DE NIEUWE MOERDIJKBRUG J. H. REEFs Een verbinding tusschen Noord en Zuid waarop eeuwen is gewacht 43e verbinding over het Holl. Diep 4n den loop der eeuwen - Het Betondek van de Moerdijk brug werd uitgevoerd door: OLDENZAAL IVRIJDAG ii DECEMBER 1936 DERDE BI.AD PAG. g EEN BRUG HEEFT Die groote v )ver lana niet groote Kerk van Dordrecht Als men het nu eens heel erg wil uitzoeken, is de St. Elizabethsvloed in 1421 de oorzaak van de bouw der brug gen over het Holl. Diep, ook van de laatste nieuwe, die thans in gebruik wordt genomen. ""De eerste verbinding Terstond heeft men getracht dit euvel te overbruggen". al kon men toen aan brug- _ouw nog niet denken. Maar varen kon men Wei, en zoo was het eenige middel om het Tordtsohe isolement te verhelpen, een veer- Jienst, die weldra tot stand kwam, en als eindpunten had. aan de Hollandsche kant, Dordrecht en aan de Brabantsche oever igPudenbosoh. De overtocht duuirde Jetwat" langer dan de snelle moderne (nu ook al ïvweer antiek geworden) Moerdijksche ponten hem tot op heden volbrachten, maar, Dordt ■kvas weer volgens vasten dienst met een ichterland verbonden. Het scheidende water jverd aldus zelf benut voor verbinding. ^Verschillende routes over het water Maar de haven van Oudenbosch ging ver banden, zoodat reeds pl.m. 1550 werd over wogen een ander punt te zoeken om voet tan wal te zetten, met gevolg, dat pl.m. 1600 Moerdijk het eindpunt van de veerdienst Werd. Aan de Dordtsche kant ontstonden echter wijzigingen. In 1655 kwam de dam Wieldreoht gereed, de 's-Gravendeel- e dijk. Dit was aanleiding om eenige en later de polder Wieldredht in te dij- !n. waarmee de gelegenheid was ontstaan ►or een nieuwe afzet voor de sprong naar le overzijde. In 1667 begon men af te varen van de luidelijke dijk van de polder Wieldreoht, Wieldrechtsohe buitendijk onder Dubbel de plek die thans in de volksmond „Oude Veer" heet, en waar een nog wezig, eenzaam, oud huisje, het raadsel z'n bestaan ziet opgelost door z'n vroe- bestemminp' van veerhuis. De Bies- ichwee die op deze dijk uitkomt, heet dan Oudeveersoheweg. Aan de overzijde men als eindpunt, nu meer Oostelijk afgevaren, jn plaats van Moerdijk, _„'e Zwaluwe. Ruim een eeuw bleef het zoo. En wat we lans in enkele regels neerschrijven, met in en eind er bij, daarvan wist het des- levende geslacht niet beter of het loorde zoo. Maar er zat groei in het land rond Dordt. Hollandsche waterland houdt vanouds .verleggen yan grenzen. Indijking pa indijking voegde land' bij land, en tenslotte werd de afvaart van de veerdienst in 1788 verplaatst van de „Oude Veer" naar de ..Nieuwe Veer" ongeveer ter hoogte van de Prinsenheuvel in de Haniapolder. Dit bleef zoo tot 1867. We naderen dus reeds de tijd die binnen onze gezichtseinder begint te vallen. Napoleons plannen Maar om heit eind van dit veer in 1867 te begrijpen, moeten we eenst nog even terug, en wel naar de Napoleontische tijd. Napoleon mijmerde reeds over een groote weg Pa rijs-Amsterdam. En met een was het toen ook al de groote strijd vraag, welke ook nu. tot vlak voor de bouw van de nieuwe Moerdijkbrug, de gemoederen in beroering bracht: moet die weg loopen over Willemstad of over Dordt Uitgevoerd door Willem I Tot uitvoering van plannen kreeg de groote veroveraar echter niet de gelegenheid, maar later werd de kwestie weer actueel, toen Koning Willem I, de man van de groote lijnen en het doorzettend initiatief, het oude ontwerp weer opnam. De Dordtsche over heid bepleitte met klem de verbinding over de Merwestad te laten loopen. In de Fran- sche tijd was haar bloei snel gaan verflensen en als ze nu ook nog van de groote ver keersweg naai- het Zuiden werd geisoleerd, zou haar toekomst er droevig uitzien. Men wist den koning te overtuigen en reeds in 1821 was er een nieuwe weg met een nieuw veer. gedurfd was Eet onder leiding van Willem I aangepakt. Door de polders het Varken en de Beer werd dwars door de buitengorzen een zware dam aangelegd, de tegenwoordige straatweg naar Willemsdorp, dat in zijn naam het initiatief van Neerlanos eerste koning blijft eeren. Tegenover hotel Waterloo (welke naam lag destijds meer voor de hand) werd afge varen naar Moerdijk. Hier langs ging nu voortaan de diligence verbinding Parijs, Brussel, Antwerpen, Dordt, Den Haag, Amsterdam, verzorgd door van Gend en Loos. -die ook de post meenam. O.m. werden de paarden verwisseld in her berg De Gouden Leeuw in de Prinsenstraat te Dordrecht, en in Rijsoord in hotel Boon (toen hotel Prins van Oranje). 'ca loto van êea steendruk uit dien tijd van 'de eerste Een brug, waarop eeuwen is gewacht, is thans voltooid. Voor de tweede keer is het Hollandsch Diep overspannen. Thans door een moderne verkeersbrug van iooo meter, die 4.3 millioen kostte, en door 5 K.M. nieuwe weg in de be staande route Noord-Zuid werd ingelascht. De brug bestaat uit tien overspanningen van 100 meter elk, die totaal 9 millioen K.G. wegen. Ze is een prachtige pres tatie van de Nederlandsche brugtechniek, en het stemt tot voldoening dat een dergelijk belangrijk werk in deze tijden van depressie tot stand werd gebracht. Behalve grondstoffen die ons land niet bezitis de "gekeele brug Nederlandsch fabrikaat. Morgenmiddag omstreeks half twaalf zal de brug door li. M. de Koningin in gebruik worden gesteld. 'nen brugdek, dat jaren, misschien zelfs eeuwen het enorme verkeer van Noor! naar Zuid en omgekeerd zal moeten d gen. De firma heeft daarop gerekend, en de soliditeit van het dek 16 in overeen stemming met wat het moet presteeren. leidden. Zoo maar in eens moest de snelste en voort varendste zelfs, de motor even stilzet ten, was hij gedwongen een tien minuten niets te doen, hoevpel haast hij ook mocht hebben, niets te doen dan wat rond te loopen of over de reeling te hangen, zoo rnaar mid den in zoo'n sneltreinvaarttocht, en te kijken over het tot rust stemmende mooie Holland sche landschap van water, polder en hori zon, met schoonheid van luchten er boven, voortjagende stormluchten of luchten van 'teer, sereen, strak blauw, met vriendelijke wolkvlokjes er tegen. Zoo werd hij door die verwenschte pont genoodzaakt toch nog iéts te zien van het schoon van Hollands landschap, waarvan hij anders gevaar liep niets te ontdekken dan de beton- of asfaltweg voor z'n auto uit. Nee, die pont had ook haar goede zijde, ze hac. een tikje paedagogische waarde zelfs. En tegelijk was ze modern, een der „beste" van Europa. Een pracht-combinatie eigenlijk van techniek en van wat romantiek. Maar nu is hieraan een eind gekomen. Het rennen en jachten is weer een stapje verder „vervolmaakt". Men loopt nu nog meer kans, om door heel Zuid-Nederland te flitsen, in één stuk door, van Rotterdam tot de grens, tot Antwerpen toe, zonder vrijwel iets te ondergaan van de kalmeerende rust van ons mooie landschap; ons mooie land' óók, ja niet het minst, bij de rivieren. Het dient straks nergens anders meer voor. dan waren te leveren om, omgezet in cijfers, op de beurs te verhandelen, en verder, om er met de grootst mogelijke snelheid door te rijden. Eén lichtpunt: niet allen zijn autobezit ters en de nieuwe brug heeft ook breede trottoirs, voor fietsers en voetgangers, die aldus, welverdiend, het hrste uitzicht heb ben op mooi-Holland-rond-het Holl. Diep. Reeds in 1822 een stoompont! Dat deze belangrijke verbinding mo dern werd aangepakt, blijkt ook hieruit, dat, reeds in 1822, de dienst werd on derhouden met een stoompont, in Enge land gebouwd. Zoo iets was er toen in heel Europa nog niet. Ook dit was het werk van Willem I. In 1823 voeren er reeds twee stooanponten. 't Ging prima met dit nieuwe veer, er werd een druk gebruik van gemaakt en het was zoo modern mogelijk ingericht (Het bovengenoemde veer naar Lage Zwaluwe hield dan ook in 1867 op te bestaan). Van 18771911 geen veerdienst Maar de klad kwam er in toen in 1872 de spoorbrug werd in gebruik genomen. De Spoorwegen trokken alle vervoer tot zich. De wegen kwamen verlaten te liggen, en leken him tijd te hebben gehad, en de èene diligence-maatschappij na de andere liet de laatste adem ontsnappen. In 1877 voer de laatste pont tusschen Willemsdorp gn Moerdijk. Maar we weten 't allen, het wegverkeer herstelde zich. De spoortrein zou niet onbe perkt triomfen blijven vieren en het verkeer opslokken. En zoo hebben ook vanaf 1911 weer ponten gevaren tusschen het eiland van Dordrecht en de Brabantsche wal. Ups and downs sinds 1911 Dat ging als volgt. In 1911 werd te Dor drecht de eerste internationale voetbal match gespeeld tusschen Nederland en Bel gië. Toen kwam de Vereeniging „Bloei van Dordt" .op 't illustre idee om het veer weer in het leven te roepen. Het vele publiek uit het Zuiden, dat de match zou bezoeken, kon er dan 't eerst gebruik van maken. Zoo gebeurde. En er kwamen velen met de pont naar de match. Zelfs was er een auto uit Parijs. Aanvankelijk bleef men twee dagen per week varen, 't Liep goed. Er werd een N.V. Veer WillemsdorpMoerdijk gesticht, die 't zaakje van de Vereeniging Bloei van Dordt" overnam. Dit was op en top een Dordtsche N.V., geheel door Dordtsch kapi taal gefinancierd. Op den duur viel het instandhouden van de veerdienst echter niet mee, hoewel de mobilisatietijd door legertransporten enz., niet ongunstig was. Maar na 1918 werd het een lijdensgeschiedenis en vanaf 1 Sept. 1920 kwam het veer in handen van het Rijk. Mettertijd ontwikkelde zich 't verkeer weer zoodanig, dat de verbinding een goudmijntje werd, zoodat in 1926 Dordt aanbood ze te koopen, en toezegde de schrikbarend hooge overzettarieven dan aanmerkelijk te zullen verlagen. Het Rijk had er weinig ooren naar. maar verlaagde wel plotseling sterk de ta rieven met gevolg dat men het nog veel drukker kreeg met overvaren. Zoo is het gebleven, tot nu de nieuwe brug op de mee.st afdoende wijze de schoicing van het water opheft. Thans zal 't met de pont ongetwijfeld voor altijd zijn gedaan. Heit veer doet dan ook niet de minste poging om z'n bestaan te rekken, maar gaat zoo sppgdig mogelijk ,jh& yaantje ENKELE DETAILS VAN HET WERK Ja, wat je details cioemt De onderdeelen van zulk een geweldig werk als de bouw van de nieuwe Moerdijkbrug, kunnen eigen lijk moeilijk details worden genoemd. Want we doelen bijv. op wat de firma A. Kraaije- veld Pzn. te Zwijndrecht hierbij tot stand bracht De groote moeilijkheden, die in de weg stond/en bij het uitvoeren van de on derbouw van het Zuidelijk landhoofd en bij het uitbouwen van de oever in de rivier om daarop ddt landihoofd op te trekken, zijn door deze firma overwonnen. Daar moest aan de landzijde een ontgraving, en aan de waterzijde een ontbaggering plaats hebben. En beide op groote schaal. De aldus verwij derde slechte grond moest worden vervan gen door zand, totaal in een hoeveelheid van 60.000 M3. Dit zware karwei werd ech ter tot een goed einde gebracht, wat men trouwens van deze firma niet anders ver wachtte, daar ze voor dergelijke groote werken volledig ie uitgerust en een jaren lange ervaring bezit, door velerlei presta ties overal in den lande. Ook de talrijke zinkstukken rond de pij lers van de nieuwe brug zijn door de firma Kraaijeveld geleverd. Bijzondere vermelding waard, dat de heer Kraaijeveld in 1911 toen de veerdienst weer ging varen, na sinds 1877 te hebben stilgelegen, de aanleg steiger bouwde te Willemsdorp, tegenover hotel Waterloo. Hij heeft in bijzonderen zin dus de pont zien gaan en komen. Het Zuiden leverde nog meer moeilijk heden op dan de bovengenoemde. Heel de Zuidelijke toegang gaf groote bezwaren, door de bijzonder sleohte bodemgesteldheid. We-hebben er reeds uitvoerig bij stilgestaan. Het Hollandsch Aannemersbedrijf Zanen Verstoep N.V. te Den Haag echter, reeds be kend door zijn werk bij de bruggen te Lent en Nijmegen en Arnhem, gaf ook hier weer blijk, in zekeren zin een weg te kunnen leggen waar men ook wil, hoe de Holland sche bodem ook moge tegenstreven. Ook de N.V. Pelt en Hooykaas te Rotter dam werkte mee aan het gereedmaken van de Zuidelijke oprit Zij is verantwoordelijk de wegfundeering, die is vervaardigd van Nederlandsche Hoogovenslakken van IJmuiden, een product, dat door deze firma niet zou zijn gebruikt, als het aan z'n Ne derlandsch fabrikaat geen Hollandsche J ijk head en betrouwbaarheid paarde. Het allereerste begin van de bouw van 'de eigenlijke brug is het werk van Kaste lein en Zoons Aannemersbedrijf te Dor drecht Dit heeft namelijk de heistellingen gefundeerd, waarop de kranen moesten rijden die diendien om de stalen damw den te heien, die de bouwkuipen vormden voor de pijlers. Voor dit moderne bedrijf een peulschilletje. Het' laatste deel van de bnigbouw was het werk van de firma J. H. Reef te Olden- j zaal, J^ez§ yeryaardigd§ gwarg beton- AANNEMERSBEDRIJF BETONBOUW WEGENBOUW WATERBOUW Betonwegen, Asfaltwegen warm en koud, Teerwegen N.V. tot Exploitatie der Haven- Inrichtingen van Dordrecht (Stuwadoorsbedrijf Dordrecht) Tel. 6541 (2 lijnen) Telegram-Adres: „F.sbedee" 4 ELECTRISCHE BRUGKRANEN 2 ELECTRISCHE WIPKRANEN 2 MOTOR RUPSKRANEN 2 DRIJVENDE ZWAAI-DRAAI KRANEN Billijk - Snel - 'Accuraat OOK IETS TEGEN Van een die niet mee kan komen? Het verkeer en Hollands mooie landschap De pont, die nu met zooveel gejuich de laan oftewel het Holl. Diep wordt uitge stuurd, had ook haar goede, haar zeer goede zijde. Juist in het gejacht van het moderne verkeer. Want al beijverde ze zich, dit jagen en rennen van de 20ste eeuwsche auto-mensch zoo goed mogelijk bij te houden, door snel in te laden, vlug te varen en nog vlugger af te laden, toch kon ze, 't zij tegen of met haar wil. niet verhinderen, dat er een mo ment van rust kwam in de vaak lange wijl internationale, reizen,, welke over haar dek

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5