BLÜEI Troebele toestanden In Noord-China 8WZWOISCHE De pan-Amerikasnsche conferentie MAANDAG 14 DECEMBER 1936 EERSTE BEAD PAG. Buitenland MUITERS NEMEN TSJANG KAI SJEK GEVANGEN Zij willen een onmiddellijke oorlog met Japan Maarschalk T s j a n g K a i-S j e k, de president der Chineesche republiek, die zich naar de noordelijke provincie Sjensi had begeven, teneinde aldaar den toe stand op te nemen, is door muitende Chineesche troepen gevangen genomen en naar de provinciale hoofdstad Sian- ioe gevoerd. De muiters staan onder bevel van maarschalk T s j a n g H s u L i a n g, die aan de centrale Chineesche regeering de volgende vier eischen heeft gesteld: 1. Onmiddellijke oorlogsverklaring aan Japan. 2. Teruggave aan China van Mandsjoerije en Noord-Tsjahar. 3. Reorganisatie der Kwomintang (de Chi neesche regeeringspartij). 4. Aanvaarding door Nanking van eenige communistische principes. Zooals te begrijpen is heeft de tijding van Tsjang Kai Sjeks gevangenneming in de hoofdstad Nanking een paniekstemming veroorzaakt Het kabinet is in spoedverga dering bijeengekomen en heeft als eerste maatregel den staat van beleg afgekondigd. Behalve Tsjang Kai Sjek bevindt zich ook zijn staf in de macht van den opstan- digen maarschalk., die voor de levens zijner gevangenen zou instaan. Tfjang Kai Sjek De onmiddellijke aanleiding tot "de mui terij en de gevangenneming van Tsjang Kai Sjek moet in de communistische gezindheid van een deel van Tsjang Hsu-liangs leger gezocht worden. Tsjang Hsu-liang, die in China algemeen als „de jonge maarschalk" bekend staat, voert het bevel over een leger macht van 100.000 goed uitgeruste soldaten en was met de leiding van de anti-commu nistische campagne in het Noordelijk deel des lands belast. Verscheiden regimenten bleken echter met de rooden te heulen, Waarop Tsjang Kai Sjek bevel gaf, dat zij naar verwijderde garnizoenen overgebracht zouden worden. Dit bevel wekte zoodanig de woede der betrokken afdeelingen op, dat zij aan het muiten sloegen. De beweging greep snel om zich heen, zoodat ten siotte ook Tsjang Hsu-liang en zijn officieren Sich onder pressie der muiters bij de op standige beweging aansloten. Maatregelen der Regeering Het kabinet te Nanking heeft voorloopig Be volgende maatregelen genomen: 1. Maarschalk Tsjang Hsu-liang wordt afgezet 2. De minister van Financiën, Koeng, wordt tijdelijk met de waarneming van het presidentschap belast, door zijn be noeming tot waarnemend voorzitter van den uitvoerenden raad. 3. Feng Joe-sjiang wordt voorzitter van de militaire commissie, die met pieuwe leden wordt aangevuld. 4. De minister van Oorlog, Ho Jing- sjiang, wordt opperbevelhebber van de legers. De broederstrijd reeds ontbrand In het na de nachtzitting gepubliceerde manifest wordt Tsjang Hsu-liang een ver rader genoemd, die afgezet is a's opperbe velhebber der anti-communistische troepen en bevel heeft gekregen het commando over zijn troepen over te dragen aan de centrale regeering. Ten einde aan dien eisch de noodige kracht bij te zetten, kregen de Nan- kingtroepen, die zich in de provincie Hon an bevinden, opdracht, Sjensi, welke provincie zich geheel in handen der opstandelingen bevindt, binnen te rukken. Naar United Press meldt, heeft zich aan den spoorweg, die van Toengkwanting aan de grens van de provincies Honan en Sjensi naar Sianfoe loopt, reeds een doofdkantoori Der» Hoa<^ aan von Meerder voor! 7* Aditvt Vtrleqenwoordigerj Gentwqd hevige strijd tusschen de regeeringstroepen de opstandelingen ontwikkeld. Russische interventie Het schijnt vooral van communistische zijde te zijn, dat Tsjang I-Isu-liang steun ver wacht. Volgens de te Tokio verschijnende Asahi Sjimboen" is hij van plan zich met de communistische troepen in 't Noordwes ten van China te vereenigen, terwijl Havas uit Peking verneemt, dat generaal Poe Teh- bau met zijn communistische troepen naar Sianfoe onderweg is. Tsjang zou zich reeds tot opperbevelhebber van de roode Chinee sche troepen hebben uitgeroepen en ver klaard hebben, dat hij kan rekenen op de sympathie van de Sovjet-Unie. In Japan spreekt men, aldus een Havas- bericht uit Tokio, van vermomde Sovjet interventie in China, welke reeds geruimen tijd is voorbereid en thans bespoedigd werd. in verband met het Duitsch-Japansche pact. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" spreekt van een defensief en offensief verbond met de Sov jet-Unie. Door den dreigenden burgeroorlog in de Noord-Chineesche provincies is tevens het gevaar van een gewapende botsing met Japan in een zeer actief stadium gekomen. Verwikkelingen tusschen Japan en China zijn ook deshalve riskant daar een conflict met de Sovjets dan tevens tot de mogelijk heden behoort. aardoppervlakte voert, staan posten opge steld, die slechts wachten, totdat een der ineeslotenen opduikt, om hem dau onmid dellijk gevangcrt te nemen. De rooden hou den het echter zoo lang mogelijk uit, in de hoop, dat de wachtposten zullen worden erdreven, Russische dulkbooten In de Middel. Zee? Het Foreign Office heeft een nota ontvan gen van de regeering-Franco, waarin wordt verklaard, dat zich een aantal Russische onderzeeërs bevindt in de wateren van Ma jorca. Deze duikbooten zouden waren onder de vlag van het Spaansche volksfront. Het is niet uitgesloten dat de Britsche regeering naar deze schepen een onderzoei' zal laten instellen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Iersche vrijwilligers naar Franco Strijd in de Madrileensclie riolen Zondagochtend zijn te Galway 800 Ier sche vrijwilligers scheep gegaan, om aan de zijde van generaal Franco in Spanje te strijden. Zij maken deel uit van de Iersche brigade van generaal O'Duffy. Naar verluidt, zullen binnenkort nog meer troepen volgen. De Zondag heeft zich aan de fronten rond Madrid niet gekenmerkt door hevige ge vechten. Wel werd hier en daar een fel machinegeweer gehoord, doch in de stellin gen van beide partijen kwam geen veran dering. Imtusschen valt overal rond Madrid te constateeren, dat de roode troepen zich gereed maken een aanval van den vijand te weerstaan; prikkeldraadversterkingen wor den aangebracht en in het noorden bouwt men nieuwe betonversterkingen. De speciale verslaggever van United Press, Reynolds Packard, meldt, dat een afdeelirg regeeringstroepen, die bij een gevecht in de universiteitsstad van hun kameraden waren afgesneden en getracht hadden door de rio len te ontkomen, door de nationalisten worden belegerd. Bij elke gang, die naar de Britsch bombardeer-eskader verdwaald in de mist Een Britsche escadriTle, bestaande uit zeven bombardementsvliegtuigen heeft in den dichten mist een oefenvlucht ge houden, die zoo ongelukkig afliep, dat drie vliegers om het leven kwamen en vier piloten slechts door het gebruik van een parachute aan den dood ontsnapten. Van de zeven vliegtuigen, die van Bel fast waren opgestegen is er slechts één op de plaats van bestemming, Finning- ley, aangekomen. Het eskader geraakte onderweg nabij de kust in een dichten mist, met het gevolg, dat de vliegtuigen het contact met elkan der verloren, zoodat iedere piloot op eigen gelegenheid het dichtsbijzijnde vliegveld trachtte te bereiken. Een der vliegtuigen sloeg tegen den grond te pletter en vloog in brand. De piloot kwam er met lichte verwondingen af, doch drie andere inzittenden kwamen om het leven. Ze hadden nog gepoogd hun parachutes te gebruiken, doch waren reeds te dicht bij den grond, zoodat de valschermen niet mee.- open gingen. Twee andere vliegtuigen moesten een noodlanding makeng in Cheshire, waarbii een der machines beschadigd werd. De be manning bleef ongedeerd. Een vierde vliegtuig vloog bij Oldham in brand, zoodat de vier inzittenden met de parachute omlaag moesten springen. Zij zijn er zonder ongelukken afgekomen. Van de drie overige vliegtuigen is er een gedaald bij Gainsi-orough, een ander bij Lincolnshire, terwijl hel derde normaal de plaats van bestemming Finningley bereikte. Duitsche kolonisatie in Angola? Te Berlijn doet het gerucht de ronde, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt met. Por tugal over de kolonie Angola. De regeling, die op het punt zou staan haar beslag te krijgen, zou tegen een pachtsom Angola ge heel of gedeeltelijk aan Duitschland do-u komen. De zone, die Duitschland in het bij zonder belang inboezemt, zou het zuiden van Angola zijn, dat grenst aan de de vroe gere kolonie Zuid-West-Afrika. De overeenkomst zou niet door den DuP- schen staat, maar door tusschen komst van eem Duitsche koloniale maatschappij wor den gesloten. DE UITROEPING VAN GEORGE VI MIDDELEEUWSCHE PRAAL TE LONDEN Kroning vastgesteld op 12 Mei a.s. De plechtige proclamatie van de troons bestijging van koning George VI van En geland heeft Zaterdagmiddag te Londen plaats gevonden en wel voor het St James- paleis, op Charing Cross, bij Tempte Bar en voor de Beurs. Een dichte volksmenigte was van deze middeleeuwsche herauten plechtigheid getuige. Den geheelen middag was de lucht be dekt, maar het sombere weder vermocht niet de schittering der uniformen van de officieren, de koninklijke herauten en hun volgelingen, die de voornaamste figuranten waren van deze met middeleeuwsche praal gepaard gaande plechtigheid te verbleeken. De verklaring van opvolging Ernstig stond het gelaat van den nieuwen koning, toen hij in den geheimen raad de verklaring der troonsopvolging hoorde voor lezen, waarvan de tekst aldus luidt: ,,Zij, die hier aanwezig zijn. zijn bijeenge komen om bekend te maken en te procla- meeren, één van stem, één van instemming, dat Zijne Hoogheid Prins Albert, Frederick, Arthur, George, thans, bij de gratte Gods, geworden is, onze eenige wettige souverein, onder den naam van George VI, wien wij trouw en gehoorzaamheid verschuldigd zijn, in volkomen oprechtheid en toewijding". Na deze plechtigheid ontving de nieuwe koning de vertegenwoordigers der domi nions die aanwezig waren om getuigenis af te leggen van hun trouw aan den vorst. Vervolgens vertrok de koning naar Bucking ham Palace. Toen hij dit paleis weer ver liet werd hij door een menigte, nog grooter dan die bij het St James Pal ace stond op gesteld, toegejuicht. Daarna begaf hij zich naar zijn woning, waar hem een nieuwe ovatie ten deel viel. Kroningsdatum ongewijzigd Ramsay Mac Donald Is bij den koning toegelaten in een audiëntie, waarin werd overeengekomen, dat de datum van de kroning onveranderd gehandhaafd zal blijven op 12 Mei 1937. Trouwbetuiging door parlement Voor de eerste maal sinds vijftien jaar zijn Hooger- en Lagerhuis bijeengekomen op een Zaterdag. De leden waren opgeroe pen naar Westminister om de gebruikelijke eed van trouw af te leggen aan koning George VI In het Lagerhuis las de speaker staande de formule voor, welke aldus luidt: „Ik zweer bij den Almaohtigen God trouw en gehoorzaamheid aan Z.M. Koning Geor ge VI, aan zijn erfgenamen en opvolgers, overeenkomstig de wet". De speaker teekende het register, en ver zocht Baldwin te naderen, die dezelfde for maliteit vervulde, gevolgd door de andere leden der Regeering. Eén voor één volgden daarna de afgevaardigden. In het Hooger- huis had-dezelfde plechtigheid plaats. BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres par, grfi* n*n In bussen 6 st. 0.50; 10 sL 0 85; Luxe bussen... 10 st. 0.90; 17 et. 1.50; Boven 2.franco Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM Md«U Redo van George VI De nieuwe koning heeft in den Raad van Accessie een rede uitgesproken, waarin hij zeide: Ik ontmoet u vandaag in omstandig heden, die zonder voorbeeld in de ge schiedenis van ons land zijn. Nu de plichten van het koningsschap op mij rusten, verklaar ik u mijn aanhanke lijkheid aan de strikte beginselen van de constitutioneele regeering en mijn vastbeslotenheid vóór alles te werken voor het welzijn van het Brioche ge- meenebest van volkeren. Met mijn echtgenoote als medewerk ster aan mijn zijde neem ik de zware taak op mij. Bij deze taak zoek ik den steun van al mijn volkeren. Verder zal mijn eerste daad bi] het op volgen van mijn broer zijn, hem tot her tog te benoemen. Hij zal voortaan be kend zijn onder den naam Zijne Ko ninklijke Hoogheid, den Hertog van Windsor, Geen Belgische stijders meer naar Spanje De Belgische regeering heeft besloten, met alle haar ten dienste staande middelen, mede te werken aan het effectief maken der non-interventie in den Spaanscljen bur geroorlog. Het kabinet bestudeert thans een ontwerp van wet, waarbij het aanwerven van vrijwilligers in België verboden wordt Spaansche duikboot getorpedeerd Vier-en-veertig personen verongelukt Het Spaansche ministerie van marine te Valencia heeft medegedeeld, dat nabij Ma laga een regeeringsduikhoot door een duik boot van klaarblijkelijk vreemde nationali teit is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Slechts de koopvaardijkapitein Garcia en twee matrozen, Orden en I.idon geheiter zijn gered. Zij zijn naar het ziekenhuis te Malaga zijn overgebracht. In totaal bevonden zich 47 opvarenden op de duikboot BUENOS-AIRES EEN STEUN VOOR GENEVE? Roosevelt spreekt van de „Amerikaansche familie" (Eigen correspondentie) Voor de Vredesconferentie, welke in deze dagen te Buenos-Aires wordt gehouden, is, volgens berichten in de bladen, ook in Europa veel belangstelling. Wel oordeelde men in den aanvang in de kringen van den Volkenbond minder gunstig over deze con ferentie; gezien de houding van sommige Zuid-Amerikaansche landen en in aanmer king nemende, dat de Vereenigde Staten nog steeds geen lid van dien Bond zijn geworden, was er vrees, dat straks mis schien geheel Amerika den Volkenbond zou verlaten en daardoor het universeel karak ter totaal zou verloren gaan. Er schijnen echter enkele factoren aanwezig te zijn, waardoor men in Genève thans zonder rees en zelfs met eenige voldoening de Vredesconferentie te Buenos Aires ziet ver gaderen. Van den Argentijnschen Minister van Buitenlandse he Zaken, die de laatste vergadering van den Volkenbond presi deerde en die den Nobelprijs voor den vrede ontving, verwacht men beslist, dat hij zai aansturen op volledig contact en hartelijke aamenwerking met den Bond. Ook heeft men hoop, dat andere landen van dit werelddeel een meer sympathieke houding zullen aannemen en tenslotte acht men het mogelijk, dat een eensgezind Amerika nog wel een flinke steun aan Europa kan bieden inzake het behoud van den wereld- rede. Alles in aanmerking genomen, volg: men te Genève en zeker ook in alle andere landen van Europa met belangstelling eD sympathie de vergadering in de schoone hoofdstad van Argentinië. Juist met het oog op het laatst genoemde, namelijk dat eensgezind en vredelievend Amerika nog wel eens zijn gewicht in de schaal zou kunnen leggen, tot voorkoming van den gruwelijken oorlog, doet ons vermoeden, dat de lezers een eenigszins uitvoerig verslag van genoemde conferentie op prijs stellen. Vorige Conferenties Het is niet de eerste maal, dat «x~ Ameri kaansche Staten zich bezig houden met het vraagstuk, om in dit westelijk halfrond den vrede te bewaren en te consolideeren. Reeds spoedig nadat in Zuid-Amerika de volken zich hadden vrijgevochten en als zelfstandige republieken een eigen nationaal leven waren begonnen, leest men van samenkomsten, welke mede ten doel haddon dien vrede te bevorderen. Zoo werden er conferenties gehouden te Panamó. in 1826; te Lima in 1847; te Washington in 1856 en in dat jaar ook te Santiago in Chili; weer te Lima in 1864 en in 1877; te Caracas in 1883 en in Montevideo in 1SS8. Op al deze samenkomsten waren echter slechts een deel der Amerikaansche staten vertegen woordigd. Maar ook dit zou beter worden en wel in het jaar 1889, toen te Washington het eerste Pan-Amerikaansche Congres werd gehouden. Sedert dat jaar werden er geregeld conferenties gehouden, waarop al de Amerikaansche landen vertegenwoor digd waren en de kroon op alles is thans de Vredesconferentie te Buenos-Ayres, aar 197 vertegenwoordigers van de 21 on afhankelijke republieken vergaderen en van rolke conferentie men goede resultaten verwacht. Het werk van Saavedxa Lamas Het initiatief voor deze Vredesconferentie s genomen door den President der Ver einigde Staten, maar de eigenlijke oorzaak ligt toch wel in Argentinië. Het is den lezers wel bekend, dat de Commissie van den Volkenbond er niet in geslaagd is, om eer. einde te malven aan den oorlog tusschen Bolivië en Paraguay. Beter slaagde de be middeling van enkele Zuid-Amerikaansche regeeriftgen en we mogen gerust zeggen, dat in deze bemiddeling Argentinië en wel bepaald de tegenwoordige Minister van Euitenlandsche Zaken, Dr. Saavedra Lamas het meest op den voorgrond trad. Dit geluk kig resultaat nu inspireerde blijkbaar President Roosevelt, om met zijn voorstel te komen. In een schrijven, gedateen! 30 Januari 1936 richtte deze zich tot de piesidenten van alle republieken, daarin uitdrukking gevende aan zijn wensch, dat er te Buenos-Aires een conferentie belegd worde, voornamelijk met het doel den vrede in het continent te consolideeren. Dit voorstel vond alom hartelijken bijval i van alle regeeringen kwamen succes sievelijk de antwoorden binnen. Het spreekt wel vanzelf, dat er hier geen enkel bezwaar i, om de conferentie te Buenos-Aires te houden. Reeds 8 April werd een organi- seerende commissie gevormd, bestaande uit de gezanten der Amerikaansche landen te Washington, onder voorzitterschap van den staatssecretaris der Vereenigde Staten den heer Huil. Den 15den April werd vergaderd en een subcommissie benoemd, welke de betrokken regecringen zou vragen, welke onderwerpen men op de conferentie be sproken wilde zien. Ruim drie maanden later, op 22 Juli werd het programma ter overweging aangeboden en definitief vast gesteld. Het spreekt vanzelf, dat verder het bijeenroepen en de nadere bijzonderheden opgedragen werden aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Argentinië, zoo dat alles tot in de puntjes voorbereid werd. Eindelijk kon de datum voor deze conferen tie worden vastgesteld; op Dinsdag 1 Decem ber zou de samenkomst plechtig worden geoperid en met groote voldoening werd vernomen, dat ook president Roosevelt, u'tgenoodigd door president Justo, daarbij tegenwoordig zou zijn en bij die gelegenheid het woord zou voeren. Dies maakten regee ring en volk zich blijmoedig op, om aan de gasten en voornamelijk aan president Roosevelt, een gepaste ontvangst te be reiden. Hartelijke ontvangst Wat men ook van het Argentijnsche vod? moge zeggen en er is en wordt veel ge zegd wat kant noch wal raakt ieder zal 'moeten toegeven, dat men hier de kunst verstaat, om gasten een hartelijk en spon taan welkom toe te roepen. Zoodra bekend was, dat president Roosevelt op Maandag 30 November te Buenos Aires zou aankomen verscheen er een decreet van de Regeering, waarbij die dag tot een nationalen leestdag werd verklaard. Dat is hier zoo de gewoon te, want toen we het vorige jaar bezoek kregen van den president van Brazilië, gebeurde iets dergelijks. En het mooie hiervan is, dat dit gold voor het heele land, dus niet alleen voor de hoofdstad. Zoo doende profiteert iedereen ervan en kan het heele volk zijn vreugde betuigen. Trouwens, men is hier tamelijk royaal met het decreteeren van vrije dagen, een bewijs dat van een „zwoegend arbeiden" hier geen sprake is; maar daarover later wel eens. D.V. De stad Buenos Aires heeft dan aan president Roosevelt een geestdriftige en zeer hartelijke ontvangst bereid. Alom vlaggen, zoodat de stad een feestelijken aanblik vertoonde en alles begunstigd door mooi zomerweer. Natuurlijk, dat bij zulk een ontvangst het Argentijnsche volk zijn eigen karakter openbaart Van geschreeuw oi gejoel is geen Sprake, van zingen of hossen nog minder. Er is ook bij het enthousiast verwelkomen van een geëerde gast, wiens presentie men als een hooge eer voor land en volk beschouwt, altijd een zekere ernst, een bewaren van het decorum. In hoofdzaak betuigt men zijn hartelijkheid door een schat van bloemen en door hand geklap, als de hooge gasten passeeren. En. kleine incidenten daargelaten, alles in de beste orde. Naar verluidt heeft deze ont vangst door nagenoeg de heele bevolking van Buenos Aires, op president Roosevelt een diepen indruk gemaakt. Naar het ge tuigenis van den onder-secretaris van Bui tenlandsche Zaken, den heer Summer Wel les, die president Roosevelt op vele reizen vergezelde, heeft hij nooit en nergens zoo iets meegemaakt. Ondanks het feit dat de hooge gast slechts twee dagen te Buenos Aires vertoefde, zal hij zeker de aangenaam ste herinneringen van dit bezoek meenemen en nimmer spijt hebben, het schoone Buenos Aires te hebben bezocht in deze omstandigheden. Zonder overdrijving, en zonder aan andere landen of naties te kort te doen, mag ongetwijfeld worden gezegd dat men voor deze vredesconferentie moei lijk een betere stad had kunnen vinden. „Broederschaps"-gevoeIens Op Dinsdag 1 December, precies om 18 uur, verklaarde onze Minister van B. Z. Dr. Carlos Saavedra Lamas de conferentie voor geopend. De zaal, waar anders de volksvertegenwoordigers vergaderen, bood een schitterenden aanblik. Behalve de af gevaardigden van de 21 republieken was daar natuurlijk de élite uit de onderschei den kringen tegenwoordig, alsmede het diplomatieke corps. Onmiddellijk werd, na de opening, het woord gegeven aan presi dent Justo, die zijn toespraak begon met deze woorden: „Mijnheer de President der Vereenigde Staten, Amerikaansche Broe ders, Dames en Heeren!" Ik geloof, dat zulk een begin al dadelijk iets zegt over het Amerikaansche sentiment. Het is, meen ik niet zoo de gewoonte in Europa bij verga deringen der volken, elkaar „broeders" te noemen. Hier gebeurt het, wanthier kan het nog, gelukkig, ondanks alle onvol maakthoid. Terecht wees onze president er op, dat de volken in Amerika nog jonge naties zijn en dat we hier niet die tegen-. stellingen en diepgaande verschillen heb ben, zooals in het oude Europa. Met nadruk sprak generaal Justo het uit, dat deze conferentie tegen niemand is gericht, dat we- niet vergeten, dat alle volken der wereld elkaar noodig hebben en dat, als het Amerika goed gaat, ook Europa daar van de goede vruchten zal plukken. Hij noemde Amerika het land der vrijheid en juist die vrijheid is een soliede basis voor den vrede. Hartelijk werden de afgevaar digden welkom geheeten en met inroeping van Gods bescherming, hoopte president Justo, dat de conferentie rijke vruchten moge afwerpen voor Amerika en ook ten bate van de geheele menschheid, welke in deze tragische tijden d<x>r een schrikkelijke catastrofe wordt bedreigd. Meermalen werd de spreker door een hartelijk applaus onder broken, „Amerikaansche familie" Thans was het' woord aan president Roosevelt Kort, eenvoudig, echt democra tisch, sprak hij het illustre gezelschap aan als: „Leden van de Amerikaansche fami lie". Hij voegde er ook bij, dat hier, waar leden van een familie tot eén gemeenschap pelijk doel vergaderd waren, geen formali teiten noodig zijn. Na zijn dank te hebben betuigd aan den president, de regeering en het volk van Argentinië, en zijn blijdschap, dat Dr. Saavedra Lamas den Nobelprijs ontving, sprak hij achtereenvolgens over het ideaal van alle volken ten opzichte van den vrede, memoreerde den wedstrijd in de bewapening, over de noodzakelijkheid om oorlog te voorkomen, over alle middelen ter handhaving van den vrede en over de reeds gehouden conferenties. Gewezen werd op den algemeenen wensch om de democratie te behouden en hij beleed het geloof, de vaste overtuiging, dat de volken van Ame rika zullen volharden in hun democrati- schen regeeringsvorm, en daardoor zullen medewerken om aan de geheele wereld den vrede te verzekeren. Maardit zal slechts mogelijk zijn, indien we ook belijden ons geloof in God en behouden onze religie. Alle pogingen van vroeger en later tijd, om het bestaan van God te loochenen, zijn ijdel. Zoo is het mogelijk, met Gods hulp, cok iets te doen voor onze broeders aan den anderen kant von den oceaan. Onnoodig te zeggen, dat deze rede van president Roose velt met langdurig applaus werd beloond. Treffend was, op welke energieke wijz9 werd gesproken. Tenslotte nog een paar bijzonderheden. Vooreerst, dat de taalmoeilijkheden geheel overwonnen zijn. De redevoeringen werden door vertalers gelijktijdig uitgesproken en elke bank had een telefoon, die men naar welgvallen kon inschakelen, om de rede voeringen te beluisteren in het Spaansch, in het Engelsch of in het Fransch, of in het Portugeesch. Voorts, dat er een geluidsfilm van de eerste zitting is genomen en einde lijk, dat op hetzelfde moment door de radio de toespraken zijn uitgezonden naar andere landen. Van de techniek is dus wel een kos telijk gebruik gemaakt en ook in dit op zicht is er niets nagelaten, om de plechtig? opening dezer vredesconferenie te doen sla gen. Donderdag 3 December begint de eigenlijke arbeid en g&urne zullen we van ds volgende zittingen een eenvoudig ver slag geven. Buenos 2 December EEN PAN-AMERIKAANSCHE VREDESORGANISATIE 2i Staten teekenen een vredes-pact Niet-inmenging en samenwerking vormen de grondgedachte De vertegenwoordigers dier staten, die deeHnemen aan de werkzaamheden der conferentie van Buenos Aires heb ben een Pan-Amerikaansch pelct tot organisatie van den vrede ondartee kend. Het pact zal ter ratificatie woiüien voorgelegd aan de parlementen der landen die het hebben geteekend «n het zal naar gelang der ratificaties van kracht worden. De voornaamste artikelen van Eet placE houden in: Artikel I Zoodra die vrede van Amerikaansche republieken bedreigd wordt, zal iedere regeering van een Amerikaansche repi* bliek, die 't Kellog-pact of het verdrag van verzoening en niet-inmenging van 1933 of een dezer verdragen heeft getee kend, in overleg treden met andere regee» ringen vara Amerikaansche republieken, die dan zullen beraadslagen over de bes te middelen voor oen vreedzame samen werking. Artikel II In geval van oorlog of staat van oorlog tusschen Amerikaansche naties, zullen de regeeringen van de Amerikaansche repu blieken. die op de huidige conferentie tegenwoordigd zijn, direct moeten over gaan tot wederzijdsch overleg, ten einda de verplichtingen vast te stelten, welke uit bovengenoemde overeenkomsten voort vloeien, zoomede de aspecten van inter nationaal recht en de methodes van vreed za/me samenwerking. In geval van oorlog buiten Amerika, welke evenwel den Amerikaanschen vreidie bedreigt, zulten de beraadslagingen moeten worden uitgebreid, ten einde de methodes te bepalen, welke de Ameri kaansche republieken in staat zullen stel len eventueel samen te werken, indien zij dat zouden wensohen, bij een actie die de waarborging van den vrede op het Amerikaansche vasteland beoogt. Het pact wordt gevolgd door een protocol waarin het volgende gezegd wordt: De Amerikaansche regeeringen, gedreven door het verlangen de zegeningen van den vrede te waarborgen en de gewoonte van inmenging af te schaffen, verklaren, dat geen enkele natie het recht heeft zich direct of indirect te mengen in de binnen- oi buitenlandsche aangelegenheden van eenige andere natie. Elke schending van dit' artikel zou tot' gevolg hebben dat de andere naties onmid* dellijk met elkander in contact zouden tre den ten eimde tot een vreedzame oplossing te geraken. Zij verklaren bovendien, dat elk meiden of conflict over de iuterpretentie van di protocol aan arbitrage onderworpen za morden. Besprekingen hadden vlot verloop De besprekingen over 'de organisatie van den vrede op de Panamerikaansche comfe rentie zijn sneller geëindigd dan was ver wacht, als gevolg van 't feit, dat de 21 deel nemende landen unaniem de geformuleer de vredesvoorstellen hebben aangenomen De leidende delegaties waren de meemmgj-j toegedaan, dat 't Amerikaansche continent"! voorgaan moet naar den wereldvrede, door J orde te stellen op zijn eigen zaken. Hetj wordt als een goede demonstratie be schouwd, dat 21 landen de vitale principes,*^ die den grondslag voor den vrede vormen*1®1 eenstemmig hebben aangenomen. 1® Sommigen zijra van meening, dat hetfj pact een 6oort Amerikaansch lichaam vormf g uitgerust met de macht om een beslissing te nemen in vitale kwesties. jj Toegegeven wordt echter, dat "de grooten belangen, welke Zuid-Amerika in Europa^ heeft, onvermijdelijk deze landen in een eventueel Europeesoh conflict zullen be-D trekken, waardoor de neutraliteits-principeaki miin of meer zouden worden aangetast, tend) zij de Vereenigde Staten bereid of in staatsI zouden zijn, de neutraliteit af te dwingen,bi Definitief is thans besloten de conferen-P tie 23 December a.s. te sluiten; de laatste voltallige vergadering zal op 21 December worden gehouden. Ex-koning Edward naar Oostenrijk Ex-koning Edward van Engeland, w'-nL thans de titel is toegekenl van Z.K.H. hertog^ van Windsor, heeft in een Engelsch oorlngs-n schip het Kanaal overgestoken en is in Dieppe geland. Vandaar is hij met een express-trein naar Oostenrijk vertrokken, alwaar hij in Wee- nen is uitgestapt. Na aankomst in de Oostenrijksche hoofd stad is Edward onmiddellijk per auto ver-» trokken naar Enzesfeld, het slot van baron) 0 Nathaniël Rothschild. Vermoedelijk zal hij hier eenige dagen blijven, om vervol gens naar Kitzbuhel te gaan voor de wii sport. Van tijd tot tijd zal hij, naar verluidt, naar Weenen komen, om Prof.' Neumann te consulteeren voor zijn oorkwaal. Edward wordt vergezeld door zijn partij culieren secretaris, twee Britsche detpetives en acht Oostenrijksche politicmannen Naar verder vernomen wordt, zal hij na zijn verblijf in Oostenrijk een bezoek bren gen aan Prins Paul van Joego-Slavië De Italianen in Abessinië Zoon van ras Kassa gedood! Naar uit Add.is Abeba wordt vernomen, is een zoon van den Abessijnschen leger aanvoerder, Ras Kassa, door de Italiaan- sche autoriteiten geëxecuteerd. Hij had zijn onderwerping aan Italië reeds aangeboden, doch, naar verluidt, Italiaan- sche troepen aangevallen, weshalve hij we gens verraad ter dood is gebracht. Piloot Mermoz nog steeds zoek De geruchten dat het Fransche vliegung „Croix du Sud", aan boord waarvan zich de vliegenier Mermoz zou bevinden met een viertal collega's, onder de kust van Brazilië drijvende zou zijn aangetroffen, worden niet bevestigd. Men neemt thans algemeen aan, dat van de „Croix du Sud" geen spoor meer zal wur< den teruggevonden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2