Koning Edwards Troonafstand KNOOP 1936 VRIJDAG li DECEMBER ig^ EERSTE BI.AD PAG. 3 HET IS HET EERST VERDIEND: 30 die U bespaart door bij de poedkoopste drukkerij van Ne derland te laten drukken. Tijd- schriften. Catalogi, Dissertation, EEN KONING IN BALLINGSCHAP De spanning over het lot van de Britsche kroon is thans ten einde, koning Edward heeft afstand van til zijn rechten gedaan, en zal zich, vermoedelijk reeds heden, naar het buitenland begeven, in een tragische, of schoon tenslotte toch door eigen keus be paalde, ballingschap. Gedurende ruim iweek heeft de innerlijke tweestrijd geduurd (van den vorst, die in zijn privé-bestaan ver plichtingen had aangegaan, welke volgens het oordeel van de parlementen van Groot- Britannië en van de Britsche dominions niet in overeenstemming te brengen waren met de waardigheid van de kroon. Aan den mensch Edward zou men gaarne zijn af dwaling hebben vergeven; de koning echter, de drager der hoogste imperiale waardig heid, moest ongerept blijven. Zoodra de monarch zijn verhouding tot mevrouw Simpson publiek door een huwelijk wenschte te bekrachtigen, en daarover met zijn minis ter-president beraadslaagde, nog eer de dame zijner keuze wettelijk vrij was van haar laatst aangegane echtverbintenis, acht te men de grens van het officieel toelaat bare overschreden. Ook door het uitvaar digen van een speciale wet, waardoor in den vorm van een morganatisch huwelijk de weg tot zulk een echt zou kunnen zijn geëffend, wenschte men de toestand niet op .te helderen- Na de waardige woorden, waarin minis ter-president Baldwin in het Lagerhuis het verloop der besprekingen tussohen koning en dienaar der kroon heeft ge schetst, valt over de geheele aangelegenheid weinig nieuws meer te zeggen. Wel is thans duidelijk aan den dag getreden, dat het .voortduren van de crisis miet aan persoon lijke aarzelingen van den afgetreden monarch kan worden toegeschreven. Reeds van den aanvang moet het voor Edward hebben vastgestaan, zoodra hem bleek, dat men niet bereid was, te zijnen behoeve spe ciale wetgevende maatregelen te nemen, dat troonsafstand óf verlies der beminde vrouw voor hem het eenige alternatief was. Onomwonden heeft hij toen aan zijn minis ter te kennen gegeven, dat hij 2ijn konings- en keizerskroon zou nederleggen, om als privé persoon het geluk te nemen, dat men hem aan het hoofd des rijks meende niét te kunnen toestaan. Het kabinet echter heeft zich daarbij niet onmiddellijk neer kunnen leggen. Het heeft gemeend, bij den voortduur aandrang te moeten uitoefenen op den monarch, om alsnog zijn decisie te herzien. Tweeërlei motief heeft hierbij het kabinet tot richtlijn gediend. In de eerste plaats het besef, dat men in heel het Brit sche imperium niet dan met groot leed wezen een koning zou zien vertrekken, wiens populariteit reeds dateerde van den lijd, toen hij als prins van Wales op zijn wereldreizen de meest verwijderde deelen van het Empire bezocht en overal de har ten voor zich wist te winnen. Bovendien had Edward, tijdens zijn zoo korte, nog geen vol jaar geduurd hebbende regeerings- periode, een warme en innemende belang stelling aan den dag gelegd voor het lot der minder bedeelden, voor den kommer dei- door crisis en werkloosheid getroffenen. Men meende in hem een vorst te mogen kronen, die ook in de toekomst een belang rijk aandeel zou nemen in het sociale leven van zijn volk. Naast deze overwegingen golden voor het kabinet echter nog andere. Men wilde zich verre houden van den schijn, Edward tot terugtreden genoopt te hebben, omdat het gevaar niet denkbeeldig was, dat op deze wijze de kroon tot inzet zou worden van een zeer onverkwikkelijken politieken strijd binnen de muren van het parlement De Londensche straten dreigden reeds thans het tooneel te worden van politieke betoo gingen, waarbij vooral groepeeringen als dte van den fascist Mosley zijde zouden heb ben gesponnen. Tenslotte echter werd het Baldwin duidelijk, dat een beslissing niet langer meer was uit te stellen. Het land begon in onrust te geraken; er werden reeds stemmen gehoord, die repten van een vlek op de kroon, terwijl men van andere zijde 'den eisch liet vernemen, dat de koning eenzelfde offervaardigheid van persoonlijk geluk aan den dag moest leggen als de on telbare onderdanen van wijlen zijn vader, id ie voor 0 e belangen van het imperium zonder morren den dood waren ingegaan. De beslissing moet Edward wel zeer hard fcijn gevallen. Hij had zich verwikkeld in leen conflict, waaruit hij niet anders dan met een gekreukte reputatie kon te voor schijn komen. Ridderlijkheid en de in Enge land zoo hoog aangeschreven sportiviteit belemmerden hem zich ontslagen te achten van zijn verplichtingen aan een vrouw, wier naam mede door zijn optreden op aller lip pen was gebracht. Daartegenover stond zijn plicht als rijksbestuurder, in welke hoeda nigheid terecht van hem een offer, zelfs een zeer zware ontzegging van persoonlijk geluk, mocht worden verwacht. De koning heeft thans gekozen; wel zelden zal het in de geschiedenis zijn voorgekomen, dat een man, voor de keuze gesteld tusschen zijn liefde en de belangen varn een geheel we reldrijk, weloverwogen het accent op deze jeers te heeft gelegd. Men zegt dat Edwards opvolger zal wor sen gekroond op dienzelfden twaalfden Mei, waarop hij zelf de kroon zou hebben ont vangen. De feestelijkheden, waarop geheel het Britsche imperium zich reeds zoo langen tijd voorbereidde, zullen door deze coïnci dentie onwillekeurig aan luister inboeten. Op den nieuwen monarch George en op Baldwin rust tenslotte de taak om het aan zien der kroon, hetwelk door deze „his- toire intime" ontegenzeggelijk heetf geleden, weder zijn oude glans te verleenen. De hechtheid van het Britsche wereldrijk is de inzet, waarom het ook thans nog gaat. Vervolg van bh. i De Koning overwoog voortdurend vier punten, n.l. wanneer hij heen zou gaan, zou dit waardig en met zoo min moge lijk last voor zijn ministers en zijn vol keren geschieden. Tevens wenschte hij heen te gaan onder omstandigheden, die de troonsbestijging zoo gemakkelijk mogelijk zou maken voor zijn broers, terwijl iedere gedachte aan een z.g. „koningspartij" hem tegenstond (lang durig en krachtig applaus). De Koning wilde op fort Belvedère blijven aangezien hij geen bezoek wilde brengen aan Londen zoolang geen op lossing was bereikt. Ik eer en eerbiedig hem wegens dit besluit, aldus Baldwin (wederom krachtig applaus). De positie van den Koning verder bespre kende, zeide Baldwin: ,.Z. M. heeft ons ge zegd, niet langer den bijna ondragelijken last van het koningsschap te kunnen blij ven dragen zonder een vrouw aan zijn zijde, en wij weten, dat deze crisis vroeger is los gebarsten juist tengevolge van de openhartigheid van karakter van den Ko ning. Het zou hem volkomen mogelijk zijn ge weest, ons niet te hebben ingelicht, maar hij was zich bewust van 't gevaar en wenschte te vermijden, wat hij, niet alleen voor Groot- Brittannië maar voor het geheele empirium gevaarlijk wist. Mijn pogingen hadden ten doel den Koning te helpen een beslissing die hij niet nam, te nemen. Wij slaagden hierin niet en de Koning heeft het besluit genomen, dat wij bekend hebben gemaakt. Het was mij een groote steun, toen ik hem Dinsdagavond verliet, de zekerheid te hebben gekregen, dat ik niets had nagelaten, om hem het ingeno men standpunt te doen wijzigen. Intusschen is er niemand onder ons, die het besluit van den Koning niet oprecht zal betreuren. Evenmin is hier iemand, die een oordeel zou willen uitspreken. Wij zijn geen rech ters. De Koning heeft zijn besluit te kennen gegeven. Wij moeten thans ons aaneen slui ten en hedenavond zal ik het noodige wets ontwerp indienen. De Kamer zal morgen bijeenkomen en het is van groot belang, dat het ontwerp morgen wet wordt. Voortgaande deelde Baldwin mede, dat het kabinet tijdens zijn zitting van Woens dagmorgen het officieele en definitieve ant woord van den Koning heeft ontvangen. Unaniem heeft het kabinet, toen den Koning verzocht een daad, die diepa droefheid zou veroorzaken voor zijn onderdanen en hen vitaal zou treffen nog eens in overweging te nemen. De Koning antwoordde, dat hij de kwestie nogmaals overwogen had, maar betreurde zijn besluit niet te kunnen wijzi gen. Ik ben er van overtuigd, aldus Bald win, dat niemand zou hebben kunnen slagen, waar ik gefaald heb, en zij, die den Koning het beste kennen, zullen weten, wat dat beteekent. Deze vergadering, aldus voegde Baldwin hier nog aan toe, is thans een tooneel waar op de geheele wereld de oogen gericht houdt. Laten wij ons bijgevolg gedragen met de waardigheid, die de Koning zelf toont in het uur van zijn beproeving en welke ook het gevoel van spijt moge zijn, dat de inhoud van zijn boodschap bij ons opwekt, laat ons zijn wenschen ten uitvoer leggen, doen wat hij vraagt en het snel doen. Herinnert u de geliefde en geëerbie digde Koningin Mary (toejuichingen). Laten wij aan haar denken tijdens het debat dat wij zullen moeten voeren als bewaker van de democratie en laten wij onzen plicht doen. die bestaat in de handhaving van de integriteit van de monarchie, welke de eenige band van ons rijk en de waarborg van onze vrijheid vormt. Baldwin besloot zijn rede aldus: Laten wij ons aaneensluiten achter 'den nieuwen Koning en hem helpen (langdurig en krachtig applaus). Laten wij er naar streven de schade te her stellen, die voor het land zou kunnen zijn ontstaan en de taak voortzetten ons land tot het beste land voor allen te maken. Na een korte onderbreking van de zitting bracht de leider der oppositie, Attlee,een betuiging van sympathie der Labour-oppo- aajn Baldwin. Hij zegde den steun van de oppositie toe. De leider der liberale oppositie, S i n- c 1 a i r, zeide vervolgens, dat de Regeering niet anders had kunnen doen dan dit hu- welijksvoorstel verwerpen. Overigens sloot hij zich geheel bij de woorden van Attlee aan. Churchill sprak een lofrede uit op den koning en voegde hieraan toe: „Ik aanvaard ten volle hetgeen Baldwin bewezen heeft te weten: dat de deze week genomen beslis sing door den koning vrij, uit eigen wil en spontaan genomen is". Vóór de verdaging heeft daarop het Lagerhuis een wetsontwerp betreffende den troonsafstand in eerste lezing aan genomen. Na de abdicatie Naar verluidt zal de afgetreden koning onmiddellijk na de regeling der abdicatie, v-aarschijnlijk reeds hedenavond, uit Enge land vertrekken. Bij zijn abdicatie ziet de koning ook af van al zijn titels. Hij zal nu den naam Windsor aannemen. Het is echter waar schijnlijk, dot zijn opvolger hem een hoogen titel, waarschijnlijk dien van hertog, zal verleenen. De Britsche omroep heeft medegedeeld dat koning Edward den wensch uit gesproken heeft tot het volk te spreken, zoodra hij geen koning meer zal zijn. Deze redevoering zal waarschijnlijk hedenavond tegen tien uur per radio worden uitgezonden. De erfopvolging Naar verluidt, zal de hertog van York den titel van George VI aannemen. Dit staat echter nog niet vast De successieraad zal Zaterdagmorgen bijeenkomen. De hertog van York zal dan Zaterdagmiddag tot koning worden uitgeroepen. De Privv Council zal In het St James Paleis bijeenkomen om de troonsbestijging van den hertog van York te registreeren. De plechtigheid der proclamatie zal direct daarop worden voltrokken Des middags zullen beide Huizen den eed van trouw aan den nieuwen koning afleggen. Maandag zal in het parlement een bood schap van den nieuwen koning worden voorgelezen, waarna onmiddellijk zal wor den overgegaan tot de beraadslagingen over het daarop te verzenden adres van ant woord. Reactie van Ierland en de dominions Een verklaring, gelijkluidende aan die, welke in het Lagerhuis is afgelegd, is ook in het Hoogerhuis voorgelezen. Tijdens zijn rede betreffende een motie tot behandeling van de koninklijke boodschap, verklaarde lord Halifax, dat de dominions Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika alle instemden met het nemen van de noodige wetgevende maatregelen. Wat den Ierschen Vrijstaat aangaat, heeft Baldwin van do Valera een boodschap ont vangen, waarin hij mededeelt, dat zijn re geering het parlement zal bijeenroepen ter behandeling van den toestand, die zich voor den Ierschen Vrijstaat heeft voorgedaan. Verder deelde lord Halifax in het Hooger- huis nog mede, dat het Huis Zaterdagmid dag om kwart voor drie bijeen zou komen, om den eed van trouw aan den nieuwen koning af te leggen. De hertog van York en zijn gezin De hertog van York, die als George VI zijn broer zal opvolgen, draagt de voor namen Albert, Frederik, Arthur, George. Hij werd op 14 Dec. 1895 op York Cottage (Sandringham) geboren en zal der halve Maandag eijn élsten verjaardag vie ren. Hij werd met zijn ouderen broer ge zamenlijk opgevoed, totdat de prins van Wales op het instituut voor de marine te Osborne in opleiding kwam. Prins Albert werd op zijn veertiende jaar eveneens te Osborne geplaatst, waar hij twee jaren doorbracltt. Vandaar werd hij naar de marineschool te Darmouth gezon den waar hij eveneens twee jaren vertoef de, waarna zijn benoeming volgde tot adel borst eerste klasse. In 1916, hij was toen dus 20 jaar oud, nam hij aan boord van de „Collingwood" deel aan den slag bij Jutland, waarbij hij de be wondering afdwong van zijn kameraden voor zijn moed en koelbloedigheid onder 't vuur der Duitsche kanonnen. Bij de luchtmacht Aangezien de prins een zwakke maag had moest hij den zeedienst verlaten. Hij kwam bij den marinestaf van Portsmouth, van waar hij naar het vliegkamp te Cramwell werd overgeplaatst. Reeds spoedig werd hij benoemd tot kapitein bij de luchtstrijd krachten en toegevoegd aan den generalen staf van Frenchard, die te Nancy was ge vestigd. Het was toen October 1918. Na den wapenstilstand kwam hij op het ministerie van luchtvaart. Hij behaalde in dien tijd zijn brevet als vlieger, terwijl hij vervolgens zijn studie aan de universiteit van Cambridge aanving, waar hij de stu denten om zijn beminnelijkheid, eenvoud en bovenal zijn sportiviteit voor zich Innam. Intusschen werd hij in militairen dienst geleidelijk bevorderd tot luitenant-kolonel. In Juni 1920 werd prins Albert, ter ge legenheid van den 55sten verjaardag van zijn vader, tot hertog van York verheven, terwijl hem voorts de titels van baron Kil- larney en van Graaf van Inverness werden verleend. 's Prinsen huwelijk Den 26sten April 19*23 werd het huwelijk van den hertog van York ingezegend met Lady Elisabeth Bowes-Lyon. Lady Elisabeth was de 22-jarige dochter van den veertienden graaf van Strathmore en Kinghorne, een zeer aanzienlijken Schot- schen edelman, wiens stamvader baron Glamis In 1445 in den Schotschen adelstand was verheven. Deze familie bezit in Schotland uitge strekte bezittingen, doch is niet van vorste- lijken bloede. De bevolking van Groot-Brittarmlê en vooral van Schotland was met dit huwelijk buitengewoon ingenomen en Lady Elisabeth had dan ook op slag aller harten gewonnen. De sympathie met den hertog van York en diens gemalin nam, voor zoover dat nog mogelijk was, zelfs nog toe toen op 21 April 1926 't prinsesje werd geboren, Elisabeth Alexandra Mary, die, nu haar vader koning is geworden, kroonprinses zal zijn. Prinses Margaret Rose, het 'weede dochtertje van het hertogelijk paar. werd vier jaar later, op 31 Aug. 1930 geboren. Beide prinsessen mochten zich verheugen in de bijzondere genegenheid van hun groot- ader, wiens gevoel voor huiselijkheid hein Lii zijn millioenen onderdanen zoo bemind heeft gemaakt. De hertog van York heeft, met zijn gemalin groote deelen van het Britsche rijk' bezocht en vooral op hun reis naar Canberra, waar de hertog het parlementsgebouw in deze nieuwe hoofdstad van Australië namens zijn vader inwiidde, heeft het prinselijk paar enorme huldebetuigingen in ontvangst mo GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND B R U I N GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZ WART GARANT1E-STANDBLAUW Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 9 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend een den Hendel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 ÏT Ufo-l Dame twee winters in huis gevangen „Ik leed verschrikkelijk aan spit in mijn ïg en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te probeeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij genoe gen U te kunnen zeggen dat al mijn af schuwelijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Krusohen Salts. Ik zou er niet bui ten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatisohe pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in hét lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopon omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d.z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes mineralen zouten, die Uw afvoer organen aansporen tot krachtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoopen. Het broed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld af om eindeliik geheel op te houden, terwijl tegelijkertijd Uw alge- meene gezondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheumatiek en spit, maar ge .zult U ook veel krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesoh. zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntneo Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt (A dv. gen nemen. Het trok de aandacht, dat de prins zich tot een vlot spreker ontwikkeld had, hetgeen men tot dan toe niet van hem vermoedde, daar hij zich bij voorkeur had onthouden van spreken in het openbaar. Tijdens de eerste ziekte van koning George V werd de hertog van York in 1928 tot staats raad benoemd. In deze hoedanigheid nam hij Ln 1929 als lonl-commissaris deel aan do algemeene vergadering van de Schotsche Kerk. De hertog heeft steeds groote belangstel ling gehad voor maatschappelijk werk. Hij en zijn gemalin bezochten zeer dikwijls in dustriecentra, waar zij zich steeds met meer dan gewone belangstelling op de hoogt/1 stelden van de arbeidsvoorwaarden. Hij stichtte voorts een vacantiekamp. waar hij jaarlijks een paar honderd jongelui van de kostscholen van Eton, Harrow. Rugby eu Winchester bijeen bracht met een evengroot aantal jonge arbeiders uit de industri®- centra Het hertogelijk paar bezoekt steeds de groote paardenrennen en andere gebeurte nissen, welke in het loven van heit sport- lievende deel der Britsche Society 'n groote rol spelen, doch daarnaast gevoelt het zich, naar steeds opnieuw blijkt, het gelukkigst in zijn Londensche woning, in PiccadiFy, waar het dikwijls door spontane toejuichin gen van het publiek ondervindt welk een plaats het in de harten der bevolking in- Een jaargeld voor Edward Men meerit te weten, dat er, in verband met koning Edwards abdicatie, geen enkel besluit genomen is nopens de financieelc kwestie. Men gelooft, dat de inkomsten tuft de hertogdommen Cornwall en Lancaster niet ter beschikking van Edward zullen worden gesteld, want zij moeten overgaan op den nieuwen koning. Het is mogelijk dat de regeering het parlement verzoekt een zeker jaargeld voor Edward te bestemmen, maar wellicht zal dat niet noodig zijn, na melijk indien Edward te kennen geeft, dat zijn privé-inkomsten voldoende zijn. N.V. ALG. INTERN. TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrlsstr. 206, teL 3382'J9 BlUhamsterstr. 13b, ALKMAAR: ALMELO- °u"„fS "8i ™E"- ZWOLLE UTRECHT T. Nahuy8p!eln 15; V. Swlmienstr. 134, teL 4259 teL 18506 De Spaansche burgeroorlog KERSTFEEST WAPENSTILSTAND? Franco heeft nog niet geantwoord De Fransch-Britsche bemiddelingsvoorstellen Uit officieuse bron wordt vernomen, dat de Baskische separatisten aan gene raal Franco een wapenstilstand van acht dagen zouden hebben gevraagd voor de viering van het Kerstfeest en Nieuwjaar. Op die vraag werd tot nog toe geen enkel antwoord ontvangen.. Boven Madrid hebben gisteren drie vliegtuigen der nationalisten vlugschrif ten uitgeworpen, waarin de bevolking wordt aangespoord tot opstand tegen de volksfront-autoriteiten. Het luchtafweergeschut der rooden nood zaakte de nationalistische aviateurs spoe dig naar hun basis terug te keeren De Fransch-Britsche bemiddelingspoging Tot op heden hebben gezaghebbende Ro- meinsche kringen nog op geen enkele ma nier gereageerd op het Fransch-Britsche voorstel tot bemiddeling in den Spaanschen burgeroorlog. Het plan wordt blijkbaar zeer sceptisch ontvangen. De regeering .der Vereenigde Staten daarentegen heeft verklaard, dat zij het voorstel moreel zal steunen en binnenkort daaromtrent een officieele verklaring zal publiceeren. Een Duitsche meening De Duitsche „Diplomatisch-Politische Kor respondenz" schrijft ten aanzien van het Britsch-Fransche bemiddelingsvoorstel, met verwijzing naar de overstrooming van Cata- lonië en de roode gebieden van Spanje, met uitsluitend Sovjet-Russisch oorlogs- en menschenmateriaal o.a.: Als Engeland en Frankrijk thans Inzien, dat zij deze gevaarlijke ontwikkeling van den toestand niet langer werkeloos kunnen aanzien, dan kan dit niet anders dan wor den toegejuicht, al dient te worden gezegd, dat zij rijkelijk laat tot dit inzicht zijn ge komen en dat de tegenwoordige moeilijke toestand vermeden had kunnen worden. Verwondering en bevreemding wekt het evenwel, dat men in Frankrijk zoo juicht over de blijkbaar reeds gevolgde goedkeu ring van het voorstel door Moskou en dat men Sovjet-Rusland in dit verband het ge tuigenis van bijzondere vredelievendheid uitreikt Want feitelijk kan Moskou niets welkomer zijn, dan een doeltreffende con trole op alle toegangswegen naar Spanje over zee. Met het oog op de sympa thie der Fransche volksfront part ij en voor het roode Spanje hoopt men blijkbaar ln Rusland, vla de 1 a n d-g rens, nog voldoende materiaal naar de rooden te kunnen zenden. Deze bijgedachte mag niet buiten beschou wing worden gelaten, wil men werkelijk hot Spaansche volk helpen en niet bewust of door nalatigheid de zaken der derde in ternationale behartigen. In de toekomst moet er naar worden ge streefd, niet slechts verdere inmenging van iederen aard te verhinderen, doch vooral ook aan de reeds bestaande inmenging een einde te maken. In Duitschland zal men elk middel, dat aan deze eischen voldoet, van harte toe juichen. Tusschen Amstel en IJ HET NIEUWE RAADHUIS Prijsvraag voor Nederlandsche architecten Een monumentaal gebouw bedoeld (Van onzen Amsterdamschen redacteur) In groot kloek formaat, keurig typogra fisch uitgevoerd en gevat in artistiek zwart gedrukt omslag met witte uitgespaarde tekst en rood schutblad (zwart-rood zijn de Amsterdamsche kleuren) is verschenen de prijsvraag voor het nieuwe Raadhuis der hoofdstad. Bijgevoegd zijn eenige situatie- Leekeningen, waaruit o.m. blijkt de gunstige ligging van het Raadhuis der toekomst. Het boek bevat het reglement voor de prijsvraag, een programma van eischen, een nota betreffende het gebruik van het Raadhuis en de organisatie der secretarie, en een omschrijving van maatregelen ter bescherming van de archieven tegen brand en brandgevaar. Een en ander geeft in de eerste plaats aan de mededingende Nederlandsche archi tecten de vereischte inlichtingen. Men leest er allerlei bijzonderheden in over de bouw plannen voor het nieuwe Raadhuis, waar door het duidelijk wordt hoe de huisvesting van het Gemeentebestuur er in de toekomst zal uitzien. Men herinnere zich, dat Amsterdam voor zijn nieuwe RaadhuiB 10 millioen ter beschikking heeft, welk kapitaal B. en W. als volgt denken te besteden: 6 millioen voor bouwkosten, 1 millioen voor terrein werkzaamheden rondom het bouwwerk en 3 millioen voor het interieur (meubileering, stoffeering en door schilders, beeldhouwers en kunstnijveren te vervaardigen kunst werken.) De Jury De jury, die het Gemeentebestuur zal adviseeren, bestaat uit de heeren burge meester Dr. W. de Vlugt, wethouder S. R. do Miranda, Ir. W. A, de Graaft, Ir. A. R Hulshoff, stadsarchitect en vijf overige architecten, waaronder de stadsarchitect van Rotterdam, Ir. A. van der Steur. Vóór 10 Augustus 1937 moeten Ca ont werpen zijn ingezonden, welke na de eind uitspraak der jury gedurende 14 dagen op een tentoonstelling te bezichtigen zullen zijn. Het nieuwe Raadhuis Verrijst eerlang, naar men weet, op het terrein van het afgebrande Paleis voor Volksvlijt aan het Frederlkspleln. De Galerij, het pronkstuk uit den tijd van Sarphati, den ontwerper van het aan grenzende oudste gedeelte van Amsterdam- Zuid, verdwijnt. Sedert Jaren was deze Galerij een vergeten oord, het graf van vele Jle Contaz De Leica Oe Rolleiflex De Korrel! erefles De Ciné 8 en leder ander apparaat, VOOR f 15.— DIRECT IN UW BEZIT. De rest In maandelijksche termijneft. Men vrage prospectussen of pers. bezoek. i Wagenstraat 67, Den Haag, Tel. 117933 (Adv.) winkelzaken. Met de Galerij worden ge sloopt de westkant van het Oosteinde en ae oostkant van het Westeinde, die de beido zijden van het toekomstige Raadhuis zullen vormen. De voorzijde komt aan het Frede- riksplcin tegenover de IJtrechtschestraat, de achterzijde langs het water van do Singelgracht tegenover de Stadhouderskade In het Raadhuis moeten komen het representatieve en hot werkgedeelte Wat het eerste betreft zijn ontworpen een Burgerzaal van circa 700 M2, een Raadzaal van ongeveer 300 M2, vorder drie ontvang zalen, vertrekken voor B. en W., eenigo trouwkamers en alle bijbehoorende ver trekken. De hier bedoelde ontvangzalen moeten zoo gelegen zijn, dat 100, maar ook 1000 personen kunnen bijeenkomen. Dat da trouwkamers van groote afmetingen moeten zijn, volgt uit het feit, dat in 1935 niet minder dan 6739 huwelijken zijn gesloten. In het werkgedeelte komen 6 wethouders kamers met bijbehoorende vergaderruimten, voorts een kamer voor den gemeente secretaris en verder wordt de geheele, thans gescheiden, secretarie hier ondergebracht. De twintig afdeelingen, waarbij nog komt het kantoor van den gemeente-ontvanger, zullen circa 800 ambtenaren werkgelegen heid bieden, terwijl nog tal van andere vertrekken, dienstruimten, gangen enz. ge projecteerd zijn. Vermelding verdient dat men rekent op een vluchtkelder, 2000 3000 M2 groot en circa 3 M. hoog. Wanneer het nieuwe Raadhuis eerlang zal worden gebouwd, ontvangt de omgeving gansch ander aspect. De Utrechtschestraat zal herleven en 3a geheele buurt wordt op een hooger niveau gebracht Nu reeds probeeren huiseigenaren! in de naaste omgeving buitensporig hooge huren te bedingen. Amsterdam moge spoedig -in h»t herl£ komen van zijn nieuw monumentaal Raad huis. i FRISO. Bedrijfsrechtspraak Uit een geheele rij van soortgelijke be richten in het Grafisch Orgaan van 18 Nov. 1.1. knipte Ons Begins el de volgende drie beslissingen, genomen door de daartoe krachtens de collectieve ar beidscontracten in de grafische bedrijven geschapen rechtspraak-commissies. Bekrachtigd wordt het besluit van het dagelijkscih bestuur, waarhij aan de firma E. te D. wordt toegestaan den werknemer R. lager te beloonen. Klacht van de N.L.F.C.B. tegen de firma Van Roessel Co. te Amsterdam, wegens het ontslag van zijn lid H. v. d. Berg. op grond van onvoldoende ma ch in ekennis. Door tusschenkomst van een kleine commissie is het betreffende ontslag In getrokken. De handelingen der commis sie worden goedgekeurd. (Besluit nr. 150). Verleende toestemming aan de firma Lankhout te Den Haag, om twee llto- grafen van 20 Juli tot 8 Augustus tww»« uur per dag overwerk te laten ver richten. Goedgekeurd. (Besluit nr 113). Ons Beginsel voegt er dan o.m. aaa toe: „Drie beslissinen van de tot handhaving van het recht samenwerkende organisaties van patroons en arbeiders. Men moet ze eens aandachtig lezen zo zijn veelzeggend in al hun kortheid." OU HElPtNWY tUCAAP Uw rijwiel is goed. Maar Uw zadel2 eett- zweefzadel Tiet ia niet du/Jft. Vraagt Uw rijwielhandelaar WIE zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan. a s. verschijnende nummers, met inbegrip van de Zondagsbladen en het uitge breide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, zoowel als de aangebrachte zelf hebben recht op de JULIANA-VERLOVINGSL EPf. i In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad zij de leuze. AFD. PROPAGANDA. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2