Amerikaansche vliegtuigen voor volksfronttroeoen DINSDAG 29 DECEMBER 1936 EERSTE BT;AD PAG. iD Buitenland DE MOGENDHEDEN EN SPANJE Het Italiaansche avontuur op de Balearen schijnt ten einde loopen, althans zoo me berichten, die daarover de ronde doen, ge- loovem mag. Overigens zijn deze eilanden omringd door een dicht waas van geheim zinnigheid, dat ook nu nog niet voldoende aan het opklaren is, om een omvattende blik over de aangelegenheden aldaar te gunnen. Gelijk men weet, werd eenigen tijd met hard nekkigheid verteld, dat het eiland Mallorca, een van de belangrijkste Spa&neclie gebieds* deelen van deze groep, door Italiaansche landingstroepen bezet zou zijn. De Italianen zouden daarop practisoh hot geheele gezag op dit eiland aan zich hebben getrokken, zoodat er een militair regiem bestond, w< van een zekere graaf Rossi, uit Rome, het hoofd zou zijn. Verdere geruchten wilden, dat evacuatie van de bevolking, met name naar Genua, op energieke manier werd aan gemoedigd, omdat men het aantal dwars kijkers graag zooveel mogelijk verminderde. Rossi zou namelijk direct nadat hij do roode elementen van Mallorca had verdreven toe zijn overgegaan, van het eiland een sterke militaire basis te maken, die als springplank voor ondernemingen tegen Cata- lonië dienst zou kunnen doen. In Fransche en Britsche kringen fronste men de wenkbrauwen, toen men zulks ver nam, ook al waren Edens uitlatingen dien aangaande in bet Lagerhuis van een zect koele reserve Doch achter deze geslotenheid verborg zich ernstige ongerustheid Men wan trouwde het in macht toenemende Italië ge noeg, om voor zulk een fascistische voorpost, tegen de Spaansche en Fransche kusten ge richt, beducht te zijn. Het Britsche strate gische bezit in de Middellandsche wateren was ook buitendien, door de invoering van het luchtwapen en de verlegging van mili taire zwaartepunten, reeds aanmerkelijk ver- zwakt Sindsdien heeft Mussolini, door open hartige verklaringen, zoowel Londen als Parijs weten gerust te stellen, en daaro^ een periode van toenadering gevolgd, welke de rechten en de plichten der maritieme krachten in de Oude Wereldzee in den geest Aan een gentlemen's agreement afdoende zal vaststellen. Is er dus alle aanleiding tot de veronder stelling, dat de Duce de Spaansche aange legenheden met handigheid heeft benut, om tot Engeland weder in een vriendschappe lijke verhouding te geraken, ook andere ge ruchten wijzen in dezelfde richting. De be faamde graaf Rossi, wiens tegenwoordig heid op Mallorca zooveel te doen heeft ge geven, zou thans van zijn avontuurlijken post spoorloos zijn verdwenen. Rome zou hem een wenk hebben gegeven, dat zijn taak, die aldaar nooit officieel werd er kend, ten einde is en dat de repatrieering der Italiaansche vrijwilligers de welwillen de bedoelingen ten opzichte van Groot-Brit- .tannië nog eens moet onderstrepen. Intusschen is het voor Adolf Hitler eenigs- zins moeilijk, zijn verdere houding inzake Spanje te bepalen. Men heeft in Duitschland zoo luide verkondigd, dat Rusland tot eiken prijs moest worden verhinderd, verder In West-Europa door te dringen, dat het in nazikringen niet goed begrepen zou worden, zoo men thans de semi-officieele interventie od het Iberisch schiereiland ging staken. Toch is dit de bedoeling van de Fransch- Duitsche demarche, die dezer dagen in Ber lijn heeft plaats gehad, evenals in Rome, Lissabon en Moskou. Dat de pressie echter voornamelijk op het Derde Rijk wordt uit geoefend schijnt zijn grond te vinden in de bewering, dat er thans reeds 20.000 k 25.000 Duitschers op de Spaansche fronten in actie zouden wezen. Indien hierin waarheid steekt, zou inderdaad de sympathie van het Derde Rijk voor het regiem van Franco wel wat al te openhartig aan den dag beginnen te treden, met al de gevaren, daaraan voor den Europeeschen vrede verbonden. Deze ge varen moeten ook Hitler en zijn raadgevers zeer duidelijk voor oogen staan, en het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat zij het thans het geschikte oogenblik achten, ook het aller ergste in hun anti-communistische campagne te riskeeren. Intusschen houdt de Raskisohe regeering nog steeds het Duitsche s.s. „Palos" vast, dat dezer dagen werd opgebracht Duitschland heeft nog geen beslissing genomen, hoe het op deze daad zal reageeren. Het geval zal mogelijk een proefsteen blijken voor de ver der te volgen taktiek. Wellicht dat Duitsch- lands economische nood de andere betrokken mogendheden zal nopen tot concessies, die het Berlijn gemakkelijker zullen maken, zijn prestige te bewaren, en toch niet zonder winst uit deze impasse te geraken. De Spaansche burgeroorlog Het s.s. „Palos" nog niet vrijgegeven De Italianen op Mallorca Aan een Amerikaansche firma zijn vergunningen verleend voor den uit voer aan het adres der Volksfront-regee ring van vliegtuigen en vliegtuigmoto ren ter totale waarde van 2.777.000 dol lars. Aldus een mecledeeling van het staatsdepartcment Dit is de eerste geautoriseerde zen ding voor het Spaansche oorlogsgebied. Het staatsdepartement wijst er op, dat de Amerikaansche neutraüteitswet aan de regeering geen bevoegdheid geeft, de vergunningen te weigeren. Tot nu toe was de Amerikaansche re geering er door moreele overreding in geslaagd, het indienen van de gevraagde vergunningen voor uitvoer van oorlogs materiaal naar Spanje te voorkomen. De Duitsche schepen, die reeds sedert weken in de Golf van Biscave patrouilleeren kruisen nog steeds onder de Spaansche kust. Zij volgen nauwkeurig het geheele Spaansche en neutrale scheepsverkeer. Het is intusschen niet duidelijk of het hier alleen vlootdemonstraties betreft, of dat de Duit schers andere bedoelingen hebben. In ieder geval werd tot dusver geen poging gedaan, om de bocht van Bilbao binnen te varen, waar het Duitsche schip „Palos" in de haven ligt vastgemeerd en onder strenge bewaking staat. Gisteravond werd medegedeeld, dat over de lading en de bemanning van het schip nog geen beslissing genomen is. Het schip blijft onder politiebewaking. Ook oorlogsschepen van de Spaansche na tionalisten, die den nachtdienst waarnemen, controleeren nauwkeurig alle in- en uit gaande schepen. Zij schenken vooral aan dacht aan de bescherming van handelssche pen met ladingen voor Franco. De patrouillebooten van de Baskische autoriteiten zijn voor het meerendeel vroe gere kotters, die gewapend zijn met ma chinegeweren en licht geschut. Zoo'n boot heeft ook de „Palos" opgebracht De Duitsche oorlogsschepen vormen een klein eskader, dat regelmatig afgelost wordt. Een sterke vlootmacht is sedert weken aan de Spaansche noordkust moeilijk te hand haven, daar de schepen in volle zee buiten de drie mijlszöne kruisen. Naar verluidt, bevinden zich thans ook het slagschip „Deutschland". de kruiser „Koeln" en tal van torpedobooten in de om geving van Bilbao. Naar gemeld wordt, hebben luchtstrijd krachten van de nationalisten het opbren gen van de „Palos" met hevige bombard^ menten op Noord-Spaansche havensteden beantwoord. Lijken in zee Reuter verneemt uit Gibraltar, dat passa giers van het stoomschip „Orontes", na aan komst te Gibraltar verklaard hebben, ter hoogte van Cartagena in zee een groot aan tal lijken te hebben zien drijven. Voorts meldt men. dat het Bulgaarsche stoomschip „Balkan" door gewapende vis- schersschepen der nationalisten :n de Straat van Gibraltar is aangehouden en vervolgens is opgebracht naar Ceuta, waar de papieren werden onderzocht. De „Balkan" heeft hierna verlof ontvan gen de reis voort te zetten. Trekken de Italianen zich terug? De opperbevelhebber van het Italiaansche vrijwilligerscorps op Mallorca, graaf Rossi, is op geheimzinnige wij-ze verdwenen. Volgens betrouwbare berichten is Rossi met de Kerstdagen naar Italië teruggekeerd. Zijn tegenwoordige verblijfplaats is echter volkomen onbekend. In werkelijkheid zou hij overigens niet D E V E O Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Rotterdam. T.let. ^14602 Deveo-DepSt 337055 Fa. C. Roosen S Zn. ESJoffirS.1 Elders wende men zich tot de fabrikant©: Fa. D. VAN OORT te Baarn. (Adv.) Rossi, doch Bonaccorsi heeten en naar ver luidt, zou hij een jong advocaat uit Rome zijn. In diplomatieke kringen heet het, dat Ita lië in verband met de overeenkomst tus- schen Rome en Londen bereids begonnen is, zijn troepen van Mallorca en de overige Balearcn terug te trekken. Een officieele bevestiging hiervan is inmiddels nog niet verkregen. Onlangs heeft Italië reeds de verscheping van vrijwilligers naar Spanje stopgezet, ten einde eerst het resultaat af to wachten van de onderhandelingen over het sluiten van een overeenkomst, waarbij het zenden van vrijwilligers naar beide strijdende partijen verboden zou worden. In dit verband wordt er van officieele Ita liaansche zijde op gewezen, dat Italië van het begin af aan sympathiek heeft gestaan tegenover een dergelijk verbod en nog steeds bereid is. tot een soortgelijke overeen komst toe te treden, wanneer ook Frankrijk en Rusland zich erbij aansluiten. De aanwezigheid van graaf Rossi en an dere Italiaansche vrijwilligers op Mallorca is officieel in Italiaansche kringen nooit toegegeven. De Britsche ambassade De Britsche ambassade heeft instructie ontvangen Madrid zoo spoedig mogelijk te verlaten. De vluchtelingen moeten voor Woensdag het gezantschapsgebouw hebben verlaten. De Britsche zaakgelastigde Forbes en 't personeel van het gezantschap zullen on middellijk te Valencia een nieuwe ambas sade vormen. Vier straatroovers in Genua Een romantische geschiedenis Een roovergeschiedenis, die eenig Is in de annalen van de Italiaansche geschiedenis, heeft gisteren Genua in opschudding ge bracht. Vier zeer goed gewapende roovers traden een restaurant binnen en sommeer den den verbluften eigenaar al zijn geld af te geven. Nadat dit tot tevredenheid van ao roovers geschied was, verlieten bij in alle kalmte het restaurant weer, om vervolgens een ander restaurant, ditmaal een met mu ziek, binnen te gaan, waar zij eveneens den eigenaar dwongen de ontvangsten van den avond ten bedrage van 4000 lire af te staan Eenige bezoekers van dit restaurant gin gen de roovers echter te lijf, zoodat de laat- sten de vlucht moesten nemen, waarbij zij in het wilde weg met hun revolvers schoten Twee bezoekers werden ernstig gewond. Men was er intussohen in gestaag de poli tie te waarschuwen, die onmiddellijk begon met de achtervolging van de bandieten. Zij wist al spoedig drie van hen te grijpen. De vierde trachtte zich te verbergen in het huis ran den Hongaarschen consul, doch na eenige oogenblikken wist de politie ook ham te arresteeren. Volgens mededeelingen van de pol Uit maakten de vier roovers deel uit van een internationale bende, die van het buitenland uit geleid wordt. Gasontploffing in Varese Talrijke passanten het slachtoffer Tengevolge van een hevige explosie in een hoofdbuis van de gasleiding onder een der drukste straten van de Italiaansche stad Varese zijn zeven personen gedood. Vijftien anderen Werden zeer ernstig ge wond. Men vreest, dat verschillenden hun ner aan de bekomen kwetsuren zullen be zwijken. De explosie was op eenige kilometers af stand hoorbaar. Stukken steen en asfalt werden met geweldige kracht de lucht in geslingerd, zoodat talrijke personen, die zich op geruimen afstand van de plaats van het ongeval bevonden, eveneens werden gewond. Sommige lijken waren zoo vreeselijk ver minkt, dat het uiterst moeiijk was, ze te identificeeren. De vrees bestaat, dat behalve de zeven reeds geborgen slachtoffers bij de oprui mingswerkzaamheden nog andere lijken zullen worden gevonden. Naar Stefani verneemt is de ontploffing te wijten aam een breuk in de gasleiding. De griep woedt in New York In New-York is gedurende het laatste et maal een griep-epidemie uitgebroken. Alile ziekenhuizen zijn vol patiënten. In de districten Harlem en Bronk zorgde de politie voor het transport der zieken, aangezien er niet voldoende ziekenauto's aanwezig waren voor een dergelijk omvang rijk vervoer. Verschillende personen zijn reeds aan de ziekte bezweken. De geneesheeren schrijven de epidemie toe aan het ongewoon zachte weer. EEN JOEGOSLAAFSCH- BULGAARSCH PACT? Stojadinowitsj voerde besprekingen De Joego-Slavisdhe minister-presi dent, Stojadinowitsj, heeft Roemenië na een verblijf van drie dagen ver laten, om zich naar Belgrado te be geven. De Roemeeneche pers stelt zicih tevreden met de verklaring, dat de besprekingen, die Stojadinowitsj met Tatarescu en Antonescu heeft gevoerd, den internationalen toestand, be schouwd in het licht van de jongste Parijsche besprekingen van Antones cu, tot onderwerp hadden en dat ook economische kwesties behandeld zijn. Een officieel communiqué over de besprekingen werd echter niet gepu bliceerd. In welingelichte politieke kringen wordt aangenomen, dat het voornaamste punt van d.e conferentie de ontwikkeling vormde van de betrekkingen tussohen de Kleine En tente onderling en van dit statenblok tot Frankrijk. Stojadinowitsj zou ook ditmaal geen bin dend antwoord hebben gegeven op, naar men verklaart, van Fransche zijde afkom stige voorstellen. Anderzijds meldt Havas omtrent de be sprekingen tussdhen Stojadinowitsj en de Roemoensche staatslieden, dat. naar uit in lichtingen, welke uit goede bron afkomstig ■zijn, blijkt, onderhandeld is over een ver drag. dat binnenkort tussChen Joego-Slavië en Bulgarije zal worden gesloten en waarbij de positie van Bulgarije ten opzichte van de van kracht zijnde verdragen gewijzigd zal zijn. De Balkanbond zal den Joego-Sla- ven en Bulgaren veroorloven, hun economi sche en politieke betrekkingen te verbeteren Dit Joego-Slavisch-Bulgaarech pact zou de bekroning en bekrachtiging wortftn van •de geleidelijke toenadering, welke 6inds 1934 tusschcn beide landen wordt tot stand gebracht. f Officieele kringen te Belgrade verklaren ■nochtans, dat voor het oogenblik nog niets definitiefs hieromtrent valt mede te deelen. Een Havas-telegram uit Sofia over deze •kwestie meldt, dat Bulcaarsche kringen, al ontkennen zij de berichten ten aanzien van een eventueel tot stand komen van een vriendsohaps- en niet-aanvalepact tusschen Joego-Slavië en Bulgarije niet, toch hoogst gereserveerd zijin. Deze discretie, zoo heet het verder in dit telegram, is trouwens becriipelijk, aangezien, naar het schijnt, het initiatief op het oogenblik bij Joego-Slavië ligt., dat delicate besprekingen moet voeren met <le onderteekenaars van het Balkan-' pact, teneinde hun toestenvrnilng voor het verdrag met Bulgarije te verkrijgen. Kabinetswijziging in Griekenland Op verzoek van Me tax as, hebben de minister van Binnenl. Zaken, Skylaks- k is en de ondersecretaris van den minister president Rafahelas, hun ontslag aan geboden, dat terstond door den koning is aanvaard. Voorloopig is de portefeuille van Binnenl. Zaken toevertrouwd aan M a y a k o s, den ondersecretaris van Binnenl. Zaken. Het ondersecretariaat van het minister presidium zal worden vervuld door Kos- moas Bourboulis. die den eed heeft afge legd. Bourboulis en Mayakos hebben reeds hun functies aanvaard. Een vliegramp in Polen Twee dooden, tien gekwetsten Een vliegtuig, van den geregel den lucht- dienst Lemberg—Warschau is gisteren bij Rawa Ruska, op 100 K.M. van het punt van vertrek, verongelukt. Twee personen kwa men bij dit ongeluk om het leven, tien wer den daarbij gekwetst. Het toestel was tijdens de vlucht in brand geraakt. Danzig heeft ruzie met Gdingen De Senaat van de vrije stad Danzig heeft tegen een door de commercieele organisa ties van Gdingen genomen besluit, om niets meer in Danzig te koopen en geen Danzig- sche onderdanen in dienst te nemen, bij de diplomatieke vertegenwoordiging der repu bliek Polen protest ingediend en scherpe maatregelen geeischt tegen dit besluit. Van den kant der Poolische diplomatieke vertegenwoordiging werd verklaard, dat de vereischte maai regelen reeds genomen zijn, met het doel de uitvoering van het boycot- beesluit te verhinderen. Voorts werd verzekerd, dat aan dergelijke besluiten geen beteeken is gehecht moet wor den. Overigens zal er zorg voor gedragen worden, dat dergelijke besluiten tegen Danzig niet meer genomen zulten worden. GENERAAL VON SEECKT, DE „SFINX" De levensweg van een groot soldaat (Van onoen Duitsohen correspondent). In den volksmond werd hij in den glans- tijd van zijn miliatir bewind „de sfinx" genoemd en dat was een karakteriseerende bijnaam. Want iets van een sfinx had hij wel, de typisch Pruisische officier met zijn onafscheidelijke monocle. Persoonlijk kwa men wij meerdere malen met hem in aan raking. toen de thans teruggetrokken levende G e s s 1 e r nog Rijkswet-rmini si er was. Deze beide mannen waren de eigenlijke opriohters van het beroemd geworden „legertje der hon derdduizend", de kleine weermacht, nauw keurig voorgeschreven door de harde bepa lingen van het Verdrag van Versailles. Niet slechts hun streven naar het herstel van de macht hadden von Seeckt en Gesster gemeenzaam. Er was nog iets anders, dat ons in dien moeilijken tijd herhaaldelijk frappeerde: het gesprek mocht over alles loopen, alleen niet over militaire aangele genheden! Bezat men den moed, dit delicate vraagstuk aan te snijden, dan stootte men op graniet en kwam geen stap verder! Begin 1919 volgde von Seeckt zijn col lega Gröner op als leider van dpn gene ral en staf en reeds in den herfst van he'. daarop volgend jaar werd hij chef van de Rijksweer. Zes jaar lang werkte hij kame- raadscli.-ipclijk samen met G ess Ier, den Rijkswcei minister bij de gratie van Versail les en beiden hadden ook dit. met elkander gemeen dat z® ondanks herhaaldelijke ka binetswijziging stand hielden in hun moei lijke positie. Voor 'n belangrijk deel lean dit voor dien tijd hoogst merk waardige feit wor den toegeschre ven aan de mede werking en waar deering, welke beide staatslieden van den toenmali- gen Rijkspresi dent, Friedrich E b e r t, onder vonden. October 1926 ontstond er tus schen Dr. Gessier en von Seeckt een verschil van meening: hij had den oud sten zoon van den voormaligen kroonprins toegestaan deel te nemen aan de herfst- manoeuvres en-dat was natuurlijk niet in overeenstemming met de toenmalige grond wet van Weimar! Zoo verdween vrij plotse ling van het politieke tooneel de man, die in het begin van zijn optreden het historisch geworden woord sprak: „Ik schiet op rechts en ik schiet op links!-" Met politiek in den en geren zin des woords heeft von Seeckt zich haast even weinig af gegeven als Gessier. Heel even zagen we hem in den Rijksdag als lid van Stresc- mann's Volkspartij maar weldra vertrok hij hiertoe officieel aangezocht naar China, om het leger te reorganiseeren. Daar bleef hij tot na de laatste omwenteling, die tot Hilter's 'bewind den stoot gaf. Met de hoogste Chineesche onderscheidingen keerde von Seeckt 1935 naar Duitschland terug, om er Augustus 1935 zijn 70sten verjaardag en April 1936 zijn 50-jarig officiersjubileum te vieren. Door Hitler werd hij bij deze gelegen heid opnieuw in dienst gesteld van de in middels machttg geworden armee. In „Gedachten van een soldaat", „De toe komst van het Rijk", „Moltke, een voorbeeld" en zijn November 1932 verschenen „De Rijks- weer" heeft von Seeckt zijn gedachten over de toekomst der Duitsche weermacht vastge legd. Gemengd Nieuwi RONSELARIJ VOOR DE SPAANSCHE KRIJGSDIENST Communist te Amsterdam gearresteerd Bij de politie te Amsterdam kwamei de laatste tijd herhaaldelijk klachten bin nen betreffende het ronselen van jongelui voor de Spaansche krijgsdienst, voorname lijk tegen de nationalisten. Ook wij wam hiervan op de hoogte, maar we achttei Ihet onjuist tot publicatie over te gaan, a vorens we definitieve feiten konden mei den. Thans vernemen we van bevoegde zijdi het volgende: Ettelijke gevallen van ronselarij zijn t( Amsterdam en te Rotterdam voor gekomen, waarbij werklooze jongeliedec meestal nauwelijks meerderjarigen, maa. ook huisvaders, onder valsohe voorspiegt ling, dat zij als zeelieden op Spaansohj koopvaardijschepen konden aanmonsterd en goed geld verdienen, naar Spanje geloi! zijn. waar zij zich dan uitgeleverd zager aan het nationale verdedigingscomité, e direct of indirect zich gedwongen zagen oi zich bij het internationale bataljon als s<" daten te laten indeelen. Enkelen van h< hebben weten te ontvluchten en zijn na het vaderland teruggekeerd. Zij hebbe zioh hier tot de politie gewend en deze hu wedervaren medegedeeld; zoodoende is k( men vast te staan in eenige gevallen, de betrokkenen inderdaad onder bedrieg lijk© voorgeviens naar Spanje gelokt, feitelijk geronseld zijn. Het betreft hier misdrijf (het zonder toestemming des K< nings iemand voor vreemden krijgsdien aanwerven) waarop art. 205 van het We boek van Strafrecht een gevangenisstw ten hoogste een laar of een geldboetf^ van ten hoogste ƒ1000 stelt. Amerikaansch postvliegtuig verongelukt Twaalf personen gedood Een Amerikaansch postvliegtuig, dat van San Francisco naar Los Angeles onderweg was en twaalf personen aan boord had, is 18 mijlen ten Noorden van Burbank (CaL) tegen een berghelling gevlogen. Vliegers ontdekten de vleugels der vermiste machine, die aan een rotsuitsteeksel hingen. De twaalf inzittenden moeten bij de hevige botsing te gen de berghelling op slag zijn gedood. Nabij het dorp Kellogg in Idaho werden, naar verder bekend is geworden, de lijken van twee postvliegers geborgen, die met hun machine de vorige week zijn neergestort, In de laatste veertien dagen zijn in de Vereenigde Staten in totaal 23 dooden ten gevolge van vliegongelukken te betreuren. De meesten van degenen, «He iri handen van de landgenooten-ronse- laars gevallen zijn, zijn feitelijk ver- dwenen. Hun families, die niet beter k geweten hebben of zij zouden op Spaansche koopvaardijschepen monste ren, krijgen niets meer van hen to hooren, ontvangen ook geen antwoord op brieven. Bi] haar nasporingen J" naar hun lot verliest do politie hun t spoor aan de Spaansche grens of in n de haven, waarin zij naar Spanje in- e gescheept zijn. i K Na oen met groote omzichtigheid ingt? steld onderzoek, dat een inspecteur df(, centrale recherche te Amsterdam eenig» weken bijna geheel in beslag genomefe heeft, had de politie Zaterdag voldoenër materiaal verzameld om over te gaan t<L de aanhouding van den communist J Noot£ Deze blijft hardnekkig ontkennen, dat het - beleend was, dat de jongelieden, die •naar Spanje stuurde, voor den krijgsdienj •bestemd waren; het zou hem er alleen te doen geweest zijn om hen aan goed-lJ taald werk te heilpen. De politie moet ter in het bezit van sterke aanwijzig van zijn schuld zijn. Vermoedelijk heeft 1 medeplichtigen. Werd Kosola vergiftigd? De Finsche ochtendbladen opperen de v#° denking, dat de op 14 dezer onder vei®^ sohijnselen van longontsteking overledei F leider der Lappo-beweging Viktor Kosola?S het slachtoffer is geworden van een vei* giftiging. B- Er is inmiddels autopsie verricht, doer* het resultaat daarvan is nog niet medi gedeeld. Intusschen is ook de verpleegster, Kosola verzorgd heeft, kort na zijn doo('0 aan longontsteking overleden. fo, Een Amerikaansch kind ontvoerd eL ire Bandiet eischt hoog losgeld Te Tacoma (staat Washington) is ee^* gemaskerde bandiet met een revolver ii* de hand het buitenverblijf binnengedrong van den millioixnair William Mattson, wienj tienjarig zoontje hij ontvoerde. De 'bandiet vluchtte per motorboot na i den tuin een papier te hebben achterj laten, waarop vermeld stond, dat hij losgeld eischt van 28.000 dollar. Naar de „United Press" nader verneemt; heeft de vader van 't ontvoerde knaapjj' zich bereid verklaard, de eischen van dej ontvoerder in te willigen, aangezien dot dezen beloofd is dat het kind geen leed r worden berokkend» indien het wordt betaald. Momenteel is men bezig de in het hui van den millionnair achtergelaten ving! afdrukken te onderzoeken. ï\VER»4AAL!:Ulf WET-, MDSCHE yiSSCWEftSUEVEN 6 4 - b DOO%.yjkN TEIJLINGÈN (41 De kok ïn 't ruim stouwde het want In één der kamers van den scheepsbuik. De netten scheurden kromme vingers stuk. Tenslotte was er niet voor niets een verbandtrommel aan boord. En de schipper moest toch aanspraak kunnen maken op de titel van scheepsdokter! Weliswaar een ruige, hard handige, met onbehouwen grepen. Maar één met afdoende medicamenten. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Deze 'spreuk had Volk op het deksel geschreven. Dan weten m'n patiënten wat hun te wachten staat, had hij eens gezegd. Meer eerlijk, dan bemoedigend. De dagen gingen voorbij. Je wist nooit welke dak het van de week was, vond Kees. Het hinderde niet. Er was genoeg afwisseling. Nu eens waren het de logge Hillegonda's, die z'n opmerkzaamheid yroegetf, dan weer de (torpedo-ronde haaleö met hun katten-: pogen, En was er niets bizonders te zien, dan leerde hij een schep net knoopen, terwijl de mannen oude en vergeelde tijdschrif ten lazen. Het verbaasde hem, dat de kerels zoo graag lectuur had den. Meerendeels althans. Slechts enkelen knutselden .touw- matjes en sloffen van lappen zeildoek. De Zondagsdiensten waren steeds Interessant. In den laatsten had dominee, ach, hij meende schipper gelezen „wel gelukzalig is een iegelijk, die den Heere vreest, want gij zult eten den arbeid uwer handen." En dan kwam de preek: Over den zeeman met z'n schip in den storm. Een zinkend schip. Er moest gepompt worden om boven te blijven. De schipbreukelingen werden afgemat en moedeloos. Heel goed te begrijpen. Aanhoudend pompen, terwijl het water over dek bleef slaan, was het niet om den moed te verliezen? In zulke momenten was de zee toch heel anders, gevaarlijker. Nu lag ze blauw. Prachtig. De kim was een beetje heiig. Maar die lag ver uit de buurt. Vandaag was het Zaterdag. Het waschwater uit de nieuwe eiken ton, donkerbruin, had een viezen bijsmaak. Aan de duigen hingen hingen kleverige draden. Maar in de sterke koffie proefde je er niet veel van, laat staan, dat je er iets van zag. En eten? Gort met melk! Wat smaakten die grauwe erretjes en boonen. Ful was een best kokkie. Op de industrieschool geleerd, pochte hij altijd. „Bij de marine", had hij later gezegd, omdat niemand hem geloofde. Vanochtend was er een ma rineschip langs gekomen. Hij, Kees, had z'n oogen uitgekeken. Dus dat was een echt oorlogsschip, die Nautilus! De schipper had de vlag geheschen. Brengt Saluut! Lollig, op die manier te groeten. De Ouwe had op een zwart bord drje getallen geschreven, onder elkander: 30, 400, 15, Dat beteekende: 30 dagen op zee, 400 kantjes, 15 kantjes dezen nacht. „Kees, Maandag sta Je in het Visscherijblad. De Nautilus geeft de berichten naar den wal door. Dan lezen ze thuis „gepraaid de 130" had Hein gezegd. Moeder zou het lezen en vader. In plaats van een brief kregen ze gedrukte tijding. Vijftien kantjes was weinig. Daarom zeilden ze Zuidover. Misschien zou daar meer te vangen zijn. Achteruit zaten Volk en z'n maat over een verkreukte zee kaart gebogen. Op verschillende plaatsen waren potlood cirkeltjes geteekend. De Noordzee wemelde van namen, cijfers, stippellijnen en nauwkeurig geëtste schetsjes. Rots bodem en zandbanken. Naakt tot op de beenderen als een skelet lag daar de zee. Zonder water, zonder visch, en toch levend. De teekens spraken hun eigen taal. Ze lachten om al dat onzinnige water. Wat had dit den zeeman te zeggen. Vergeleken bij hen? Niets. Zij hadden een belangrijke taak te vervullen. Het water? Och, dat had enkele tinten, groen, blauw en wat tusschenkleuren. Soms grauw en wit. In den storm. Een speelveld van den wind. Een gevaar voor die zwoegers, die nu hun koers uitzetten. Het kon laf en valsch sissen, omdat een sterkere het opnam en voortjoeg. Nee, dan zij, de teekens! Ze toonden het geraamte, nuchter en duidelijk. Ze verbloemden niets. Geen dreigende rotspunt, geen zandbank, waar zware zeeën liepen. Op hen was staat te maken. Zeker, de log hielp mee, de zon, het sterrenbeeld, het dieplood. Doch wat baatte dat alles den zeevaarder, als hij geen kaart had, waarop zij droog vertelden, wat noodig was. Zonder omhaal van woorden. Verstaanbaar voor den ingewijde, van welke natie hij mocht wezen. Want de teekens waren internationalisten bij uitnemendheid. Misschien halen we morgen de 52 gr. We loopen be hoorlijk met dezen Noord-Ooster, zei de schipper, ZuidelijH van Smithsknollhij trok de passerbeenen uit elkaarrj plantte ze in een positie-cirkel en op den voorgenomc^ hoogtegraad, mat den afstand. Nog een straf end. Maar zóh voor 't windje 't Is te doen; de stuur sprak bedaard. Zijn zware trok echter scheef. Als we die bries houden. Denk je van niet? Kijk maar eens naar 't glasl Blikskaters! 't Loopt achteruit! er Juist. ie 't Kan nog meevallen. f? 't Kan. Maar de tijd van 't jaar November, bedoel je? Tja, we motten overal reken in meehouden. Affijn, de schuit is stevig en kan tegen eer stootje. Wat dat betreft En we kunnen kwalijk naar moeder de vrouw gaan Vier en twintig last is geen slechte vangst. Maar als je daar< mee nou thuiskwam, was het toch niet goed. 't Zou te vroej wezen en te laat. Want nog een reis hierna doen, gaat ni( meer. 't Wordt afsnijden na deze reis. We zullen probeen de kast vol te vangen; tijd hebben we plenty. Lukt het ni dan hebben we het onze gedaan en kunnen ze ons niks v wijten. Allright! De Jaatste reis wordt het, daar heb je gelijk Dus Een luide roep boven de koekoek verhinderde hem de uit te spreken. IWordf vervolg

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2