,F I D U C I A" Enkele Oudejaars-opgaven 0 Pi li! i DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 EERSTE BI,AD PAG j VERZEKERING MAATSCHAPPIJ NIJMEGEN Borg. van Schaeck Mathousingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz. enz. f Adn.) BUITENLAND MALTA WORDT ONRUSTIG Over vrijlating van politieke gevangenen Op het eiland Malta gaan hardnek kige geruchten, dat het Britsch—Ita lian ische gentlemen's agreement, waar van de onderteekening spoedig te ver wachten is een geheime clausule bevat, volgens welke alle op Britsch of Ita- liaansch grondgebied tijdens de Britsch- Italiaansche spanning gearresteerde Britsche of Italiaansche staatsonder- danen in vrijheid zouden worden ge steld. Dit zou ook gelden voor den voormaligen secretaris van de Maltezer Nationale Partij, Joseph Flores, die indertijd wegens schen ding van het ambtsgeheim door de Engel- sche autoriteiten in hechtenis werd ge nomen en ook thans nog in de gevangenis zit. Flores, in wiens zaak indertijd ook het Italiaansche consulaat op Malta genoemd werd. zou den 4den Januari op vrije voeten worden gesteld. Deze geruchten hebben onder dat deel Van de Maltezer bevolking dat met Enge land sympathiseert groote onrust verwekt. De .Times of Malta" maakte deze onrust blijkbaar tot de hare in een commentaar op de Britsch-Italiaansclie onderhandelin gen. waarin het heet: „Wij veroordeelen ipdere buitenlandsche politiek, die op der gelijke wijze de waarde van de Middelland- sche Zee onderschat". Da versterking van Helgoland De „Daily Telegraph" verneemt uit Ham burg, dat de bevolking van Helgoland, die ongeveer .2500 zielen telt, vreest haar haard steden te moeten verlaten, aangezien steeds minder plaats op het eiland overblijft door de uitbreiding van de fortificatie en kust- batterijen. Hierdoor zal het ook onmogelijk worden, dat in den zomer badgasten naar H, eiland komen, zoodat de bevolking een belangrijk deel van haar inkomsten ziet verdwijnen. Reeds eerder heeft het eiland een derge lijke gedwongen ontvolking meegemaakt. In den oorlog moest de gekeele burgerbevol king het eiland verlaten. - Nieuwe kinderroof in de Vereen. Staten New-York verkeert in opwinding over een mouw geval van kinderroof, waarvan het 10 jarig zoontje van den arts M a 11 s o n het slachtoffer is geworden. Een heel leger rechercheurs en agenten Is dag en nacht in touw, om den kinder- roover op te sporen. Uit het onderzoek is gebleken dat de bandiet nadat hij Zondag avond het huis van dr Mattson was binnen gedrongen, zich naar de kinderkamer heeft begeven, waar het ontvoerde kind met zijn broertjes en zusjes sliep. Hij doorzocht de kamer eerst naar geld en verdween vervol gens met den 10-jarigen knaap. De Amerikaansche vliegtuigen voor Spanje Komen met i van Moskou Amlbtenaren van het Amerikaansche staatsdepartement hebben bekend gemaakt, dat de naam der maatschappij, die de licen tie heeft gekregen tot uiiitivoer van vliegtuigen naar Spanje n.l. de Vilamert-maatschappij voorkomt in de archieven der enquête, die het congres in 1930 heeft ingesteld naar de bedrijvigheid der communisten in de Ver- eenigde Staten. Deze maatschappij, die zich „speciale or ganisatie" noemt, is in de Vereenigde Staten gevestigd ten behoeve van het herstel van motoren en vliegtuigen, welke in de ver eenigde Staten werden opgekocht en die hei melijk naar Rusland weiden uitgevoerd, om in het leger gebruikt te worden. De ambtenaren van het staatsdepartement verklaarden verder nog, dat niet besloten wis tot het instellen van een officieele en quête, aangezien de maatschappij de licentie voor den uitvoer naar Spanje in overeen stemming mot de wet verkregen heeft. Robert Cuse zoo heet de president van genoemde maatschappij is een genatura liseerde Rus, die al sedert jaren handel drijft in vliegtuigen. Volgens inlichtingen van de luchtvaartautoriteiten zou de eenige groot handelaar, waarmede Cuse tot dusver zaken relaties heeft onderhouden, de Arntorg zijn, waarvoor hij imkoopen bewerkstelligde. Tsjang Ka! Sjek voortaan alleen militair leider? Naar Reuter uit Nanking meldt, heeft maarech lk Ts j an g K a i S j e k, zooals reeds werd aangekondigd, voor de tweede maal zijn ontslag 's minister-president en als opper-comimandant van het leger aan den politieken raad aangeboden, die het ver zoek van den maarschalk ook ditmaal wei gerde in te willigen. Deze dubbele ontslagaanvrage is m over eenstemming met de beste vormen van Chi- neesohe etiquette en de dubbele weigering van 'en politieken raad is de hoogste eer, die dit organisme aan Tsjang Kal Sjek kon bewijzen en tevens een bewijs van de on schatbare diensten, dde de maarschalk aan China heeft bewezen. Niettemin heeft de raad. zooals reeds ge- meid, aan Tsjang Kai Sjek een maand ziek teverlof toegestaan. Men acht het waarschijnlijk, dat de maar- sc.ia^k rch in de toekomst uitsluitend met nüm-u -e kwesties zal bezig houden en het ambt van minlst^ ^resident aan een andere persoonlijkheid zal overlaten. De Spaansehe burgeroorlog WEER MEER BEDRIJVIGHEID OP DE FRONTEN Strijd tusschen scheper en luchtvloot De beide nationalistische „Espana" en „Velasco" hebben gistermor gen de vesting Musel hevig beschoren. Volksfrontvliegtuigendie daarop van den wal opstegen, trachtten op beide oorlogs schepen bommen neer te werpen, doch hun aanval werd door het luchtafweergeschut van de nationalisten onmiddellijk beantwoord, zoodat hij op een mislukking uitliep. Tiet gevecht eindigde tens-lobte, zonder dat een beslissing was gevallen. De oorlogssche pen van de nationalisten staakten het vuren en verlieten de territoriale wateren. Een gewapende trawler van de nationalis ten heeft het Belgische stoomschip „Navex", dat op 23 dezer van Gent haar Gibraltar was vertrokken, aangehouden en naar Ceuta ge bracht. Ook het Deensdhe stoomschip „Ingeborg" werd aangehouden, doch kreeg later vergun ning de reis voort te zetten, nadat de Deen- «che consul stappen had gedaan bij de auto riteiten in Gibraltar. Roode Schotten In Spanje Peter Kerrigan, de egionale afgevaardig de van de communistische partij, die 18 Dec. uit Glasgow naar Spanje was vertrokken met 150 mannen, om dienst te nemen bij de volksfronbtroepen, maakt zioh gereed, een tweede contingent manschappen te ontvan gen en deelt mede, dat eind Januari het aantal Schotten, dat aan den kant van de rooden strijdt, tot 500 man zal zijn toege- Censuur op drukpers In een officieel bulletin van de nationalis tische autoriteiten wordt het drukken, ver- koopen en verspreiden van boeken, brochu res en kranten, benevens prenten, foto's en alle verdere socialistische en communistische litteratuur onwettig verklaard. Binnen acht en veertig uur moeten bezit ters of uitgevers van dergelijke werken etc. hun voorraden bij de autoriteiten inleveren. Zekere werken zullen voor wetenschappe lijke doeleinden bewaard worden. Op over treding staat een boete van 5000 pesetas. De strijd leeft weer op! De rust op de verschillende Spaansehe fronten schijnt thans overal geëindigd te zijn. Van alle belangrijke sectoren komen ten minste berichten binnen omtrent vrij ern stige gevechten. Zoo wordt van het Teruel-front gemeld, dat de volksfrontstrijdkrechiten, voorname lijk bestaande uit leden van de internationale brigade, daar met steun van vliegtuigen en tanks een massa-aanval op de nationalisten hebben ondernomen, die den geheelen dag voortduurde. Door een intensief spervuur slaagden de witten er echter in, den aanval af te slaan. Vele tegenstanders, vooral Framschen, Sov jet-Russen en Tsjecho-Slowaken, werden door hen gevangen genomen. Ook op het Baskische front, waar bet eeni ge dagen kalm is geweest, vailt wederom een versterkte gevechtsactie waar te nemen. KERK EN ZENDING NED. HERV. KERF Drietal: Te Kralingen (vac. v. d. Valk), G. van Veldhuizen te Hantum, J. R. Wolfens- berger te Sneek en J. C. Neeleman te Fernis. OUD-GEREF. GEM. Beroepen: Te Nieuw-Beijerland. C. de Gruiter te Oostburg. Ds S. V. DORP Naar wij vernemen moet Ds S. v. Dorp, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-G r a- venhage, op medisch advies absolute rust nemen. Daartoe zal hij eenige weken buitenaf gaan. De catechisaties zullen voorloopig stil- Dr. S. U. ZUIDEMA Naar Solo Gisteravond heeft in de Geref. Westerkerk te Delft de bevestiging en intrede plaats gehad van Dr. S. U. Zuidema, die 13 Jan. a.s. naar Solo (N.O.I.) hoopt te vertrekken, om daar als miss. predikant der Geref. Ker ken van Zuid-Holland ten Noorden te gaan arbeiden. Bevestiger was Ds. K. v. Anken, die sprak over 2 Cor. 5 14. Vervolgens deed Dr. Zuidema zijn intrede met een predikatie over 1 Tim. 3 16. De vertrekkende predikant werd toege sproken door Ds. van Anken, namens De pute ten Ds. Ingwersen, van Katwijk aan Zee en Ds. Wiersinga, van Loosdui nen. In aansluiting op het door ons 18 Dr. j.L vermelde vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank inzake de eigendom van het kerk gebouw aan de Boezemstraat te Cape 11e a. d. IJssel, wijst men ons van de zijde van den Kertoeraad er op, dat de benoeming van den heer Kars als Godsdienstonderwijzer door de Evangel. Verg. in strijd zou zijn met een in 1920 door beide partijen aanvaard Regle ment. Voorts maakt men ons van dezelfde zijde attent op een uitspraak van Dr. J. R. Callenbach, die als voorzitter van het classi caal bestuur Rotterdam zich aldus heeft uit gelaten: „Aan die bepalingen (van 1920) heeft de Kerk haar (de Evang. Verg.) te houden, zelfs al zou de burgerlijke recht spraak aan de Evang. de goederen toewij zen". Men deelt ons verder mede, dat de kerke- raad van Capelle a. d. IJssel overweegt, of hij in hooger beroep zal gaan. Hiermede meenen wij aan het hoor en wederhoor ruimte te hebben verleend. Aan een uitspraak over het geding zeil wagen wij ons niet. ZENDINGSREORGANISATIE- COMMISSIE Op den oproep, dien de zendiragsorganisa- tiecommissie een paar weken geleden aan een groot aantal zendingsvrienden zond en waarvan het doel was om den zwaren druk, die door de extra korting van vijftig pro cent over November en December op de zen dingsarbeiders gelegd was, te verlichten, heeft de commissie reeds ongeveer duizend gunstige antwoorden mogen ontvangen. De meesten hebben on middellijk hun bijdrage gestort op de post rekening der commissie, Amsterdam 292735. Dank zij deze antwoorden ontving de com missie tot dusver ongeveer de helft van het benoodigde bedrag. Daardoor kon zij naar Oegstgeest overmaken de twintigduizend gul den,, die voor November noodig waren. Voor December is echter nog' een gelijk bedrag PLURIFORMITEIT DER KERK Omtrent de conferentie over „de plurifor miteit der Kerk", te houden te Woudschoten op Woensdag 3 en Donderdag 4 Februari, kunnen we nog 'meedeelen, dat de volgende heeren een kort referaat heben toegezegd ter inleiding van de discussies: Prof. Dr. V. H e p p. Prof. Dr. J. S e v e r ij n. Prof. Dr. V. H. Rutgers (staatkundige zijde van het vraagstuk), Prof. J. W. Geels en Dr J. Ch. Kromsigt. GIFTEN EN LEGATEN Voor de S-vngelisatie „Sale m", uitgaan- ONDERWIJS EN OPVOEDING INAUGUREELE REDE Prof. v. BEMMEL De inaugureele oratie van prof. dr. J. C. v. Bemmel als kerkelijk hoogleeraar vanwege 't Herst Evang. Luthersch Kerkgenootschap aan 'e 'e Utrecht is bepaald op Maandag 18 Januari des roiddagB om 2 uur in de aula der Utrechtsche universiteit. MINISTER EN KROON Inzake art. 101 L.O.-wet Het besluit van den Ministei van Onder wijs van 19 Febr. 1936, waarbij hij in de berekening der vergoeding, bedoeld bij art. 101 der L.O.-wet, de eenige openbare school te Helmond (met 73 leerlingen) gesteld was in de uitzonderinvspositie, waarvan de wet- Marchant van 4 Aug. 1933 gewaagt, is door de Kroon vernietigd. Hiermee is bereikt, wat de besturen van een aantal bijz. scholen (die samen 4200 leerlingen tellen) beoogden, toen zij tegen de Ministerieele beslissing in beroep bij de Kroon kwamen, zoodat de ver goeding die zij ontvangen, niet gedrukt wordt door het wegnemen van de openbare school uit den grondslag der berekening (art. 101 2e lid). BOND VAN NED. ONDERWIJZERS En de Bijbel np de openb. school Ter jaarvergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers zijn o.m. in behandeling gekomen eenige voorstellen betreffende al of niet toelating van het leervak Bijbelkennis od de openbare school. Het H.B. stelde voor, dat de bond zich er tegen verklaren zal. De afdeeling Den Haag had een motie inge diend van dezelfde strekking. De afd. Am sterdam wilde het congres zioh doen uitspre ken tegen onderwijs in Bijbelsche geschiede nis of Bijbelkennis als leervak op de O.L. school. Ook de afd. Zalt-Bommel had een motie van afwijzende strekking ingediend. Het voorstel van het H.B. werd verdedigd door den heer Thijssen, die betoogde, dat gewaakt moet worden tegen van het karakter der O. L. school, zooals in de laatste jaren meer is geschied. Nadat alle andere afdeelingen hun Voorstellen te dezen opzichte hadden ingetrokken, werd met algemeene stemmen en onder krachtig ap plaus het voorstel van het H. B- aangenomen. DE RIJMPRENT VAN BOUTENS Gelijk te verwachten was, begint, vooral uit onderwijskringen, de teleurstelling (om maar een zacht woord te gebruiken) over het gedicht van Dr. Boutens, waarmee de school jeugd op 7 Januari verrast wordt, zich al duidelijker te openbaren. „Onze Vacatu res" schrijft rondweg: „Is dit alles, wat de Regering bij deze blijde gebeurtenis aan de kinderen van ons volk te zeggen heeft? Het is droevig. Wat zegt onze Minister van Onderwijs hiervan? „In ernst, we hadden iets anders ver wacht. En zegt men ons. dat het toch eigen lijk niet aangaat, voor een rijmprent de tekst vast te stellen, die voor al de kinderen van ons volk, die van 't openbaar zowel als van het bijzonder onderwijs, geschikt is. dan zijn we het daarmee roerend eens. Maar wij hebben niet om een rijmprent gevraagd. Een goed, gelijkend portret van het hoge bruids paar nad ieder met noegen geaccepteerd. Dit wonderlijk misbaksel, dat voor onze jeugd totaal onge schikt is, wijzen we af". Ook in de algemeene vergadering der Ver. voor Paedagogiek is het .natio nale" gedicht ter mrabe gekomen. Men vroeg of „het in de bedoeling ligt alsnog de teleur stelling der Vereeniging uit te spreken over den inhoud van het gedicht, dat naar veler meerling voor kinderen van 618 jaar ab soluut ongeschikt is. Van bestuurs zijde wees men er op dot de vereeniging i.e. niiet gekend is. en dat het minder juist wordt geacht nu nog op de zaak terug te komen. Begrijpelijke persoonlijke critiak daar gelaten heeft een officieele daad van de vereeniging hier weinig zin. De vergadering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Examens Acad. Examen!. Delft. Techn. Hoogreschool. Propaed. Bouwkundrig ingenieur: de heeren W. H. M. Braam te Nflmegen en F. Sevenhuüsen te Haarlem: Propaed. Mijningenieur: de heer P. Eg-as te Soerabaya. Boekhouden M.O. Afd. Q. Den Haag. Ge slaagd: P. Koot Utrecht: J. Kunnen. Amster dam: W. van der Meer. Eist (U.); J. F. Mege- raam. Lelden en A. J. van Rosaum, Utrecht: W. J. Bosboom. Utrecht: H. Doet. Musaelka- naal: C. P. van Galen. Haarlem: J. Groenhuis, Groningen; ADZ Hnve. Enschedé: "W. Hutter, Amsterdam en L H. Katgert, den Haag. Modevakscholen. Den Haag. Verg. voor Modevakscholen te Rotterdam. Geslaagd: voor leerares: mej. G. M. Lock, Loosduinen: voor coupeuse: de dames N. van Beve.re.1 en .T. We ber. Loosduiinen: C. Koolmees en F. Tenders Rotterdam: voor costumière: de dames J. L. Boon. M. E. Boon, C. Brand—Schreuder. J. M. Leening—Kieeman. N. G. Lock, A. KL C. v. Poelgeest. E. J. Rantl. J. Roos en A. Thenu. allen Den Haag: A. Bruning, A. v. d. Kroon, V. Lukaart, B. G. v. Manen, C. Mol en A. v. d. Voet, allen Het grootsch gebaar van Deterding Luidt, naast HET Trouwfestijn Den nieuwen jaarkring hoopvol in! Moog 't al gezegend zijn. Uw arbeid zij een bron van vreugd Voor U en 't personeel; En stage aandacht bij de jeugd Zij 't heel jaar door uw deel. Critas. Doom, Nieuwjaar 1937. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS Het veertigjarig bestaan De verzuivering der verhoudingen in de Chr. School Unie en V.O.J.O.-Comité Gisteren heeft de Unie van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden in hotel „Noord-Brabant'' te Utrecht. Ditmaal droeg de jaarvergadering een feestelijk karakter daar de Unie haai 40 jarig bestaan vierde. De openingsrede werd uitgesproken door den Unie-voorzitter den heer B. Bos te Utrecht. Hiervan gaven wij gisteren reeds verslag. Na de pauze sprak de oud-voorzitter der Unie, d« heer P- van Duijvendijk te Dordrecht de feestrede uit ter herden king van het 40-jarig bestaan der l'nie, welke rede getiteld was: „De Unie-geest' Spr. noemde dit het kernprobleem van het Unievraagstuk. Die Unie-geest is niet te be naderen uit gedragingen van één of meer uitnemende of zeer laakbare onderwijzers, dia tevens Unie-lid zijn en daarom ging spr. aan de hand van een zevental vragen na, welke elementen in de Unie geest te onder scheiden zijn. Na uitvoerig de Unie-geest geanalyseerd te hebben concludeerde spr. dat het Unie- streven op zichzelf nooit gevaar heeft opge leverd voor het Christelijk Onderwijs en in de laatste kwarteeuw van de schoolstrijd een activeerende kracht is geweest. Gevaar dreigde slechts door hen die bij de Unie steun zochten voor eigen gebrek aan verant woordelijkheidsbesef of eigen positie wanke! voelden uit onbekwaamheid of traagheid, zij die hun „ik" in 't Unie-spel inzetten om het er drieduhbel weer uit te halen. Maar in het geheel van haar streven is de Unie van groote en gunstige invloed ge weest op de verzuivering Jer verhoudingen in de Christelijke School en ze is in haar eigenaardige positie niet te vervangen door eenige andere organisatie. Ook voor de toekomst blijft de ware Unie- geest noodig en mot nadruk wees spr. op de onhoudbare positie van de kweekelingen met akte die ook .collega's" zijn en voor wier helnngen de Unie niet rusten mag Spr. besloot met een krachtige opwekking om Unie loden te zijn uit do GopSf Gods in Gods kracht. Toespraken Namens den Minister van Onderwijs sprak Mr. A. J. Toch de vergadering toe en bood zijn goiukwonschon aan ter gelegenheid van het jubileum der ITnip. De naam Unie, aldus Spr. duidt op eenheid gebondenheid en ook op vrijheid en zelfstandigheid. Maar ook is de Unie, een vereeniging van Christelijke Onderwijzers. Moge de Unie in het nienwe decennium een rustige en veilige tocht hebben, daarbij licht verspreidende op het terrein van ons onderwijs, tot zegen van leerlingen en leer krachten. De heer L u I f sprak hierna namens den R.K. Bond van Onderwijzers en memoreerde de prett'ge samenwerking Namens het Ned. Onderwijzers Genoot schap sprak de heer Bosch van gelukwen schen Unie en het V.O J.O Comité Restte voor de middagvergadering ïog het voorstel van de afd. Rotterdam en Omstre ken dat aldus luidde: De Unie trekke zich per 1 Januari 1937 uit het V.O.J.O.-Comité terug. De afd Rotterdam diende dit voorstel In omdat zij de tijd gekomen acht om met dit instituut te breken omdat de kweekeling met akte al te gemakkelijk gebruikt wordt om de door te sterke vergrooting van de leerlingenschaal opengevallen plaatsen te bezetten en daardoor het werk verricht wordt van een volledig gesalarieerde kracht. Het Hoofdbestuur van de „Unie" achtte he'. voorstel Rotterdam funest. Het zou tegen over de jongeren niet fair zijn aldus het prap-advies van het H.B wanneer wij ons nu plotseling terugtrokken uit de taak die we in hun belang vrijwillig op ons genomen hebben Hei H.B. wil V O.J.O. geen dag lan ger in stand houden dan noodig is maar met de geleidelijke opheffing kan eerst dan be gonnen worden wanneer de school op nor male wijze open gaat voor de jonge werk- loozen m a.w. wanneer de benoeming als vaste leerkracht weer mogelijk is. Afgevaardigden van Rotterdam lichtten dit voorstel nog eens mondeling toe en we zen erop dat voortzetting van het V.O.J.O. werk door de Unie beteekent: verlenging van het onrecht De „Unie" strijdt echter voor het recht. De voorzitter de heer Bos, wees er nog eens op dat het TT B. en de afd. Rotterdam eigenlijk hetzelfde beoogen. Toch gelooft spr. dat het moeilijk is nu een datum vast te stellen. Het is een kwestie van fijn aan pakken: een bespreking tusschen alle on- derwijzers-organisat'fts ook voor de V.O J.O.- zaak is in het zicht Daarom noemt spr het voorstel Rofferdam vrij plomp! Bovendien werpt de afd. Rotter dam alle hum:»niseerinr> van de ellende van zich af. Dat is verkeerd. Wij moeten zoo zegt spr. als Christenen de ellende mee maken en iets offeren van ons principe. Spr. geeft toe dat er in de verhouding van de „Unie" to. van de V.O.J.O., iets is dat in strijd is met de .Uuie-geest" Maar dat moe ten wij voor lief nemen in het belang van de jongp onderwijzers. Het voorstel Rotterdam wordt hierna met groote meerderheid van stemmen verworpen. Met hef. gemeenschappelijk zingen van Ge zangvers: ,Van U zijn alle dingen" en gebed door den secretaris, werd de vergadering ge sloten. Aanbieding gelukwenschen Vervolgens bestond er nog gelegenheid liet hoofdbestuur te complimenteeren met het 40-jarig jubileum der Unie. Namens het hoofdbestuur van de Verreniging van Chr. Onderwijzers(essen) sprak de heer T. S p r c y en bracht de hartelijke gelukwenschen over. Spr. hoopte dat de geest van samenwerking bestendigd zal blijven. Jammer is het echter dat de moeite welke men zich getroost heeft voor samenwerking ♦usschen Unie en „Groote" niet altijd even redig Is gewepet aan het resultaat Namens de Ver van Onderwijzend Perso neel aan Prot Chr. Kweekscholen bood de lieer Dekker te Utrecht, zijn gelukwen schen aan. Hierna sprak no<? liet honorair Unie-lid de heer Ditmarsch, de heer F a a s s e n namens de Ver. van Chr. Onder wijzers in Lichamelijke Opvoeding en de heer Doeve te Groningen namens alle afdeelingen van de „Unie". Laatstgenoemde spr. bood den penning meester den heer v. d. Re pe een schrijfma chine, en den secretaris een schrijftafel aan, twee geschenken van alle Unie afdeelingen. Verder nog de heer C re veld namens de afd. Kennemerland en de heer Wildeman namens de Unie-donateurs. Des avonds werd een bijeenkomst gehou den met muziek, zang en voordracht waarop het 40-jarig bestaan noc eens feestelijk en intiem herdacht werd. Ook voor deze bijeen komst bestond groote belangstelling. KUNST Bernard Diamant overleden Gisteravond is te Rotterdam in de leeftijd van ruim 64 jaar overleden de heer Ber nard Diamant, bekend orkest-dirigent. Hij was dirigent van de Kon. Chr. Oratorium- vereen. „Excelsior", oud-dirigent van Rot- te's Mannenkoor, oud-leeraar aan de Kweek school voor opleiding tot onderwijzers eii onderwijzeressen, ridder in de orde van Oranje-Nassau en officier der Academie. ECONOMIE EN FINANCIEN GEREF. KERK ROTTERDAM-ZUID O/i Obligatieleening ad 100.000 100 De Rotterdamsche Boaz-Bank N.V. be richt, dat bij haar kantoren de gelegenheid lot inschrijving opengesteld is op de 4*4 obligatieleening der Geref. Kerk van Rot terdam-Zuid (Katendrecht) groot ƒ90.010 tn stukken van ƒ1000, ƒ500, ƒ250 en ƒ100. tegen den koers van 100 Coupons 1 Februari en 1 Augustus van elk jaar. Storting 1 Februari. Houders van öVx Obligaties dezer Kerk d.d. 1 Januari 1932, welke leening per 15 Febr. a.s. aflosbaar wordt gesteld, hebben recht van voorkeur bij de>ze inschrijving. De leaning zal dienen tot aflossing van de ten laste der Kerk loopende 5J4 obli gatieleening. aangeeraan 1 Januari 1932 en nro resto groot, f80.000, en voorts tot aflas sing van enkele kleinere schulden met hooger rentetype. Aflossing zal geschieden door uitloting van f1000 per jaar van 1938 tot 1947. f1500 per jaar van 1948 tot 1967, ƒ2500 per jaar van 1968 tot 1987. Versterkte of algeheele aflossing kan na 1 Febr. 1942 te allen tijde plaats hebben. Hoogste stand te Budapest 779.3. Laagste stand te Ingö 732.2. Stand vanmorgen halftwaalf 772-3. WEERVERWACHTING In het Noordwesten: meest matige Zui' westelijke tot Westelijke wind, half to zwaar bewolkt of betrokken, weinig of gek regen. weinig verandering in temperatuui In het Zuidoosten: zwakke tot matige Zu delijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig lo licht of half bewolkt, droog weer, lichte vors des nachts, overdag weinig verandering i temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hoogedruk-gebied in centraal-Euruj is thans in zijn kern wat versterkt. De is er echter aanmerkelijk afgenomen en ni meer dan licht. De deoressie in het Noordwesten dron verder naar de Britsche eilanden en Scand navië door. Het weer in onze omgeeving zal in de ve schillende gedeelten van ons land nog uiteen loopen. Het Noordwesten zal ondi invloed van de depressiekern met vrij zwaï bewolking, het Zuidoosten onder invloed va het hoogedruk-gebied met aanzienlijk mit der bewolking en temperatuur om het vrie punt des nachts staan. Overigens wijzen 4 verdere vooruitzichten op het aanhoude van de hoogedruk-toestand, waarhij waa schijnlijk geleidelijk sterkere mistvormin op zal treden. 1 JANUARI Zonsopgang 8.12 uur, zonsondergang 3.55 un Maan op nam. 9.44 uur, onder vm. 10.00 ut 2 JANUARI Zonsopgang 8.12 uur, zonsondergang 3.56 uü Maan op nam. 10.55 uur, onder vm. 10.17 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 JANUARI Van 's avonds 4.25 uur tot 's morgens 2 JANUARI Van 'avonds 4.26 uur tot 'smorgens 7.41 uu! I 7.42 uj Schaken DE DIEF-ACHTIGE EKSTER Reeds eerder had ik het genoegen onzen lezers bij het einde van het jaar enkele scliaakopgaven van bijzonderen aard te mo gen voorzetten. Naar ik hier en daar mocht hooren zijn deze wel in den smaak geval- ien. Men achtte ze echter te moeilijk voor één avond en zelfs kwam mij een geval ter oore, waarin een hardnekkige oplosser niet eerder bereid was zich ter ruste te bege ven alvorens hij alle opgaven gevonden had. Om nu niet opnieuw een dergelijke kwade kans te loopen heb ik ditmaal iets uitge zocht, dat zeker niet te moeilijk is en ook door schakers van zeer bescheiden capaci teit kan worden opgelost. Onnoodig te zeg gen, dat ik ook ditmaal weer heb geput uit het beroemde „dagboek van een schaak- fantast", hetwelk mij reeds zoo dikwijls rijke stof bood. Het geheel is in den vorm van een klein verhaal opgedischt, hetwelk echter weinig of niets met de opgaven zelve te maken heeft en dan ook alleen dient om het ontstaan der achtereenvolgende stellin gen te verklaren. Een oud renteniertje, vurig liefhebber van het schaakspel, doch niet bijster bedre ven in deze edele kunst, bezat een tamme ekster, welke hij vrijelijk in zijn huis liet rondkuieren. Zijn huisknecht, die meer als gelijke dan als ondergeschikte werd behan deld, schaakte eveneens, doch veel beter dan zijn meester en steeds won de huisknecht het wanneer de twee samen speelden. Als gevolg daarvan speelde de rentenier zelden tegen zijn bediende, doch had dezen opge dragen hem geregeld van opgaven te voor zien. Deze opgaven waren nogal eenvoudig, want zooals gezegd de rentenier kon er niel veel van. Zoo zal het oude heertje op een goeden avond bij het haardvuur en droeg zijn hp- diende op hem een opgave voor te. zetten De ekster zat met een schijnheilig gezicht op een bloemvaas, vlak bij het bord. De be diende haalde de stukken te voorschijn en zette de navolgende positie op het bord: BEGINSTAND Wa m m li V i#i 8 §5 n 1 l^lf Wit begint en geeft in één zet mat Een zeer eenvoudige taak. gelijk men in één oogopslag ziet Desniettemin kon onze rentenier het niet zoo gauw vinden Na eenigen tijd wendde hij zich af en ging een sigaar opsteken. Dit moment had de ekster blijkbaar afgewacht. Bliksemsnel boog het dier zich voorover en nam het paard op g8 van het bord en liet het in de bloemen- vaas vallen. Kort hierna gaf 't heertje het zoeken op en liet zün knecht komen. Deze zag terstond, dat paard g8 van het boj verdwenen was, doch durfde zijn heer n van onvoorzichtigheid te beschuldigen. L tuurde even naar de stelling en zeide dati Ik heb het verkeerd gezegd; de opgaïl luidt: Wit begint en geeft mat in twee r ten. Vol moed toog de oude heer opnieuw aal het werk, doch kon het evenmin vinden Weer werd hij ongedurig en wendde ziq korten tijd van het bord af. Opnieuw nutte de ekster zijn kans en greep razend snel den pion op e7 van 't bord. Geen wca der dat ons renteniertje het nu zeker niel kon vinden. Weer liet hij zijn knecht komei en deze verbleekte, toen hij ontdekte, nu pion e7 van het bord was verdwen<~. Wederom durfde hij geen opmerking ovei de slordigheid van zijn heer maken. Tevei wierp hij achterdochtige blikken naar ekster, doch deze knipoogde glazig nai hem en gedroeg zioh zeer onschuldig. x eenig turen vond de slimme knecht l. maals een oplossing: Neemt u mij niet kwa lijk, doch zooeven heb ik het nóg niet goed gezegd; de opgave luidt: Wit begint ei en geeft mat in drie zetten Al mopperend over zijn nonchalante! knecht toog de oude man weer aan hë peinzen, doch had al even weinig succö als te voren. Onder al deze bedrijven doe: had hij zijn sigaar opgerookt en ging eef nieuwe opsteken. De ekster zag zijn kam ten derde male schoon en greep onverwija den pion op g7 van het bord en deponeerdi dezen in de bloemenvaas. Gij kunt u voor stellen, dat de rentenier, weer aan het bon teruggekeerd, er voor de derde maal niet ij kon slagen de oplossing te vinden. Ten einde raad ontbood hij zijn kneclj opnieuw en gaf hem een geduchte beril ping, omdat hij hem een onoplosbare oj gave had voorgezet. U kunt u den schril van den kneoht indenken, toen hij ontdekt! dat er nogmaals een stuk, te weten piol g7, van het bord was verdwenen. Thaol begon de ware oorzaak van deze geheim zinnigheden hem duidelijk te worden el hij wierp een venijnige blik naar den vroij lijk knipoogenden ekster. Met dat al was dj opgave echter niet gered en na een zorg vuldige bestudeering van het op het bon overgebleven materiaal wist de listig! knecht opnieuw zijn heer tevreden te stel len, door hem onder vele excuses mede tj deelen, dat hij zich nu toch voor het laat» vergist had; de opgave moest n.l. luidew Wit begint en geeft in vier zetten mat Alvorens te vertrekken nam de knecht di voorzorg den ekster met zich mede te ne men en ziet, na niet al te langen tijd slaaffl de het oude heertje er tenslotte in om dl laatste opgave op te lossen, hetgeen, zooalj u zult bemerken, noeal knap van hem was indien u in aanmerking neemt, dat hij hel mat in één zet zelfs niet had k-•-> vin) EINDSTAND Wit begint en geeft mat in vier zetten

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2