MAKELAAR Onveranderde aspecten Woningbureau VISSER Go. Woningbur. MOOI TUINDORP 27'« ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a j Koning Edwards afscheidswoorden „Ik wentel den zwaren last van mij af!" „God zegene V allen. God save the King Een persoonlijk woord van de koningin-moeder. Van het Windsor-kasteel uit heeft gisteravond ex-koning Edward, die door den omroeper van de B.B.C. werd aangekondigd als .prins Ed ward", zijn aangekondigde radio rede gehouden, waarin hij aan het Engelsche volk en het geheele Brit- sche Imperium mededeeling deed van zijn besluit, om als koning af te tre den en de redenen uiteenzette, welke tot dezen stap hebben geleid. De rede van den ex-koning luidde als volgt: „Ik kan thans eenige woorden tot u allen richten. Tot nog toe was het mij constitutioneel onmogelijk me uit te spreken. Eenige uren geleden heb ik echter mijn laatsten plicht als koning en keizer vervuld en thans, nu mijn broeder, de hertog van York, mij heeft opgevolgd, moeten mijn eerste woorden dienen, om uitdrukking te geven aan mijn loyaliteit tegenover hem. Ik doe dit uit geheel mijn hart. Gij kent allen de redenen, welke mij heb ben genoopt, afstand te doen van den troon, doch ik wensoh, dat gij begrijpt, dat ik bij het nemen van dit besluit het land en het Imperium niet vergeten heb, dat ik als prins van Wales en later als koning gedurende vijf-en-twintig jaren heb trachten te dienen. Maar gij moet mij gelooven, als ik u zeg, dat ik het onmogelijk heb bevonden, zonder de hulp en den steun van de vrouw, die ik bemin, den zwaren last van mijn verant woordelijkheid te dragen en mijn plichten als koning te vervullen, zooals ik het zou hebben wenschen te doen en ik wensch, dat gij weet, dat de beslissing, welke ik heb ge nomen, een beslissing is van mij en van mij alleen. Andere persoonlijkheden, die ten nauwste bij deze aangelegenheid betrokken zijn, heb ben tot het laatste toe getracht, mij te over reden, een anderen weg in te slaan. Ik heb' deze meest ernstige beslissing van mijn leven zelf getroffen, daarbij uitsluitend denkend aan datgene, wat ten slotte het beste is, voor allen. Dit besluit werd me minder moeilijk ge maakt, doordat ik zeker wist, dat mijn broe der door zijn langdurige ervaring in de open bare aangelegenheden van dit land en met zijn prachtige hoedanigheden onmiddellijk mijn plaats zou kunnen innemen, zonder on derbreking of nadeel voor het leven en voor den vooruitgang van het Imperium. Boyen dien heeft hij een geluk, waarin zoovelen uwer zich verheugen en dat mij niet gegeven was te kennen: een gelukkig tehuis met vrouw en kinderen. Gedurende deze voor mij zoo zware dagen ben ik gesteund door mijn moeder en door de ministers van de kroon, heel in het bijzonder door mr. Baldwin, den minister-president, die mij steeds met de grootste toewijding hebben terzijde gestaan. Er heeft geen enkel constitutioneel verschil bestaan tusschen mij en tusschen hen, tusschen mij en het parle ment. Opgevoed in de constitutioneele tradi tie door mijn vader, zou ik nooit hebben ge wild, dat er zich eenigerlei kwestie van de zen aard zou hebben voorgedaan. Al den tijd, dat ik prins van Wales ben geweest en later, toen ik bezit had genomen van den troon, is mij de grootste toegenegenheid betoond door alle standen en personen, overal waar ik heb geleefd en waar ik heb gereisd in het geheele Imperium. Ik ben daar zeer erkentelijk Ik trek mij thans geheel terug uit de openbare aangelegenheden en wentel den zwaren last van mij af. Er kan eenige tijd verloopen, voordat ik naar mijn geboorteland terugkeer, doch ik zal steeds het lot van het volk en van het Britsche Imperium blijven gadeslaan met de grootste belangstelling en indien er een oogenblik in de toekomst zou aanbreken, waarin ik van eenig nut kan zijn in mijn positie als burger dan zal ik niet tekortschie ten. En thans hebben wij allen een nieuwen koning. Ik wensch hem en u allen, zijn volk, geluk en voorspoed uit geheel mijn hart. God zegene u allen. God save the King". Een woord van Koningin Mary Groot-Brittannië en het imperium het woord gericht: ,Ik ben zóó diep getroffen door de sympa thie, waarmede men mij omringd heeft in de pijnlijke oogenblikken, welke wij hebben doorleefd, dat het mij een behoefte is, allen uit het diepste mijns harten dank te zeggen. Het medeleven en de genegenheid, die mij :n steun waren in mijn grooten rouw nog geen jaar geleden, zijn andermaal in deze dagen mijn kracht en mijn troost geweest. Ik behoef U niet te zeggen, welk een smart mijn moederhart vervulde bij de gedachte, dat mijn dierbare zoon het zijn plicht achtte, den schepter neer te leggen en een bewind, dat zooveel beloften inhield, zoo plotseling een einde nam. Ik weet, dat gij u er rekenschap van geeft wat het mijn zoon gekost heeft, dit besluit te nemen en dat gij, terugdenkend aan de ja ren, gedurende welke hij zoo vurig zijn land het imperium trachtte te dienen, aan hem steeds een dankbare herinnering zult bewa- ;n in uwe harten. Ik beveel in uwe sympathie en uwe liefde zijn broeder, die in zoo onverwachte en zoo pijnlijke omstandigheden zijn opvolger wordt. Ik vraag u hem dezelfde edele gevoelens toe te dragen, waarvan gij blijk hebt gegeven jegens mijn dierbaren gemaal en welke gij reeds hadt overgedragen op zijn opvolger. Na nog de hoop te hebben uitgesproken, dat de nieuwe koningin zich zal mogen ver heugen in een zelfde liefde, als zij zelf reeds 26 jaar ondervinden mocht, besloot koningin Mary met de bede „dat ondanks en zelfs we gens de tegenwoordige beroering de eenheid van ons land en ons rijk, door Gods genade, moge worden gehandhaafd en versterkt". GEORGE VI TOT KONING UITGEROEPEN Wapenherauten zullen de ceremonie verrichten De ontvangst in de City Officieel wordt medegedeeld, dat de nieuwe Britsche koning de naam -al aannemen van George VI. De nieuwe souvereinen zullen zich waarschijnlijk vóór Januari a.s. in het Buckingham- paleis i-nstalleeren. Om vier uur gistermidag heeft Bald win den nieuwen vorst zijn opwachting gemaakt De premier werd lang en har telijk door de voor de koninklijke resi dentie wachtende menigte toegejuicht Om 10 voor half vijf verliet Baldwin de koninklijke woning en even later ar riveerde de hertog van Gloucester, om den nieuwen koning te begroeten. De proclamatie van den hertog van York tot koning zal hedenmiddag.om vier uur eerst worden voorgelezen voor het St. James Palace, vervolgens op Temple Bar en ten slotte op de Beurs. De ceremonie zal met de gebruikelijke plechtigheid plaats vinden. Sir Gerald Wol- last, King of Arms en drager van de Orde van den Kouseband, die ook de proclamatie van Edward VIII tot koning heeft voorge lezen, zal ook thans weer voor het St. James Palace deze ceremonie verrichten. De graaf-maarschalk en hertog van Norfolk en verscheidene officieren, die tevens dra gers zijn van oude geslachtsnamen, zullen hem vergezellen. De eere-garde van het gar deregiment en een detachement cavalerie zullen op het eereplein van het paleis een eere-haag vormen. Nadat Sir Gerald Wollast de proclamatie heeft voorgelezen, roept hij met luider stem: „Leve de koning", waarna de artillerie een salvo afvuurt en het „God save the King" wordt gespeeld. Voordat de nieuwe koning met den hem begeleidenden stoet de City binnentreedt, wordt hij volgens aloud gebruik ontvang*r. door den Lord Mayor. Vervolgens vindt de. traditioneele ceremonie plaats van het door snijden van een rood zijden lint, dat den weg afsluit. Door de politie-autoriteiten zullen bij de verschillende plechtigheden alle maatrege len worden getroffen om de orde te hand haven. Waarheen trekt Koning Edward Gisternamiddag werden in fort Belvedère de laatste toebereidselen getroffen voor de afreis van ex-koning Edward. Het groot ste deel van zijn bagage is reeds weggevoerd. Er is echter nog niets bekend omtrent Ed wards eventueele bestemming. Er is natuurlijk geen sprake van dat de ex-koning in ballingschap zou moeten leven, zooals het in sommige persberichten heet. Hoewel het zeer waarschijnlijk is, dat Ed ward althans eenige jaren Engeland zal ver laten, bestaat er geen enkele wet, welke den afgetreden koning verbiedt, op Britsch grond gebied te verblijven. Churchill, die tijdens den geheelen 'Een dezer ergert genomen foto van den Hertog van Yorkdie hedenmiddag tot Koning George VI zal worden uitgeroep ent ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tot In vaste goederen, hypoth., assurantiën, door N.V. N. 0. S. - A m s t e r d a m-C. Prinsengracht 668 Telef. 34850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAG (Adv.) Gunstige vooruitzichten in de Scheepvaart Een meevaller voor de Indische lijnen Aandeelen-uitgifte van een Rubber-Mij Een van de jongste foto's van Stanley Baldwin, de eerste minister van Engeland die in de laatste gebeurtenissen een zoo belangrijke rol speelde. duur der crisis in nauw contact is geweest met den koning, heeft met de koninklijke broeders aangezeten aan de lunch. Voor de hekken van fort Belvedère drongen zich talrijke belangstellenden. Velen overhandigden den bewakers brieven, welke „persoonlijk" aan den afgetreden vorst wa ren gericht. Een der aanwezigen overhandig de aan een man van de wacht een gedenk boek en een grooten ruiker viooltjes met verzoek deze geschenken aan den koning te willen overhandigen. Volgens zekere informaties uit politieke kringen zou Edward naar alle waarschijnlijk heid naar Zwitserland gaan en vandaar naar de Adriatische zee. Officieele bevestiging van dit alles is echter niet verkregen. Koning George VI, ex-koning Edward, de koningin-weduwe, de hertog van Gloucester, prinses Alice en de graaf van Athlone hebben te zamen den avondmaaltijd gebruikt op Royal Lodge, de residentie van den nieuwen koning. De plannen van mrs. Simpson De gastvrouw van mrs. Simpson, mrs. Rogers, heeft de aanstaande echtgenoote van den voormaligen Engelschen koning verzocht, ieder geval tot Kerstmis haar gast te wil len zijn. De jongere vrienden van mrs. Simp son hebben haar daarentegen geadviseerd, veel te reizen, om daardoor een weinig van de doorgestane emoties te bekomen. Waarschijnlijk zal mrs. Simpson na Kerst mis eenige dagen de wintersport gaan be oefenen. Het hardnekkig gerucht doet in dit verband de ronde, dat zij zich wellicht Italië of Oostenrijk zal begeven. Inderdaad is een gedeelte van de bagage van mrs Simp son reeds naar Rome doorgezonden. Lagerhuis Maandag op reces Baldwin herdacht Edward Nadat het abdicatie-ontwerp gisteren het Lagerhuis was aangenomen, nam B a 1 d- n het woord, om nogmaals hulde te bren gen aan den afgetreden vorst: „Wij zullen ons steeds met eerbied en toe wijding de diensten herinneren", zoo zeidc hij, „wélke Zijne Majesteit den lande heeft be wezen als prins van Wales en gedurende zijn korte regeering. Nooit zullen wij dat alles vergeten". I-n antwoord op een vraag omtrent de toe komstige bestemming van den afgetreden koning, verklaarde de attorney general, dat de nieuwe koning zich ter gelegener tijd hiermede zal bezig houden. Verder verklaar de hij, dat het niet juist is, dat de afgetre den koning het land moet verlaten. De afgevaardigde van de onafhankelijke labour, Campbell Stephen, kwam in verzet tegen de meening, dat het Britsche Imperium saamgehouden wordt door den band der monarchie. Het imperium wordt volgens hem saamgehouden door economi sche belangen. Onder luide toejuichingen verklaarde daarop sir John Simon, dat het gebeurde het Britsche volk ontzaglijk heeft aangegre pen, waaruit duidelijk blijkt, hoe diep de constitutioneele monarchie in de harten is geworteld. Nadat de motie om de zitting van het Lagerhuis te schorsen was aangenomen, deelde Baldwin mede, dat de ministerraad Zaterdag bijeen zou komen, om de procla matie van den nieuwen koning goed te keu ren. Zaterdagmiddag zal dan het Lagerhuis zitting houden, om den eed van trouw aai» den nieuwen koning af te leggen en daarna tot Maandag uiteen gaan. Baldwin zal Maandag de boodschap van den nieuwen koning tegen zes uur in het Lagerhuis bekend maken en stelt zich voor deze boodschap met een verklaring te beant woorden, waarna het huis, indien de loo- pende zaken zijn afgehandeld, op Kerstreces zal gaan. Iersche Vrijstaat losser van de kroon Constitutie wordt gewijzigd De Valera heeft in den Dail de tekst ingediend van een wetsontwerp waarbij de Constitutie van den Ierschen Vrijstaat wordt gewijzigd. Het wetsonwerp voerziet in de erkenning van den nieuwen koning, maar bepaalt.dat de functie, die de nieuwe koning in den ver volge zal uitoefenen in het bestuur van den Vrijstaat, beperkt zal worden. Zoolang de Vrijstaat verbonden is, aldus het ontwerp, met Australië, Canada, Groot- Brittannië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika en zoolang de koning erkend wordt door deze naties ten aanzien van de benoeming van diplomatieke en consulaire ambtenaren en afsluiting van internationale overeen komsten kan en wordt de aldus erkende ko ning gemachtigd op te treden voor den Vrij staat voor gelijke doeleinden. De functies van den gouverneur-generaal worden overgedragen aan de speakt van den dail, die in de toekomst de wetsontwer pen zal onderteekenen en het parlement zal ontbinden. De Valera zou dan, naar verluidt, de ove- functies van den gouverneur-generaal op zich nemen. ""anneer dit ontwerp zal zijn aangenomen zal Ierland den vorm hebben van een repu bliek ten aanzien van binnenlandsche za ken en toch den band met de kroon voor buitenilandsclie zaken handhaven. Edward uit Engeland vertrokken Hedenochtend vroeg is de afgetreden ko ning uit Engeland vertrokken. Omstreeks middernacht kwam hij per auto te Portsmouth aan. Teneinde geen aan dacht te trekken, reed de auto door een af gelegen poort het marine-emplacement op en niet door de poort, welke bestemd is voor de officieren. De ex-koning was vergezeld van zijn stalmeester, den inspecteur van politie, die hem persoonlijk was toegevoegd tijdens zijn regeering, en een van zijn be dienden. Om 10 minuten over één ging het gezel schap scheep. Te kwart voor twee stoomden drie schepen de haven uit, het admiraliteits- jacht „Enchantress" en de torpedojagers „Fury" en „Wolfhound". Vermoedelijk be vindt Prins Edward zich aan booird van de „Enchantress" en wordt hij door de beide oorlogs-bodems geëscorteerd. Waarheen de Prins zich begeeft is nog niet bekend, waarschijnlijk gaat hij naar Zwit serland of naar Ravello nabij Amalfi. JAN PEZIE ALMELO VLAGGEN in alle soorten orlgen. en echt ropd, wit, blauw Oranje, blanje, bleu of rood, wit, blauw katoen 1.50X1.— ML ƒ1.50 2.50X1.50 ML ƒ2.90 2.75 X 2.10 ML 3.90 Ruilen mogelijk. keper 2.75X2.10 ML ƒ7.- 3.15X2.40 ML ƒ7.75 3.50X2.25 ML ƒ9- Franco rembours. v. wimpels en wollen vlaggen vrage prijs. DE SPAANSCHE KWESTIE TE GENEVE Caballero's beroep op den Volkenbond Gelijk men weet heeft de regeering-C a- ba lletr o onlangs een beroep op den vol kenbond gedaan inzake den Spaanschen burgeroorlog De Spaansche minister van buitenlandsche zaken Del Vayo heeft gis teren in de bijeenkomst van den volken bondsraad dit beroep toegelicht De Spaansche regeering aldus dez^ spr., wordt bij dit beroep niet geleid door egoïstisch verlangen. Zij wil niet dat de volkenbond het Spaansche volk bij de oplos sing van zijn moeilijkheden zal helpen, doch zij wenscht slechts te attendeeren op het groote gevaar van internationale verwikke lingen hetwelk uit de Spaansche conflicten voortspruiL Del Vayo besprak vervolgens het nlet- inmengingsaccoord van Londen en drong aan op een streng toezicht op de werkelijke naleving daarvan en tenslotte bestreed hij de bewering, dat het in Spanje is een strijd tusschen communisme en fascisme: het is in Spanje een strijd tusschen fascisme en democratie. Overeenstemming tusschen de raadsleden schijnt verkregen te zijn, dat de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, die met Del Vayo de eenige aanwezige minister van buitenlandsche zaken Is, rapporteur voor den volkenbondsraad van deze zaak zal worden. De gedelegeerden van Engeland en Frank rijk deden vervolgens een beroep op Duitsch- land, Rusland' en Portugal, om zich bij de Britsch-Fransche voorstellen inzake de niet- inmenging en nopens het ondernemen van bemiddelingspogingen aan te sluiten. Beiden geloofden niet, dat de volkenbond onder tegenwoordige omstandigheden, bij de afwe zigheid van Duitschland en Italië, meer zou kunnen doen en trouwens del Vayo heeft ook geen enkel ander concreet denkbeeld aan de hand gedaan. De Poolsche gedelegeerde verklaarde, dat het veel beter zou zijn geweest, indien de heele raadszitting achterwege zou zijn ge bleven. Hij meende, dat ook verschillende andere raadsleden van hetzelfde gevoelen waren, omdat de volkenbond toch geen prac- tisohe resultaten zou kunnen bereiken bij afwezigheid' van Duitschland en Itajië. Pomarnicki eindigde met het uit spreken van de meening, dat de volkenbonds raad aan de zaak van den vrede geen bete ren dienst zou kunnen bewijzen, dan thans de discussies maar te sluiten. MERMOZ TERUG GEVONDEN De Fransche vlieger Jean Mermoz, die met enkele metgezellen een tocht heeft on dernomen naar Zuid-Amerika en sinds eeni ge dagen werd vermist, is behouden terug gevonden. Het toestel werd aangetroffen ter hoogte van de Braziliaansche kust; alle op varenden waren, in leven. Financieel Weekoverzicht Vrijdagavond. De levendigheid' op de beurs is er de laatste week niet grooter op geworden en de omvang van zaken was af en toe zoo gering, dat sommige firma's niet veel meer te doen hadden dan op sommige dagen voor de depreciatie het geval was. Zelfs werd men herinnerd aan het hartje van den vacantietijd en het scheen wel of alle initia tief uit de markt was verdwenen. De crisis rondom den Engelschen troon was hieraan natuurlijk niet vreemd en het was een ware opluchting toen de hangende onzekerheid een eind nam Politieke invloeden zijn het geweest, die ook deze week het publiek er an af hebben gehouden in de markt te komen en hierin heeft het bericht van niiig Edwards abdicatie zelfs geen verande ring kunnen brengen, ook al kwam Wall- street hooger af. Men mag wel aannemen dat ook deze week de politieke factoren een weinig zijn overschat, want in het zakelijk aspect der verhoudingen is immers niets veranderd. Teekenend voor de algemeene situatie is, dat nergens de productenmarkten werden beinvloed, dat stemming op de goederenmarkten vast blijft, terwijl de gunstigp gang van zaken in de V. S. ondanks seizoensinvloeden blijft aanhouden, waarbij de petroleumindustrie op den voorgrond treedL In de huidige situatie zijn tal van licht punten aan te wijzen en men krijgt dan ook den indruk, dat de koersstijging zal worden hervat zoodra maar de politieke situatie met name in Europa eenige opklaring te zien geefb Reeds was dat intusschen het geval voor Scheepvaartwaarden, waarvoor deze week goede vraag bestond. De vorige week heb ben we reeds in het licht gesteld hoe zeer ae wereldhandel is verbeterd. Dit is in 1936 ook tot uiting gekomen in het havenbeeld over de geheele wereld. Opgelegde schepen zijn weer in bedrijf gebracht of werden ver- angen door nieuw materieel. De venhou ding tusschen beschikbare scheepsruimte en lading is weer in evenwicht gekomen en zelfs is op bepaalde vraohtgebieden een tekort aan accomodatie ingetreden. Sinds eenigp maanden vertoont de vrachtenmarkt dan ook een stijgende tendenz. Voorts heeft de depreciatie van den gulden de toestand aanzienlijk gewijzigd en nu kwam er voor de Indische lijndiensten weer een onver wachte meevaller, daar met ingang van 1 April 1937 de Suezkanaalrechten van 7 op 6 shilling per ton zijn verlaagd. Ook zullen er andere reducties worden toegepast, zoo dat diverse mij-en een niet onbelangrijke kostenbesparing verkrijgen. Dat het hier niet om onbeteekenende bedragen gaat, moge blijken uit het feit, dat de lagere tarieven de Mij. Nederland een besparing van niet minder dan drie ton per jaar opleve- Men is in de Scheepvaartafdeeling be zig het vroegere leed te vergeten en opti misten hopen al op uitkeering van een bescheiden dividend in 1937 en zelfs op een bevredigend dividend in 1938. Goede kooplust bestond er deze week voor zoover er nog Iets te doen viel, ook op rubermarkL Een buitengewone koersstijging boekten aandeelen SerbadfadL Wilde aan- koopen van bepaalde zijde schijnen aan deze koerssprong niet vreemd te zijn ge- weesL Nu het jaar ten einde loopt en er ver moedelijk weer middelen loskomen voor nieuwe beleggingen heeft een rubbermaat- schappij het er op gewaagd met een aan- als huizenbezit niet zooveel omhaal meebracht, zou het toch wel een aangename en voordeel ige belegging zijn, nietwaar? als U huizen koopt bij Algemeen Beheer en ze daar in beheer geeft, hebt U geen risico, geen zorg, geen rompslomp. maar wel7 tot 12 rente na aftrek van alle kosten, juist du hebben wij zeer voordeelige aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan 7. Heerdervoort 259 Telefoon 333278. BEKOORLIJKE Arnh.straat 3 - VELP - Telef 3653 WONINGEN IN ELK EN PRI.IS Betrouwbare Adviezen Grootste service Voor VESTIGING te UTRECHT: RAIFTTISENLAAN 63 - Telefoon 17058 KOOP en VERKOOP HUUR en VERHUUR UITVOERIGE INLICHTINGEN GRATIS deelen emissie te komen, en wel de Sumatra Caoutchouc. De nieuwe aandeelen worden tegen een koers van 160 pcL uitgegeven in verhouding van 6 oude aandeelen op 1 nieuw. Het fonds noteerde aanvankelijk 186' doch de koers liep terug tot het peil van de ft •orige week, toen het prospectus niet meej iel. Het stelde teleur dat over 1936 vermoe- (lelijk geen dividend zal worden uitgekeerd, Lg terwijl de Mij. door de voorverkoopen vanL rubber en palmolie niet van de mooie op- brengstprijzen van den laatsten tijd heeftL kunnen profiteeren. P. De markt had verder ©en verdeeld voor-L komen. Een tegenvaller vormden de uit-E. voercijfers voor kunstzijde, gloeilampen en"i radioapparaten over de maand November.L Ongetwijfeld had men betere cijfers ver-r waohL met name voor kunstzijde en gloei-L lampen. Voor kunstzijde vooral stelde der.1 vrij scherpe daling van de uitgevoerde hoe-^1® veelheid teleur, ook al had de prijs cent?.1 verdere verbetering ondergaan. Wallstreetr. had behalve de laatste dagen een wei-I1 felend voorkomen. Amerikaansche Spoor-1° wegen hebben aan populariteit ingeboet.M Het schijnt dat men in de V. S. met plannen®1 rondloopt om de Spoorwegen te nationallseeren. Een niet onaanzienlijke fractie in het[e ieuwe Congres zou voornemens zijn in dienf0 geest voorstellen to doen. Zelfs als de plan-|< nen zouden doorgaan zal het nog welP' eenigen tijd duren voor het zoover is, maart* alleen al de omstandigheid dat er over ge-K* discussieerd zal worden, zal vermoedelijkpr een storende uitwerking op de markt uit-p oefenen. 5 Overigens was het een heele geruststellingtei dat Roosevelt niet in de allernaaste toe-fci komst plannen heeft om de buitenlandscheio: beleggers aan hun Jasje te trekken. Dit 1 leidde men af uit de wetsontwerpen die bijüo het Congres aanhangig zijn gemaakt en diepo geen van alle op deze materie betrekking»! hebben. (a, ..?PT. de beleggingsmarkt was de^handelia stil. Voor het einde van het jaar verwachtite men hier geen opleving meer. De handel I -andbrieven was beperkL Doch de onder-Jei 4 Dec. lOOVia 1007/a 4 pet Ned. 1934 3V£ pcL Ned. 1911 3 pet. Ned. 1936 21/2 pcL N.S.W. 41/2 pcL Indië 1931 Deli Batavia Mij. 236 A'dam Rubber 272^4 Serbadjadi Sum. 129*4 Sum. Caoutchouc (exclaim) 176Y2 Indragiri H.V.A. N.I.S.U. Deli M. Kon. Olie Philips Gloeilampen A.K.U. Cities Service Unilever Scheepv. Unie Rott. Lloyd H.A.L, Shell Tidewater An. Copper 8314 4-" A 1361/2 300V2 3941/2 40234 r5 272S/4 I ITf f. 158% fj 125 III 20 A 1 15* f" 38« ka Emissie Vlaardingen ƒ2.350.000 1 obligation tegen 100 pet je De heeren R. Mees en Zoonen en Jafyl Kalff Co. berichten dat de inschrijving op ƒ2.350.000 4 pet. obligatiën ten laste dent gemeente Vlaardingen, zal zijn open gesteld op Woensdag 16 December tot deiDi koers van 100 pcb Houders van niet-uitgelote obligatiën van de per 4 Januari 1937 aflosbaar gestelde 41/2 pcL geldleeningen van 1928 en 1930T' waarvan nog uitstaat resp. ƒ1.309.000 etff ƒ990.000, hebben reoht van voorkeur. er De betaling der toegewezen obligntlëif0 moet geschieden op Maandag 4 Jan. 1937. 15 Vervroegde aflossing wordt ten alleiP1 tijde voorbehouden. a< In het prospectus wordt o.m. medege^1 deeld, dat de begrooting 1936 door Ged. Staten van Zuid-Holland werd goedger. keurd. I« Een bijdrage uit 's Rijks kas behoefd^ niet te wordten gevraagd. Evenmin is eer' zoodanige bijdrage geraamd op de ontwerpt' begrooting voor 1937. Uit de ramingen op de ontwerp-gu..^..^ begrooting, dienst 1937, kan worden afgei leid, dat de teruggang in de opbrengsteit. der belastingen, betrekking hebbende ol. Inkomen en vermogen, tot stilstand is get, komen. In vergelijking met liet vorige jaar is d« werkloosheid in deze gemeente met onge veer 20 pet. gedaald. Verwacht wordt, dat 'de depreciatie vam, den gulden betere vooruitzichten openr voor de visscherijen en voor verschillend* andere te Vlaardingen gevestigde bedrijven I Treuhanderkonto Afwikkeling achterstallige handels- r vorderingen op Dultsche debiteuren In de week van 7 tot 12 Dec. 1936 ifc door de Nederlanldsche Bank In totaal eeifc, bedrag van omstreeks R.M. 800.000 van d%( op het Treuhaenderkonto Niederlande uiten staande vorderingen met de begunstigdec afgerekend. Het hoogste afgerekende volj^ nummer was 33604. Het totale bedrag van de op het Treu haenderkonto Niederlande uitstaande voij derlngen die nog niet tot uitbetaling ztju gekomen, beloopt op het oogenblik om) streeks R.M. 2.7 millioen. SIMPLEX RÏJWIELENFABRTEK Blijkens het verslag van de -1 nn-iei Rijwielen- en Machinefabriek ov«*i I HV3» bedraagt het winstsaldo ƒ20.549 (vorig jaai 28534). Er wordt voorgesteld 2y2 divij dend uit te keeren (als v. j.) De bedrijfsresultaten waren niet gunstig merkt het verslag op. Sinds eenigen tijd is echter een merkbare opleving mgetredei^ zoodat vermoedelijk de achterstand i omzetten zal worden ingehaald. U.S. STEEL CORP. Minder afleveringen In November De afleveringen van afgewerkt -Urn» de U. S. Steel Corp. hebben in NoveriitM 883.000 ton bedragen, of 124.000 ton minde: dan in October, echter 201.000 ton meer dai in November 1935. In de eerste elf maan den hebben zij 9.758.000 ton (v. j. 6.690.000fc bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2