Nieuwe abonnés, die zich vanaf heden abonneeren, >nlvangen ons blad tot 1 Januari 1937 GRATIS! Literaire Overdenkingen Sihi-POMPEN BISSCHOPWUN RIJDAG ii DECEMBER 1936 EERSTE BI.AD PAG. 3 ET A.S. VORSTELIJK UWELIJK ,UKSTELEGRAMMEN Vbv» JJINKLIJK HUIS telegraafdienst zal, in verband met us. huwelijk van de Prinses gelegen- geven aan het vorstelijk bruidspaar ian H.M. de Koningin speciale geluks- [ïanimen te zenden tegen een belang- lager tarief dan het normale, fze telegrammen, welke uitsluitend op en 6 Januari kunnen worden aangebo- zullen op bijzondere toepasselijke ge- formulieren op den huwelijksdag wor- afgeleverd. COMMISSIE VAN ONTVANGST BIJ DE IVELIJKSINZEGENING lar wij vernemen zal de commissie van ;angst namens den kerkeraad van de Herv. gemeente bij de huwelijksinze- g in de Groote Kerk te s-Gravenhage samengesteld uit den voorzitter en den ia van den kerkeraad met de heeren Mr. J. M. M. van Asch van Wijck, caat-diaken, Mr J. iE. Lisman, kerk- d, en L. Slagter, ouderling. t>. MAANDAGAVOND ISTERWEDSTRIJD inses juliana il spreken Vorstelijke gift voor het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden Maandagavond zullen de radio-om- ereonigingen gemeenschappelijk een nding verzorgen van bet Nationaal s voor Bijzondere Nooden. Het betreft weer een luisterwedstrijd, die herinne- n opwekt aan de geslaagde uitzendin- iran het Nationaal Crisis-Comité, da* in 1.. werd opgeheven en vervangen door ïgenoemd Fonds. zonderheden over den luisterwedstrijd men aan in de ingezonden mededeeling lit nummer van ons blad (boven het eton). K.H. Prinses Juliana, eere-voorzitster istcraars te richten. Het moge voor vele raars een bijzondere aansporing zijn hel koninklijk verzoek om hulp voor lympathicke werk gehoor te geven, daar H. in deize drukke dagen nog den tijd t gevonden haar daadwerkelijke belang ing te toonen. tt groote dankbaarheid bericht het da- ksch bestuur, dat Prinses Juliana het onaal Fonds een vorstelijke gift heeft lonken invoerrecht op Benzol dige verhooging te wachten n de memorie van antwoord aan de eede Kamer betreffende 17 contingeo- ringswetsontwerpen deelt de Minister 1 Handel mede, dat het in de bedoe lt ligt een verhooging van het lnvoer- ht van Ibenzol i>ij de eerstvolgende hnische herziening van het tarief van ■oerrechten bij de Staten-Generaal ïhangig te maken. de afkondiging der contingenJeering Oaadlooze buiaen konden in het Neder- iche bedrijf wederom circa 100 arbeiders irk worden gesteld. I aanzien van cocosstukgoederen wijst jnister er op, dat met een groote mate tekerheid mag worden verwaoht, dat ning van deze contingenteering geen kar voor de betrokken industrie met ral brengen, daar ook van uit handel s- ek oogpunt tegen deze opheffing geen Ikingen rijzen, acht de Minister het fischt den invoer van cocosstukgoede- pederam vrij te laten. Hiertoe is bij de prie een nota van wijziging gevoegd ffiebranders ijgen geen iadevergoeding koffiecultuur in Suriname noet gesaneerd worden betering van de kwaliteit het product de vragen van den heer Teulings be- hde het vergoeden van schade door Ibrandersondernemingen geleden door jffing en plotselinge intrekking van de heffing op koffie en betreffende de hgst dier heffing hebben de Ministers koloniën, Landbouw, Handel en Fi- lën geantwoord, dat zij het niet rede- chten om de opbrengst der koffiehef- keheel of ten deele te benutten voor fevergoedingen. p opbrengst der crislsHeffing zal get- I noodig zijn voor de financiering de saneering der koffiecultuur in [ihp me, zoomede voor door de Indi- p regoering noodzakelijk geachte jpregelen ten bale der Indische he- - en onder emingskoffiecultuur. [namelijk ten behoeve van het op houden en verbeteren van de kwa- It van het product Deze maatregelen likten van den aanvang af een onder- I uit van het ontworpen ondersteu- fesplan. waarschuwing tegen sensatie De achtergrond is minder mooi Er zit zeer veel waars in, als de roode pers schrijft: Er is RETOUR-SPORTVLUCHT NAAR NEDERL.-INDIE Hij mans en Sluyter op Waalhaven geland Prachtige reis achter den rug Gistermiddag om ruim drie uur zijn de beide sportvliegers, J. Hijmans en C. Sluijter, die een retourvlucht Bata- via-Amsterdam hebben gemaakt op Waalhaven geland. Zij zijn onmiddel lijk per trein doorgereisd naar Amster dam. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat de beide vliegers geen enkel ri sico wenschten te nemen, waarom besloten werd op Waalhaven te landen. In het club gebouw van de Amsterdamsche aero-club op Schiphol heeft een groote schare belang stellenden, vrienden en verwanten de vlie gers hartelijk verwelkomd. De vliegers vertelden een prachtige reis te hebben gehad. De terugreis was echter moeilijker dan 'de heenreis. Bij Basra raakten we, aldus de vliegers, in een onweersbui. Na de landing bleek, dat het doek van de kist aan de onderzijde was opengescheurd. Bij Ruthbah Wells was het roer bescha digd, in Bengasi de vleugels. In Tripolis is alles uitstekend hersteld door de Italiaan- sche militairen. De eigenlijke moeilijkheden op den terugweg begonnen pas te Lyon. We hadden moeite om uit Parijs te ver trekken, het zicht was hoogstens twee K.M. Maar, zoo besloot de heer Hijmans, we zijn toch buitengewoon tevreden over onze ondervindingen. En we zijn heel wat er varingen rijker geworden. van de intiemste levensverhoudingen van publieke personen. Het spruit voort uit de begeerte der kranten om hun lezers aangenaam te zijn. De gemiddelde menech koestert een hevige bejangstel» ling voor ieders vrijen en trouwen niet alleen, maar speciaal ook voor de levensomstandigheden van publieke per sonen. Bij de verloving in het Neder- landsche Koninklijke Huis is daarvan nog pas gebleken uit het half-sentimien- teele, half-verwilderde opdringen van de menigte bij elke stap, die de jongver- loofden op straat zetten. Bij het aan schouwen van die woeste en onbeschaaf de tooneelen heeft men zich in de bios copen daaraan .van harte kunnen ergeren. Dat het In wezen zoo erg was, hoeft men niet te glooven als men de lachende politie-agenten in dat gedrang zag; maar mooi vinden wij het ook niet en de maat is zeker niet altijd betracht. Terecht herinnert de roode pers er ook aan, dat de Koningin al eens een dringend ver zoek tot de pers heeft moeten richten, om haar, als zij ter ontspanning in Zwitserland verblijf hield, niet voort durend onverhoeds te fotografeeren. Maar de achtergrond voor deze waar schuwingen tegien een „sensatiepers", die „verachtelijke journalistiek" bedrijft, is toch wel eenigszins bedenkelijk. Men leze slechts het begin van het artikel. Dat luidt: Twee berichten in liet ochtendblad. Bij het buitengoed Fort Belvédère, waar de arme Engelsche koning vertoeft, komen per auto twee bezoekers, die hun ge zichten verbergen om zich te beschermen tegen de loerende blikken van nieuws gierig publiek en opdringende verslag gevers. En te Cannes in Zuid-Frankrijk, waarheen 's Konings uitverkorene, mevr. Simpson, vertrokken is, om zich aan de felle belangstelling van het Engelsche publiek te onttrekken, heeft de belege rende journalistenmenigte door de veilige bewaking geen gelegenheid ge kregen om de geteisterde vrouw te kieken, of de gemoedsbewegingen, die zich op haar gelaatst gelen, te beschrijven. Is dat ook niet een beetje al te sentimen teel? Erger, openbaart zich hier niet duidelijk de mentaliteit van de roode pers? Het is teekenend, als zij schrijft over „een koning die voor zijn geluk vecht" en „oen geteisterde vrouw"; het is veelzeggend als zij beweert, dat de Engelsche regeering zich niet kan beroepen „op kerkelijk doctrinaire opvattingen." Er hoeft geen woord bij. Zóó proeft men de geesten. Officieele Berichten RADIO-TELEGRAFIE Benoemd Is tot Inspecteur der kust- en scheepsradlo-telegrafie A. J. W. van Anrooy. Benoemd ls tot referendaris der P.T. en T., H. Hoekttra. DIRECTE BELASTINGEN De Inspecteur der directe belastingen G. IJ van Duyn te Zeist ls verplaatst naar Amster- ONDERSCHEIDINGEN Aan den heer lr. W. L. Utermark te Amster dam ls verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van officier ln de kroonorde, hem door Z.M. den Koning der Belgen ge schonken. Heden verscheen: door A. WAPENAAR Van deze gelegenheidsbundel, welke is toegezonden aan de deelnemers aan het huldeblijk zijn 500 exemplaren gedrukt, voorzien van 's schrijvers handteekening. Eenige exemplaren worden op verzoek ter beschikking gesteld van onze lezers. Belangstellenden kunnen 1.90 gireeren 05.de postrekening van den secretaris van het Comité, den heer J. P. PRINS, LÓuise do Colignystraat 51, Schiedam, gironummer 125306, waarna toezending volgt. s.d.a.p. en ontwapening Wijziging van het strijdprogram 1925 voorgesteld Verslag van de Studie-commissie Op 9 Mei J.L werd door het Partijbestuur van de S.D.A.P. een commissie ingesteld ter bestudeering van het militaire vraag stuk. zulks naar aanleiding van een besluit van het congres te Rotterdam. Deze com missie is met haar arbeid gereed gekomen en haar verslag is gisteravond in de bladen van de Arbeidedspers afgedrukt. De commissie heeft haar conclusies saam- gevat in den vorm van een ontwerp-para- graaf voor het strijdprogram der Partij, omdat, indien wijziging van het standpunt der Partij noodig wordt geacht inzake het militaire vraagstuk, allereerst het strijd- progiram van 1925 herziening behoeft. De commissie heeft het wenschelijk ge oordeeld ter vervanging van de beide para grafen over „Ontwapening" en „Buitenland- sche Politiek" één nieuwe paragraaf te ont werpen, waarin beide vraagstukken in on derling verband worden behandeld. De nieuwe paragraaf luidt als volgt: Krachtige medewerking tot versterking van den Volkenbond als orgaan der inter nationale rechtsorde. Nakoming der Vol kenbondsverplichtingen ter verwezenlijking van de collectieve veiligheid. Onderwer ping van geschillen met andere mogend heden aan rechtspraak of arbitrage. Open baarheid van verdragen en overeenkomsten en verzekering van parlementaire controle op het buitenlandsche beleid. Bevordering van een rechtvaardige oplossing van de in ternationale oeconomische. koloniale en territoriale vraagstukken en van de her ziening van de vredesverdragen door min nelijk overleg. Bevordering van de totstandkoming van een internationale ontwapeningsovereen komst en van de schepping van een Vol kenbondsmacht ter handhaving van de in ternationale rechtsorde. Zoolang deze doeleinden niet zijn bereikti, instandhouding van een Nederlandsche weermacht, geschikt voor de nakoming van Volkenbonds verplichtingen, waartoe behoort de verdediging van het Rijk en zijn over- zeesche gebiedsdeelen met bijstand van anderen zonder Volkenbondsver band. Verzekering van de trouw van de weer macht aan de democratische staatsinstel lingen. Verdere doorvoering van het dienst plichtstelsel tot beperking van het beroeps- personeel bij land- en zeemacht. Democra tiseering van de weermacht. Verbod van particuliere wapenfabricage. Verruiming .van de vrijstelling van dienstplicht wegens ernstige gewetensbezwaren. Een minderheid stelt voor de beide laat ste alinea's als volgt te lezen: Zoolang deze doeleinden niet zijn be reikt, beperking van de Nederlandsche weermacht tot een gewapende macht, uit sluitend bestemd tot het nakomen van Vol kenbondsverplichtingen en het keeren van over onze grenzen Invallende benden. Verbod van particuliere wapenfabricage. Verruiming van de vrijstelling van dienst plicht wegens ernstige gewetensbezwaren. UIT HET SOCIALE LEVEN Machtsmisbruik Uit het weekblad van de Ned. Kath. Gra fische Bond deelt „De Volkskrant" het vol gende mede: Zoo kort mogelijk gezegd stond daar een verklaring afgedrukt, door een drukkers patroon aan zijn personeel ter ondertee- kening Voorgelegd. En dat was nog wel in Den Haag gebeurdt Een verklaring waarin de menschen schriftelijk afstand deden van hun organisatierecht, en dit zonder één uitzondering. En dit gebeurde nog wel in het druk- kerabedrij f, dat tot de best georganiseer de behoort. Aangenomen dat in alle bedrijven nog wel ongeneeslijke individualisten onder de werkgevers te vinden zijn, dat dezen zich in het drukkersbedrijf nog zoo ou- derwetsch kunnen uitleven, is bijna onbe grijpelijk. Uit de laatste jaren is ons zelfs uit de achterlijkste bedrijven, geen twee de vergelijkbaar geval bekend. Een redelijke verklaring van zóó ver regaand machtsmisbruik ééner- en deemoedigheid anderzijds is dan ook niet gemakkelijk te geven. Het laatste, de gelatenheid der betrok ken arbeiders, Is misschien hoofdzakelijk toe te schrijven aan de vrees voor mis lukking van tegenweer door de groote werkloosheid. Eerst het loonzakje en dan pas de collectebus Op de vergadering van de tuindersvak- boiid van den L.T.B., die op 28 November j.l. te Haarlem werd gehouden, zei, volgens het verslag in de „Westlandsche Courant", kapelaan Van der Heijden: „Zij die misbruik makend van de slechte economische toestand, hun arbeiders het rechtvaardige loon achterhouden, maken zich aan groot kwaad schuldig. Herhaaldelijk wordt als reden opgegeven dat de financieele draagkracht te gering is. Waar dit zoo is, houdt alles op, doch hoe dikwijls komt het niet voor, dat aan liefdadige instellingen geofferd wordt, terwijl do schuld tegenover den arbeider niet vereffend is. Op ieder rust de moreele verplichting en hierop werd nadrukkelijk gewezen zijn schulden te betalen en van elke vrijgevigheid ten opzichte van welke collecte ook af te zien, wanneer aan den volwaardigen arbeider een loon betaald wordt beneden het rechtvaardigheidsbe grip, zelfs al zouden ook de reserves uit de jaren van hoog-conjunctuur moeten worden aangesproken Een feit is, dat in het West land vele arbeiders beneden het contractloon wor den uitbetaald, doch we moeten er on middellijk aan toevoegen, dat de werk- •gevdrs niet voor 100 pet aansprakelijk zijn.* Pe angst voor werkloosheid noopt velen tot arbeid beneden de loonnorm eh volwaardige arbeiders, die hun positie door jongere krachten bedreigd zien, bie den zich tegen lagere vergoeding aan. Gevallen echter, die tot misstanden zijn ontwikkeld, dienen te worden onder zócht, terwijl de groei der sociale gedach te aan het meerendeel der klachten een einde kan maken." UIT DE A.R. PARTIJ Provinciaal Comité Noord-Holland Mr. G. A. Diepenhorst treedt op Het Provinciaal Comité van A.R. Kiesver- eenigingen in Noord-Holland verzoekt ons mede te deelen, dat Mr. T. A. van Dijken, als spreker aangekondigd in de jaarvergade ring van morgenmiddag, door ongesteldheid verhinderd is aanwezig te zijn. In zijn plaats vond het bestuur Mr. G. A. D i e p e n- horst van Zeist, bereid tot het houden eener politieke rede. De vergadering wordt gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam en vangt aan te twee uur. Om uiterlijk drie uur is het woord aan den spreker. Onder een tank geraakt Arbeider ernstig gewond Bij het lossen van een tank bij de Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek te W ij h e is een ernstig ongeluk gebeurd. De tank begon te schuiven, met het gevolg, dat de 23-jarige gehuwde arbeider C. van Broederen uit Oos terhout eronder geraakte. Op medisch ad vies is de man naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle gebracht. Men vreest voor zijn lewm. BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermiddag is de kapitale boerderij van den heer S. Botter te Birstum (Dr.) door tot nog toe onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Slechts een klein gedeelte van het vee kon gered worden. De voorraad graan, enz. welke zich in de schuur bevond, benevens de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Tien koeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. De schade die aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. Te zwaar beladen schuit gekapseisd G/rocntenhandelaar ln de modder gestikt Hedenmorgen is eem schuit, welke met groenten was beladen, in ee<n sloot nabij de Hoage Rijndijk te Zoete rwoude gekapseisd. De ongeveer 55-jarige groen- tenhandelaar de K. uit Leiderdorp, die zich op het te zwaar beladen vaar tuig bevond, is in de modder gestikt GEVAARLIJK JAGER1 een jager, die zich in de duinen bevond, het schot had gelost. Reeds meermalen is het te Hoek van Hol land voorgekomen, dat jagers niet voldoen de rekening hielden met de aanwezigheid van openbare wegen. De politie heeft tegen den onvoorzidhtigien jager, iemand uit Monster, proces-verbaal opgemaakt RIJWIELHERSTELPLAATS VERBRAND Door onbekende oorzaak brak brand uit in de rijwielherstelpaats en magazijn van den rijwielhandelaar H. J. aan de Wilgenstraat te Tilburg. De spoedig aanwezige brandweer tastte het vuur met vier stralen op de motorspuit aan en slaagde er tenslotte in den brand tot de werkplaats te beperken. Dit gebouw, waarin zich o.a. ook een auto bevond, ging met alles wat er in was in vlammen op. ECONOMIE EN FINANCIEN Rotterdam leent opnieuw Groote vlottende schuld vrijwel geconsolideerd Verleden week Vrijdag stond de inschrij ving open op een 4 pet. leening Rotterdam groot f 7.500.000 tegen den koers van 99*4. De emissie werd belangrijk overteekenl, hetgeen mede te danken was aan de aan trekkelijke voorwaarden waaronder de emis sie plaats vond. O.m. zal ndet voor 1 Nov. 1939 tot vervroegde aflossing mogen worden overgegaan, zoodat de belegger 3 jaar ver zekerd is van een rendement van 4 pet., hetgeen onder de huidige omstandigheden niet te versmaden is, nu de rentestand da lende is. Reeds thans wordt de uitgifte van een nieuwe leening, groot f 7.500.000, aangekon digd. Het besluit daartoe is in de gisteren middag gehouden Gemeenteraad aangeno men. Het rentetype is eveneens vastgesteld op 4 pet., terwijl de uitgiftekoers verhoogd is tot 99% pet. Binnen een tijdsverloop van slechts enkele dagen zijn dus de voorwaar den. waaronder Rotterdam kan leenen, al weer verbeterd. De nieuwe uitgifte wordt verzorgd door de Rotterdamsdie en Am- serdamsche Bankvereeniging, bij wier kan toren op Donderdag 17 December de gele genheid tot inschrijving is opengesteld. Het laat zich aanzien dat ook deze uitgifte van Rotterdam op de beleggingsmarkt een gretig onthaal zal vinden. Indien dit het gerval is, zal de gemeente Rotterdam haar groote vlot tende schuld van f 40 millioen binnen 6 weken hebben geconsolideerd. Immers werd reeds eerder door onderhandsche leeningen een bedrag van 24% millioen geconsolideerd Voor bet prospectus van de nieuwe leening mogen we wel verwijzen naar dat van de vorige uitgifte van f 7% millioen, waarvan een uittreksel werd opgenomen in ons blad van Maandag 30 November. Hoogste stand te Budapest 774.1. Laagste stand te Reykjavik 744.6. Stand vanmorgen haiftwaalf 764.1. WCER VERWACHTING Zwakke tot matige. Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk sneeuw of regen, temperatuur om het vriespunt des ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge druk in het Oosten is vrij sterk in beteekenis afgenomen. Hij beslaat thar.s nog Zuid-Zweden ^e randstaten Polen, Oost en midden-Duitschlaud, Oostenrijk en Hon garije. In Zuid-Polen en Hongarije vriest het nog matig, pverigens zijn de tempera turen nog om het vriespunt. Talrijke stations in de hooge druk melden nevel of mist. De depressie in het Noorden vulde op doch een actieve secundaire ont wikkelde zich over de Britsche eilanden, waar de barometer nog voortdurend dalende is. Over het Westen van Groot-Brittannië en Oost-Ierland strekt zich van Zuid naar Noord een regenfront uit dat zich langzaam Oostwaarts beweegt Langs de Noordzijde waait het onder depressie-invloed krachtig uit West tot Zuidwest. Hier is weer vrij zwai q neerslag te wachtea Onze omgeving en Frankrijk bevinden zicht op de grens van hooge en lage drukking, met temperaturen om het vrie: vorst. t vriespunt en liohta Bij het doordringen van de bovengenoemde secundaire naar onze omgeving, zal de Zui delijke tot Zuidwestelijke wind zich hand haven. Daarbij moet aanvankelijk nog op temperatuur om het vriespunt worden ge rekend, doch morgen overdag zal de dooi wel Inzetten. Met toenemende kans op regen, is het gevaar voor beijzelde wegen ln het Zuiden des lands voor hedenavond en heden nacht vrij groot. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen haiftwaalf —1,2 C 12 DECEMBER Zonsopgang 8.02 u.; Zonsondergang 8.45 O. Maan op voorm. 6.43 u.; onder nam. 2.31 o. BOEKEN EN GESCHRIFTEN LOUIS PASTEUR door Th. Schlidhting Utrecht Uitgeverij Het Spectrum. Als deel 7 van de klein bibliotheek „Schijnwerpers", versoheen een geschrift over Louis Pasteur. De schrijver, een be kend Amsterdamsch arts, leert one de be kende uitvinder van de bestrijding van do hondsdolheid beter kennen dan tot dusver weJ het geval was. Er zijn over dezen groot en geleerde zooveel onjuistheden ge debiteerd, dat het goed is deze biografie van Sohlichting te leaen. Men krijgt een beeld van een grootheid in den waren zin des woords, van iemand dde zioh geheel in dienst stelde van de ware webenschap. NIEUWE SCHAAKBOEKEN Het is nauwelijks een half jaar geleden, dat ik mij door den voorraad te bespreken schaakwerken had heengewerkt en reeds, roept een nieuwe hoeveelheid schaaklitera tuur om behandeling. De voorraad laat zich in drie groepen onderscheiden, n.l. eerste publicaties, vertalingen en herdrukken. Van deze drie categorieën behandel ik ditmaal de belangrijkste, die der nieuwe boeken; de andere boeken zuL'm dan later vermeld worden. Onder de nieuwe uitgaven is er ditmaal slechts één van eigen bodem, n.L het banden zondagsblad Ondergeteekende bestelt hiermede een BAND voor den jaargang 1936 van het ZONDAGSBLAD, 3 65 cent, met gratis volledig register. De band wordt aan 't einde van den jaargang alle inteekenaren toegezonden. Het bedrag kan men ons bij vooruitbetaling toezenden; anders sluiten wij straks een girobiljet bij den band in. Het verdient alle aanbeveling reeds NU te bestellen. Wij kunnen dan een voldoende aantal banden tijdig gereed hebben. Naam: Woonplaats: Straat: Datum: Dit billet opzenden aan het Bureau van om Dagblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3