STADSNIEUWS SCHADE-VERZEKERING DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Chr. Hist. Unie De Chr. Hist. Kiesvereeniging kwam gis teravond in het gebouw Prediker in verga dering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer Tijmstra met een enkel woord od de grooie betcekenis van de vrijheid, welke wij 311 Nederland nog bezitten. Onbegrijpelijk vond spr. het. dat vele menschen achter hen nanloopen, die de vrijheid te niet willen doen. Misschien is dat te verklaren doordat velen door de vrijheid de zegen der vrij heid niet meer zien. Vrijheid is ook in het Christendom een groot goed. Immers wil God, dat wij alle krachten in volle vrijheid in Zijn dienst be steden. Nadat spr. op de vrijheid van geloof, ver eeniging en vergadering, van 't vrije woord en op de vrijheid om te kiezen wien wij wenschen voor de vertegenwoordigende li chamen, had gewezen, toonde hij aan, dat vrijheid ook zijn beperkingen heeft en een geweldige, zedelijke gebondenheid veronder stelt, welke eeen contra-dictie is. Vrijheid doet dan ook een 'beroep op de zelftucht en wel uitgaande van de individu in de eerste plaats. Ook is de overheid er om de vrijheid te handhaven en om hierdoor haar onderdanen te beschermen. Als Chris tenen zien wij de overheid als van God ge geven en daarom zullen wij haar ge hooi- zaam zijn. Wij als Christenen wenschen God te vreezen en den Koning te eeren. Geze gend. aldus eindigde spr. zijn toespraak, is het land, dat vrij is om God te dienen, ge zegend ook is dat land, dat een Koningin bezit, die met Haar volk Hem wil dienen. Nadat de groslijst voor de a.s. verkiezin gen was opgemaakt, sprak Prof. Dr. J. de Zwaan, lid van het H.B. der Chr. Hist. TJnie, over de mogelijkheden bij de a.s. ver kiezingen. Aan de hand van dg volkstelling van 1930 gaf hij aan in welke kringen de werkings sfeer der Unie lag. De Unie is geen platte landspartij; trouwens het platteland is niet voor uitbreiding vatbaar, thans wonen daar reeds 163 personen op 1 K.M.2. De toe komst der Unie ligt zeer zeker in de groote steden, waar de propaganda vaak 't moei lijkst is. Ook besprak spr. zeer nadrukke lijk de jeugdorganisaties, die tot intense studie werden aangespoord. De propaganda moet zich aansluiten bij de eischen van dezen tijd, vooral nu zulke groote vraagstukken om oplossing vragen .(koloniën, werkloosheid, muntvraagstuk). Over den geest in de Unie sprekende, zei- de sDr.. dat deze zeer positief Christelijk is, maar afkeerig van een politiek Christen dom, geen in de hoogte steken van den znensch. De Unie geeft haar vertrouwen aan de mannen, die haar vertegenwoordigen. De Unie omvat alle lagen der bevolking en heeft thans groote kansen onder de jonge ren, die beu zijn van het materialisme en erkennen, dat het Christendom een taak heeft op het gansche levensterrein. Maar dan moeten wij ook verstaan, dat de na- oorlogsche tijd een andere tijd is dan in de 19e eeuw. Elk dezer punten ontwikkelde spr. met tal van voorbeelden, ontleend aan het prac tische leven en met voorbeelden, uit de hedendaagsche staatkunde. Na gedachtcnwisseling en rondvraag sloot Prof. de Zwaan met dankgebed. Vereeniging van oudleerlingen der Ambachtsschool Lezing over de bouw van vliegtuigen Voor de vereeniging van oud-leerlingen Ider Ambachtsschool alhier hield gisteravond de heer W. M. Brandit in de Harmonie een lezing, toegelicht door lichtbeelden, over „Ds bouw van vliegtuigen". Een vliegtuig is, aldus spr., een s'ijgend voorwerp, dat als het ware door een lift om hoog getrokken wordt en op die hoogte blijft door de speciale stroomlijnconstructie van de vleugels. Met schetsen op een schoolbord toonde spr. aan het ontstaan en de grond- Ibeginselen van deze constructie, de werking en de vormgeving. Vervolgens behandelde spr. de „houtbouw" van de Vliegtuigen. Op duidelijke wijze werd toegelicht waarom o.a. Fokker bij voorkeur houten vleugels toepast, met twee houten liggers, één voor en één achterin de vleugel. Deze liggers worden voorzien van dwars- ribben, dwarsschoren, verbindingen, dit ai- les van hout, verstevigd met triplex en sa men vormen zij de vleugels. De romp en de staartvlakken zijn samengesteld van liggers en spanten, alles van hout, afgedekt met triplex of bespannen met linnen. Te vermel den valt nog dat aan houten vliegtuigen geen spijkers, schroeven e'c. gebruikt wor den voor verbindingen. Op een vrij sterke wijze wordt alias gelijmd en is dan zeer betrouwbaar. Als houtsoort noemde spr. silversprince, hetwelk uit Canada komt en zeer langdradig en kwastvrij is en ook goed te bewerken is. Vervolgens w-erd de gemengde houtstaal- houw behandeld. Houten liggers worden bier eveneens gebruikt en gelijmd, maar met trekschoren en verbindingen van staaldraad en stalen huis. Aan de hand van lichtbeel den liet spr. zien de constructie van geheel stalen vliegtuigen, samengesteld van ribben en langsliggers van een speciale staallege ring. Deze zijn op een bijzondere manier ge construeerd en versterkt, doch hebben als grootste dikte 2 a 3 m.m., een dikte geli'v aan papier. Met lichtbeelden werden tevens de nie-u\v9te type's vliegtuigen besproken o.a. de half staal half houten Fokker G. 1 en de Koolhoven F. K., de twee opgang ma kende toestellen op de Parijsche luchtvaart- tentoonstelling van heden, de één met dub bele staart en groote snelheid, de ander met haar dubbele tegen elkaar in draaiende schroef, door welker schroefas het kanon schiet. Tevens werd de Douglas „Ibis" be sproken en enkele vliegtuigen uit Amerika en Engeland. De motoren werden nog even toegelicht en daarna kwam spr. terecht op het terrein der motorlooze of zweefvliegtuigen. BURGERLIJKE STAND i j. j. ONDERTROUWD: G. v. d. Vllst 24 Jr Pijnakker 22 jr. GEHUWD: J. J. Aben en J. E. v. Hooidonk W. J. v. d. Blom en Chr. Heijmans wede D. A. Louwrlcr en P. C. de Geus A. Chrlspjjn en M. E. Janssen. BEVALLEN: P. Kikkert—v. d. Mefl zn J. j. M Vermeulen—Boks dr B. E. Veerman- Zwarts dr Th. Dór—Wijsman zn G. Blans- jeeFuchs dr J- C. v. d. HoedNleuwenho- ven zn C. de Best—v. d. Plas zn M. Kret Burger dr H. Koek—Landheer zn D. VledderDe Jons zn L. VernetWortman zn T. v. Stam—v. Tol dr M. Dekker—v. OVERLEDEN: E. J. v. d. WeIIden—Laven Wede 69 Jr E. StolBouman wede 72 jr BRAND BOVENLEIDING TRAM Hedenmorgen te kwant voor tien is ten gevolge van een defect in de isolatie van de automatische seinlicht inrichting brand ont staan in de bovenleiding van het tramnet van de H.T.M. op de Haarlemmerstraat na- hij de Mare. Een passeerende conducteur van de H.T.M. schakelde dadelijk de stroom uit, waarna een brandweerman met een brand- bluschapparaat de vlammetjes doofde. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand November: Portemonnales, handschoenen, rUwIelbelas- tlngmerken. sleutels, ceintuurs, twee gladde gouden ringen, een klomp, een koperen gewicht een rood kinderschoentje, 2 bankbiljetten, een kralen halsketting, een étui. inh. een passer, een rllwieltasch, dameshandtasschen. een gou den broche, een schop, een Fransch taalboek, een nummerbord, een étui. inhoudende penhou der en potlooden, een zwarte gymnastiekschoen een dekseltje van doublé damesarmbandhorloge, een autosleutel, een nikkelen heerenpolshorloge een zwarte beenpdp. een gouden ring «met 2 letters, een zilveren armbandje, een nestel van nansprekersunlform. een vulpotlood, een lorgnet in etui, een roode gummi kindercape, een hand pomp. twee bruine mutsen, een paar zwarte heenpüPen. een grijs jasje in een papleren zak, een kettingslot, een gymnastiekschoen, een da- mesarmbandhorloge. een pakje clgaretten. een tnsch, inh. 2 boeken, een broche, een -zak. inh. nardappelen. een handwarmer, een paar pantof fels. een zakmesje, een grllze heerenhoed. Gevonden in het postkantoor: een actetasch, zilvergeld, een paar wollen dameshandschoenen. Gevonden ln de Electrische Tram (stadsllin): zes paar handschoenen, een tasch, een regen mantel, een boek. een transformator, een alpino muts, een parapluie, een handschoen, een bril met doos. Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrij gen eiken werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politle-bureele, alhier. UIT DEN OMTREK AARLANDERVEEN INGEBRUIKSTELLING VAN DE „VERDEKKERDE" WATERMOLENS Tegen Zaterdagmiddag heeft het polder bestuur van de Drooggemaakte Polder aan de westzijde van onze gemeente een samen komst belegd in verband met de officieele ingebruikstelling .van de vier „verdekker- de" watermolens. Hiermede is dus voorloopig een einde ge maakt aan de plannen, die bij een deel der ingelanden bestond om een motor-be maling te houwen, waardoor de sierlijke molens uit ons landschap zouden verdwij nen. Het systeem-Dekker kwam tegemoet aan de hoognoodige behoefte aan meerdere ca paciteit der molens, en het proefdraaien heeft het vertrouwen gegeven dat in de toe komst de molens elke buitengewone water stand zullen kunnen verwerken. Op de ingelanden-vergadering zal 't woord worden- gevoerd door Jhr. Ryckevorssel van 's-Hertogen'hosch, terwijl voor deze ver gadering een excursie zal worden gemaakt naar één der „verdekkerde" molens. Laten we hopen dat het systeem-Dekker hetzelfde resultaat zal hebben als reeds eenige andere poldersbest uren hébben erva-' ren, dat een noodzakelijke verhooging van de waterloozing geen verhooging van de polderlasten met zich brengt. ALKEMADE PERSONALIA De heer J. Visser, werkzaam ter secretarie alhier, is met ingang van 14 December a.s. benoemd ter secretarie van Zoeterwoude. DE WERKLOOSHEID Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling stonden per 27 November 1936 al" werkzoekend ingeschreven: Bouwvakarbeiders 27, metaalbewerkers 5, steen fabrieksarbeiders 1, bakkers 1, land arbeiders 104 winkelbedienden 2, transport arbeiders 7, kantoorbedienden 1, dienstbo den 6, fabrieksarbeiders 4. Totaal 158. (Vo rig jaar 143.1 ALPHEN a.d. RIJN CONTACT COMMISSIE MIDDENSTAND In een gehouden vergadering van de dxie plaatselijke Middenstandsvereenigingen werd besloten tot oprichting van een con tact-commissie, waarin zitting hebben ge nomen voor de R.K. MLddensandsvereeni- ging de heeren C. M. Deerenberg en C. J. Winninghof; voor de Chr. Middenstands- vereeniging de heeren W. van Galen en J. Nagtegaal en voor de Kon. Ned. Midden standsbond de heeren J. van Brummen en G J. van der Kolk. Als voorzitter en secretaris dezer com missie treden respectievelijk op <le heeren G. J. van der Kolk en C. J. Winninghof-, terwijl de heer W. van Galen, belast is met de financiën. AANVRAAG OM VERGOEDING WEGENS UITBREIDING Door het schoolbestuur is het verzoek tot de raad gericht om gelden voor de aan schaffing van tien nieuwe schoolbanken ten behoeve van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, Stevinstraat 11. Als reden voor deze aanschaffing ver meldt het bestuur: vorming van een zeven de klas (in September 1935) en toeneming van het aantal leerlingen. (Van 239 op 16 Maart 1936 tot 253 op 16 October 1936). B. en W. stellen voor medewerking te verleenen. GEMEENTELIJK CREDIET VOOR DE FEESTELIJKHEDEN B. en W. stellen den Raad voor een cre- diet van 1200,te verleenen voor de fees telijkheden ter gelegenheid van het a.s. Vorstelijk Huwelijk. Ongeveer 900— is noodig voor de feestviering der schoolkin deren 0.25 per kind) en 300,voor de versiering en verlichting van straten en gevels. HAZERSWOUDB VORSTELIJK HUWELIJK Het Plaatselijk Comité voor de feesten in verband met het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana bestaat uit de heeren: A. Warnaar, voorzitter; B. den Braven, secreta ris; J. Dekker, penningmeester: C. de Boer, Joh. de Boer, D. de Bruijn IJzn.; W. J. Dek ker, L. C. van Geest, L. A. J. Jacobs, A. A. de Jong, H. J. Kerkhoven, Ds. P. L. Kiehl, J. D. de Kort, W. Lammerse, Jac. Loomans, B. Offringa, C. Patfjm, J. H. Pels, W. F. van der Poel, J. Raaphorst, A. Th. de Ruiter, J. J. van Vliet, B. de Vogel, G. Weijeriberg, J. van Wieringen. Besloten werd dat Dorp en Rijndijk zullen samenwerken voor een lichtstoet langs den Rijndijk, en volksspelen op het Dorp. De Imp.: C. F. G., Bierkade 10. DEN HAAG. Kinderfeesten zullen zoowel op het Dorp als aan den Rijndijk gehouden worden, terwijl op het Dorp en zoo mogelijk ook aan den Rijndijk, een muziekuitvoering zal worden gegeven. Ingesteld werden commissies voor de kinderfeesten, voor de lichtstoet, voor de volksspelen, voor de muziekuitvoering en voor de versiering. De data waarop de fees telijkheden zullen plaats hebben werden nog niet definitief vastgesteld. HILLEGOM V.U.-FILM Dinsdagavond werd in de Geref. Kerk de film van de Vrije Universiteit vertoond. Ds. Krabbe opende deze samenkomst op de ge bruikelijke wijze. In zijn openingswoord wees hij er op, dat er zoo velen zijn, die niet weten,, wat de V.U. doet voor ons volk. Spr. hoopte, dat door deze film beter zal worden verstaan welke genade God ons ge geven heeft door de V.U. en dat deze een zegen voor ons gansche volk is. Hierna werd tot het vertoonen der film overgegaan, waardoor wij een prachtig overzicht kregen van het werk van onze Calvinistische Hoogeschool. De heer Faber lichtte een en ander toe. Tot slot wekte de heer E. Fokkema de aanwezigen op om begunstiger of lid te worden, waarna hij voorging in dankgebed. KATWIJK DE GEMEENTEBEGROOTING VASTGESTELD Veel gepraat en weinig wol De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldringh v. d. Hoop. Aanwezig alle leden. Ingekomen is een adres van het bestuur der Naaischool betreffende de lokaliteit. Wordt in handen gesteld van B. en. W. om prae-advies. Bij de benoeming van drie commissaris sen der gemeente-spaarbank werden de af tredende leden, de heeren Nic. Haasnoot Jzn. te Katwijk a. d. Rijn, en A. Verloop Johzn. en Jac. van Duyn Bzn. te Katwijk aan Zee. herkozen. Punt 4. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op.de Arbeidsbeurs. De heer M. v. d. Bent is afgetreden wegens vertrek. De Bouwvakpatroonsvereen. heeft, de volgende voordracht opgemaakt^ Jb. Verloop. Buitensluisstraat 12, en W. Vooys. Burgerdijkstraat 3d. Daar de stemmen staken zal in een vol gende vergadering nogmaals worden ge stemd. Punt 5. Voorstel tot aankoop van grond van de N.V. Leidscbe Duinwatermij. Sinds lang hebben B. en W. getracht deze grond, ten Zuiden van Katwijk, te koopen. Thans is het gelukt. De prijs bedraagt f 0.75 per M&. of in totaal f 22.757.25. Z.h.st. aangenomen. Punt 6 der agenda is een voorstel tot aan sluiting bij de N.V. „Gekro" voor destruc tie van afgekeurd vleesch. Afgekeurd vleesch had sinds 1930 al vernietigd moeten worden per destructor. Tot heden is steeds ontheffing verleend. Ontheffing zal thans niet meer gegeven worden. Na lang onder handelen is het gemeentebestuur met de N.V. Gekro tot overeenstemming gekomen dat de Vleeschkeuringsdienst een bedrag van f 5S9.46 per jaar betaalt, terwijl door de N.V. wordt terugbetaald een som van f 289.46 per jaar, oa, voor het centralisee- ren van het afgekeurde vee en vleesch. Uiteindelijk zal alzoo ten laste van den kring blijven in maximum f 300 per jaar. De overeenkomst zal gelden voor twee jaren ingaande 1 Januari 1937 en eindigende 31 December 1938. Na een korte bespreking conform besloten. Punt 7 is een voorstel tot het aangaan van een geldleening groot f 61.400. Dit be drag ter vervanging van de jaarlijksche rentevergoeding aan het bestuur der Herv. scholen, die een bedrag in eens wenschen te ontvangen in plaats van genoemde ren te. De voorwaarden zijn: looptijd 20 jaar, koers 100 pet., rente 4 pet., extra aflossingen zijn toegestaan. Bij extra aflossing voor 1 Jan. 1942 is 1 pet. vergoeding verschuldigd De onkosten der leening,, prov. 2/8 pet. en de kosten van de acte voor rekening der gemeente. B. en W. stellen den Raad voor op deze aanbieding in te gaan. De leening zal worden gesloten bij de N..V. Nationale Levensverzekering-Bank, ge vestigd te Rotterdam, Z.h.st. besloten. Punt 8 is een voorstel tot wijziging van de verordening op de straatbelasting. Vol gens de bestaande verordening kan het Rot- terdamsch Zeehospitium alhier niet in d» straat'belasting worden aangeslagen. Aldus is zelfs reeds door den Hoogen Raad he slist. B. en W. stellen mitsdien voor art. 10 sub c der desbetreffende verordening te wijzigen en bieden den Raad het concept hiervoor aan. Conform besloten. Punt 9: voorstel tot het verleenen van een korting op de landhuur en wel de vol gende: over 1936, evenals in 1935, een kor ting van resp 40 en 15 pet., onder voor waarde dat het restant der over 1936 ver schuldigde landhuur tijdig wordt herhaald. Naar de mecning van B. en W. behooren alleen zij, die voor of 26 Januari 1932 land van de gemeente hebben gehuurd voor korting in aanmerking te komen, daar de na dien datum bedongen pachtsommen reeds zeer veel lager zijn dan die welke dat tijdstip bij landverhuringen dec ge- meente werden gemaakt. Z.h.st. aangenomen. Salarisverlaging Volgt punt 10, voorstel met betrekking tot de herziening van salarissen van enkele personen, welke salarissen de Minister wil de verlagen, terwijl de Raad hier niet aan wilde. De wedde-vermindering van den chef-meteropnemer wil de Minister ten slotte prijs geven; ook van.den chef-mon teur en den fabrieksbaas. Z.Exc. handhaaft echter de voorgeschre ven verlaging ad 2y2 pet. van den directeur van Gemeentewerken en den chef-tuinman. Van den bode-concierge wil de Minister brengen op f 1550 tot f 1850, inbegrepen f 300 voor vrij wonen, vuur en licht. Hier mede kunnen B. en W. zich ook vereenigen. Doch ten aanzien van den directeur van gemeentewerken en den chef-tuinman stel len B. en W. voor aan den Minister mede te deelen, dat dezerzijds geen termen kun nen worden gevonden om tot verlaging der besproken wedden over te gaan. Indien de Minister zijn zienswijze niet wenscht prijs te geven, zal uiteindelijk bij Kon. besluit in deze aangelegenheid uit spraak moeten worden gedaan. Conform besloten. Punten 11 en 12 betreffen twee wijzigin gen in de gemepnte- en grondbedrijf begroo tingen in verband met extra verrichte en te verrichten werken. Besloten Punt 13. Voorstel tot wijziging der ver ordening op het aanleggen en de aanslui ting van leidingen voor electriciteit in de gemeente Katwijk. Om de veiligheid der aangeslotenen te verzekeren en mede om de bedrijven te dienen is het noodzakelijk gebleken om nadere voorschriften vast te stellen. Verder is de wensehelijkheid gebleken om over te gaan tot de „Instelling van het Instituut van bekende Installateurs", ten einde ze- ketfigid te hebben dat de leidingen door vakkundigen worden gelegd. Als overgangs maatregel zullen alle in de gemeente ge vestigde installateurs als zoodanig aange merkt worden. Later zal een „winkelerken ning" noodig zijn om de winkeliers niet te dupeeren; dan zal het aansluiten door de gemeente geschieden. Al deze voorschriften zijn opgenomen in een „Verordening op het aanleggen en de aansluiting van lei dingen voor electriciteit in de gemeente Katwijk". Op voorstel van den heer C. van Rijs worden in enkele artikelen eenige redactie wijzigingen aangebracht. Conform besloten. De heer Van Rijs wil geacht worden tegen te hebben gestemd. Punt 14 is een prae-advies op het ver zoek van bewoners der Baljuwstraat om verbetering van het wegdek van die straat. B. en W. stellen voor om in overleg met de Commissie van Fabricage na te gaan of de gevraagde verbetering op de uit de begrooting 1937 uitgetrokken post voor onderhoud, f 10.000, kan plaats hebben. Dit in verband met. andere noodzakelijke herstellingen aan andere straten. Aangenomen. Havengelden Punt 15: prae-advies op het adres van „Schuttevaer" inzake verlaging van haven geld. Vorig jaar, zeggen B. en W., kwam een dergelijk verzoek in van wed. C. de Wit alhier. Toen is een onderzoek inge steld naar d© tarieven in verschillende plaatsen en is gebleken dat het havengeld in Katwijk normaal genoemd kan worden. Ook thans zijn in verschillende plaatsen inlichtingen ingewonnen. Op grond van deze inlichtingen kunnen B. en W. geen vrijheid vinden om een voorstel tot verla ging te doen. B. en W. adviseeren afwij zend op het verzoek te beschikken. De heer M. v. d. Marei wil iets doen en de havengelden verlagen. De Voorzitter zegt, dat eenige jaren ge leden de havengelden reeds zijn verlaagd. Op het oogenb'ik" zijn ze in Katwijk in ver gelijking met andere plaatsen niet te hoog. 2- Z.h.st. aangenomen. Punt 16 is een voorstel tot het verleenen van toestemming tot opheffing van de ze kerheid voor den Directeur der bedrijven, dit omdat sedert 1934 de gemeente een uit gebreide fraudeverzekering heeft afgeslo ten en het gevoerde beheer over 1934 thans is goedgekeurd. Aldus wordt besloten. Volgt punt 17, een voorstel tot vaststel ling van een capitulantenverordening. De capitulanben komen in aanmerking voor de volgende functies: bode-concierge, ge meentelijke deurwaarder, agent van politie, agent voor den nachtdienst, klerk gemeen tebedrijven, le hulpmeteropnemer, graver, terrein werker, arbeider gemeentewerken, en betrekkingen die met de ajangegevcn functies overeenstemmen. De heer M. van 't Wout gevoelt er niets voor de oud-militairen voor te trekken. De heer J. v. d. Perk heeft ook bezwa ren Het Rijk schuift de lasten van zich af en legt die op de gemeenten. Ook andere leden spraken zich in gelij ken geest uit. De voorzitter zegt, dat B. «en W. ook niet enthousiast zijn voor deze regeling. Het is echter de uitwerking van een rijkswet. De heer C. v. Rijs stelt voor de eerste vier be roepen te schrappen. Hierover staken de stemmen. _Aan de agenda is nog toegevoegd punt 17a: voorstel tot het verleenen van dispen satie van art. 22 der bouwverordening. De heer M. v. d. Bent te Wassenaar wil op richten een met heraclith-platen bekleed houten landhuisje op een terrein ten Noocd westen van den Wassenaarschen weg, na bij de grens Wassenaar. De gevraagde dispensatie wordt door den raad gegeven. Algemeene beschouwingen De heer C. van Rijs (s.d) is niet opti mistisch gestemd. De zwevende gulden is oorzaak, dat veel op losse schroeven komt te staan. Eén lichtpunt ziet spr., dat de werkloosheid minder is geworden. Spr. is van meening, dat men voor Katwijk een bedrag had moeten aanvragen uit het werkfonds. Voor woningbouw dient veel meer gedaan te worden dan tot nu toe is geschied. Het algemeen beleid van R'. en W. besprekend, keurt spr. het af, dat B. en W. zich partij hebben gesteld in het conflict tijdens de staking in den afgeloo- pen zomer te IJmuiden. Ook becritiseert spr. de uitsluiting van werkloozen van den s'.eun en de verplichte inschrijving als lid van een ziekenfonds. De heer P. Guijt (c.d.u.) wijst er op, dat de begrooting slechts sluitend gemaakt is kunnen worden door f15.000 uit de reserve van het grondbedrijf en door dien post on voorzien te laag te ramen. De financieele positie der gemeente wordt elk ja,ar nog slechter. Op de uitgaven van de politie dient bezuinigd te worden. Spr. bepleit een betere samenwerking tusschen B. en W. en de hoofden van dienst. De heer D. F. E. Meerburg (Gem. Bel.) waarschuwt het gemeentebestuur voor één zijdige voorlichting omtrent het adhaesie betuigen aan een verzoek aan de Regee ring om af te zien van haar voornemen de maaswijdte voor de trawlvisscherij op 7'«4 cM. te brengen. Spr. houdt een pleidooi voor dezen maatregel. De voorzitter beantwoordt de gemaak te opmerkingen. Wat de werkloosheid betreft, deze is aanzienlijk minder, bijna de helft van verleden jaar. Ook de voor uitzichten voor de arbeidsmarkt zijn niet slecht. De subsidie uit het werkloos- BRANDWAARBORG-MAATSCHAPPIJ van 1816, gevestigd te OUDKARSPEL ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD heidsfonds is gedaald, omdat het belast baar inkomen grooter geworden is. Wat de bouw en woningtoestand be treft, verbetering van de volkshuisves ting heeft de aandacht van het college. De algemeene lijnen van de steunrege ling zijn streng gevolgd. Dat moge hardvochtig lijken, men kan niet streng genoeg zijn. De ervaring heeft geleerd, dat er menschen zijn, die bijverdiensten hebben en dit niet opgeven. Van dege nen, die uitgesloten zijn, zijn alle geval len behoorlijk onderzocht. Wethouder Veltkamp wijst op de Woning- bouwverecniging, die 467 woningen onder haar beheer heeft. Spr. juicht verdere wo ningbouw toe,, maar geeft de voorkeur aan liet particulier initiatief. Na repliek wor den de algemeene beschouwingen gesloten en komen de begrootingen der bedrijven in behandeling, welke na enkele opmerkingen z.h.st. worden goedgekeurd. De eindcijfers bedroegen: Electriciteitsbedrijf: gewone dienst in inkomsten en uitgaven f 117.828.31; kapitaaldienst f75.S50.36. Uitkeering aan de gemeente f22.500. Grondbedrijf: gewone dienst f 12000; kapitaaldienst f 192.630.40. Uit de reserve K f 15000 overgebracht op de gemeentebegrooting. Gasbedrijf gewone dienst f 124 329.67; kapitaaldienst 1163.77320. Uitkeering aan de gemeente f25600. Water leidingsbedrijf: gewone dienst f54.171.76; ka pitaaldienst f31.0G0.7S. Uitkeering aan de gemeente f7000. Vleeschkeuringsdienst: in inkomsten en uitgaven f6713; Schoolartsen- dienst: in inkomsten en uitgaven f9200. Hierna kwam de gem. begrooting in be handeling. De heer J. v. d. Perk wees er op, dat onder pressie van Ged. Staten de sala rissen cler beide wethouders zijn terugge- braoht op f 1850. Spr. stelde voor in een schrijven er bij G.S. op aan te dringen, dat dit bedrag gebracht wordt op f2000, gezien de vele werkzaamheden aan dit ambt ver bonden. De heer P. Guijt gelooft niet, 'dat da post salarissen politiepersoneel ad f29070,83 te hoog is. Onze gemeente kan zulk een be drag onmogelijk betalen. Hij doet het voor stel om dezen post met f 1 te verlagen, om daardoor den raad de gelegenheid te ge ven zich uit te spreken voor bezuiniging. De voorzitter houdt een uitvoerig betoog omtrent de wensehelijkheid van een goed politiecorps. Het gedeelte van de plaats, dat voortdurend bewaakt moet worden is heel uitgebreid. De burgerij klaagt voortdurend. Soms wordt 4 maal per avond de politie opgebeld ter assistentie bij straatschenderij. In het algemeen heeft de politie hier met kleine dingen meer werk dan elders. De nieuwe inspecteur heeft verschillen de verbeteringen ingevoerd, die naar spr.'s wensch zijn. Nadat nog verschillende leden hierover het woord hebben gevoerd wordt het vorstel van Rijs verworpen met 5— 9 st. Voor: C. v. Rijs, P. Guijt, M v. 't Wout M v. d Marei en J G Schoneveld. Bij de post gratificatie van Rijkspolitie be toogt de heer v 't Wout dat deze post zeker overbodig is. Dit Rijkspersoneel heeft vol doende salaris. De voorzitter licht toe waar voor deze post dient. Dit personeel i3 soms in gemeente dienst, 't Voorstel van 't Wout tot intrekking van deze post wordt met 3 st. voor verworpen. Voor v. 't Wout, v. Rijs, y. d. Marei. Bij post 225 kleeding politie merkt de heer v. Elk op, dat deze kleeding in Katwijk ge maakt kan worden. De voorzitter doet toe zegging een en ander in overweging te nemen. Volgnummer 241, subsidie Reddings brigade acht de heer v. 't Wout te laag en aangezien hij voor de volgende post, subsi die Burgerwacht, ijskoud blijft, zou hij deze twee posten willen omruilen: Reddingsbri gade flfSO, B.-Wacht f25. De heer Schoneveld is het hiermede roe rend eens. Het voorstel kon geen genade vinden in de oogen van de Raad. De heer v. d. Bent vraagt aan de voor zitter of die er zeker van is dat er in de Katwijksche B. wacht geen extremistische tendenzen aanwezig zijn. Waarop de voor zitter antwoordt dat hij daarvan zeker is. Met 512 st. wordt het voorstel v. Rijs tot schrapping van de post verworpen. Over een motorrijwiel dat soms ter dis positie is van de politie en waarvoor f 100 is uitgetrokken wordt ook zwi doch er volgt geen stemming. Het punt toezicht door sti-andpolitie vroeg nog meer aandacht. Er staat op de begroo- ting f2550. De voorzitter verdedigde die post, doch de heer P. Guvt stelt voor f375 hierop te bezuinigen. Met 10 voor en 7 tegen wordt de schrapping goedgekeurd. Voor de heeren Guijt, Bent, v Rijs, Mee.rburg,Marei, v. Ellc, Schoneveld, v; Tongeren,, Grimber gen, v. 't Wout. De heer Grimbergen brengt ter sprake de slechte toestand der bestrating in de Voor straat te Katwijk a .d. Rijn. Andere raads leden noemen dan nog een reeks van stra ten op, die verbetering behoeven. Wethouder Dubbeldam wijst op de desbetreffende post die lang niet toereikend is, dusmen zal wel zien! Volksfeesten De voorzitter zegt dat de Minister bericht heeft dat aan noodlijdende gemeenten is toegezonden een mededeeling wat voor fees telijkheden ter gelegenheid van het vorste lijk huwelijk zal mogen worden uitgegeven. Deze mededeeling kan als leidraad dienen voor andere gemeenten, dus ook voor Kat wijk. Ged. Staten zullen toestaan als extra uitgave 25 ct. per leerling der scholen en verder 1 ct per inwoner. B. en W. stellen voor 20 ct. per kind wat pl.m. f700 zal kosten en f300 voor te houden Oranjefees ten, beschikbaar te stellen aan de Oranjever- eenigingen in het algemeen. De voorzitter laat zien een monster van een bordje, vervaardigd door de Katwijk sche aardewerkfabriek, geschikt om aan de kinderen te schenken. Tenslotte krijgen B. en W. vrij mandaat. Voltmummer 379 heeft volle aandacht van den heer v Rijs. Het gaat over ondersteuning in geld aan behoeftigen. Spr wenscht een Burgerlijk Armbestuur Wethouder Veltkamp wijst er op dat er zooveel gedaan wordt door de kerkelijke in stellingen en acht het niet uitgesloten dat na instelling van een Burgerlijk Armbe stuur die band losser wordt. Vervolgens een lange discussie over wat de heer v. Rijs naar voren brengt: steun in natura aan behoeftigen. Spr. zegt te zullen voorstellen de instelling van het instituut schoolkindervoeding. Yeel wordt hier bij ge* RADIO DISTRIBUTIE. DONDERDAG 3 DECEMBER Programma III: 8.00 Keulen of div., 9.60 Pa rijs 'R.. 11-20 R. Danmark. 12.05 Parijs R., 13.05 Brussel VI., 14.20 diversen, 14.60 Parijs R., 15.50 London R.. 17.35 Keulen, 18.20 Londen R., 19.20 Berlün. 21.05 Parijs R. Programma IV: 8.00 Brussel VI.. 9.20 diver sen. 10.35 Londen R.. 15.36 Eng. Nat. progr., 13.20 diversen. 19.00 Eng. N. P.. 19.30 Sport- praatje door den heer J. G. A. Janssen, journal., 20.00 Eng. N. P., 20.55 Beromunster, 21.40 Eng. N. P.. 22.45 Londdx R. ichl.s. of div.. 11.20 R. Danmark, 12.05 Pa rUs R.. 13.05 Brussel VI.. 14.20 diversen, 14.55 Farüs R., 15.50 diversen. 16.20 Parijs R.. 17.20 Keulen. 18.5o Weeen enof div.. 20.20 Eng. N.P., 21.20 diversen. 21.40 Weonen of div., 22.45 Brus sel Fr., 23.20 Parijs R.. Proogramma IV: 8.Brussel VI., 9.20 diver sen. 10.35 Londen R.. 12.10 Eng. N.P., 14.20 Lon den R., 16.20 Eng. N.P., 18.20 diversen, 18.45 Eng. N.P., 19.50 Londen R., 20.20 Gram.m. GRD, 22.45 Londen Reg. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. t<n en met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomeu door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhel* minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. haald veel besproken en weer tegengespro ken. De voorzitter brengt ook het verslag van den Schoolarts in den Kring Katwijk naar voren en leest hier passages uit voor die als bewijs moeten gelden dat er in Kat wijk van geen ondervoeding sprake is. Een en ander uit dit rapport wordt door Dr. Hueting met instemming van Dr. Lodder „belachelijk onwetenschappelijk" en „klets" genoemd. Het voorstel v. Rijs kreeg tenslotte maar 4 stemmen, nl. van de hoeren P. Guyt, v. 't Wout, v. Rijs en Schoneveld. De begrooting wordt ten slotte te onge veer middernacht zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd met als eindcijfers in ontvangst en uitgaven gewone dienst f834.275.14, kapitaaldienst f 438.828.05. Na een onbelangrijke rondvraag sluiting der vergadering met gebed KATWIJK a.d. RIJN AANBESTEDING Gisteravond had voor rekening van den heer Halstijn de aanbesteding plaats voor den verbouw van het voormalig Ned. Hery, Weeshuis tot vier woningen. De uitslag was als <volgt: R. Verhoef-Akruger, Katwijk a. "d. Rijn, f 3969; Jac. van Rijn. Katwijk a. Zee, f4033; A. C. v. Schie, Katwijk a. d. Rijn, f 4052,45; C. Aanhanen, Katwijk a. d. Rijn, f 4342; Gebr. Verloop, Katwijk a. Zee, f 4490; De Vijver en v. Egmond, Rijnsburg, f 4495; A, Haasnoot Kzn., Katwijk a. d. Rijn f4636; Wed. BekkerRemiraerzwaal, Katwijk a. d. Rijn f 4700; G de Best Kzöi, Katwijk aan; Zee f 7475; Zwanenburg en y. Duyveribode, Katwijk aan Zee f 4880; C. V. d. Plas te Kat wijk aan Zee f4891; Ge/br. v. Duyn te Kat» wijik aan Zee f 4899; Jac. v, d. Plas te Katwijk aan Zee f 5200; Fa. y. Duyn en Vink te Kat wijk ana Zee f 5355; A. Haasnoot Gzn. te Kat» wijk aan Zee f 5600; M. v. Duyn, te Katwijk aan Zee f6139. AANRIJDING De ligging van de brug over de Rijn heeft al meerdere malen aanrijdingen en botsin gen «veroorzaakt. Zoo kwam ook thans een groote vrachtauto, doordat de draai niet goed. genomen kon worden, op onzachte wijze in aanraking met de ijzeren leuning van de brug. zoodat de»e er werd afgereden. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. INGEREKEND Zooals we dezer dagen hebben kunnen lezen, zijn in den nacht van Zondag op Maandag ingerekend een tweetal personen, die te Rijnsburg bij den heer N. bezig wa ren een auto „achterover te drukken". Zij werden op heeterdaad betrapt en in ver zekerde bewaring gesteld. Intusschen was de politie er achter gekomen dat de bloe menhandelaar D. P., vroeger te Rijnsburg, doch sinds eenigen tijd hier. woonachtig, medeplichtig kon zijn. P. werd aan een ernstig verhoor onderworpen. Woensdag heeft hij bekend en is daarna naar Den Haag gebracht.. P. had aanwijzingen gege ven om den diefstal mogelijk te maken. KATWIJK AAN ZEE BIJBELLEZING Vrijdag a.s., des avonds om acht ui., hoopt in Casa Cara de heer J. Siegelaai een bijbellezing te houden over het onder werp: Veel vergeven, veel lief. KOUDEKERK NED. HERV. KERK Bij de op Dinsdagavond gehouden verkie zing voor gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer \V. van Vegten H.zn., terwijl wegens het bedanken als zoodanig van den heer L. Vonk, volgende week Dinsdagavond her stemming zal plaats hebben tusschen de heeren C. Stroo en J. D. de Kort. NATIONAAL HULDEBLIJK De in deze gemeente door eenige dam gehouden inzameling voor het Nationa Huldeblijk heeft opgebracht 46,41. KEURINGSDIENST Gedurende de maand November zijn ti- bureele van den Keuringsdienst alhier aan gegeven de navolgende slachtingen: Huis- slachtingen: 12 varkens; bedrijfsslachtin gen: 7 varkens en 4 runderen; noodslach- tingen: 1 rund. LISSE Dr. KARL BARTH EN DE DUITSCHE KERKSTRIJD Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Man- nenvereeniging hield de heer G van Voorst van Alphen a. d. Rijn een rede over roven- stoand onderwerp. Er was veel belangstel ling voor dit onderwerp. Door spr. werd in korte trekken geschetst de omkeer die er in Barth en in zijn vriend plaajs vond en waartoe hen dit gebracht heeft. De predi king van de vergeving van de zonden en de aankondiging van 't Koninkrijk Gods kreeg nieuwe beteekenis voor hen. Het gaat er bij Barth om, dat God telkens opnieuw in grijpt in de nood van het menschelijk leven: dat God Zijn Woord spreken laat en wij Zijn Woord hooren Spr. stond vervolgens stil hij de zware geestelijke strijd in Duitschlan-'. <^?n strijd volgens spreker even ge - als de strijd waarin Duitschland ge d was ten tijde van Dr Luther. In het kort stond spr. stil bij de Nat. Soc. Beweging in Duitschland. Waar deze beweging de Kerk onder de Staat jvil brengen kon het piet

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6