glitum £riitódjc (üxntmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Sportvlieger Van der Leeuw verongelukt Sbomumentsprtjg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 fna 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5953 VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 16e Jaargang aabtrtnrtieprtftm: Van I tol 5 regels f.177» Elke regel meer 032'/» Ihgezonden MededeelMgen van 1-5 regels 230 Elke regel &45 Voor bel bevragen aan 1 Bureau V word! berekend O.lO VEREERENDE TEGENSTELLING Meermalen hebben wij het gezegd en tel kens zullen wij het zoo noodig herhalen: er valt niet te kiezen tusschen com munisme en fascisme maar tegen beide met dezelfde beslistheid. Wij aanvaarden niet de hulp der nationalisten tegen de communisten en niet de medewerking der laatsten tegen de fascisten. Ze mogen kaar onzenthalve verslinden; of één ervan moge als overwinnaar uit het strijdperk treden: wij zullen ons niet voor hen bui gen, maar den strijd voortzetten. De juistheid van deze tegenstelling kan thans met een bewijs uit het ongerijmde geleverd worden. In Alkmaar, zoo lezen wij in een pers verslag, had iets ongewoons plaats: een openbaar debat tusschen een communist en een nationaal-socialist. Het waren geen kopstukken. Die hebben van een openbaar debat niet terug. Vooral de N.S.B.-ers niet. Want wie niet debatteert, kan ook geen vergissing begaan of een nederlaag lijden en daar moet een N.S.B.-leider tot eiken prijs voor waken. Anders zou men wel eens aan de onfeilbaarheid kunnen twij leien. Natuurlijk vertelde de N.S.B.-er, dat ir onzen tijd iedereen moet kiezen tusschen communisme en fascisme. Wat zou hij ook anderen zeggen, dan wat hem elke week cn nu elke dag wordt voorgehouden. Doch toen hij dat zei, begon zijn communistische opponent bij wijze van spreken te applaudisseeren. Hij was het er volmaakt mee eens. Het gaat om de eene of om de andere dictatuur, maar in elk geval om de dictatoriale macht; hetzij dan fascisme of communisme. Daarover waren de i kers het roerend eens met elkaar. Blijkbaar vond de communist het een vereerende tegenstelling, wanneer de fas cist meent, dat er geen grooter vijand be staat. Het teekent echter het negatieve der beide bewegingen. En de feitelijke eenheid. EEN KOSTBAAR KLEINOOD „Dat overkomt je als neutrale vakorga nisatie niet iedere dag. „Streng gerefor meerd" en dan lid van de (neutrale) rijks- politievereeniging." Met deze woorden leidt De C h r. A m b te- naar het verhaal in van een majoor in een Zuiderzeeplaats, die, hoewel „streng gereformeerd" blijkbaar uit volle overtui ging gedurende heel zijn loopbaan lid bleef der „neutrale" rijkspolitievereeniging. Zoo'n lid is blijkbaar voor zoo'n organi satie een kostbaar kleinood en toen deze majoor dan ook wegens pensionneering lid bedankte, kwam bij uitzondering een hoofdbestuurslid over om een woord van afscheid te spreken. Immers, zoo zei hij, het geldt „iemand, die, hoewel streng gereformeerd, toch steeds lid is geweest van de R.P.V. en daardoor heeft getoond: dat de R.P.V. een organisatie is, waar de rijksveldwachters van alle godsdienstige gezindten thuis hooren." Hoewel wij overtuigd zijn, dat een Chris ten dwaalt, wanneer hij zich thuis voelt in een z.g. neutrale organisatie, onthouden we ons van een oordeel over de consciëntie van een ander. Wel echter mogen wij er onze vreugde over uitspreken, dat- deze ma joor, blijkens de belangstelling, welke het hoofdbestuur toonde, een witte raaf is in het neutrale gezelschap. Blijkbaar wordt het steeds meer een uitzondering, dat Schriftgeloovigen zich verkeerd organisee- ren. We willen echter in dit verband ook ons voortdurend leedwezen uitspreken over het besluit, dat de vorige minister van Defensie nam en waardoor de organisatie van Chris telijk politiepersoneel een gevoelig leden verlies leed. Immers, het drama op de „Zeven Provin ciën" had tot gevolg, dat de Minister van Defensie de marechaussées en de militaire politie verbood lid te zijn van een „bur gerlijke" vereeniging van politie-ambtenaren. Dit noopte als we ons niet vergissen een kleine honderd en vijftig betrokkenen hun lidmaatschap bij de Christelijke orga nisatie op te zeggen; en, naar wij meenen, hebben velen van hen zich daarna aange sloten bij een neutrale standsvereeniging. Zou er geen reden zijn te overwegen of iiit besluit voor revisie in aanmerking komt? Het is er misschien, nu de lucht vol Sit met geruchten over reorganisatie der politie, het juiste moment voor. T De brandstichtingen te Eindhoven ïhans anderhalf jaar geëischt De rechtbank te Den Bosch heeft de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 30-jarigen behanger M. II. van üer L., uit Eindhoven, die de vorige week Wegens het stichten van verschillende bran den, acht jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Thans stond hij terecht, omdat hij op Juni van dit jaar zijn woning in brand Leeft gestoken. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden met Sftrek van het voorarrest. Uitspraak over veertien dagert- HERBEREKENING INDISCHE PENSIOENEN Vele Tweede Kamerleden tegen het ontwerp Egalisatie vindt waardeering Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp Herberekening Indische Pensioenen kunnen vele leden zich met het ontwerp niet vereenigen. Onder hen bevonden zich zoowel le den, die zich in beginsel kantten tegen aantasting van reeds toegekende pen sioenen, wat een aantal hunner niet had weerhouden van medewerking aan het kortingsontwerp van 1933, als ande ren, dit dit beginsel niet deelden. Overeenkomstig den dualistischen opzet van dit ontwerp wordt de egalisatie verkre gen door een aanmerkelijke, thans in wezen definitieve, verlaging van het gros der pen sioenen. een verlaging die zelfs nog verder gaat dan de tijdelijke uit het jaar 1933. Bovendien is het tijdstip zeer ongelukkig gekozen nu de depreciatie een feit gewor den is. Gewaardeerd werd, dat de Begeering som mige lage pensioenen wil verbeteren en de pensioenen van de zgn. „oud-gepensionneer- de" militairen gelijk wil stellen met die van hén, die in 1920 en later in het genot van pensioen werden gesteld. Dit werd ge- wenscht geacht, dat deze verbetering zal worden aangebracht, ook indien dit ont werp niet mocht'worden aangenomen. Ken aantal leden vroeg, of de minis ter bereid is, een nieuw voorstel tot egalisatie van de pensioenregelingen in te dienen, waarbij in het totale bedrag der pensioenen geen verandering zou worden gebracht. Verscheidene leden, die aan vorige wets ontwerpen tot verlaging van pensioenen hun stem hadden gegeven, maakten nu ernstig bezwaar tegen de voorgestelde korting. Zij gevoelden bijna met leedwezen des4" voor de argumenten der Regeering te zijn gezwicht. Verscheidene leden konden de hierboven weergegeven bezwaren geenszins deelen. Naar hun meening verdient de poging van de Regeering om de kortingsregeling te ver vangen door een meer bevredigende, meer waar.deermg. 't Onderhavige voorstel han in hoofd lijnen hun instemming. Het had in het bijzonder hun instemming dat de mili taire gagementen en pensioenen, toege kend vóór 1 Jan. 1920, zullen worden ge lijk gemaakt met de na dien datum toe gekende gagementen en pensioenen. Het optimisme van de leden, die meenden, dat het voor dit ontwerp aangevoerde motief, ontleend aan den toestand van de Indische openbare geldmiddelen, niet meer van kracht is, konden zij helaas niet deelen. Mocht de gewenschte verbetering evenwel intreden en de tijd gekomen zijn om de pen sioenen te vérhóogen, dan is 't niet anders dan 'n voordeel, wanneer uit de pensioenver houdingen onbillijkheden te voren zijn weg genomen. Het geschenk van de schooljeugd Inrichting van de bibliotheek, tevens werkkamer van het Prinselijk Paar Circulaires verzonden Het Comité voor de Nederlandsche School jeugd heeft thans aan de meer dan 9300 on derwijsinrichtingen in ons land de circu laires met' bijbehoorende platen verzonden met betrekking tot de verzameling voor het geschenk dat Prinses Juliana en Prins Bern hard zal worden aangeboden ter gelegen heid van het Huwelijk. Het is mogelijk dat enkele scholen -zijn overgeslagen. Scholen die Zaterdag a.s. nog niets hebben ontvan gen, zullen goed doen daarvan even berirht te zetnden aan het secretariaat van 't comité: Van Lumeystraat 12, Den Haag, waarna om gaand een exemplaar wordt toegezonden. Wat het geschenk van de schooljeugd zelve betreft, is, in overleg met den voor zitter van het Nationaal Comité, Mr- Trip, besloten, dat de inrichting van de bibliotheek, tevens werkkamer van het Prinselijk Paar, door de Nederlandsche schooljeugd zal verzorgd worden. Patrimoniums lectuurfonds Mooi sociaal-evangeliseerend werk Patrimonium heeft in h?t afgeloopen jaar belangrijk werk kunnen doen door zijn lec tuurfonds. Deze maand verschijnt het ver spreiding^blad „Voor waarheid en recht", dat mi een oplaag van 110.000 exemplaren aan stempellokalen wordt uitgereikt, ver spreid wordt in werkverschaffingen en bo zorgd aan tal van adressen, waar het nul kan doen. Daarnevens werden voor massa-versprei ding een viertal brochures gedrukt, n.l. over den nood van dezen tijd, over het plan van den arbeid, over het Neo-Malthusianisme. over de betcekcnis van den Bijbel voor onzen tijd. Voorts werden ten behoeve van de ar beiders in de centrale werkkampen een grooi aantal abonnementen op Christelijke dagbla den genomen, zoodat de daar verblijvende arbeiders dagelijks goede lectuur krijgen; de arbeiders bij de Zuiderzeewerken hebben aanvankelijk ook reeds hiervan geprofiteerd. Dezer dagen heeft Patrimonium op ver zoek van den heer Bout, geestelijk verzorger an de tewerkgesteiden, een 1200 scheur kalenders voor 1937 ter beschikking gesteld, die eerstdaags aan de arbeiders in de werk kampen zullen worden uitgereikt. Met zijn Leopard Moth in de Waalhaven gestort Mist belemmerde landing Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is de heer M. A. G. v and er Leeuw, gedelegeerd-commissaris van de N.V. Erven Wed. Van Nelle toen hij met zijn Leopard Moth-toestel van Lon den kwam, als gevolg van een mislukte I.ipdingsmanoeuvre in de Waalheven ge- sfort en verdronken. Het verongelukte toestel kon eerst na uren worden gelicht Mist boven Waalhaven De heer v. d. Leeuw, die, zooals bekend,, al zijn zakenreizen met zijn eigen toestel aflegt, was gistermiddag van het vliegveld van Hastings bij Londen opgestegen. Hij landde vlot te Ostende en belde van daar het vliegveld Ypenburg op om betrouwbare weerberichten. Hem werd bericht, dat In Vlissingen van 4—10 K.M. zicht was bij een bewolking van 200 k 300 M., dat Waalhaven potdicht zat van de mist en dat op Ypenburg de toestand weer veel gunstiger was, omdat er bij laag hangende bewolking toch goed zicht en geen mist was. Den vlieger werd geadviseerd om langs de kust te vliegen, waar het zicht al- lijd beter is dan boven land; op Ypenburg zou men op zijn komst rekenen." Het was intusschen over vieren geworden en omdat de schemering langzamerhand zou va'len werden op Ypenburg de natrium- obstakel-lichten aangestoken. Men wist, dat de heer v. d. Leeuw betrek kelijk snel zijn doel zou kunnen bereiken omdat zijn toestel, een Waco-vliegtuig met een zeer sterke motor, een snelheid kon ont wikkelen van ruim 300 K.M., dat is de snel heid van Douglas toestellen. Tevergeefs heeft nien echter op Ypenburg gewacht... Hoe het ongeluk gebeurde Het kleine maar snelle toestel, 'de trots 4 van zijn bezitter, was toen al veronge lukt. Kort na half vijf zag een schipper van een in de Waalhaven liggend sleep- schip, uit het Westen een klein vliegtuig aankomen. Het naderde snel en de vlie ger wilde blijkbaar, hoewel het al begon te donkeren, op Waalhaven, dat de lan- dingslichtcn niet op had, landen. Boven het vliegveld hing echter een zware mistbank, terwijl het boven water helder zicht was. De schipper zag het vliegtuig boven het vliegveld dalen. Op het laatste oogenblik bemerkte hij echter blijkbaar, dat hij niet voldoende zicht had en vlak boven zijn schip gekomen maakte het vliegtuig een scherpe bocht naar boven. Daarna gooide de bestuur der blijkbaar het stuur om, want het sportvliegtuig maakte een scherpe bocht naar links. Het was reeds te laat Het toestel gleed af en schoot met groote snelheid te water. De klap van het val lende toestel was tot ver in den omtrek te hooren. Door het geweld van den slag op het wateroppervlak is een der vleu gels afgebroken. Het toestel zonk on middellijk. Te hulp De Waco was op ongeveer 10 M. afstand van de rij sleepbooten, die ter hoogte van pier 5 lag, in het water terecht gekomen. Schipper N. van Schellingerhout, die het ongeluk voor zijn oogen zag gebeuren, rende naar de jol, van den kant af was het onge luk ook gezien en met twee andere mannen roeide hij snel naar de plaats des onheils m den vlieger zoo mogelijk hulp te bieden. Van het vliegtuig was niets meer te zien. Wel borrelde veel lucht naar de wateroppervlakte en kwam er ook ben zine boven drijven. Verder niets. De mannen in de roeiboot keken echter scherp uit en zagen plotseling een Jas naar boven komen. Ze dachten, dat dit de vlieger was en grepen er met hun bootshaak naar. Het was echter niets. Even later kwam een foudraal met een kijker naar boven. Na eenigen tijd moest men de hoop opgeven den vlieger nog levend terug te zullen zien. Op dat oogenblik was nog niet bekend, dat het de Leopard Moth van den heer v. d. Leeuw was, dit was verongelukt. Direct werd de rivierpolitie gewaarschuwd, die met een der booten te hulp kwam. Een sleep boot van d3 Volharding was ook opgevaren en tusschen de beide booten in werd met de dreg gevischt. Te kwart over vijf kreeg men het toestel, dat in diep water lag, te pak ken, doch de dreg schoot weer los. Men bleef ook met roeibootjes in de omgeving en om half zes zagen roeiers, dat er behalve een leeg benzineblik ook een deur van de cabine kwam bovendrijven. Personeel van Waalhaven herkende daaraan de P.H.V.D.L. het toestel van den heer v. d. Leeuw, dat nog wel te Vlissingen was gemeld, doch waarvan men sedert niets meer had gehoord. Het bleek echter niet rnqpe W bet toestel zonder hulp van een kraal té tnégen Deze kwam tegen 9 uur ter plaatse; eerst te half twee 's nachts na drie mislukte pogingen HL. 2. "Cf. f>. TL. Leeuw De vermoedelijke oorzaak De heeren Tolk, chef van het Vliegveld Waalhaven en Asjes, de instructeur van de Nationale Luchtvaartschool, die spoedig van Ypenburg was overgekomen, konden uit dc getuigenverklaringen opmaken dat de vlie ger, ziende, dat hij op Waalhaven niet kon landen, zijn toestel zoo snel heeft omhoog getrokken, dat het, zooals dit heet, is „over trokken". Dit beteekent, dat een zoo scherpe bocht wordt gemaakt, dat het toestel als het ware op weg is om een looping te maken. Omdat de hoogte daartoe natuurlijk te ge ring is, geraakt dan het toestel in een vril'.o en het valt. Het is een bekende fout, die vooral met sportvliegtuigen wordt gemaakt en die bijna altijd tot ernstige gevolgen leidt Waarom de heer v d. Leeuw tegen het advies in naar Waalhaven is gegaan, zal natuurlijk nooit meer kunnen worden opge lost. Misschien achtte hij het in verband met de invallende duisternis toch beter naar Waalhaven te gaan. waar hij goed bekend Is en waar hij ook de iandingslichten kent. Op Ypenburg heeft men geen volledige nachtverlichting. Toen hij de mistbank be merkte, heeft hij getracht boven de Waal haven zelf te komen, waar het zicht beter was. Dit is echter niet gelukt. Toen het hericht van het ongeluk bekend werd is direct al het personeel van Waal haven tehulp gesneld. De Geneeskundige Dienst, die gewaarschuwd werd, kwam met twee auto's. Ook Dr. v. d. Horn v. d. Bosch was spoedig ter plaatse. Nadat zekerheid was verkregen omtrent het omkomen van den heer v. d. Leeuw is mevr. v .d. Leeuw, die haar man zoo vaak op zijn vliegtochten vergezelde, direct uit Den Haag, waar de familie seder eenige maanden woont, overgekomen. Een tragi sche bijzonderheid was, dat juist gisteravond het personeel van v. d. Leeuw een weldaddg- heidsvoorstelling ten bate van Simavi zou geven. Een zwart bord bij de zaal heeft de bezoekers in kennis gesteld van de ramp, waardoor de voorstelling niet door kon gaan. M. A. G. v. d. Leeuw De omgekomen heer M. A. G. v. d. Leeuw was sedert 1 Januari 1935 gedelegeerd commissaris van de N.V. Erven-Wed. Van Nelle. Te voren was hij firmant. De heer v. d. Leeuw, die 41 jaar oud is geworden, was sedert jaren een enthousiast sportvlieger. In 1932 maakte hij zijn groote tochten eerst naar Boeda Pest, later naar Pisa, dan een zomervlucht over de Alpen naar Italië. Op 24 November 1932 startte hij in gezelschap van zijn vrouw met zijn Puth Moth-toestel van Waalhaven voor een vliegtocht naar Mombasa in Oost-Afrika. Deze tocht slaagde uitnemend en op 25 Januari 1933 keerde het echtpaar in welstand terug, enthousiast op gewacht door vele vrienden en niet het minst door hun dochtertje. In 1931 is Dr. J. J. v. d. Leeuw, een broer van den thans omgekomen vlieger, op een vliegtocht naar Kaapstad bij Nairobi veron gelukt. Deze ramp vermocht niet de belang stelling van den directeur van Van Nelle te dooven. Kort geleden had hij zich nog het thans verongelukte nieuwe Leopard Moth- toestel aangeschaft, een gesloten toestel dat an radio, verwarm ine en allerlei nieuwe vindingen was voorzien. Hot vliegtuig geborgen Nadat gisteravond tegen 9 uur een drij vende bok te hulp was gekomen, is men op nieuw begonnen met de pogingen om het verongelukte vliegtuig boven water te bren gen en te bergen. Driemaal heeft men het toestel boven water gekregen, doch telkens knapten onderdeelen af. waardoor het ge vaarte weer in de diepte verdween. Om half twee vannacht had men het wrak weer te pakken en voorzichtig werd het naar de werf van Lith Madern gebracht, waar het op een zolderschuit is geplaatst. Het bleek, dat het lijk van den vlieger zich nog in de cabine bevond. Deze was echter ten gevolge van de slag. die het toestel op het water had gemaakt, geheel ingedrukt. Men slaagde er echter met eenige moeite in het te bergen. Bij geneeskundig onderzoek is ge bleken, dat het slachtoffer beide beenen ge broken heeft: verder had hij eenige kleine wondjes opgeioopen. Het is echter aannemelijk, dat de heer v. d. Leeuw vrijwel op slag is gedood. Het stoffelijk overschot is voorloopig naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Het wrak van het vliegtuig is ter be schikking gesteld van den Rijksstudiediensl voor de luchtvaart, die een officieel onder zoek naar de oorzaak van het vliegongeval zal instellen; VAANDELS-VLAGGEN C.M.V. DIEMEN DORDRECHT Medaille* tnalgnea Bekers Kransen Kastekort bij de Alkmaarsche B. V. L. Sedert genrmen tijd liepen te Alkmaar geruchten, dat er geknoeid zou zijn met kas van het verband Alkmaar van den B.V.L. Eenige maanden geleden werd den vijftig-jarigen propagandist en secretaris penningmeester P. J. O. ontslag verleend en is de justitie in de zaak gemengd. Deze stelde een onderzoek in. Verdacht van verduistering, oplich ting en valschheid in geschrifte, meer malen gepleegd, is thans de voorma lige secretaris-penningmeester gearres teerd. Hij zal dezer dagen ter beschik king van den officier van Justitie worden gesteld. Het verduisterde bedrag, waar naar het onderzoek nog in vollen gang is, schijnt in de duizenden te loopen. Naar het schijnt heeft de Officier van Justitie te Alkmaar, Mr. G. v. d. Feende Lille. hoewel er geen aanklacht was inge diend, op grond van verschillende hem be kend geworden gegevens een ambtelijk on derzoek ingesteld, zoo weet de „Msb." nog te inelden. Dit onderzoek moet grond hebben g ven tot het instellen van een vervolging tegen O. en tot diens arrestatie op Dinsdag avond. Knoeierijen sinds 1918 Het schijnt dat O. reeds sinds de oprich ting van de B. V. L. in 1918 zich aan di verse strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt Deze zouden bestaan in het laten teekenen door de afdelingsbesturen van het verband van dubbele kwitanties, waar van een steeds blanco was en door O. met een gefingeerd bedrag kon worden ingevuld. Ook de kosten van de vele vergaderingen in de diverse dorpen, zouden steeds hooger zijn berekend dan ze in werkelijkheid had den bedragen, terwijl donaties verschillende malen wel zouden zijn geïnd maar niet af gedragen. Hoe deze verduisteringen al de jaren door konden worden gepleegd, zonder dat afdoende werd ingegrepen," is een is een raadsel. Ook met den in den voor-laatsten zo mer gehouden landdag van de B.V.L. te Alkmaar moet het niet erg zuiver zijn toegegaan Voor dezen landdag werden, naar verluidt, dubbele kwitanties getee- kend. O.a. zou het decor van het open- luchttooneel voor ongeveer f750 op de rekening hebben gestaan, terwijl de wer kelijke kosten van dit onderdeel van den landdag f150 moeten zijn geweest. Het totale bedrag Het totaal der gepleegde verduisteringen is niet nauwkeurig bekend. Een bedrag van ongeveer f2700 schijnt vast te staan, maar in aanmerking nemende, dat de verduiste ringen over een lange reeks van jaren loo pen en dat de afzonderlijke bedragen soms vrij belangrijk waren, kan worden veron- lersteld, dat het totaal belangrijk hooger moet zijn. Het vermoeden,, dat O. die ook marktmees ter der Alkmaarsche Kaasmarkt is en te vens kaasvader, zioh zou hebben vergrepen aan den pot van de kaasdragers, is vol komen onjuist. Het inderdaad bestaande te kort van f1000 in dezen pot is ontstaan door niet geboekte uitgaven voor uitstapjes en feestjes, vóórdat O die nog maar kort deze laatste functie bekleedt marktmees ter en kaasvader werd. Uit betrouwbare bron vernemen we nog, dat in verband met deze verduisterings kwestie te Alkmaar nog meer arrestaties te wachten zijn. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4.50 met badkamer vanaf f 5-— BRACKS DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamer. incl. Holl. Ontbijt nanof J 4 Rastige sfeer in het centrum van de stad leder modern comfort Telefoon 40661 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen ïs de Memorie van AnN woord over de Begrooting van Waterstaat Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake herberekening der Indische pen sioenen. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de Begrooting van Onderwijs voort-i gezet. Bij de B.V.L. te Alkmaar zijn groote tekorten ontdekt. Te Amsterdam ïs een vergadering ge^ houden van de Vereen, tot Chr. Hulpbed toon aan Tuberculoselijders, waar de ge* rezen moeilijkheden zijn besproken. Inzake de roofmoord te Opende zijn voor de Groningsche rechtbank gevangen nisstraffen van 20 en 12 jaar geëischt. De sportvlieger van der Leeuw is met zijn toestel in de Waalhaven gestort en omgekomen. Diepteproef van 80 M. met de ondern zeeboot „O. 16", De Wieringermeerpolder (XIV)« In Engeland bestaat de verwach ting, dat koning Edward afstand zal doen van den troon. Een desbetref fende verklaring zal echter niet vóór Maandag a.s. kunnen worden ver* wacht. Een typhoon heeft op de Philippijnen zware schade aangericht. Madrid is wederom zwaar door Franco gebombardeerd. De oostkust van Spanje zal tot Kerst-* mis onveilige scheepvaartzone zijn. D® luchtvaart wordl doch waartoe acht i wlen, steeds meer ii sredoemd hoek gedrukt. teveel belasting wordt Wfl wenschen het onrecht te bestrtJdei RUDT FISKi wilt railvervoer Comité van zes en de munt-depreciatie De samenwerking geëindigd. Het comité van zes, gevormd uit de mo* derne, christelijke en r.-k. bonden van ambt tenaren en werklieden in overheidsdienst, kwam dezer dagen in vergadering bijeen. Nadat de loopende zaken waren afgehan deld. kwain de vraag aan de orde of het, gezien de zeer gewijzigde omstandigheden met betrekking tot het doel waarvoor het comité werd opgericht, wenschelijk moest worden geacht, het comité niet langer te doen voortbestaan. Met algemeene stemmen werd tot ophef-, fing van het comité besloten, op de volgende overwegingen: De motieven, welke tot de oprichting van het comité hebben geleid, gelden niet meer, of niet meer in dezelfde mate. Bovendien heeft de depreciatie van de munt de economische omstandigheden der mate gewijzigd, dat de bij het comité aan gesloten bonden elk voor zich voor het ver volg grootere vrijheid van beweging moeten kimnen voorbehouden,, dan bij samenwer king, waarbij dikwijls met onderling afwij kende inzichten en gevoelens rekening moet' worden gehouden, mogelijk is. Door electrische stroom gedood Toen gisteravond de 20-jarige boeren t- beider L., wonende te Del ft, op een aan den, Rotterdamschen Weg gelegen erf, op een hooischelf wilde klimmen, kwam hij in aanraking met de draden van de electrische geleiding. De man verloor het bewustzijn. Onmiddellijk toegepaste kunstmatige adem haling had geen resultaat. Een dokter kon sleohts den dood constateeren. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toe dracht van het gebeurde. Dief door bewoners verrast Hij wist met zijn buit te ontkomen In de villa van den heer C. J. S. te H o e n- d er loo (gemeente Apeldoorn) is gis ternacht ingebroken. Op zijn onderzoek naar verdacht gestommel in de huiskamer, zag <le heer des huizes een hem onbekend persoon de wijk door een raam nemen. Uit een kast bleken eenige gouden sieraden, waaron<ler twee dameshorloges en een antieke snuif doos, ontvreemd te zijn. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Door kommieeen der belastingen en rijks- veldwacht is te Tol bert een gehfita distilleertoestel in beslag genomen, terwijl als verdacht van het feit hiermee gestookt te hebben is aangehouden de kapper W. B. Roden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1