en waar de Christelijke organisatie zich meermalen tegen eigen leden moet richten; niet bij de erwtenplukkers in West-Noord-Brabant, waar Christelijke en R.K. patroons vaak erg oud-liberaal handelen; niet steeds bij alle landbouwconflicten, waar ingrijpen van Rogeeringswege noodzakelijk was. In het bloembollen- en boomkweekersbe- drijf werd ook dit jaar een loonbijslag ge geven door de Regeering; tevredenheid wek te deze niet overal en sommige gemeentebe sturen hebben dat de Regeering ook gezegd. Van werkstakingen werd in 1936 weinig melding gemaakt. Een vreemdsoortige was wel die bij de werkver schaffing in Giessendam en hier en daar elders. Zulks stakingen zijn naar het oordeel der betrokkenen meestal het gevolg van het optreden der Heide Mij., welke heel vaak de leiding en bijna altijd de controle heeft en die eerst de contractloonen zoo laag moge lijk drukt om vervolgens angstvallig te wa ken tegen een hooger overschrijding dan 10 pet. Een vreeselijke ramp werd van Leerdam afgewend, waar gedurig massa-ontslag dreigde bij de Glasfabriek. Door samenwer king van Regeering, kapitaal en arbeiders, waarbij de laatsten niet de lichtste offers brachten, is het gelukt de dreigende ramp van opheffing te voorkomen. Een ander massa-ontslng werd gevrepsd bij de Kwatta fabriek, die zich bijkans ge noodzaakt zag vaders van gezinnen te ver vangen door veel goedkoopere arbeidskrach ten, omdat concurrerende fabrieken zulks al sedert lang gedaan hadden. Ook hier werd een voorloopige oplossing gevonden. Groot zijn ook de moeilijkheden in hef bakkersbedrijf. De broodprijzen worden ver laagd en de bakkers vreozen broodsgebrek. Het is nog niet te zien, hoo men uit de impasse zal geraken. Maar thans wil do Minister althans op de wij zo van de Vestig gingswet Amsterdam helpen. Een zware slag trof de Chr. Middenstand door hot plotse ling overlijden van den heer K. Meima, directeur van het Centraal Bureau. Uit de kring van het C.N.V. werd de heer J. Qui spel door den dood weggerukt. Daarentegen mochten Patrimonium en de Chr. Nat. Werkmansbond jubileeren met hun voorzitters, de hecren Smeenk en Nahuysen. Terwijl in t algemeen gezegd mag wor den, dat de Christelijke vakorganisaties ge staald en gesterkt zijn. Ook komt het ons voor, dat het beginsel zich steeds duidelij ker laat gelden. F.en bewijs daarvan is wel de opheffing van het Comité van Zes, ge vormd uit de moderne, christelijke en roomsch-katholieke bonden van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst. Het bleek n.l., dat zelfs samenwerking op een beperkt, afgebakend terrein wegens ver- hil van levensovertuiging telkens tot moei lijkheden aanleiding gaf. We verblijden ons daarover. Samenwer king voor een bepaald, welomschreven doel kan met voorzichtig beleid nultlg on toe laatbaar zijn; een vaste hand te leggen is altijd gevaarlijk en daarom onge.wenscht Organisatie onder eigen banier; met min- inr kunnen; wij niet toe,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14