m esse. „VITALIS" PHILIPS ai DONDERDAG 34 DECEMBER 1936 EERSTE BT7AD PAG. a EEN van de ZEER WEINIGE geschenken, geheel geschikt voor oude monseben: DE MORGENSTOND NADERT Een troostboek voor Christenen In den avond des levens door DrJ.H.GUNNING J.Hz. Ing. f 2.90 Kloek lormut Keurige uitvoering Geb. f 3.90 Mei ctooU, duidelijke Utter gedrukt Id deD boekhandel ea b|J de uitgeven: I.!. R. J. SPRUITS UITGEVE8SMIJ - AMSTERDAM Pistrekenlng 18657 Heerengracht 112 - Telefoon 45041 DUITSCHLANDS KOLONIALE EISCHEN Het heeft er allen schijn van of de pro paganda, in Duitschland gemaakt voor het herwinnen der sinds den wereldoorlog te loor gegane koloniën, thans in haar culmi natiepunt is geraakt. Veel opzien heeft on langs gebaard de groote rede, waarin de president der Duitsche Rijksbank, Dr. Schacht, dit probleem nog eens voor de zooveelste maal heeft behandeld. Hij legde daarin het accent op de niet-sluitend te krijgen Duitsche volkshuishouding, welke voor bepaalde grondstoffen op aankoop in het buitenland aangewezen blijft, terwijl de deviezen ontbreken^ om tot deze aankoopen over te gaan. Niet onduidelijk was het antwoord, dat de Britsche minister Eden op deze uitlatin gen van Schacht heeft laten hooren. Hij zeide o.m., dat sommige volken zich bew penen, ver boven hetgeen hun welvaart zou toelaten, en dat het dienstiger ware door economische en sociale maatregelen den communistischen invloed te bestrijden, dan het geld dat voor boter is bestemd te beste den voor den aanschaf van kanonnen. Natuurlijk is men hierop in het Derde Rijk het antwoord geenszins schuldig ge bleven. Men heeft de vraag gesteld of een volk dat arm is daarom tevens weerloos zou moeten blijven. Zoo praat men langs elkan der heen: Engeland geeft to verstaan daf Duitschland credieten kan verkrijgen zoo het zijn koers, die er voor anderen als een bedreiging moet uitzien, wenscht te wijzi gen; Duitschland houdt vol, dat tot de eer ste levensbelangen van een natie de moge lijkheid van- een krachtig zelfverweer be hoort en zulks temeer naarmate men dich ter bij de Russische gevaren-zóne ligt. Eén enkel punt uit SchachLs rede blijft ook thans nog in Londen en Parijs naklin ken. Dat is die passage, welke over de nomische benauwenis van Duitschland spreekt en over den eisch, daaraan een einde te maken door teruggifte der kolo niën. De spanning zou anders te ver kun nen worden opgevoerd en onherroepelijk tot een explosie moeten leiden. Dit woord ex plosie heeft de hoofden ernstig verontrust en ook in de harten beklemming weten te wekken. Men brengt zich de rampen te binnen, die de wereld sinds 1919 met angst valligheid tracht te ontgaan, terwijl het wel lijkt, alsof zij met onafwendbaarheid nader bij komen. Het spreekwoord- van de be nauwde katten, die benauwde sprongen kunnen maken, doet in dit tijdsbestek dan ook weder meer dan ooit opgeld. Het is in deze stemming dat men te Pa rijs voorshands nog achter de schermen, de teruggave van althans een deel van het voormalig Duitsche koloniale gebied op nieuw is gaan overwegen. Parijs heeft ech ter in den loop der na-oorlogsche historie leergeld met Duitschland betaald. Het heeft de ondervinding opgedaan, en sinds Hitiers regiem een aanvang nam in versterkte mate, dat elk terugwijken voor Duitsche eischen aan de overzijde van den Rijn nieu we verlangens schijnt wakker te roepen. De Duitsche Michel, niet ten onrechte steeds als een schrale figuur afgeteekend. schijnt inderdaad, zoo redeneert men in de Fran- sche hoofdstad, onverzadigbaar te zijn. Officieus heeft men nu in Frankrijk stem men laten hooren. dat Frankrijk, voorzoo ver het zijn aandeel in deze zaak aanbe langt. bereid is Duitschland toe te staan hetgeen het wenscht. Men maakt daarbij echter de opmerking, dat zulks alleen mo gelijk is, zoo ook de andere betrokken mo gendheden tot een gelijken stap bereid zijn, terwijl bovendien Berlijn er blijk van moet geven, dat het voor een tegenprestatie te vinden is. Deze tegenprestatie zou moeien bestaan in het opgeven van den weerstand tegenover een nieuw Locamo-pact, hetwelk niet slechts West-, doch eveneens Oost- Europa zou moeten omvatten. Het zal de leiders van het nationaal- socialisme hard vallen, van het koloniale vraagstuk, dat in hun kringen als een pres- tige-kwestie wordt beschouwd, een voor werp van onderhandelingen te maken, doch alles wijst erop, dat het toch den kant van zulk een nieuw-Locamo uit zal moeten. Stemmen Rusland en Frankrijk van hun zijde toe in een nieuwe clausule voor het vaststelleg van den aanvaller, in te voegen in hun 'onderling vriendschaps- en bij standsverdrag, wij deelden reeds eerder daarover het een en ander mede dan zal dit wellicht tot het effenen van den moeilijken weg beduidend kunnen dragen. bij NIEUW TERREUR-PROCES IN RUSLAND De 34 Dultschers, die in de afgeloopen weken in Sovjet-Rusland zijn gearresteerd, zullen, naar men gelooft, binnenkort terecht etaan, beschuldigd van epionnage en fascis tische actie. Het Tass-agentschap meldt, dat de presi dent van den raad van volkscommissarissen, Molotoff den Duitschen ambassadeur heeft ontvangen in tegenwoordigheid van Litwi- noff. Het onderhoud betrof de anerstatles van Duitsche burgers. Levensverzekering Mij. NIJMEGEN Bnrfl. van Schaock Malhonslngal 2 HET GOEDE ADRES 1 De Spaansche burgeroorlog KOMT ER EINDELIJK INTERNATIONALE CONTROLE? Er is weinig oorlogsnieuws Spaansche weezen naar Amerika De plenaire vergadering van de Londeneche niet-i mme ngings-conumis- sie is gisteren opnieuw bijeen ge weest De indruk overheersdit, dat de ver gadering vorderingen gemaakt heeft op dien weg naar de organisatie van de internationale controle op de niet- inmenging. Tijdens de vergadering werd een aantal resoluties aangenomen, waar in de door de sub-oommissie gedane voorstellen bekrachtigd worden. In de eerste plaats werd met algemeene stemmen, met uitzondering van de stem Portugal, dat meende zijn vroeger principieel standpunt te moeten handha ven, de volgende resolutie aangenomen: .,De commissie, ten diepste doordrongen van de noodzakelijkheid, al het mogelijke in het werk te stelten, om den Spaanschen burgeroorlog te beperken en om te belet ten, dat zich uit dezen binnenlandschen krijg een toestand ontwikkelt, welke nadeel zou kunnen toebrengen aan de goede ver standhouding en harmonie tusschen de volkeren van Europa, overtuigd verder, dat deze doeleinden, slechts bereikt kunnen worden door strenge toepassing van het niet-inmengings-accoord, is eensgezind in de verklaring, dat het van het hoogste belang is, dat hei uitgewerkte controleplan ter verzekering van de toepassing van het accoord zoo spoedig mogelijk wordt gevoerd. leden der oommissie verplichten zich hun resp. regeeringien te vragen hun de tot dit doel noodige volmachten te verleenen' Vervolgens besprak de commissie de werkwijze, die aangenomen zal moeten worden, om de beide Spaansche partijen, die zich btainen tien dagen zulten moeten uitspreken, een definitief controleplan voor te leggen. Besloten werd, dat het ontwerp den eer sten Januari a.s. aan genoemde partijen zal worden toegezonden, tienzij voor dien tijd door een van de leden der commissip bezwaren gemaakt worden. De commissie besloot eveneens de tegenwoordagde regeeringen te verzoeken lord Plymouth vóór den vierden Januari haar meerlingen te doen ken-men omtrent de financieel© gevolgen van het oontrole- ontwerp. De vergadering ging uiteen, nadat beslo ten was in die tweede week van Januari wederom bijeen te komen. Hulp voor oorlogsweesjes Het consulaat-generaal der Dominicaan' sche republiek te Amsterdam deelt mede: De president der Dominicaansche repu bliek T r u j i 11 o, heeft dien Dominicaan- soRen geeant te Madrid, don Cesar To lec tin o, opdracht gegeven, kindenen. die slachtoffers werden van dien Spaanschen burgerkrijg, in de legatie, voor zoover mo gelijk, van voedsel en onderdak te voor zien. Tevens werd den gezant verzocht, spoedig mogelijk honderd weezen, die hui ouders gedurende den burgeroorlog verlo- naar de Dominicaansche republiek te doen expedieeren, hetgeen door president - u J i 11 o persoonlijk bekostigd worden. In opdracht van dien president bestudeert de Dominicaansche regeering, in overleg met de plaatselijke weldadigheidsinstellin gen, een plan, om naast dieze eerste hon derd weezen nog drie h vier honderd kin deren naar de republiek te doen enji- greenen. De opvoeding van deze kinderen door het gouvernement, tezamen met bo vengenoemde instellingen, worden bekos tigd. Zoowel met deze mensohlievende als met de verdere plannen van de i ring is men in officieel© en particuliere kringen zeer ingenomen. Uitwisseling van gevangenen Uit San Sebastian wordt gemeild, dat de laatste 400 gijzelaars, die zich te Bilbao agn boord van de „Alduna Mendi" bevon den, zijn ontscheept en ondergebracht in de gevangenis Larrlnaga. Volgens bericht uit Madrid zijn de fami lieleden van generaal Miaja uitgewisseld tegen die van den trad itionaldstischen af gevaardigde Bau. Over deze uitwisseling is onderhandeld door de generaliteit van Cata- lonië zonder tussdhenkomst van generaal Miaja, die voorzitter is van de junta van ver dediging van Madrid. De beschieting van Madrid De nationalistische batterijen aan den westelijken stadsrand van Madrid hervat ten gistemamiddag de beschieting van het telefoongebouw. De zich te de bovenste ver diepingen en op het dak van den wolken krabber bevimdiende waarnemers der volks front-artillerie moesten snoedig een heenkomen zoeken. Vier granaten kwamen op het gebouw terecht waarvan er twee zeer aanzienlijke schade aanrichtten. Tal rijke an-diere granaten kwamen in de om- gering van- den wolkenkrabber terecht Volgens bericht uit Seri.11 a zetten d© nationalisten hun offensief te den sector van Cordova nog steeds met succes voort. Wederom zijn verscheiden kleinere plaat sen door hen bezet De volksfronters bieden 9lechts geringen tegenstand. De rooden moeben zware verliezen heb ben geleden aan manschappen en oorlogs materiaal. De Japanseh-Russische verhouding VlsscherlJ-accoord weder verlengd Na langdurige ondeohandelingen heeft de RussisChe regeering er in principe in toe gestemd, het Japansoh-Russisdhe visscherij- accoord van 1928 voor een jaar te verlengen. De Japansohe ambassade te Moskou is door het Russische departement van bui- benlandsche zaken hiervan op de hoogte gebracht IntussChen gaan de onderhande lingen Pm bet nieuwe accoord soort DE ONDERHANDELINGEN IN NOORD-CHINA Tsjang Kai Sjek nog steeds gevangen Openbare^ gebeden voor zijn vrijlating De regeering van Nanking heeft be sloten, uitsluitend de luchtbombarde menten op de troepen van Tsjang Sjoe Liang gedurende drie dagen te staken. De regeeringstroepen rukken derhalve naar de Chineesche pers meldt, lang zaam, maar ononderbroken op in de richting van Sian Foe. In Nanking worden door de leden der verschillende christelijke confessies, door Boeddhisten en Moslims, openbare gebeden verricht voor de invrijheidstel ling van den Chineeschen president De Nanking-regeering verwacht, dat d onderhandelingen over de vrijlating van Tsjang Kai Sjek nog dagen zullen duren. De maarschalk en zijn vrouw zullen dan ook, naar men gelooft, niet tijdens de Kerst dagen te Nanking terugkeeren. Volgens geruchten houdt Tsjang Sjoe Liang zich gereed voor een vertrek naai buitenland. Hij zou dan echter eischen, dat zijn veiligheid tot zijn aankomst te Hong kong door Tsjang Kai Sjek persoonlijk ge waarborgd zou worden. De regeeringstroepen hebben Wei Nan aan den spoorweg Toeng Kwan-Sian Foe in genomen. Herhaaldelijk vliegen regeerings- vliegtuigen boven Sian Foe om te voorko men, dat Tsjang Sjoe Liang zich uit do voeten maakt De plannen der rooden Het operatieterrein der communisten in Noord-China is thans bekend geworden. Volgens dit plan wordt gestreefd naar de concentratie van de in Ning Hsia staande troepen. Vervolgens zal een gemeenschap pelijke opmarsch worden ondernomen om een verbinding met sovjet-Mongolië tot stand te brengen. Intusschen zou door de gevangenschap van maarschalk Tsjang Kai Sjek de Nan king-regeering tot werkloosheid worden ge doemd tegenover de communisten en tegen over de anti-Japansche elementen in het geheele land, niet in het minst in Nanking zelf. In welingelichte kringen verklaart men, dat er tot nog toe geen teekenen zijn, die er op wijzen dat men dit plan inmiddels heeft laten varen. VRAAGT POLIS VOOR JARIGE VERZEKERING LAMPEN en REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, TeleL 37033 Zwaanshals 374 DEN HAAG: Columbnsstraat 2, hoek Snezkade. HAARLEM Schoterweg 1 Telefoon 16659 HILVERSUM: Veerstraat 50 Telefoon 6819 (Adv.) Nu bevrijd van rheumatische pijn Het volgende schrijft ons Zr. M. F. te W.: „Ik begon Kruschen Salts te nemen na hevige aanval van rheumatische pijn in beide knieën. Het was zoo erg dat ik drie weken lang zelfs mün voeten niet op den grond kon zetten en 's nachts was de pijn bijna niet te verdragen. Mijn knieën kraakten van stijf heid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts en hield vol. Het eerste, wat ik opmerkte, was verbete ring, totdat tenslotte mijn rheumatische pij nen geheel verdwenen, en mijn knieën weer soepel werden. Ik ben een vrouw van 50 en moet mijn kost verdienen met verplegen een gesticht, en ik doe nu zonder eenige moeite precies hetzelfde werk als vrouwen half zoo oud als ik. U kunt dus trots zijn op de voordeden van Kruschen Salts". De voortreffelijke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes nerale zouten, welke het bevat, kunnen niet genoeg herhaald worden. Deze zouten sporen uw afvoerorganen aan tot betere, meer inten sieve werking. Het gevolg hiervan is dat d< afvalstoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schadelijke stof fen, o.a. van urinezuur, dat in vele gevallen de rheumatische pijnen veroorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezuiverd en Uw rheumati sche pijnen zullen geleidelijk verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten A 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. adv. België's buitenlandsche richtlijnen Niet langer wederkeerlge bijstand Het rapport van Carton de Wiart over de Belgische begroeting /au buiten landsche zaken bepaalt op bijzonder duide lijke wijze de nieuwe princiues der Belgi sche buitenlandsche politiek: België wil strikt trouw blijven aan de aan gegane verplichtingen, met naaie die, wel ke binnen het kader van den volkenbond vallen. Het vervallen van het Locarno-pact ont lastte België van zijn verplichtingen jegens Duitschland, maar werd vervangen door de overeenkomst van Londen van 19 Maart en behoudt zijn waarde jegens de andere mo gendhoden. België streeft er thans naar, ontheven te worden van de verplichtingen tot waaroor- ging van de Oostelijke grens van Frankrijk. Belgiës waakzaamheid voor eigen verdedi ging vormt een belangrijke bijdrage tot do handhaving van den vrede in Europa, daar zij ten doel heeft te verhinderen, dat het land een doorgang of operatiebasis wordt gericht tegen een der naburen. Dit recht vaardigt den nieuwen toestand, waarin Bel gië in ruil voor toegezegde hulp zich niet zou behoeven te binden tot wederkeengan bijstand. Het kabinet-Hirota niet populair I „Dictatoriaal of bureaucratisch" Aam dien vooravond van de vergadering van het Japansche parlement, die Zaterdag door d"en keizer geopend en dan tot Januari verdaagd zal worden, keeren de partijen zich in proclamaties tegen de regeering. In het bijzonder wordt de btenenland- sche staatkunde der regeering aangevallen partijen veroordeelen de houding der bewindsmannen, die zij dictatoriaal bureaucratisch noemen. De partij „van de arbeidersmassa" ver langt, dat het ministerie onmiddellijk zal aftreden. De politie heeft 4000 exemplaren van een door het oudst© parlementslid, Azaki, ge schreven vlugschrift, dat zich keert tegen de „dictatuur" van het kabinet-Hir beslag genomen. Werkvermindering in Duitsche industrie Gebrek aan textiel-grondstoffen De schaarsdht© aan grondstoffen in de Duitsche textielindustrie heeft een vermin, dering van het werk i-a de fabrieken ten gevolge gehad. Hilmar Stock, 'de natlonaal-socialisti- sche orgamisatieledder voor de textiel-in- dustrüe, constateert dit feit in een artikel in de „Deutsche Arbeiterkorrespondenz", waar in hij schrijft: „De arbeiders te de textiel industrie worden op de hoogte gehouden van den toestand. Zij weten, dat te den economischien strijd, dien Duitschland thans levert, de grootste offers moeten worden ge bracht en ze zullen ze brengen in den loop van 'dien volgenden winter, ondanks zorgen en de verminderde werkuren, hun zijn De verovering van Abessinië Zwitserland erkent Itallë's souverelnltelt. Het Zwitsersche ite/legraafagentschap meldt: Het Zwitsersche gezantschap te Rome heeft opdracht gekregen, de Italiaansche regeering mede te deelen, dat de bondsraad de Italiaansche souverelniteit over Abes sinië erkennende, dit gebied beschouwt als deel uitmakende van het consulaire gebied, dat direct onder dit gezantschap ressorteert De Zwitsersche gezant, Rueger, heeft Ciano deze mededeling gedaas," Heeft Koning Leopold trouwplannen De BrueseLsche „Demière Heure" bericht, dat binnen afzienbaren tijd de verloving te verwaohten zou zijn van koning Leopold III met de Deensohe prinses Alexandrine Louisa, nicht van koning Christiaan en van wijten koningin Astrid. Deze prinses is dochter van prins Harold, broeder van koning Christiaan en van prinses Ingeborg van Zweden, de moeder van koningin Astrid. De gemalin van prins Harold is prinses Helena van Sleeswij kHolst earn. Prinses Alexandrina Louisa werd op 12 December 1914 geboren. Zij heeft een zusier van 26 jaar, Feodora Louise, benevens nog m andere zuster en nog twee broeders. Koning Leopold zou volgens het blad in kwestie uit deze beide prinsessen een keuze d'oen, doch het zou prinses Alexandrina Louisa zijn, die zou worden uitverkoren, Zij is op dezelfde democratisch© wijze op gevoed als wijlen koningin Astrid en heeft o.a. artistiek boekbinden geleerd in een groote boekbinderszaak te Kopenhagen, waar zij met haar ouders en haar broers en zusters in een der drukste wijken woont Heit agentschap Belga verklaart in tusschen, dat „de berichten In een Brugselsch dagblad over een as. verloving van koning Leopold met een Deensche prinses, waarschijnlijk prinses Feodora Louise, de nicht van den Deenschen koning Christiaan, „volkomen onjuist en belachelijk" rijn". PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE GAAT UITEEN Rede van Hull in de slotzitting „Wij moeten den oorlog vernietigen, willen wfj niet door den oorlog vernietigd worden" Gisteren heeft te Buenos Aires de plechtige slotzitting plaats gehad van de pan-Amerikaansche conferentie. Tot de positieve resultaten van deze conferentie behooren een algemeene overeenkomst tot waarborging van den vrede in geheel Amerika; de overeen komst, om, in geval van 'n buiten Ame rika dreigenden oorlcg, elkander te con sulteeren en verder zich niet te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van andere Amerikaansche staten, en tenslotte de toezegging, te streven naar het sluiten van nieuwe handelsverdra gen, welke gericht zijn op een opheffing der tolmuren en herleving van het eco nomisch verkeer. De aankomst in Buenos Aires van den Pa raguaanschen minister van buitenlandsche zaken, die eerst op het laatste moment de uitnoodiging tot deelneming aan de conte- rentie had aangenomen, verlevendigde de besprekingen over het Chaco-conflict aan het slot der bijeenkomst nog even. docb de verwachtingen, welke door vele gede legeerden werden gekoesterd, dat een verzoening tot stand zou komen, gingen niet In vervulling. De pogingen tot bemiddeling tusschen bei de partijen, welke met elkander in conflict zijn, worden voortgezet en men hoopt het ge schil begin volgend jaar tie kunnen oplossen. Het hoogtepunt der besprekingen op de slotzitting der conferentie vormde de rede voering, welke door den staatssecretaris der Ver. Staten, Huil, zou worden gehouden. HuJl kon de bijeenkomst evenwel tengevolge van een plotseling opgekomen zware verkoud heid niet persoonlijk bijwonen, zoodat zijn rede door een der leden van de Amerikaan sche delegatie moest worden voorgelezen. „Oorlog niet Godsoordeel doch misdaad". In zijn rede doet de Amerikaansche staats secretaris een dringend beroep op de ver antwoordelijke staatslieden van de beide Amerika's en van de rest der wereld, zich eindelijk los te maken van de gedachte, dat oorlogen onvermijdelijk zijn. De volken die nen er zich aan te wennen, den oorlog als een misdaad van de menschen en niet als een Godsoordeel te beschouwen. Bijtende woorden richtte Hull in zijn rede tot die staatslieden, die de „doctrines van het militairisme prediken". „Degenen bevor deren den oorlog", aldus de rede, „wier stre ven slechts gericht is op roem en macht". Hull's rede schilderde vervolgens de ver schrikkingen van den modernen oorlog met zijn massamoord: „Wij moeten den oorlog vernietigen, willen wij niet door den oorlog vernietigd worden. Degenen, die op de ze tels zitten, van waaruit het lot van anderon wordt bestuurd, zijn dwingend verplicht geen weg ondoorzocht te laten, welke den oorlog zou kunnen verhinderen". Na een loflied op de democratieën wees Hull in zijn rede erop, dat de vrode in te toekomst verzekerd kan worden, door de volken op te voeden in de bewustwording van de oorlogsgevaren. Tenslotte werd in de rede gewezen op de resultaten der conferentie, terwijl uitdruk king werd gegeven aan de verwachting, dat de gedelegeerden ter pan-Amerikaansche conferentie de wereld 'n prachtig voorbeeld gegeven hebben in het waarborgen van den vrede. „Het heeft geen zin, te een wereld met zooveel wederzijdsche verplichtingen een kleingeestige isoleeringspolitiok te voeren er een „Chineeschen muur" te bouwen. Het is absoluut noodzakelijk, dat de Amerikaan sche vredeesthesis in de geihecle wereld wordtx De Fransche arbeidsgeschillen Blum heeft gisteren te Parijs een dele- itie van werkgevers ontvangen uit die be drijven, die door de stakingen worden onl- wricht. •fe delegatie heeft aan de pers een uit eenzetting gegeven van de omstandigheden, waaronder de arbeid in de metaaTindusrie werd gestaakt, zonder voorafgaande waar schuwing en onder inbreuk op het collec tief contract. Zij wees in het bijzonder op de gedaalde productie in de weken, die aan de staking vooraf gingen. Bovendien achtten de inge nieurs en meesterknechts het onmogelijk, onder indisciplinaire omstandigheden den goeden gang van hun werk te verzekeren. De delegatie verklaarde verder de door den voorzitter van den ministerraad voorgestelde arbitrage te hebben aanvaard, daar zij voor zijn argumenten met betrekking tot de na tionale verdediging moest zwichten. Bvendien, zoo zeiden zij verder, kunnende werklieden den patroons het recht niet ba twisten, als medewerkers diegenen te kiezen, welke zij daartoe geschikt achten. Het gaat er in dit geval om, in de fabric >n een onmisbaar minimum aan orde en tucht te handhaven, of afstand te doen van de exploitatie. Daarom kunnen de patroons geen arbitrage toestaan met b&trdkking tot ontslagkwesties. De secrertaris van ljet vakverbond van het Noorden. Dumoulin, heeft aan de. pers irkaard, dat de werkieden den arbeid wil den hervatten, doch geen enkel ontolag zul len aanvaarden. We1 stemmen zij er te toe, de dossiers van enkele stakers aan arbitra ge van den president aan het hof van cas satie onderwerpen, Mevrouw Einstein overleden Te Princeton in New Jersey is mevrouw Elsa Einstein, de echt.genoote van prof. Einstein, overleden. Ze was Einstein's tweede vrouw en heette van zichzelf ook Einstein. Zij waren neef en nicht. Mevrouw Einstein was zoowel echtgenoote als direc- trioe van den verstrooiden professor, die nooit in staat is geweest zich zonder hulp door de gewone maatschappelijke moeilijk heden van alledag heen te slaan. Hij heeft geen zintuig voor de werkelijkheden des levns, is verstrooid en vergeetachtig, kort om een onpractisch man. „Het is mijn taak", heeft mevrouw Ein stein een jaar of vier, vijf geleden eens ge zegd, „hem te beschermen en ik wil niet op den voorgrond treden, enkel omdat ik nu toevallig een vrouw ben met een be roemd man". Mevrouw Einstein heeflt haar taak uit stekend vervuld. Zij hield hem de bezoekers van het lijf, beantwoordde -voor hem alle telefonische mededeelingen en boodschap pen, deed zijn post af en zorgde voor zijn financiën. Een jaar of wat geleden is zij in Neder land geweest voor de begrafenis van haar dochter, mevrouw Kaiser. Mevrouw Einstein is 57 jaar geworden. Het regeeringsconflict op Cuba President Gomez' verdediging President Gomez van Cuba, die den geheelen nacht heeft gearbeid, om zijn ver dediging voor de aenaatsrechtbank voor te bereiden, is thans gereed voor den strijd met zijn aanklagers, ofschoon hij zich er zeer wel van bewust is, dat er geen hoop voor heim op vrijspraak bestaat. Zijn vrienden verzekeren, dat de presi dent zidh niet ln balltegsohap zal begeven, maar dat hij er de voorkeur aan zal geven rich terug te trekken op rijn landgoed te Santo Spirito, in de provincie Santa Clara. Intusschen staat de Cubaansdhe hoofd stad ondier strenge bewaking van een groote politfomadht, 'die tot taak heeft de orde te handhaven en incidJenten te voor komen. De CubaamscKe Senaat Heeft besloten den president der Culbaansche republiek Gomez af te zetten. Als zijn opvolger wordt genoemd Lare do-Brit. Korf Nieuws Generaal Denis, de Belgische minister van land'verdediging, heef£ bij de kamper Juist van de pers Libel 216-217: Kuyper in de caricatuur f 0.90 in omslAg 9 11.25 In band. Net zoo'n Interessante bnndel als COLUMN DE CARICATUUR Bestel ze bij uw boekhandelaar. UITGAVE: BOSCH KEUNING BAARN een wetsontwerp Ingediend, waarbij het contingent yoor 1937 op 84.000 wordt gei bracht. Een circulaire van het Duitsche mi nisterie van oorlog noodigt de geneesheeren uit, zich te doen inschrijven bij de recru- teeringsbureaux voor militaire artsen. Van 1 April 1937 af zullen verbintenissen kun nen worden aangegaan. Een vrachtauto, die een dertigtal werklieden vervoerde, is nabij Brussel ge slipt en in een sloot gereden. Twaalf der, mederijdenden werden zóó ernstig gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden! opgenomen. GEMENGD NIEUWS Verduistering bij de coöperatie De Toekomst Directeur tot een Jaar veroordeeld De rechtbank te Groningen heeft gis teren den 45-jarigen J. H. G., oud-directeur van de coöperatie „De Toekomst", wegens verduistering van ongeveer achttienduizend gulden, veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De eisch was één jaar. De officier van ju stitie had aan de rechtbank overgelaten in hoeverre clementie kon worden betracht. Jongen vermist De fungeerend chef van het bureau der kinderpolitie te Amsterdam verzoekt na mens die ouders de opsporing van Ar ie Ja- nissen, geboren 29 September 1918 te Am sterdam, die sinds 13 dezer wordt vermist. Signalement: lang 1.70 meter, frissche ge laatskleur, donkerbruin achterover gekamd haar, donkerbruine oogen, gekleed in grijs colbertcostuum en donkerbruine overjas. Arbeider uit een boom gevallen Onmiddellijk gedood De getneente-aiheiders W. v. M. te Has selt is gister bij het snoeien van boomen uit een boom gevallen. De man is onmiddellijk na het ongeluk overleden. als huizenbezit ntet zooveel omhaal meebracht, zou het toch wel een aangename en voordeelige belegging zijn, nietwaar? als U huizen koopt hij Algemeen Beheer en ze daar in beheer geeft hebt II geen risico, geen zorg, geen rompslomp. maar wel7 tot 12 rente na aftrek van alle kostea juist nu hebben wij zeer voordeelige aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan 7. Meerdervoort 259 Telefoon 333278. van Straaten's Woningbureau van 1892 Utrecht, Biltstraat 58bis, tel 104 'a geeft Inlichtingen omtrent alle te UTRECHT te KOOP ot te HUUR zijnde perceelen HET wc-! d b'1 BEKOORLIJKE VCLr vla Arnhem Woningbureau VIS^R Arnh.straat 3 VELP Telef 3653 i WONINGEN IN ELK EN PRIJS j Betrouwbare Adviezen Grootste service

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2