EDE ZchA'* r PHILIPS 1 1 Pan-Amerikaansche conferentie DINSDAG 22 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. Buitenland DE ONTWIKKELING IN ABESSINIE Terwijl de voormalige koning der konin gen van Ethiopië in de Britsche hoofdstad de schalen en borden verkoopt, die eenmaal de buffetten en de tafels van zijn guébli sierden, doet hij een mcnschkumlige onder- Vinding op. Namelijk deze, dat zijn persoon en zijn lot reeds geheel en al uit de publieke aandacht verdwenen .zijn, en dat ondanks de zoo hartelijke ontvangst, welke de zoo fleg matische Britten hem bij zijn komst in het Yereenigd Koninkrijk bereidden. Waaruit deze vergeetachtigheid te constateeren valt? Men heeft aan de auctie van zijn tafelgoed niet veel meer aandacht besteed dan den openbaren verkoop van andere, soortge lijke stukken; van een vendutie met een zienbarend financieel overschot, zooals bij voorbeeld in de koloniën zoo menig geëerd ambtenaar ten deel valt, als een soort van hulde-demonstratie, was geen spraak. De opbrengst van den verkoop, zoo verhaalt een sober persbericht, was niet boven den normalen oud-zilver-prijs! Europa, en met name Engeland, heeft na .het afreizen van Hailé Selassié dan ook ge noeg te venverken gehad, om dezen zwar ten onttroonden Afrikaanschen vorst als een tweeden Winterkoning te vergeten. Enge land is tot een soort van nationale opvee ring gekomen; het heeft beseft, dat het iets doen moest om zijn positie in de wereld te consolideeren. De aarzeling, tegenover Mus solini in de Middellandsche Zee aan den dag gelegd, het niet durven doortasten uit vrees voor de onzekere gevolgen eener krachtmeting, heeft de Britsche eigenliefde in het vleesch gestoken. Een samentrekking en heohter organisatie der defensieve krach ten is er op gevolgd; de scheepswerven ha meren en kloppen in gestadig tempo voor de uitbreiding der gevechtsvloten; de fabrie ken van luchtvaart-ouderdeelcn arbeiden en kunnen de opdrachten schier niet af. In het kader dezer verhoogde activiteit past de bewuste, krachtige toon, dien de Britsche staatslieden thans doen hooren, zoowel ten opziohte van Italië als van Duitschland, dat door stuivertje wisselen met Rome zoo wel de fascistische als de eigen belangen met handigheid heeft gediend. Intusschen heeft Mussolini dezer dagen in den Romeinschen Senaat de eere-degen in ontvangst genomen, hem aangeboden als een hulde voor de verovering van het Afri- kaansche imperium. De daad, ofschoon symbolisch bedoeld, en als zoodanig niet op een bepaald tijdstip aangewezen, had nog wel even kunnen wachten, want al is thans ook Ras Immeroe ontwapend, de Italiaan- sche kolonnes hebben alle moeilijkheden nog niet overwonnen. Er moeten contingen ten rondzwerven van Ras Desta's troepen, de oude tegenstanders van maarschalk Gra- ziani, en in het Merengebied, rijk aan na- tuurschatten doel» tevens aan natuurlijke ierreinmoeilijkhf dén, vordert de bezetting ;pog in een zeer moeizaam tempo. De Italiaansche onderhandelingen over deelname van Amerikaansch kapitaal in de ontginning van Oost-Afrika schijnen in- ïusschen op niets te zijn uitgeloopen. Al thans zoo men daarmee in verband brengen mag de voelingname over het oorlogsschul den-vraagstuk, waarover eenige weken ge leden uit New-York werd bericht. Blijkbaar heeft Rome thans niet meer noodig, bereid heid tot het delgen dezer schulden te too rnen, met andere woorden, is uit de Ver- eenigcie Staten geen nieuw crediet toege vloeid. Intusschen trekt de aandacht, dat Bul garije de Italiaansche verovering thans de lacto heeft erkend, terwijl landen als de Ver- eenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittan- nië nog wel niet formeel daartoe zijn over gegaan, doch thans stappen gaan onderne men, die zeer dicht daar bij komen. Zij zul len namelijk in de voormalige Abessijnsche hoofdstad consulaire vertegenwoordigers vestigen, hetgeen erop wijst, dat de practijk haar eisohen heeft, waaraan de theorie van de juristen geleidelijk moet worden aange past Blijkbaar vordert de Italiaansche sa- neering van het Abessijnsche binnenland toch in zulk een mate, dat de stremmingen, door den oorlog en de algemeene desorgani satie van het verkeer ontstaan, geleidelijk weer worden opgeheven, zoodat de rijkdom men van het land vlot komen en langs hun natuurlijke kanalen zich een uitweg naar (het buitenland zoeken. Ofschoon men in Londen officieus ver klaart, dat de erkenning van Italië als Afri- kaansch imperium geenerlei verband houdt met de problemen der Middellandsche Zee, Waarover men thans onderhandelt, noch met deze omzetting van het Britsche gezant schap te Addis Abeba in een consulaat-gene raal. blijkt toch wel uit deze en gene symp tomen, dat de verhoudingen allengs gezon der gaan worden. Men kan zich hierover niet anders dan Verblijden. De pacificatie van Abessinië Bezetting van het merengebied Terwijl in het uiterste westen van 'Abes sinië de militaire operaties uitgevoerd wer den. die tot de bezetting van dat gehecle land en lot de gevangenneming van Ras Imroe leidden, hebben de Italiaansche troe pen ook in het merengebied tusschen den 38sten en den 39sten meridiaan en tusschen den 6den en Ssten breedtegraad vorderin gen gemaakt. Aan de operaties in deze streken is deel genomen door drie colonnes en luchtesca- drilles. Hoewel het voortrukken door dit woeste gebied met ontzettende moeilijk heden gepaard ging. werden de vijandelijke krijgers overal verslagen en verspreid. Men kreeg den indruk, dat het veroverde gebied enorme schatten bevat. (Adv.) MEVROUW TSJANG KAI SJEK VLIEGT NAAR SIANFOE Gaat de opstandige maarschalk het veld ruimen? Hij zou een reis maken naar Europa Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft besloten naar Sianfoe te vliegen, om zich aldaar bij haar man be voegen. Zij -al worden vergezeld door den Australi- schen bemiddelaar Donald. Evenals na het bekend worden van het besluit van haar broeder, S o e n g, om naar Sianfoe te ieizen, pogen offi- ciedte insfanlies der centrale regeering mevrouw Tsjang Kai Sjek op haar be sluit te doen terugkomen, daar het gevaar bestaat, dat de muiters haar eveneens als gijzelaar zullen vasthouden. Mevrouw Tsjang Kai Sjek weigerde evenwel aan deee waarschuwingen ge hoor te geven. Tn'usschen zijn gistermiddag, kort na el kander. de heeren Soeng en Donald te Nanking teruggekeerd. Zij begaven zich on middellijk naar de woning van Koeng, den plaatsvervangende^ minister-president, ten einde hem verslag uit te brengen. De zoo spoedige terugkeer der beide last hebbers wordt algemeen als een gunstig tee- ken voor den stand der onderhandelingen o\er de vrijlating van Tsjang Kai Sjek be schouwd. Soeng heeft weliswaar geen me- dedeelingen gedaan over zijn reis naar Sian Foe. waar hij met den maarschalk heeft zr- sproken, doch men merkt, naar Havas melut, ook in officieele kringen 'n groeiend optimis me op. Met nadruk wordt verklaard, dat Nanking zijn krachtige houding tegenover Tsjang Sjoe Liang handhaaft en naar omsingeling van Sian Foe blijft streven,terwijl de familie van den generalissiinis persoonlijk stappen doet om zijn invrijheidstelling te bewerken Men verwacht, dat Soeng waarschijnlijk tegelijk met mevrouw Tsjang Kai Sjek, naar Sian Foe zal terugkeeren en dan berichten o\er de vrijlating van Tsjang Kai Sjek zal meebrengen. Krijgt Sjoe een losgeld? Volgens Chineesche berichten uit Tai Joean zou Tsjang Sjoe Liang door tusschenkomsa van J e n S j i S j a n aan Nanking een reeks nieuwe eischen hebben doen toekomen, waar bij hij zou hebben laten doorschemeren, be reid te zijn, mits hem de noodige waarbor gen worden gegeven, naar het buitenland te ertrekken. Het verluidt dat Jen S j i S j a n, de gou- erneur van Sjansi, zich reeds bereid heef' erklaard, het bevel op zich te nemen over een deel van het leger van Tsjang Sjoe Liang, indien deze na het einde van de cri sis „een reis door Europa" zou ondernemen. Het losgeld voor maarschalk Tsjang Kai Sjek zou door agenten van Tsang Sjoe Liang in ontvangst worden genomen. Afgezien van de radio is Sian Foe thans volkomen geïsoleerd. Vliegtuigen uit Nanking blijven boven de troepen van Tsjang Sjoe Liang vlugschriften uitwerpen met het doel een moreel effect tot stand te brengen. Volgens berichten uit Tsjen Tsjan zouden communistische benden geconcentreerd wor- Wat doet ge liever? DUUR WONEN in een huurhuis en Uw leven lang hnur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 jaar hel hals geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bi: de N.V. BOUWKAS „ROHYP", Spuistraat 219/221 Amsterdam (C.). (Adv.) ^*7^ 9 VERZEKERING I MaaUcAoppif - Sneeh (Adv.) den in Noord-Sjensi, Oost-Kansoe en Zuid- Ningsia. Uit Soei Joean wordt gemeld, dat 6000 Mandsjoe's uit Jehol zich voorbereiden op een nieuwen aanval op deze provincie, Japan concilianter Het agentschap Domei meldt, dat de Ja- pansche ambassadeur in een ondeilioud met den Chineeschen minister van Luiten lacl- sche zaken Tsjang Tsjoen, uiting ge geven heeft aan de sympathie van Japan voor China in verband met de huidige crisis. Tsjang Tsjoen bevestigde, dat zijn regee ring vastbesloten was, de rebellie te onder drukken. De operaties, zoo zeide hij verder, zijn reeds begonnen, maar het is moeilijk het incident snel te regelen. De toes'and brengt overigens geen wijziging in de hou ding van China jegens Japan. Tegenover de pers verklaarde K a w a g o e, dat hij voldaan was over de houding vat Nanking en dat het noodig was, dat Japan nieuwe opvattingen ten opzichte van China kreeg. Duitschers doen zaken Op 2S November is tusschen het Chinee sche ministerie van spoorwegen en een Puitsche groep, bestaande uit de onderne mingen Ferrostahl Friedrich Ivrupp, Stahi- union en Otto Wolff, een contract tot stand gekomen betreffende de levering van spoor- wcgmateriaaJ op crediet tot een bedrag van 40 millioen Chineesche dollar. Een som van 10 milüoen is bestemd voor het herstel van den spoorweg PekingHan kow, met inbegrip van de brug over de Gele Rivier en een bedrag van 30 millioen voor den aanleg van een nieuwen spoorweg Tsjoe- Tsj a u-K wei-Jang. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De uitwisseling der gijzelaars Een Russisch schip vernietigd Leizola, de Minister van Justitie der Bas- kische regeering, Delatorre, Minister van Fi nanciën en de burgemeester van Bilbao, Ar- coreca. benevens verscheiden andere gedele geerden zijn aan boord van 'n Amerikaansch oorlogsschip in Frankrijk aangekomen, waar zij vertegenwoordigers van de regeering van Burgos en van het internationale Roode Kruis zullen ontmoeten voor een bespreking over de kwestie van de uitwisseling van gijzelaars. Men meent te weten, dat deze uitwisseling van gevangenen bij gelegenheid van het Kerstfeest zal plaats hebben. Anderzijds verluidt dat momenteel zekere onderhandelingen worden gevoerd tusschen de regeering van Bilbao en de nationalisti sche autoriteiten, om een einde te maken aan den strijd in Vizcaya. Russische verontwaardiging De Spaansche nationalisten helbhen on langs het sovjetschip „Komsomol", dat zich in de Spaansche wateren bevond, vernietigd, hetwelk thans in Sovjet-Rusland een storm van protesiten heeft doen opgaan. Overal worden meetings gehouden en wor den resoluties aangenomen, waarin met „represailles" wordt gedreigd en van de regeering wordt geëischt, dat zij ..onmiddel lijk met kracht optreedt tegen de fascisti sche piraten". Kinderen naar Frankrijk Het comité van het volksfront te Madrid heeft een nota tot do bevolking gericht, waarin wordt medegedeeld, dat Frankrijk heeft aangeboden Spaansche kinderen van 5 tot 14 jaar onderdak te verleenen. De kin deren zullen onder toezicht van het Fran sche ministerie van volksgezondheid en he* Van da fronten Radio Sevilla heeft om half negen mede gedeeld, dat de rechtsche troepen Bujallence (Andaluzië) hebben bezet. Het communiqué vermeldt voorts, dat de vijand aan het front van Granada Pintz Puenfce heeft aangevallen, doch met zware verliezen en met achtorlaiing van 800 gewe ren werd afgeslagen. Aan het front van Madrid ontwikkelde zich bij Boadilla een gevecht. De linksche troepen deden een tegenaanval, doch wer den teruggedrongen. Zij lieten tusschen Ru- vaca en Pozuclo drie vrachtwagens achter. Zondagmiddag heeft de vijand een vergeef- schen aanval ondernomen op Carabanchel. De roode luchtmacht bombardeerde Ba- dajoz. Een burger werd gedood. Twee vijau- delijke toestellen werden neergeschoten. De pan-Amerikaansche conferentie Het Gran Chaco-conflict De plenaire zitting van de pan-Ameri kaansche vredesconferentie heeft tal van ontwerp-conventies aangenomen, o.m. be treffende solidariteit en samenwerking tus schen de Amerikaansche staten, coördina tie van de vredesinstrumenten met het vol kenbondshandvest en beperking van bewa peningen. De Pan-Amerikaansche conferentie zal a.s. Woensdag met een plenaire zitting ge sloten worden. Ruim 200 diplomaten van alle Ameri kaansche staten hebben aan deze conferen tie deelgenomen; niet minder dan 480 jour nalisten waren door hun bladen naar Buenos Aires gezonden. President J u s t o en de premiers Argentinië en Brazilië hebben den premier van Paraguay verzocht, naar Buenos Aires te komen, ten einde nog vóór de sluiting van de conferentie zijn medewerking te ver leenen voor de pogingen die in het werk gesteld worden, om een definitieve oplos sing te vinden voor het conflict tusschen Paraguay en Bolivia i.z. den Gran Chaco. Kerstfeest op Slot Sonnberg Ook ex-konlng Edward van de partij? De Koningin-moeder Maria van Roemenië is gisteren in dB Ooslenrijksche hoofdstad aangekomen. Zij zal zich naar het slot Sonnbergg van haar schoonzoon, den aarts hertog Anton van Hahsburg, begeven. Daar zal zij vermoedelijk ook den hertog Edward van Windsor ontmoeten, die ge durende de Kerstdagen, of kort daarna, gast zal zijn op slot Sonnberg. )ARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, Telef. 37033 Zwaaushals 374 HAARLEM Schoterweg 1 Telefoon 16659 HILVERSUM: Veerstraat 50 Telefoon 6819 (Adv.) Dr. Saavedra Lamas' pleit voor internationaal contact Ruilhandel en landverhuizing zijn menschheidsbelangen (Speciale correspondentie) Buenos Aires, 6 Dec. 7936 Vrijdag 4 December begon de Vredes conferentie haar gewichtigen arbeid. Even als bij de inaugureele zitting, waren ook than6 niet alleen alle afgevaardigden der 21 Amerikaansche republieken, maar ook het diplomatieke corps en vele vertegen woordigers uit de politieke en sociale krin gen tegenwoordig. Het eerste punt op het programma van deze eerste zitting was natuurlijk de benoeming van een voor zitter. Dit punt gaf geen moeilijkheid, wanl met algemeene stemmen en met eenparige instemming, werd voor deze belangrijke functie gekozen de Angentijnsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Carlo0 Saavedra Lamas. Zooals de gewoonte is, aanvaardde Dr Saavedra Lamas het voorzitterschap met een vrij uitvoerige rede, waarin hij aller eerst zijn dank betuigde voor de eervolle benoeming en voorts het een en ander op merkte in verband met het karakter en hel doel dezer conferentie. Het is niet wel doenlijk om van deze openingsrede een volledig verslag te geven; we volstaan met de rijf hoofdpunten aan te stippen. In de eerste plaats werd door den Voor zitter met nadruk erkend, dat de confe rentie. die de consolideering van den vrede bedoelt te bevorderen, verder moet zien dan Amerika. Niet mogen vergeten wor den de economische en cultureele relaties met de andere landen en we moeten niet denken, dat wij alleen op de aarde wonen. Geen oogenblik mag dus gedacht worden aan de mogelijkheid dat Amerika zich van Europa of een ander deel der wereld zou willen of kunnen afzonderen. In de tweede plaats proclameerde de Voorzitter de noodzakelijkheid, om meer en meer de gelegenheid te openen voor het internationaal con tact. In het bijzonder wees 6pr, er op, dat de jonge Amerikaansche landen, die voornamelijk de eerst-noodige grondstoffen leveren kunnen, behoef te hebben aan menschen en kapitaal uit de landen die overbevolkt zijn en meer een indiustrieele ontwikkeling bezitten. Dit beteekent dus, dat de oude en de nieuwe wereld elkander steeds noodig zullen hebben, opdat door zulk een voortdurende ruilhan del en emigratie de geheele mensch- heid gediend wordt, In de derde plaats handelde de voorzitter over het moeilijk probleem der democratie. In dit verband werd opgemerkt, dat de re- geerin-gen hier niet lijdelijk kunnen toe zien, maar wetten behooren te maken, om de natie en de moraal te verdedigen, zoo dat men niet iedereen kan toelaten in net land. Geen analfabeten en personen, die ideeën koesteren, welke een gevaar zijn voor het politieke leven en in strijd met het democratisch sentiment in Amerika. In de vierde plaats herinnerde spreker aan de moeilijke taak der regeeringen, om een jui6te verhouding tusschen beginselen en de uitoefening van macht te behouden. Het is nu eenmaal zoo, dat in het. politieke leven van een volk de onderscheidene be ginselen met elkaar in botsing komen en dat vaak. ter bewaring van de orde. ge bruik moet worden gemaakt van de macht Maar in zulke gevallen moeten de staats lieden zich laten leiden niet door passie of haat, maar door beginselen, steeds beoogen de het welzijn van hot geheele volk- Eindelijk werd gewezen op de noodzak* lijkheid, om voor het beoogde ideaal de na ties op te voeden. Al kan niet dadelijk hel doel worden bereikt, we moeten niet wan hopen, maar door onderwijs en opvoeding trachten een betere toekomst voor de ge heele wereld voor te bereiden. Na nog her innerd te hebben aan het bezoek van Pre sident Roosevelt en aan de toespraken van Erenoemden President en van President Justo, eindigde de Voorzitter met den wensch, dat God de besprekingen moge in- Rpireeren, opdat door deze conferentie wer kelijk de vrede bevorderd mag worden. In naam der afgevaardigden werd de Voorzitter nu toegesproken en bedankt door Dr. Es pal ter, Minister van buiten landsche zaken van Uruguay. Deze legde vooral den nadruk op het democratisch ka rakter der Amerikaansche Staten. Herin nerd werd aan het onvergetelijk historisch feit, dat vier eeuwen geleden velen uit Europa vluchten moesten voor het despo tisme en met de „May Flower" naar Ame rika kwamen, om daar het fondament te leggen voor een vrije, democratische staat. Hun beginselen over vrijheid voor den miensch vonden in het overige Amerika weerklank en veel uit de constitutie en dr wetten van Noord-Amerika vond navol ging in de andere republieken. Nadat nog was voorgelezen een telegram van President Roosevelt, waarin deze zijn dank betuigde voor de ontvangst hem te Buenos-Aires bereid en zijn beste wen- schen uitte voor het welslagen der confe rentie, moest nu worden bepaald, in welke volgorde de vice-presidentschappen zouden verdeeld worden, zoodat ieder land op zijn beurt de debatten zou leiden, bij eventueHe afwezigheid van den Voorzitter. Dit ge schiedde door loting, zoodat niet in aan merking kwam de grootte of belangrijkheid van het land. Zoo besliste dan het lot, dat b.v. Argen tinië de eerste plaats kreeg, Noord-Amerika de 16de, Paraguay de 2de, Honduras de 3d* enz.: de laatste plaats kreeg Cuba. Hoffelijk als men steeds hier is, werd nu aan enkele dames gelegenheid gegeven de conferentie toe te spreken. Elisa F. Musser las een petitie voor namens een millioen personen uit de '21 republieken, met aandrang verzoekende om den oorlog af te schaffen; Coelhc Lisboa de Miller, een Braziliaansche dame. pleitte voor democratie en vrede. En eindelijk sprak Mrs. 0*D a y uit Noord Amerika, die betoogde, dat er geen enkel conflict is, dat niet zonder oorlog kan wor den opgelost. Moge ik ten besluite nog vermei dien, dal de arbeid, die deze conferentie hoopt te vol brengen, verdeeld wordt over een zestal commissies, die respectievelijk de volgende onderwerpen zullen bespreken: 1. Organi satie van den vrede; 2. neutraliteit; 3. be perking der bewapening 4. Juridische vraag stukken; 5. economische problemen en 6 intellectueele samenwerking. Na de benoeming van voorzitters en vice voorzitters dier zes commissies, werd de eerste zitting gesloten, of liever verdaagd tot Zaterdag 5 December, des middags om 16 uur. De Verlovings-Huwelijks-lepel Premie voor aanbrengers en aangebrachte abonné's In de campagne: EEN NIEUWE SPRONG VOORWAARTS Addis Abeba krijgt consulaten De vloedgolf komt los Uit betfouwbare bron wordt vernomen, dat de regeering der Vereenigde Staten voor nemens is, binnenkort een consulaat te Ad dis Abeba te vestigen. Deze maatregel zal echter de erkenning van Ethiopië als kolo nie van Italië niet insluiten, daar de con sul geen geloofsbrieven zal overhandigen, welke noodzakelijk zijn voor de verkrijging van het exequatur. De Engelsche en de Fransche regeering hebben de Italiaansche regeering ervan in kennis gesteld, dat zij hun legaties in de Abessijnsche hoofdstad zullen omzetten in consulaten-generaal, zonder dat zulks de officieele erkenning van de verovering van Abessinië inhoudt. Ook de Bulgaarsche re geering heeft besloten, in Addis Abeba een consulaat te openen. In politieke kringen te Rome wordt be vestigd, dat de erkenning van het Italiaan sche imperium door Zwitserland spoedig te verwachten is. Volkenbondscommissie naar Alexandrette Ook een Nederlander benoemd De voorzitter van den volkenbondsraad heeft thans een beslissing genomen inzake de samenstelling van de volkenbondscoin- missie van drie waarnemers, die ongeveer een maand in Alexandrette zal hebben te verblijven, om bij eventueele onlusten tus schen de Syriërs en de Turken aldaar aan den volkenbondsraad rapport over de ver antwoordelijkheid daarvoor te kunnen uit brengen Tot leden van deze commissie zijn be noemd onze landgenoot, de heer l. j. j. Caron, oud-gouverneur van Celebes, de Noor Hol stad oud-voorzitter van de vol kenbondscommissie voor de uitwisseling van de Grieksche en Turksche bevolkingen en de Zwitsersche kolonel Charles W a t- t e n w y 1. I-Iet is de bedoeling, dat deze commissie zoo tijdig naar Alexandrette vertrekken zal, dat zij reeds vóór 1 Januari aldaar zal aan komen. Een Duitsch professor gaat heen Om „gezondheidsredenen", zegt hij Professor Carl S c h m i 11, Pruisische staatsraad, voorzitter van verscheiden pro- fessoren-vereenigingen en directeur van de wetenschappelijke sectie van de liga van het nationaal-socialistisch recht, heeft uit alle partij-functies ontslag genomen, naar hij voorgeeft „om gezondheidsredenen en zijn talrijke werkzaamheden". Inderdaad echter is professor Schmitt ge dwongen geworden, af te treden; gedwon gen door de onophoudelijke aanvallen van nationaal-socialistische zijde, speciaal van het „Schwarze Korps". Het Gestapo-orgaan verwijt hem o.m. dat hij eerst in 1933 lid van de partij is geworden, na carrière te hebben gemaakt met behulp van de voor aanstaande joodsche professoren en dat hij jurist is geweest van het katholieke cen trum. De nationalisten verwijten hem verder, dat hij in zijn werken heeft getracht allé regimes te rechtvaardigen, dat van B r fi ll i n g, dat van Schleicher en dat van von Papen en ten slotte ook het natio naal-socialistische. In nazi-kringen wijst men erop, dat de professor in de nieuwe editie van zijn wer ken verscheiden passages van zijn vroegere geschriften, welke hem heden ten dage zou den kunnen compromitteeren, heeft weg gelaten en dat „een professor, die zoo wei nig karakter toont, geen functies kan heb ben, welke hem verplichten de jeugd een voorbeeld te zijn". Het is waarschijnlijk, dat de „affaire-Carl Schmitt" met dit aftreden pas aan haar begin is. Duitschlands vlootbouw Wat momenteel op de helling staat De Duitsche bladen bevatten een lijst van de oorlogsschepen, tot welker bouw in het jaar 1936 door de Duitsche regcering op dracht is gegeven. Het betreft de volgende eenheden: een slagschip van 35.000 ton, een vliegtuigmoe derschip, een zware kruiser van 10.000 ton. zes torpedobootjagers van 1811 ton, vier duikbooten van 500 tori, vier duikbooten van 250 ton. Deze schepen zijn onderworpen aan de kwalitatieve bepalingen van het verdrag met Engeland. Verder zijn nog eenige kleinere schepen besteld, onder meer twaalf kleine torpei booten, twaalf torpedojagers, vier mi vegers, twee snelle motorbooten en schoolschip „Horst Wessel". De bladen merken bij deze lijst op. het vlootprogramma zich nauwkeurig hoi aan de bepalingen van het vlootverdi met Engeland. Duitschland is aldus bladen, op het oogenblik het eenige lai dat niet alleen een kwalitatieve, maar c een kwantitatieve beperking van zijn z strijdkrachten op zich heeft genomen. programma blijft in het k. Ier van hetge voor Duitschlands eigen veiligheid noodig Mislukte roofoverval in New-York In New-York heeft een roofoverval pla gehad door een groep gewapende bandit die het voorzien hadden op den autofa kant M a t h i s. Slechts diens zeer korc optreden heeft hem uit een hachelijke s atie kunnen redden. Toen Mathis en zijn vrouw per taxi n hun woning terugkeerden, reed hen andere auto achterna, waarin zich verse den gangsters bevonden. Voor het hotel, waar het echtpaar sto hielden ook de dieven stil. Zij sprongen middellijk uit hun wagen; een hunner hi met een revolver den taxichauffeur in dwang, terwijl een andere in de taxi sprc en mevrouw Mathis sommeerde haar weelen ter waarde van duizenden dollij af te geven. De heer Mathis wierp zich echter op bandiet. Beiden rolden ten slotte op 1 trottoir. Op dit heftig verzet van den industri Mathis schijnen de roovers niet gereke te hebben. Zij gingen er ten minste plot ling van door. Vliegtuigen in beslag genom De Fransche politie heeft in een garz te Bordeaux twee gedemonteerde vliegti gen, die in tien kisten waren verpakt, beslag genomen. De kisten bevatten oi twee motoren voor militaire vliegtuig van 800 P.K. en onderdeelen. Het materiaal is oud, doch het was heel opgeknapt. Het was, als uit de adr seering bleek, bestemd voor Spanje. AMSTERDAM OPPERRABBIJN L. H. SARLOUIS Sedert het overlijden van den heer A. Onderwijzer in November 1934 was de func van opper-rabbijn bij de Ned. Isr. Gem. hier, onbezet gebleven. Hierin is thans voorzien door de insta] tie van zijn oppvolger, den heer L. H. Si louis. Een plechtigheid, die in Joods< kringen zeer de agndacht trok. VOOR VEILIG VEERKEER De Vereen. „Veilig Verker" is doende, roeps chauffeurs meer vertrouwd te mal met de gewijzigde verkeersvoorechriften de avonduren, die naar men weet, vooral stilte langs den weg beoogen te bevorder Onder leiding van inspecteur Cohen van Verkeerswezen worden een par cursussen organiseerd, die den bestuurders van aut meer wegwijs moeten maken met het gebn der autolichten. Morgenavond ral de burgemeester in Kri napolsky onderscheidingen uitreiken aan I roepechauffeurs voor het met gunstip uilslag deelnemen aan een geen-ongelukki wedstrijd. nieuwe leeraar vossius-gymnasium De heer W. F. O. Timmermans,, doctor! dus in de letteren en leeraar in de Fran» taal- en letterkunde aai het Vossius-gymi sium alhier, is toegelaten als privaatdoci aan de Gemeente-universiteit, ten einde i derwijs te geven in do didactiek en de thodiek van de Fransche taal- en letterkun DEMPEN TOLHÜISKANAAL B. en W. zullen op Maandag 11 Janui 1937 des middags ten 12 ure ten Gem« tehuize in het openbaar aanbesteden het dfl pen van het Tolhuiskanaal, tusschen den B huisweg en het Buiksloterhamkanaal, met behoorende werken. Het bestek en voorwaarden dezer aan! steding met een teekening zyn van 28 Decj ber 1936 af uitsluitend te verkrijgen ten kl tore van den Administrateur van den Diei der Publieke Werken, Kloveniersburgwal j

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2