llirtuer gritecift Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Regeling Consumptiemelk abotmtmtnteprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche 'A zending430 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7'/> et' Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ,N°. 5962 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 DINSDAG 15 DECEMBER 1936 Postgiro 58936 16e Jaarganc, Van I tot 5 regels1.17'/a Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van t—5 regels 230 Elke regel meerCL45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 OPVALLENDE TEGENSPRAAK Wij willen de sociaal-democraten geen stroobreed in de weg leggen om hun goede .voornemens inzake de landsverdediging in de praktijk te brengen. Maar het doet dan toch wel heel zonderling aan, dat de heer 'Albarda en niet de oud-gediende, de heer Van Zadelhoff sprekend over de defen siebegroting, begon met de openhartige Verklaring. „dat in de tegenwoordige omstandig heden een weermacht in stand behoort te worden gehouden, ja, dat versterking en moderniseering onvermijdelijk zijn"; maar dat daarop al zeer spoedig volgde: iwij kunnen toch aan deze begrooting onze stem niet geven, want het materieel deugt niet en het wordt niet doelmatig gebruikt., Eerstens is het niet duidelijk, dat zij, die zich jaar en dag op allerlei gronden en .waarschijnlijk om allerlei motieven voor nationale ontwapening hebben verklaard. thans plotseling precies en beter dan iemand anders, weten, wat er gebeuren moet. Maar deze houding doet ook zonderling aan, als men ze toetst aan wat de meerder heid der commissie uit de S.D.A.P. in haar rapport over de landsverdediging schreef: „De commissie is eenstemmig tot de slot som gekomen, dat het geen aanbeveling verdient een plan voor de organisatie der weermacht aan de Partij voor te le{ Immers, bij het ontwerpen van een uitge- werkt militair plan begeeft men zich op een technisch gebied, dat geen enkele poli tieke partij bekwaam is te betreden." En wel volgt daarop om de weg vrij te "houden, blijkbaar dat „het beoordee- len van technische vraagstukken dus door een staatkundige partij moet worden toe vertrouwd aan hen, die haar vertegenwoor digen, in dit geval aan haar Kamerfracties, Öie aan haar verantwoordelijk blijven voor het gevoerde beleid"; maar dat lost de moeilijkheid niet op. Want die Kamerfrac tie is ook een „politiek gezelschap" en te dezer zake geheel ondeskundig. Zij moet Zich dus even goed door deskundigen laten voorlichten, als de partij het zou moeten Öoen. Zoodat wij maar willen zeggen, dat de fractie het zich wel wat erg gemakkelijk heeft gemaakt bij het zoeken naar een mo tief om thans nog tegen begrooting te stem uten. Zij is daardoor zelf oorzaak, dat men aan politieke motieven denkt: voor de Indi n: sche defensie kon men gemakkelijk stem- men, want Indië is ver weg; maar zouden -de volgelingen hier niet al te zeer o 1,1 schrikt worden, wanneer plotseling de fractie der ontwapenaars pur sang geheel stag was gegaan M%» ZOO PROEFT MEN DE GEESTEN Over het strikt persoonlijke in het Engel- koningsdrama hebben we weinig en Isober geschreven. Het kwaad, dat door de van God principieel veroordeeld wordt, >ehoeft niet breed te worden uitgemeten. Anders echter, maar dan ook formeel en aaterieel anders, de roode pers ten onzent. )ie heeft niet verzuimd duidelijk te demon- ktreeren van welke geest zij is. Over de per soonlijke daad van den afgetreden Koning heeft zij óf ironisch óf vergoelijkend en =jgoedkeurend geschreven. Dus kon men in een artikel onder het hoofd „Edward: de Man", waarin en dit terecht ook op de menschelijke tragiek bewezen werd, aan het slot lezen: _f „Enfin Edward heeft zijn kroon in de Sjuweelenvitrine gezet en gaat als gewoon purger trouwen met een snoes van een fróuw. En is dit geen keizerrijk waard...?" En alsof deze verdediging nog niet vol- koende was, ging men op een andere plaats liekeer tegen hen, die op de zonde des _JConings wezen in, een artikel, dat aldus begon: „De Koning is vrij. Maar bisschop Blunt het sein, om alle honden op hem los te [aten, als hij den euvelen moed had om een clfcanadeesch-Amerikaansche te trouwen, die eil twee mannen had versleten. Op hem, en dbp zijn vrouw. Hij zou de Koningin hebben blootgesteld aan alle mogelijke beleedigin- gen, die brave lieden en huichelaars een brouw kunnen aandoen." n (Tot die „honden" behoort zeker nu ook aartsbisschop van Canterbury, die gis teravond zonder aanzien de3 persoons oor deelde en veroordeelde), n[ Hier toonde de sociaal-democratie zich /eer in haar ware ongodsdienstige gedaan- re: „deugd en ondeugd konden eens op pieuw stuivertje wisselen", jij En dat schrijft maar telkens „unverfro ren" neer, dat „zeer godsdienstige men- Ichen" zich echt op hun gemak gevoelen iD je S.D.A.P. Nooit worden religieuse gevoe lens geknecht Zeg mij, welke krant gij als uw lijfblad .eest; en ik zal u zeggen, wie gij zijt op godsdienstig gebied! Want, het bloed kruipt vaar het niet gaan kan en aan de taal r o e f t men de geesten. „DE CHRISTELIJKE GERMAANSCHE STAAT" „De laatste rest oerkracht marcheert op" JED. HEIDE MAATSCHAPPIJ 4 In de tie A r n h e m gehouden vergadering vfah de Ned. Heide Mij. is tot voorzitter ge- Loaen de heer Dr. H. J. LoYibik. De geoefende lezer bevroedt zonder nadere inlichting,, dat de N.S.B. „de laatst rest oer kracht is", wélke „opmarcheert"'om de „CHristelijk-Uérmaansche staat" te stichten. Zij doet dat, hoewel volgens het woord van j Mussert ter inleiding Van bét tweede Vijf jarenplan „men de N.S.B. vijf jaren lang heeft gehoond, geterroriseerd en gelastf terwijl de N.S.B.-ers in hun beschaafde en oótmoedige taal hoogstens met Mussert op zijn laatste landdag beweren, dat zij ook dié Nederlandsche regeering die nog iets vari de Volkenbond verwachten „niet kinderlijk, maar kindsch" zijn. Het loopt met de terrorisatie dus nog al los, als men zulke dingen in het openbaar mag zeggen. Doch het is waar, de verslag gever van het z.g. „Nat. Dagblad", telegram adres W a a r h e i d", is van de perstribune der Tweede Kamer verwijderd, omdat volgens z ij n zeggen die Kamer waakt voor de eer en goede naam van Louis de Visser; die verwijdering na waarschuwing maar dat zei hij er in Arnhem niet bij -— is echter „niets anders dan een schakel in de keten van pesterijtjes tegen de N.S.B." Inderdaad, het is ongehoord, dat de bou wers aan de „Christelijk-Germaansche staat" als „laatste rest oerkracht opmarcheerend", geen volledige vrijheid krijigen om anderen te schelden en te honen en alleen maar be schermd worden tegen overlast van and-ere zijde. Zijn zij het niet en zij alleen, die een pro test indienen tegen het feit, dat iemand, die „cultuur-bolsjewistische actie" drijft een opdracht kreeg van het Nationaal-Feest- comité in Rotterdam? Wij hadden daartegen onze bezwaren reeds geuit, niet om den per soon, maar omdat het stuk niet deugt; en onze geestverwanten in het Comité hébben direct positie gekozen; maar wat betee- kent dat alles, vergeleken bij een circulaire van de adj.-gen.-corpmissaris van »Hou zee" op 11 December? Thans pas werd het woord gesproken ten behoeve van de „Chris telijk-Germaansche staat". In die Christelijke staat of zal het Ger- maansche overheerschen? wordt het blijk baar oorbaar geacht om lugubere grappen uit te halen. Deswege verspreidt men, geheel in de vorm van een rouw-advertentie, de mededeeling, dat „na een langdurig en ge duldig gedragen lijden" enz. overleed „Betje Democratie" enz.; terwijl de teraardebestel ling zal plaats vinden op 12 December in het Raigebouw te Amsterdam" (door Mussert). Ja, de Christelijke zede zal wel bescher ming vinden in de Germaansche staat van de N.S.B. Alles vanwege de ^Opmarchee- rende oerkracht", pardon, van de rest de zer oerkracht. Het is een schamele en onbeschaamde en onbeschaafde rest; met of zonder uw goed vinden en ondanks bet telegram-adres „Waarheid". EEN OFFER VOOR DE „STILLE ARMEN" Prinses Juliana doet een beroep op ons volk Steunt het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden Ruim zeven Jaar geleden begon de crisis. En nog is de depressie niet voorbij. Honderdduizenden werkloozen zijn op overheidssteun aangewezen. Daarnaast zijn er „de stille armen", die maar al te spoedig vergeten drei gen te worden. Het is voor deze men- schen, dat het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden een nieuwe hulp actie heeft georganiseerd, i Evenals vroeger werd de radio ingeschakeld óm een beroep om steun op heel ons volk te doen. Zoo klonk dan gisteravond wederom door den aether evenals vroeger tijdens de uitzendingen van het Nat. Crisis Comité de lieve stem van H. K. H. Prinses Juliana. Zij wilde ook thans niet achterblijven om als eere-presidente van dit mooie werk allen aan te 6poren mild te offeren. Zij sprak als volgt: Radiorede van de Prinses Gaarne wil ik op dezen propaganda- avond voor het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden een qjikel woord van warme aanbeveling spreken voor deze noodzakelijke actie, die een voortzetting is van een zoo belangrijk onderdeel van het weirk, dat tot voor kort door het Nationaal Crisis Comité werd verricht. Moge het steeds uw warme belangstel ling hebben en moge de steun en sym pathie, die ge ook het Nationaal Crisis Comité hebt geschonken, thans op het fonds overgaan. Het fonds biedt u de gelegenheid om bij voortduring uw land- genooten, die door de zware omstandig heden van onzen tijd getroffen zijn, met terdaad te helpen. Na Prinses Juliana beluisterden we hè! ontroerend woord van den Minister-president Dr H. Colijn, die het beoefenen der liefda digheid in verband bracht met de komende heuglijke gebeurtenis in ons volksleven: het huwelijk van onze Kroonprinses met Prins Bernhard. Ook andere sprekers voerden het woord: Mr A. J. A. A. baron van Heemstra. Voor zitter vain het fonds, minister Slotemaker de Bruïne, minster Oud. Z.Exc. prof. Aal- bense, Jan van Zutphen en Bouwe Vlas, com mandant van het Leger des Heils. De klankbeelden van den luisterwedstrijd wisselden het gesproken woord af. Niemand zal moeite hebben gehad de oplossing te vin den, zoodat met recht mag worden verwacht dat vóór de laatste dag van deze maand honderdduizenden oplossingen (op briefkaar ten met 25 cent extra aan postzegels ten Verkoop via de organisaties Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat bij den minister van landbouw ten aan- van het vraagstuk der regeeringshe- moeiingen met de consumptiemelk belang rijke beslissingen in overweging zijn. Van verschillende zijden waren bezwaren gerezen tegen het huidige stelsel, zooals dit thans in het zg. wettelijk consumptiemelk- ïd in het westen des lands, omvattende het gebied der groote consumptiecentra, geldt, ivijl daaraan zulke vergaande bepa lingen zijn verhonden op het gebied van de zg. taxereebten, minimumprijzen en de be vriezing van den melkhandel. Niet alleen echter de in het westen des lands bestaan de regeling, doch ook de in de overige dee- len des lands getroffen prijsregelingen ten aanzien van consumptiemelk zijn dikwijls onderwerp van aritiek geweest. Na overweging der verschillende Inzich ten, o.m. werd over deze materie een uit voerige bespreking gehouden met vertegen woordigers van belanghebbende landbouw- en zuiveloaganisaties,bonden van melkvee houders, alsmede vereenigingen van melk- grossiers en melkhandel aren worden ten aanzien van de voor het westen des lands te treffen voorzieningen de volgende regelin gen voorbereid. De thans bestaande regeling 'der minimumprijzen voor consumptiemelk en aanverwante producten wordt 1 April 1937 ingetrokken. Voorts wordt de be vriezing van den melkhandel, zooals deze thans wordrt toegepast (n.l. dat in het algemeen geen erkenning als melk- yergunninghouder wordt verstrekt, wan neer de betrokkene niet tenminste van 1 Januari 1935 af ononderbroken den melkhandel had uitgeoefend) weggeno men, in dien zin, dat erkenningen in ruimere mate zullen worden verstrekt, met name aan degenen, van wie blijkt, dat zij zich met ernst op den melkhandel willen toéleggen. Overigens zal worden bepaald, dat alle melkveehouders, die hun melk in bedoeld gebied voor de consumptie wenschen af te leveren, aangesloten dienen te zijn bij een organisatie van melkveehouders. Omtrent het aantal dezer organisaties en de wijze, waarop zij zullen worden ingericht zal zoo spoedig mogelijk oy.erjèg worden met <le betrokken landbouw- en speciaal melkveehouders-organisaties en de Neder landsche zuivelcentrale. Het voornemen bestaat, dezë organisaties voor de betrok ken veehouders al hun melk te doen verkoopen, zoowel de in dustrie- als consumptiemelk. Degenen, die melk als consumptiemelk in het genoemd gebied in den handel wenschen te brengen, hetzij melkhande laren, grossiers of vemters, dienen deze melk te betrekken van een dezer orga nisaties. Aan deze organisaties moet ook de melk worden betaald, zoodat de vee houder zijn melkgelden via deze instel lingen zal ontvangen. Mocht de tijds duur, vereischt voor de vorming dezer organisaties, zulks noodzakelijk maken, dan zal met het tegenwoordige stelsel een overgangsmaatregel worden getrof fen. Gelijk bekend, werd de thans In bet wes ten aes land bestaande consumptiemelkre- geling dienstbaar gemaakt aam de kwaliteits verbetering der melk. Aan deze verbetering zal ook onder de nieuwe regeling zoo streng mogelijk de hand' worden gehouden. Verder kan worden medege deeld', dat de thans bestaande afsluiting van het wettel ij k gebied voorloopig zal bl ij ven gehandhaafd. Zoodra echter na verloop van enkele Jaren de in te stellen organisaties den melkafzet in het betrokken gebied voldoende hebben geregeld, zal deze afsluiting kunnen ver vallen en mag worden verwacht, dat d'e ge- heele regeling zonder eenige regeerings- inmenging, behalve wat betreft het. toezicht op de kwaliteit, zal kunnen werken. Wat betreft de in de overige deelen des lands (de z.g. buitenwettelijke gebieden) bestaande prijsregelingen, ligt het in het voornemen van den minister dez« eveneens en wel uiterlijk 1 April 1937 in te trekken. Daarmede zal ook de bevriezing in deze ge bieden geheel verdwijnen. Nader zal worden onderzocht, of reeds een eerdere intrekking mogelijk is. In uitzonderlijke gevallen zal, wanneer óe noodzakelijkheid daarvan mocht blijken, in deze gebieden een regeling wor den getroffen, waarin de afzet van de melk op andere wijze moeilijkheden kan baren. In het algemeen ligt bet niet in bedoeling deze uitzonderingen op ruime "fftUfel toe Van al de versieringen in de Residentie vormt het Paleis aan het Noordeinde wel 't middelpunt. Onze foto laat zien hoe ver men gisteren was. bate van bet Fonds) zullen worden inge zonden. En overigens272727 is het post gironummer van het fonds! Muzikale fragmenten vervolledigden bet bijzondere omroep-programma, dat vrijwel geheel Nederland bij de luidsprekers zal hebben verzameld. Geschenk van de schooljeugd Bloemen aan Prinses aangeboden Hedenmorgen te tien uur is op alle Nederlandsche schollen, lagere zoowel als middelbare, openbare zoowel als bijzon dere, de inzameling gehouden voor het geschenk, dait de Nederlandsche school jeugd Prinses Juliana, en Prins Bern hard ter gelegenheid van hun huwelijk zal aanbieden en dat, naar men weet, zal bestaan uit de bibliotheek voor het paleis te Soestdijk, Als symbool van de sympathie, die op dU uur dé geheele Nederlandsche schooljeugd vereenigde, heeft terzelfder tijd een depu tatie van het comité van de Nederlandsche schooljeugd op het paleis Noordeinde Prin ses Juliana een bloemstuk aangeboden. De deputatie bestond uit den voorzitter van het comité Dr. Joh. H. van Burlcom en vier leerlingen van Haagsche middelbare scholen, die Md zijn van het comité, n.L d-5 dames Lydia Walther en Corry Wery en de heeren Floris Struys en Louis Vernède.. Kort voor tien uur arriveerde Dr. van Burkom per auto met het bloemstuk, dat bestond uit een mand wi'tte bloemen, die bekroond werd met een tuil witte anjers. Een oranje-lint droeg het opschrift: „De Nederlandsche schooljeugd: een dag, een uur, een daad". Boven aan de mand was de gouden wijzerplaat van een klok aange bracht, waarop de wapens van Prinses Ju liana en Prins Bernihard, terwijl de wijzers op 10 uur stonden, 't uur van de inzameling. Ten palieize werd de deputatie ontvangen door den kamerheer van H.K.H. Mr. J. C. baron Baud, wien Dr. van Burkom het bloemstuk overhandigde, hem wijzende op de symbolische beteekenis van het tijdstip, waarop dit geschiedde, nu een band van sympathie voor het hooge jonge paar de ge heele Nederlandsche schooljeugd samenbond. Baron Baud zegde toe, het bloemstuk ter stond aan Prinses Juliana te zuilen over handigen, opdat ook zij dit merkwaardige oogenblik zou mogen meebeleven. Tuinbouwteeitregeiing-1937 Van bevoegde zijde vernemen wij, dat ten aanzien van de teelt van warmoezer ij gewas sen in druivenkasser alsnog, ter tegemoetko ming aan geuite bezwaren, besloten is, de bepaling, „dat in kassen, serres en wa: huizen, waarin druivenboomen staan, de teelt van warmoezer ij gew-n beperkt dient te blijven tot een enkele teelt en e e n product per jaar" niet van toepassing te doen zijn op kassen, serres en warenhuizen: a. waarvan de druivenboomen ter vernieuwing zijn afge zaagd en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste en het tweede schot ont- aat; b. waarin nieuwe druivenboomen zijn ge plant en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste tot en met het vierde schot ontstaat. Coöp. Prot. Chr. Begrafenis- vereenigingen Zaterdag j.l. werd te Amsterdam' opge richt de Federatie van Prot.. Christelijke Be- grafenisvereenigingen in Nederland. Bij deze oprichting waren aanwezig de afgevaardigden van de Prot. Chr. Begrafe- nisvereenigingen te Amsterdam. Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Het dagelijksch bestuur werd als volgt samengesteld: voorz., F. Ph. G. C. d'Achard van Enschut, te Rotterdam; secretaris, F. D Dijkstra IJselstraat 28 t'e Amsterdam; pen ningmeester, A Veerman te Utrecht. Art. 2 der statuten luidt: De grondslag der federatie is Gods Woord. Haar doel is de samenwerking te bevorderen van die Protestantsch-Christelijke Vereenigingen en Coöperatieve vereenigingen in Nederland, die beoogen het bevorderen van de stoffe lijke belangen van haar leden, door bij over lijden van leden van hun gezin, de begrafe nis alsmede alle verrichtingen, die geacht kunnen tvorden daarmee in verband te staan te verzorgen, tegen de kosten, die de vereenigingen daarvoor te maken hebben en het yerzorgen van crematies uitsluiten», STAATSMIJN MAURITS Cokesfabriek wordt uitgebreid De cokesfabriek der staatsmijn Mau- rits te Lnttera de, thans bestaande uit zes batterijen met in totaal 414 ovens en momenteel de grootste van Europa, zal naar wij vernemen nog uitge breid worden met een batterij van 75 ovens. De bouw van dze 75 ovens is opge dragen aan de firma Heinrich Koppers te Essen. Met de voorbereidende werk zaamheden is reeds begonnen. Men verwacht, dat deze nieuw te bonwen batterij, waarvan de kosten eenige tonnen bedragen, eind 1937 be drijfsklaar zal zijn. De nieuwe ovens dienen als reserve-batterij voor de be staande installatie. Dijkverzakking bij Kapelle Over een lengte van 200 lot 300 meter Gisteravond is over een lengte van 200 tot 300 meter een verzakking geconstateerd in den dijk van de Westerschelde langs den Willem Annapolder, gelegen in Bieaelingen (gem. Kapelle) en 's-Gravenpolder. In don polder staan een vijftal boerenhoeven; twee daarvan, die van de families Dees en Van de Recht, zijn ontruimd. Onmiddellijk nadat de dijlkYal, zooals een dergelijke verzakking wordt genoemd, waa bemerkt, is men begonnen den dijk te ver sterken. Met vijftig man werd den geheelen nacht doorgewerkt, om door het aanbrengen van zakken zand en basaltblokken een door braak te voorkomen. Hedenmorgen bij Hoog water was het ge vaar nog niet geweken. DE OPLICHTING TE ENSCHEDé Inzake de poging tot oplichting van de Twentsche Bank te Enschedé voor een be drag van f 44.500, vernemen we dat de aangehoudene, de 26-jarige B. ter M., na een langdurig verhoor aan de politie heeft be kend, de valsche kwitanties te hebben ge schreven. De jongeman zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. ERNSTIGE AANRIJDING Zondagavond werd de heer T. uit Ble- rick die op den rijksweg onder de ge meente Maasbracht bezig was met het na zien van zijn motor door een uit de richting Echt komende luxe-wagen aangereden. De heer T. bekwam een hersenschudding en een benedenbeenbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit TWEE bladen Prinses Juliana spreekt voor het Naf« Fonds voor bijzondere nooden. De voorstellen tot wijziging van de Grondwet; Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Mr. L. J. A. Trip treedt af als presi-i dent van de Bank voor Intern, betalingen en wordt vervangen door Mr. J. W. Beyen De consumptiemelkregeling wordt be-( langrijk gewijzigd. Rede van de aartsbisschop van Canter-t burry over de troonsafstand. Jaarvergadering van de Chr. vereen'* van Natuur- en Geneeskundigen te Utrecht. Voor het eerst sedert jaren hebben bij de Nederlandsche Spaarbanken de terug-/ betalingen de inlagen overtroffen. Eden heeft een krachtige rede gehou-i den over het nakomen van verdragsver-, plichtingen. Tsjang Kaï Sjek, de Chïneesche presi dent, is uit zijn tijdelijke gevangenschapj verlost. j Svinhufvud, president van Finland* wordt heden 75 jaar. De Joodsche moordenaar Frankfurter is tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld* Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars in Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 24294 (3 lijnen) Adv.1 Wissellooper overvallen Op den weg tusschen Middelharnis en! Stad aan 't Haringvliet is gisteravond op den wissellooper Jongejan van de Rotterd. Bankvereeniging een brutale overval ge pleegd. Toen de wissellooper op zijn fiets langs een auto reed, stopte deze auto, en werd de man onverhoeds aangevallen. De heer, J. werd neergeslagen, waarna de mannen zich van een bedrag .Van f600 meester maakten. Daarna reed de auto snel weg. De Carstenztop beklommen Expeditie van Dr. Colijn geslaagd. Bij de Nederlandsche Nieuw Guinea-Petro-» leum-Maatschappij is een telegram ingeko< men, dat de expeditie, welke zich ten doel stelt den Carstenz-top op Nieuw-Guinea te! beklimmen, het hoogste punt (5000 Meter)! heeft bereikt Naar men weet, bestaat deze expeditie uit dr. Colijn, leider der werkzaamheden der Ned. N. Guinea-Petroelum-Maatschappij (een: zoon van onzen Minister-President) voorto uit den Geoloog Dozy en den marine-offi cier vlieger Wissel. Dr. Colijn wordt in den loop van Januari in Nederland terug verwacht WANDELAAR AANGEREDEN Een auto, komende uit de richting Wou denberg moest op de Straatweg te A m e r s- foort plotseling remmen voor een hond, die den weg overstak. De auto slipte en reed toen den 49-jarigen v. d. D. uit Amers foort aan, die ter plaatse wandelde. Daarna zwenkte de auto naar de andere zijde van den weg en kwam hij tegen een boom tot' staan. De heer v. d. D. werd met zware hersenschudding, een gescheurde bovenlip en een neusfractuur naar het St. Elisabeths ziekenhuis vervoerd. De autobestuurder, de hear v. K. uit Amersfoort, werd niet ge* wond. WIE zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan. a s. verschijnende nummers, met inbegrip van het uitgebreide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, zoowel als de aangebrachte zelf hebben recht op de JULI AN A-VERLOVINGS LEPEL In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad zij de leuze. AFD. PROPAGANDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1