Jlicuiuc ftitet%t (tfourmit w I HOTEL POLEN - Egügjl lid KONING EDWARDS TROONAFSTAND Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PEREZ_ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelljksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5959 VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 16e Jaargang a&bertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 022'lt Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 EJke regel meer 045 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0-10 HOLLANDSCH DIEP EN HOLLANDS ROEM Vatten we in enkele korte spreuken samen wat in woord en beeld gezegd is en gezegd zal worden over de groote overbrugging bij de Moerdijk, dan kunnen we spreken van een nationale dag, een historisch gebeuren, een technisch wonder en een economisch- cultureel perspectief. Dat de Koningin Zelf Zich bereid ver klaard heeft de plechtige opening van de Dieuwe Moerdijkbrug te verrichten, maakt de komende dag tot een nationale dag. Dat wil zeggen: heel ons volk schouwt belang stellend toe bij deze overbrugging. Hier is geen plaatselijk belang, dat de aandacht vraagt (het zuiver plaatselijk belang schijnt er zelfs niet mee gediend) maar heel Ne derland is er bij betrokken. Daarom is het ook een historisch gebeu ren. Eens scheidde de St Elisabethsvloed 't Noorden van het Zuiden en bevorderde daardoor, dat er in later eeuw gesproken kon worden van Nederland boven en be neden de Moerdijk met alle tegenstellingen, welke in deze zegswijze besloten waren of worden. Sindsdien brachten veerdienst en spoorbrug Noord en Zuid wel weer dichter bij elkaar, maar de gespletenheid bleef. De Moerdijkbrug (letterlijk is deze naam niet juist; sommige willen er Jan Willem Friso-brug van maken) heft nu de schei ding op en brengt de langbegeerde her- eeniging. Maar deze brug is een zoo groot technisch «wonder, de sterke stalen bogen zijn één zoo sterk staaltje van Nederlandsche bruggen- bouwkunst, dat de leek vervuld is van be wondering en eerbied voor het technisch kennen en kunnen van onze denkers en durvers op dit terrein: de denkers, die de plannen ontwierpen, de durvers, die de brug sloegen. De verbindingsbrug tusschen Noord en Zuid. Hemelsbreed gemeten ligt Dordt slechts dertig K.M. van Breda; in tijd van snelverkeer een onnoozel onj eindje weg; maar de snelverbinding werd hinderlijk geblokkeerd door het veer, dat, hoe nuttig ook, door alle automobilisten als een obstakel werd beschouwd en zoo was Dordt een verre stad voor Breda en (Brabant, maar ook Zeeland, een ver gewest Voor de Noordelijke provincies. Het natuurlijke gevolg was, dat het Zui den zich meer oriënteerde op België en Ant werpen, wat voor Zuidelijk Zeeland zeer be- voor Noord-Bral-4 zeker niet, gelet op werkelijke afstand. wer «4 Ljpelijk is, Het gevolg was ook, dat er scherper cul- tureele en godsdienstige tegenstelling kwam tusschen het Protestantsche Noorden en Roomsch-Katholleke Zuiden; waarbij dan 0 al te veel over het hoofd gezien werd. P ^dat de N.W. hoek van Brabant en Zeeland Tniet tot de Roomsche generaliteitslanden gerekend kunnen worden. De nieuwe Moerdijkbrug, welke de afstand "tusschen Noord en Zuid ineen doet schrom- __j>elen is daarom ook van groote culturecle - fen economische beteekenis voor ons land. Verwacht mag worden, dat het eene zoowel hls het andere contact het laatste natuur- =of lijk in de voornaamste plaats door de nat»,toenadering" versterkt zal worden. Dordt a.at (krijgt weer achterland; het Noorden valt 'odlfc'eer binnen de gezichtskring van Brabant oor De opening van de Lrug geeft niet enkel ^(kreugde Moerdijk en Willemsdorp, die iiks^uiten de route komen te liggen, _heffo" "greeds een weeklage aan maar als gf lëmgezien spelt de nieuwe verbinding veel j2fcoeds voor de toekomst En 't Hollandsch getuigt van Hollands roem. iei)^ 1434^ De boodschap van den aftredenden koning Baldwin geeft uitvoerige verklaringen Lagerhuis aan het Hertog van York wordt Zaterdag monarch De Hertog van York, die in de plaats van zijn broeder de Engelsche troon zal be klimmen. Gistermiddag heeft Baldwin in een overvolle bijeenkomst van het Lagerhuis aan den voorzitter een document overhandigd, hetwelk koning Edwards mededeeling van zijn troonsafstand, en diens toelichtende boodschap bevatte. Baldwin heeft vervolgens zelf het woord genomen, om in een ontroerende rede uiteen te zetten, wat tusschen den koning en hem is voorgevallen, hetwelk tot 's konings abdicatie heeft geleid. Het Lagerhuis heeft den premier daarop hartelijk toegejuicht De Hertog van York zal Zaterdag als nieuwe koning den eed afleggen en waarschijnlijk worden gekroond op 12 Mei a.s., den zelfden datum, waarop Edwards kroning zou plaats hebben. Koning Edward VIII, die gisteren af stand van den Engelschen troon heeft DE WAARDE VAN WAPENAAR |RC| De waarde van Wapenaar, den school- iineester-criticus-dichter achter de Salland- 1 52feche korenschoven, ligt in zijn Christelijke geloofs- en wereldbeschouwing, zijn over tuiging, dat God te dienen en te eeren de .LEjhoogste roeping is, ook voor den schrijven- ~~klen en dichtenden mensch. 'T'T De waarde van Wapenaars werk op de r. fckker der letterkunde is daaraan niet vreemd Jen Juist déarom is ze gaaf en groot JrTJ In de aanwijzing van deze geestelijke cor- ^||hspondentie en het heilig contact tusschen ^Christelijke belijdenis en letterkundige l^lbflid zit meer, dan menigeen in onze dagen ilffirermoedt; het is ook hier de waarheid, die fe|Lortsproot uit de wrijving der ideeën, gp^i. In de dagen, toen Wapenaars hart begon 2^Ie dorsten naar scheppende poëzie en uit- am^êddend proza, stonden twee literaire be- ^chouwingcn vijandig scherp tegenover el- kander. liro. De mannen uit de .„nieuwe school der ver-tachtigers" wisten geen kwaad genoeg te vol-teggen van het zoete gevleém en wauwe- h.®[ lende gezemel der Christelijke versjes-, ren bakers, die elke rijmelarij mooi vonden als lUW> ke maar een vrome inslag had. Zij ontzagen kich zelfs niet om naar dat kwezelig gedoe 566 Biet literair vuil en modder te gooien en VerbeeMrt«n zich dan nog, dat zij woordkun- yen» 'n. ZZZZ M dat nok wel waar en mis- 1 onk wel de kunst gediend ■<|pr bij-onginerken en zon- hart tegen het Christendom kelt, 1 ware schoone, dat van God is, jyj hebben zij noch gekend, noch verheerlijkt, IJ och hpvorderd. Nog nimmer heeft het Engelsche Lager huis een zóó ontzaglijke toeloop van belang stellenden gezien als gistermiddag. Reeds lang voor de opening der zitting was de laatste zetel bezet, met uitzondering alleen van de zitplaatsen van den minister-presi dent en van den leider der oppositie Att 1 ee. De tribunes der pers, evenals de voor de diplomaten en de vertegenwoordigers der dominions gereserveerde plaatsen waren overvoL In de wandelgangen heerschte een gToote opwinding en in de zittingszaal zelf waren de gesprekken zóó levendig, dat het onmogelijk was iets te verstaan. Eindelijk betrad Baldwin de zittingzaal. Onmiddellijk begaf hij zich naar den speaker, boog en overhandigde hem, met de woorden: „Een boodschap van zijne majesteit den koning" een groot document, dat de speaker vervolgens voorlas. De koninklijke boodschap 's Konings boodschap luidde als volgt: „Na langdurige en zorgvuldige overweging 5b ik besloten afstand te doen van den troon, dien ik na den dood van mijn vader heb bestegen en ik deel thans dit, mijn de finitief en onherroepelijk besluit u mede. In het bewustzijn van den ernst van de in stap kan ik slechts hopetn, dat mijn volken de beslissing, die ik genomen heb, alsmede de redenen, die mij genoopt hebben deze beslissing te nemen, zullen begrijpen. Ik wil thans niet spreken over mijn men- schelijke gevoelens, maar ik zou willen, dat men er aan denken zou, dat de last, die voortdurend drukt op de schouders van den vorst zoo zwaar is, dat deze slechts gedragen kan worden onder omstandigheden, die an ders zijn dan die, waarin ik mij bevind. Ik geloof niet, den plicht te vergeten, dia op mij rust om de belangen van den staat in de eerste plaats te doen gelden, wanneer ik verklaar, dat ik mij ervan bewust ben, deze zware taak niet langer meer doelmatig of met persoonlijke voldoening te kunnen ver vullen. Ik heb derhalve hedenmorgen de akte mijne abdicatie onderteekend r „Ik, Eduard VIII, Koning van Groot- Brittannië, Ierland en de overzeesche dominions, Keizer van Indië, verklaar bij dezen onder de huidige omstandig heden afstand te doen voor mij en mijn nageslacht van mijn rechten op den troon en spreek den wensch uit, dat En niet alleen zij dwaalden. Ook Christe lijke schrijvers kenden aanvankelijk niet de beteekenis van het Christendom voor en in en zelfs boven de kunst. En dus schreven zij over „snobbisme" in de schoone letteren; of schreeuwden mede-Christenen, dh onderworpenheid van de kunst aan de raai van Gods Woord verdedigden, toe, dat zij „met hun lompe klompen uit de bloem hof" van de tachtigers en hun vrienden moesten blijven. De verdienste van Wapenaar voor de let terkunde is nu vooral deze, dat hij de emancipatie der kunst geenszins aanvaard de, doch evenmin de vrome rijmelarij in bescherming nam en de moed had de lite raire scheppingen van Christenen op haar letterkundige waarde te toetsen en ze, zoo noodig, ondanks de Christelijke tendens, te veroordeelen. Anders gezegd: hij zocht In zijn werk en dat van anderen naar de heerlijke harmo nie tusschen het goede en 't schoone, maar dan zoo, dat de kunst niet de begrenzing van Gods Wet doorbreekt, maar die eerbie digt en markeert Wie zóó een kwarteeuw om Gods wil de kunst gediend heeft in wegschuilende be scheidenheid achter matglazen schoolramen maar te midden van een jubelende natuur, waar de vogel zingt en de bloem bloeit tot Gods eer; die mag daar wel eens één dag uit weggetrokken worden om hem te zeg gen, dat de waarde van zijn werk ligt in de nastreving van 's menschen hoogsto doel: de verheerlijking van Hem, Die alles schoon maakt op Zijn tijd. hieraan terstond gevolg zal worden ge geven. „Aldus gedaan, hedec 10 December 1936. In tegenwoordigheid van de getal- gen.'* Dit document was onderteekend door Eduard, rex imperator, en mede ondertee kend door de hertogen van York, Gloucester en Kent Vervolgens gaat de Koninklijke bood schap letterlijk verder: „Ik stel grooten prijs op de verschil lende beroepen, die op mij zijn gedaan, een andere beslissing te nemen, maar mijn besluit is genomen. Bovendien zou een verder uitstel slechts schade kun nen veroorzaken voor de volken, die ik getracht heb te dienen als Prins van Wales en als Koning. Ik verlaat mijn volken in de vaste hoop, dat de weg, dien ik gekozen heb, de beste zal zijn voor de stabiliteit van den troon en het geluk van mijn volken. Ik wensch zeer levendig, dat er gee nerlei vertraging zal zijn in het ten uit voer leggen van het document» dat ik geteekend heb en dat alle noodige maat regelen onmiddellijk genomen zullen worden, om mijn wettigen opvolger, mijn broeder, den Hertog van York, de troonsbestijging te verzekeren." W.g. EDWARD R.L Baldwin over de voorgeschiedenis van den afstand Onmiddellijk nadat de speaker de Ko ninklijke boodschap had teneinde gelezen, stond Baldwin op en stelde voor terstond de boodschap van den Koning in behande ling te nemen. Baldwin sprak als volgt; „geen ernstiger boodschap is ooit door het parlement ontvangen en geen zwaarder taak is ooit op de schouders van den eer sten minister gelegd. Ik moet u zeggen, wat ik naar waarheid oprecht en volledig zonder eenige poging tot opsmukken ol versieren heb mede te deelen. Ik zal weinig of niets te zeggen hebben als commentaar, critiek, lofspraak of blaam. Mijn heste handelwijze thans is de kamer zoo uitvoe rig mogelijk te vertellen wat geschied is tusschen de Koning en mijzelve en wai ge leid heeft tot den tegenwoordigen toestand. Ik zon willen aanvangen met te zeg gen, dat de Koning, toen hij nog Prins van Wales was, mij talrijke jaren ver eerd heeft met een vriendschap, die ik op prijs steL Het was niet alleen een vriendschap tusschen twee mannen maar een vriendschap van diepe aan hankelijkheid. Ik zon de Kamer ook willen mededeelen, dat toen wij Dins dagavond op Fort Belvèdere afscheid van elkander namen, wij beiden wisten en voelden en dat wij tegen elkander ge zegd hebben, dat onze vriendschap, verre van te zijn aangetast door de be sprekingen van deze afgeloopen weken, ons nauwer bindt en ons leven lang zal doren (applaus). Kamer zal willen weten op welke wijze ik mijn eerste onderhoud met den Koning heb gehad. Baldwin herinnerde er aan hoe hem in Augustus en September een tijdlang rust was voorgeschreven en hoe hem half Oc tober toen hij terugkeerde twee dingen ver ontrustten. Er kwamen brieven op zijn bureau van Britsche onderdanen, burgers der V.S. en eenige uit de Dominions, welke alle uit drukking gaven aan verontrusting ten aan zien van hetgeen in de 'Amerikaansch'" bladen gepubliceerd werd. Ook wist hij dat de scheidingskwestie in de onmiddellijke toekomst te verwachten was. De resultaten hiervan deden hem e zich rekenenschap daarna een moeilijke toestand wellicht zou kunnen voordoen^ Een waarschuwing noodzakelijk Hij vatte toen de meening op, dat het noodzakelijk was, dat iemand zich tot den Koning wendde en hem waarschuwde voor den moeilijken toestand, die zich later zou kunnen voordoen, wanneer men toestond, dat deze soort van gepraat en critiek voort ging. Onder deze omstandigheden was er slechts één man, die deze kwestie met den Koning kon bespreken, n.l. de eerste mi nister. „Ik raadpleegde toen mijn collega's stelde er den Koning van in kennis, dat ik hem op Fort Belvèdere volstrekt parti culier wenschte te spreken en wij ontmoet- elkaar op Fort Belvèdere op 20 Oc tober. Een raadsman van de kroon kan van geen enkel nut zijn voor zijn meester, tenzij hij hem altijd de waar heid, zooals hij die ziet, zegt, (applaus) of deze waarheid welkom is, of niet De houding van den Koning is voort durend zoodanig geweest, dat hij nooit eenig teeken heeft gegeven beleedigd of gekwetst te zijn door wat ook. dat ik hem gezegd heb. Al onze besprekin gen voltrokken zich met zoo mogelijk nog een toenemen van den wederzijd- schen eerbied en de egards, die tusschen ons hebben bestaan. Ik zeide den Koning, dat ik twee groote redenen voor ongerustheid had: le. de ge volgen van een voortgang van dit soort dingen in de Amerikaansche dagbladen en indruk, die gewekt zou worden in de Dominions, in het bijzonder in Canada, waar deze bladen veel gelezen worden, en i dit land, 2e. Voorts bracht ik den Koning in her innering, wat ik vaak tegen hem en zijn broeders gezegd heb in de voorbije jaren, n.l. dat de Kroon in dit land in den loop der eeuwen beroofd is van tal van prero gatieven, maar dat, ofschoon dit juist was, de kroon toch heden veel meer vertegen woordigt dan ooit in de geschiedenis (applaus). De integriteit van de kroon Het belang van integriteit van de kroon boven iederen twijfel verheven, want deze vormt niet alleen den laatsten schakel van het imperium, welke gebleven is, maar bovendien een waarborg in dit land, tegen VOORNAAMSTE NIEUWS Baldwin heeft in het Lagerhuis 's konings abdicatie-besluit overhan digd en mededeeling gedaan van de tusschen den monarch en zijn minister gehouden, besprekingen dienaan- De hertog van York zal op 12 Mei a.s* worden gekroond als koning van Enge-* land. De Basken wenschen een acht-daagsche wapenstilstand in verband met het Kerst* feest. Gisteren heeft de Tweede Kamer de be* grooting van het Verkeersfonds en die van het Zuiderzeefonds aangenomen. Daarna is een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van de* fensie. Een voorstel van de commissie uit de, S.D.A.P., die belast was met de bestudee ring van het militaire vraagstuk. De ramp van De Lijster. Verdere bi* zonderheden. De Arnhemsche politie heeft een auto bestuurder opgespoord die verdacht wordt van de aanrijding op 18 Nov. jl., waarbij iemand werd gedood. geven dat zich I De Hertogin van York (die straks ind wellicht zou I Koningin van Engeland zal zijn) met de kleine Margaret-Roze talrijke euvels, die andere landen hebben getroffen of aangetast Hieraan voegde spr. toe, dat dit gevoel grootendeels een uitvloeisel is van den eer bied. die gegroeid is onder de drie laatste generaties ten opzichte van de monarchie. Het zou mogelijk zijn, dat dit gevoel niet zoo langen tijd stand zou houden tegenover den critieken toestand, waaraan de mo narchie werd blootgesteld, zoodat zij veel vlugger deze macht zou verliezen dan zzij was opgebouwd. Wanneer de eerbied een maal verloren is gegaan, betwijfel ik of wat het ook zij, hem weer zou kunnen herstellen. Deze overwegingen vormden de basis van mijn gesprek over dezen kant van de aan gelegenheid en ik gaf uiting aan mijn on gerustheid en vervolgens aan mijn ver langen, dat dergelijke critiek geen enkele oorzaak mocht hebben. Ik zeide tegen den Koning, dat ik zelf Zijn Regeering onder oogen had gezien als een groote periode in een nieuwen tijd. Hij beschikte over zoovele der noodzake lijke eigenschappen. Ik zeide hem, dat ik met hem over dit onderwerp wilde spreken als vriend, ja zelfs, wanneer ik kon, hem in deze kwestie wilde helpen. In de vele uren, die wij tezamen hebben doorgebracht en vooral tegen het einde heeft de Koning mij niet eenmaal, maar vele malen gezegd: Wij moeten samen deze kwestie regelen. Ik zal niet dulden, dat wie ook zich hier Ik wees den Koning op de gevaren van echtscheiding en op het feit, dat de periode van afwachten vernietigend zou kunnen zijn. Toen spr. den Koning 16 November ont moette, toen de echtscheiding uitgesproken was, geloofde spr., dat het zijn plicht was met den Koning te spreken over de moge lijke huwelijkskwestie. Hij zeide tot den Koning, dat hij geloofde, dat dit bijzondere huwelijk niet de goedkeuring van het land zou wegdragen, tevens stelde hij in het licht, dat de positie van echtg'enoote van den Koning afwijkt van die van elk ander burger en dat bij de keuze van een Kon in de stem des volks gehoord moest worden. Een smartelijk bericht De Koning antwoordde toen, dat hij iets wilde zeggen, dat hij reeds lang tot niting had willen brengen, n.L dat hij met Mrs. Simpson in het huwelijk ging treden, en dat hij bereid was heen te gaan. Dit was, aldus Baldwin, een zeer smartelijk bericht en het was spr. on mogelijk daar dien dag nog commen taar op te leveren. De Koning stelde dien avond nog de Koningin in kennis en later ook zijn broers. Vervolgens ontbood de Koning spr. op 5 November en vroeg hem, of hem een voorstel tot het sluiten van een morgana tisch huwelijk was gedaan en wat hij daarvan dacht. Baldwin was toen niet in staat een overwogen antwoord te geven, maar zijn eerste reactie was. dat het par lement nooit een dergelijke wetgevende maatregel zou aanvaarden (applaus). Toen spr. daarop vroeg, of de Koning wenschtei, dat hij deze kwestie zou bestu- deeren, antwoordde de Koning, bevesti gend. De Koning ging er tevens mee ac- coord, dat deze kwestie voorgelegd werd aan het Kabinet en de eerste ministers der Dominions. De ingewonnen inlichtingen gaven ech ter aan, dat noch in Engeland, noch in de Dominions eenig vooruitzicht bestond op aanvaarding van zoodanige wetgevende maatregelen. Op 2 December deelde spr. den Koning mede, dat hij vreesde, dat het voorstel onuitvoerbaar was hetgeen den Koning niet verraste. Daarna heeft de Koning nooit meer eenige toespeling op deze kwestie gemaakt. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf265.. AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303. 41503 (Adv.) PERZISCHE TAPIJTEN I 's-GRAVENHAGE, NOOBDEINDE 140C I Kussens en Kleine Kleedjes zijn I welkome geschenken. I (Zie verder, blx. 2) dan de zwaar beschei Welk een voorspoed zoi als die verdrukking u RIJDT FISK gaat mede i Basal tinetegels in alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM KINDERBOEKEN Over geringe keus in kinderverhalen be hoeft men tegenwoordig heusch niet te klagen. Maar de critiek der kinderen is meestal ook niet malsch, en veel zal teleur gesteld terzijde worden gelegd. Die vreee behoeft piet te bestaan voor het bij J. M. Meulenhof te Amsterdam ver schenen boek „Teddy-Beer en Peter-Poes vliegen naar Berenland", een nieuw avon tuur van oude bekenden uit het sprookjes- verhaal „De gelaarsde kat". Het boek is. met good geslaagde teekenin- gen geïllustreerd en zal ongetwijfeld wel opgang maken. divtds- w I LQsLoMJUlMfe A ROKI TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2lijnen) Aangepaani verblijf voor najaar en winter. BILLIJKE PRIJZEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1