Werk voor jonge onderwijzers WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Onder geweldig enthousiasme der Haagsche bevolking maakte gister de Koninklijke familie een tocht langs een 5 K.M. lange route, waarlangs deputaties van vereenigingen een grootsche hulde brachten. H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bemhard tijdens den tocht door de Residentie. De groote hal van het be Prinses Juliana versierd gebouw te Rotterdam werd in verband met het a.s. huivelijk van H.KJH vlaggen, terwijl tusschen de pilaren groenslingers werden gehangen. M ■- - i 11 il 1 De fraaie verlichting op den Vijverberg in Den Haag met het verlichte gebouw van de Nederl. Handel Mij. De oude Delftsche Poort te Rotterdam in feestverlichting. Nog steeds Hollands beste 10 cents sigaar lurger en militair )e soldaat krijgt straf In hooger beroep van het Bossche Krijgs- aadvonnis is nu voor het Hoog Militair «erechtshof gebleken, hoe het staat met den loldaat, die veertien dagen moet opknap- en, omdat hij een heer in burger niet de oor dezen geëischte militaire groet bracht De advocaat-fiscaal meende n.l., dat de ifticier-in-burger van den soldaat de ïilitaire groet volgens positieve aanschrij- ingen van den minister van Defensie erplicht was te eischen. Al schrijft men honderd artikelen over c noodzakelijkheid van krijgstuchtelijke liscipline, welke bok volgens ons streng ehandhaafd moet worden, wij begrijpen ex nets van, dat een militair verplicht kan morden voor iederen heer in burger in de cuding te gaan staan, indien deze heer iechts beweert, dat hij militair en zijn meerdere is. Men dienke zich de consekwen- ies even in. Wij gelooven, dat de conclusie van de oode pers juist is: De zaak is nu duidelijk: de minister behoort zijn onmogelijke aanschrijvingen in te trekken en daarmee aan dit onzinnig geval een einde te maken. Men beroept zich op de krijgstucht, maar de krijgs tucht is met het uitlokken van Köpenicka des waarlijk niet gebaat, doch veeleer geschaad. Jtatenkieskring-centrale Gouda De algemeene vergadering van de Anti- sv. kiesvereenigingen in de Statenkieskring Souda zal gehouden worden in het gebouw «Daniël". Naayeratraat. Gouda. De agenda 'evat: bespreking van de voorstellen van v>t Centraal Comité voor de verkiezingen "Van 1937 en van de agendapunten van het op 14 Januari te houden Centralen Convent. De positie van vele jongeren, die in het bezit zijn van de akte tot het geven van lager onderwijs, is niet benijdenswaardig. Zij hebben wel de bevoegdheid om onderwijs te geven, doch kunnen deze in de school niet uitoefenen ten gevolge van de beperkende bepalingen, die in verband met de bezuinigingen op het onderwijs nog altijd werken. Aan degenen, die ten tijde van de invoering der bezuinigingsmaatre gelen reeds onderwijs gaven en op wacnt- geld werden gesteld, werd de terugkeer tot het onderwijs bij voorrang gewaarborgd een maatregel, die men in het algemeen zal moeten billijken. Maar onvermijdelijk gevolg vain deze regeling is,'dat de jonge onderwijs krachten in den regel niet voor een benoe ming in aanmerking komen, hetgeen hun positie vrij troosteloos maakt. Men voelt het: hier moet wat worden ge daan. Hier is trouwens reeds een en ander op loffelijke wijze tot stand gebracht door het particulier initiatief, door schoolbesturen en onderwijzers, die een steunactie hebben in het leven geroepen om kweekei ingen mol akte in de school te plaatsen. Deze zaak had ook de aandacht der Twee de Kamer. Bij de schriftelijke gedachtenwis- seling over de begrooting van Sociale Zaken werd de wenschelijkheid uitgesproken iets voor de jonge onderwijzers te doen, wat den Minister van Sociale Zaken aanleiding gaf steun voor een werkkamp in het uitzicht te stellen. Maar dit bevredigde niet. Bij het mondeling debat stelde dan ook do j. anti revolutionaire afgevaardigde de heer Schwartz de zaak opnieuw aan de orde in een betoog, dat o.a. werd gesteund door de heeren Faber (S.D.A.P.), Krol (C.H.), van Houten (C.D.U.) en de Visser (Comm.). Men kan met erkentelijkheid akte nemm van 's Ministers toezegging om aan het in het leven roepen van een werkkamp voor jonge onderwijzers geldelijke steun te bie den, maar deze kant moet het gelijk de A.R. afgevaardigde opmerkte niet uit. De hulpverleening kan cultureel zijn: dan worden de gelden doelmatiger besteed en de jonge onderwijzers, die tegen een bescheiden toelage als kweekeling met akte in de school worden geplaatst, worden in de lijn van hun maatschappelijke bestemming geholpen Aan het onderwijs, dat door de inperking het aantal leerkrachten geleden heeft, zou deze maatregel bovendien zijdelings ten goede komen. Een dergelijke oplossing heeft nog dit voor, dat zij zich aansluit bij hetgeen reeds uit het particulier initiatief is tot stand ge komen. Van Protestantsch-Christelijke zijde is op dit gebied reeds werkzaam de V.OJ.O. (voor jonge onderwijzers), een comité, in het leven geroepen door de Ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land en Overzeesche gewesten en door d«e Unie van Christelijke onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland. Deze organisatie, die werkt met een tachtigtal plaatselijke comité's, heeft met steun van personeel en schoolbesturen reeds belangrijke bedragen bijeengebracht om daarmee de plaatsing van kweekelingen met akte in de school moge lijk te maken. Ook in de kringen van het openbaar onderwijs is men diligent. In de 1 laatste nummers van De Bode 6taat te lezen, dat men ook daar voor dit doel geld inza melt; voor de arbeid der Joka (Jongerenkas), die anderhalf jaar geleden werd opgericht, heeft de redactie van De Bode zelfs iedere veertien dagen een hoekje in dat orgaan gereserveerd. Waar nu het particulier initiatief ter zake een weldadige bedrijvigheid heeft aan den dag gelegd, is er alles voor te zeggen dit werk van Rijkswege te steunen. Wettelijke bezwaren daartegen kunnen niet worden aangevoerd, althans de Lager onderwijswet bevat geen enkel voorschrift, dat deze werk- loozenzorg verbiedt. De geschiedenis leert, hoe ook voorheen de voorstandera van bij zonder onderwijs belangrijke offers voor hun 60hool hebben gebracht. En wanneer men ten aanzien van het openbaar onderwijs het bezwaar zou willen aanvoeren, dat daar een overeenkomstig intermediair wordt gemist doordat uitsluitend de gemeente optreedt, zij er op gewezen, dat ook nu reeds menige afdeeling van Volksonderwijs en menige oudercommissie uitgaven voor het openbaar onderwijs voor haar rekening neemt. De groote moeilijkheid bij het zoeken naar werkverschaffing is vaak een geschikt abject te vinden om de werkloozen arbeid te doen verrichten, die bij hun maatschappelijke be roep past. De omstandigheden maken dit helaas maar al te vaak onmogelijk. Hier biedt zich echter de beste gelegenheid aan, die zich denken laat, hier kan productief en passend werk tot stand worden gebracht En dat ligt immers geheel Ln de lijn van den tegenwoordigen Minister van Sociale Zaken, die met het twee-op-een-stelsel in de bedrijven geen ander oogmerk heeft dan plaats te maken in fabriek en werkplaats. Het geldt hier een zaak, die in onderwijs kringen sterk leeft; een oplossing in de aan gegeven richting zou daar ten zeerste wor den gewaardeerd. Daartoe is noodig, dat de Minister omtrent deze aangelegenheid over leg pleegt met zijn ambtgenoot van Onder wijs, aansluiting zoekt bij de arbeid, die door verschillende organisaties op dit gebied reeds werd tot stand gebracht, en voor dit doel de gelden beschikbaar stelt, die de Mi nister aanvankelijk voor arbeid van jonge onderwijzers in werkkampen had willen be stemmen. Men behoeft er niet aan te twij felen of het resultaat zal aan alle partijen tot voldoening strekken. Het doet ons genoegen te mogen consta- teeren, dat het antwoord van den Minister het vinden van een bevredigende oplossing niet a priori onmogelijk heeft gemaakt Hij voerde weliswaar aan, dat den Minister van Sociale Zaken alleen geen andere mogelijk heid openstond dan het subsidieeren van eeo Wtj leveren franco door geheel Nederland: 'n Half Baconvarken gerookt, zonder kop en pooten, weg. circa 25 K.G. a 70 cent per K.G. werkkamp, dat overigens ook aan cultu- reele doeleinden kan worden dienstbaar ge maakt, maar erkende anderzijds, dat er wet licht aanleiding bestaat om met den Mi nister van Onderwijs overleg te plegen om trent de mogelijkheid der hierboven bespro ken oplossing en over het vraagstuk van de verdeeling der kosten. Dit is het begin van de goede weg, die naar we hopen tot't beoogde doel zal leiden. Wij vertrouwen, dat het in uitzicht gestelde overleg op kortervtermijn zal plaats hebben. De zaak, waar het om gaat, is het waard- Oranje-Nassau's Oord te Renkum Hoe het Kerstfeest gevierd werd Een verpleegde schrijft ons: Ook ditmaal is het Kerstfeest in uranje- Nassau's Oord te Renkum opgewekt ge- v'erd. De Directeur-Geneesheer Dr F. L. Ouden- el a 1 memoreerde in een speciale samen komst met de verpleegden het Vorstelijk Huwelijk, dat komende is en wekte op dit Kerstfeest blij te willen vieren. Hierna volgde een orgelbespeling door den heer J. F. van Zutphen van Wagen in gen, waarna Ds v. Mier uit Utrecht het woord nam om in een korte toespraak de beteekenis van het Kerstfeest uiteen te zetten. Vervolgens deed zich het Zusterkoor hooren in een tweetal Kerstliederen. Op ge voelige wijze vertolkte mej. E. C Hoekstra uit Arnhem, als solo-zangeres de liederen „Bist du bei mir" en „Ave Maria". Pastoor Wolters uit Renkum hield daarna een korte toespraak. De directeur Geneesheer sprak een slot woord aan het eind waarvan de aanwezi gen slaande zongen het eerste couplet van ons aloude Wilhelmus, gevolgd door een daverend „Lang leve de Prinses!" Hierna werd overgegaan tot het uitreiken van een aardig geschenk aan ieder der patiënten, namens H.M. de Koningin. Een bijzonder woord van dank komt toe aan de directie, de eminente hoofdzuster Rombout en de andere zusters die groote vreugde hebben gebracht in he! leven van hen, die door hun lijden zooveel, in deze dagen vooral, moeten ontberen! Grove onbetamelijkheid Ons politiek re6peot voor den tegen woordigen voorzitter van de Vrijheidsbond Mr. Wendelaar, is, zooals men weet. niet bijster groot. Niettemin wellicht: juist daarom komen wij op tegen de grove onbetamelijkheid (het zachtst denkbare woord) die het Nationale Dagblad zich verooi looft door tusschen haakjes nol iter de naam Mr Wendelaar te schrij ven: „geen letter te veel zetten, zetter". Teder begrijpt dat het NSR-darblad aan de laatste letter van het alfabet vóór de naam van den heeT Wen Haar gedacht beeft. Zóó ©en politieke tegenstander ba- strijden is voor een N.S.R -dagblad weg "©legd; ieder ander zou er zich voor ge meeren. DE VOORGENOMEN GRONDWETSHERZIENING Beknopte historische uiteenzetting van de Regeeringsvoorstellen tot Grondwetswijziging Bij „Drukkerij Libertas" te Rotter dam versoheen heden een flinke brochure onder bovenstaande titel van de hand van den heer J. Verduyn, Leeraar M.O. Staatsinrichting te Voor buig. Deze glasheldere uiteenzetting van de beteekenis der voorgestelde wijzi gingen in onze Grondwet verschijnt precies op tijd om de noodige voor lichting te geven. Immers, deze zaak komt over een paar weken in de Tweede Kamer aan de orde en men kan de behandeling het best volgen, wanneer men in deze brochure naslaat, waarover het precies gaat. Terecht schreef dr. J. W. N o t e b o o m in een aanbevelend voorwoord: Wie belang stelt in de toekomstige staatkundige ontwikkeling van ons land mag aan deze herziening niet achteloos voorbijgaan. En zulks nog te minder, wijl de grondwetsherziening bij de ko mende Kamerverkiezingen voor een be langrijk deel de inzet van de verkiezings strijd zal bepalen. Nu is niet ieder in staat de grondwets voorstellen zelf te raadplegen of breede staatsrechtelijke verhandelingen over die vokrstellen te bestudeeren. Wat men noodig heeft is een goede, gemakkelijk te volgen gids. En een zoodanige gids vindt men in dit geschrift, hetwelk in be knopte vorm een overzicht biedt en te vens de belangrijkste vraagstukken, waarover het bij deze herziening gaat. Ln hun historisch verband laat zien. Daarom kan dit boekje velen van dienst zijn en met name ook op onze anti revolutionaire kiesvereenigingen, propa ganda -en Arjaclubs met vrucht worden gebruikt. Het geschrift zal, naar we vertrouwen, zijn weg wel vinden. Dat laatste vermoeden en vertrouwen wij ">ok. En niet alleen anti-revolutionaire orga nisaties kunnen van deze studie profijt trek ken, ook anderen kunnen er hun voordeel mee doen. Want hier wordt objectieve en historische voorlichting geboden. Dit laatste blijkt zelfs uit de volgorde, waarin de onderwerpen zijn behandeld. De schrijver volgt geheel de voorstellen der Re dering en deze sluiten zich aan bij de in houd der tegenwoordige Grondwet. Dat daarbij het inkomen der Kroon volgt op de vrijheid der drukpers, welke vooropgaat, 'ijkt on zich zelf ietwat vreemd; maar komt •'©heel met de rangorde in de Grondwet over- Dit doet er echter niets toe; het voor naamste is, dat men in dit labyrinth van wetsbepalingen een veilige, betrouwbare -'ds heeft. Na het citaat uit het voorwoord van een tot oordeelen bevoegde behoeven vil er niets meer aan toe te voegen. Men vrage bij de uitgeefster, die voor een assend kleed zorgde, de voorwaarden aan. "narop rieze goedkoope brochure bij getal n te krijgen is. En men doe het spoe dig. Onze Schoenindustrie Geeft de mode aan Officieele Berichten GERECHTSWEZEN Benoemd is tot kantonrechter-pïaatsverv. In het kanton Zevenbergen: M. P. Ringelberg ta Zevenbergen. NOTARIAAT Benoemd Is tot notaris binnen het arrondla- sement Den Haag, ter standplaats Leiden. (va< cature-M. G. Bon), J. Fuhri Snethlage te Naar* COMMISSARIS VAN POLITIE Aan S. W. J. van der Mark ls op grond van art 98 van het Alg. Rijksambtenarenreglement ontslag verleend uit zijn ambt van commissaris van Politie te Nijmegen. RIJKSGEBOUWENDIENST Aan den bouwk. ambtenaar le kL bJJ den Rijksgebouwendienst. C. B. J. de Jager te Den Haag. is de persoonlijke titel van bouwkundig hoofdambtenaar verleend. THESAURIER-GENERAAL Op grond van art 98 van het Alg. Rijksamb tenarenreglement, Is aan mr L. A. Rles. thesau rier-generaal bb het Dep. van Financiën, we gens ongeschiktheid voor het door hem be- kleede ambt, anders dan op grond van ziels- of igebreken, eervol ontslag uit 'a Rijk* DEPARTEMENT VAN JUSTITIE Op grond van art 98 van het Alg. Rijksamb tenarenreglement Is aan mr W. F. Fruln. raad adviseur ln algemeenen dienst bU het Dep. van Justitie, wegens ongeschiktheid voor het door hem bekleede ambt, anders dan op grond van ,zieJ?.", of lichaamsgebreken, eervol ontslag uit s Rijks dienst verleend. Het geschenk van de B.VX. Het geschenk dat de B.V.L. aan het Vor stelijk Bruidspaar zal aanbieden, is gister* middag in „Pulchri Studio" door de speci ale commissie bestaande uit de heeren A» C. de Neeve. D. O. Norel en H. J. P. van Hoek aan de nationale landstormcommis.>ie die het geschenk zal aanbieden, overgedra gen. Het geschenk bestaat uit een fraai schil* derij. geschilderd door Willy Sluiter voor stellende het défilé voor H.M. de Koningin tijdens den landdag van den B.V.L to Bar* neveld op 7 Juli 1935.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5