Winter in 'f land - tijd voor de krant! Uw eigen dagblad Nieuwe Leidsche Courant DINSDAG 22 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. het jaar 1935 en dat van ddt saldo, naast de bestemming van flinke bedragen voor speciale doeleinden, nog een bedrag aan de algemeene reserve kon wordien toege voegd. Toegegeven moest wordfcn dat de samenstelling der begrooting \oor B. en W. geen gemakkelijke taak is geweest en dat deze zeer bemoeilijkt is door de maatrege len van hooger gezag. Onda-rvlts het feit. dat de draagkracht der ingezetenen steeds vermindert, wentelen Rijk en Provincie vele lasten op de gemeentebesturen af. Hieraan zou, naar de meening van meer dere ledien, een einde diicmen te komen. wjl de gemeente op den duur niet nood lijdend worden. liet rijk lieert de bevoegd heid andere belasting-bronnen aan te bo ren, maar de gemeente kan dat niet. De belastingen, welke hier geheven worden Bjn reeds te hoog. Daarbij komt nog dat de uitgaven voor werkloozcn nog weder niet onbelangrijk moesten worden ver hoogd. Dat wijst er naar de meening dat lid niet op, dat de toestand voor deze gemeente in betere richting gaat en brengt hem tot de vraag, of de gedragslijn, welki het rijk volgt, wel juist is. Een ander lid stelt zelfs de vraag of liet voor de ge meente niet gemakkelijker is noodlijdend te zijn. Dan wordt van bovenaf gezegd welke uitga vrn er gedaan mogen wordon en welke belastingen er geheven moeten worden. B. en W. antwoorden hierop: Wij erken nen graag dat onze gemeente vergele den bij tal van andere in nog betrekke lijk gunstige positie verkeert, nu het. zij het met groote moeite, is mogelijk gebleken met de bestaande heffingen in de geraam de uiteaven tc voorzien en voorts nog eem- ce verlagingen in de bedrijfstarieven in uitlicht te stelten. De meening van het lid dat zich afvraagt of het niet „gemakkelij ker is orn noodlijdend te zij,a" doelen B. en W. niet. Hoe zwaar de strijd tegen stijgende uit gaven en dalende inkomsben ook moge zijn. tooli eeeft hot een zekere voldoening, wan neer men er in slaagt de gemeente in fi nancieel opzicht van het. rijk onafhanke lijk te houden en niet gebondlen te worden aan de talrijke geboden en verboeten, wel ke de staat der noodlijdendbeid onaf wend baar met zich brengt. Noodlijdendheid za. vermoedelijk wel gemakkelijker zijn in dien zin, dat van bovenaif. soms tot in kleine bijzonderheden, wordt voongeschre •ven welke uitgaven een gemeente zich map ye.roorloven en welke zij heeft na te laten Maar het verkrijgen van dit gaat groo- lendeels met verlies van de zelfstandigheid en de verantwoordelijkheid gepaard. En dil gevolg mist alle a an t, reik k el ij kb ei d vooi gemeentebestuur, dat prijs stelt op hel voeren van een zelfstandiglieidspoliitek. Bovendien moet niet worden vergelen 'dat de toestand der noodlijderudbeid niet aanwezig is, zoo niet alle heffingen tot redelijke bedragen zijn opgevoerd of in gevoerd. Voor onze gemeente zou dit o.a beteekenen, dat de opcenten op de perso neele belasting wederom op 200 zouden moeben worden bepaald en tevens een Btraatbelasting aan de ingezetenen moest worden opgelegd, welke opbrengst eenige 'duizenden guldens zou moeten bedragen Ook ddt vooruitzicht zal het verlaingen naai (de noodlij dendiheid we'l temperen. Wanneer uit de geleidebrief een zacht hrerwijt op klinkt over - de houding van rijk en provincie, welke vermindering van bijdragen aan de gemeente in uitzicht heb ben gesteld, mag daaruit niet wordien af geleid, dat wij ons niet bewust zijn van de groote moeilijkheden, waarmede in het bij- ronder het rijk te kampen heeft. Ons b< wur richtte zich niet alleen tegen het Jjieruit voor onze gemeente voortvloeiendi «adeefl, maar ook tegen het tijdstip, waarop iiit voornemen van rijkswege werd kenbaar gemaakt. Minder juist adhUen wij hef, dat in het ha rijpe overweging gekozon stelsel va dekking der werkloosheidslasten verand ringen worden aangebraoht, welke tot op eekere hoogte aain het stelsel afbreuk doen en de gemeentebesturen brengen in oen toestand Aan onzekerheid. Aan dit bezwaar hebben wij uiting willen d fceven. Daaruit mag echter geenszins d? iioondlusie worden getrokken, dat wij geen hippen oog hebben voor de moeilijke positie lejiVan het rijk, nog minder dat wij de voor- Uptellilng trachten ingang te doen vindon -.leof het rijk de maatregelen neemt om de "-.eenten te treffen. EMEENTERAADSVERGADERING ^Begrootingszitting. Veel lof voor het beleid van B. en W. Giftermorgen om 10 uur kwam de raad bnzer gemeente in vergadering bijeen, ter behandeling van de Geaneentebegrooting 1937. Afwezig was de heer A. den Ouden. Na opening met gebed door den voorzitter, burgemeester P. A. Colijn, werd onmiddellijk aangevangen met de algemeene beschou wingen. E«n tentoonstelling op het gebied ran gas en electriciteit? Eerste spreker was de heer Van Kleef, die begon met zijn voldoening uit te spreken dat B. en W. ook thans weer een sluitende begrooting konden aanbieden. Ziende hoe in lal van gemeenten moet worden getolbd om de inkomsten en uitgaven in het gewenschte evenwicht te houden, acht spreker dat wij Van geluk mogen spreken inwoner van Alphen aan den Rijn te etijn. Beschouwing van de voor ons liggende begrooting in haar geheel moge nog geen aanleiding geven tct fi«en uitbundig optimisme, goed bezien acht u*pr. den toestand der gemeente-financien ook weer niet zoo, dat deze ons breng*, in ©en uitzonderlijke pessimistische stemming. De schuldenlast der gemeente acht spreker biet onrustbarend. In dit verband wees spr. er op, dat de totale gemeenteschuld in 1935 Et hoofd der bevolking bedroeg f 301,62, rwijl 1 Jan. 1937 de schuld van onze ge meente per hoofd der bevolking f 127 zou den bedragen. Dus blijft onze gemeente een ©ind beneden het algemeen gemiddelde. Na opgemerkt te hebben dat de bedrijfsLegroo- tingen spr. tot voldoening stemt, wees hij er op, dat het wenschelijk is een tentoonstel ling te organiseeren op het gebied van gas d|en electriciteit. opdat de practische waarde hiervan onder de oogen van het publiek I Jvordit gebracht, wat de resultaten van de bedrijven zal vermeerderen. DDe heer Ruling wil gelijkstelling van de Personeele Belasting Tweede spreker was de heer Ruti n p, die ©r op wees dat de begroot in g zeer zwaar be last wordt door de gelden voor steunverle ning en werkverschaffing, waardoor de grootste zuinigheid noodzakelijk is. Hij spreekt daarna zijn dank uit aan alien die hebben medegewerkt tot het verbeteren van de grindwegen. Na uitvoerig te hebben .te- wezen op de beteekenis van Alphen a. d. Rijn als centrumgemeente, bespreekt de heer Ru ling het klasscs'elsel voor centrum en bui tenwijken betreffende de heffing der perso nele belasting. Alhoewel de buitenwijken niet vergeten worden, hoopt spreker dat het centrum en de buitenwijken, wat de klasse- indeeling betreft, weer eens één zullen wor den. Tenslotte verheugt zich spr. over du voorgestelde verlaging van 5 pet. der water- leidiiigtarioven.. Maar daar niet alle ingeze tenen zijn aangeslo.en en hij hen ook wil la ten prof i toeren van de verlaging der lasten, stelt hij voor de opcenten op de Personeele belasting te verlagen van 165 op 155, waar voor spr. de post ad f 1000, bestemd voor aan vulling van het waarborgfonds inzake wo ningbouw, tot f 100.000 zou willen aanwen den. Wordt de Raad „te kort" gehouden? De heer Boeren betwijfelt of het wel zin heeft in dezen tijd iets aan algemeene be schouwingen le doen. Toch is spr. over dit bezwaar heengestapt. Elk jaar wordt de samenstelling van,de begrooting moeilijker, maar steeds is er een batig saldo geweest, zoo dat er vele gemeenten van zouden wa tertanden. Nochtans is er voor bijzondere vvenschen en wcnschjes geen geld en spr. heeft, zich dan ook afgevraagd of een flink ba ig saldo als een zegen dan wel als een last beschouwd moet worden. Jaren geleden heeft de R.K. fractie gevraagd om oen bad huis en nu wordt het idee opgeborgen. Daar naast is er de ondragelijke Personeele be lasting, voor welke verlaging spr. reeds eer der heeft gepleit Graag zou hij zien dat B. en W. biet alleen een open oog voor de bij zondere vvenschen hadden, maar ook een beurs met een open kiertje. Heeft de raad er schuld aan, dat men zoo kort gehouden wordt? Spr. meent niet, dat dit college groo te eischen stelt. Bij een zoo lage schulden last per hoofd zou het allerminst onvoor zichtig zijn, wanneee de gewone dienst wat minder werd belast. En de heer Boeren be twijfelt of liet juist is de kapitaaldienst zoo zeer te ontzien. De heer Van 't Riet wenscht „Bello" terug De heer Van 't R ie t wijst er op dat als B. en W. Alphen als centrumgemeente vven schen te handhaven, zij moeten tractiten de opgeheven treinverbinding met het noorden te hersteken. Het heeft spr. ernstig teleur gesteld dat B. en W. de opheffing van d Haarlemmer-lijn als een afgedane zaak be schouwen. Volgens spr. rust op het gemeen tebestuur de plicht te ijveren voer een raii- verbinding als het meest veilige verkeers middel. En hij geeft dan ook B. en W. in overweging ernstig te beproeven de railver binding met Amsterdam te herstellen. Nadat de heer L a m in een korte rede aan dacht heelt gevraagd voor de Alphensche industrie, bespreekt de heer Den Uyl de werkloosheid en werkverschaffing. De werk verschaffing schenkt spr. geen volle bevre diging. Ofschoon de s.d.a.p. ten volle instemt met het programma van openbare werken en van hen niet anders dan de volle mede werking is te verwachten, zou men toch gaarne zien dat de wijze waarop dit zal ge schieden meer aansloot bij wat naar hun meening noodig is, njn. de uitvoering als productief werk met de daaraan verbonden voorwaarden van een normaal Icon. Spr. is het niet eens met de Mem. van Antwoord, waarin staat dat ,,/vele" arbeiders de voor keur geven aan eteuntrekken boven werke r. Een dergelijk verwijt zonder feitelijke moti veering itot vele werklooze burgers gericht, is onbillijk en onjuist. De s.d.a.p. prijst burgemeester Colijn Na er nog. op gewezen te hebben dat er thans veel werk op het program staat, zegt spr., dat dit voor een belangrijk deel te dan ken is aan den burgemeester, die hij bij al!e verschil van meening de verdienste niet mag onthouden een krachtig werker te zijn, die vooruit ziet en energiek naar de groot- makimg van de gemeente streeft. De heer Geerlof wijst er op, dat de begroofing een duidelijk beeld geeft van den nood van dezen tijd. Dat door B. en W. steeds gezocht wordt naar belangrijke werkobjee- ten stemt tot groote voldoening. De water- leidingtarievcn acht spr. voor vele arbeiders woningen te hoog. Ook dankt spr. voor de toezegging tot aanleg van een tweede speel terrein, waaraan groote behoefte bestaat. De heer Bergshoeff dringt er in zijn algemeene beschouwing op aan, dat.de ver bindingsweg AarkanaalHeerenweg do jr- gang zal vinden, ter ontlasting van het ver keer langs de Van Mandersloostraat en Hooftstraat. Temeer daar men een groot be drag van het Werkfonds kon krijgen moet ook de Raadhuisbouw doorgaan, hoewel door de devaluitatie de prijzen der bouwmateria len wel iets 'zijn gestegen. Ook de vebbree- ding van de Bruggestraaf acht spr. urgent. De heer V e r d o n k sluit zich aan bij de woorden van den heer Ruting aan en wijst er op dat bet rijk steeds meer lasten op de gemeenten afschrijft. Hij vraagt of het moge lijk is met het rijk in onderhandeling te treden. De voorzitter verdedigt het standpunt van B. en W In verhand met de opmerkingen als zou de toestand niet zoo somber zijn als B. en W. voorstellen, wijst de burgemeester or op dat de begrooting niet te>p gezonde wijze sluitend is gemaakt. Men heeft i!e aanvangspost moe ten brengen van f 100.000 op f 110.000, het geen f 10.000 hooger is dan de laatste jaren. Bovendien zal de gemeente het volgend jaar verschillende inkomsten van het rijk missen. Als men aan het verzoek om belastingver laging voldoet zal men volgend jaar voor f 23.000 aan nieuwe middelen moeten vinden. B. en W. zijn wel bereid aan het verzoek van den heer Boeren te voldoen. Als systeem echter moet een college in dezen tijd zich schrap blijven zetten tegen eischen van uit zetting der uitgaven die toch weer door in komsten moet® worden gedekt. Wat het verzoek van den heer van 't R'et betreft, om weder openstelling van de spoor lijn, zegt spr dat daar niets meer aan te doen is Dezer dagen zal men met Ged. Sta ten onderhandelen over verandering van de spoorbaan in een verkeersweg. Het bezwaar van den heer Den Uyl tegen de werkverschaffing deelt de burgermeester niet. De groote werken, die thans in werk verschaffing worden uitgevoerd zijn moge lijk geworden, doordat het Rijk S5 pet ver leent. Het klem dringt spr. er op aan niet over te gaan tot verlaging der lasten. De toe stand is veel ongunstiger dan het opper vlakkig wel schijnt. Wordt de tijd gunsti ger dan ziet men dat stellig op de volgende begrooting. Renliek De heer Boeren zegt, slechts bedoeld te hebben afstand te doen van de oude ge woonte waarbij aan den raad geen gelegen heid wordt gelaten tot het uiten van be scheiden wenschen. Overigens acht spr. het het beste elk jaar zijn eigen lasten te laten dragen en niet te reserveeren voor de toe komst. De heer Ruting blijft betoogen, dat het niet billijk is de buitenwijken in een an dere klasse van de Personeele belasting te plaatsen. De heer Van Kleef is dankbaar, dat blijkens de opmerking van weth, Uerngreen de Comm. van Bijstand de mogelijkheid van een tentoonstelling reeds onderzoekt en hoopt op do medewerking van den midden stand daarbij. Dc heer Den Uyl komt terug op de op- merking van B. en W. over de arbeidsschuw heid van vele werkloozcn. Hij erkent, dat de* arboidslust. bij sommigen is verzwakt, maar dat zijn er niet „velen". Dc heer v. 't Riet vraagt of de samen- spreking met Gedep. Staten geen gunstige aanleiding kan zijn om te informcerennaar de mogelijkheid van weer openstelling van de spoorlijn Hij voelt niets voor de manie van net automobilisme. Ook de heer Groenend ij k bestrijdt de opmerking over arbeidsschuwheid. De on verschilligheid van enkelen is geen graad meter voor de massa. In rrjn antwoord wijst de voorzitter er er nog op, dat B. en W. alle geoorloofde middelen zullen aanwenden om belasting- verhooging te voorkomen. Wat de aanleg van cle verkeersweg betreft. B. en W. gaan slechts eens luisteren naar de meening van Gedep. Staten. Wellicht is er dan nog wel gelegenheid de wensch van den heer Van 't Riet naar voren te brengen. Hierna werd gepauzeerd. (Wordt vervolgd). HILLEGOM A. R. KIESVEREENIGING Maandagavond kwam de A. R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" in vergade ring bijeen. Door ongesteldheid van den voorzitter opende de 2e voorzitter, de heer J. C. de Koning, deze vergadering op de gebruikelijke wijze. De voorstellen voor de verkiezing van 1937 voor bet Centralen Con vent, te houden op 14 Januari a.s. te Utrecht werden besproken. Hierna kreeg de heer C. Smits gelegen heid om bet onderwerp „Het Calvinisme in de schaduwen van morgen" te behandelen. Spr. noemde de thans heerschende econo mische crisis erg. De geestelijke nood is ech ter nog grooter, hetgeen spr. met voorbeel den staaft. De geestelijke crisis voert ons naar den afgrond Wij mogen God er voor danken dat wij nog onze Calvinistische be ginselen hebben. De erkenning van Gods souverciniteit en de autoriteit van Zijn Woord is een levend beginsel. Ten slotte wekt spr. op om mede te doen aan den komenden verkiezingsstrijd. Wij moeten niet wanhopen, maar in Gods krach» moedig voorwaarts gaan. Op dit pittig betoog volgde een geani meerde bespreking. Vervolgens deed het bestuur nog mede- deelingon betreffende de te voeren propa ganda cm het program van actie. In de 2de helft van Februari zal een openbare propa- ganda-vergadering gehouden worden. De sprekers voor dien avond zullen nog nader bekend gemaakt, worden. De heer C. Smits sloot deze v«-~«-»«ring met dankzegging. GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ston den per 21 December 725 werkloozen inge schreven, tegen 744 op dezelfde datum van het vorige jaar. KATWIJK AAN DE RIJN IJSCLUB Gisteravond vergaderde de IJsclub „Voor waarts" in „De Roskam". De voorzitter, de heer Nic. Bos, opende de vergadering mei een woord van welkom en verzocht dag voorlezing der notulen. Dan is aan de orde rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer H. W. Grimbergen. Er is een batig saldo van f 180.57. De hee- ren P. van P.aridon en H. v. d. Anker con troleerden boeken en bescheiden. Alles bleek in orde. Den heer Grimbergen werd dank gezegd voor zijn goed beheer. Dan volgde een uitvoerige bespreking over even tueel te houden behendigheids wedstrijden op de schaats. Het bestuur zal een en an der, ijs en weer dienende, uitwerken. Dan was aan de orde bestuursverkiezing. Perio diek traden af de hoeren G. v. d. Does en H. W. Grimbergen. Deze heeren werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De voorzitter, de heer Nic. Bos, zeide zich om gezondheidsredenen niet meer beschikbaar te gunnen stellen voor de IJsclub. In de opènkomende bestuursplaats werd gekozen de heer Jac. van Tol. De verschillende functies zullen later door het bestuur on derling verdeeld worden. De aftredende com missaris, de heer A. Kruger, werd bij accla matie herbenoemd. Bij dc rondvraag kwamen verschillende aangelegenheden de IJsclub betreffende ter sprake. Aan de inwoners zal ten tijde van ijs verzocht worden geen vuilnis op het ijs te werpen. De heer v. d. Valk bracht vervolgens een woord van dank aan den afgetreden voor zitter, den heer Nic. Bos, voor hetgeen hij gedurende 20 jaar als bestuurslid, waarvan 8 jaar als voorzitter, voor „Voorwaarts" heeft gedaan. De heer Bos dankte voor de woorden tot hem gericht en sprak de beste renschen uit voor de IJsclub. Na de traditioneele verloting van eenige boterletters sluiting van deze geanimeerde vergadering, die vrij goed bezocht was. In de gehouden bestuursvergadering van de IJsclub „Voorwaarts" zijn de verschillen de bestuursfuncties verdeeld als volgt: F. v. d. Valk, voorzitter; G. v. d. Does, secreta- II. W. Grimbergen, penningmeester; Jac. van Tol en L. de Jong, bestuursleden, Commissarissen zijn de heeren A. Kruger, A. Wassenaar en Jan Meijer Jaczn. KATWIJK AAN ZEE KERSTWIJDINGSURE CHR. JEUGDORGANISATIE C.J.M.V., de beide CJ.V.'s en de Jon- geliingsvereeniging hebben gisteravond inde convcrsatiezaal van het Jeugdhuis een Kerst- ■ijdingsure gehouden. De opkomst was groot Het openingswoord werd gesprok door den voorzitter der C.J.V., den heer A Haasnoot. Spr. heette alle aanwezige weL- kom en wees op het nut van deze gezamen lijke Wijdingsure. Toch hoopte spr., dat het alleen het geloof in Jezius Christus moge cijn, dat ons eigenlijk één maakt en samen bindt. Dan pas zullen wij een goede avond hebben. Dan pas zullen wij eerst recht de bindende kracht van zulk een wijdingsure ervaren. Het gevaar doet zich voor dat wij aan zulke wijdingsuren gewoon raken. Al onze gedachten moeten daarom geconcen treerd worden op de groote gave welke God ons op het Kerstfeest in de geboorte van Jezus Christus geeft. Als er waarlijk de begeerte in ons hart leeft, om vervuld te •den met dit groote Kerstwonder, dan zal God ons zegenen. Hierna vond de afwerking plaats van de Kerstliturgie aooals die uitgegeven is door het Ned. Jongelingsverbond. Voor de pauze las de voorzitter nog een verhaal voor, getiteld: „Vrede". Het slotwoord werd gesproken door den jer C. J. Lambour. Met het zingen van Ps. 75 2 werd deze wijdingsure besloten. Het was een goedo avond. NOORDWIJK AAN ZEE KERKDIENST Woensdag 23 December a.s., nam. 7.30 uur, Geref. Bond (zaal Juliana weg 27) Ds. L. Vroegindeweij, van Waddinxveen. OEGSTGEEST POGING- TOT INBRAAK Bij twee families alhier is een poging tot inbraak gedaan en wel terwijl de bewoners tilvuis waren. Het bleef echter in beide geval len bij het indrukken van een ruit De po litie stelt een onderzoek in. GESLAAGD Te 's Gravenhage slaagde voor het exa men stenografie Fransch, afgenomen door de Vereen, van leeraren: Mej. A. Veltkanip te Katwijk aan Zee, leerlinge van Mej. J. de Jonge, alhier. RIJNSBURG KERSTFEEST Met de leerlingen der Ned. Herv. Zondags school zal Kerstfeest gehouden worden a.s. Zaterdagmiddag (2e Kerstdag) om 2 uur in de groote kerk. Ouders en belangstellenden zijn hartelijk welkom. ORGELMUZIEK In de Groote Kerk zal 1ste Kerstdagavond van kwart voor 7 tot kwart voor S gewijde orgelmuziek ten gehoore gebracht worden door den orgelist Koster. Hij zal Kerstmu- ziek en Kerstliederen spelen. OPENBARE SCHOOL Daar het leerlingenaantal zich uitgebreid heeft kan aan de openbare lagere school met ingang van 1 Januari een tweede leer kracht aangesteld worden. SASSENHEIM VERKOOPAVOND De Chr. Gcref. Mcisjesvereen. „De Kleine Kracht" en „Klimop" hielden gisteravond in de Fröbelschool een verkoopavond ter ver sterking van de kas. Dit was noodig, daar de groote verceni- glng voor het eerst haar krachten besteed had om klccdingstukken te vervaardigen voor ©en Kerst uit reiking en dat groote of fers gevraagd had. Deze avond mocht zich in een druk be zoek verheugen, waardoor het financieel? resultaat wel bevredigend zal zijn. BENOEMING Tot onderwijzer aan de R. K. Jongens school alhier is benoemd de heer A. J. J Heistee te Kortenhoef. KINDERTOESLAGFONDS Door de commissie van het Kindcrtoe- slagfonds in het Bloembollenbedrijf is aan 40 gezinnen f 730 uitgekeerd. VOORHOUT EEN REEKS VAN KLEINE DIEFSTALLEN OPGEHELDERD Den laatsten tijd werden herhaaldelijk aangiften gedaan bij de gemecnte-politie al hier van het plegen van diefstallen van ko nijnen, kippen en ook zelfs katten. Het is de gemeente-politie mogen gelukken een jeugdige dader van de twee eerst go- noemde misdrijven te pakken. Wat het katten stelen betreft, hiervan is men de dader op het spoor. Deze katten werden gestolen om de prijs van 't huidje in 't bezit te krijgen. ZOETERWOUDE RAADSVERGADERING Gistermorgen kwam de Raad in vergade ring bijeen. Voorzitter burgemeester Wap. Alle leden aanwezig. De notulen, waarvan de lezing gerulmen tijd vorderde, werden onveranderd vastgesteld, terwijl de ingeko men stukken niet veel meer dan formalitei ten betroffen. Bij de behandeling van de agendapunten werd besloten in verband met de circulaire van den Minister van Sociale Zaken we derom een Iverstgave te verstrekken aan de werkloozen, bedragende 25 pet. \an de steun bedragen, terwijl eveneens werd besloten deze Kerstgave te verstrekken aan hen die vanwege Armenzorg worden gesteund. In verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard werd be sloten aan de schoolkinderen een blijvend aandenken te schenken in den vorm van een gedenk-cahier en een Juliana-beker, waarvoor het benoodigde crediet werd toe gestaan. Tevens werd hierbij behandeld het verzoek van de twee Wilhelmina-vereenigin- gen om subsidie voor het te houden feest voor de schoolkinderen, waarvoor een be drag van f 180 noodig werd geacht. Nadat verschillende leden hierover hun licht had? den doen schijnen, werd besloten de helft als subsidie beschikbaar te stellen, in de hoop, dat het particulier initiatief voor het ontbrekende zou zorgen. Het Groene Kruis te Leiderdorp en het Wit-Gele Kruis te Zoeterwoude-Hooge Rijn dijk kregen ieder een subsidie van f 0.35 per betalend lid. Voorts verleende de Raad aan A. v. d. Werff ontheffing van het bepaalde bij art. 42c der Motor- en Rij wiel wet en werden do afschrijvingspercentages voor het Water leidingbedrijf vastgesteld. Nadat ook 'n wij ziging van de gemeentöbegrooting 1936 was vastgesteld, ging de Raad in geheime zit ting voor het behandelen van belastingrecla mes en enkele andere punten van persoon lijken aard. Na opheffing dezer vergadering werd met 10 tegen 1 st besloten om aan J. Kool te Voorschoten geen hypotheek te verstrekken en de borgstelling van den radiodistribuant te verlagen tot f 50. Ook de wijziging van de politieverordening verkreeg de goedkeu ring, waarna aan de orde kwam het ver zoek van den R. K. Volksbond om te komen tot de instelling van een Burgerlijk Arm bestuur. De heer Starrenburg betoogde in een onsamenhangend betoog dat de gemeen te handelt in strijd met de Gemeentewet- omdat ze geen Burgerlijk Armbestuur heeft De heer Meijdam wees op de tweeërlei strooming die er op dit terrein heerscht, nl. de eene groep wilde alles van de over heid en de andere groep alles van de lief dadigheid. Spr. meende dat toch ook de overheid een taak heeft op dit terrein. Hii wees op de taak der kerk, die allereerst voor haar armen heeft te zorgen. Geen kerk bestuur zal toelaten dat de overheid op haar terrein komt Voorts wees hij op het gevaar dat een Burgerlijk Armbestuur geen verantwoording verschuldigd is aan den Raad en B. en W. wel verantwoorde lijkheid hebben voor de betrokken bcgroo- tingspost in verband met hun financieel be leid. Voorts werken B. en W. bij de verlee ning van steun aan de armen in overleg met de kerkelijke armbesturen, zoodat hij ontraadt om afzonderlijk een Burgerlijk Armbestuur te doen instellen. De heer Van Leeuwen meende dat deze zaak moet wor den aangehouden, want het adres is inge diend door den R. K. Volksbond, die blijk geeft met het werk der armbesturen niet Velen versterken thans de positie van ons blad en daardoor van het Christelijk beginsel door nieuwe abonné's op te geven. Doe als zijgeef proef adressen op en werf nieuwe abonné's. biedt de beste waarborg voor juiste voorlichtingvan enorm belang voor heel ons volkslevenElke nieuwe abonné beteekent grooter invloed. Ons adres is: Breestraat 123, Leidentelefoon 2710. op de hoogte te zijn, zoodat hij B. en W. verzoekt deze zaak tot de volgende verga dering te verdagen, hetgeen geschiedde. Ingevolge het prae-advies inzake ophef fing der openbare school werd besloten deze te laten voortbestaan. Hierna rondvraag cn sluiting der verga dering met de beste wenschen van den voorzitter voor de a.s. Kerstdagen, een zalig einde 1936 en een goed begin 1937 ZOETERWOUDE VERZOEK OM WATERLEIDING Bij de gemeenteraad is een verzoek inge diend door alle bewoners van dc Buurt schap Westcinde om, in verband met den slechten toestand van het drinkwater, water leiding te doen aanleggen. Deze buurtschap is nof 6teeds niet aan de waterleiding aan gesloten. BENOEMING De heer C. F. Smeets, broeder van den gemeente-secretaris alhier, die thans werk zaam is aan de Provinciale Griffie van Noord-Holland en voorheen eenigen lijd op de gemeente-secretarie alhier arbeidde, is door den Raad der gemeente Assendclft tot gemeente-secretaris aldaar benoemd. WAAR TWEE RUILEN J. G., wonende te Alphen a. d. Rijn, be zocht gister de eierveiling alhier en plaatste zijn fiets buiten het gebouw. Weer buiten gekomen moest hij ontdekken, dat iemand zijn karretje had geruild en in de plaats van de bijna nieuwe fiets een oude had neergezet. RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden Door den Leidschen kantonrechter, Mr. F. Ligtenberg, werden de volgende overtredin gen berecht. Overtreding van de Jachtwet J. v. K. te Voorhout heeft zich des nachts opgehouden met een lichtbak in het Lange- veld te Noordvvijkerhout met het doel eeni ge konijnen te verschalken. Eisch f 40 subs. 20 dagen met verbeurd verklaring van de in beslag genomen licht installatip Uitspraak f 20 subs. 8 dagen met terug gave van het in beslag genomene. N. H. te Noordwijk heeft te Noordwijker- hout geloopcn op terrein dat toebehoorde aan de gemeente Amsterdam. Ook deze ver dachte. dio volgens den ambtenaar bekend staat als strooper, was op jacht naar een paar konijntjes geweest. Eisch f 5 subs. 3 dagen. Uitspraak f 3 subs. 1 dag. G. G. te IJmuiden was aangei, n o 1 verboden grond te Noord wij kerhout, terwijl hij in het bezit was van een net om ko nijnen te vangen. Eisch voor het in het bezit hebben van het net f 7.50 subs. 3 dagen en voor het loopen op verboden grond f 2.50 subs. 1 dag. Uitspraak conform. Aangehouden werd de zaak tegen P. M. M. te Voorhout, die aangetroffen was met een geweer op verboden jachte-"-"1 te Noord wijkerhout. Overtreding Drankwet H. H. te Leiden heeft in zijn perceel te Leiden 13 L. sterke drank aanwezig gehad, terwijl hij alleen vergunning had voor den verkoop van zwak alcoholischen drank. De plaats waar de drank binnenshuis werd Be waard, stond in gemeenschap met het lo kaal waar de zwak alcoholische drank werd verkocht. Eisch f 15 subs. 10 dagen met verbeurd verklaring van de in beslag genomen drank Uitspraak f 10 subs. 4 dagen met ver beurdverklaring.. Voorts werden nog veroordeeld: G. v. L. te Leiden, die op de Rijnsburger singel te Leiden als bestuurder van 'n auto geen voorrang had verlepnd aan verkeer van rechts, waardoor een aanrijding was ontstaan. Eisch en uitspraak f 10 subs. 8 dagen. S. v. d. L. te Haarlemmermeer, die te Noordwijkerhout graszooden had gestoken en meegenomen langs den berm van den Zil- kerduinweg daar ter plaatse, Eisch en uitsprak f 2 50 subs. 1 dag. H. K. te Noord- ijk wegens overtreding der Leerplichtwet. Eisch en uitsyrank f 2 subs. 1 dag W. F. F. te Leiden, idem. Eisch 2 x f 2.50 subs. 2 x Uitspraak 2 x f 2 subs. 2 Strafzitting Kantongerec^* Alnhen a.d. Rijn De autobestuurder C. had een wagentje met galanterie aangereden van de jeugdige koopman U„ waarbij de koopwaar was be schadigd. De jongen werd als getuige ge hoord, terwijl zijn vaderr was medegekomen om zich civiele partij te stellen voor de schade aan den handel toegebracht en vastgesteld door hem op een bedrag van 4.36. Demonstratief had getuige in eea groote doos de beschadigde koopwaar mede gebracht, welke nu voor de balie werd uit gepakt. De ambtenaar meende, dat de schade niet zoo groot was en verschillende voorwerpen nog wel gemaakt zouden kun nen worden. Zelf nam de ambtenaar b.v. een beschadigd en verbogen vuilblik, dat hij in de juiste vorm boog en dit toen ge tuige voorhield en tot groote hilariteit van het publick zeide: „Ziet U ik heb het al gemaakt en voor een dubbeltje minder kan l: het zeker verkoopen". Eisch en veroordee ling van verdachte die niet was verschenen 7.subs. 7 dg. met toewijzing van de Civiele vordering aan U tot een bedrag van 3.dat zoowel ambtenaar als kanton rechter hoog genoeg vonden. Politieks reclame G. BI. uit Bodegraven tegen wien een geldboete was gevorderd van 5.nubs. 5 dg. \y egens het plaatsen van een bord in zijn tuin met daarop een pamflet, bevat tende politieke reclame, werd bij het heden door den heer kantonrechter gewezen schrif telijk vonnis van rechtsvervolging ont slagen. Boter zonder zegels Mej. v. D. huisvrouw van A. v. Z., land bouwer te Woubrugge, was in verzet ge komen tegen het de vorige zitting tegen haar gewezen vonnis ad 100.— subs. 50 dg. wegens het afleveren van boter zonder dat deze was voorzien van de voorgeschreven zegels. De raadsman van verdachte. Mr. Sormani, uit Leiden, voerde aan. da', ver dachte een en ander had afgeleverd zonder medeweten van haar man. Zij had f-r niet op gelet, dat de boter niet gezegel was, bovendien werd aangevoerd dal de opzet van ontduiking der ontheffing gevaarlijk zou zijn geweest, daar de vrachtrijder II. do boter kwam bestellen voor derdm en dize ook betaalde. Nafur wie de boter werd vervoerd was verdachte dus niet hekend, wat bij voorgenomen ontduiking toch reeds hoogst gevaarlijk is. Na het hooren van den betrokken vracht rijder en de echtgenoote van do verdachte, voerde deze laatste nog aan dat zijn boek houding wel in orde was, terwijl de ambte naar er bij bleef, dat bij gehouden controlo ook was gebleken, da', de voorgeschreven registers 2 weken niet hijgehouden bleken. In zijn requisitoir liet de ambtenaar duide lijk uitkomen, dat tegen dergelijke overtre dingen streng moest worden opgetreden, te meer daar verdachte reeds eerder is ver oordeeld. De ambtenaar vroeg derhalve be vestiging van het vonnis. In zijn pleidooi beien verdediger zich op clementie, doch o'k de kantonrechter ging hier niet op in '-p bevestigde zijn vonnis. '.AND EN TUINBOUW Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur Reorganisatievoorstel In de gisteren voortgezette algemeene vergadering van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren P. Varekamp te 's-Gravenzande en Jac. de Brabander te Hillegom, resp in de. vaca tures H. A. van Doorne Jr. en wijlen A. Bergman. Zonder stemming werd aangenomen, het voorstel der afdeeling Heemstede om de noodige stappen te doen, teneinde te komen tol do oprichting van eten onder deskundige leiding staande economische afdeeling van het bureau der vereeniging. Het voorstel van het Hoofdbestuur om met ingang van 1937 de beurs slechts toe gankelijk te stellen tegen betaling van eeri toegangsprijs van 20 cent per dag of f 4 ter half jaar. werd na eenige discussie aangenomen met 118 tegen 113 stemmen. Hierna werd het reorganisatie voorstel uitvoerig besproken. Daar in vole afdeolingen over de details nog misverstanden bestaan, deelde de voor zitter. Dr. A J. Verhage, mede dat een definitieve beslissing eerst in de volgende algemeene vergadering zal wonten genomen. Het hoofdbestuur had voorgesteld om in de statuten te bepalen, dat een dd. dat de belangen van een of meer andere lesten mee onzot ernstig schaadt, te royeeren. Hierbij stelden de nfdeelin^ep Hi'versum en Was senaar voir om ook die leden te royeeren, die hun cultures na de invoering der sane.o ring naar het buitenland hadden verplaatst of die belangen hadden bij builenlandsclia cultures. De afdeeling Lisse verzocht boven dien om pogingen te doen dc export vergunningen van dergelijke leden ingetroK- ken le krijgen. In de volgende vergadering zal hierover worden beslist. Nadat ook de voorstellen tot wijziging van het stemrecht en de vorming van «roepen van belanghebbenden bij speciale cul'ur-s waren hesnroken. werd het voorstel *ot con tributieverlaging aangenomen inct de siem- men der afdeelingen ITi'legom en Boven- karspe! tegen. Ook werd de begrooting voor 1937. sluitende op een bedrag van f 51 175, na eenige discussie vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7