ÏUeuurr (üvumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken U DEJAAR 1936 Oud en Nieuw ïrtubds m 20 pCt. kortina! PALTHE gfoonnementsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 135 Franco per post 2.35 portokosten Per weekf Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 4-50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5974 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 16e Jaargang Stobertentieprfóen: Van t tot 5 regels f 1.17 Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0l45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 3tp Het ware Christendom Bi tegen moderne mystiek In de schudding der wereld openbaart ïich de rustelooze beweging der geesten, die triumfeeren over de stof. De schrij ver, die eind 1935 worstelde met de taal om met een terugblik op wat de mensch- heid in dat jaar wedervoer, zijn gedach ten te zeggen en zijn geestelijke reflectie te geven, kan eind 1936 niet met een repetitie volstaan. Wie nu terugziet over de weinige maanden, welke ons van de laatste Nieuwjaarsdag scheiden, die roept vol verbazing uit: hoe is het gelaat der aarde veranderd en hoe zijn de geesten in beroering geweest! Een andere vraag is natuurlijk of de opstapeling van voorvallen en gebeurte nissen, de dagelijksche vermelding van toch waarlijk wereldschokkende feiten wel veel indruk op het menschdom maken. Ja, wel voor een oogenblik; maar ook duurzaam? Het antwoord moet stellig luiden: Neen! Wij, schrijvers, vermelden om tien uur in de morgen onder de versche indruk van een vreeselijke ramp welke roerende tooneelen zich afspeelden: èn terwijl de pen gejaagd over het papier glijdt, is het hart geraakt. Maar de krant met dit nieuws is nog niet verschenen of we zijn vol belangsteling voor een groot technisch wonder; dan wel we verslaan de discussie in een openbaar college en lachen om de geestigheden of geeuwen van verveling. Zóó is het met ons; maar is het anders met U, lezers? Schreit gij niet over een tragisch onge val op de linkerhelft en lacht gij niet om de geestige prentjes, welke op de rech terhelft der bladzijde staan? Wanneer we zoo iets bij ons zelf con- stateeren, dan beschaamt het ons even en we klagen ons zelf aan als gevoelloozen. Maar kan het eigenlijk wel anders? Ligt de verklaring niet in de feiten zelf? Hoe was het vroeger? De massa leefde vèï van het gewoel der wereld; nauwelijks teil eeuw geleden was het resultaat van een bloedige veldslag in West-Europa pas twee dagen later in Londen bekend. En wat er gebeurde in de steppen van Rus land of de prairie van Canada; wij hoor den er nimmer van en leefden rustig voort in ons dorp. Thans echter leven wij het leed en de vreugde van heel de wereld bijkans op het moment zelf mee. Dit intens te dragen zou boven onze menschelijke kracht gaan. Atlas, die de wereldbol op zijn schouders draagt, be staat slechts als symbool en in de fanta sie van oud-Grieksche denkers. Slechts de oneindige en almachtige Schepper houdt door Zijn geweldige kracht alles in stand en alleen Gods Zoon, zoo leerde Kerstmis het ons, kon de vloek der zonder dragen. Klagen wij dus over afstomping van ons gevoel bij het zien van veel leed, dat over de wereld gaat, dan is zulks eener- zijds wel juist; maar er schuilt ook een voordeel in: ons menschelijk vermogen is ontoereikend om de spanning lang te ver dragen; de vervlakkende nivelleering is noodig zullen we aan onze taak kunnen voortarbeiden. De feitelijke kennis van de gebeurtenis sen moge in onze herinnering spoedig af slijten; de wezenlijke beteekenis blijft ons bij. En zoo zal ieder, wiens ziel reageert op de geestelijke beweging van onze dagen, zich duidelijk bewust zijn, dat wij, met heel het menschelijk geslacht, zelfs in een onbeduidend kort tijdsbestek van een enkel jaar anders zijn komen te staan tegenover de mystiek van het leven. Ook reeds vorige jaren mocht gecon stateerd worden, dat er weer vraag kwam naar godsdienst, dat het materialisme de massa niet langer bevredigen kon; thans wordt het aan alle kanten welbewust uit gesproken. Op de laatste Zondag van dit jaar hield de aartsbisschop van Canter bury zelfs een radio-rede over de ople ving van de godsdienst als overheerschen- de factor in de nationale en international!# politiek. Hierover mogen wij ons verheugen, mits deze beweging der geesten ons tot dubbele waakzaamheid prikkelt. Want wie uit dit niet te loochenen feit de con clusie trok, dat de scherpe omlijning van Christelijk geloof, Christelijke zede en Christelijke actie op alle levensgebied thans minder noodig zou zijn dan vroe ger, die zou zich schromelijk vergissen. Het is precies omgekeerd. Misschien mogen wij het zóó zeggen: God geeft de Christenen opnieuw een kans om de wereld het Evangelie der vol komen redding te bieden, maar indien zij Zich slap aanstellen zal een andere, een Valsche mystiek de geesten verleiden. Veelzeggend is de klacht, welke nog dezer dagen in de Roomsch-katholieke pers naar voren kwam: „Het parochie leven gaat dood"; er is een teveel aan vereenigingen en te weinig aan mystiek geloofsleven; de herderlijke taak, de ver zorgde voorbereiding van de preek komt in het gedrang doordat allerlei arbeid van de geestelijkheid gevraagd wordt in het organisatorisch leven". Vervang het woord „geestelijkheid" door „herders en leeraars" en zeg dan zelf of die klacht ook in onze kring niet ge hoord mo»f worden. Er is weer vraag naar godsdienst; maar het gevaar is zoo groot, dat het een vraag wordt naar valsche, dat wil in dit verband zeggen, een moderne mystiek van materieele heilsleer, welke het zoekt in aanbidding van oer-instincten van een of ander ras, straks in vergoding van een mensch, dien men siert met de titel van „Leider". Geen oogenblik mogen we over het hoofd zien, dat deze valsche mystiek reeds doordrong in heel ons maatschappelijk le ven. Het nationaal-socialisme moge in ons land wat het getal betreft, onbeduidend zijn en bij eenig economisch opleven dit ook blijven, omdatde nuchterheid van onze Calvinistische volkstrek deze stroo ming tegenhoudt, het heeft dit mee, dat het aansluit bij de hang naar het mystieke, waarvoor ook ons volk niet onberoerd bleef. Dat de nationale gedachte ook ten onzent veld won en zich juist bij de over gang des jaars zoo algemeen richten kon op een nationaal feit van geheel eenige beteekenis, danken wij ook aan de re flectie, welke het nationaal-socialisme bij de sociaal-democratie opriep. En dat de laatste bij schier elk punt van haar pro gram over stag ging is negatief resultaat van positieve mystieke activiteit. Ons nationale, politieke, economische en soci ale leven staat ongetwijfeld onder de in vloed van een herleefde mystiek, welke ontevreden maakte over een materialisme, dat de ziel koud liet. Het zou echter zeer kortzichtig van ons zijn, wanneer we slechts oog hadden voor het geestelijke aspect, dat het jaar 1936 ons biedt. Indien bij God duizend jaren zijn als één dag, dan mogen wij, die Zijn Naam willen belijden geen „kinderen van de dag*' zijn. Immers, als wij erkennen, dat wij „van gisteren zijn en niets weten", dan spoort ons dit juist aan om naar Gods Woord te vragen, want dat geeft wijsheid voor alle eeuwen. Dat Woord leert ons en 1936 heeft het bevestigd, dat God zijn wereld niet laat ondergaan in economische ellende, de ba zuinen bij Jezus' wederkomst zullen niet een wegkwijnend menschelijk geslacht ten oordeel roepen, maar naar het Woord der Openbaring „zullen de heerlijkheid en de eer der volken in de stad Gods gebracht worden." Er volgt echter ook uit, dat in de we reld wezen zal, wat er geweest is. Wij beelden ons in, dat we op de drempel van twee werelden staan; in vroeger tijd meende men het evenzeer. Wij keeren ons tegen communisme en nationaal-socia lisme: Da Costa deed het in 1848 ook al toen hij zong van het breinloos commu nisme" en van de „Bespiegeling, die in fijngeweven taal verdooving, sussing, maar geen heeling brengt der kwaal"; al is de fijn-geweven taal van het nationaal- socialisme in onze dagen vrij grof. En, wanneer wij vreezen voor het uit eenvallen van de Volkenbond en voor dreigend oorlogsgevaar, dan zong Da Costa ook reeds van „de band der Staten, welke sprong" én van „de doorgebroken dam der omwentelingszee": „Tronen vielen, vorsten vloden, schatten smolten en vergaan". Maar hij geeft ook het antwoord: O die toekomst door den Christen wordt zij glorievol verwacht! Als de God der eere dondert en de dag verkeert in nacht, antwoordt onder onweersgalmen diep van uit het heiligdom, bij een koor van hemelpsalmen, 't Jongste woord Zijns Woords: ..Ik kom! Kaasaankoop voor Sir Henry Deterding Men sdhrijft ons uit Woerden: De aankoop van kaas voor Duitschland door bemiddeling van den heer Deterding heeft thans plaats gehad. De kaasoentra Bodegraven, Woerden en Gouda hebben hiervan ook ieder een deel gekregen. Het aangekochte bevat voorname lijk oude beleden kaas en bedraagt eenige honderdduizenden kg. Het is te begrijpen, dat de kaashandelen- de landbouwers hiervan, zij het dan ook indirect, voordeel ondervinden. Het blijkt dan ook. dat de prijzen die dze week ter markt besteed werden, neiging tot stijging vertoonen. Het oude jaar vergingeen jaar van zorg en zegen. Voor Nederland een jaar van nationale vreugd. God heeft ons Vorstenhuis en vaderland verheugd. Hem klinke uit ons hart een lof- en danklied tegen. Het nieuwe jaar belooft ons nieuwe hoogtijdagen Oranje bindt ons volk bijeen met hechte band. God zeegne 't Prinslijk Paar. God geve Nederland Getrouw, door het gebed, de Oranjetroon te schragen Het nieuwe jaar staat klaar om onze trouw te wegen Wanneer 't in stembusstrijd om 's Heer en eer zal gaan. God vergt van ons de moed voor Hem door 't vuur te gaan. Wie Zijn bevelen volgt is zeker van Gods zegen. (Nadruk verboden) LEO LENS I STEEDS MEER HUWELIJKS GESCHENKEN Tal van deputaties maken hun opwachting Een vermoeiende dag voor het Bruidspaar Evenals Dinsdagmiddag en Woens dagmorgen was er ook gistermiddag gelegenheid voor die delegaties, aan welke audiëntie was verleend haar op wachting te maken bij het Vorstelijk Bruidspaar ter aanbieding van ge schenken. De eerste delegatie, welke ontvangen werd was die van het Nederlandsche Roode Kruis onder leiding van Lt. Gen. Jhr. J. H. Roëll. Aangeboden werd een huisapotheek voor het paleis Soestdijk, één voor het Ko ninklijk Jacht en een reisapotheek, die op autotochten kan worden medegenomen. Vervolgens werd namens de Friesche schooljeugd door Cor Touwen. Jos. Bis schop .en Jopie Faber een geschenk aange boden. Dit bestond uit knottedoosje met knottedoek, ducatons, een frisch verlo vingsgeschenk uit de 16e eeuw en een al bum met namen. Namens de Vereeniging Tesschelschade werd een tafelmiddenstuk aangeboden, 12 doilies en een zelfde aantal bordenkleedjes De vereeniging „Arbeid Adelt" bood twee knielkussens aan die op 7 Januari a.s. tij dens de kerkelijke plechtigheid zullen ge bruikt worden. Namens het Ned. Padvindstersgilde werd een prachtig bewerkt tafelkleed aange boden. De Herv. Kerk in -Zuid-Afrika was vertegenwoordigd door den gezant Dr. van Broekhuizen. Deze overhandigde twee Zuid-Afrikaansche Bijbels. Ook werd een bouquet Zuid-Afrikaansche veldbloemen welke speciaal in ijs ver pakt met de Holland-Afrika-lijn naar hier vervoerd was en nog twee maan den goed kan blijven., aangeboden. Vervolgens bood een deputatie van de Burgemeesters van alle Nederlandsche ge meenten twee zilveren kandelabres aan, bestemd voor de eetzaal van het paleis Soestdijk, terwijl door de I-Iaagsche Bur gerij de artistieke aankleeding van de eet kamer van het paleis Soestdijk zal worden verzorgd. Het geschenk van de gemeente 's-Graveland bestond uit een schilderstuk, voorstellende „De Sperwershof" de buiten plaats van Jhr. Roëll, den vader van den waarnemend secretaris van den Prins. Voorts werden aangeboden twee exem plaren van het Historisch Gedenkboek „Oranje en de welvaart van Nederland" twee schilderijen namens de Ned. Heide Mij., een Zaansche molen in bruidstooi ver sierd namens de Zaanlandsche oudheid kundige vereeniging „Jacob Honig Jzn." te Zaandijk vervaardigd door den heer A. Bakker naar een model van den molen welke dichtbij de dezen zomer door H.K.Ü. Prinses Juliana geopende, Juliana-brug tusschen Zaandijk en Zaandam, staat; een AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamera incl. ontbijt f 4en f 4.50 met badkamer vanaf f 5 Hedendongscht prij: Telef. 46400 RESTAURANT portefeuille met teekeningen namens het genootschap „Pulchri Studio"; een naturel linnen tafelkleed namens een aantal oud meisjesstudenten, jaargenooten van de Prinses; een mand en twee botervlootjes van dof zilver namens het personeel van H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juli- en een zilveren presenteerblad namens het personeel van wijlen H.M. de Koningin- Moeder. Spoedig nadat de laatste deputatie het paleis had verlaten, reed een gesloten hof- auto voor, waarmede het Vorstelijk paar, na dezen vermoeienden dag, naar het pa leis Noordeinde reed, hartelijk toegejuicht door een groote schare belangstellenden, welke zich in de omgeving van de paleizen ophield. Met betrekking tot den uitvoer van boter, kaas spek, reuzel, spijsolie en eieren naar Duitschland in den vorm van cadeauzen dingen kan worden medegedeeld, dat de voor de maand December getroffen regeling na 1 Januari 1937 voorloopig gehandhaafd blijft. Huwlijksgeschenken Worden ter bezichtiging gesteld De diverse geschenken, die het Vorstelijk Paar worden aangeboden, zullen na den 1 rouwdag tentoongesteld worden in het Pa leis van de Prinses op den Kneuterdijk. Ts- gen een matige vergoeding, die zal worden aangewend voor liefdadige doeleinden, zal het publiek deze expositie kunnen bezich tigen. DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR Bezoek aan Zuid-Afrika Britsche bezwaren Wij lezen in het Zuid-Afrikaansche Blad „Die Republikein": Uit vertroubare bron verneem ons dat prinses Juliana van Hol land wie se verlowing ,'n tijdjie gelede be kend gemaak was, van voorneme is om op haar wittebroodsreis die Unie van Suid- Afrika te besoek. Diplomatieke onderhande- linge is vervolgens met Engeland aange knoop en navraag gedoen of hierdie plan die goedkeuring van ons veroweraars weg- dra. Beweer word dat aan die Hollandse ge- sant meegedeel is dat so'n besoek slegs die rasseverhoudings in Suid-Afrika sal ver stoor, en gcvolglik onwenslik is. Die Prin=es mag wel, volgens ons verneem, te Kaapstad aan wal stap maar sy mag niet binnelands rond reis nie. „De Peel" wordt ontsloten Werkplan voor zeven jaren ligt gereed Binnenkort vangen de werkzaamheden aan In 1929 werd aan de Nod. Heide-Mij op gedragen een ontwerp van een streekplan te maken voor „de Peel", het grootendeels ontoegankelijke hoogveengebied op de grens van Noord-Brabant en Limburg, teneinde dit te exploreeren tot verhooging van het algemeen welvaartspeil van land en volk. Onze correspondent te Maastricht meldt ons thans, dat met do werk zaamheden spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Het Rijk heeft zich bereid verklaard 100 van de loonen in werkver schaffing voor zijn rekening te nemen. Het werkplan voor zeven jaren ligt gereed. De beschikbare gronden beslaan duizenden hectaren. Verwacht mag worden, dat over enkele jaren groene weilanden en gelende akkers in de plaats zullen zijn gekomen van een thans ontoegankelijk gebied. VOOGDIJRAAD RESIDENTIE LICHTSTAD Ook de Rijksgebouwen thans geïllumineerd Steeds feestelijke sfeer Gisteravond waren de Rijksgebou- w e n in de Residentie voor de eerste maal verlicht, zoodat de Hofstad thans voor het eerst gestraald heeft in 't volle licht, dat in de komende dagen tot op verren afstand kond zal doen van de vreugde, die in ons land heerscht over het huwelijk van onze Prinses. Nu ook het rijk met de versiering gereed is. is de Hofvijver stellig een der mooiste ge deelten van de versierde stad geworden. Van schier alle gebouwen zijn de contouren aan gegeven met fijne witte of oranje lichtlijnen. Uit het water van den vijver spuit een hooge licht f on tijn omhoog. Van alle kanten bieden de lichtende hul zen en de fel beschenen gevels der regce ringsgebouwen, die zich in het water -.'/eer- spiegelen, een schitterenden aanblik. Ook de feestversiering van het Binnenhof thans gereed gekomen. De verlichting brandde gisteravond voor het eerst. Het oude rustige plein heeft aan kleur gewonnen wat it aan stevigheid heeft, ingeboet. Ook de versiering van de meeste regee- ringsgohouwen aan het. Plein, in het mid den waarvan hooge versierde lichtmasten zijn opgericht, is gereed gekomen. Zelfs de deftige, 's avonds meestal slechts schaarsch verlichte Voorhout is tot nieuw leven ge bracht., nu allerwege de officieele gebouwen, legaties en instellingen, die er zijn gevestigd, een feestverlichting hebben aangebracht en boven de denneboomen, die langs het mid denpad zijn aangebracht, als aureolen kran sen van licht zijn aangebracht. Een dichte menigte schuifelt des avonds door de stad. Toch vindt de echte Hage naar dat alles toch nog niet „het ware", om dat naar zijn verwachting het werkelijke feest pas na de nieuwjaarsdagen, in de eigenlijke bruilofsweek, zal beginnen. HET GESCHENK VAN H.M. DE KONINGIN Prachtige vierpersoons Cabriolet H. M. de Koningin heeft aan het Bruidspaar een prachtige vier-per- soons Cabriolet, de nieuwe cylinder 120 P.K. Maybach als huwelijkscadeau ten geschenke ge geven. MEUBELFABRIEK TE ROTTERDAM PLATGEBRAND NEGENTIG MAN WERKLOOS Vanmorgen omstreeks half zes heeft een felle brand, welke door gebrek aan voldoende bluschwater niet afdoende kon worden bestreden, de meubefabriek van J. C. Bouman Jr te Kraling- sche Veer, volledig in de asch gelegd. De Rotterdamsche brandweer, die ten slotte met dertien stralen water kon geven, heeft met veel moeite kans ge zien het woonhuis van den directeur te behouden. Fabriek, kantoor en opslagplaatsen, zoomede de juist gereed gekomen toon- kamers, zijn radicaal verbrand. Het per soneel, bestaande uit 90 man, is hierdoor werkloos geworden. Verzekering d-ekt de materieele scha de; tegen bedrijfsschade was de fabri kant niet verzekerd. Twee beruchte inbrekers gesnapt Langen tijd groot gebied onveilig gemaakt De marechaussee te Papendrecht is m samenwerking met de rijks- en gemeente politie in de heele Alblasserwaard er in ge slaagd in de nacht van 23 op 24 December te arresteeren B. G. uit Rotterdam en C. den B. uit Capelle a. d. IJsel, twee beruchte in brekers. die gedurende de laatste maanden een groot gebied onveilig maakten. Ze hebben bekend te hebben ingebroken in de Alblasserwaard, te Rotterdam er Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons blad niet verschijnen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen De uitslag van de derde ronde in het schaaktoernooi te Hastings. De jaarvergadering van de Unie vaq; Chr. Onderwijzers te Utrecht. De Eerste Kamer heeft gister verga* derd en een aantal wetsontwerpen af ge* handeld. De Bondsconferentie van de Chr. Boe* ren- en Tuindersbond. Te Kralingsche Veer heeft een felle brand in een meubelfabriek gewoed. Op de onverlichte Rijksweg onder Overschie is weer een doodelijk ongeluk voorgevallen. De aanbieding van huwelijksgeschenken aan het Vorstelijk Bruidspaar heeft ook gister nog plaats gehad. Op de Spaansche kust heeft een ge* vecht plaats gehad tusschen schepen en Vliegtuigen dat onbeslist is gebleven. Tsjang Kai Sjek zal vermoedelijk alleen militair leider van China blijven. De Amerikaansche vliegtuigen voor Spanje worden geleverd met Russische bemiddeling. op ALLE prijzen van chemisch reinigen en verven (Adv.l VOOR SLECHTS l'/2 CENT noodig om doze annonce uitgeknipt in open envelop els drukwerk een ons op te zen den, ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI Vermeldt Uw neem en edrei e» de echterede der Dr. H. NANNING'. Pktm. Fibriek N.V.. DEN HAAG RESTAURANT TAVERNE 0 TEAROOM 0 GESOIGNEEEDE DAGSCHOTELS vanaf FL 1.25 LUNCH h FL 1.50 DINER SOIGNé FL 2.—, FL 3.— a la Carte. ORCHESTRE FARKAS JENO Lekkerkerk. In hun woningen is een groot© collectie inbrekerswerktuigen gevonden. Ze werden gearresteerd op het moment dat ze op het punt stonden opnieuw hun slag te slaan. De marechaussee had reeds langen tijd hun sporen nagegaan, en had in samenwer king met de politie heel de Alblasserwaard afgezet Daardoor liepen de heeren tenslotte in de val. Het Paleis vari H.K.H. Prinses Juliana o p 'den Kneuterdijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1