Land- en Tuinbouw in 1936 Wereldherstel brak zich baan )SÓ 3oo ZSo /so m h f 6 o /j? Productenmarkten in 1936 ii OT MDONDERDAG 24 DECEMBER 193Ö lAlweer een crisisjaar achter de rug! Hoeveel moeten nog komen? Dat zijn de verzuchtingen van duizenden joeren en tuinders in ons land in deze laatste i^en van 1936. Er mogen dan hier en daar lichtpunten lebben geflikkerd, spoedig waren die weer verdwenen en lieten ze ons weer in het •ekere waarheen onze koers te richten bij jns pogen om uit de moeilijkheden, die de ilgemeene wereldmalaise niet het minst de -agrarische bedrijven berokkent, te geraken. Bij het ingaan van 1937 is er zoo goed als liets, dat uitzicht geeft op een goed jaar, nets dat met blijde hoop vervult, want alles iaT. onzeker, dat, al moge er even ajioois ons toelachen en we noemen het al leel gauw iets moois dit al spoedig we< veJn het tegenovergestelde verandert. Het jaar 1936 gaf op land- en tuin- bouwterrein niet veel anders dan crisis- narigheid, crisisrompslomp, crisiswee roj te noteeren. Misschien ook wel omdat dit de meeste indruk op ons maakt en dus het meest spreekt. Maar als zelfs de hoogtijdagen, de tentoonstellingen in het teeken der be- drijfsmoeilijkheden staan, dan is dit wei een bewijs, dialt alles wat ons ter rein betreft door de algemeene nood toestand beheerscht wordt die op onze bedrijven een donkerrood stempel zet, I Het stempel van zorg. Bij de opening van de eerste agrari- dtche jaarbeurs, dit jaar als deel van de ).-Kajaars-jaarbeurs te Utrecht gehouden, heeft olde secretaris-generaal moedgevende woorden :proken en gewaagd van hoopvolle ver- liichijnselen op economisch gebied. We hopen lat hij die een ruime blik heeft op de al- ;emeene economische toestanden in de -ereld en in ons land in het bijzonder, juist afcezien heeft en dat deze opleving ook de tgrarisch: bedrijven zal meetrekken. In 1936 as daar nog niet veel van te bemerken. Alleen zooals we opmerkten een enkel ichtpuntje, dat tijdelijk verscheen. Zoo b.v. aanmerkelijke verbetering van de aard- ippelmeelprijzen wat voor de Veen koloniën van veel beteekenis is. De tarwe- uw moge volgens den Minister voor len Nederlandschen akkerbouwer het meest foordeelig product zijn en bevredigende re sultaten afwerpen, de prijs daalde in October tóó dat de richtprijs met 50 cent verhoogd moest worden. Het jaar was ingegaan met r de zeer teleurstellende mededeeling van den Minister, dat de -richtprijs verlaagd werd met gulden en van 10 op 9 gulden werd ge wacht. om „meer eenheid te krijgen in de steun verleening aan de landbouwers". Ook de verbouwers van suiker bieten moesten een veer laten „ten algemeenen bate" daar het areaal met 10 werd verlaagd; 5 hiervani werd aan de Veenkoloniën gegeven en de rest gereserveerd voor het weg werken van mogelijke onbillijkheden bij de verdeeling van het areaal. Over het algeheel genomen (uitzonderingen cijn er steeds en dus ook hier) is het in tomen van den Nederlandschen d ij zonder laag te noemen. De >oekhoudbureaux hebt.n door hun publica- ies dat duidelijk aan het licht gebracht. Uit- 1( jezonderd in de enkele gebieden waar het Jfeemiddeld jaarinkomen van den boer op 1200 in 1600 gulden komt blijft het in verreweg Jde meeste gevallen beneden de 1000 gulden :n beloopt het vaak niet meer dan enkele a ïonderden guldens, veel minder dan de steuntrekkende werkloozen gemiddeld onit- mgen. Met de veehouderij is het over het ilgemeen droevig gesteld. De indertijd in uit licht gestelde richtprijs van 5 k 514 cent per iter voor de con. umptiemelk is niet bereikt, 3 erwijl nog dezer dagen bij de behandeling /an het Landbou vcrisisfonds door den Mi nister is gezegd, dat een riohtprijs van 6 cent Voor de melk niet te 'hoog genoemd kaïn Worden. Of deze bij de nieuwe consumptie- nelkregeling, die aan het eind van dit jaar n het uitzicht gesteld werd en 1 April a.s. werking zal treden, er beter op zal worden een vraag, die wijselijk nog onbeantwoord noet blijven. Wij verwachten er niet veel ran. Wel te verstaan van eenige pri;sverbe- ering. Niet onmogelijk is, dat de regeling op tich zelf een beter functioneren van het dis- ributieapparaat meebrengt. In zoover kan iet voor eel geven. Door het prijsgeven van de guldenwaarde s de melkveehouderij opnieuw in 't gedrang eekomen. Al is de toeslag op de melk sinds ïien vergroot, toch is daarmede de schade niet goed gemaakt. Door de veel hoogere irijzen, die voor het veevoeder betaald moe ien worden zijn de productiekosten van de melk veel meer gestegen, dan waarmee de toeslag verhoogd is. Deze is n.l. van 2,00 op 2.40 gebracht, terwijl volgens berekening de verhoogde productiekosten op 0,60 gesteld moeten worden. Ook de pluimveeteelt is van ie muntdepreciatie de dupe geworden. Deze och zijn reeds gedupeerd door het feit, dat ze ;een restitutie van de graanrechten krijgen, erwijl nu de voederprijzen nog eens extra luurder geworden zijn. Daartegenover staat iet verbod om de- eierprijzen extra te ver mogen. Wel is door den Minister een bedrag van 2 millioen gulden verstrekt om de eier- prijs te stimuleer en, doch dat blijkt een on voldoende effect te hebben. De groote oprui ming die onder de kippen gehouden wordt, _.rde prijs van de slachtkippen drukt, is wel een bewijs dat kippen houden geen winstgevend bedrijf is te noemen. Voor de kleine boeren is wel wat gedaan daar ze niet meer in staat waren om zich zelf te helpen. Daar wordt groote ar moede geleden. Door het toekennen van be dragen van 25,40 of 50 gulden is in de eerste Rood eenigszins voorzien, doch afdoende is, zooals licht valt te begrijpen, dit middel niet. De pachtwet, die reeds door de Tweede Kamer is aangenomen, zal voor de pachters veel verbetering kunnen geven en hen meer bedrijfszekerheid verschaffen, doch geeft daarentegen ook weer veel ambtelijke In menging, waarvoor het boerenbedrijf niet bijzonder geëigend is, al hebben de crisis maatregelen de landbouwers er wel meer en meer aan gewend. De hypotheekboeren moesten vernemen, dat de regeering afwijzend staat tegenover een Staatshypotheekbamk. De varkens hebben ook dit jaar weer voor het onvermijdelijk rumoer gezorgd. De beruchte baconcontracten werden vervangen door vrije inschrij vingen. die eerst bevlekt werden met het opzetten van een z.g. kop, en by de tweede inschrijving abnormaal laag waren, doch al met al heel wat voor deel gaven voor die Slaat der Neder landen, daar er volgens de contracten jarenlang 4,80 was gegeven voor het zelfde als waar nu maar van 80 tot 99 cent voor betaald behoeft te worden. De Bond van varkenshandelaren meende reden te hebben om de varkenscentrale te kunnen dagvaarden, daar men van oordeel was, dat het Zwanenbergconcern onrechtma tig bevoordeeld werd. Voorts nam de heer S. van Zwanenberg zijn ontslag wat minder betreurd werd dan het heengaan van den heer W. de Jong als voorzitter-directeur van de veehouderij cen trale. Nu we toch bezig zijn met enkele persoon lijke aangelegenheden kunnen we ook herin neren aan het conflict tusschen het Crisis- zuivelbureau en den Minister van Sociale Zaken, over het verdeelen der consenten, die de Minister wilde reserveeren voor bepaalde bedrijven, die daarvoor in aanmerking zouden komen, wat het crisis-zuivelbureau aanlei ding gaf om en bloc te bedanken. De tuinbouw in alle vertakkingen lijdt niet minder dan de landbouw. Vooral omdat we voor onze tuinbouwproducten aangewezen zijn op het buitenland. En het buitenland legt ons nog steeds groote belemmeringen in de weg; als daar zijn conitingeniteeriingen, de- viezenregelingen, verhoogde invoerrechten en invoerverboden. De autarkie, die in verschil lende landen, welke vroeger goede klanten van ons waren, hoogtij blijft vieren, maakt het onze tuinders bijzonders lastig, waar nog bij komt, dat onderscheiden landen ook een plaats op de wereldmarkt gaan innemen als leverancier, waar ze voorheen afnemer waren. Amerika laat onze narcissen wel weer binnen komen, doch weet wat met de eene hand geopend wordt met de andere weer potdicht te sluiten door de voorwaarde van de heetwaterbehandeLing te stellen. De saneering in <je bloembollenteelt heeft heel wat beweging onder de bollen- kweekers gebracht en, helaas, verdeeling bracht, wat zeer te bejammeren is, daar eenheid thans meer dan ooit noodig is. Ook in het bollenibedrijf wandelt men evenmin als elders in de tuinbouw op rc De snijbloemencultuur heeft een zeer nood lijdend bestaan, steun wordt niet verleend de prijzen zijn ver hemden de kostprij; en de regeling van de minimumprijzen i niet van beteekenis om het nadeelig verschil tusschen kostprijs en opbrengst eenigszins weg te werken. Toch moet men de energie bewonde ren, die tot uiting kwam in verschil lende tentoonstellingen, welke dit jaar gehouden werden. De Primavera te Rotterdam, Kleurenpracht in Amster dam, 't Volle profijt te Enschedé, de Westlandsche bloemen- en fruitten- toonstelling te 's-Gravenzande (die te Poeldijk was een mislukking doch ging niet van de tuinbouw uit) en meer andere, ze getuigen van de veerkracht en de ondernemingslust van velen in land- en tuinbouw. Ook het oprichten van een nationale vereeniging voor de griendcultuur is daarvan een bewijs. Het rapport van de commissie-Van Loon over de crisismaatregelen heeft enkele nieuwe perspectieven gegeven. Zal dit rap port uitgangspunt vormen van wijziging in de uitvoering der crisismaatregelen, dan zal aan de verschillende centrales meer uitvoe rende macht gegeven worden, waardoor de administratieve maatregelen aanmerkelijk be perkt kunnen worden en bovendien de pro ducenten meer gelegenheid krijgen hun eigen belangen te behartigen, terwijl daarnevens verschillende werkzaamheden van crisismaat regelen, die een blijvend karakter gaan ver- toonen kunnen overgebracht worden naar de Directie van Landbouw. In de land- en tuinbouwbedrijven, waar men vooral wat de productie be treft zoozeer leert kennen de afhan kelijkheid van Hem, die hemel en aarde schiep en nog onderhoudt en regeert, gevoelt men thans wellicht meer dan op andere terreinen, hoe be angstigend het is als God zijn zegen onthoudt aan het werken der men- schen. Alleen blijvend vertrouwen op Hem kan ons bewaren voor opstan digheid en ontevredenheid. Dat vertrouwen wenschen wij onze boeren en tuinders in deze moeilijke tijden opnieuw toe. Mag in 1937 een gunstige wending komen in de reeds jaren durende cri sisnood, die over onze bedrijven kwam. Opgaande Conjunctuur in de V.S. Ook e :miga verbetering in den economischen toes and van ons land Zal de bewapenings wedloop de hausse verder stimuleeren? „The best prophet of the future, is the past", schreef Lord Byron. Bestu deer het verleden, als ge de toekomst wilt voorspellen", zeide Confusius en vele andere groote denkers schreven analoge gedachten neer. Het streven om een tipje op te lichten van de sluier waarin de toekomst is gehuld is ner gens zoo' groot als op de beurs en daarom is het logisch, dat men op het eind van een jaar, als de scheurkalen der gelijkenis gaat toonen met een versleten dubbeltje, een terugblik werpt in het verleden om daaruit zoo mogelijk een prognose te maken voor de toekomst. Over wat er dit jaar In financieel opzioht in de wereld is gebeurd, valt heel wat te schrijven, want 1936 was rijk aan schokken de gebeurtenissen. De voornaamste daarvan was wel de val van het goudblok en het scheen of eind September de valutachaos in de wereld haar hoogtepunt had bereikt. Echter, als de nood het hoogst is, is de red ding in den regel het meest nabij. Toen ner gens uitkomst scheen in de totaal ontred derde valutaverhoudingen, werd het mone tair drieihoeksverorag tusschen Groot-Brit- tannië, de Ver. Staten en Frankrijk gebo- i, waarbij zich later België, Zwitserland Nederland aansloten. Deze overeenkomst op internationaal monetair terrein achten wej dg meest bemoedigende gebeurtenis het afgeloopen jaar, omdat hiermede een belangrijke stap werd gedaan in de rich ting der internationale stabiliteit der valu ta's. Zeker, we geven het toe, de voor-oor- logsche verhoudingen zijn niet ten volle weergekeerd. Toen wist men, dat een pond sterling twaalf gulden en de mark zestig cent waard was. Onbezorgd, gelukkig en tevreê ging het grootste deel der bewoners in dit tranendal door het leven. Onzen Minister-President dient men toe te geven, dat men het monetaire acooord, dat eiken dag kan worden opgezegd, met eenige reserve dient te bezien. Ook sluiten we er de oogen niet voor, dat van een nor maal verkeer geen sprake kan zijn zoolang handel nog aan vele banden gelegd is door contingenteeringen, clearing etc. etc. Maartodh is er geen reden tot pessimis- _j, omdat het recept van Confusius pog altijd niet verouderd is. Wie 'de wereldgeschiedenis nagaat, weet, dat magere en vette jaren elkander altijd hebben opgevolgd, dat geen crisis zoo lang duurde, of er kwam eens een eind aan, en wed juist dan als niemand een uitweg meer zag. Met vertrouwen mag daarom de toe komst worden tegemoet gezien, want sdj beigt nog groote mogelijkheden in zich, Men denke maar aan het luchtverkeer, dat nog in het allereerste stadium van op bloei verkeert, aan de radio, telefoon, elec- triciteit, kortom er zijn tal van factoren aan te wijzen, die voor de toekomst het goede doen verwachten als het herstel maar door wil zetten en de opleving m stand kan wor den gehouden. De beurshausse van 1929 vond haar aanvangspunt in de internatio nale valutastabilisatie van 1925. Ook thans vond een valutastabilisatie plaats, echter op een tijdstip waarop het wercldherstel zich reeds eenigen tijd had baan gebroken. Daar om mag de hoop worden uitgesproken, dat deze internationale overeenkomst de op gaande wereldconjunctuur yerder zal sti muleeren en dat het gelukken moge de ex cessen van de jaren 1929 te vermijden. „De depressie is voorbij" juichte enkele weken geleden de National City Bank of New-York. Doch zij zette tegelijkertijd een dom per op deze vreugde door te wijzen op het groote aantal werkloozen, dat zich nog steeds in de V.S. bevindt en onge veer vier millioen man bedraagt. Toch moet ook hier de keerzijde van de me daille in het oog worden gehouden. Immers: het is en blijft voor Roosevelt een enorm succes, dat dit aantal nog geen vierde bedraagt van wat het en kele jaren geleden was. Toen de Amerikaansche President aan het bewind kwam stond deze voor de vrijwel hopelooze taak een leger van 17.000.000 werkloozen aan werk te helpen. Men moet zeggen, dat Roosevelt er men moge over zijn proefnemingen denken wat men wil in geslaagd is zijn financieele- en economi sche politiek met succes door te voeren. Dat hij hierin geslaagd is dankt hij aan .de rijke economische natuurlijke hulpbronnen waarover het land beschikt Roosevelt heeft op kunstmatige wijze „koopkracht gescha pen". De devaluatie van den dollar, de wij ziging in de bankwetgeving, de bonusultkee- ring aan de oud-strijders, de accumulatie van de goudvoorraden tot een ongekend record, de budgetaire politiek van de Over heid en last not least de wijziging van de mentaliteit van het publiek, hebben het land er bovepop geholpen en het gaat in regel matig tempo vooruit. De eerste presidentsperiode van Roosevelt is intusschen voorbij en de verkiezingen be- teekenden voor hem onlangs een ongekende overwinning. De massa heeft zijn politiek het verleenen van behoorlijke bestaans voorwaarden voor het Amerikaansche volk goedgekeurd, en men mag aannemen, dat de V.S. een tweede periode van constructieve welvaart tegengaan. Dat Wallstreet hierop nog niet gunstig heeft gereageerd is voor een groot deel te wijten aan politieke invloeden. De heeft in het afgeloopen jaar een behoorlij ken omvang aangenomen. De auto-producen ten hebben een mooi 1936 achter den rug en -/.ij hopen op een nog mooier 1937. Vermoede lijk zal over het afgeloopen jaar de totale productie 4.600.000 eenheden bedragen 4.119.811 wagens). Men rekent voor 1937 op een productie van 5.000.000 wagens. In 1929 bedroeg de productie ca. 5V£ mil lioen eenheden, zoodat het peil van voor de crisis nog niet is bereikt. Een groot aantal wagens gaat in leeftijd reeds den gemiddel den levensduur te boven en dit rechtv digt de verwachting, dat nu het economisch herstel verder om zich heen grijpt, ver ging op toenemende schaal zal plaats vin den. De omstandigheden zijn daarbij loopig nog van dien aard, dat de belangstel ling grootendeels op wagens van niet te dure prijsklasse gericht zal zijn. De oliesituatie is in 1936 sterk verbeterd. De jarenlange pogingen om productie en consumptie met elkander in evenwicht te brengen beginnen thans resultaat af te wer pen. De sancering van deze bedrijfstak is thans een heel eind gevorderd en de Maat schappijen hebben over het afgeloopen jaar mooie winstcijfers kunnen boeken. Shell Union trof zelfs een regeling voor het ach terstallige preferente dividend zonder dat het haar bijzondere krachtsinspanning kostte. De laatste weken 'hebben bovendien verschillende ondernemingen de prijzen kun nen verhoogen, hetgeen natuurlijk de renta biliteit verder verbetert. De staalindustrie heeft een prachtjaar ach ter den rug. De bedrijvigheid bedraagt mo menteel 79 pCL van de capaciteit, hetgeen een nieuw hoogterecord is sinds het begin van de herstelperiode. Een maand geleden was de bedrijvigheid 74 pet, bij het begin van dit jaar 70 pet. verleden jaar 48 pet tegen 62 pet. in 1929. Eenige fabrieken werken thans weer op meer dan 90 pet. van de capaciteit en zelfs werken eenige ondernemingen op volle kracht De prijzen zijn tot de hoogste stand sinds 1929 gestegen. De grootere koopkracht, de toenemende consumptie, de algemeene opleving heeft de vraag naar kapitaalsgoe deren sterk geprikkeld. Aanvankelijk in zeer bescheiden mate heeft ons land van de betere internationale verhoudingen geprofiteerd. Toch gloorde de dageraad reeds onder het regiem van den gouden standaard. De depreciatie van den gulden door velen verlangend verbeid bracht echter een volslagen omwenteling in de mentaliteit te weeg. Op de beurs brak zich een ongekende haussebeweging baan en men zag koeien met gouden horens alom uit den grond als paddestoelen oprijzen. Wekenlang had het optimisme de overhand en eerst de slechter wordende politieke ver houdingen in ons werelddeel deden het pu bliek tot bezinning komen. Nu valt niet te ontkennen, dat de laatste weken de teekenen zijn toegenomen, welke op een verbetering van den economisohen toestand van ons land duiden. De deprecia tie van den gulden kwam op het meest gun stige oogenblik: juist toen zich overal het economisch wereldherstel duidelijker accen tueerde en voor Ned. Indië een „grondstof fen-hoogconjunctuur" was ingetreden (waar over elders meer). Kort na de deprecia tie verklaarden tal van Directies van Ned er- land sóhe Maatschappijen, dat zij hiervan een gunstige invloed op de winstcapaciteit verwachten, terwijl de afzetmogelijkheden in buiten- en binnenland vermeerderden. In de cijfers van onze handelsbeweging is dit laatste intusschen nog niet erg merkbaar go- worden, doch inderdaad zijn er nu toch weer takken van industrie, die op volle ca paciteit werken. Vooral de verklaring van Philips, kort na het vrij sombere jaarver slag, werkte hier als een openbaring. Onze werfindustrie. die kort geleden nog aan den rand van den afgrond stond, is momenteel - behoorlijk va.n werk voorzien en zelfs slaagt men er weer in buHénlandsche op- c-hten te veroveren. Daaruit blijkt wel, dat de aanpassingspolitiek van het kabinet- Colijn nog zoo kwaad niet is geweest en dat bezig zijn de achterstand op onze con currenten in te halen. En moeten we nog wijzen op onze scheepvaart, die de laatste maanden steeds meer schepen in de vaart heeft gebracht, terwijl nieuwe schepen op stapel worden gezet? (De H.A.L.l). Men heeft hier het leed achter den rug en uit het koersverloop op de beurs blijkt wel. dat men voor onze Scheepvaartwaarden de toekomst gunstig inziet De meeste fondsen hebben trouwens een aanzienlijke koersstijging achter den rug. Dit moet straks ook weer tot uiting komen in de belastingontvangsten van de Overheid, die veel reden heeft om yfo </oo /txrrz A cC**n. 'fcc&et. 'N •f -11;; N i x*- V i De Amsterdamsche Beurs m 1936 Rubberprijs op hoogte record sinds jaren In de thee- en suiker cultuur zijn de moei lijkheden nog niet over wonnen Krachtig herstel op de beleggingsmarkt Wat zal de Amsterdamsche beurs in 1937 te zien geven? Wallstreet zal ook nu de toon aangeven, waarbij men natuurlijk rekening heeft te houden met de splitsing tusschen grondstoffenlanden en de staten die zich met het veredelingsverkeer bemoeien. Het is aan geen twijfel onderhevig of de koloniale afdeeling zal de grootste aandacht trekken, omdat men groote verwachtingen heeft van de stijging der grondstoffenprijzen waardoor de rentabiliteit van tal van cultures is ver beterd Onderstaand staatje illustreert dui delijk welke verbeteringen het prijsverloop de laatste jaren I. 3 8 gj 5 %4 1 d g i -9 3 Ia fcc 1 i* S t- c O O c c sjalt ad 3 jZ oJ o Ij al tf 75 =3 co O W W Deze prijsstijgingen zijn voor een deel het resultaat van een verbetering, die is inge treden in de statistische positie van de be trokken producten. Voor rubber geldt dit al heel sterk. Het jaar 1934 heeft voor deze tak van bedrijvigheid de restrictie gebracht en allengs heeft deze internationale overeen komst een uitstekend effect gesorteerd. UIL 1936 zal de wereldvoorraad geslonken zijn tot 580.000 ton (v. j. 711.000 ton), terwijl het verbruik zich de laatste jaren als volgt heeft ontwikkeld: 1932: 692.000 ton; 1933: 824.000 ton; 1934: 944.000 ton; 1935 942.000 ton; 1936 (raming): 1.000.000 ton. De V.S. ne men hiervan bijna de helft voor hun reke ning. De productie was in het laatste jaar 870.000 ton, zoodat de voorraden met 130.000 ton konden dalen. De stijging van de rub berprijs heeft het Internationaal Comité on langs doen besluiten de restrictie te ver zachten en de exportquota voor het eerste en tweede kwartaal 1937 te stellen op 75 en SO pet. van de standaardtonnage, hetgeen voor het eerste kwartaal neerkomt op een stijging met 10 pet. vergeleken met het laat ste kwartaal van 1936. Waar de prijs niet is gedaald zijn qus de vooruitzichten voor on ze rubberondernemingen opnieuw verbeterd. A'dam Rubber passeerde dan ook de 300! Echter zal moeten worden afgewacht of de maatschappijen de quota-verhooging zullen kunnen bijhouden, m.a.w. of zij over de hulpmiddelen beschikken om op korten ter mijn hun productie tot 75 pet op te voeren. Hoe het echter ook zij de toename van het autoverkeer en de verdere gunstige verwach tingen hieromtrent zal ook aan de rubber- situatie in 1937 ten goede komen. Gevaren van de zijde der synthetische en geregene reerde rubber zijn vooralsnog niet te wach ten. De vooruitzichten van de theecultuur De tweede cultuur, die echter minder goede vooruitzichten biedt dan de rubber, is de thee. Men worstelt hier nog altijd met de moeilijkheden welke voortvloeien uit de te groote aanplant zelfs in de eerste cri sisjaren van de grootere ondernemingen. ten aanzien van de Staatsontvangsten de toekomst optimistisch in te zien. Intusschen moet het beleggend publiek natuurlijk afwachten of de hooggestemde verwachtingen in vervulling zullen gaan. De koersverbeteringen, die hebben plaats ge vonden zijn immers niet gebaseerd op een werkelijk ingetreden verbetering van het j?'edrijfsleven maar alleen op een vermoe delijke verbetering daarvan. De groote vraag is nu maar of men het bij het goede eind neeft gehad. Hiertegenover kan gesteld wor den, dat de beurs in den regel niet ver mis tast, zoodat er alle reden is om de economi sche toestand van ons land gunstig in te zien. Daarmee zeggen we natuurlijk niet, dat met één slag alle werkloozen weer aan het werk zullen gaan. De opleving zal zich in zeer geleidelijk tempo voortzetten. Naar mate meer werkloozen in het bedrijfsleven emplooi vinden zal de welvaart verder ora zioh heen grijpen, de koopkracht stijgen, de R^ümuleèrd.06116"1611 6n het herstel worden Voorwaarde daarbij is natuurlijk, dat ook de internationale opleving aan houdt We zijn nu eenmaal in sterke mate afhankelijk van het buitenland. Voor de V.S. behoeft men niet te vree zen, iets anders is of de opleving eb ders zaJ aanhouden, waar deze vooral gunstig beïnvloed wordt door de acti viteit in de bewapeningsindustrie. Doch waar het einde van de bewape ningswedloop hoe te betreuren op zich zelf nog verre van beëindigd is zal het resultaat tenslotte wel zijn, dat d® hausse over de geheele wereld sterke* zal worden gestimuleerd. Vandaar dat nog onlangs het Restrictie- Comité het percentage voor het jaar 1937—'38 vaststelde op 17Vs pet., zoodat de restrictie op het niveau van thans gehandhaafd blijft. Vooral voor de kleinere zelfstandige onder nemingen zijn de vooruitzichten niet zoo roos kleurig omdat de „interne restrictie" in deze cultuur een woordje meespreekt en voor 1937/'38 te stellen is op 45 pet. tegen 32 pcL in 1933. Het wereldverbruik van thee is in 1935 licht gestegen, doch onderging in het afgeloopen jaar weer een daling, zoodat de voorraden in November 215 millioen lb be droegen (v.j. 227 millioen lb). Het is dus dringend noodig, dat de restrictie gehand haafd blijft. Intusschen heeft de cultuur wel eenigszins geprofiteerd van het loslaten van den gouden standaard. Sinds Maart was de prijs onveranderd gebleven op ongeveer 36 a 37y2 ct. per pond. In October steeg zij ech ter tot 48 ets., welke in November gehand haafd kon blijven. Een verbetering van de financieele resultaten zal dan ook op den duur niet kunnen uitblijven. Nadeelig wer ken echter weer de exportheffing in Ned.- Indié en de hoogere scheepsvrachten. De po sitie van het product is daarom niet zoo fraai als de noteeringen van sommige thee fondsen wel doen denken. In de suikerindustrie botert het niet erg. De gewijzigde monetaire verhoudingen hebben wel is waar een prijs verbetering gebracht, doch niet in die mate als werd verwacht, zoodat het opbrengst- cijfer van de suiker voor de meeste maat schappijen nog beneden kostprijs ligt De laatste maanden heeft de Nivas alles in het werk gesteld om de voorraden op Java te doen verminderen, en vooral de laatste weken werden een aantal groote afdoenin gen gemeld, welke echter een speculatief karakter hebben gedragen. Door deze verkoop politiek wil men de beslissing van de Ned. Ind. Regeering over de aanplant 1937 zoo gunstig mogelijk beïnvloeden. Men neemt aan dat de nieuwe oogst zal worden ingesteld op een hoeveel heid van 1.100.000 en 1.200.000 ton suiker (v, j. 1.300.000 ton) Het zijn speciaal de alleenstaande fabrie ken die er belang bij hebben dat de nieuwe aanplant niet veel lager wordt dan in het afgeloopen jaar, welke slechts 45 pet. heeft bedragen van die in de normale jaren 1929 1931, daar anders de meeste fabrieken geen: aanplant voor 1937 in den grond kunnen brengen. Voor de grootere concerns is deze factor niet van zooveel belang. Voor hen wordt slechts het tijdstip eener rendabele ex ploitatie verschoven naar de verdere toe komst. Een gunstige invloed ging uit van het bericht, dat nu eindelijk ook in Neder land de Javasuiker een zij het bescheiden afzetgebied zal vinden. Tabaksveilingen vielen mee Do afloop der tabaksveilingen in 1936 is meegevallen. De geldelijke opbrengst van de Sumatratabakscamp. was rond 5.200.000, hooger dan vorig jaar. Over heel de linie zijn de prijzen gestegen en voor het volgend jaar koestert men hooggestemde dividend verwachtingen. De financieele positie oer ondernemingen is naar men mag aanne men door de resultaten van de afgeloopen campagne wederom versterkt zoodat de pers pectieven gunstiger zijn dan in jaren het geval is geweest. Algemeene Fondsen Over de oliesituatie hebben we reeds het een en ander opgemerkt Kon. Petroleum passeerden met H.V.A. de 400. Men verwacht voor dit fonds in het nieuwe jaar een mooi interim-oividend. Ongetwijfeld is de positie van ons olie-concern in 1936 aanzienlijk ver stevigd, mede tengevolge van de sterk ver meerderde inkomsten uit hoofde van de re geling van het achterstallig preferent divi dend Shell Union. Maar ook uit anderen hoofde is er stellig reden te venvachten dat onze olie-octopus met fraaie resultaten over het afgeloopen jaar zal te voorschijn komen. De koersen van Philips hebben tal van fluctuaties meegemaakt. De depreciatie is aan het fonos ten goede gekomen en de koers kon een 100-tal punten monteerem Een soortgelijk verloop valt op te merken voor de overige fondsen gelijk blijkt uit de bijgaande grafiek, die vooral de depreciatie hausse op de Amsterdamsche beurs duide lijk weergeeft De beleggingsmarkt In het eerste halfjaar was de beleggings markt zeer stil en tenslotte vooral wat de pandbrievenmarkt betreft volkomen vast- geloopen tengevolge van de vertraging wel ke was ingetreoen in de behandeling van het Vastelasten Ontwerp door de Tweede Kamer. Toen dit verworpen werd, was dit onmiddellijk aanleiding de toekomst meer optimistisoh in te zien. De depreciatie van den gulden kwam ook hier volkomen onver wacht en herstelde met één slag het ver trouwen. Men gaf er zich rekenschap van dat oe constante waardedaling op de vaste goederenmarkt nu wel een einde zou nemen, en dit kwam tot uiting in de koersen der pandbrieven die aanhoudend verbeterden. Het rentedalingsproces zette geleidelijk door zoodat al spoeoig verscheidene hypotheek banken weer konden overgaan tot uitgifte van 4 pet. pandbrieven, terwijl enkele instel- lingem thans zelfs 3Va pet- pandbrieven afgeven hetgeen sinds tientallen jaren niet meer is voorgekomen. Ook kon worden over gegaan tot aflossing van hoog rentende stukken, zoodat de hypotheekbanken straks op hun beurt weer concessies zullen kunnen aoen aan huiseigenaren. Het proces gaat niet snel, doch er zijn lichtpunten in de al gemeene situatie, die niet mogen worden onderschat. Doordat het vertrouwen in de hypotheekbanken is teruggekeerd is tevens de gezonde basis, nl. het vertrouwen waar op alle crediet berust, weer bereikt De Staatsfonosenmarkt is de laatste maanden voortdurend vast gestemd, de on langs uitgegeven 3 pet. leening noteert hijna pari en tal van gemeenten en provincies hebben op de beleggingsmarkt weer c< sieleeningen kunnen plaatsen. Ook nieuw geld opgenomen. De depreciatie he*ft ook hier een versnelling van het renteda lingsproces gebracht, ook al wil het beleg gend publiek er nog niet erg aan! Tenslotte: over 1936 valt wel een boek vol te schrijven doch dit valt buiten het bestek van dit artikel. Daarom grijpen we terug naar het begin en herinneren aan wat Bilderdijk schreef: „In 't ver leden ligt het heden, In het nu wat worden zal". We spreken de wensch uit dat de opwaartsche conjunctuur, in het verleden aangevangen, die momen teel voortduurt in de toekomst ver der om zich heen zal grijpen zoodat we een periode van meer normale omstan digheden. mogen tegengaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11