Grote kapitale model farm HET VORSTELIJK HUWELIJK ZATERDAG 2 JANUARI 1937 DERDE BLAD PAG. S Bruidsstad, 1 Januari. Een lichtzee Ach wat! Een oceaan! Tot die overtuiging komt niet een boertje uit Staphorst of een vrouwtje uit Stavoren. Neen. het is de indruk van hem. die de illuminatie zag geboren wor den. aangrijpen en in haar volle glorie pralen. In haar vólle glorie! Want op dezen avond wordt er onverwachts óók op een knopje gedrukt, dat het groote aantal Rijksgebouwen uit de duisternis tilt: en het effect slaat den toeschouwer een oogenblik met stom heid „Oooooh klinkt het dan even later van alle kanten, zoodra het pu bliek zich eenigermate met de werke lijkheid vertrouwd heeft gemaakt. Toch weet men zoo gauw niet naar welken kant men het eerst z n blik ken zal richten en dus draaien de dui zenden hoofden van links naar rechts, en van voren naar achter, in alle richtingen kreten van verbazing uitend over zulk een climax van ondenkbare schoonheid We bevtodien ons juist op het fraai ver lichte Buitenhof wanneer de gebouwen der Regeering als bij afspraak aanfloepen. Wat ons persoonlijk het meest frappeert zijn de contouren van den Hofvijver die al eenige avonden het fantastisch vlammenspel der op den Vijverberg dansende gas-flam- bouwen in nóg grilliger vormen terugkaatst. Ook de gevels van de vesten der Handels maatschappij en Duitsche legatie hebben zoo doende reeds meerdere malen een accent ven beteeken is gekregen. Maar hoe schoon ook op zich zelf, het valt alles in het niet, nu daar midden in die anders zoo vertrouwde watervlakte een spookfontein ln werking is gesteld. Met kraohit spuit ze haar forsohe stralen hoog tegen den donkeren hemel; stralen, doe aan zilver doen denken, doordat felle schijnwerpers ze van het begin tot het eind achtervolgen. En dan die eeuwenoude muren van Eerste Kamer en Maiuxltshuiis; muren, altijd zwij gend over den rijkdom van hun verleden, doch thans bloot gelegd tot den laaitsten steen Bij de Gevangenpoort Voor we het eerbiedwaardig Binnenhof kunnen betreden moeten we eerst nog ken nis nemen van het boeiend schouwspel, dat de Gevangenpoort oplevert. Is dit dan het onverwoestbare bouwwerk, waarin eenmaal folteringen aan de orde van den dag waren? De ontelbare, lieflijk stralende oranje-licht jes kunnen het ons nauwelijks doen geloo- ven. Vreedzamer nog dan die onafgebroken rij van handelshuizen op den Korten en Langen Vijverberg doet dit marteihuis aan. terwijl het standbeeld van Joham de Witt in zijn stralende blijheid de laatste herinnering uit dit tijdperk der historie wegvaagt. Wanneer we de al menigmaal bezongen lichtwaaiers van de Kneuterdijk passeeren, met de daarachter oprijzende bankgebou wen ontdekken we het Paleis van H.K.H. Prinses Juliana, dat eveneens met behulp van een intensieve witte verlichting aan de vergetelheid is ontrukt. Alleen reeds de groote glazen koepel boven het bordes ver telt den vooibijiganger onmiddellijk, waar langs zijn schreden zich richten. Vlak daar naast wordt men getroffen door de in oranje opgetrokken gevel van het departement van Financiën. Dan lokt het Binnenhof ons met zijn wal mende toortsen, aan weerszijden van den zwaar gebogen ingang. Ook hier brandt het vreugdevuur er lustig op los. Eenmaal de ronde toegangspoort gepasseerd die afge bakend is met oranje-peertjes kijkt men eenvoudig z'n oogen uit. Onherkenbaar is het front van Tweede en Eerste Kamer ver anderd. Een bewerkelijke illuminatie Rond het entrée van het Lager Huis ia uiterst bewerkelijke illuminatie aangebracht, d i in haar geheel een sterk sprekende copie van het Nederlandsche wapen vormt. Verder zijn èn het front van de Tweede Kamer, èn dat van de Eerste Kamer, op sprookjesach tige wijze uitgedost met groote decoraties, uit kleurige banen bestaande, die de wapens der elf provinciën en die der Overzeescbe Gewesten volmaakt tot hum recht doen komen. Op den grond zijn deze decoraties, zoo fraai, ook van vorm, met elkaar ver bonden door boompjes en palmen, die een handige camouflage vormen voor de vele schijnwerpers in wier stralen de verslerin gen zich weelderig baden. Buitengewoon goed komt ook de historische fontein tot haar recht, als gevolg van de kapitale electrische kaarsen, welke een feeëriek wit licht verspreiden. En dan eischt de Ridderzaal al weer onze volle aandacht op, die ten deele schuil schijnt te gaan in een dennenwoud, waarvan de boomen op kwistige wijze hun kaarslicht uitstralen. Aan beide kanten van het bordes zijn overeenkomstige decoraties aangebracht als rondom het grijze Ridderslot. Zij vertoornen echter bovendien de wapens van 't Oranje huis en het Huis van Lippe, waarboven een J. en een B de bedoeling van een en andier nog nader diuidetijk maken. De Ridderzaal Wandelen we langs Waterstaat, in de rich ting van de tweede poort, geven de muren van de Ridderzaal een ontelbaar aantal klei nere wapens te zien, telkens aangebracht op drie speren, waarmee het Slot „an sach" ruimschoots wordt gekarakteriseerd. De gevel van Waterstaat is opgetuigd met luch ters, elk met drie electrische kaarsen. Zijn we eenmaal bij de tweede poort be land, dan staan we meteen voor Binmeni. Zaken. Aan weerskanten van den weg, die naar het Plein voert, zijn standaards opge steld met vierarmige kandelabers, waarin reusachtige kaarsen prijken. Die standaards zijn versierd met afhangende groene slin gers, waaraan oranjekleurige kwasten ben gelen. 't Geheel maakt zoo'n machtigen in druk, dat d> stoutste verwachtingen er door worden overtroffen. De tv-eede poort is fraai aflgeteekend met oranjelampjes, terwijl dit stukje bouwwerk een nog grootscher voorkomen krijgt dank zij twee hooge masten met de Oranje en Lip- pische vlag in top, zoomede voorzien van de beide wapens, welke masten in de directe omgeving van het pooltje zijn opgericht. Het Mauritshuis, ook hier vlakbij, zwemt in het floodlight. Op het Plein bevinden zich aan alle zijdien hooge masten, met zeer moderne vlaggen- deooraties, diie door schijnwerpers fantastisch belicht wonden, De Witte is voorts prachtig afgeteekend, terwijl BuiSfcenl. Zaken en Defensie sober, maar niet minder schoon moeten worden ge noemd. En dan daar nog Justitie, en last not least Koloniën, waar onze Minister-president achter duizenden lichtjes zetelt, In dichte drommen neemt het publiek kennis van dit alles, naast de oogen ook de mond, veelal" wijd geopend om daar straks, waarneer de grootste verbazing geweken is ettelijke poffertjes in te laten glijden. Voor Maandag 4 Januari Terwijl de Haaigsch® Feestwijzer voor van daag slechts gewaagt van een verlichtings avond vermeldt ze voor a.s. Maandag weer een groot aantal festiviteiten, die we hier in chronologische volgorde afdrukken. 13.30 nor Sportdemonstratiee op Houtrust 19.00 uur Ontsteking der officieels verlich ting (Verlichtuiigsavond) 20.00 uur Herhaling kijkspel der dames- gymnastiekver. „Hygiëa" in den Die rentuin. 20.00 nor Wijdingsavond Gr. Kerk (met autoriteiten). Spr. Dr. H. Schokking en Ds. A. K. Straatsma. Dito avond in Bethlehemkerk (I* v. Meerderv.), Spr. Ds. K. H. E. Gravemeijer en Ds. G. Bos. 20 00 nnr Concerten in Oosterkerk (Z. O. Buitensingel), Westduinkerk (Fahren- heitstraat), Willemskerk (Nassaulaan) en Pr. Julianakerk (Nieboerweg). De route, welke gevolgd zal worden Op verzoek plaatsen we gaarne nog eens de route, die het Bruidspaar op den Huwe lijksdag zal volgen van het Paleis Noord- einde naar het Stadhuis en de Groote Kerk. Van het Paleis Noordeinde langs het Noordeinde, de Heulstraat, den Knouterdijk, den Vijv.erdam, het Buitenhof (rechtsom), de Gravenstraat de dagelijksche groen markt, naar den hoofdingang van het stad huis tegenover de Nieuwstraal Vervolgens van dienzelfden hoofdingang rechtstreeks naar den ingang van de Groote of St. Jacobskerk, gelegen tegenover de kantoren van het dagblad „De Residentie bode" aan de Riviervischmarkt. Tenslotte van dezen ingang der kerk langs de Riviervischmarkt, de Torenstraat, de Bilderdijkstraat, de Vondelstraat, de Eland straat, het Piet Heinplein (rechtsom), de Anna Paulownastraat, de Laan Copes van Cattenburch, het Nassauplein, de Java- straat, de Alexanderstraat, het Plein 1813 (rechtsom), het verdere gedeelte van de Alexonderstraat, de Parkstraat, de Oranje straat en de Paleisstraat terug naar het paleis Noordeinde, BRUIDSPAAR ONTVANGT INDISCHE VORSTEN Diverse geschenken aangeboden Prinses Juliana en PrinsBernhard hebben Donderdagmiddag in hert paleis Noordeinde de echtgenoote en de dochter van den Mangkoe Negoro VII, die zelf door ongesteldheid verhinderd was mede te komen, ontvangen, ten einde haar in de gelegenheid te stellen het huwelijks geschenk der Prinselijke familie van het Negorosche huis aan to bieden. Dit geschenk bestaat uit een product van Javaansche kunstnijverheid, een zilveren bloemenschaal, vervaardigd door Javaansche zilversmeden naar een ontwerp van den Mangkoe Negoro. Vervolgens hebben prinses en prins de delegatie van den Soesoehoenan van Soera- karta ontvangen. Deze delegatie bood eon gouden bloemenvaas aan, terwijl Ratoe Pembajoen, dochter van den Soesoehoenan, een zilveren theeservies met blad overhan digde. Pangeran Ario Soerjohamidjojo en echt genoote boden een met zilver doorweven doek aan. De geschenken van den Sultan van Jog jakarta bestonden uit een kris met goud cn briljanten ingelegd, waarin het Sultans- embleem verwerkt is, bestemd voor den Prins cn een gouden bak van eon sirih- stel, met briljanten bezet, voor de Prinses. Voorts bood deze delegatie aan namena de Pangerans van don Kraton twee gouden theelepeltjes en namens de prinsessen van Jogjakarta een gouden bonbonmandje. De vertegenwoordiger van Pakoe Alam VII, die daarop in audiëntie ontvangen werd, overhandigde een album met zilveren band, waarin de portretten van het ge slacht Pakoe Alam verzameld zijn. Hierna werd ontvangen de delegatie van den Sultan van Langkat, Namens den Sultan werd aan het jonce paar een gouden theeservies op een lvorfch blad aangeboden met de gouden wapen schilden van het bruidspaar, en voorts na mens den Jangdipertoean van Koealoe en Ledong twee gouden bonbonbakjes. Al deze voorwerpen waren van Indisch edelsmeod- werk. HET GESCHENK VAN DE FRANSCHE REGEERINO De regeering van de Fransche Republiek heeft het jonge paar een bijzonder mooi koffieservies van Sèvres-porcelein doen toe komen. Het servies is in modernen stijl vervaardigd. DEMPING ROKIN B. en W. van Amsterdam zullen op Maandag 18 Januari 1937 in het openbaar aanbesteden: Het dempen van het gedeelte Rokin, tusschen de St. Pieterspoort en de Lange- brugsteeg, met bljbehoorende werken, NED. CHR. REISVEREEN. Algemeene Jaarvergadering te Utrecht Openingsrede van Dr. A. van Denrsen Heden werd te Utrecht de algemee ne vergadering van do Ned. Chr Reis- vereeniging gehouden onder presidium van Dr. A. van Deursen, van Gro ningen. Zijn openingswoord had tot titel: „Met Jezus de natuur ln". Met een heenwijzing naar de Jeruzalems- Broederschap, welke in de Midde'eeuwen te Utrecht gevestigd was, zag spr. een voor- looper van dc N.C.RV. Wanneer men de reisboeken der Pelgrim-Broeders nu nog leest, treft het, hoezeer de liefde voor den Heiland hen heeft geleid; hoe zij, niet alleen het Heilige Land, maar ook de gewesten daar buiten hebben gezien bij de glansen van Zijn openbaring. In dit laatste is ook het ideaal van de N.C.R.V.; wij willen aldus spr. de wereld zien naar de leer van onzen Heiland; wij willen „met Jezus de natuur in". De Evangeliën toonen op vrijwel iedere bladzijde, met welk een liefdevolle waarne ming Jezus de natuur beschouwde (de gelij kenissen!). Als zoodanig is Hij ons en voor beeld. Veel meer waarde is er echter in ge legen om met Jezus de natuur in te gaan Hier mag herinnerd worden aan het woord van Prof. van Veldhuizen, die èn natuur minnaar èn Christen, deze woorden schreef; De natuur kan ons veel lecren, maar als da kamerling wijlen wij de leiding hebben van één, die onze oogen opont. Wie doet dit heerlijker dan Christus zelf? Onder Zijn lei ding wordt de Schrift voor ons doorwaaid van den Geest en de natuur levert de il lustraties. Hij dwingt steenen om te sprek**1 en het letterschrift der sche.pping behoef* macht en het worden symbolen van eeuwige en van den Eeuwige. Als voorbeeld mogen wij noemen, hoe HIJ de aandacht bepaalt bij de dagelijksche loop der zon en bij de neerslag en dan ge waagt van Gods goedheid en trouw; riet woord uit de Bergrede: „Hij doet Zijn zon opgaan over boozen en goeden en rogent over rechtvaardigen en onrech'va.irdig n (Matth. 5 45) leort ons, hoe de Heiland do algemeenheid van deze natuurverschijnsel len voor alle menschen doet zien als een symbool van Gods gemeene gratie. Als hoog ste Leoraar verklaart Hij do zin der gescha pen dingen. Als onze eeuwige Koning fre- heersoht Hij dn natuur. Als onze een lire Hoogepriester is Hij n'et alleen de Verlosser voor Zijn volk, maar ook do Heiland voor aarde, zee en eiland, wiens verlossende kracht ook de Kosmos in Zijn heilswerk be trekt: daarom begint, naar het woord van Gunning, voor den wedergeborene eerst de ware geestdrift voor de schoonheid der we reld, omdat het geloof ziet de eeuwige kern. Ten slotte wordt de wensch: „Met Jezus de natuur in" bepaald door het meer om vattende verlangen: Met Jezus door het is, dan is alles goed en niets schijnt ons moeilijk; is Hij echter niet tegenwoordig dan valt alles hard". Moge naar dit woord, zoo besloot spr., ons leven, onze reizen, onze Algemeene Vergadering zijn. GOEDKOOPE ARBEIDSKRACHTEN Bij de blauwe tram Dezer dagen hoorden wij van de zijde van belanghebbenden, dat eind Januari of begin Februari bij de N.Z.H. trammaat- schappij een twintigtal conductrices aangesteld zullen worden. Begrijpelijker wijs wekken dergelijke geruchten groote ongerustheid bij het personeel, dat toch al zoo veel veeren heeft moeten laten. Ook het Seinlicht, het orgaan van het christelijk georganiseerd Spoor- en Trampersoneel schenkt aandacht aan deze zaak en we citoeren uit het laatste num mer het volgende: Het instituut van de „opstapjongens" is een mislukking! Maar daarmede is het vraagstuk van de tewerkstelling van goedkoope arbeids krachten nog niet van de baan. De Directie schrijft Immers: „Niette min is de tewerkstelling van goedkoo- pere arbeidskrachten een gebiedende eisch, gezien de aanhoudende ongunstige bedrijfsuitkomsten. Mitsdien ligt het in ons voornemen om op de stadslijn zoowel te Haarlem als te Leidon, alsmede op den locaaldienst Scheveningen—Voor burg, conductrices te werk te stellen en bij voorkeur van 20 jaar of ouder". Dat denkbeeld is niet nieuw. In de nota van October 1934, die in de confe rentie van 16 October 1934 aan de Hoofd besturen ter hand word gesteld, lezen we: „Als middel om directe verlaging dor exploitatiekosten te verkrijgen blijft der halve alleen nog het onder 4 genoemde over en wel vervanging van personeel door goedkoopere krachten. Hierbij wordt gedacht aan deé aanstelling van jeugdige mannen of van meisjes als conducteur of in de poetsdienst. Tot heden is er niet van gekomen; de or ganisaties voerden dan ook vele bezwaren aan. En de N.Z.H. gaf een geruststellende verklaring: „.Ontslag van personeel in vaste dienst zal van deze maatregel niet het gevolg zijn; de vrijkomende personeelleden zullen vor men een reserve, waaruit de arbeidskrach ten, die wij dagelijks behoeven ter vervan ging wegens vrije dag. verlof, ziekte, enz., alsmede wegens andere onvoorziene om standigheden, als extra druk vervoer e. d., geput zal worden." Thans echter dreigt het gevaar opnieuw en daarom schrijft Het Seinlicht: Wanneer nu aanstelling von conduc trices op groote schaal zal plaats heb ben, wordt de groep, die zich de pronul tiekans ontnomen ziet, nog veel en ved grooter. Doch erger is, dat in elk geval werk gelegenheid aan mannelijke krachton ontnomen wordt, en dat daardoor in 't bijzonder het reorganisatie- en hulpper soneel ernstig gedupeerd zal worden. Of overleg met de Directie nog eenig re sultaat zal opleveren, staat te bezien. Er is blijkbaar niet veol hoop op en het wets ontwerp, dat minister SHngenberg beloofde om de arbeid van vrouwen, jongens en meisjes ton behoeve van huisvaders te be perken, is nog niet ingediend. Naar anleiding van bet artikel in dit blad van recenten datum. DE CHAMPIGNON CULTUUR neemt hand over hand toe. Voor ondernemende mensen is er zonder of met weinig geld een buitengewoon goede bijverdienste of bedrijf van te maken. De cultuur wordt uitvoerig beschreven in het boek „NUT-CHAMPIGNONTEELT" waarvan binnen een jaar de 3e druk verscheen bij Uitgeversbedrijf „Agar", te Apeldoorn. Het boek is geïllustreerd met meer dan 40 originele foto's en te bestellen per briefkaart of door storting op ons Girono. 291408. is in Zuid-Holland opgericht, hier kunnen alle belangstellenden gedurende een maand de Cultuur beoefenen. Ook is de farm dagelijks te bezichtigen. Inlichtingen hierover vindt U ln de handleiding. TOOGDAG CHR. PADVINDERS Wijdingsdienst en kranslegging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam De Ned. Chr. Vereeniging van Pad vinders heeft, evenals vorige jaren, op den Nieuwjaarsdag een toogdag georga niseerd, die ditmaal te Amsterdam is gehouden. Voor dezen padvindersdag bestond groote belangstelling, die reeds aanstonds tot uiting kwam in den Wijdingsdienst in de Nieuwe Kerk, waar de voorzitter der vereeniging, Ds. W. M. A. Kalkman, van Amsterdam, hoofdkwartier-commissaris der N.P.V., als leider optrad. De ruime kerk was geheel bezet met ruim 1500 padvinders(sters) uit de hoofstad, het overige deel van Noord- Holland, verder uit Zuid-Holland en Utrecht. Aan dezen Nieuwjaars wijdingsdienst is medegewerkt door het Chr. Gem. Koor „Can tate Dominium", dat onder leiding van Piet van Egmond, in het koor opgesteld, schoone liederen ten gehoore bracht. Henk Loohuis, de organist van de Nieuwe Kerk, begeleidde den samenzang. Ds. Kalkman wees in zijn toespraak over „De Jacobsstaf", mede naar aanleiding van Genesis 32 t 1—10, op het beteekenisvolle van de Jamboree, di£ in dit jaar hier te lande wordt georganiseerd en waar men uit 50 lan den 20 k 25.000 padvinders verwacht, die samenkomen om banden van onderlinge vriendschap te versterken. Zoo is 1937 het groote jaar voor de padvinderij, die samen komt onder het historische teeken van de Jacobsstaf, waarover spreker belangwekkende bijzonderheden ten beste gaf. Hij verbond hieraan een korte uiteenzet ting van het voorgelezen Schriftgedeelte, waarin gehandeld wordt over Jacob, den pad vinder uit de vroegste eeuwen, die met niets anders dan stok en plunjezak naar Gods be schikking zijn tocht begon. Van de Jacobsstaf wees spr. op Jezus' kruis, op Hem, die de Poolster is met wien men nooit bedrogen uitkomt. Na den dienst in de Nieuwe Kerk begaven alle deelnemers (sters) zich naar „Krasna- polsky", waar de gemeenschappelijke koffie tafel klaar stond en van waar uit de werk zaamheden voor den middag werden geregeld. Verkenningstochten werden gehouden door de oude stad, terwijl de welpen, wegens het ongunstige weer, binnen bleven. De toogdag werd besloten met Kranslegging op het graf van De Ruyter. Tegen half zes was het koor van de Nieuwe Kerk, waar het gebeente van den grooten admiraal rust, meer dan gevuld met de hon derden padvinders, die daar bij sober licht luisterden naar de slotwoorden van Ds. Kalkman. Wy willen, aldus spr., dezen dag besluiten by het graf van een groot man. Wij zijn geen militairisten. Integendeell Wy willen een wereldbroederschap, die de vrede onder de natiën mede helpt bevorderen. Toch moeten we, besloot spr., hier denken aan het roem ruchte verleden van ons voorgeslacht. Wy moeten echter niet teren op de kracht van een roemryk geslacht, maar aan het werk gaan met eigen hand. Na de kranslegging werden de roffels ge slagen, weerklonken langs de gewelven de hoornsignalen en zong men de twee bekende coupletten van het Wilhelmus. Het was een pakkend 6lot van een, ondanks het ongunstige weer, geslaagden dag. PRIJSVERSCHIL EN RESTITUTIE ROGGE Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het monopolie-prijsverschil bij invoer en het restitutiebedrag bij uitvoer van ongedenatu- reerde rogge voor het tijdvak 4 Januari 1937 tot en met 9 Januari 1937 is vastgesteld op 2,50 per 100 kg. In overeenstemming daarmede is de dena- turatievergoeding voor genoemd tijdve'; vastgesteld op f 0.50 per 100 kg. TREUHAENDERKONTO Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren In de w-eek van 28 Dec. 1936—2 Jan. 1937 Is door de Nederlandsche Bank in totaal oen bedrag van omstreeks RM 800.000 van de op hot Treuhaendierkonto Nioderlande uitstaande vorderingen mot de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volg- rdenummer was 36R59. Het totale bel rag van de op het Treu- hnenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog ni-ot tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op hot oogenblik om streeks RM 0.8 millioen. De uitvoering van Deterdings plan Zooals we Donderdag mededeelden hebben reeds groote aankoopen van kaas voor het bureau te Haarlem, dat belast is met de uit voering van Sir Henry Deterdings plannen, plaats gehad. Ongeve r 1H millioen K.G. zoowel volvette als 40-f kaas is thans op versahillende markten uit de particuliere handel genomen. Ook groote regeeringsvoorraden spek en aardappelmeel zijn aangekocht. Van het aardappelmeelbureau te Veendam is 15 mil lioen K.G. overgenomen, terwijl de veehou derij een tra-Ie eenige miUioenen K.G. spek verkocht. Wat dit laatste product aangaat kunnen we opmerken dat de spekvoorraden in ons land nog wel niet uitgeput zullen zijn. Men kan evenwel geen overzicht van die hoeveel heid nog krijgen. Door Dr Dijt wordt op T oogenblik een onderzoek naar die voorrraden ingesteld evenals naar voorraden van andere land- en tuinbouwproducten, diie voor export naar Duitschland in aanmerking kunnen komen. De kaasaankoop is opgedragen aan „De Producent", directeur A. van Weynen. Deze zal de inkoopen doen in alle kaasprod-ucee- rende provincies en daarover zooveel gelijk matig verdoelen. Door de aankoopen, die reeds gedaan zijn zijn er zoo goed als geen oude voorraden van 1936 meer. Voor de kaashandel heeft de uitvoering van Deterdings plan alreeds een heele verlichting gegeven. „SEARAMBLER" NOG NIET VLOT De Engelsche stoomboot „Searambler", die Woensdagmorgen op de Maasvlakte, narij Hoek van Holland is gestrand, is nog steeds niet vlot gebracht. Donderdag heeft men een gedeelte van de lading met lichters gelost en in den loop van den middag wer den pogingen aangewend om het schip vlot te sleepen, hetgeen wederom is mislukt. Later werd nog gesneld, dat er een lek in de tanks ontstaan is. Men heeft het lossen der lading moeten staken. DE HEDELSCHE MISDADIGERS BERECHT Belangrijke zaak voor de j Bossche rechtbank Zware straffen geëischt De rechtbank te Deo Bosch nam Don* óerdag in behandeling de Hedelsche misdrij ven, bestaande uit zes brandstichtingen en vier uitlokkingen daarvan, een -geval van heling en een geval van vernieling, waar- 'oor zes verdachten zijn gedetineerd in het huis van bewaring te Den Bosch. Aan den 28-jarigen bakker M. A. van S, uit Den Bosch zijn vijf feiten ten laste ge legd, nl. een inbraak, diefstal, drie brand stichtingen en een geval van vernieling. Te gen hem eisohte de officier van justitie, Mr. van den Burg acht jaar gevangenis- tra 1 Tegen den 47-jarigen petroleum venter M. 0. te HetM wegens tweemaal uitlokken van brandstichting en heling vier jaar ge vangen i sstra f. Tegen de vrouw van M. Q.. de 43-jarige P. van den B. wegens tweemaal uitlokken tot brandstichting, subs, medeplichtigheid hier aan. eveneens v i e r j a a r. Tegen den 22-jarigen manufactuxier B. S., wegens brandstichting en inbraak, voor het eerste feit twee jaar en 6 .laandea Voorts werd tegen den 23-jarigen kapper. H. V., wegens diefstal twee jaar en we gens brandstichting 8 maanden geëischt en tenslotte tegen den 30-jarigen kantoorbe diende P. S. uit Hedel wegens medeplichtig heid aan brandstichting 6 maanden, waar van 4 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Schrikbewind uitgeoefend Er werd in de laatste jaren te Hedel wat men noeimt een schrikbewind uitgeoefend. Een groote reeks branden en Inbraken verstoorden telkens weer de rust in het anders zoo stille dorpje aan de Maas. Lantf heeft het geduurd eer de politie kon ingrij pen, maar tenslotte ia men er in geslaagd de hand te leggen op een heel complot van misdadigers, dat jarenlang de omstre ken van Hedel geteisterd heeft. Het was zeer moeilijk om de bende mis- dadigars, waarvan het echtpaar Quik het centrum was, te ontmaskeren. Een dominé, die zes jaar geleden een poging daartoe deed, kostte het zijn carrière en een ver- oordeeling wagens beleediging. Want er waren invloedrijke menschen, die het echt paar Quik in bescherming namen Thans Is recht geschied De laatste dag van het Jaar 1936 is door de Bossche Rechtbank gebruikt om deze wandaden te berechten. De meeete belang stelling was er voor het verhoor van den petroleumventer M. Quik, een klein, ge drongen mannetje mot sluike haren en een ongunstig uiterlijk. Onbegrijpelijk, dat dit het hoofd was van een bende misdadigers. De verdachte ontkent trouwens het meereru deel der hem ten laste gelegde feiten, 6ohrijffc die op rekening van anderen, onder andere van zijn vrouw Veel baat dat alles evenwel niet. De fei ten zijn te sprekend, de getuigenverklarin gen te bezwarend en er worden strenge straffen geëischt. Ook tegen de andere ver dachten. Men zie de opsomming hierboven! KALENDERS VOOR 1937 Wij ontvingen de volgende kalenders: Maatschappij van Verzekering op het leven „Noor d-B r a b a n d", Waalwijk. B r i n k's Banketbakkerij, Zwart Janstraat 33, Rotterdam. N.V. Van Steeden's Advertentiebureau, Rotterdam/Amsterdam. „N e e r 1 a n d i a" Dit de natuur van eigen bodem. 12 mooie natuurplaten. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Elf Provinciën, 52 fraaie Nederland sche en natuuropnamen. La Rivière en Voor hoeve. Zwolle. Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Nederlandsche Spoorwegen. Maandka- lender met 12 mooie platen ontleend aan de Spoorwegwerken naar pastelteekeningen van H. Heijenbrock. Verjaardagkalender: Uitgave N.V. K u n s ti ny verheid, Witte de Withstraat 31 Rot terdam. Robinson Jamboree Kalender 1937, 6 platen over Padvindersleven met een verhaal. Wed. Chr. van Gorp-Blodel. H. W. K o n i g en Co. N.V. My. van Alge meen Vervoer v.h. Rotterdam. H. J. Reesink en Uo, N.V., Zutphen. 4 mooie platen van de Rotterdamsche haven naar teekeningen van H. E. Roodenburg. Arbe idsbeurs voor den Oud-Ind. mili litair. N.V. Zuid-Nederl. Drukkerij, Den Bosch, verzorgd door den kunstteekenaar An- dré Verhorst. Firma D. K a t z, oude schilderijen, antiqui teiten, geeft een kalender met 12 gravure's naar beroemde meesters. Batavier L y n, Rotterdam, een toepasselijk schild. H. A. V. Bank, Schiedam. Boe'aars en L am bert, makelaars in assurantiën, Rotterdam. Onder 1. Leveneverz. Mij. Den Haag. Levensverzekering My. „U t r e c h t", Utrecht. Nation Rotterdam. N.V. Stichtsche Glasverzekering My. Utrecht. N.V. A'damsche My. van Leven s- verz. Amstleven, Amsterdam. De Nederl. Lloyd ongevallen van 1853. Den Haag. Eerste Holl. Levensverz. Bank N.V. Amsterdam. G. S. B 1 o c h, Amsterdam-Z. Adresseer- en Ponsmachinas-Stalen, Kantoormeubelen. N i 11 M y. Levensverzekering opger. 1859, Den Haag. N.V. Maatschappij van Assurantiën, Disconteering «n Beleening der stad Rotterdam Anno/J^D, RoUeruam. Levensverzekering-Bank te WONING AFGEBRAND TE UDEN Gisteravond om elf uur is brand uitge broken in de woning van een opslagplaats van den heer J. Louwers, aannemer te Uden. In korten tijd stond het geheele huis in lichter laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinde ren dat het perceel afbrandde. Bijna niets kon worden gered. De oorzaak van don brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. No. I van den nieuwen jaargang van ons Zondagsblad bevat de volgende lectuur: Zwerfvogel, een nieuw vervolgver haal door Gré van Ast. Kinderlijk denken, door P. van Duyvendijk, in de serie Zielkun dige en Opvoedkundige Brieven. Schooiertjes Kerstfeest, een aan grijpend verhaal van een Kerst- feestviering met de kinderen van een woonwagenkamp. De Ned. Herv. Kerk te Baarn. Korte beschrijving van dit oude ge bouw bij fraaie foto's. Het Vrijgevochten Land. door Wim Beider, in onze serie Korte Verhalen. Verder de gewone rubrieken: Meditatie, Boekbespreking. Bin nen- en Buitenlandsch overzicht, Schaakrubriek, Ruilbeur. enz. Kinderkrant met Kleuterbijvoegsel is weer vol afwisseling: verhalen, versjes, rebus, raadsels, kunstjes, platen, enz. enz. BEGIN NU met de losse num mers van uw Zondagsblad zorg vuldig te bewaren. Want een com plete jaargang, gebonden in een- voudigen band en voorzien van uitvoerig register, is /-Vv een prachtwerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11