Als de Bruidsstad haast heeft ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 Huldebetoon aan Vorstenpaar Eindeloos pehol en J gedraaf „j Iedereen wilde het beste 5 plaatsje veroveren ild Toch was er ruimte te over Demonstratie vei Oranje-trouw Bruidsstad, 29 December Den loodgrijzen hemelkoepel ten spijt is het een gedraaf en gejacht I door de stratyj als op een druk spoor wegstation imbacantietijd jong en oud hqeft er den gang in zitten. En aanvankelijk schijnt het wel. of er geen enkel plaatsje van het trottoir boldoet. om straks den Koninklijken stoet gade te slaan. Nauwelijks is men tot stilstand gekomenof het uitge kozen plekje wordt weer verlaten omdat men meent, wat verderop toch eigenlijk nog beter getuige te kunnen zijn van hetgeen als een bescheiden voorproefje van den 7en Januari mag worden beschouwd. Op sommige punten langs de route doet het bijna denken aan een paniekstemming, ware het niet, dat die tienduizenden gezichten een blijdschap te lezen gaven, annex met de beste demon straties van Oranjetrouwl Wat we thans op het oog hebben zijn niet de 38.000 leden der ruim 400 Haagsclie ver- eenigingen, aangesloten bij het Comité ^Luis terrijke Viering". Voor hen is allang tevoren gezorgd daar zij het zijn, .die in eerste in stantie het grootsche huldebetoon aan het Vorstelijk Paar zullen brengen. Maar de Re sidentie telt nog zooveel èndere Oranjeklan ten, even verknocht en even enthousiast, die individueel hun geestdrift willen doen botvieren. Bezwijmende dames.. Een enorme menschcnzee heeft zich inmid dels gevormd bij het Paleis, waar dikke tou- i wen. gemoedelijke politie-mannen en barm hartige Roode Kruis-soldaten voor den goe den gang van zaken zorg dragen. Ook de laatsten. Want de zoo langzamerhand tradi tioneel geworden bezwijmende dames ont breken bij deze gelegenheid evenmin. Vol gens de regelen der kunst worden ze wegge dragen naar de colonnade, om via een snuif- n je ammonia of een glaasje water weer vol komen fit naar hun plaatsen terug te kce- Tegen 2 uur stelt de stoet zich op. Aan den kop ontdekken we de auto van den hoofd commissaris. den heer v. d. Mey, voorafge gaan door een splinternieuwe en keurig .versierde zijspan van de motorpolitie. In successie volgen dan een hof rij tuig, een calèche voor Bruid en Bruidegom, nog een I calèche voor de Koningin en 's Prinsen j,1 broeder, drie hofrijtuigen, twee koetsen voor uw verslaggever en deszelfs collega's om te worden afgesloten met rijk uitgedoste politie j] motor. Vorstenkinderen stappen in jl Op een gegeven oogenblik stijgt rond- J om ons een daverend Hoeraaa...!" op. 2 vermengd met tal van andere klanken ia als „Daar zijn ze!" en „Lang leve het Bruidspaar!" Juliana en Bernhard doe- men op in den getemperd verlichten I Paleisgang, om onder de nog sterker aanzwellende vreugdekreten met snel len tred het bordes af te dalen en in de eerste calèche plaats te nemen. De Prinses draagt een dikke beige pels mantel over een wijnroode corsage en heeft een toque op in dezelfde kleur. Van haar gezonde wangen straalt enkel vreugde den toeschouwer tegen. Haar a.s. Gemaal is gekleed met een zwarte jas, waaronder een wit-zijden das; een versch gesneden anjer op de revers gehecht en den cylinder in de hand. Ras volgen Koningin Wilhelmina en Prins Aschwin. eveneens met oorverdoovend ge juich begroet. Onze Landsvrouwe is gehuld in een jas van muisgrauw bont en draagt een donkergrijze hoed; Aschwin, die zich in een zwarte jekker met pelskraag heeft ge stoken, heeft, in tegenstelling met Bernhard, het hoofd met een hoogen hoed bedekt. Politie-motoren knallen Klokslag 2 knallen de politie-motoren, wier geluid weldra verloren gaat in de alles over stemmende jubeltonen van de van geestdrijft deinende menigte. De zegetocht is begonnen! Fier stappen de paarden het Noordeinde in, inzonderheid die, welke de Vorsten-koet- Eon trekken waarvoor zij gevieren d la dau- mont zijn gespannen. Reeds verlaten de laatste wagens het Pa leis wanneer opnieuw een luid „Hoeraaa!" weerklinkt. Het geldt 'ditmaal de moeder Van de Prinsen, die in gezelschap van een verpleegster achter een der ramen vol be langstelling heeft toegekeken. Hartelijk wuift ze terug verdwijnt Üan in de duisternis on nu er voorloopig toch niets meer te zien valt onderneemt het publiek een noeine- om zich met het zinoren van na tionale liederen te?on den scherpen wind te Weren. Of hel Inkt moeten we maar raden maar in elk geval wordt fe'kenc weer op nieuw inweef na een kortstondig" pauze. Ren buitengewone aanblik Het is een buitengewone aanblik, Hie koordeinde, Zeestraat, Laan van Meerder- voort en Regentesselaan achtereenvolgens bieden. Links en rechts een haag van zwaai ende armen en juichende monden, tot de derde en waar mogelijk tot de vierde stages toe; vlak boven ons de frissche guirlandes van dennegroen. met de ontelbare oranje hollen, die gelijk de gevel-illuminaties on danks het vroege uur l«in vreugdelicht al verspreiden. Zóó onze Troonopvolgster te zien voortbewegen, als door een tunnel van oranje, het wekt herinneringen op aan eeuwenoude mythen uit het Oosten Is het een wónder, dat altijd maar weer opnieuw het enthousiasme losbarst?! Be hoeft het verbazing te wekken, dat de schare langs den weg uitgelaten is van blijdschap?! Kan het anders of de tranen biggelen soms over de wangen?! „Daar is Ze!" en .Daar zijn Ze!" zijn kreten, die vaak van aandoening on tijdig hun einde vin ten Alsmaar bollen Is de stoet eenmaal een bepaald gedeelte gepasseerd, dan begint het hollen wederom, precies zooals we dat in den aanvang be schreven. Nu evenwel niet uit vrees dat men het schouwspel missen zal, maar met de bedoeling er zoo lang mogelijk van te genie ten. Vooral daar, waar vlak langs de huizen nog voldoende gelegenheid is om zich te verplaatsen wordt dat streven herhaaldelijk verwezenlijkt. Totdat politie of rijksveïd- wacht, die op een kruispunt gestationeerd is, met vastberadenheid Halt1" commandeert. Men maakt het den sterken arm niet lastig, doordat de bevelen aanstonds worden opge volgd. doch geeft den mo9d toch ook niet öp. Immers is de route precies bekend en muur vast in liet hoofd geprent. Wat ligt dus er m"?.er X00r de band dan een run door de vrije zijstraten die met het tweede deel van deze route communicecren Onderweg zien we een duizelingwekkende mengeling van uni formen, die de leden der diverse vereeni gingen onderscheiden. Oranje-Garde en Princevlag hebben we in het Noordeinde en de Zeestraat al in groote getale gadegesla gen. Daarna padvinders van diverse scha keering. We noteeren voorts groepen van de Geref. jeugd en de Chr. Reisvereeniging, die even eens sterk vertegenwoordigd zijn. Nabij de Carnegielaan ja eigenlijk overal langs de Laan van Meerdervoort, wemelt 't van de Scheveningers. Opnieuw willen zij er blijk van geven, dat waar Oranje zich presenteert, zij er niet aan denken thuis te blijven. Een kapitaal dundoek van Oranje- blanje-bleu vestigt onze aandacht speciaal op de vereeniging Protestantsch Schevenin- gon, die in de Prot. Jongeren Groep haar verlengde heeft. Geruimen tijd na het pas- seeren van den stoet is hun gejuich nog hoorbaar Voor zoover niet in georganiseerd verband aanwezig en dat zijn verreweg de mees ten stuiven de wit-gekapte visschers- vrouwen bij honderden de Zoutmanstraat in, zoo gauw ze op genoemde plaats uitgekeken zijn. Natuurlijk staan zij in het voorste ge lid, wanneer de mogelijkheid zich opent voor een tweede keer de Vorstelijke Familie een „Lang zullen ze leven!" toe te roepen. En waar hun voorbeeld onmiddellijk navol ging vindt bij vele andere stadgenooten be leven we voor de zooveelste maal een ver makelijke renpartij. Zeer groote belangstelling leggen ook de oudjes in het Gemeentelijk Verzorgingshuis aan den dag. De raamkozijnen moeten wel zoo ongeveer kraken van de bejaarde last, die er op rust Nabij de bneede nieuwó brug over het Ververschingskanaal is de drukte overstel pend. Daartoe dragen o.m. de Driehoeks- meisjes en de leden van de Oranjevereen. ..Bijbel en Oranje" bij. Hun fleurige vaan dels zingen als om strijd klapperliederen, overgenomen door nieuwe vaandels, van an dere) model, kleur en makelij Zanghulde op 't Regentesseplein Steeds trekt de stoet verder, In hetzelfde 10 km-tempo, en intusschen zijn we via- de overvolle Regentesselaan het gelijknamige plein genaderd. Hier is het enthousiasme onbeschrijfelijk! Het monument, ter nagedachtenis aan de onvergetelijke Koningin-Moeder opgericht, prijkt met z'n repeteerende aureool temid den van de duizenden, die Haar onver flauwd in Haar nageslacht willen eeren. Op deze plek is het, dat uit volle horst het FWij willen Holland houen!" wordt gezon gen. Tien zangvereenigingen, geleid door directeur Van Ramshorst, toonen de Vorste lijke Familie op overtuigende wijze, dat de zoo roemrijke en gezegende geest nog altijd vaardig is over ons volk. Het koper van de Postfanfare geeft de door de wind bedreigde klanken de noodige ruggegraat en stuwt ze met een frissche spontaniteit ver boven de daken uit Dra rijden we nu door de vroolijlce Wei- marstraat, de Prins Hendrikstraat en rond om 't Prins Hendrikplein om via Zoutman en Piet Heinstraat het naar den zilvervloot- admiraal genoemde plein te bereiken. In middels zijn ontelbare vaandels aan ons voorbijgegaan, waarvan we nog slechts kun nen noemen die van het Indo-Europeesch Verbond, het Jeugddienstkerkkoor, de Chr. Oranjever. „Bijbel, Oranje en Nederland',, 't Leger des Heils, Patrimonium, den H. Chr. Besturenbond met zeer vele afdeelingen en verschillende Chr. Sportvereenigingen. We moeten helaas zwijgen over de talrijke an dere organisaties, omdat verder noteeren een onbegonnen werk zou zijn. Vierhonderd vereenigingen in 75 minuten opkrabbelen, dat is wat al te machtigt Aankomst ten Paleize Dit biedt hetzelfde beeld als vijf kwartier geleden; het gejuich en gejubel zwelt aan tot een orkaan, zoodra de Vorstenkindeven het bordes van het Paleis hebben betreden. Achter de glazen deuren draait Juliana zich nog één keer om en wuift..., wuift..., wuift... Totdat Zij zich langzaam terugtrekt, den Prins van Lippe volgend met hot kan niet anders een kloppend hart, over- gutsend van dankbaarheid KERSTFEESTVIERING IN BRUIDSTIJD Plannen voor een grootsche feestverlichting in Maart a.s. Amsterdam vlagt algemeen (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Het Kerstfeest is voorbij, en daar* mede is afgesloten een aantrokkelijke periode, waarin de Christelijke barm- I hartigheid stille triomfen viert. Sedert onheugelijke tijden is het feest van Christus' geboorte aanleiding om meer dan gewoonlijk en in breederen kring wèl te doen aan hen, die de Heiland in Zijn plaats heeft achtergelaten, nl. aan de armen naar de wereld. Het is een verblijdend verschijnsel, dat het voorbeeld der barmhartigheid ook door hen die niet van de kerk zijn wordt nazi volgd. Er is in allerlei kring een wedijvt geconstateerd om geld en goederen te ver zamelen voor hen, die hij feestdagen in d inter hun armoede te dieper gevoelen. Vandaar dat op de dagen vóór en Kerstmis de Kerstfeestvieringen zeer talrijk zijn. Op de meest gevarieerde wijze zijn de Kerstgaven vooraf ingezameld: op lijstsn ein met bonnetjes, ook op straat in de Kerst potten van het Leger des Heils Veel was er ook nu buiten de Christelijke sfeer dat aanspraak maakte op den naam Kerstfeestviering, maar er in wezen geheel reemd aan was, vaak lijnrecht er .egea- over stond. De donkere dagen aan het einde des jaars worden vooral in de groote stad veel misbruikt om bij het bcdriegehjk schijnsel der humaniteit heit licht uit Beth- leiiems kribbe in den weg te staan. Intus schen vallen toch ook weer in dit men- schelijk duister de spranken van het Evan gelisatie terugzien op een tijd van activi teit door woord en lied. op een Kerstweek van veel die.nens en van b'ij getuigen. De vlaggende stad. Naar het uiterlijke en da-n-voor bphnef* ...en geenszins ongevoelig te zijn was cr eer. bijzondere attractie, omdat Kerstfeest en Bruidstijd samen vielen. Vanzelf een min of meer toevallig samentreffen, maar toch een bijkomstigheid, waarvoor dank baarheid past. Prof. Wisse heeft een goed .erk gedaan door hierop de aandacht t« vestigen. t i Ook Amsterdam heeft zich niet onbetuigd gelaten in vreugdebetoon, nu bet Prinselijk Paar zijn bruidstijd doorleef* Dp stad hangt vol vlaggen Velen herinneren zich ntet Ie hoofdstad zóó met het naitionale dundoek getooid te hebben gezien als thans. Men maakt zich hier en daar nu gereed om ook door verlichting de vlaggende s*o.d des avonds een feestelijk aanzien te geven. Naarmate de trouwdag van Prinses pn Prins dichterbij komt, nemen deze voor bereidingen toe. In de bocht van de Hee- rongracht b.v. zal men de sierlijke en statige pa'riciërshuizen verlicht kunnen Al wacht de meer intensievp feestviering tot de komst van het Prinselijk Echtpaar n Maart, het algemeen vlagvertoon en d? iering van den trouwdag vormen all vast de inzet van de feesten ter gelegenheid van de komst van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vele Amsterdammers, die nu avond aan avond de rijk verlichte Residen tie bewonderen, wachten dit blij gebeuren met spanning af. Het zal ook dan een heffend schouwspel zijn. MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM Meisje met een mes gestoken Haar toestand ernstig In een woning In de Gerard Doustraat te Amsterdam ontving gisteravond een 23-jarig meisje haar verloofde. Er ontstond twist tusschen beide menschen, waarbij de jongeman een mes trok en het meisje in de borst stak. Hij trof haar vlak boven het haxt. De 25-jarige dader rende daarop het huis uit. Het gewonde meisje, wier toestand ta melijk ernstig is, werd door een buurvrouw naar het posthuis aan de Ferdinand Bol straat gebracht, van waar het slachtoffer door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis is vervoerd. Militaire telefoonleiding vernield Drie arrestaties Eenigen tijd geleden hebben dieven een gedeelte van de militaire telefoonleiding tusschen Hembrug en Amsterdam vernield en gestolen. De bewaking werd scherpt, dooh ook een tweeden keer wisten dieven, zonder gesnapt te worden, een ge deelte van de lijn weg te breken. Om het kwartier werd sindsdien opgebeld om na te gaan of er ook iets aan de lijn mankeerde. Dit heeft thans tot resultaat gehad, dat men merkte, dat wederom een storing was ont staan. Onmiddellijk trok een patrouille erop uit en deze arresteerde drie personen. Zij zijn in het bureau Admiraal de Ruijterweg te Amsterdam ingesloten. In weerwil ven verschillende bezwarende omstandigheden, blijven zij ontkennen. De zegeldiefstal te Utrecht Verd. tot twee Jaar veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde den stuurman M. C. C. V. te Utrecht wegens diefstal èn opliohting conform den eisch tot een gevangenisstraf twee jaar met aftrek van vijf maan den voorarrest De man, die reeds herhaaldelijk is veroor deeld, heeft in den nacht van 21 op 22 Maart ingebroken in het registratiekantoor to Utrecht, waar hij in totaal 17.000,— plakzegels, couponbelastingzegels, beursbe- lastingzegels etc. buit maakte. De rechtbank te Utrecht had hem even- :ns tot twee jaar met aftrek van voor arrest veroordeeld. Brand in de hoofdstad Van korten duur Even voor vier uur brak gistermiddag brand uit in het perceel Koningsplein 10 te Amsterdam, waarin gevestigd is de juwelierszaak van den heer J. Aardewerk. Een der winkeldames had zich naar de eerste verdieping begeven om thee te zet- Schaken HET TOURNOOI TE HASTINGS De uitslag van de tweede ronde Fine leidt met 2 punten De resultaten der partijen, gespeeld in de tweede ronde van het Schaak- tornooi te Hastings waren: Hoofdgroep: Tylor—Vera Menchik 1/21/2; FineWinter 1—0; KoltanowskiEliskases 1/21/2; AljechinVidmar afgebroken in betere stelling voor Aljechin; FeiginThomas afgebroken in gelijken stand. De stand na de tweede ronde luidt: de afgebroken partij uit de eerste ronde tusschen Prof. Vidmar en Koltanowski werd door Vidmar gewonnen, waardoor de stand van het tournooi, na de tweede ronde van heden, als volgt luidt: 1, Fine 2 punten; 2 en 3 Thomas en Vidmar, ieder 1 punt plus een afgebroken partij; 4, Tylor 1 punt; 5, G. 7 en 8 Winter, Vera Menchik, Elis kases en Koltanowski ieder 1/2 punt; 9 en 10 Aljechin en Feigin 0 punten plus twee afgebroken partijen. De Nederlanders boekten in de reserve- groepen wederom uitstekende resultaten. Prins won met zwart spelend tegen Son ja Graf zijn tweede partij. Landau won van Scheffer en van Seters won heden ook zijn tweede partij. De resultaten waren: Reservegroep A: Sonja GrafPrins 01; Sacconide Groot afgebroken. Reservegroep B: LandauScheffer 10; Van SetersDevos 1—0. Waarom Flohr niet meespeelt (Van een specialen verslaggever) ten. Tot haar grooten schrik ontdekte zij. dat in een daar gelegen tusschenkamer brand was uitgebroken. Binnen eenige se conden plantten de vlammen zich voort en toen de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer ter plaatse verscheen sloegen de vlammen fel uit de eerste verdieping. Het duurde niet lang of het vuur deelde zich ook aan de tweede verdieping mede. Met drie stralen tastte de brandweer het vuur aan en het duurde niet langer dan tien minuten of het vuur was gedoofd. De schade, door den brand veroorzaakt, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is niet bekend. welijks indenken. Flohr won achtereen volgens den eersten prijs in 1931, '32, *33 en '34. In 1936 kwam hij als tweede aan. En wat is de reden van zijn afwezigheid? Zou bet vrees zijn voor den geduchten te genstander Fine, die hem verleden jaar de zege ontnam? Niets van dit alles, de reden is veel eenvoudiger. De Tsjechische groote meester heeft den leeftijd bereikt dat hij als soldaat onder dienst moet. Indien „da leeuw van Bohemen" zooals hij In scha kerskringen wel genoemd wordt, slechts een centimeter kleiner ware geweest, hij zou voor den militairen dienst ongeschikt zijn bevonden. De aanwezige grootmeesters behoeven zich niet te verbeelden, nu de kleine groote Flohr ontbreekt, het op gemakkelijke wijze af te kunnen. Reeds de partijen, gespeeld in de eerste ronde, bewijzen hoe sterk dit tournooi bezet is en hoe alles op alles gezet moet worden om de overwinning te verkrijgen. Aljechin met zwart spelende stiet on ernstigen te genstand. De Lethlander Feigin verstond het in een moeilijke stelling gelijken tred te houden. Bij het afbreken was niet to zien, hoe Aljechin zou moeten winnen. Fine boekte een belangrijk punt tegen Eliskases, die een minder gunstige variant van de Nimzo-Indische verdediging koos. De Amerikaan had geen moeite om gelijk spel te verkrijgen. In het eindspel for ceerde hij de winst. Koltanowski. die de plaats van Reynolds, die op het laatste oogenblik afzegde, inge nomen heeft, stond bij het afbreken der partij tegen Vidmar er minder goed voor. Thomas won van Vera Menchik. Zou hij misschien zijn succes van Hastings 1934 herhalen? De partij EliskasesFine Wit: Nimzo-Indisch. 1. d2d4, pg8—f6; 2. c2c4, e7e6; 3. pbl— c3, Lf8b4; 4. Ddl—c2, d7—d5; 5. c4Xd5, Dd8Xd5; 6. e2—e3. c7—c5; 7. pgl—e2. (deze zet is zwak, beter is Ld2 of a3) 7. - c5Xdi; 8. pe2xd4, pb8—c6; 9. pd4—f3, (de eenige zet) pf6—e4; 10. Leld2, LWX c3; 11. Ld2Xc3, pe4Xc3, 12. Dc2Xc3, Dd5 a5 (de kansen staan nu gelijk). 13. Dc3X a5, pc6Xa5; 14. Lfl—b5f, Lc8—d7; 15. Lb5 XdTf, Ke8Xd7; 16. pf3—e5t, Kd7—e7; 17, 0—0?, Ta8—cS; IS. Tal—cl. Th8—dS; 19. g2g3, f7—f6; 20. b2—b4, f6Xe5; 21. biX a5 (Fine heeft het verdere gedeele buiten gewoon sterk behandeld. Het is leerzaam te op welke wijze Fine een gelijk eind- in ivinst omzet) Tc8—c6; 22. Tel—bl, Td8d7; 23. Tbl—b5. a7—a6; (een fijne combinatie); 24. Tb5Xe5, Tc6—c2; 25. Tfl— bl, Td7d2; 26. TblXbTt. Ke7—f6; 27. Te5— e4, Td2Xf2; 28. Th7b6?, (de beslissende fout) Tf2g2+; 29. Kg1—fl. Tc2—f2t; 30. Kfl—el, Tf2Xa2; 31. Tb6Xe6t? (de eenige kans op redding was Kfl) Kf6g5; 32. Te6 e5f, Kpöh6; 33. Te4—h4f, Kh6—g6; 34. Kei—fL Tg2—b2; 35. Th4-g4f, Kg6-f6; op gegeven door wit. Op het Piet Heinplela staat de stoet ook eenige oogenblikkcn stil om het vlammend onthaal te onderstreepen met een vertolking van bet ontroerende „Ge lukkig is het land, dat God de Heer be schermt". Thans zijn het het Chr. Residen tie Mannenkoor, het Oranjekerkkoor en de beide Vereenigingen tot bevordering van de Volkszang, die voor een vocale hulde zor gen voortreffelijk geaccompagneerd door de instrumenten van 't jongeliedenmuziek- korps .Juliana". Na afloop stijgt een don derend applaus on en geliik zulks ook op hel Roeentessenlein geschiedde, heofl de teidor dezer zanshulde van het Vor-do'-'k Paar persoonlijk een compliment in ont vangst te nemen. De eenvoudige hartelijk heid. waarmede het Tweetal dat doyt. ont steekt een nieuwe vonk in het publiek en een herhaald applaus, zoo mogelijk nóg in tenser. is er het gevolg van. GEMENGD NIEUWS De ontploffing te Schiedam Aan boord van het Grieksehe tankschip „Petrakis Nomikos" op welk schip inder tijd op de werf van Wilton te Schiedam de noodlottige ontploffing welke zoovele slachtoffers eischte, voorviel, is gister in den loop van den dag, tijdens herstellings werkzaamheden. welke hij de Rotterdam- •sche werf van P. Smit worden verricht, an dermaal een verkoold lichaam gevonden. Arbeiders, die in de machinekamer werk zaam waren, troffen de stoffelijke resten aan onder een hoop vuil en stof. Een politieboot heeft het lichaam naar het bureau van de rivierpoliie vervoerd. Vandaar is het naar het lijkenhuisje van de begraafplaats Crooswijk gebracht. Men is er vooralsnog niet in geslaagd het lichaam te identificeeren. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld, aangezien officieel niemand meer wordt vermist. Botsing tusschen auto en tram Twee monteurs gewond Op den Rijksstraatweg te Haren ge schiedde gistermiddag een ernstig ongeluk, waarbij twee monteurs werden gewond. Een personenauto welke met groote snel heid reed werd den weg versperd door een vrachtauto. De aansnellende auto moest uitwijken doch kwam door deze onverwach- manoeuvre in botsing met een montage- agen van de electrische tram. In de personenauto waren gezeten de 31- jarige D. H. S. en de 27-jarige J. L-. beiden monteurs bij de garage E.N.N.A.M. te Gro ningen. De botsing was zoo hevig, dat zij ern stig werden gewond. Beide personen werden naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Van den mon tagewagen werd het balcon ingedrukt. De tinrestrictie Aanzienlijke prijsstijging in de laatste maanden. Ook statistische positie in het product verbeterd De tinmarkt heeft iia het afgeloopenjaar een sensationeel verloop gehad. Terwijl de gemiddelde prijs te Londen in het jaar 1935 226 per long ton bedroeg, daalde deze in het afgeloopen jaar-aanvankelijk tot 180 en de laatste prijzen voor de depreciatie waren nog aanzienlijk lager. Siiodsdien is echter een belangrijk herstel ingetreden, zoodat de prijs opliep tot ruim £230, op de noteering de laatste paar maanden schijnbaar gestabiliseerd is. Voor een groot deel Is deze verbetering te danken aan de goede werking van de res trictie-overeenkomst, welke dateert^ van 1933 en onlangs voor een periode van 5 jaar werd verlengd. Zes jaar geleden bedroegen de wereldvoorraden 44 van de consump tie voor 1 jaar, terwijl 15 tot 20 normaal is. De statistische positie van het product verslechterde in 1932 verder, zoodat de we reldvoorraad overeenkwam met 56.2 van de consumptie voor 1 jaar. Daarna is het restrictieschema in werking getreden, zoo dat èn de prijzen (de noteering was 117 per long ton) èn de statistische positie ge leidelijk verbeterden. De enorme voorraden werden weggewerkt en bedroegen eind No vember irn totaal 18.264 ton, hetgeen over eenkomt met ©en wereldverbruik van nog geen zeven weken. Vormoedelijk zal de voor raad in December met 1000 ton toenemen, inadat deze in November reeds met 4000 ton as opgeioopen. Teneinde een al te sterke stijging van de tinprijs te voorkomen en mede gezien de toeneming van de wereldvoorraden in No vember, heeft het restrictiecomité •het begin van dezee maand besloten, de teugels weer iets strakker aan te halen, zoodat het tincontingent voor de aangeslo ten landen voor het eerste kwartaal van 1937 vastgesteld werd op 100 hetgeen een ver laging inhoudt met 5 of een verminde ring der productie met 2460 ton. De betere verhoudingen op de tinmarkt zullen uiteraard op de resultaten van de tin mijnen In de volgende jaren een zeer gun- stigen invloed uitoefenen, temeer waar de vooruitzichten gunstig zijn. De wereld conjunctuur beweegt zich immers in op- waartsche richting en de eigenschappen van tin zijn van dien aard. dat het niet gemak kelijk door andere metalen kam worden ver- angen. Een verdere prijsstijging is dus rviet onmogelijk, tenzij het rostrictie-comit* handelend optreedt. Na de depreciatie zijn de aandeelen van een aantal goedkoop verkende tinrnedemMn-dngen niet onaanzien "k in kners gestegen. De Oemeensrh MHnhnuw MM RMMtnn nro f'teert natwrllfk m^de van den he»e«-on crane van zaken Deze Mlf maakt" in 193"- een winst op tin van omstreeks ƒ4 millioen bij een verantwoorde hoeveelheid van slechts 6000 tons. Op basi9 van den tegen- woordigien prijs en tiet toegestane contin gent van de laatste maanden, mag men aanaiemen, dat de winst over 1936 heel wat grooter zal zijn. Aandeelen Billiton, waarop over 1935 10 dividend is uitgekeerd, zijn gestegen tot 539 tegen 455 uit October 399 op 26 Sept. vlak voor de depreciatie. Beursvacantie op 7 Januari Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat, in verband met het feit, dat Donderdag, 7 Januari 1937, als nationale feestdag is vastgesteld, de beurs op dien dag gesloten zal zijn, zoodat d« Prijscourant niet uitgegeven zal worden, op de kantoren niet zal worden ontvangen, noch geleverd en de lokalen der Vereeniging gesloten zullen blijven, alles behoudens on voorziene omstandigheden, ter beoordeeling van het bestuur. Weekstaat Nederl. Bank Weer ƒ50 millioen goud van het Egalisatiefonds overgeheveld De voornaamste cijfers van de verkorte balans der Nederlandsche Baak N.V. iu,ü£ a's vo'gt: 28 Dec. 21 Dec. 23.221.116 21.991.138 2.274.000 2.274.000 320.161.677 311.530.324 124.107.080 124.107. 595.450.120 5-45.425.862 18.105.477 19.426.446 Binnenl. wissels Papier op het buiten], Beleeni-ngen Munt, goud Murrtmateriaal, goud Munt, zilver enz. Muntmateriaai, zilver Tot. munt en -mater. 737.662.678 Bankbilj. in omloop 792.385.100 776.872.82rt Bankassign. in omloop 38.806 58.415 Rek. courant saldo's 310.087.721 267.101.797 Metaaldekk. bamkbilj. 93.09 89.97 De laatste weekstaat van de Nederlandsche Bank in 1936 trekt wederom de aandacht door de transacties van het Egalisatiefonds. In de afgeloopen week is het fonds voort durend in do markt geweest ten einde een stijging van den guldenskoers tegen te hou den. De aankoopen van dollars en ponden moeten wederom aanzienlijk zijn geweest, want uit de nieuwe weekstaat blijkt dat het Fonds andermaal een hoeveelheid goud ter waarde van 5rt mi'liocn aan de Nedorlar.d- schp Rank heeft verkocht. De totale goud voorraad van onze circulatiebank is daar mede gestegen tot 719 millioen (v.w. 6G9 millioen). In den aanvang heeft de financiering der transacties van het Egalisatiefonds geheel plaats gevonden uit beleenine van schatkist papier bij de Nederlandsche Bank. Op den laatsten weekstaat voor de depre ciatie waren de beleeningen 120 millioen Dit cijfer is sindsdien opgeioopen tot S27 millioen, daalde weer tot f 282 millioen. toen vóór twee weken de teruggave van 100 mil'inon coud plants vond. en is tharis edernm oneeloonen tof f 3?rt millioen. Per saldo dus een toename der he'eenln- 'n van f W mil'inon Daarnaast is in de onen markt een sroofe hoeveelheid sehat klstnapier gespuid van naar schatting 70 f 80 millioen. Het Fonds was dus vrijwel door zijn middelen heen en kon slechts over nieuwe middelen de beschikking krijgen door wederom goud -An de Centrale Bank over te dragen, hetgeen blijkens deze week-» staat, ook werkelijk is geschied. Uit de groote goud- en deviezen-aankoopen van het Fonds blijkt overduidelijk, dat het proces der kapitaalrepatrieering de laatste weken een behoorlijken omvang heeft aan genomen. Aangenomen mag worden dat hei Fonds het goud aan de circulatiebank heeft overgedragen tegen den ouden wettelijken goudprijs van vóór de depreciatie, nl. 1647.50. Waar uiteraard de goudprijs thans veel hooger is, zijn de verkoopen voltrokken met een groot verlies voor het Fonds. Te zijner tijd zal echter bii een herwaardeering van de goudschat der Ned. Bank dit verlies wel weer worden goedgemaakt. Waar ook thans de grilden voortdurend vast gestemd blijft, is het niet onmogelijk, dat ook de nieuwe middelen, waarover het Fonds de beschikking heeft gekregen, niet voldoende zuilen zijn. In dit geval zal dan natuurlijk wederom een deel van het aangekochte goud aan de Ned. Bank worden overgedragen. Wat de overige mutaties op deze weekstaat aangaat, de binnenlandsche wisselporte- feuille steeg van 21.9 millioen tot 23 2 miihoen. De geldmarkt blijft ruim. De saldi van het Rijk en van anderen hebben weder- om een aanzienlijke uitbreiding ondereaan. uoK de bankbiijettencirculatie zette uit met een niet onaanzienlijk bedrag, nl. 15% millioen. Java-oogst 1938 1.150.000 ton tegen 1.400.000 ton in 1937 Naar gemeld wordt, heeft het In dische gouvernement besloten om de Java-euikeroogst van 1933 te beper ken tot 1.150.000 tons. Oogst 1937 zal circa 1.400.000 ton groot zijn. Amsterdam-Rubber Rnbberoogst 1937 bllna hall verkocht tegen 33 cent netto directie der N.V. Rubber Cultuur-Mij terdam" deelt het vol&ende mede aan- p,r£,-u.ctl® cn verkoopen over de Jajen 1936 Rubber: Ucentle: nbegxlp van eekoeh' /oer van 9.548.000 kg.; hlerv; 9.300.100 kg. tot dooreen 26.15 oent, netto "pér hatee kg. (v. j. 22.20 ct). groot 36.000 ton, 10.80 ct kg. (v. j. 9.7 ntles) >cht tot dooreen clrct i (met ct). werd geheel verkocht t< kg. (v. j. 4.31 ct). 1937 Rubber: Rnmlng exportlicenties 12.560.000 kg. (exp..rtquntum tweede half jaar aannemend op 80 Per heden verkocht 6.120.900 kg., tot dooreen S3.— ct netto per h. kg. (Ter vergelijking dlene. dat de rubberprija te Amsterdam gisteren voor loco en voor alle termijnen 45| ct per h kg. bedroeg. Red.). Pain olie kocht 33.250 x* a l' m p I kocht 6150 t Oogstramlng 40.000 ton. Ver tot dooreen 14.50 ct netto p. kg. n: Ooestramlng 8500 ton. Ver- nulttwr-Mi?. Bnndoeroto Tnteri?udlvHond 10 nihil) Naar wij vernemen, zal 1c Cultuur-Mij Bandoeroto overeaan tot de uitkeering van een interim-dividend over 1936 van 10 Over 1935 werd geen interim-dividend, doch totaal 3% dividend uitgekeerd, .i

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3