Oudé Boll WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS Sluiting café's op 4 en 7 Januari Naar wij vernemen heeft de Burgemeester het sluitingsuur voor de café's op 4 en 7 Januari 1937 bepaald op 's nachis één uur. Den houders van muziek vergunningen wordt op die dagen vergund in hun inrich tingen muziek te maken tot 's nach's 1 uur. Postdienst Nieuwjaar De Directeur van het Postkantoor maakt hekend, dat op den Nieuwjaarsdag het Post kantoor zal zijn opengesteld van" 8.30—9.30. Er zal geen gelegenheid worden gegeven tot afhalen van correspondentie. Uitgevoerd wordt één briefpostbestelling aanvangende te ongeveer 8 uur. Aangeteekende stukken en postpakketten worden, met uitzondering van expresse zendingen 'niet besteld. De brievenbussen zullen tweemaal worden gelicht cn wel om ongeveer 11 uur en voorts op het tijdstip, dat on de bussen voor de Zondagslichting is aangegeven. De postagentschappen zijn op 1 Januari geopend voor den verkoop van frankeer zegels cn andere postwaarden, alsmede van plakzegels van 10 cent, indien de zaak van den pastagent voor het publiek open is. Op 31 December zullen na 15 uur ten post kantore en op de postagentschappen geen belastingbetalingen worden aangenomen. Kostelooze Geneeskundige Hulp Door den Directeur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon te Leiden wordt ter kennis gebracht van hen, die zich hiertoe hebben aange meld en daarvoor in aanmerking komen, dat de kaarten ter bekoming van kostelooze Genees- en Heelkundige hulp gedurende het jaar 1937. moeten worden afgehaald in he.' St. Elisabebhshof aan de Oude Vest no. 25, en wel op Dinsdag 5 Januari 1937 des voormiddags van 9 Jot 12 uur en des na middags van 2 tot 4 uur. Een fraaie etalage Hoewel wij in 't algemeen geen beschrij ving kunnen geven van de bijzondere eta lages, welke tijdens den bruidstijd van onze Prinses in onze stad worden gemaakt, mogen wij toch wel een uitzondering maken voor de etalage van de drogisterij C. Chris- tiaanse C.zn, Hoogewoerd 33. In deze etalage domineeren de wapens van de Prinses en van Prins Bernhard. welke wapens geheel zijn samengesteld uit chemicaliën, die in de zaak worden ver kocht. De samenstelling van deze wapens heeft minitieuse en langdurige zorg gekost. De gebruikte kristallen moesten nauwkeu rig op grootte worden uitgezocht en er moest vooral ook zorg voor gedragen wor den, dat zij niet in het plakmiddel oplosten, waardoor de kleuren ineen gevloeid zouden zijn. Het resultaat van de moeite en zorg aan deze wapens besteed, is werkelijk bij zonder mooi. De hoer H. v. Weizen, die de etalage verzorgde, heeft alle eer van zijn werk. Een origineel idee is hier op fraaie wijze uitgewerkt en men mag niet vergeten te gaan bewonderen. BEGIN VAN BRAND Gisterenmiddag te 4.15 uur is een begin van brand ontstaan ten huize van I. C. v. V. in de Van Speyckstraat. Een kaarsje van de kerstversiering kwam te dicht bij de gordij nen, waardpor deze vlam vatten. Het vuur itastte ook het behang aan, maar het kon toch spoedig met eigen middelen worden gebiuscht. De brandweer, die uitgerukt was, was, behoefde geen dienst te doen. GESLIPT Hedenmorgen is de 25-jarige J. v. T., vlA Oegslgeest, in het Noordeinde meit de fiets geslipt en gevallen. Hij bekwam ontvellin gen aan gelaat en handen, alsmede een lich te hersenschudding en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 29 Dec. 6863. „Rova- no" Wolhuis. Leiden, Wasstraat 56, wol, handwerken, kousen, ondergoederen, E.: E. E. Rosin, Leiden. Wijziging. 29 Dec. W. van Driel, Benthui zen, Dorpsstraat 24a, graanhandel. Overl. E.: W. van Driel, dd. 21 Dec. 1936. Wijz. han- delsn. in: firma W. van Driel. N. E.: A. van Driel, Benthuizen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: T HulseboschBlokdflk t A Bavensbergende Hooö z APR Secrève Boekestein z OVERLEDEN: H J V Savoyen, wedr 78 J. J v P.heenen. m, 59 J. D Gelllngs—Scherpe- nlsse. vr„ 54 j. ONDERTROUWD: H Kasteel 27 J. en A Op penhuis 25 j. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN AANRIJDING Bij de Noorder Nassaustraat kreeg een meisje, een duw van een passeerende auto. Daar een politie-agent naast het meisje reed, kon direct worden geconstateerd, dat de bestuurder van de auto in overtre ding was daar deze of niet voldoende uit haalde, of geen ruimte had om te passee- ren. Het kind en de fiets kwamen er goed af. Proces-verbaal werd opgemaakt. HILLEUOM PATRIMONIUM Maandagavond vergaderde de plaatse lijke afdeeling van Patrimonium. Voorzitter J. O. Vermeer opende op de gebruikelijke wijzé. De heer C v. d. Kolk behandelde het onderwerp: „Sociale maatregelen voor het huisgezin", en dan wel in het bijzonder de kinderarbeid, de adbeid van gehuwde vrou wen buiten het gezin, en de bevordering van de volkshuisvesting. Een geanimeerde bespreking volgde. Bij de bestuursverkiezing werd, wegens periodiek aftreden van den heer F. V. van Zanten, gekozen de heer J. Schenk, terwijl de heer D. Valk bij accla matie werd herbenoemd tot lid van de com missie van beheer en de heer H. Bikker als lid van de Woningstichting. De voorzitter 6prak nog enkele woorden naar aanleiding van Jeremia 45, waarin hij er op wees dat wij niet moeten zien op de resultaten van ons werk, want dat God den zegen geeft. Als wij biddend werken dan zullen wij triomfeeren. Hierna ging hij voor Jn dankgebed. PRACHTIG GESLAAGDE FEESTAVOND VAN DE L.C.O.V. De Timdelerclub voert „Charlotte de Bourbon" op De Timdelerclub heeft wel een zeer gelukkige greep gedaan, toen zij, voor de feestelijke viering van het a.s. hu welijk van onze Prinses door de Leid- sche Ghr. Oranjevereeniging, in studie nam een tooneelstuk, ontleend aan het bekende boek van Atwater Mason „De Lelie van ons Vorstenhuis", een stuk. waarin ons in vier bedrijven wordt ver liaald de geschiedenis van de sohoone Prinses de Bourbon, die haar leven wilde verbinden aan dat van den Vader van ons Vaderland, op een oogenblik toen deze berooid,-moedeloos en een zaam was, door ieder verlaten, een banneling, Willem de Oproerling. De heer P. A. Kouwenhoven heeft het beek tot een tooneelstuk omgewerkt. Laten we hem hulde brengen voor de wijze, waar- op 'hij met zoo moeilijke stof zulke fraaie resultaten heeft weten te bereiken. Tezamen met den heer H. A. Kres had de heer Kou- weivhoven ook de leiding van het stuk. Voor de instudeering was slechts een korte tijd beschikbaar, maar de Timdelerclub heeft de laatste weken verbazend hard ge werkt, en zoo werd de vrees, dat het stuk in de onderdeelen wat onverzorgd zou blij ven, geheel beschaamd. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging kan weer op een prach tig geslaagden avond terugzien, en zij zal het volmondig erkennen, dat zij dit voor het allergrootste deel aan de club te danken heeft De dagen zonder de Timdelerclub waren dagen van inzinking. Gedurende den korten tijd dat de Timdelerclub \ve*r is her leefd, is ook de opleving der L. C. O. V. zeer duidelijk merkbaar. In enkele bijzonderheden over de opvoe ring afdalende moeten we allereerst iets zeggen over do décors, die ook ditmaal weer voor een groot gedeelte waren verzorgd door den heer Kres, die thans zdjn meesterschap op dit gebied wel zeer duidelijk heeft kun nen demonstreeren, al werd ook hij door den korten tijd gehandicapt Voor elk der vier bedrijven had hij de juiste sfeer weten te treffen en vooral in het eerste bedrijf, dat speelt in het klooster de Jouarre, wist hij met gerinee middelen fraaie effecten, ook licht-effecten, te bereiken. Deze décor verzorging is vooral in een historisch stuk van groote beteekenis, en dat de Timdeler club iemand in haar midden heeft, die daar aan met zooveel liefde en kennis van zaken wil arbeiden is wel een zeer gelukkige om standigheid, die niet weinig tot haar suc ces bijdraagt We zullen de loop van (het stuk hier nu niet weergeven, daar deze wel als bekend mag worden verondersteld, maar wel willen wij er dit van zeggen, dat een spel als dit, de geschiedenis van een liefde, zijn gevaarlijke kantjes heeft, zijn scènes, die juist op de grens lig gen tusschen het diep ernstige en het sentimenteele, dat zoo spoedig belache lijk wordt. Het is een groote verdienste van de spelers, dat zij hun evenwicht op die grens hebben weten te behouden en aan den kant van de sobere ernst zijn gebleven. Zij hébben de liefde van Charlotte voor den zooveel ouderen Prins op waardige wijze geplaatst in het raam van de geschiedenis van dien veelbewogen tijd. De harmonie tusschen die historie en de romantiek van deze liefde bleef zuiver gehandhaafd Wat van de spelers afzonderlijk te zeg gen? Wij noemen in 't algemeen niet graag namen, maar wij mogen ditmaal wel een uitzondering maken voor de zeer goede Charlotte de Bourbon van mej. G. var Kamp, die de vele moeilijkheden van haai rol af en toe spelenderwijs oploste en voor de eveneens uitstekende Jeanne de Mous- son van mej. K. Kuperus, die eenvoudig en ongekunsteld de moeilijkste scènes _tot een goed einde Ibracht. De heer S. van mond was goed op dreef in zijn vertolking van de Graaf de Monpensier. hoewel men zijn oolijkiheid in 't laatste bedrijf als Arie misschien nog meer kon waardeeren. De heer P. A. Kouwen hoven had voor de zoo- veelste keer de rol van den Prins Oranje, die hij een enkele maal wel eens te veel met de gaven van den kanselrede naar heeft meenen te moeten bedenken, maar die hij nu, \ooral in zijn moedeloos heid in het derde bedrijf, zeer goed heeft weergegeven. Zijn kop was uitstekend ge grimeerd. Behalve deze twee dames en heeren noemen we geen namen meer en zijn daarmee misschien wel wat onrecht vaardig. want ook in de kleinere rollen werd uitstekend werk geleverd. Allen heb ben zich met klaarblijkelijk enthousiasme van 'hun taak, hoe gering ook, gekweten De costumeering en grime was door den heer Hoppezak weer keurig verzorgd. Het muzikale gedeelte van den avond was in handen van „Symphonia", onder leiding van den heer Plu, die tusschen do pauzen de zaal zeer prettig bezig hield, ook met vele toepasselijke en vaderlandsche liederen, die Uit volle borst werden mee gezongen. De avond stond onder leiding van Ds. H Thomas, die aan het hegin de gasten wel kom heette en in een korte toespraak de juiste toon aansloeg om daarmede het ka rakter van den avond te bepalen, hetgeen hem zoo uitnemend is toevertrouwd. Aan het eind sprak hij woorden van dank tot de speelsters en spelers en bood mej. Van Kamp bloemen aan om in haar allen te eeren. Geëindigd werd met „Halleluja, eeuwig dank en eere". Gisteravond voerde in de Stadsgehoorzaal de Timdelerclub voor de Leidsche Chr Oranje-vereeniging op het historische spel „De lelie van ons Vorstenhuis''. Hier boven een groep van de speelsters en spelers. In 't midden zittend de Prins van Oranje en Charlotte de Bourbon. Vierde van links Jeanne de Mousson, rechts 'naast haar de heer H. A. Kres. HIPPELAARSBRUG AFGESLOTEN B. en W. brengen ter openbare kennia. dat de Hippelaarsbrug voorloopig voor het tijdvak van 1 tot en met 30 Januari 1937 oor het verkeer wordt afgesloten KATWIJK HULP AAN HET ZWAKKE AInD Door gebruikte postzegels Veel wordt er gedaan voor het zieke en zwakke kind. Maarde tijden zijn moei lijk en velen moeten tot hun leedwezen hun bijdragen verminderen. Toch kunnen allen helpenI Op een zeer eenvoudige manier, die geen geld kost Door het verzamelen van gebruikte postzegels. De waarde is gering. Maar bij honderddui zenden verzameld kan er hulp geboden worden. Te Rotterdam heeft zich een comité ge vormd, dat sedert Juni 1936 reeds vier kinderen in de gelegenheid heeft gesteld een paar maanden in een rustoord door te brengen en weer geh*»el op krachten te ko men. Over de uitzending van een vijfde wordt onderhandeld. Administateur is C Noort, Randweg 132b, Rotterdam (Z.). Het ligt in de bedoeling van dit comité het verzamelen landelijk te organiseeren en op verschillende plaatsen locale comité'* op te richten. Ook voor Katwijk en Omstreken is zulk een comité opgericht. Alle 'binnen- en bui tenlandsche zegels mits gaaf kunnen gezonden worden aan J. de Kreek, Noord- wijkerweg 24, Katwijk a. d. Rijn, en H Hageman, Wyborghstraat 20, Katwijk a. Zee Van het aantal ingekomen zegels bij het locaal-comité Katwijk zal het afhangen of eventueel ook Katwijksche kinderen voor uitzending in aanmerking zullen komenl Dagelijks worden honderden postzegel* weggegooid. Lezers, doet u even de moeite en zendt ze aan genoemde adressen. De kinderen zijn er mede gehaat' KATWIJK AAN ZEE OVERGEPLAATST De heer I. Hamerslag, brigadier bij de Rijksveldwacht, die hier 12 jaar in dienst is. wordt met ingang van 1 Jan. a.s. over- treplaatst naar Rotterdam. PREDIKBEURT Hedenavond om 8 uur hoopt in „Casa Cara" voor te gaan de heer Paul van Bent huizen. VERKOOPING Ten overstaan van notaris J. K. C. Mat- thijs werden gisteravond in „Casa Cara" bij afslag verkocht de volgende perceelen: Perceel 1, Tramstraat 71, in bod voor f 1675, niet afgemijnd. Perceel 2, Tramstraat 71a, in bod voor f 1500, niet afgemijnd. Perceel 1 en 2, gecombineerd voor f 3175, niet afgemijnd. Perceel 3, Mr. C. Fockstraait 19, in bod voor f 2800, niet afgemijnd. Perceel 4, Hengelinstraat 25, in bod voor f 1850, afgemijnd door P. van Rijn op f 24. Perceel 5, V. d. Vegtstraat 3, in bod voor f 1500, niet afgemijnd. Perceel 6, Lijdweg 4, in bod voor f 2200, afgemijnd op f 350 door Joh. Verloop. Perceel 7, Michiel de Ruyterstraat 44, -n bod voor f 2000, afgemijnd door Geihr. van Dijk op f 50. SLUITING ORANJEBAZAR Onder groote belangstelling vond gister avond de sluiting plaats van de Oranje- Bazar. Het slotwoord werd gesn-oken door mevr. Woldringh v. d. Hoop-Andrea de La porte, die allen dankzegde die tot het sla gen van deze bazar hebhen meegewerkt. In zonderheid werd dank gebracht aan het ge meentebestuur. De voorzitter der Oranje vereeniging, de heer J. Volbeda, feliciteerde daarna de presidente met het mooie resul taat. KOUDEKERK ERNSTIG ONGELUK Terwijl arbeiders bezig waren met klei vervoeren bij den landbouwer J. D. R. in de Lagewaard, geraakte het 8-jarig zoontje van den hoer N. d. J. wonende in de Hooge- waard, onder een kipkar. Met inwendige kneuzingen werd het ventje opgenomen en naar do ouderlijke woning vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. FANFARECORPS„KUNST NA ARBEID" Maandag- en Dinsdagavond gaf het fan farecorps „Kunst na Arbeid" alhier, o.l.v. zijn cirecteur den heer J. van der Kaaij te Leiderdorp, voor een tamelijk goed be zette zaal, haar 13e openbare uitvoering op do bovenzaal van Holel de Bruin. De bijeenkomst werd geopend door burge meester Kwint, eere-voorziiter der vereeni- ging. Spr. heette de aanwezigen welkom en memoreerde in 't kont de successen die de veroeniging in het afgeloopen jaar op de concoursen 'heeft behaald. Voorts doelde hij mede dat er een commisie van bijstand was benoemd bestaande uit de heeren C. M. Oppelaar, A. Mieog, N. P. Slegtenhorst, Bos en J. E. M. Beers, omdat de vereeniging niet de belangstelling hoeft den laatstcn tijd die ze verdient Spr. hoopte dat die belangstel ling spoedig beter zal worden, temeer nu in den laatsten tijd in verband met het as. huwelijk van ons Vorstenpaar, nimmer te vergeefs een beroep op de vereeniging wondt gedaan. Nadat het Wilhelmus was gespeeld het geen door allen staande uit volle borst werd meegezongen, werd het programma afge werkt. bestaande uit een 12-tal nummers. Ze weroen allen keurig en pittig uitgevoerd en hadden veel succes. Na afloop van het muzikale gedeelte werd de avond verder opgeluisterd door een kluchtspel in twee bedrijven „Het rare kosthuis", waarin de lieer D. de Rooij weer op verdienstelijke wijze de hoofdrol vervul de. Ook de andere spelers kweten zich even eens allen op uitstekende wijze van hun taak. „Kunst na Arbeid kan met voldoening op deze 13e uitvoering terugzien. Wethouder Slegtenhorst dankte aan het slot allen die tot het welslagen hadden mee gewerkt LISSE Gemeenteraadsverslag De gemeentebegrooting in één avond afgehandeld Maandagavond werd ten Gemeentehuize de laatste zitting voor dit jaar gehouden door den Gemeenteraad waarin de Ge meentebegrooting in een zitting kon worden behandeld en aangenomen. De vergadering stond onder leiding van den Voorzitter, Burgemeester Dr. S. Baron van Wijnbergen. Afwezig was de heer L. Onderwater. Na lezing der notulen werd tot behande ling der agenda overgegaan. Als eerste agenda-punt kwam aan de orde het voorgestelde kweekerscrediet voor noodlijdende bloembollenkweekers. De ge- heele Raad kon zich met dit steunnlan ver eenigen. De heer Kingma vroeg hoe of het resultaat is geweest in het afgeloopen jaar. De Voorzitten- van de desbetreffende com missie kon mededeelen. dat het zeer mee gevallen is. De heer Knetsch vroeg, of ook tuinders van dit crediet konden profiteeren. Wethouder Warmerdam deelde mede. dat hij er veel voor eevoelde deze menschen hier ook onder te laten vallen en dat er wel geen bezwaar tegen zal zijn. Echter zullen de te verstrekken credieten alleen worden verstrekt voor aankoop van zaden enz. en niet voor het directe levensonderhoud. Het agenda-punt „Wegenbelasting" vor derde nogal eenigen tiid. De Voorzitter zeide, dat reeds vorig jaar door Gedep. Staten op invoering van deze belasting was aangedrongen, doch dat B. cn W. van oordeel waren, dat toen nog ge wacht kon worden. Thans kan het echter niet langer, aangezign de begrooting anders niet meer sluitend gemaakt kan worden. Pok wanneer onverhoopt hij het Rijk om steun gevraagd zou moeten worden, moet deze belasting ingevoerd zijn. De Voorzitter hoopt echter op betere tijden. Dc heer Van Ivesteren vraagt of de invor- dering in twee termijnen niet te kras is. Het antwoord luidde, dat dit niet het geval is Ook in de (buurtgemeenten geschiedt zulks. Op de vraag van den heer Schrama of 6 pCt. het maximum is. wordt geantwoord, dat dit percentage noodig is om een bedrag te verkrijgen waardoor de begrooting slui tend gemaakt kan worden. Bovendien stelt het Rijk 6 pCt. als minimum. De 'heer Schrama zegt voorts, dat het wel mooi is, om buiten Regeeringsbemoeiingen te blij ven, doch is het wel goed op dezen weg voort te gaan. Wordt er hierdoor niet te veel bezuinigd. Weth. Warmerdam wijst er op, dat wii nventueel geen toelage van het Rijk zouden krijgen, doch dat dit een soort leening is, die toch op den duur weer terugbetaald zal moeten worden. De Voorzitter zegt, dat door de zuinigheid het geld nog zoolang in de zak der gemeentenaren is kunnen blijven. Als er weer betere tijden aanbreken, dan hebben wij ook een stuk voor op de gemeen ten die noodlijdend geworden zijn. De heer Tibboel wijst er op, dat in de verordening gesproken wordt over onderwij zerswoningen. Welke woningen worden hier mede bedoeld. Hij wil dit goed omschreven om misverstand te voorkomen. De be doeling van de verordening ie als onderwii- zerswoningen aan te merken de woning die bij de school behoort, dus de ambtswoning, die voor geen ander doel gebruikt wordt. De heer I* Boot had eenige critiek en zeide, dat door deze belasting een deel der bevolking getroffen wordt die het reeds moeilijk heeft en zware tijden doormaakt. Dit deel moet nu nog f 27.000 opbrengen. Z.i. is de gemeente reeds noodlijdend. De Voorzitter bestrijdt dit Noodlijdend is men neer men alle belastingen heeft inge voerd en dan nog tekort heeft Een uit- keering van het Rijk kan eerst dan ver kregen worden, wanneer deze belasting is ingevoerd. Op verzoek van den heer Boot wil de Voorzitter volgend jaar 'bijtijds op deze belasting terugkomen ter bespreking. De heer Kingma wijst op een tekort dat te verwachten is op de exploitatierekeening an de Woningbouwvereniging. Zal dit in houden dat de huren verhoogd moeten wor den of is het tekort voor rekening van de gemeente. De Secretaris zegt dat dit even tueel tekort voor rekening van de gemeente zal komen. De heer Tibboel merkt op, dat blijkt, dat deze belasting weinig sympathie heeft bij de Raadsleden en hoopt op zoo spoedig moge lijke opheffing ervan. Hij vraagt of deze belasting niet eerder ingevoerd moest zijn? Na deze besprekingen wordt de Verorde ning op de wegenbelasting zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De Begrootingen Nu werd overgegaan tot behandeling van de begrootingen. Allereerst was aan de orde de begrooting voor het Burgerlijk Armbe stuur. Deze vermeldde een subsidie uit de gemeentekas van f 22.000, doch door de grootere winst van het elcctriciteitsbedrijf kon deze subsidie met f 2000 worden ver hoogd. Bij de hogrooting van de Redrijven merk te de lieer Schrama op. dat do goede exploitatie niel ten volle tot haar reclil komt, doordat de winst in de gemeentekas loeit en er een derving van de rente plaats indt, die op de exploitatie niet tot uitdruk king komt. Opgemerkt wordt, dat de heer Schrama theoretisch gelijk heeft, doch dat 't practischer is om dit geld in de gemeente GEBR. TEIXEIRA DE MATTOS 446 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 33789 35957 32789 Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.: TEXATOS kas tp doen vloeien. Besloten werd dan ook om de zaak te laten zooals het is. De ibegrooting voor het Waterleidingbe drijf werd zonder discussie aangenomen. Nu kwam men aan de hoofdschotel van dezen avond, de behandeling van de ge- meentehegrooting voor 't dienstjaar 1937. Algemeene beschouwingen Het allereerst werd het Woord gevoerd door den heer P. Romeyn namens de R.K. raadsfractie. Deze brengt B. en W. dank voor den arbeid, die is verricht. Hij zou echter de woningbouw onder de aandacht van B. en W. willen brengen, dankbaar memoreerend, dat in dit opzioht reeds mooi werk is verricht. De salaris- en loonpolitiek heeft de instemming van de R. K. raads- tractie. Het politiekorps is goed te noemen. Betreffende de straatverlichting zou hij gaarne zien dat hieraan eens ernstig de aandacht geschonken werd. Voor het voor bereidend lager onderwijs bij dc bijzondere scholen vraagt spr. een betere financieele regeling. Met het zwembad wil het nog niet erg vlotten, doch hij is van meening dat als er wat doorgezet wordt en B. en W. de plannen willen steunen, er spoedig wel wat te bereiken zou zijn. Spr. stelde voor om een commissie te benoemen, die in studie zou nemen een pensioenregeling voor de wethouders. Aan het einde van zijn beschouwing bracht hij dank voor de lei ding van den Voorzitter en den arbeid van de overige ambtenaren en personeel en wenschte B. en W. het beste toe voor 1937. De heer Tibboel sluit zich bij den heer Romeyn aan en wijst ook op het goede werk in deze moeilijke tijden. Een vraag moet spr. echter toch van 'het hart en wel dez-e, of de salarissen van de hoogere ambtena ren, waarmede hij niet doelt op burgemees ter, secretaris en ontvanger, wier salarissen door Ged. Staten worden geregeld, doch op de hoofden van dienst, niet aan den hoogen kant zijn. Kan daar niet iets op bezuinigd worden? De straatverlichting noemt de heer Tibboel slecht en wijst op de naburige ge meente Hillegom, die noodlijdend is en een prachtvcrlichting heeft. Openbare Werken acht hij laag bedeeld. Verschillende straten behoeven dringend verbetering. Spr. vraagt bij de straatbelasting vooral te denken aan de groote gezinnen. Spr. is dankbaar voor de toestand waarin de gemeente verkeert en hoopt dat onder Gods zegen ook in 1937 de toestand zoo moge blijven 8f beter wor den. De heer Knetsch zegt, dat de lichtpunten waarop B. en W. in het begeleidend schrij ven bij de begrooting doelen, alleen in het voordeel van 'n deel der ingezetenen is. De arbeiders kunnen bij hard werken nog maar net in de noodzakelijke levensbehoeften van hun gezin voorzien. De devaluatie acht spr voor de arbeiders van geen enkel nut. Hij vraagt nogmaals naar een ernstig onderzoek naar den toestand der schooljeugd met het oog op voeding en kleeding van v< kinderen uit arme gezinnen. Spr. voert het pleit voor den bouw van kleine woningen voor ouden van dagen en deze woningen te laten hou wan door de jeugdige werk loozen, desnoods in samenwerking met de buurtgemeenten. De nood der jeugdige werkloozen ligt spr. na aan het hart. De heer Kingma merkt op, dat de verbete ring van den bedrijfstoestand is gekomen door steeds voortgaande verslechtering der loonen. Dat ophloei in het bollenvak de ge- meentefinanciën ten goede zou komen meent spr. ernstig te moeten betwijfelen. Hij vraagt of verschillende leeningen wegens de hooge rentevoet niet geconverteerd kunnen worden. Vervolgens zegt hij, dat de plannen die bij de begrooting van het vorig dienst jaar werden voorgesteld, niet tot uitvoering zijn «gekomen. Hij vraagt de gelden te be steden waarvoor ze bij de begrooting be stemd zijn. De heer Lefeber is van meening, dat i tegenstelling met wat door de heeren Knetsch en Kingma is opgemerkt, dat als het in de bedrijven beter gaat, de gemeente hiervan profiteeren zal. De toeslagregeling heeft zulks wel bewezen, al is het dat en kele firma's de gelegenheid misbruikt heb ben. De Voorzitter dankt ten slotte voor de waardeerende wooorden. Voorts zegt Voorzitter in antwoord op de gestelde vra gen, dat de zorg voor de werkloozen ook de zorg is vain het college van B. en W. Het college is ervan overtuigd, dat de werk looze gezinnen het moeilijk hébben en tracht er van te maken, wat er van te ma ken is. De Volkshuisvesting heeft de volle aandhcht van B. en W. en men kan binnen korten tijd plannen tegemoet zien. De straat verlichting noemt de Voorzitter een zwak punt in de gemeentehuishouding.Hij wil daarover wel eens in een vertrouwelijke vergadering met de heeren van gedachten wisselen. Een verhooging van de subsidie van de bijzondere scholen voor voorberei dend onderwijs zal niet tot stand kunnen komen, gelet op de meening van Ged. Sta ten ten deze. Het zwembad vergeten wij niet Laat het particulier initiatief hier wat doorzetten. Voor de pensioenregeling der wethouders wil spr. gaarne een commissie benoemen, waarvan hij zelf ook deel zal uitmaken. Hiermede wapen de algemeene beschou wingen beëindigd. Alvorens tot behandeling der begrooting over te gaan, werd de vergadering enkele oogenblikken geschorst. Alle leden en pers werden verrast met een heerlijke kop koffie met daarbij gevoegd een tractatie van den burgemeester persoonlijk in verband met het feit van de bruidsdagen van het Vorstelijk Paar. WEGENBELASTING PER 1 JAN. 1937 Betreffende de Wegenbelasting die per 1 Januari zal worden ingevoerd brengen wij onze lezers het volgende onder de aan dacht. In deze gemeente wordt, onder den naam an „Wegenbelasting" een belasting ge heven wegens gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, die aan openbare land- of waterwegen belenden of in de on- middelijke nabijheid daarvan gelegen zijn c wegens ongebouwde eigendommen die aan deze wegen belenden of op deze wogen u tgang hebben. Belastingplichtig is hij, die krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht het genot heeft van de eigendommen bovenbedoeld. Voor zoover die eigendommen in den kadastralen legger zijn vermeld, wordt als RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 30 DECEMBER Programma 3: 8.30 Keulen of dlv; 9.20 Dl- sen; 11.05 Droltwlch; 12.35 Brussel VI; 14.20 veraen14.50 Paris Radio; 16.2Ó Keulen; 18.51 Paris Radio; 17.20 Diversen; 17.50 Keulen; 1 Weenen; 21.30 Londen Reg.; 21.50 BerlUn; 2 Paris Radio Programma 4: 8.00 Brussel VI: 9.30 Gram. muziek G-RD; 10.35 London Reg; 14.20 Droltw. 18.20 Diversen 19 Droltwlch DONDERDAG 31 DECEMBER Programma 3: 8.00 Keulen of dlv.; 9.20 Dlve sen; 11.20 ParUs R;13.05 Brussel VI; 14.20 Keu len; 17.20 Diversen; 18.20 London R; 19.06 Ben munster; 19.30 Keulen Programma 4: 8.30 Brussel VI; 9.20 Parijs R 10.35 London R; 15.35 Droltwlch; 18.20 Dlversei 19.00 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Dec. tot en met Vrijdag 1 da«r) waargenomen t wijt, Visohimarkt i Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. a.s. nem waar óe apotheken: G. F. Reyst, Steenstr. telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat telef. 1313. >rdt van Maandag 28 Dec. aj, rijdag 1 Jan. 1937 (Nieuwjaars» ïomen door apotheek: M. Boek« irkt 4, telef. 552. BOLL&i DUNLOP 3.75 SCHIEDAM PER lITERKRUlk genothebbende aangemerkt hij, die op 1 Januari van het belastingjaar als zoo»j danig in den kadastralen legger is aange-1 wezen, tenzij kan worden aangetoond, dat de voor 1 Januari plaaits gehad hebbend» veranderingen daarin nog niet waren opgej nomen, in welk geval met den gewijzigdem "toestand rekening wordt gehouden. Wegens nieuw gelbouwde eigendommen is de belasting eerst verschuldigd met 1 Jani van het belastingjaar, volgende op datJ waarin de eigendommen voor gebruik of] bewoning gereed zijn gekomen. In dat geval] wordt de belasting over het tijdvak, vooraf* gaande aan den len Januari in laatsitgej noemden zin bedoeld, slechts berekend oven den ongebouwden eigendom. De belasting wordt berekend naar de ia kadastrale leggers aangewezen belastbar? opbrengst van de in bovenbedoelde eigen dommen. De belasting bedraagt jaarlijks 6 procen der belastbare opbrengst. MAILVERZENDING LAATSTE LICHTINGEN 31 Dec. voor s.s. Washington 16.05 Uur. 31 Dec. voor s.s. Hansa 5.10 uur. 31 Dec. idem via Gherbourg 17.35 uur. 1 Jan. voor s.s. Andania via Liverpoo 5.10 uur. DE WERKLOOSHEID Tot nog toe heeft de werkloosheid in deze gemeente niet dien omvang aangenomen ale andere jaren. Zoo stonden de vorige week ongeveer 60 werkloozen minder in geschrei ven dan in dezelfde week van het vorig jaar, PROMOTIE De brigadier der Rijks veld wacht, de heel; K. Koers, is met ingang van 1 Januari 1937! 'bevorderd tot majoor der Rijksveldwacht. Hij is geplaatst in de brigade Haarlemmer meer en heeft tot standplaats Hoofddorp. De heer Koers is alhier 3 jaar werkzaam ge weest. MIDDENSTAND Op verzoek van vele winkeliers in ded manufacturenhamdel en de meubelbranche! heeft de Kamer van Koophandel voor Haar* leun en omstreken bepaald, dat voor winke* liers in de bovengenoemde branches in de gemeente Lisse de opruimingstijd is vast. gesteld van 16 Januari tot 15 Februari 1937, zulks in verband met de komende feestelijk« heden. Zooals men weet, is de normale wet» telijke opruimingstermijn de maand Januari, OEGSTGEEST CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Ten bate van bovengenoemd bureau werdj gisteravond in het Patronaatsgebouw aw hier een avond gegeven, waaraan medei werking werd verleend door het gezelschapj „Kunst en Genoegen" en een muziekgezelf schap uit Katwijk. De heer Trijsselaar, regisseur voor dezen avond, opende het samenzijn met een korte toespraak en gaf een overzicht van hetgeenl ten gehoore zou worden gebracht. Hiji dankte ook het muziekgezelschap voor de belangelooz-e medewerking, waarna ondeif het spelen van het Bruidskoor uit Lohcn-' grin het scherm opging en het eerste be-; drijf aanving van het tooneelstuk „Ha; andere man". Dit stuk werd vlot en goed; In de pauze tusschen het eerste en twee-; de bedrijf werd een collecte gehouden tenj behoeve van het consultatiebureau. Gezien de groote opkomst zal zeker deze: avond ook voor het consultatiebureau aan; het doel beantwoorden, waartoe bij eeon SASSENHEIM GESLAAGD Voor het diploma mach toeschrijven, af' genomen door het bestuur der „Visserschool" slaagde mejuffrouw Siska Vogelaar. AUTO-ONGEVAL Fen auto uit de rirhttor» Den Hn«g, slinta in do Hoofdstraat, nlh'er ov*»r de tram- ra 'is en kwam on nn-meWe wijze In aan raking met het "zoron hek voor de Tt. K. Meisjesschool Het hek werd over eer< 'eng- an ongeveer 6 meter totaal pint ge reden. De auto-bestuurder belde aan het per- ceel aan, vertelde dat alles voor zijn reke ning gemaakt..zal worden en vervolgde zijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6