)ONDERDAG 24 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 logdij kan om financieele reden dit huisje et laten restaureercn en wil het gratis gemeente overdoen. B. en W. stellen voor lijkenhuLsje te aanvaarden. Het resta/ura- werk zal ongeveer f 4-00 kosten. B. en W dien voor hiervoor f 400 uit te trekken, et het oog op dit te verkrijgen bezit mee- B. en W. dat deze uitgave gemotiveerd De kosten van overdracht komen ook voor gemeente. Het voorstel tot conversie v-an diverse g-eM- iningen in verband met de daling van den rievoeb. De Bank van Ned. Gemeenten eft zich bereid verklaard om de rente van 3ij haar gesloten leeninigen ingaande 17 iart 1937 te verlagen tot 4 pet. Verder kele niet bezwarende voorwaarden zoodat en W. adviseeren hiertoe te besluiten. Conform dit voorstel besluit de raad. let voorstel tot herziening van de salaris- kelirug van den bode-concierge van het idhuis wordt aangenomen. >unt 11, voorstel tot voorloopige vaststel- i de gemeenterekening over 1935. De remissie, bestaande uit de hoeren J. v. d. ik, P. Guyt en L. v. d. Zwan adviseert goedkeuring en d'ank te zeggen aan B. en voor het door hen gevoerde beheer. Con- m het voorstel en het advies wordt be ten. >unt 12 is een voorstel tot wijziging van de ^neente-begrooting voor het dienstjaar lo en 1937. Dit in verband- met extra uit- i-en. Besloten. Het voorstel tot verhooging van het sub- |ie aan de Katwijksche Naaischool wordt ngebouden tot een volgende vergadering. Vervolgens is aan de orde een- voorstel van en W. tot intrekking van de gemeenschap- lijke regeling inzake toelating van kinde- uit Rijnsburg op de Openbare Lagere jool alhier. De opheffing der O. L. School Rijns-burg is bij Kon. Besl. van 14 Nov. niet gemotiveerd geacht weshalve de ge- enschappelijke regeling niet tot uitvoering komen. B. en W. stellen daarom voor ioeld besluit in te -trekken waartoe wordt iloten. Voorstel om aan Gebr. van Duyn, Oostpad vergunning te verleenen tot het -uitbreiden i houten loods op het open terrein), stpad, Oostzijde. De nood-ige dispensatie a art. 22 wordt hiervoor verleend. Hierna gaat de raad in geheime zitting. (VTWIJK a.d. RIJN REF. SCHOOL Iet ingang van 1 Ajpril 1937 is aan mej. A. Schut, onderwijzeres aan de School or Geref. L. O., eervol ontslag verleend gens aanstaand huwelijk, n haar plaats is door het hestu-ur met van denzelfden datum (benoemd j. I. de Keijzer te Zuilen (U.)« RSTFEESTVIERING ZONDAGSSCHOOL )e Kerstfeestvicring met de kinderen der ref. Zondagsschool zal plaats hebben op Kerstdag om kwart voor drie. ATWIJK AAN ZEE RDENKINGSDIENST Woensdagavond 6 Januari a.s. vindt in de uwe Kerk een herdenkingssamienkomst lts, waarin de drie H-erv. predikanten, R. P. A. Rutgers, De. P. Pras en Ds. F. Broeijer, hetwoord zulilen voeren. INOEMD de gisteravond gehouden raadsiverga- ring is tot hoofd van de openbare school lier benoemd de heer W. Panman, voor- en hoofd eener openbare school ite Nieuw- 1ED. CHR. VROUWENBOND Gisteravond hield (bovengenoemde Bond Kerstwijding in de voorzaal -van Casa die voor dit doel gezellig was inge- it Vooral de vele witte bloemen en het kerende kaarslicht deden een intdeme ontstaan. De presidente, mevr. Toni- landerman, las een Kerstlifurgie, welke visset d werd door het zingen van een ije. Mevr. Dommisse gaf van de Kerst- irgie een ernstige, korte, toelichting over jbeteekenis van Jezus geboorte. Na de uze las mevr. Bergman-w. Tongeren een bt verhaal, waama mevr. Tom-Spaander- :n eindigde met dankgebed. HEER W. B. HOFMEN NEEMT SCHEID VAN ZIJN OUD-LEERLINGEN e avond, aangeboden door de oud-leer- en aan den heer W. B. -Hofman, is een Kt succes geworden. De opkomst was •weldigend, zoo oelfs, dat de achterza?J hotel „Du Rhin" aan alle oud-ileerlingen n zitplaats kon bieden. Dgar de zaal op lie wijze voor dit afscheid was versierd, rschite er spoedig een prettige sfeer, die erhoogd werd, doordat een muziek- enable dezen avond mjeit .vroolijke muziek uisterde. lij het binnenkomen van de familie Hof- n gingen- allen staan, terwijl hun de be de zegenbede uit Ps. 134 wérd toegezon- >m streets ïfaJlf negen opende de heer D. lijt deffle vergadering. Namens het comiité oud-leerlingen heette hij alle aanwezi- welkom, in 't (bijzonder de oud-leerlm- van de klassen 8 en 9 van de Mulo- ooi, welke in grooten getale waren opge ien. Mej. T. den Dekker opende dezen nd met een gedicht, waarin allerlei hu- istische gezegden in Franscih, Duitsch en felsch van den scheidenden hoofdonder u-en bijeengebracht. Daarna werd woord gevoerd door den oud-leertang den r Van der Berg, ingenieur bij de Philips- rieken, die nog weer eens herinneringen *"it vroegere schoolleven ophaalde. De Hofman was iemand, die de dingen er aanvoelde, hij was opvoeder en on- tvijzer. Spr. heeft het in den heer Hof- weten te waardeeren dat deze zijn on- an kei ij khe id nooit verloor. Het optreden den heer Hofman was rechtvaardig, een inschap, waarvoor de jeugd respeotheelt. ervolgens werd een aanvang gemaakt de rvertooning van een- revue, waarin het eel voorbijgegane schoollieven werd voor- eld, op een wijze, welke niets dan lof iiemt. Het was prachtig hoe de heer W. Duik den heer Hofman imiteerde. Deze rige revue, waarbij alle medespelenidcn volle voor hun taak waren berekend, d besl-oten met een gedicht, waarbij het <Mn, dat een loftuiting inhield voor den Hofman, door allen werd meegezongen. Bergman bood hierna mevr. Hofman fraai kleed aan. Keurig was ook de ver ing van een samenspraak, waarin mevr. gman de rol van Jaapje vervulde ep mevr ot die van „Mevrouw". De vertooning Gymnastiek voor dames van 80 jaar d eveneens veell bijval. De heer Wether cht hierna nog eieniige herinneringen uit vroegere schoolleven naar voren. Be en werd dit eerste gedeelte met een pop- dans. verkreeg de heer Hofman gelegedhteid een hartelijk dankwoord te spreken, iierna voerde nog het woord de heer L. lijt. Spr. memoreerde het ontstaan der ooi, het vele werk gedaan door wijlen ho? ren D. W. Ouwehand en .T. W. Kobus. het oude bestuur heeft niemand nu er zitting. Het oude bestuur kan zich ge- kig voelen, daar het met het he lmen van --'en heer Hofman een goede ia heeft gedaas* Hierna werd gezongen Mijn schild en mijn betrouwen. Als laatste spr. voerde het woord de heer C. v. Tonge ren, die nog hartelijke wensohen richtte tot den heer Hofman. Tot slot werd gezongen „Halleluja, eeuwig dank en eere". KOUDEKERK GEMEENTERAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond te half acht in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig: alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingek. stukken. Enkele goedgekeurde raads- bsluiten. Kasopname heeft plaats gehad bij den gemeente-ontvanger. In kas f 1777.67. Bij de Bank van Ned. Gemeenten f 19011.50. Alphensche Bank f441110. Alle bescheiden bleken in orde. Voorts, dat bij Kon. besluit van 15 Dec. j.l. herbenoeming heeft plaats gehad van den jeineester voor den tijd van zes jaar, ingaande 7 Jan. e.k. De heer v. E g m o n- d', als oudste lid van den Raad complimenteert den Voorz. met deze herbenoeming en releveert, wat onder leiding van den Voorz. gedurende de tweede ambtsperiode is tot stand gekomen, n.1. uit breiding bestrating, aankoop „Bijdorp" als Raadhuis, benoeming van secretaris der ge meente en niet het minst een belangrijk per soonlijk belang, het huwelijk, hetwelk ook voor de gemeente ongetwijfeld een belang mag heeten; verder prijst hij de ijver en werkkracht, waarmede geijverd is, ondanks de moeilijke financieele omstandigheden van dezen tijd, de moeilijkheden het hoofd te bieden, waardoor de lasten der gemeente niet op de spits werden gedreven, maar steeds in overleg met hoogere autoriteiten zoo laag mogelijk te houden. Voorts spreekt hij de wensch uit, waar 7 Januari voor land en volk zulk een lich tende datum is ,ook deze begin-periode meer licht mag brengen in de regeermoeilijk- heden dezer gemeente en Gods zegen in rijke mate des voorzitters deel mag zijn bij de uitoefening van het gewichtig ambt De Voorzitter dankt voor deze aange name woorden en goede wenschen. Benoeming Lid Burgert Armbestuur en Burger. Armhui^, wegen® periodieke aftre ding van den heer M. Schenkeveld. Voordracht van B. en W.: M. Schenkeveld en J Wille. Bij gehouden stemming bleek herkozen de heer RL Schenkeveld met 6 stemmen en 1 stem op J. Wille. Benoeming lid commissie pl. toezicht op het lager onderwijs, wegens periodiek aftre den van den heer H. van Leeuwen H.zn. Aanbeveling H. v Leeuwen H.zn en J Wille. Bij gehouden stemming bleek met. alge- meene stemmen herbenoemd de heer H. van Leeuwen H.zn. B. en W. stellen Voor 'de gratificatie, groot f40 voor den gem.-werkman voor controle straatverlichting bij vernieuwing toe te staan, hetwelk wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt de wijziging van de Gem.-rekening dienst 1935 en wegens enkele voorgestelde wijzigingen van Gedep. Staten in de begrooting dienst 1937, waardoor de reserve onaangetast blijft door enkele ver hoogingen van posten en een meerdere uit- keering, voortvloeiende uit de steunuitkee- ring van het Rijk tot een -bedrag van f3200 behoeft' na ernstig overleg geen belasting- verhooging plaats te vinden. Overeenkom stig deze wijzigingen wordt de begrooting opnieuw vastgesteld tot een bedrag van f84.559.83: In verband hiermede deelt' de Voorz. mede, dat de totale schuld der gemeente bedraagt op 1 Jan. 1937 f 94712.98, waarvan afgetrokken kan worden voor het Waterlei dingsbedrijf f7S33.39 en brugwoningen f1050 blijft dus f85829.59, waarvan Jn het jaar '37 afgelost wordt ongeveer 10 pet. De wijziging verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van den veldwachter dezer gemeente, wordt goedgekeurd. Voorstel tot het verleenen van een crediet in verband met het a.s. Vorstelijk Huwelijk. De Voorz. geeft eenige toelichting op de plannen van B. en W. om hij het huwelijks feest van het Vorstelijk Paar het Raadhuis te verlichten, al is het op bescheiden wijze, en aan de schoolkinderen f 0.25 per kind te verstrekken voor tractatie enz., hetwelk voor 250 kinderen op f62.50 komt; een crediet aan B. en W. te yerleenen van in totaal f 167.50. De heeren De Jong enCieverse infor meeren of er ook van gemeentewege nog iets gedaan kan worden voor de werkloozen en armlastigen. De Voorz. moet tot feijn spijt opmerken, dat daarvoor momenteel niets kan worden gedaan. Spr. deelt mede, dat dit ook bij B. en W. een punt van overweging is geweest, doch gebonden is aan de Ministerieele voor schriften. Mocht er soms nog een mildere bepaling komen, dan zullen B. en W. daar aan gaarne uitvoering geven. De heer v. V e g t e n acht een bedrag van f 0.25 pei: kind, wat laag, i De Voorz. merkt op, niet hoöger te kun nen gaan en dat de Oranje-vereen, het be drag wel eenigszins zal aanvullen. De bedragen voor verlichtingen van Raad huis. Koudckerksche brug, waarvan de helft ook door Hazerswoude wordt betaald, plus f 0.25 per kind. wordt toegestaan tot een bedrag van f 167.50. Opnieuw vindt plaats de vaststelling ver ordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting 1937-1938, waarna een voorstel tot het verleenen van een extra-crediet voor schoeisel ten 'behoeve van ondersteunde werkloozen tot een'bedrag van f95.76 wordt goedgekeurd. Tenslotte vindt plaats een wijziging der begrooting dienst 1936. Bij de gebruikelijke rondvraag sluit de heer O pp el aar zich aan bij de woorden gesproken door den weth. v. Egmond en- verblijdt zich ook in de herbenoeming van den Burgemeester en spreekt de beste wen schen uit voor de verdere regeerperiode. De Voorz. wil in deze laatste vergade ring van het bijna vervlogen jaar den Raad nog dank brengen voor de aangename samenwerking, welke hij steeds van de zij-de van den iRaad mag ondervinden en voor de prettige en aangename verhoudingen, welke steeds worden ondervonden. Het samenzijn, dat steeds met gebed wordt geopend, wordt menigmaal in andere ge meenten door scherpe debatten en minder aangename woordenwisselingen voortgezet waarvan hier gelukkig geen sprake is, maar steeds wordt gevoeld de belangen der gemeente gemeenschappelijk te bevorderen. Spr. dankt ook den Raad voor de belang stelling en het hartelijk meeleven in zijn persoonlijk leven aangaande zijn huwelijk in het jaar, dat voorbij ging, hetwelk door hem en zijn gade op hoogen prijs is gesteld. Spr. eindigt met de beste wenschen uit te spreken voor de gemeente, dat er vol gend jaar meer arbeidsgelegenheid mag worden gevonden en daardoor meer in het. belang der gemeente kan worden gedaan en wenscht ook de leden van den Raad en hun gezinnen in het volgend jaar alle goeds toe. Aangezien ook de tijd afloopt tot uitwo ning en opnieuw aangevraagd moet worden tot uitwoning aan H.M. de Koningin, infor meert de Voorz. of daartegen bezwaar be staat Voor kort is door den heer Van Vegten deze zaak nog ter tafel gebracht en breed voerig behandeld en daar in den toestand geen verandering is gekomen, bestaat bij den Raad geen bezwaar. De heer De Jong geeft den Voorz. in overweging, dat, m<icht er in den loop van eenigen tijd gelegenNpid komen, er veel voor te zeggen ie, temeer nu de Burgemees ter zich een gezin gevormd heeft, zich al hier metterwoon te vestigen. Overigens bleken geen bezwaren. Hierna sluiting der vergadering. KUNST NA ARBEID Maandag 2S December a.s. des avonds te half acht zal het fanfarecorps „Kuyst na Arbeid", onder leiding van den directëurden heer J. van der Kaai te Leiderdorp, in de bovenzaal van hotel de Bruin alhier zijn 13e uitvoering geven voor donateurs en ge noodiaden, terwijl op Dindag 29 December a.s. eveneens te half acht een openbare uit voering wordt gegeven. LEIDSCHENDAM DE ETALAGEWEDSTRIJD Maandagmiddag vijf uur had da opening plaats van den étalage-wedstrijd in de raad zaal van het raadhuis te Veur. Onder de aan wezigen merkten wy op de wethouders, vele raadsleden en winkeliers. In zyn openingswoord sprak burgemeester Keijzer de hoop uit, dat de étalage-wedstrijd een succes mocht worden. Spr. heette allen welkom, in het bijzonder de juryleden, de heeren A. P. Gelink, J. K. W. I. v. Leeuw en A. Swaan, allen leden van den; Kon. Ned. Middenstandsbond. Voorts bracht spr. dank voor de ondervonden medewerking. Des avonds had de uitreiking van de prijzen plaats in hotel „De Zwaan". Alvorens de bur gemeester het woord verleende aan den heer Swaan, jurylid, werd het „Wilhelmus" gezon gen. De heer Swaan, als voorzitter van de jury, zeide gaarne aan het verzoek van d© feestcommissie, om in de jury zitting te ne men, te hebben voldaan. Het heeft mij getrof fen, aldus spr., dat er te Leidschendam en Veur zooveel werk van de étalages is gemaakt De heer Gelink deskundige in de jury, gaf een overzicht van de Wijze waarop de jury heeft gewerkt. Het hoogste aantal punten ge steld door de jury was 80. Het hoogste aan tal was 25. Door burgemeester Keijzer wer den met een toepasselijk woord de vier prij zen uitgereikt; le pr. J. Wensveen te Leid schendam met 25 pt.; 2e pr. L. I^jnman te Veur met 23+ pt.; 3e pr. J. Schuyt Sr. met 23 pt. en 4e pr. G. 0. Scholtes te Leidschen dam met 23 pt. De prijzen waren resp. een zilveren medaille, twee groote bronzen me dailles en één kleine bronzen medaille. Een eervole vermelding verkregen, J. P. Knynen- burg en J. ten; Hooien te Veflt.^Aap verschil lende deelnemers werden nog diploma's uit gereikt. Het wcord werd nog gevoerd door de heeren Scholtes en Maal. Na een slotwoord van den burgemeester werd besloten met het „Wilhelmus". FILMVERTOONINGEN In het vereenigingsgebouw Patrimonium zal morgenmiddag de film „Diepzee mon sters" worden vertoond, zoomede een onder wijs film. ONEERLIJKHEDEN Tegen den 16-jarigen B. en den 15-jarigen N., beiden te Veur, is door de politie proces verbaal opgemaakt, wegens het ontvreemden van reepen chocolade uit een winkel aldaar. Door van V., wonende aan den West- vlietweg te Stomp wijk, werd aangift gedaan by de politie, dat den laatsten tijd meerma len bouwmaterialen zijn ontvreemd van de op slagplaats, gelegen langs dien weg. De poli tie stelt een onderzoek in. LISSE Steunplan voor noodlijdende bloembollenkweekers Een crédiet van f25000 voorgesteld In de a.s. Maandagavond te houden te houden Gemeenteraadsvergadering zal aan de orde komen een voorstel van B„ en W. dezer Gemeente om voor nood lijdende holemböilenkweekers een cre diet beschikbaar te stellen van ten hoog ste f25000. Dit crediet zal bestemd zijn voor de kleinere bloembollenkweekers wier bedrijf noodlijdend genoemd kan worden. Dit crediet zal worden beschikbaar gesteld door tusschenkomst van de Coöp. Boeren leenbank alhier voor in deze Gemeente woonachtig zijn do bloembollenkweekers op aanvraag van dezen bij een na te noemen commissie van Advies. Het crediet wordt verstrekt tot een maxi mum van f700, waarvoor zoo mogelijk en zoo noodig 1 Hectare met bloembollen be plante oppervlakte ten genoege van Burge meester en Wethouders die al® onderpand moet worden verstrekt, op te nemn voor 1 Aug. 1937 bij bdragen in overleg met B. en W. te bepalen en onder voorwaarde, dat aan alle verplichtingen, voorgeschreven of nog voor te schrijven door de Nederland- sohe Sierteeltcentrale is of nog voor te schrij- door de Nederlandsche Siertee,ltcentrale is of zal worden voldaan. In uitzonderings gevallen kan een crediet van ten hoogste f 1000 per I-Iectarc worden verstrekt. Voor de opgenomen credieten is een rente vcrschudigd mot provisie, gelijk aan die welke door de Coöp. Boerenleenbank voor noemd aan de Gemeente Lisse in rekening zullen worden gebracht voor het beschik baar stellen van de desbetrefende gelden. Betaling van rente, provisie en aflossing an de door de credietn-uners opgenomen bedragen moet geschieden in dier voege, dat van het verschuldigde totaal-bedrag 40 pet voor of op 1 Nov. 1937 en de resteerende GO pet voor of op 1 Mei d.a.v. is terugbe taald. Tot zekerheidstelling der te verstrekken credieten, alsmede van de betaling van rente, provisie en aflossing, zal 'de crediet- nemer er in moeten bewilligen, dat op zijn bloembollenkraam een zgn „kraamcontract" wordt gesloten, waarbij de credietnemer zich tevens verplicht zooveel van zijn teelt 1937 te laten veilen als noodig is tot dek king van het door hem opgenomen crediet met rente en provisie, GEMEENTERAAD De gemeenteraad komt bijeen' Op Maan dagavond 18 December te half 7 uur. KE RST WLJDINGS AVOND NED. CHR. VROUWENBOND Door de afd. Lisse van den Ned. Chr. Vrouwenbond werd in het wijkgebouw van het Groene Kruis een Kerstwijdingsavond gehouden. Door mej. J. H Minderman werd een meditatie gegeven naar aanleiding van Lucas 128. Daarop werd gezongen „Stille Nacht" en vervolgde het koortje met eenige liederen uit Van Woensel Kooy. Na de pauze werd door mevr. Ruys voor gelezen ,.Hoe woonwagenkinderen Jezus zochten" en vertelde mej. H. Minderman een Kerstgeschiedenis. goedgeslaagde avond werd door mevr. Ruys met dankgebed gesloten, 40e ALG. VERG. HARDDRAVERIJ-VER. LISSE EN OMSTREKEN" Op de groote bovenzaal van „De Witte Zwaan" werd de 40e algemeene vergadering gehouden door de Harddraverij-Vereeniging Lisse en Omstreken". De voorzitter, de beer J. G de Haan, opende de vergadering met een woord van 'elikam. De secretaris, de heer Job. v. d. Mey, bracht verslag uit van de op 1 October ge houden harddraverijen. De penningmeester, de heer J. ten Hagen, bracht het financieel verslag uit. Hieruit bleek dat het afgeloopen boekjaar een voor deelig saldo opleverde van f 24.14, hetgeen in dezen tijd een gunstig teeken genoemd mag worden. Het totaal der ontvangsten be droeg f 2757.21 en dat der uitgaven 3.29. Den penningmeester werd na het onderzoek der boeken décharge verleend. De secretaris gaf vervolgens een interes sant verslag van het afgeloopen jaar. Het aantal leden nam weer toe, een 70-tal nieu we leden trad toe, terwijl 24 bedankten. De prop.-commissie werkte uitstekend. Bij de (bestuursverkiezing werden de af tredenden herbenoemd. GESLAAGD Bij het examen voor het Kruideniersvak te Hoek van Holland slaagde voor het diploma Vakbekwaamheid, Handelskennis en Warenkennis onze plaatsgenoot de heer Jac. P. van Bezu. NOORDWIJK-BINNEN UITVOERING CHR. ZANGVEREEN. „EUPHONIA" EN CHR. JEUGDKOOR „KLEIN EUPHONIA" Dinsdagavond gaven bovengenoemde ko ren onder leiding van haar dirigent, den heer Alb. J. Meijers, in de Geref. Kerk voor een aandachtig gehoor een uitvoering die in alle opzichten als geslaagd mag heeten. De eere-voorzitter, Ds. H. B. Visser, open- na gemeenschappelijk zingen van Psalm I 1 met gebed en heette allen hartelijk welkom. In zijn openingswoord liet spr. uitkomen dat deze uitvoering in het licht van Kerst mis slaat, en waar wij allen leven in de heuglijke gebeurtenis van ons Vorstelijk Bruidspaar, waarvan de koorleden blijk gaven door zich allen met oranje te tooien, verzocht Z.Eerw. om staande het eerste couplet van het Wilhelmus te zingen, waar aan spontaan gevolg gegeven werd. Hierop werd met het uitvoeren van het keurig verzorgde programma aangevangen: een programma, dat rijk voorzien en vol afwisseling was. ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ Burmaniahuis, LEEUWARDEN Reeds ruim 9.7 millioen gulden is als winst voor de verzekerden beschikbaar gesteld Het groote koor opende met 2 werkjes van H. W. de Wolff, nl. ,,'s Heeren Hand" en „Rustig ondergaan". Hoewel het eerste iets weifelend werd gezongen klonk het 2© nummer zeer 'beschaafd en goed gearticu leerd. Reeds hier bleek, dat dit koor goed materiaal bezit, waarvan de directeur wel iets weet te maken en in. samenzang de stemmen goed doet harmoniecren. Om het gepresteerde van het groote koor vóór de pauze maar dadelijk af te han delen, complimenteeren wij den dirigent met do vertolking van „Geuzenvendel op den thuismarsch" van H. W. de Wolff; „Houd vast Uw kind" van J. M. Timmer mans, welk nummer zeer schoon en gevoel vol werd voorgedragen, en „Het groote heil" eveneens van Timmermans. „Aan de kribbe van Bethlehem" van Joh Seb. Bach stelde zoowel om haar structuur als om haar ligging zware eischen aan het koor. Door het zakken tijdens het eerste couplet (2e en 3e regel) was de maatregel van den dirigent om niets te riskeeren «h opnieuw den goeden toon aan te geven, ongetwijfeld te verdedigen. De bassen kon den zich meer beheerschen en wat soepeler zingen; overigens klonk dit werkje goed. Het Jeugdkoor vergastte ons op drie leutige nummertjes, nl. „Ik heb ze gezien" en „Lekker Jongens!", beide getoonzet door den dirigent,^en „Mijn tante heeft een re genton" van Mar. Egberts. Werkelijk met pit gezongen en met een zeer gepaste imi tatie van bewegingen, hetgeen een harte- telijk applaus aan de zaal ontlokte. Eerlijk verdiend meisjes en jongens! „Het Kerkklokje" van J. D. v. Ramshorst was niet geheel zuiver, hoewel goed van opvatting. Als iets extra's willen wij vermelden het op heel keurige en zuivere wijze door Jan- nv Passchier gezongen solo'tje „Aan 't Wiegje".. Dat zij aller harten trof, getuigt de ademlooze stilte tijdens het uitvoeren. Klein maar dapper. Na een korte pauze kregen we een groot werk te hooren, nl. „Kerstzang", woorden van Isaac da Costa, en getoonzet voor Jeugd en Gemengd koor, en Soli door den dirigent Alb. J. Meijers. Aan het begin van den avond deelde de eere-voorzitter mede, dat de alt-soli van mej. C. Waasdorp, die door ziekte verhinderd was, gezongen zouden worden door een bariton. Deze „Kerstzang" is door den componist 6 deelen opgevat en geeft blijk van het juiste verstaan van den dichter. Met veel variaties en afwisselingen heeft de dirigent ons zijn werk vertolkt, dat ons zeer heeft bekoord. Hij weet gebruik te maken van het goede materiaal zijner leden. De inleiding op dit werk voirnt een or- gelvoorspel, gevarieerd op Gezang 229 1, welk vers door eenige Jeugdkoorleden werd ingezet en naderhand overgenomen door het groote koor, en deze inleiding bracht ons op de eigenlijke „Kerstzang, die massaal en overeenkomstig de woorden werd aange vangen. Het tweede couplet geeft ons aan leiding om de tenoren te prijzen, die een melodieuze partij hadden, die door de be- heerschte zang der overige partijen goed tot haar recht kwam. Heel goed geaccentueerd vonden wij de woorden: Wonderlijke! Raad! Almachtig! Eeuwienvader! Vredeheer! waarmede het 2e deel aanvangt, voorafgegaan door een fijn geteekemid kort voorspel. De 2 koralea wer den strak en met bezieling vertolkt. De twee sopraan-solisten: Mevr. Brouwer Pothoven en mej. C. Lindhout viel de eer te beurt een nog al stevig opgezet duet te vertolken, wat, behoudens 'n kleine weife ling, wel rvoldeed, terwijl het volgende vers voor koor met sopraan-solo van mevr. Brouwer keurig werd gezongen. Van de ge voelige en moeilijkste zettingen in dit werk noemen wij dit a!s het best geslaagde. Het slot van deel 2 20U dan een alt solo moeten zijn, doch door een Bariton gezongen. Als wij ons niet vergissen ver tolkte de dirigent zelf deze partij op heldere en duidelijke wijze. Het derde deel was meer een lofuiting. Gevarieerd met sopraansoli en duetten een geslaagd stuk. Het jeugdkoor komt 'n woord van lof toe ook voor 't overige in dit werk gepresteerde. Deel vier was compact en sJoot als een bus, waarin beide koren hun kunnen op zui vere en gloedvolle wijze toonden. Inderdaad schoon van toon eni opvatting, zouden wij dit deel als slotkoor wilden aanduiden. De unisone eang van deel 5, nl. 2 verzen op de melodie van Psalm 89, werd in over eenstemming met de woorden vertolkt. Do orgelbegeleiding vonden wij hier eenigs zins stootend, hoewel wij hier in de begelei ding een figuratie op deze Psalmmelodie mochten beluisteren. Het Amen! was mas saal en breed opgezet en vormde een waar dig slot van deze pittige, melodieuze en weldoordachte compositie. Ten slotte werdeij alle aanwezigen uit- genoodigd de slotzang van dit werk mede te zingen. Heerlijk, deze zang en muziek, waarin het heerlijke Kerstgebeuren op zoo 8choone wijze bezongen wordt, dat wij ons klein voelen. De alt-spliste mej. Padding kweet zich op uitnemende Avijze van haar taak, terwijl de orgelbegeleiding van mej. Hegeman, be houdens de gemaakte kleine opmerking, in goede handen was. Zij heeft mede een zeer zware taaie te vervullen gehad in dit groo te werk, en een 'bijzondere dank aan haar is welgemeend en verdiend Voordat de eere-voorzitter overging tot het dankgebed, bracht hij dank aan den directeur voor hetgeen hij met zijn koren ons dezen avond had doen genieten, als mede voor zijn composities. De beide koren kunnen wij van harte feliciteeren met hun dirigent. Wij willen daarom niet op een paar kleine afwijkingen wijzen, omdat wij over tuigd zijn tan ernstige studie en overgave; echter wanneer gij, leden, allen met nóg meer zorg let op hetgeen uw dirigent aan geeft (hetgeen overduidelijk is) dan twijfe len wy niet of u zult uw werk nog meer afmaken en op neg hooger peil brengen. NOORDWIJK AAN ZEE UITVOERING SOLI DEO GLORIA In de Herv. Kerk gaf de Christelijke Zang vereen. „Soli Deo Gloria" haar jaarlijksche uitvoering. Ds. C u p e d o opende met een woord van welkom. Het welverzorgde programma werd vlot en keurig afgewerkt en welkte wel den indruk, dat „Soli Deo Gloria", onder do lei ding van haar directeur J.Smi t, nog steeds groote vorderingen maakt. RTJNSBURG FEESTELIJKHEDEN Naar we vernemen hebben B. en W. zich bereid verklaard een eere --'"•rité te vormen voor de feestelijk len op 7 Januari, SASSENHEIM GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam in verga-» dering bijeen. De Voorzitter herinnert aan de blijde ge* voclens, die ons allen bezig houden. Weth. Warnaar vraagt daarna het woord en vindt gelegenheid den Voorzitter. Bur gemeester J. P. Gouverneur, te feliciteeren? met zijn Gisten verjaardag, welke hij gis teren mocht vieren. Door Ged. Staten is de beslissing tot goed keuring van het raadsbesluit tot aankoop van het terrein ten behoeve van het Gas bedrijf verdaagd. Aan de N.V. Mabeg is opgedragen het leg gen van een gasleiding van af de Warmon- derdam tot aan de Postbrug. Het stuk van af de Warmonderdam tot aan de spoorbaan kost f 3940. Het stuk van af de spoorbaan tot Leidschevaart f 2417.90. De Lichtfabrieken te Leiden hebben toege zegd voor gasvoorziening te willen zorg dragen, zoolang de gasvoorziening aan deze zuidzijde van het dorp nog niet door de gemeente kan geschieden. Reclames hondenbelasting. Een 6-tal be zwaarschriften moeten worden afgewezen, daar waakhonden onder de rubriek „luxe" honden worden gerangschikt. Het buiten werking stellen van art. 20 der Beheersverordening voor de Bedrijven ten ojizichte van het Waterbedrijf voor de jaren 1936 en 1937 wordt goedgekeurd. 75 opcenten zullen voor de gemeentefonds belasting 19371938 worden geheven, zooals verleden jaar. Een voorstel tot het aangaan van een geldleen ing van f 170.264 voor de scholen tegen 3M> pet. met een looptijd van 30 jaren wordt goedgekeurd. Eenige andere geldlee- ningen zijn nog in bespreking. De begrooting voor 1937 y--. De Voorzitter houdt voor de algemeene beschouwingen een korte rede. Vroeger hadden we een begrooting. waar bij we veel geld mochten toesteden voor het algemeen belang. De po3ten op de (begrooting zijn thans echter zeer besnoeid. De gemeente kan zoo doende niet meer leven als vroeger en een goed en zuinig beleid is noodzakelijk. Dit wil echter niet zeggen dat B. en W, geen bijzondere zorg aan de begrooting hebben besteed. De financieele commissie heeft ook van advies gediend en heeft ver dienstelijk werk verricht De heer Bisschops constateert dat er dit jaar geen algemeene beschouwingen zullen worden gehouden en hij kan daarom kort zijn. Verandering van de begrooting is prac- tisch niet meer mogelijk. Spr. dankt B. en W. dat zij met een sluitende toegrooting zijn gekomen. Het converteeren van leenin gen bracht hier en daar voordeel, wat uit den aard der zaak een blijvend voordeel zal zijn. 1 De heer Kortekaas is niet erg tevreden over <3e sociale politiek van B. en W. Da reinigingsdiensten worden maar steeds in werkverschaffing uitgevoerd, waarmede spr. zich niet kan vereenigen. De heer Beekman zag gaarne dat de be grooting een volgende keer iets vroeger werd overhandigd, daar men niet alles kan 'instudecren in zulk een kort tijdsbestek. Spr. constateert dat de belasting vrif hoog is en waarschuwt dat dit een rem kan zijn op de vestiging van vreemdelin gen in de gemeente. Spr licht voorts de houding van de R.K. fractie toe ten opzichte van het Burgerlijk Armbestuur. Deze instelling is voor het Katholieke deel van de gemeente beslist onmisbaar. De samenwerking tusschen ker kelijk armbestuur, diaconie en burgerlijk armbestuur schijnt goed te zijn. De Voorzitter licht uitvoerig de belooning toe van de losse werknemers bij de ge meente. De vuilnisophaaldienst geschiedt nog steeds gratis en wordt in werkver schaffing uitgevoerd. Wanneer het arbeids loon verhoogd zou worden moet de ophaal dienst de gemeentenaren gaan belasten. Ged. Staten maken er bezwaar tegen dat een vaste persoon wordt aangesteld bij de Gem. Reinigingsdienst Het Burgerlijk Arm bestuur is gebonden aan de Armenwet. Het is een oi>cnbare instelling, die aanvullend moet optreden. Het Burgerlijk Armbestuur blijft echter begrensd door een wet. Dat de gemeente Sassenbeini nog niet onder de noodlijdenden behoeft te worden gerang schikt is eon gelukkig feit De heer Vogelaar is het niet eens met do begrooting inzake de vergoeding in de kos ten van instandhouding van bijz. scholen* Ten behoeve van de afrekening over de ja ren 1934 en 1935 i3 voor 1 jaar te weinig in de begrooting geraamd. Voorts is er nog steeds geen afrekening tot stand gekomen over de jaren 1931, 1932 en 1933. De Voorzitter tracht den heer Vogelaar gerust te stellen over deze kwestie. De heer Vogelaar betoogt echter uitdruk kelijk dat hij zijn bewering handhaaft ert de toekomst zal leeren dat hij gelijk heeft. De begrooting van de gemeente zoowel als van de bedrijven wordt daarna goed gekeurd. Na de rondvraag volgt sluiting. DE AANRIJDING IN DE KERKLAAN Naar wij vernemen is het 7-jarig zoontje) van den heer Molkenboer aan de bekomen verwondingen overleden, DE IJSCLUB De Sassenheimsche IJsclub vergaderde in de zaal van café ,J)e Oude Post". In zijn openingswoord constateerde 'de voorzitter, de heer G. Vlasveld Jr., dat de geringe opkomst voor een deel te wijten is aan de vele andere vergaderingen en bijeenkomsten. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van f 850. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie her- DE KERSTTENTOONSTELLING Do Kersttentoonstelling in „Bloemlust" mag zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Niet alleen menschen van het vak bezoeken deze „show", doch ook vele bloemenliefhebbers buiten het vak vereeren „Bloemlust" met ecu kijkje te nemen. De commissie heeft bes(pten dat de ten toonstelling ook de 2e Kerstdag geopend zal zijn. Overwogen wordt om ook de volgende week nog een paar dagen „Bloemlust" open te stellen, omdat nog steeds nieuwe bloe men aangevoerd kunnen worden, B. V. L. In het Bruine Paard alhier werd de laat ste schietoefening van de najaarsoefeningen gehouden. Het was een verrassing voor de leden, toen zij op een zeer gezellig samenzijn terecht kwamen. Reeds bij het binnentreden deden de versieringen welke zijn aangebracht in de zaal ter gelegenheid van de hruüofsfcesten van het Vorstelijk Paar. feestelijk aan. De schietoefeningen namen een aanvang onder de muziek en zang van eenige wel wil' 'ende dames. De leden werd een consumptie aangeboden welke zeer op prijs werd gesteld. De gehecle avond heerschto er een gezet-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7