Qimw (ümtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken KERSTFEEST 1936 Voor nieuwe lezers JULIAN A VERLOVINGSLEPEL DE SAMENSTE' LING VAN DE BRUIDSSTOET 20 pCt. kortina! PALTHE HUIZE BEERENSTEIM Abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesiigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending4J0 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling tosse nummers 5 d. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5970 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 16e Jaargang attortentieprtjjcn: Van I tot 5 regelsI.ITVa Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeetingen van 1—5 regels230 Elke regel meernai Voor hel bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Vanwege het Kerstfeest zal het eerstvolgend nummer van ons blad ver schijnen op Maandag 28 December. Uw Koning zal u komen Onze aandacht gaat in deze dagen wel uit naar koningen en prinsen en macht hebbers der wereld. „Vroolijk Kerstfeest" hoort men in deze dagen van alle kant en wie in Den Haag wandelt door de vlagversierde en kunstig yerlichte straten zegt: ja. het zijn thans wel vroolijke Kerstdagen: de prinselijke bruidstijd vult Den Haag met vreugdege- 7 juich. En wanneer het Gode belieft, dan i volgt over eenige dagen een Koninklijk j huwelijk, vol van luister en aardsche groot- heid, een en al schittering van goud en edelgesteenten, van prachtige uniformen en pralende toiletten. Ja, de heerlijkheid der koningen dezer aarde kan groot en overweldigend zijn. Stel daar nu tegenover het Christus- feest, wat toch het ware Kerstfeest is, zooals de Bijbel ons het in sobere beelden teekent: een Kind, gewikkeld in armelijke doeken, gelegd in de kribbe van de vee- Stal, „omdat voor hen geen plaats was in de herberg" zelfs; van een paleis had Maria in haar stoutste verbeelding niet Jcunnen droomen. Grooter .tegenstelling is moeilijk denk- Ij baar: een prinselijk bruidspaar in een gou- l den koets en de Koning der eeuwen straks vluchtend op een slecht-gezadelde i ezel. En toch. ook zonder oog des geloofs kan men zien, dat in de grond der zaak de tegenstelling minder groot is dan zij lijkt Wel dienen wij, Nederlanders, daar bij te bedenken, dat wij door Gods gunst nog zeer bevoorrecht zijn. Hoeveel kro nen hebben zelfs de jongeren onder ons reeds zien rollen; hoeveel tronen begon nen te wankelen; hoeveel heerlijkheid van Koningen verbleekte in de glans van niéuwe heerschers; de keizer van Duitsch- Jrnd is een vergeten burger in Doorn, de ioning van Italië is het in zijn eigen land. Er is meer. In België hangt nog de rouw ever het verlies van een geliefde Vorstin, die op jeugdige leeftijd een plotselinge, tragische dood vond; het Britsche Impe rium trilde even op zijn grondvesten door toedoen van een vrouw, die naar glorie streeft en den Keizer deed vergeten, dat c het „de eer der Koningen is een zaak te doorgronden". Waarlijk, indien één geslacht het in de a praktijk leeren kan, dat „de grootheid idezer wereld voorbij gaat", hetzij ras of Jn gematigd tempo, dan zijn wij het en onze kinderen; en dus: „beter is een wijs Jongeling, dan een zot koning". „Ver- trouwt niet op prinsen, op des menschen- Idnd, bij wien geen heil is". Wie aanziet wat voor oogen is, die Ij komt stellig even onder den indruk van de i tegenstelling tusschen de koningen der •i aarde en den Christus Koning, liggend als armelijk kind in een kribbe. Want van Hem zong de Duitsche dichter terecht: „Hij is een Koning zonder heir; Hij is een Strijder zonder speer", gewapend mest „des Glaubens Worten". Wanneer wij echter constateeren hoe vergankelijk aardsche glorie is. dan geven we gereedelijk toe, dat de aardsche tegen- Stellingen wel bij helle lichtflonkering in 'hoogtijden des levens éven groot schijnen, doch het in werkelijkheid niet zijn. Er zit veel waars in de beeldspraak, dat het prinselijk bruidspaar thans in „sprookjes land" leeft; want hoe schoon alles is, de Sluier van het tijdelijke en de nevel van het vergankelijke ligt er nu reeds op. „De heerlijkheid der wereld gaat als een damp voorbij". Hoe gansch anders is het met het Koningschap van het Kind in de Kribbe. Van Hem geldt het woord van den laat- sten profeet: Uw Koning zal u komen, rechtvaardig, en Hij is een Heiland". Zulk een Koning heeft onze tijd en de menschheid van deze eeuw noodig. Er is meer vraag naar godsdienst en mystiek. Ja, aan de mystiek van een modern hei dendom vergapen zich thans groote vol ken en ook ten onzent bootst een beweging de Christelijke ceremoniën na om wijding te geven aan de bijeenkomst vol leiders- verheerlijking eenerzijds en menschenver- achting anderzijds. Ook daarom, omdat het menschdom zoekt naar religie, wijl het materialisme heeft afgedaan en niemand meer bevredi gen kan, ook daarom wordt van den Christen juist nu groote activiteit ge vraagd. Zoekt men een Koning; Hij is te vin den in de kribbe van Bethlehem; begeert men een Leider, die voorgaat en het offer van zijn leven brengt; het geruisch zijner voetstappen gaat nog steeds over de aar de: Hij bouwt zijn rijk en straks gaat in vervulling: Want eeuwig bloeit de glorie kroon, op 't hoofd van Davids grooten Zoon. Want een eeuwig Koning is Hij. Hij werd dat niet na zijn verheerlijking. Hij was het, vóór de Kribbe voor Hem toebe reid werd: Hij bleef het in de jaren van zijn vernedering; Hij blijft de Koning der eeuwen. Het is waar: Hij is een Koning zonder zwaard; zijn wapen is het Woord Gods. Juist in deze tijd van oorlogsdreiging om ons heen moeten wij vasthouden aam een Koninkrijk, dat niet van deze wereld is. Slechts enkele achterblijvers in een zooge naamde vredesbeweging schermen in onze dagen nog met de tegenstelling: Vrede op aarde en oorlog op het veld. Zelfs de massa, die niet naar de Schrift vraagt, komt tot de erkenning, dat deze tegenstelling valsch is en dat de vrede des harten mogelijk moet zijn ook te mid den van de oorlogsbrand. De Christus Koning is een heerscher zonder heir, want hij is allereerst Koning in het hart van een mensch; daarna Ko ning in Zijn Kerk hier op aarde, opdat deze de draagster van het licht zal zijn in de duistere wereld; ten slotte zit Hij als Koning in eeuwigheid, want Zijn macht is niet afhankelijk van wapengeweld of volkssympathie. Hij kwam in Zijn ver nedering om de wereld te redden en Zijn volk te verlossen en om zich zoo een eeu wig koninkrijk te stichten, welks glans nimmer verbleeken zal. Gelukkig is het land, welks inwoners uit Koninklijke mond mogen hooren, dat het Kind in de Kribbe als Koning komt, rechtvaardig en een Heiland in groote nood. Want deze Kerstgroet bracht in 1914 onze Koningin aan ons volk: „Het Kindeke Jezus heeft te allen tijd veel vertrouwen gevraagd. Het vraagt dat nog steeds. Aan ons de fiere moed Het dit te schenken. Laten wij met de herders gaan in het gebed naar de kribbe, naar het Kruis met al onze nooden en vragen. Tot ten slotte ons vragen ver stomt en ons gebed en geloof overgaan in aanbidding". „Christ avant tout"; Christus vóór alles. onze krant gratis tot en met 31 December. Ook ontvangen nieuwe lezers nog toe gezonden een exemplaar van ons JAAREIND-NUMMER. Wie een lezer aanbrengt voor minstens één jaar, zoowel als de aangebrachte zelf, heeft recht op de In ieder Christelijk gezin het Christelijk dagblad, zij de leuze. Afd. PROPAGANDA. JUICH DAN DEN HEER, MIJN ZIEL I Nu mag mijn ziel den Heer, mijn Zaligmaker, zingen Een danklied tot Zijn eer. een lofpsalm in de nacht: Gods Zoon daalt van Zijn troon om arme stervelingen Te zeggen: menschenkind. gij zijt van Gods geslachtl O onbegrepen heil. o wonder van genade: Gods Zoon aanvaardt de smaad der menschelijke trots. Gods Zoon draagt in het vleesch der zonde schande en schade. Gods Zoon wordt mensch. en wij. wij worden kindren Godsl juich dan den Heer. mijn zielen prijs Hem in uw zangen! Hij. 't Licht, zoo groot, zoo schoon, verbant voor u de nacht Hij is mijn eeuwig Heil: Hij leidt mijn wil gevangenI Hem zij mijn hoogste lied mijn leven lang gebrachtI (Nadruk verbodenLEO Kerstfeest Er zullen drie eerewach- ten worden opgesteld De afsluiting van den weg Omtrent het militair eerbetoon op 7 Januari, den dag van het prinselijk huwelijk, kunnen wij thans het vol gende mededeelen: Eerewachtendrie in getal, zullen worden opgesteld bij het Kon. Paleis Noordeinde, bij het Stadhuis en bij de Groote Kerk Die bij het paleis zal bestaan uit twee secties grenadiers er. twee sec ties jagers, te zamen 100. De vaan dels van beide regimenten zullen met vaandelwachten en de regimentscom mandanten aanwezig zijn. Ook zal de Kon. Mil. Kapel daar zijn opge steld. Bij het Stadhuis staat een eere- wacht van het Kon. Ned. Indische leger, in casu de koloniale reserve, ter sterkte van 100 man, eveneens met vaandelwacht en korpscommandant. Hierbij is ingedeeld het muziekcorps van het 5e regiment infanterie. Ten slotte de eerewacht bij de Groote Kerk. Deze zal zijn van de Kon. Marine en 48 man sterk zijn, name lijk een sectie mariniers en een sectie matrozen, waarbij het vaandel van het corps, terwijl de muziek hier zal verzorgd worden door de marinekapel met 6 tamboers en pijpers. Het eere-escorte in de Bruidstoet zal staan onder commando van kolonel E. A. F. baron Creutz, commandant van het 2e regiment huzaren en zal bestaan uit: een afdeeling Kon. Marechausssee te paard ter sterkte van 8 ruiters; een afdeeling van het korps rijdende artil lerie te paard, ter sterkte van 16 ruiters, alsmede 9 trompetters; een eskadron van 4 pelotons van heit 8de halfregiment huzaren, samengesteld uit de drie in Den Haag aanwezige eskadrons (waarvan twee pelotons achter in den stoet), voorafgegaan door den standaard van het 3e halfregiment huzaren en het muziek korps van dat regiment; een eerebegeleiding van 20 officieren en reserve-officieren in huzarenuniform met blauwe uitmonstering in cremonieele tenue met blauwe overjas, van wie er acht zullen rijden vóór de bruidsstoet en acht er achter. De overigen zullen naast de koets gaan; een afdeeling veld-artillerie te paard var het 2e regiment Deze volgt achter hef laat ste rijtuig onder commando van een officier en bestaat uit 12 ruiters en 12 trompetters met de pauken van het 6e regiment; diotds HOTEL POLEN AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 C2 lijnen} Aangenaam verblijf voor najaar en wl BILLIJKE PRIJZEN. twee pelotons van het eskadron van het 2e halfregiment huzaren, waarvan hierbo ven sprake is; een afdeeling van politietroepen te paard. Deze afdeeling zal den stoet sluiten. Zij zal staan onder commando van een officier van de militaire politie en 8 ruiters sterk zijn. Eerefronten langs den weg een eerefronit van 30 officieren en reserve- officieren (te voet), dragende de huzaren uniform met blauwe uitmonstering. Dit za' zijn opgesteld bij het standbeeld van Prins Willem I, tegenover het Kon. Pa'eis. De oud =te in rang heeft hier het commando. een eerefront van de officieren en reserve- officieren, geboren in de jaren 1909 en 1911. zal zijn opgesteld in de Torenstraat (Noord zijde), gekleed in ceremonieele tenue mei overjas, onder commando van kapit.-luit. ter zee W. A. de Jong; een eerefront van deputaties "an officie ren. reserve-officieren en beroeps-onderoifi- cieren van het Kon. Ned.-Indisch leger, da Kon. Marine en van alle korpsen der Kon landmacht. Dit eerefront stelt zich op aan de Zuidzijde en de Noordzijde van de Torea- straaL De officieren dragen verschillende gekleurde mantels Ook staat er op den Kneuterdijk een eere front, namelijk van gepensionneerde offi- sieren. Deze zullen gekleed zijn in de uni form, behoord hebbende tot het Kon. Ned- Ind. leger, de Kon. Marine en de Kon. land macht Het geheel zal onder leiding staan van gep. luit.-generaal C. A. Prins. Ten slotte is er een eerefront van ridders Militaire Willemsorde. Dit zal zich ook op den Kneuterdijk bevinden, links van het eerefront van gepensionneerde officieren. De leiding zal hier zijn bij den vooratter van de Vereeniging van Officieren, ridders Mili taire Willemsorde, gep. kolonel van het Kon. Ned.-Ind. leger. P. D. H. Frankamp. Eereposten langs den weg Langs den geheelen bruidsweg zul len eereposten worden opgesteld van alle onderdeelen van de Kon. weer macht in Europa. De manschappen zullen omstreeks 40 centimeter van elkander staan hetgeen tevens dient als afsluiting van den weg, op be paalde plaatsen, waar een sterke aan drang van het publiek te verwachten is, zal in twee gelederen worden op gesteld. Zoo noodig zal nog verster king van militaire politie optreden. Deputatiën van het korps adelborsten en het korps cadetten, elk sterk 30 man, met een hen vergezellend officier, zullen ge plaatst worden als eereposten binnen het stadhuis. Het geheel van alle troepen langs den weg staat onder bevel van den waarnemend gar nizoenscommandant, kolonel H. D. S. Has- selman. Alle troepen buiten 's-Gravenhage in gar nizoen moeten op 7 Januari omstreeks 5 uur in den ochtend in de residentie zijn. Na des namiddags half 7 gaan zij naar hun zoenen terug. In verband met het vroege vertrek uit de garnizoenen zullen de com mandanten de troepen op 6 Januari enkele uren laten rusten en overigens zeer lichte diensten laten doen. Het voertuigenpark bij het Witte Brue- kwartier zal in gebruik worden genomen door auto's van het korps motordienst en van de deputatiën. welke over organiek in gedeelde auto's beschikken. De troepen die als eereposten langs den weg optreden, zullen om half 10 hun plaat sen ingenomen hebben, de eerewachten om half 11. Eeresignalen Hoornblazers, opgesteld op den rechter vleugel van elk bataljon, optredende als eere posten. zullen telkens wanneer het hoofd van den vorsteliiken bruidsstoet tot op een afstand van omstreeks 50 meter is genaderd, het eeresignaal ..Wilhelmus" blazen. Dit is een eerebetoon aan de leden van het ko ninklijk huis en dient tevens om de nade ring van het prinselijk bruidspaar bij het voortschrijden langs den weg aan te kon digen en allen tot bijzondere aandacht te brengen. vanBOMMEL Mooie order voor de Scheepsbouw Vijf tankschepen voor Braziliaansche rekening. In zeer scherpe concurrentie met Ja- pansche, Deensche, Duitsche en Fran- sche Scheepswerven zijn door het gou vernement van Rio Grande do Sul (Brazilië) aan de N.V. Industrieele Maat schappij „De Noord" te Alblasserdam, de N. V. Boele's Scheepswerf en Machine fabriek te Bolnes, de N. V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Klop" te Slie- drecht en de N. V. „De Merwede" te Ne- der-Hardinxveld, vijf dubbelschroefmo- torschepen van 4000 ton D. W. elk be steld. Reeds vorige week ging het gerucht dat deze order verleend was, doch later kwam er een tegenspraak. Thans staat definitief vast dat deze order gegund is. Vooral in Alblasserdam heerscht groote vreugde over deze verruiming van werk gelegenheid, aangezien daar de werk loosheid nog zeer groot is. EERSTE KAMER 38 wetsontwerpen in een hall uur De Senaat is gistermiddag om 1 uur rustig, te midden van alle paradodrukte en feeststemming, bijeengekomen om een tda van 38 wetsontwerpen af te doen. Altemaal klein goed. Daaronder echter de Wet op de Middelen voor 1937 en de hef fing van opcenten op enkele bclastingeh voor 1937 en 1938. Voorts een aantal aan vullingsbegrootingen, naturalisaties, contin genteeringen en de Samenwerking van de tramwegen in Drenthe en Overijsel, de reor ganisatie van de tramwegen in Noord- Brabant Slechts bij één agendapunt werd het woord gevoerd. De R.K. heer v. S a s s e v. Y s s e 11 slaakte n.l. de klacht, dat bij het herstellen van monumenten vaak gewacht wordt tot ze op invallen staan. Dat is ge vaarlijk. Deze opmerkingen werden speciaal gemaakt in verband met het herstel van de Cunera-kerk te Rhenen. Minister Slot e mak er de Bruine was natuurlijk ook van gevoelen, dat te lang wachten verkeerd is. Dat gebeurt ook niet Maar de beschikbare middelen zijn beperkt en daarmee wordt gedaan wat mogelijk is. In casu is komen vast te staan, dat in het verleden op wonderlijke wijze pijlers hersteld zijn. Ze zijn eenvoudig opgevuld met mortel, een ijzeren pand werd er om heen geslagen en zoo werd iets verkregen zonder veel draagkracht en met als gevolg dat de Cunera-kerk bijna is ingestort. Te half twee werd da vergadering gesloten Tot? Vermoedelijk een der dagen van de volgende week. Want er is nog een en ander, dat vóór 1 Januari in het c»""»<5hlad moet. Zuivelbelangen De F.N.Z. vergaderde te Utrecht In het jaarbeursrestaurant te Utrecht is gisteren een algemeene vergadering gehou den, onder leiding van den voorzitter, den heer L. F. B r i t z e 1 te Usquert Deze hield geen openingsrede en gaf da delijk het woord aan den secretaris, die aadat hij de notulen had gelezen, de op deze vergadering bekende mededeelingen deed, waarin een overzicht gegeven wordt van wat er in de afgeloopen tijd is gebeurd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, Samenstelling van de bruidsstoet op 7 Januari a.s. Te Utrecht werd de jaarvergadering gehouden van de Chr. scholen voor M.U.L.O. in Nederland. Het nieuw clearing- en handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland is geteekend. De saneering in het bloembollenbe* drijf (slot). Doodelijk auto-ongeval bij Waarden- burg. Onze Land- en Tuinbouw in 1936. Het Financieel jaaroverzicht. De productenmarkt van Nederland in 1936. Zwitserland erkent Italië's souverelnw teit over Abessinië. De non-interventie-commissie wil stren ge controle op de Spaansche aangelegen heden. Geruchten over een a.s. verloving van den Belgischen koning. De toestand in Noord-China is nog niet opgehelderd. TIJDELIJK op ALLE prijzen van chemisch reinigen en verven (Adv.) RESTAURANT TAVERNE TEAROOM GESOIGNEE jE DAGSCHOTEL^ vanaf FL 1.25 LUNCH FL 1.50 DINER SOIGNé FL 2.-* FL 3.- la Carte. ORCHESTRE FARKAS JENO Pension, BUSSUM Telef. 4841 Thans voorzien van de nieuwste Centraio verwarming. - Gezellig Interieur. (Adv.j Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Elfectenorders, het tncas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beoratljd 31207 (Adv.) BETONHOUT KISTE NHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRirLEX Vraagt prijs - LIJSTWERK A dn Dr. H. MANNING'S Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. maakt het in- CJOÏflCaOVOTnti brengen ge- makkelijk. Verkrijgbaar bi, alle Apotheker, en Drogiate. a tl. 1.50 per doosje «an 12 stuks _Pr' H HAHNING'» Plir». Cbtm. F.lH.k, H V, DEN HAAG. Gewezen werd hierbij op de afzet der pro ducten en dit natuurlijk in verband met de muntdepreciatie. De botcrprijs die eerst st eg in ongeveer dezelfde /erhouding als de gulden daalde ten opzichte van het F.n- gelsch pond, is thans weer evenveel ge daald. Dit is zeer teleurstellend. Ook do stijging van de kaasprijs heeft niet lang aangehouden. Ook werd gewezen op de regeling van de oondensuitvoer naar Engeland. Gepoogd wordt om tot een algemeene kwaliteitsverbetering van de melk te ko men. Gewezen werd op de komende con- sumpiiemeïkregeling, diie de taxe-contrao ten en de prijsregeling zal afschaffen en do melkhandel minder in bescherming n-emt dan tot nu toe. De F.N.Z. heeft zich op voorstel van den Directeur-Generaal van de Landbouw ac- coord verklaard met het instellen van een exportkeuriog van zuivelproducten, mits behalve aan zuiverheid en samenstelling ook eischen gesteld zullen worden an do kwaliteit. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. F. Britzei te Usquert (aftr.) met algo- meene stemmen herkozen. Ten slotte werden de verschillende be* groot ingen vastgesteld. De algemeene be* grooting sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag yam j293,0601

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1