Grondwetsherziening is gerechtvaardigd DINSDAG 15 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het uitladen op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam van de Koolhoven F.G. 55 jager, welke op de Luchtvaarttentooïïstelling te Parijs veel, belangstelling trokI De Regeering deelt de beschouwing, van andere zijde naar voren gebracht, dat de schadeloosstelling niet is een belooning voor verrichten arbeid, doch slechts* een middel om personen uit verschillenden stand in staat te stellen, lid van de Kamer te zijn. In dit licht gezien kan het voorge stelde bedrag van I 4000 redelijk worden geacht. Als bezwaar tegen de voorgestelde verla ging is aangevoerd, dat zij de cumulatie in de hand zou werken van het lidmaatschap der Kamer met andere betrekkingen. Ten aanzien van dit bezwaar deelt de Regee ring het gevoelen van andere leden, dat deze cumulatie in het algemeen niet als een euvel mag worden beschouwd. Integen deel, een euvel ware het, indien alle of bijna alle Kamerleden beroepspolitici wa ren. De band met het werkelijke leven zou dan verloren gaan en het parlement zou hoe langer hoe meer komen te staan buiten de maatschappij. Op al deze gronden heeft de Regeering gemeend van de voorgestelde verlaging niet te moeten afzien. Ministers zonder portefeuille Misbruik van het Instituut „Minister zon der portefeuille" is niet te .vreezen, omdat Evenredig kiesrecht Het voorstel tot aanvulling van de be palingen betreffende het kiesrecht heeft in- deraaad de strekking, de mogelijkheid te openen van een stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, dat meer dan het huidige voldoet aan den staatkundigen eisch, dat geen excessieve versnippering van het par tijwezen plaats heeft. Ten einde grondwettelijk bezwaar tegen elk ander dan het thans geldende stelsel van evenredige vertegenwoordiging af te snijden, worden de voorliggende aanvullin gen van de art. 82, 83, 128 en 143 voorge steld. Welk stelsel van evenredige vertegen woordiging als het meest verkieselijke moet worden aanvaard, zal nader dienen te wor den overwogen. De voorgestelde aanvullin gen beoogen slechts, grondwettelijke bezwa ren tegen een ander stelsel dan het gel dende uit den weg te ruimen. De vrees, t.a.v. dit voorstel geopperd (het maken van misbruik van het recht tot ver vallenverklaring van het lidmaatschap) deelt de Regeering niet. Zij acht voor een zoodanige vrees nog te minder aanleiding, nu het vertegenwoordi gend lichaam zelf over vervallenverklaring van zijn leden zal oordeelcn. Verwacht kan worden, dat van het recht tot vervallenverklaring van het lidmaatschap van een vertegenwoordi gend lichaam niet veel gebruik zal worden gemaakt Het belang van de voorgestelde regeling kan veeleer ge zien worden in haar preventieve wer king. De Regeering hecht sterk aan de grond gedachte van het door haar gedane voor stel. In dezen buitengewoon moeilijken tijd, nu van verschillende zijden de rechtsorde wordt belaagd met aanprijzing of bevorde ring van onwettige middelen, mag men het kwaad niet laten voortwoekeren. Bij het beteugelen van het kwaad is een algemeen belang betrokken van de eerste orde. GEMENGD NIEUWS Piloot L. Hautzmeyer Gistermiddag is het stoffelijk overschot van den bij de ramp van „De Lijster" om gekomen piloot L. Hautzmeyer per auto van de begrafenisonderneming Innemee en Zn. naar Weenen overgebracht. Bij de vele kransen, welke reeds in En geland op de baar waren gelegd en waar bij in Rotterdam een krans van den Oos- tenrijkschen gezant gevoegd was, waren in 's-Gravenhage nog eenige bijgekomen en wel van de K.L.M., van den heer en mevr. A. WurfbainMeyboom, van Hilda Bongert man, en voorts eenige van particulieren, die onder de hoede van piloot Hautzmeyer een K.L.M.-vlucht hadden gemaakt. De heer A. Aler, chef van den vlieg- dienst van de K.L.M., was bij het overbren gen van het stoffelijk overschot in de rouw-auto tegenwoordig. Overtreding luchtbeschermingswet De politierechter te Leeuwarden.be handelde een zevental zaken in verband met overtreding der luchtbeschermingswet door licht te laten branden in de woonka mer, dat door niet afgeschermde ramen naar buitën straalde of een zaklantaarn te gebruiken, die helder wit licht uitstraalde, of licht te laten branden in een graammaal- derij. Twee verdachten werden vrijgesproken. Drie landarbeiders werden veroordeeld tot 30 gulden boete of 15 dagen hechtenis, een predikant te Waaxens tot 75 guden of 25 dagen hechtenis en een rijwielhandelaar tot 10 gulden boete of 10 aagen hechtenis. Poging tot doodslag Schippersknecht veroordeeld Het gerechtshof te 's Hertogenbosch wees arrest in de zaak tegen den schippers knecht J. V. uitRoermond, die op 14 Juli jl. den schipper N. Overduyn met een Engel- schen sleutel heeft aangevallen, neergesla gen en bijna gedood. De Roermondsohe rechtbank had hem we gens poging tot doodslag veroordeeld: tot zes jaren gevangenisstraf. Het hof vernietigde op formeele gronden het vonnis en veroordeelde V. tot zes jaren gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest. Door de verpleegden van het Oude Vrouwen-, Mannen- en Bestedelingenhuis der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam wordt een kleed vervaardigd, dat aan H.K.H Prinses Juliana bij Haar huwelijk ten geschenke zal worden aangeboden. De vleesch- en worstknoeierijen te Ouderkerk Zooals bekend, heeft het Gemeentebestuur alhier, na de door de ambtenaren belast met de controle op de naleving van de Vleesch- keuringswet ontdekte frauduleuze slachtin gen en diverse knoeierijen, de vergunning verleend aan den heer S. tot het inrichten en exploiteeren van een worstmakerij, roo- kerij en kookerij op grond dezer feiten inge trokken. Door de worstfabrikanten werd daarna na ingewonnen rechtskundig advies, op een gegeven momertt weer met den arbeid aan gevangen, omdat men van oordeel was, dat deze intrekking eerst dan van kracht kon zijn als het vonnis tegen hen door de Recht bank was uitgesproken. Het Gemeentebe stuur hield echter voet bij stuk en liet de aanwezige worstmachines verzegelen, en verhinderde, de werkzaamheden. Daar de mogelijkheid niet uitgesloten geacht werd, dat de worstfabrikanten zich aan dezen klemmenden hand zouden ontworstelen, werd de „fabriek" van tijd tot tijd gecontro leerd Dezer dagen kwam de politie echter tot de ontdekking, dat de machines waren gedemonteerd en verdwenen. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat zij naar Krimpen a. d. Lek waren vertransporteerd. Tegen den heer S. werd proces-verbaal op gemaakt, wegens het verbreken van de op last van het openbaar gezag aangebrachte verzegeling. Noodlanding militair vliegtuig Goed geslaagd Gistermiddag omstreeks half drie heeft een Duitsche korporaal-vlieger die, naar hij bij zijn verhoox aan de marechaussee mede deelde, door het slechte weer verdwaald was geraakt en meende nog op Duitsch grondgebied te zijn, met zijn toestel een zeer geslaagde noodlanding gemaakt op een esch nabij de Odoornerstraatweg te Emmen. Het toestel bleef geheel onbeschadigd, ter- wijl de bestuurder geen enkel letsel had bekomen. De korporaal-vlieger heeft zijn in trek genomen in een hotel te Emmen. Het toestel is onder bewaking van de mare chaussee gesteld. Indien de vereischte toestemming van het departement van defensie zal zijn verkre gen, zal de bestuurder weer opstijgen en naar zijn standplaats terugkeeren. Inbraken te Rotterdam, Gouda, Alphen en Zwammerdam Het gerechtshof te 's Gravenhage deetl uitspraak in de zaak tegen den timmerman A. Th. C. N. en den opperman R. W. de G. beiden gedetineerd, die in hooger beroep te recht hebben gestaan van een vonnis van de Rotterdamsche rechtbank waarbij zij wegens diefstal in vereeniging, gepleegd op verschil lende plaatsen o.a. in het Capitol-theater te Rotterdam, ten kantore van de Coöperatieve Producenten-vereeniging te Gouda en bij de finma Hoogendijk te Zwammerdam, zijn ver oordeeld ieoer in totaal tot vier jaar gevange nisstra f. Conform het requisitoir van den advocaat- generaal bevestigde het hof het vonnis der rechtbank ten aanzien van N. en vermin derde de straf van de G. die wegens drie feiten tot vier jaar was veroordeeld, tot drie jaar gevangenisstraf, met bevel tot ge vangenneming. ROFFELRIJMEN DE VLAG KLAAR Als 't ooit een tijd van vlaggen was, j Dan is het dezer dagen Nu onze lieve Kroonprinses De groote stap gaat wagen, Nu Zij met Haar beminden Prins In ondertrouio zal treden, Zoo doodeenvoudig en zoo blij Als ivij het allen deden. Is er in onze kring een bruid, Wij tooien, wij versieren Ons heele huis. de heele buurt Om 't bruidsfestijn te vieren. De Hollandsche benepenheid Wordt in de hoek gedrongen, En ongedwongen wordt de vreugd Geuit en uitgezongen. Hoe groot moet dan de feestvreugd zijn ln onze lage landen Als de Prinses de bruid zal zijn! Dan moet het feestvuur branden, Dan moeten vlag en wimpel hoog De huizen uitgestoken. Dan moet ons heele landje zijn In vlaggen weggedoken! Wie onzer heeft de euvle moed De vlag niét uit te steken? Wie onzer waagt het snoode stuk Dit schoone spel te breken? Geen mensch! Natuurlijk: 't is geen L mensch Wiens vlag niet kant en klaar is Als voor de Koninklijke Bruid De blijde bruidsdag daar is! (Nadruk verboden) LEO LENS Brandstichting te Eindhoven Het gerechtshof te 's Hertogenbosch1 bevestigde het vonnis der rechtbank, waar bij de landbouwer G. P. van der L. uit E i n d hoven, die wegens brandstichting in den nacht van 29 op 30 Mei jl. in een schuur aan den Aalsterweg te Eindhoven was veroor deeld tot zes jaren gevangenisstraf. Het geheele voorarrest werd in mindering ge bracht In hooger beroep was tegen van der Li. acht jaren gevangenisstraf geëischt Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ls tot ridder ln de Orde van Oranja Nassau: TJ. Visser te Bergen (N.H.). Aan mr Eugene Stiels te Maeseyck (BelgtO) ls de eere-pennlng in zilver toegekend, als blijk van waardeering voor zijn belangstelling in 's RUks verzamelingen van geschiedenis en kunst. GEVANGENISREGENTEN Tot lid van het College van Regenten over de gevangenis te Middelburg ls benoemd mr A. Meerkamp van Embden te Middelburg. Mr W. B. J. ABERSON Aan mr W. B. J. Aberson is ln verband met zUn benoeming tot lid van het Hof van Justitie In Curacao eervol ontslag verleend als ambte naar van het openbaar ministerie bU de kan tongerechten ln het arrondissement Amsterdam. De winterslaap van Scheveningen wordt benut voor het aanbrengen van de noodige herstellingen aan het uiterliik der plaats. Gisteren was met, bezig »ra 4e verifies te voorzien van een nieuw pLkier. J Regeeringsantwoord aan de Tweede Kamer Verblijfkosten Eerste Kamer het parlement ook in deze zich kan uit spreken- en aan zijn ooi deel de noodige kracht bij zotten. De voorstelling, als zou de geldende re geling van de verblijfkosten der Eerste Kamer tot veel aanstoot aanleiding geven, is sterk overdreven. Voor aanstoot bestaat geen schaduw van grond. Hierin kan geen reden gelegen zijn het geldende systeem, dat ontegenzeglijk voordeelen biedt te ver laten. Contact Rijk en Gemeenten Verscheidene leden hebben gepleit voor het scheppen van een grondwette lijke verplichting voor de Regeering tot het houden van contact met de ge meenten. Een desbetreffende bepaling behoort echter niet in de grondwet thuis, het is een vraagstuk van beleid. De Regeering beantwoord ontkennend de vraag of art 186 van de grondwet kan wor den geschrapt (militaire dienst buiten het rijk in Europa). Dat door de werkzaamheid van den Volkenbond de omstandigheden gewijzigd zouden zijn, is niet juist. Kerk en Staat Het denkbeeld, de scheiding van Kerk en Staat verder door te trekken, door den financieelen band tusschen beide op te hef fen de staat zou dan aan de verschil lende kerkgenootschappen de gekapitali seerde waarde uitkeeren van de bedragen, welke thans jaarlijks ten laste van de rijks- begrooting worden beschikbaar gesteld is niet nieuw. Herhaaldelijk heeft het in de Tweede Kamer een onderwerp van bespreking uitgemaakt en steeds heeft deze zich met nadruk tegen het denkbeeld uitge sproken. Het vond bestrijding, zoowel bij partijen ter rechter- als ter linker zijde. Van de Regeering ls in de ge- wenschte richting geen voorstel te ver wachten. Inkomen van leden van het Vorstelijk Huis In de laatste decennien heeft de koop kracht van het geld sterk geschommeld. Alle inkomsten hebben daarvan den terug slag ondervonden. Dat het inkomen van de kroon uit 's rijks kas alléén kan worden gewijzigd door het ingewikkelde apparaat van grondwetsherziening in beweging te brengen, is een te stroeve regeling ge bleken. Om die reden is een nieuw art. 28 b voorgesteld, volgens hetwelk het bedrag, in de grondwet vastgelegd, zal kunnen worden gewijzigd bij een gequalifi- ceerde wet. Toen de Regeering eenmaal dit systeem van grootere buigzaamheid had aanvaard, lag het voor de hand, dat zij voorstelde, het huidig inkomen van de kroon te ver lagen in verband met de onmiskenbaar gestegen koopkracht van het geld. Meer dan iemand is de Regeering over tuigd, dat het staatshoofd voorgaat, waar het algemeen belang een offer vraagt. Wanneer zij desniettemin heeft gemeend, een voorstel strekkend tot verlaging, te moeten doen, vindt dat zijn grond in de overweging, dat nu de grondwet wordt ge wijzigd, van de gelegenheid behoort te worden gebruik gemaakt, om het positieve recht den feitelijken toestand te doen volgen. De Minister van Bultenlandsche Za ken heeft opdracht verleend Inlichtin gen in te winnen omtrent het Inkomen van staatshoofden in verschillende lan den. Zoodra deze inlichtingen zijn ont vangen, zullen de resnltaten aan de Kamer worden medegedeeld. Het was der Regeering aangenaam te mogen vernemen, dat het voorstel tot het vorleenen van een jaarlljksch inkomen uit 's rijks kas aan den Prins- Gemaal door vele leden werd toege juicht. Schadeloosstelling en Pensioen Tweede Kamerleden In antwoord op sommige opmerkin gen dat het bedrag der schadeloos stelling: voor Tweede Kamerleden niet beneden f 4500 mag dalen, deelt de Regeering mede, dat zij met volle erkenning van den zwaren, inspannen- den arbeid, die bij het voortdurend toenemen van de staatsbemoeiing in steeds grootere mate van de volksver tegenwoordigers wordt gevergd, reke ning houdende ook met het feit, dat het lidmaatschap niet onbelangrijke geldelijke offers oplegt meent het voorstel, zooals het daar ligt, te moeten handhaven. Slreven was verscherping van politieke tegenstellingen te vermijden Geen voorstellen tot kiesrechtwijziging te verwachten In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake voorstel len tot verandering van de Grondwet merkt de Regeering op, dat zij aan deze voorstellen nimmer een grootere draagwijdte toegekend heeft dan zij inderdaad bezitten. Het is niet duidelijk hoe de aankondiging van de Grondwetsherziening verwachtingen heeft kunnen wekken, die niet in vervulling zijn gegaan. De Regeering meent, dat al zijn ver schillende voorgestelde wijzigingen inderdaad niet zeer belangrijk, deze wijzigingen in haar onderlingen samenhang van voldoende beteeke- nis zijn, om een herziening van de Grondwet te rechtvaardigen. Voor voorstellen van verdere strekking acht de Regeering den tijd nog niet gekomen. In het bijzonder mist men vooralsnog voldoende consolidatie van denkbeelden met betrekking tot het vraagstuk van de ordening van het maatschappelijk leven. Voor zoover de denkbeelden omtrent de ordening van het maat schappelijk leven veranderingen in de Grondwet medebrengen, zijn deze denkbeelden nog te vaag, te weinig omlijnd en zelfs bij him aanhangers onderling nog te zeer uiteenloopend, dan dat zij een eenigszins vasten grondslag zouden kunnen vormen voor zoodanige veranderingen. wiens wensch daartoe door een be voegde autoriteit is rechtmatig geacht. De Regeering beantwoordt deze vraag bevestigend. De grondwettelijke bepa ling van de vrijheid van de pers be vat geen enkel element, dat aan het vestigen van een zoodanig droit de reponse in den weg zou staan. De Regeering zal op dit oogenblik, als liggende buiten het terrein der voorgestel de grondwetsherziening, niet ingaan op de wenken met het oog op krachtige repres sieve maatregelen.tegen drukpersexcessen Mocht te dien aanzien tot wettelijke voor ziening worden besloten, dan zal voorze ker metde gegeven wenken worden reke ning geihouden. De Kamer voor het bedrijfsleven Met de strekking van het advies van de staatscommissie, om af te zien van voor stellen, die de mogelijkheid zouden openen van een kamer voor het bedrijfsleven als derde kamer der Staten Generaal, heeft de Regeering zich kunnen vereenigen. Men kan voor het tegenwoordige ook naar haar oordeel volstaan met het scheppen van de mogelijkheid naast openbare lichamen voor bepaalde beroepen en bedrijven en groepen van beroepen en bedrijven een algemeen lichaam voor het beroeps- en bedrijfsleven in te stellen, met als taak de werkzaam heid der lagere organen te coördineeren en zich de meer algemeene belangen van het beroeps- en bedrijfsleven aan te trekken. Wordt van deze mogelijkheid in de toe komst gebruik gemaakt, zoo zullen vorm en leiding worden gegeven aan wat in de maatschappij op deze gebieden deels reeds is gegroeid, deels nog bezig is te groeien. De verhouding van het aldus gevormde centrale lichaam tot de Staten-Generaal zal daarbij wettelijk nader kunnen worden ge regeld en ook later naar behoefte kunnen worden gewijzigd. Op de mogelijkheden van deze toekomstige ontwikkeling reeds thans in te gaart, lijkt de Regeering onnoodig. De titel „Prinses van Oranje" De Regeering vereenigt zich met het standpunt, dat het onjuist zou zijn, indien in de grondwet aan de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgename is van de kroon, de titel „Prinses van Oranje" werd verleend. Zooals bekend, vindt de titel Prins van Oranje, bestemd voor den oud sten van des konings zonen of verdere mannelijke nakomelingen, die de vermoe delijke erfgenaam is van de kroon, zijn wortel in de proclamatie van Willem I van 16 Maart 1815. Onder den indruk van den terugkeer van Napoleon van Elba nam op genoemden datum de souvereine vorst, vooruitloopend op de beslissingen -van het Weener Congres, den titel aan van Koning der Nederlanden en bepaalde hij, dat de vermoedelijke erfgenaam van het Konin krijk den titel zou dragen van Prins van Oranje, opdat „niet de naam dien wij steeds, in alle wisselingen van de fortuin, met eere gedragen en onder welken onze voor vaderen aan de zaak der vrijheid zoo me nigvuldige diensten bewezen hebben, ver nietigd worde en verdwijne". In den zin van deze proclamatie behoort de titel tot Wat de drukpersvrijheid betreft erkent le Regeering, dat bij het niet indienen van voorstellen hieromtrent de overweging een rol heeft gespeeld, dat het in de huidige omstandigheden niet wenschelijk moet worden geacht een politiek vraagstuk op te werpen, dat de gemoederen zoozeer in beweging kan brengen. Uit dit ééne onder- ieel mag echter niet de conclusie getrok- 1 ken worden, dat het streven om het ver- scherpen van tegenstellingen in dezen tijd - te vermijden, de geheele grondwetsherzie ning heeft beheerscht. De tijd voor een principieele wijziging van het kiesrecht (vervanging van het be staande individueele kiesrecht door een or ganisch kiesrecht met het gezin als uit gangspunt) acht de Regeering nog niet ge- i komen nu de maatschappij niet alleen in —.ons land maar in de geheele wereld in een [toestand van omvorming is als slechts J telden in den loop der wereldhistorie is aan te wijzen. Van haar is dan ook een uni daartoe strekkend voorstel niet te verwach ten. e? Evenmin is van de Regeering te verwach ten een voorstel tot beperking van het kies- 14|recht teneinde extremistische stroomingen •tegen te gaan. De Regeering meent veeleer, dat zij door een dergl. maatregel extremis- a tische stroomingen zou bevorderen dan te- a gengaan. ,t,De drukpersvrijheid Het voor en tegen van een aanvulling Van art. 7 der Grondwet heeft de Regeering zoo mogelijk met nog meer zorg overwogen dan eenige andere voorgestelde wijziging. Zij kwam tot de conclusie en uitingen in ae ppers voedden die vrees dat bij indiening [van een desbetrfeffend voorstel als door de staatscommissie ontworpen, de politieke Htrijd hoog zou oplaaien, waarschijnlijk tonder positief resultaat, terwijl het kan péliet genoeg worden herhaald de poli- :iek der regeering er van meet af op ge richt is geweest in dezen tijd van zware ijJorgen en economische moeilijkheden, ie- lere niet noodzakelijke toespitsing van de lolitieke tegenstellingen te vermijden. De Regeering blijft van meening, dat art. niet in den weg staat aan een tijdelijk 'erbod van verschijning van een bepaalde ïitgaaf. Niemand heeft een voorafgaand •erlof noodig om zijn gedachten en gevoe- ns door middel van de pers te openbaren. Jet verbod van verschijning van een be haalde uitgaaf tast deze vrijheid niet aan. Hechts wordt een bepaald kanaal van open- laring afgesloten. Wel verre dat zulk een sijjverschijningsverbod preventieve censuur zou zijn en dan nog wel in haar ernstlg- ,lfJste gedaante, is van censuur hier in het ;eheel geen spralie. De vraag fs gesteld, of naar de mee ning van de regeering zonder wijziging van de grondwet mogelijk zou zijn bla den, die misbruik maken van de pers vrijheid, te verplichten tot het opne men van een antwoord van dengene,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5