Jlintwr Criitsiljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken S' abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche I zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondarshlad niet af7onderlijk vpt' aX Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5972 DINSDAG 29 DECEMBER 1936 16e Jaargang awjmentiejïriörn: Van I tot 5 regels L171/» Elke regel meer 022'h Tngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Bke regel meer 0.45 Voor hel bevragen aan '1 bureau V wordl berekend ƒ0.10 HET ONBELIJNDE VERBOND Nu de begrootingsdebatten in de sche raad zijn afgeloopen, maakt N a t i naai Herstel de balans van het op treden zijner leden op. En het spreekt van zelf, dat men over zich zelf tevreden, doel: anderen niet dankbaar is. Dat is meer poli tieke partijen eigen en wij kunnen het dus Nat. Herstel ook niet kwalijk nemen. Nie mand gaat graag naar zijn kiezers met do mededeeling dat men een slechte breister is geweest en veel steken heeft laten vallen. Wat ons echter in Nat. Herstel bizonder hindert is de opvallende „onbelijndheid' Aan de vertegenwoordigers dezer groep en we spreken nu niet alleen over den Haag, maar in 't algemeen ontbreekt elke politieke scholing. Men vindt dat zelf misschien een verdienste, want men schimpt gaarne op politici. Maar gemeen teraden zijn nu eenmaal politieke gezel schappen en wie daaraan meedoet kan zich aan de invloed niet onttrekken. De erva ring in verschillende plaatsen heeft dat in één jaar praktijk reeds geleerd. Onbegrijpelijk is de klacht, welke aldus In Nat Herstel tot uiting komt: „Ontzettende massa's papier, agi met dertig en meer punten, van de meest uiteenloopende aard, terwijl de eigen lijke bestuurders geen tien procent ervan beheerschen. Zakelijke gedachtewisseling komt dan ook vrijwel nooit aan de orde. Zoo nu en dan een politiek steekspelletje en als het maar even kan met de grootst mogelijke eenstemmigheid gericht tegen onze menschen, ziedaar waarop het hui dige besturen neerkomt." Laat het eerste deel dezer klacht nu eens u» volkomen juist zijn, dat de eigenlijke ge meentebestuurders de vraagstukken niet beheerschen, wat wil Nat Herstel dan? We hebben het een en andermaal wel eens ge hoord: de gemeente moet door deskundige wethouders volgens aanwijzingen 1 eentrale regeering bestuurd wórden. Het klinkt heel mooi, maar, zijn zulke menschen te vinden, die eenige deskundige directeuren en hoofdambtenaren vervangen tf kunnen; en voorts, zou er bij de centrale ngeering wèl voldoende zakelijke deskun digheid zijn? Moet één en ander niet leiden as- ut dictatuur, waartegen Nat. Herstel zich met ons schrap zet? Zakelijke discussies? Zijn ze van de zijde van Nat. Herstel gevoerd? Met de hand op het hart moeten we verklaren, dat het uit de raadsverslagen niet gebleken is. Er waren op één of ander terrein wel deskun digen, maar dat zij zulk een schitterend inff figuur hebben geslagen of het debat be- heerschten; het is niet tot ons doorgedron- lai gen. Wèl hebben we een andere ervaring op gedaan, n.l. deze, dat de laatste klacht van Nat Herstel „aller hand is tegen absoluut geen zin heeft en in flagrante Strijd met de waarheid is. ''I Hoe was het verloop der dingen? Alsof eenige N.S.B.'ers in verschillende raden wa aa'ren opgetreden trouwens de den van Nat Herstel waren er zonder de r )(N.S.B. in vele gevallen niet gekomen zoo Intraden de Nat. Herstellers op. In vaak grove 'en beleedigende termen verweten ze de an- ;[dere leden ondeskundigheid, partijpolitiek —jen bevoordeeling van vriendjes. Zonder jo'Jschijn van bewijs smeten ze met beschuldi rij gingen en verbaasden er zich dan over als elf anderen hen dwongen feiten aan te voeren Jof anders amende honorable te maken. Bij de verkiezingen had men zelf met floften gestrooid en velerlei moois in het vooruitzicht gesteld; in de raden verweet men anderen, dat zij hun kiezers naar de jloogen zagen; Nat. Herstel zou alleen voor het algemeen belang opkomen. tj Van deze reinigende invloed der nieuwe ,^j politieke partij is niets gebleken; integen- ■tl deel, vooral aanvankelijk nam de verruwing IJ van het debat toe. Vergissen we ons niet, «'dan is daarin van lieverlede eenige verbe tering gekomen. De Nat. Herstellers hebben jj'ervaren, dat men met groote woorden in tfeen publiek college weinig wint en zoodra Ijiij eenige blijken van beterschap gaven, "Jwerd de verhouding beter. Want niet de 2joude politieke partijen waren de aanval ^jlers, maar de nieuwe. Dit te erkennen is isechter moeilijk, want dan zaagt men relt ^<}o pooten van zijn raadszetels door. )J HOLL. BRAB. AFDEELING C.B.T.B. =a De Jaarvergadering van de Holl. Brab. 'Afd. van de C.B.T.B. is bepaald op Maan dag 4 Januari a.s. en zal worden gehouden In Gebouw Amicitia, Westeinde 15 Den "laag, aanvang des voorin. 10 uur. Als spre kers hopen op te treden de heeren C. v. d. Heuvel. F. Valstar en Prof. Diepenhorst. NEDERLAND EXPRESS De N.V. Stoomv. Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post ln aansluiting op het d.d. 1 Januari 1937 van Genua vertrekkende s.s. ,,J. P. Coen" Don derdagmiddag 31 December om 14.30 van den Haag S.S. zal vertrekken Vertrek van Utrecht C.S 15.26, van Arn hem 16.18, van Zevenaar 1638. Vertrek van den aans'u t- iden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S 14.22, van Am sterdam W.P. 14.36. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 14.13, aan komst te Genua Vrijdagmorgen te 11.40: WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET Regeling van bet pensioen van onderwijzers, die hun diensttijd voor 1922 niet hebben ingekocht Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van art. 134 van de Pensioen-wet, in verband met de beslissing van den Pensioenraad van 12 Augustus 1.1., dat voor onder wijzers, die hun diensttijd vóór 1 Juli 1922 niet voor pensioen hebben inge kocht, die diensttijd desondanks voor de berekening van pensioen in aan merking komt Het ingediende wijzigingsontwerp beoogt ten opzichte van de „bedankers" terug te keeren tot den toestand van vóór 12 Aug., zoodat voor hen, die destijos door uitdrukke lijke wilsverklaring zich aan een Pensioen wet onder welker werking zij anders zou den zijn gevallen, hebben onttrokken, al leen de vóór 1 Juli 1922 vallende diensttijd voor pensioen medetelt, indien die tijd, voor zooveel noodig, op den voet van art 140 van de Pensioenwet 1922 voor pensioen is inge kocht Voorgesteld wordt om de pensioenen en voorloopige pensioenen, welke zijn vastge steld volgens de in dit wetsontwerp gewraak te interpretatie, te herzien met ingang van den eersten dag van het kwartaal volgende op den dag van afkondiging. Ten einde zeker te zijn, dat alle pensioe nen en voorloopige pensioenen, welke met ingang van een datum in het verleden zul len warden verleend, overeenkomstig de hietr bedoelde regeling zullen worden bere kend, wordt voorgesteld aan het wetsvoor stel terugwerkende kraoht te verleenen tot 1 Juli 1922. De toestand in het bakkersbedrijf Bezwaren tegen verbindend-verklaring van ondernemers-overeenkomsten Maatregelen tegen onbeperkte vestiglnt in voorbereiding Naar wij van bevoegde rijde vernemen, bestaat bij den minister van Handel, in overeenstemming met den ministerraad, bezwaar om do ondernemersovereen- komsten voor 't bakkers-bedrijf te Rot terdam en Amsterdam, welke minimum prijs-regeiingen inhouden, verbindend te verklaren. Wel heelt de minister de overtuiging verkregen, dat de verhou dingen in dit bedrijf veel te wenschen overlaten en dringend verbetering be hoeven. Vandaar, dat In voorbereiding zijn maatregelen, die de onbeperkte ves tiging van nieuwe bakkerspatroons aan banden leggen. Vertrouwd wordt, dat hierdoor geleidelijk de gewenschte ver betering zal worden verkregen. Nadere mededeelingen omtrent een en ander zijn spoedig te verwachten. Benzineprijs verhoogd Met een halve cent per liter Naar wij vernemen is met ingang van heden de prijs van de benzine van Shell, Standard, Texaco en Sinfina cent P«r Liter verhoogd. Zooals vrij algemeen bekend, zijn, wan neer men in aanmerking neemt, dat Tasting op benzine 7% cent per Liter be draagt, de tegenwoordige prijzen van dit product in ons land buitengewoon laag ver geleken met den prijs op de wereldmarkt Op 26 October j.l. is de prijs weliswaar reeds met Vi cent per Liter verhoogd, doch deze verhooging dekte slechts een gedeelte van de door de depreciatie van den gulden veroorzaakte stijging van den kostprijs. De benzinemaatschappijen hebben daarom thans moeten besluiten tot bovengenoemde nieuwe verhoogLng en deze verhooging heeft, naar wij verder vernamen, plaats ingevolge overleg met de Overheid. LUCHTWAARDIGHEID K.L.M.-MACHINES Drie toestellen tijdelijk uit de gewone dienst genomen Booze geruchten en verkeerde conclusies De laatste dagen liepen er booze geruch ten rondom de K.L.M. Men beweerde, dat de rijksstudiedienst voor de luchtvaart in verband met de jongste vliegramp de toe stellen op hun luchtvaardigheid zou heb ben onderzocht en het resultaat hiervan zou zijn geweest dat niet minder dan 3 toe stellen uit den dienst zijn genomen. De waarheid is intusschen wel wat min der sensationeel, want van officieele zijde wordt thans het volgende medegedeeld: ,3ij een der gebruikelijke inspecties van de K.L.M.-vliegtuigcn is herstelling van de motorophanging van het vliegtuig type F, 36 (De Adelaar) noodig gebleken. Aange zien deze ophanging bij het type F 22 van soortgelijke constructie is, werd het wen- schelijk geoordeeld, ook de vliegtuigen van dit type .Papegaai" en „Roerdomp") in het bijzonder op dit punt aan een nauwkeu rig onderzoek te onderwerpen. Op grond van het bepaalde in art. 9? van de Regeling Toezicht Luchtvaart heeft de rijksluchtvaartdienst de bewij zen van luchtvaardigheid voor de beide vliegtuigen van dit type geschorst, aan gezien er in den zin der desbetreffende bepalingen van de bovengenoemde re geling twijfel was gerezen aangaande de luchtvaardigheid. Do genomen maatregelen berusten bijge volg op de duidelijk sprekende bepalingen van de R.T.L., zijn dus in geen enkel op zicht van verontrustend karakter en dragen evenmin een aanwijzing in zich van een minder goed functionneeren van den tecb- nischen dienst van de K.L.M." Niets bijzonders aan de hand De heer Guilonard, onderdirecteur van de K.L.M., verklaarde aan de Tel., dat het niets bijzonders is als een bewijs van lucht vaardigheid voor vliegtuigen 'tijdelijk wordt ingetrokken als zij in reparatie gaan. Dif geschiedt geheel automatisch. Enkele we ken geleden ontdekte de technische dien1-1 an de K.L.M. bij een controle, dat er klei- ie scheurtjes ontstaan waren in een hou ten klos, die deel uitmaakt van de verbin ding tusschen vleugel en motorgondel Krimping was daarvan vermoedelijk de oorzaak. Het euvel was niet van groot be lang. doch er werd niettemin besloten De Adelaar uit den gewonen dienst te nemen en een andere oplossing te vinden voor do bevestigingspunten, welke ook gevonden is. Voor zekerheid controleerden wij ook de toestellen die dezelfde verbindingspunten tusschen vleugel en motorgondel bezitten, n.l. De Roerdomp en De Papegaai. Toen wij bij de klossen van deze verbin dingen dezelfde scheurtjes vonden, besl<> ten wij ook deze toestellen uit den dienst te nemen en op afdoende wijze te repa- reeren. F 36 vliegt thans alweer en de con structie-wijziging voldoet uitstekend. Bin nenkort zullen ook De Roerdomp en De Papegaai gerepareerd zijn en weer het luchtruim kiezen. Er is dus. zoo verzekerde de heer Guilonard nogmaals nadrukkelijk, niets bijzonders aan de hand. De tribunes op de Huwelijksdag Tot elf nur bereikbaar De burgemeester van Den Haag heeft thans bepaald, dat op 7 Januari, de dag van het Vorstelijk Huwelijk, alle langs den weg geplaatste officieele tribunes tot 11 uur v.tn. bereikbaar zullen zijn. Hieronder vallen dus ook de tribunes aan de Torenstraat en aan de VondelstraatElandstraat Voor de tri bunes aan de Laan Copes van Cattenburch gold deze bepaling reeds. Verbinding Rotterdam met Hoek van Holland Nieuwe verkeersweg voltooid Een belangrijke verkeersweg is voltooid de Maasdijk de voornaamste verbinding tusschen Rotterdam met Hoek van Holland en het Westland is van een geheel nieuw en modern wegdek voorzien. De thans geheel gereconstrueerde Maas dijk is gisteren voor het verkeer weer open gesteld, nadat hij pl.m. een half jaar afg sloten ls geweest voor alle verkeer. De werkloosheid in December De di-recteur van dien rijksdienst der werk loosheidsverzekerLng en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 7 t.e. Dec. 1936 het aantal leden van ing< het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieer de vereenigingen bedroeg 531.700 (waarvan 74.200 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg: in de week van 7 t.e.m. 12 Dec. 1936 31.7 in dezelfde periode van 1935 34.0 in dezelfde periode van 1934 30.4 Laat men de landarbeiders buiten schouwing (evenals zulks in de maanden Mei t.e.m. Nov. geschiedt wegens gebrek aan gegevens), dan blijkt, Jat de werkloos heid onder de overige verzekerden bedroeg: in de week 7 te.m. 12 Dec. 1936 31.6 in de vorige verslagweek (23 t.e.m. 30 Nov. 1936) 29.5 in dezelfde periode van 1935 34.2 in dezelfde periode van 1934 30.6 Bij 1059 (1058) organen der open bare arbeidsbamidldielirig stonden op 12 Dec. 1936 (28 Nov.) in totaal 457.184 (431.052) werkzoekenden ingeschre ven, o. w. 433.346 mannen (407.409). Van deze werkzoekenden waren er 441.143 werkloos (414.540), onder wie 422.424 mannen ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., Hoofd-agente van de N.V. Rott. Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapirie, rijdende in aansluiting op het 29 dezer te Marseille verwacht wordend ms. „Sibajak", den 30sten dezer om 6.16 te Roo sendaal om 7.12 te Rotterdam D P. en om 7.38 te Den Haag H.S. zal aankomen. Aaji-, komst Amsterdam GS. 8.44 Een varken, dat bankbiljetten at Een koopman te Marrum (Fr.) had varkens gekocht en hij had de dieren in een hok gebracht. In zijn zak h^d hij toen een portefeuille met ruim 100. waaronder een briefje van 25. Even later miste hij deze. Hij ging eens in het varkenshok zien of hij ze daar ook verloren had en ja een der varkens was bezig het ding op te vre ten. Direct werd het dier geslacht en in de maag vond men een klein stukje van het biljet van 25 terug. De rest, negen brief jes van tien gulden, was tot een onherken baar papje gewonen Serie inbraken te Enschede Te Enschede is een inbraak gepleegd in het woonhuis van den heer Hartgus in de MinkmaatstraaL Na eerst tevergeefs te hebben gepoogd een deur aan de achterzijde van de woning te forceeren, is er een ruit ingedrukt. In de woning is alles overhoop gehaald. Een bedrag aan geld van ongeveer 500 werd gestolen benevens een partij postzegels en een kistje sigaren. Op andere plaatsen van de stad. in de Hooge Bothofstraat Deurningerstraat, Olie- slagweg en Cromhoffbeekweg is inbraak gepleegd gedurende de Kerstdagen, doch daar was de buit niet groot. - J ly 7" Ook Rotterdam gaat. tn verband met het aanstaande vorstelijk huwelijk, zich haasten het feestkleed aan te trek- ken. Bovenstaande foto's werden genomen tijdens de proefverlichting van gisteravond. Links de molen op het Oostplein; rechts de feestverlichting van Plan G% DETAILS OVER DETERDINGS PLANNEN Geen invloed op het handelsverdrag met Duitschland Alleen overschotten worden gekocht Verband met het nieuw op te richten weekblad Over de uitvoering van de plannen die Sir Henri Deterding heeft om eenige milli- oenen ter beschikking te stellen, teneinde daar Nederlandsche landbouwproducten voor te koopen, om hiermede de Duitsche voedselnood te lenigen, heeft Dr. ir. M. D Dijt, de beheerder van de Duitsche landgoe deren, van den heer Deterding het een en ander nader medegedeeld. Uit deze mededeelingen blijkt, dat Sir De terding reeds lang me<t een zoodanig pian heeft rondgeloopen. Hij had, nu hij in Duitschland woont, van nabij kenni3 geno men met de voedselnood aldaar en de tegen strijdigheid opgemerkt waar in Nederland de landbouwproducten vernietigd worden. Hij meent, dat er een wijziging in den economi- schen toestand zal komen; maar zoolang al lerlei verdragen en beperkingen die wijzi ging in den weg staan, wil hij op de nu aan gekondigde wijze iets tot de verbetering bij dragen. Alleen die producten, die als overschot aangemerkt moeten worden, zullen ge kocht worden en geen invloed uitoefenen op ons handelsverdrag met Duitschland. Met de uitvoering der plannen is dan ook gewacht tot na het afsluiten van dit verdrag. Er zijn nu 30.000 varkens gekocht, eeni ge millioenen k.g. spek en een groot kwantum aardappelmeel. Wat verder zal worden gedaan, moet nog worden nage gaan, omdat in de eerste plaats gekocht moet worden wat Duitschland het beet gebruiken kan; en in de tweede plaats mag er geen sprake zijn van opdrijving der prijzen in ons land. Een vast bedrag is niet genoemd, doch het i wel mogelijk, dat een bedrag van 10 mil- lioen gulden benaderd wordt. Noch de Nederlandsche boer, noch de exporteur zal door de daad van den heer Deterding worden benadeeld; er zal in tegendeel een gelegenheid worden gebo den tot meer-uitooer voor eenige mil lioenen. Omtrent de bestemming van de produc+<sn zal de heer Deterding zelf mededeelingen doen. In Duitschland zullen de goederen door centrales worden verdeeld. Tenslotte deelde Dr. Dijt nog mede, dat er 15 Janauri bij de firma Enschede te Haarlem ten nieuw weekblad zal verschijnen, getiteld ,De Waag", dat het orgaan is van de stich ting van die naam. Het bestuur van deze stichting bestaat uit ir. B. Wigersma te Haar lem, voorzitter en de heeren Prof. Hessing te Den Haag, Mr. J. A. P. G ten Bokkel te Haarlem en A. Karseboom te Aerdenhout. De economische afdeeling van dit weekblad zal verzorgd worden door Dr. Dijt Als redac teur van dit weekblad is benoemd Drs. Th. W. F. Hoyer, thans redacteur van de Op rechte Haarlemsche Courant. Het weekblad he-t doel Nan de stichting „De Waag propageeren, n.l. het bevorderen van de sa menwerking tusschen de Westersche Staten van Europa buiten alle politiek om. Eenige politieke bedoeling heeft het verschijnen van dit blad niet, verklaar de de heer Dijt met beslistheid. Dat dezelfde heeren in de SMchting zitten s in het bestuur van de „Vereeniging tot studie van de Staat", een groep intelleciu- eelen, drie indertijd uit de N.S.B. is getreden, en ook in de uPvoeringscommissie van het voedsel'Voorzieningsplan-Deterdiug verklaar de de heer Dijt uit het feit dat Sir Deterding met de ideeën van genoemde vereeniging sympathiseert en daarom de medewerking dezer personen heeft ingeroepen. Auto geslipt en over Se kop geslagen Een doode en een gewonde Gister is op den betonweg onder M i 1- lingen een personenauto uit Amster dam, bestuurd door den heer Sch., die op weg was van Apeldoorn naar Amers foort, geslipt en een paar maal over den kop geslagen, waarna de wagen tegen het hek van het Koninklijk domein tot staan kwam. De inzittenden, de bestuur der en zijn echtgenoote vlogen door den kap heen en kwamen op den weg terecht De bestuurder van een passeerende auto waarschuwde de militaire politie uit Millin gen. Per ziekenauto werden de. beide slacht offers naar het Julianaziekenhuis te Apel doorn vervoerd waar de vrouw aan de be komen verwondingen is overleden. De toestand van den heer Sch. is van dien aard dat niet voor direct levensgevaar be hoeft te worden gevreesd, Tusschen buffers bekneld geraakt Spoorwegbeambte gedood Gistermiddag omstreeks vier uur geraak te de wapenmeester H. W. Janssen uit Varseveld bij het rangeeren van een •wagon met kalveren bekneld tusschen de 'buffers van twee wagons. Zijn verwondin gen waren van dien aard, dat hij eenigen tijd na het ongeluk overleed. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Nadere bizonderheden over de planned van Dr. Deterding. De Minister van Handel heeft bezwa-* ren tegen verbindendverklaring van on-* dernemersovereenkomsten voor het bak kersbedrijf in Rotterdam en Amsterdam* De benzineprijs is verhoogd meteed halve cent per liter. Algemeene vergadering van de Geref* Onderwijzers Vereeniging. Het schaaktoernooi te Hastings. De uitslagen van de eerste ronde. De Vereen, van Leeraren aan Prof. Chr. Kweekscholen heeft te Utrecht de jaarvergadering gehouden. Conferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond op de Ernst Sillemhoeve. Ook de Vereenigde Staten gaan thans oorlogsmateriaal aan de Spaansche volks-: front-regeering leveren. Het Duitsche s.s. „Palos", dat naar Bilbao is opgebracht, is nog steeds niet vrij gegeven. Een luchtramp ïn Californië heeft twaalf dooden gevergd. De Italianen zouden aanstalten maken het Spaansche eiland Mallorca te ontrui-. Vijf nnr het nur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede (Adv:) Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars in Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 24294 (3 lijnen) (AdvJ Autobotsingen veroorzaken verkeersstagnatie De zeer drukke ryksweg A r n h e m Nijmegen is gistermiddag tot twee maal toe het tooneel geweest van een zware autobotsing, die beide malen veel materiëele schade tengevolge had. Ern stige gewonden vielen er gelukkig niet te betreuren, maar wel ontstond er een ernstige verkeesstagnatie op de zoo drukke weg. De eerste aanrijding geschiedde op den hoofdtoegangsweg tot de Waalbrug tegenover het café „Het Witte Huis" te Lent. Hier reed omstreeks drie uur een vrachtauto, afkomstig uit Arnhem in de richting Nijme gen; het voertuig werd gevolgd door een personenauto, bestuurd door iemand uit Haarlem. Toen de bestuurder van de vracht auto een zijweg links van den Rijksweg wilde indraaien, werd het teeken daartoe niet door den bestuurder van de personenauto opge merkt, met het gevolg, dat deze auto met een vaart van ongeveer 65 kilometer per uur op de vrachtauto reed. De personenauto schoot na de botsing, waardoor de vrachtauto zwaar werd gehavend, terzijde van den weg, vernielde daar een wegwijzer en sloeg ver volgens om. Men kon den bestuurder met moeite uit de geheel ineengedrukte personen auto bevrijden. De man was bewusteloos, doch hij was spoedig weer bij. Hij bleek slechts een kneuzing aan het rechterbovenbeen te hebben bekomen. Ten gevolge van deze aanrijding was de weg geheel geblokkeerd en moest het verkee» gedurende eenigen tyd worden stilgelegd. Personen-auto „gewalst" Nauwelijks was deze versperring opge ruimd of wederom werd het verkeer op den ryksweg stilgelegd door een botsing, die ongeveer een kilometer verder in de richting va" Arnhem in den z.g. Koude Hoek ge schiedde. Hier reed een zware autobus van de. Geldersche tram, die op weg was van JNymegen naar Arnhem, op een personenauto, bestuurd door een bakker uit Lent. Deze bakker wilde links af de Dijkstraat indraaien. De zware bus heeft de personenauto als het ware gewalst en geheel verpletterd. Als door een wonder kwam de bestuurder er met een aantal sny- en schaafwonden en kneuzingen Sfraakte op den berm van den weg afr een eind in den drassigen bodem, waardoor voorkomen werd, dat de wagen omsloeg en in de sloot terecht kwam. j j V00rz,Jde was de autobus ingedrukt, onder de passagiers ontstond een paniek. Zij kwamen er evenwel met den schrik af. Ook nu was de ryweg weer grootendeels versperd en moest het verkeer gedurende bijna een half uur worden stilgelegd. Jongeman in brand geraakt De 24-jarige G. Koorndijk, die ln de kra ken van zijn woning aan de Oosterbad- straat te Groningen, bezig wae met het bijvullen van een brandende primusbran der, is daarbij in brand geraakt. De jonge man is in het academisch ziekenhuis, waar heen hij was vervoerd, overleden. Een be- gin van brand in de keuken kon epoedig gebluscht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1