MAANDAG at DECEMBER 1936 EERSTE BUAD PAC "«ZWOLSCHE PTO1 1895 Hoofdkantoor-. Den Hoac, .aan van Me.rd.rvoort 7* Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd De Spaansclie burgeroorlog NATIONALISTEN BOEKEN EENIG SUCCES Een Fransch vliegtuig beschoten De troepen van Franco zijn er in ge slaagd, door een omtrekkende beweging op de rechterflank het dorp Villanueva de la Canada, gelegen op 20 kilometer van het Escoriaal, te bezetten. De regee- ringstroepen boden slechts zwakken tegenstand. Terwijl een deel der recht- sche strijdmacht de stellingen consoli deerden, vervolgde een ander deel den .opmarsch. Zeven vrachtauto's der op standelingen vergisten zich in de route en begaven zich op een weg, die nog in de macht der regeeringstroepen was. Drie der wagens konden nog rechtsom keert maken, de vier andere werden des avonds bevrijd na een nieuwen aanval der rechtschen. Dezen hebben ongeveer zeven kilometer terrein gewonnen in de richting Zuid-Noord, Fransch toestel ontmoet torpedojagers Uit Barcelona wordt gemeld, dat 't vlieg tuig van de Air France, dat den dienst Mar seilleBarcelona onderhoudt, nabij Porthou is beschoten door een torpedojager, welke geen vlag voerde. Het vliegtuig was met zes passagiers, waarvan twee Spanjaarden, te zeven uur in den ochtend uit Marseille vertrokken. Een uur later passeerde het toestel Portbou. 1500 meter uit de kust lag een torpedojager, welke geen vlag voerde. Deze bombardeerde op het oogenblik dat de piloot van het vliegtuig het schip opmerkte, het viaduct en de tunnel van Portbou. De radio-telegrar fist seinde dit onmiddellijk uit; zijn mede- deeling werd door verscheiden stations op gevangen. De torpedojagers loste z<es schoten op het toestel, zonder het evenwel te raken. De piloot liet het toestel onmiddellijk stijgen. Te Barcelona deden de passagiers het ver haal van de bewogen reis en de piloot zal hiervan rapport maken bij zijn maat schappij. Mijnen ln Spaansche havens Generaal Franco heeft het Britsche parle ment van Buitenlandsctoe Zaken medege deeld, dat mijnen gelegd zijn in de havens van Malaga. Almeria, Cartagena, Valencia, Barcelona. Tarragona, Bilbao, Santander en Sijon. In officieele Engelsche kringen heeft deze jnededeeling geen verrassing gewekt. Het lot der gijzelaars Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Baski- sche regeering besloten heeft tot benoeming van een commissie, die belast zal zijn met de bestudeering van den vorm en de om standigheden, waaronder 4000 gijzelaars in Vrijheid gesteld kunnen worden. De invrijheidstelling zou aan den voor avond van Kerstdag geschieden. De toestand rond het Escoriaal Tengevolge van de nederlaag der rooden hij Boadilla del Monta is een sterke be weging tot evacuatie van de burgerbevol king en legertroepen aan de gang uit Man- gada, dat tot den sector van het Escoriaal behoort De toestand van hef volksfrontleger wordt iederen daxr delicater, daar het voor een dreigende algeheele omsingeling staat Een breuk in het front aan deze zijde zou on berekenbare gevolgen hebben, aangezien dit weldra het terugtrekken der regeeringstroe pen met zich zou meebrengen uit Guadar- rama en zelfs uit Somosierra, - EX-KONING EDWARD NAAR ENGELAND? Naar de „Sunday Referee" meldt, r zal de Hertog van Windsor waar schijnlijk in den zomer van het vol gend jaar, na de kroning van zijn broeder, koning George VI, naar Engeland terugkeeren en dan zijn in trek nemen in Fort Belvedere. Diefstal van geheime documenten Het verdwijnen van een kistje met ge heime documenten van het Britsche minis terie van Luchtvaart heeft den detectives van Scotland Yard een nacht lang druk werk verschaft. De kist werd gestolen van een motorfiets, die gedurende enkele oogenblik- ken in een Londensche straat onbeheerd had gestaan. Overal werd gespeurd, totdat op een der politiebureaux het bericht binnenkwam, dat een man in de buurt van zijn woning een kist had gevonden, die een kroontje droeg. Hij had het ding inmiddellijk op 't dichtst bijzijnde politiebureau gedeponeerd, waar bleek, dat zij inderdaad de gestolen docu menten bevatte. Er wordt niets vermist. Het is dan ook waarschijnlijk, dat de dieven het niet op de papieren gemunt hadden, maar vermoedden dat het kistje kostbaarheden bevatte. reedi gebruiker van Lunchkaas TULPEN" Ze munt uit door fijne tmaak. bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte De pilote Maryse Hilsz neergestort Zij redt zich met valscherm Aan de bekende Fransohe aviatrice Ma ryse Hltsz ia tij diens een proefvlucht ter voorbereiding van haar poging om het snel heidsrecord te verbeteren, een ongeluk overkomen. Haar toestel stortte neer In een vijver bij Fos-sur-Mer; over de oorzaak van het ongeluk kon men nog geen opheldering geven. De aviatrice wist door middel van «en valscherm haar leven te redden, doöh zij liep daarbij belangrijke kwetsuren op, o.a. een gebroken rib. Millioenen Chineezen dakloos en zonder voedsel Anderhalf millioen menschen in de pro vincie Kweitsjau zijn dakloos als gevolg van droogte en plunderingen en worden met den hongerdood bedreigd. Dit is onge veer een vierde van de gcheele bevolking der provincie. Een uitzonderlijk droge zo mer en herfst hebben 39 districten geteisterd terwijl in 13 andere districten groote bran den niet minder dan 20.000 personen dak loos maakten. De schade wordt geraamd op twee millioen Chineesche dollars. 1 Nog geen veertien dagen geleden werd bekend, dat in de provincie Sjansi meer dan een millioen menschen in het afgeloopen jaar dakloos waren geworden door dezelfde oorzaken. De provinciale regeering heeft aan Nanking een bedrag van een millioen Chineesche dollar gevraagd voor hulpver- .leenincr aan de rampzalige bevolking; •y$£,s Tijdens de door de vaandeldragers (sters) der ver schillende Haag- sche vereenigingen gebrachte hulde aan H.K.H. Prinses Ju liana en Z.D.H. Prins Bernhard voor het paleis Het program van De Ia Rocque Meer rechten en plichten voor de regeering Besnoeiing van parlementaire macht In de laatste zitting von het congres van den Parti Social Frangais, heeft de voor zitter, kolonel De la Rocque, een verklaring voorgelezen, welke o.m. het volgende omvat: „De Parti Social Frangais wil het verant woordelijkheidsprincipe herstellen, door aan den president van de republiek het recht toe te kennen, ministers te benoemen, de Kamer te ontbinden en zich reohtstreek? met een boodschap tot het parlement te wenden. Voorts wenscht hij. dat de minister» verantwoordelijk worden gesteld voor hun persoonlijk beheer en dat aan de Kamer het initiatief voor het doen van uitgaven wordt ontnomen. Het kiesstelsel moet wor den gewijzigd door het invoeren van even redig kiesrecht en het instellen van het vrouwenkiesrecht. Ten slotte wil de partij het den ambtenaren verbieden in staking te gaan en een „orde van bankiers" in stellen. Wat de buitenla/ndsche politiek betreft, wordt in de verklaring o.a. gezegd: „Frank rijk moet al zijn relaties met de Sovjet-Unie verbreken en bondgenootschappen met Engeland, Italië, Polen, de Kleine Entente sluiten of consol idee ren". Volksfront-pogingen in Engeland In een te Bristol gehouden politieke ver- gade.ring heeft gisteren Sir Stafford C r i p p s, de voorzitter van den socialisti- sehen bond, de vorming van een Engelsch „volksfront" bepleit, zonder nochtans dezen naam te noemen. Gezien de concentratie van de kapitalisti sche machten in de nationale regeering, al dus spreker, is het noodzakelijk, dat ook do arbeidersklasse zich vereenigt, wil zij ooit politieke macht verkrijgen. Deze vereeniging zou, naar de meening van sir Stafford, moe ten omvatten de socialistische league, de Onafhankelijke Labourpartij en de commu nisten. Ook de vakvereenigingen zouden zich hierbij kunnen aansluiten. De Labour-afgevaardigde S h i n w e 11die deze vergadering eveneens bijwoonde, he streed eveneens de wenschelijkheid van epn dergelijk samengaan. Hij betwijfelde name lijk of het van langen duur zou kunnen zijn. De genoemde partijen, aldus Shin well, mo gen het niet geheel eens zijn met de Labour Partij, er zijn te groote verschillen in de afzonderlijke principes, al zijn zij alle revo lutionair. dan dat 'n samengaan mogelijk is. Komt er dienstplicht in Engeland Volgens de „Sunday Pictorial" bestaat in sommige Britsche kringen de verwachting, dat men in Groot-Brittannië zal moeten over. gaan tot het invoeren van den militairen dienstplicht, zoo in de eerste maanden van het nieuwe jaar de dienstneming van het aantal militaire vrijwilligers niet beduidend zou toenemen. Het moet, volgens genoemd blad, zoo goed als zeker zijn, dat de autoriteiten reeds een desbetreffend wetsontwerp gereed hebben, ofschoon het ministerie van Oorlog voorloo- pig nog geen directe beslissing wil nemen. De oppositie tegen de invoering van den algemeenen diestplicht wordt echter, gezien de toenemende sterkte van de fascistische landen, steeds kleiner. Aardbeving in San-Salvador Een gcheele stad vernield? In de omgeving van den vulkaan San Vicente heeft zich een zware aardbeving voorgedaan, tengevolge waarvan de stad San Vicente, een plaats van 25.000 inwo ners, op 40 K.M. van de hoofdstad gele gen, geheel vernield moet zijn, terwijl ook in verschillende andere plaatsen in de nabijheid groote verwoestingen zijn aangericht. Het dooden- en gewonden- cijfer is nog niet bekend, doch men neemt aan. dat het aantal slachtoffers aanzienlijk is. Velen werden volkomen door het natuurverschijnsel verrast en zij onder het puin van hun woningen be dolven. De regeering heeft onmiddellijk red dingscolonnes naar hot gebied van de ramp gezonden, terwijl ook afdeelingen van het Roode Kruis onderweg zijn. Drie Fransche vliegtoestellen gestolen Op het vliegvefld vam Millau (dept. Avey- ron) verschenen Zaterdag zes personen, die beweerden belast te zijn met de controle van de vliegtuigen van de Aeroclub AvÊy- ron. De bewaker liet de bezoekers tot de vliegtuigen toe en voorgevend, dat zij de topstellen even wilden probeeren, namen zij in drie machines plaats, stegen op en vex- d wenen. Alle drie vliegtuigen verkeeren in uitne- merulen staat. LAND- EN TUINBOUW De steun aan de rogge Variabele denaturatievergoeding Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten, de huidige roggesteun- regeling te vervangen door een nieuwe re geling, welke een aanpassing aan den ge- wijzigden monetairen toestand beoogt. Daartoe strekkende beschikkingen zullen eerstdaags afkomen. De belangrijkste wijziging welke zal worden aange bracht is wel het instellen van een variabele denatura tievergoeding. Aan de hand van den marktprijs voor rogge zal telkens v o o ra f voor een toekomstige periode van een week worden bepaald, welke denaturatie- rogge zal telkens vooraf voor een vastgestelde denaturatietoeslag, behou dens zeer bijzondere omstandigheden,' niet worden gewijzigd. In overeenstemming met deze nieuwe re geling zal ook het prijsverschil bij invoer aan wijziging onderhevig zijn, aangezien dit prijsverschil gelijken tred moet houden met den variabelen roggesteun. Daarom zal het prijsverschil bij invoer voor een bepaald tijdvak worden vastge steld op een vaste basis van f 2 per 100 kg., vermeerderd met het voor dat tijdvak vast gestelde bedrag der denaturatievergoeding. Ook de restituties bij uitvoer van ongede- natureerde rogge zullen aan de nieuwe re geling worden aangepast. Ten behoeve van de importeurs van rogge zal voorts een regeling tot fixatie van het variabele gedeelte van het invoerprijs- verschil worden getroffen. Eveneens zal ge legenheid tot fixatie der denaturatievergoe- dingen worden gegeven. PLUIMVEETENTOONSTELLING TE ANTWERPEN De Koninklijke kring voor Neerhofdieren- teelt en Avicultura houdt haar 34e Interna tionale tentoonstelling op 24, 25, 26. 27 en 28 December 1936., in de lokalen van de N.V. Handels- en Nijverheidsbelangen, Kerkstraat 45, welke een zeer [belangrijke tentoonstel ling zal worden. Na de wereldtentoonstelling te Leipzig, welke dezen zomer plaats vond, is dit nu een belangrijke inzending van Nederlanders naar België. Op deze internationale tentoonstelling, waar c.a. 3000 dieren zijn ingeschreven, zul len de Nederlanders met een inzending van 300 dieren komen. De heer P. Korsten, be stuurslid van den Kon. Antwerpschen kring voor Neerhofdierenteelt, heeft zich belast met deze organisatie. Dat de Nederlanders met mooie exempla ren uitkomen zal blijken uit de goede kans die ze maken om de belangrijke prijzen te winnen. Voor deze groote show zijn de bekende Nederlandsche keurmeesters de heeren D Das en H. L. A. van der Horst uitgenoodigd. RESTITUTIE VOOR ROGGE Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van heden het monopolieprijsverschil bij in/voer en het restitutiebedrag bij uitvoer van ongedenatureerde rogge wordt gebracht op f 3. In overeenstemming daarmede wordt de denaturatietoeslag gebracht op f 1.— per 100 kg. RESTITUTIE VOOR HAVER Met ingang van heden worden het mono polieprijsverschil bij invoer en het restitu tiebedrag bij uitvoer van haver gebracht ou f 3 per 100 kg. Van dien datum af wordt do gelegenheid tot fixatie voor den toeslag op uitvoer van haver wederom opengesteld. De belanghebbenden gelieven zich daar omtrent met de Nederlandsche Akkerbouw- centrale in verbinding te stellen. Japan ziet aandachtig toe (i MONOPOLIEHEFFING TEENHOUT EN MANDWERK In antwoord op vragen, die van ven lende zijden zijn gesteld betreffende de riopolieheffing op teenhout en mand? deelt men ons van bevoegde zijde mede, hoewel er eenige stijging van den prijs teenhout op de binnenlandsche markt waar te nemen, vooralsnog niet het va men bestaat, over te gaan tot verlaging de monopolieheffing bij invoer op teen en teen- en mandwerk. IS ER REEDS OORLOG IN NOORD-CHINA? 7 JANUARI!! IEDEREEN KAN DE BRUIDSSTOET ZIEN! Verzekert U van 100 rendement BOMMEN OF PAMFLETTEN OVER SI AN FOE? Na afloop van den driedaagschen wa penstilstand in Noord-China, welke blijkbaar niet tot een oplossing der hui dige politieke moeilijkheden aldaar heeft geleid, hebben de soldaten der centrale Chineesche regcering op onge veer 50 K.M. afstand van de stad Sian- foe de troepenconcentraties aangevallen van den opstandigen maarschalk Tsjang Sjoe Liang. Regeerings- vliegers zouden daarbij het vijandelijk kamp met bommen hebben bestookt. De regeeringscolonnes zouden er reeds in geslaagd zijn de stad Hocahsien te veroveren. S o e n g, de zwager van Tajarjg Kai-sjok en directeur van de Bank van China, is in middels te Sianfoe aangekomen om met Tsjang Sjoe Liang over de vrijlating van den gevangen maarschalk te onderhande len. De Nanking-regeering had getracht, hem van deze reis te weerhouden, doch Soeng bleef bij zijn plan en verklaarde uit sluitend als particulier naar Sianfoe te zijn gegaan en in geen enkel opzicht als last hebber van de regeering. Inmiddels acht men de situatie nog ver scherpt door het feit, dat ook een tweede gijzelaar, die bij den overval op Tsjang Ivui- sjek zwaar gewond werd, is overleden. Bei den trachtten den president destijds tegen de muiters te beschermen. Het waren kolo nel Tsjang Hiau-hsin, een neef van den ge vangene en commandant van diens lijf- .vacht. en Hsoe Joean-tsjang, voorheen voor ter van de perscommissie van het execu tieve comité der centrale regeering. Volgens Havas zouden regeeringsvliegtui- gen wel is waar boven de opstandige linies gevlogen hebben, doch de toestellen zouden in stede van bommen groote hoeveel heden pamfletten boven het opstandige ge bied hebben uitgeworpen, waarin gezegd wordt, dat de houding van maarschalk Tsjang Sjoe-liang in de rest van het land algemeen veroordeeld wordt. Krijgt Tsjang Sjoe Liang steun? Te Peking toont men zich in bepaalde kringen over het lot van Tsjang Kai-Sjek nog verre van gerust. Volgens deze kringen heeft de opstandige maarschalk den steun gewonnen van een aantal provinciale gou verneurs, die krachtige voorstanders zijn van een reorganisatie van de centrale re geering. Men betwijfelt ten sterkste, of Tsjang Sjoe Liang wel geneigd is, zijn hoo- gen gevangene de vrijheid terug te geven, alvorens Nanking den rebelschen aanvoer der verschillende toezeggingen heeft ge daan. Het feit, dat de opstandelingen het verspreiden van berichten uit Sianfoe vrij wel weten te verhinderen, heeft in geheel Noord-China een stemming van groote on zekerheid doen ontstaan omtrent de verdere ontwikkeling van de crisis. Berichten uit Chineesche bron, dat prins Teh van Binnen-Mongolië de provincie Soeijoean attaqueert ondanks zijn telegram men van aanhankelijkheid aan de regee ring van Nanking, dragen er weinig toe bij die stemming te kalmeeren. Het Japansche agentschap Domei brengt uit Dairen het bericht, dat de plaatselijke politie aldaar een Mandsjoekwosch onder daan heeft gearresteerd, die een geheime opdracht zou hebben gehad van Tsjang Sjoe Liang. Men verdenkt er dezen laatste nu van, te trachten ongeregeldheden in Mandsjoekwo te willen verwekken met-be hulp van de bandieten, die in het Oosten van het land hun praktijken uitoefenen. Er wordt te Parijs weer groente aangevoerd De Fransche bond van tuinbouwers en groentenkweekers heeft aan de leden der diverse tuindersorganisaties en co- mité's ter verdediging van de belangen van de boeren, die aan de staking in de Parijsche Hallen deelnemen, verzocht, met ingang van Dinsdag de leveranties weer te hervatten. Zooals men weet. zijn de Parijsche hallen 's Maandags steeds gesloten, In een communiqué licht de hond zijn houding nader toe: „De bedoeling van onze actie was niet, zooals velen verkeerdelijk denken, de Parijsche bevolking te benadcc- len, doch slechts de aandacht van de offi cieele instanties te vestigen op den nood van den tuinder. Erkend dient te worden, dat de regeering niet terstond alle eischen kan inwilligen, waarvan sommige de goed keuring van het parlement noodig hebben, terwijl andere zelfs afhankelijk zijn van Ide" handelsverdragen met het buitenland. Bo vendien wijst de bond er op dat de mini- mum-eischen van de tuinders reeds zijn in gewilligd of althans in principe aanvaard. Enkele zijn voorts door do regeering in studie genomen, die haar pogingen voortzet om aan de verlangens van de tuinders te voldoen. Uit Maubeuge meldt Havas nog, dat naar men hoopt de besprekingen, die heden gehouden worden, definitief een ein de zullen maken aan de staking in de me- taalbedrijven in deze streek. Arbeidsconflict in Lancashire opgelost Japan wordt onrnstigl Voorts meldt het Japansche nieuwsagent schap uit Sjanghai, dat de Japansche ge zant Kawagoe zich op last van Arita naar den Chineeschen minister van Buitenland- sche Zaken heeft begeven. Men meent te weten, dat Kawagoe verklaard heeft dat Japan niet onverschillig zou blijven toezien, indien de centrale regeering zou instem men met een samenwerking met de com munisten, gericht tegen Japan. Uit offi cieele Japansche bron heeft Domei in ver band hiermede nog vernomen, dat een der gelijke situatie den vrede in het Verre Oos ten in gevaar zou brengen, daar Japan zich genoodzaakt zou zien tot maatregelen in overeenstemming met het ernstige karakter van den toestand. In de textielnijverheid van Lancashire dreigde het aan het einde der vorige week tot een conflict over de loonen te komen. Zaterdagavond laat echter ls bekend gewor den, dat een overeenstemming is bereikt. De partijen zijn het n.l. eens geworden over 'n loonsverhooging van 9y2 hetgeen hal verwege gelegen is tusschen hetgeen de ar beiders eischten (14 en de werkgevers wilden toeslaan (5 Hierdoor is het uit breken van een staking voorkomen. De arbeid is heden in alle fabrieken der textielnijverheid hervat. Juist van de pers Libel 216-217: Kuyper in de caricatuur f 0.90 ln omslag #f 1.25 in band. Net zoo'n interessante bnndel als COLIJN IN DE CARICATUUR Bestel ze bij uw boekhandelaar. UITGAVE: BOSCH KEUNING BAARN BOEKEN EN GESCHRIFTE Kuyper in de caricatuur Nieuwe uitgave van mooi werk De buitengewoon gunstige ontva welke aan de bundel „Colijn in de ca tuur" ten deel viel, deed velen teruj ken aande caricaturen van Dr Ku welke reeds in 1909 gebundeld we maar welke verzameling reeds lang kocht is. Dit bracht de uitgevers Bosch en n i n g te Baarn op de gedachte, om interessante verzameling opnieuw u. geven, maar dan aangevuld met het ste, dat na 1909 verschenen is (bovei is er een zeer oude van Uilenspiege het jaar 1874 aan toegevoegd); terwj caricaturen voorts van toelichtingen voorzien, wat bij deze beslist noodza was; want de massa zou het fijne van dingen zonder uitleg niet meer ver Wij blijven bij ons oordeel, dat wij toen onlangs „Colijn in de caricatuur scheen: misschien leende zich Kuyper beter, nóg beter, zoo men wil, 'voor de prent maar in elk geval zijn vete ri oude teekeningen niet te evenaren. En, laten we er dit bij voegen: de ss steller heeft nauwlettend gekeurd moois en karakteristieks bijeen te bre Misschien is hiervan wel het gevol weest, dat de tegenstellingen Ku Lohman en Kuyper-Heemskerk heel bladzijden beslaan, terwijl van Kuj strijd tegen liberalisme en socialisme nig te vinden is. -Doch daarbij vergete ook niet, dat de teekenaars politieke tl standers waren en dus gretig aanv de oneenigheid werkelijk of meend tusschen de partijen en pers ter rechterzijde. De uitvoering laat weer niets te schen over en terecht besluit de samen Ier zijn naschrift met de woorden „dat bundel een boeiend beeld geeft van d< merkelijke en rijke politieke loopbaan] Dr Kuyper". Niet het minst" zit de waarde van nummers in de Libellen-serie van Boscj Keuning hierin, dat de voorrede, Dr Kuyper zelf schreef, geheel is opJ men. 't Jongere geslacht moge studie nu van het geweldige proza^ dat dr. Ku schreef en leering trekken uit de studie, ke de schrijver van de caricatuur m

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2