Het Gerechtshof op Nijenrode De nieuwe Moerdijkbrug ligt klaar Dit is een genot van A tot Z! DONDERDAG 3 DECEMBER 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 ACCIJNS OP HET GESLACHT Slagers vragen heffing per stuks slachtvee Do bp.st.uren van de Slagersbonden hebben den Minister van Financiën medegedeeld, dat ze teleurgesteld zijn over het feit, dat Z. Exc. niet tot de conclusie is gekomen, dat de accijns op het geslacht opgeheven dient te worden. Dit verouderde belastingsysteem, mei de besturen, doet afbreuk aan het bedrijfs leven van den slager, omdat het een belas ting legt op het volksvoedsel vleesch. Mede worden er geacht onbillijkheden verbonden te zijn aan de wijze van accijnsheffing, waarom adressanten de afschaffing van de wet betreffende den geslachtaccijns als een dringende noodzaak beschouwen. Als de voornaamste en ernstigste grief te gen de heffing van den accijns wordt in het adres de aantasting van het eigendomsrecht in den vorm van de benadering genoemd. Die benadering, zoo oordeelen adressanten, leidt tot krenking van het rechtsgevoel, om dat soms benaderd wordt als het niet noo- dig is. Belastingheffing moet mogelijk zijn, zoo werd betoogd, zonder dat de belaste waar onteigend wordt. De slagersbonden verzoeken om deze re den de accijns te innen per te slachten stuks vee en bevelen daartoe aan deze hef fing te bepalen als volgt: voor een volwassen rund f 12.50; een pink f 7; een vet kalf f 5.50; een graskalf f 4.50; en een nuchter kalf f 0.75. Bij slachting van 350.000 runderen, 50.000 pinken, 150.000 vette kalveren, 80.000 graskalveren en 400 000 nuchtere kalveren per jaar, zou deze heffing een opbrengst kunnen geven van f 6-210.000. Meerdere ambtenaren bij deze dienst be trokken zijn voor het door de slagersbonden voorgestelde systeem van heffing per slacht dier, waarbij de waarde buiten beschouwing wordt gelateh. De Ned. Grossiersbond voor den Vleesch- handel wil medewerking aan dit, verzoek ge ven, maar heeft reeds eerder gevraagd om een vleeschbelasting te heffen naar het ge wicht van het geslachte dier. Het Kon. Ned. Landb. Comité echter wil het oude systeem handhaven. Verbetering in de druivenprijzen Minder aanvoer, hooger prijzen De aanvoer van druiven is in dit najaar belangrijk minder dan in het vorig jaar, hetgeen mede tot gevolg heeft, dat de prijs aanzienlijk hooger is. Blijkens de aanvoercijfers der groenten- en fruitveiling Naaldwijk werd in de maand November totaal 155.9S7 kilo drui ven aangevoerd, die gemiddeld f 32.14 per 100 kilo opbrachten. In dezelfde maand van het vorig jaar evenwel werd 467.889 kilo druiven aange voerd. met een gemiddelden prijs van f 18.22 zoodat een belangrijke stijging plaats vond. Dit is vooral veroorzaakt, doordat thans een ruimer export kon plaats vinden, waar bij Polen, Zweden Zwitserland en Ierland zich het beste deden gelden. Bovendien is de aanvoer van de druiven dit jaar veel meer geleidelijk, als gevolg van het feit, dat de prijzen vrij stabiel Zijn gebleven. Het vorig jaar hadden veel kweekers zelf de druhen bewaard, die dan in Novem ber werden aangevoerd, hetgeen thans even- jvel niet het geval is. Door deze andere verdeeling is de totale Omzet aan do veilingen nu veel minder en aan genoemde veiling beliep zij f 61.603, tegen f 99.724 in dezelfde maand .van het .vorig jaar. Verlenging octrooi Nederlandsche Bank Twee wijzigingen voorgesteld Tijdens de zitting der Tweede Kamer van 18 Nov. 1936 heeft de Minister voorgesteld de behandeling van twee amendementen op het wetsontwerp tot verlenging en wij ziging van het aan de Nederlandsche Bank .verleende octrooi aan te houden, ten einde daarover nader overleg met de Bank te kunnen plegen. Het nader overleg heeft den Minister er toe gebracht om alsnog twee wijzigingen voor te stellen. Voor wat betreft den termijn welke dient te verloopen tusschen den datum van op zegging en dien van de beëindiging van het octrooi wordt voorgesteld dezen terug te brengen van vijf jaren tot drie jaren. De gedachtengang welke heeft voorgezeten bij het stellen van den termijn van vijf jaren kan ook bij een termijn van drie jaren nog wel tot haar recht komen. Bij een verder gaande inkorting van dien termijn, zou dit echter niet meer mogelijk zijn. Nopens de wijze .van verdeelen vaa 'de algemeene reserve bij een beëindi ging van het octrooi der bank is het, in het wetsontwerp belichaamde, voor stel, het reservefonds voor de helft ten voordeele van den staat te doen toeko men en de wederhelft ten bate van de bank te brengen, thans in dien zin ge wijzigd, dat de verdeeling op de zooeven, aangegeven wijze wordt beperkt tot do eerste tien millioen gulden van de re serve. Hetgeen het reservefonds bij d® verdeeling meer zal bevatten dan 10 millioen gulden, zal voor drie vierde aan den staat en voor een vierde aan de bank komen. Heffing krachtens de warenwet Gaat voorloopig gewoon door Het bestuur van de Kon. Ned. Midden standsbond wist dezer dagen te vermelden, dat vermoedelijk op korten termijn een rege ling zal worden getroffen, die dus op 1936 betrekking zou hebben, voor de zaken van hen,, die wel een heffing ingevolge de Waren wet moeten betalen, doch waarvan de Kamers van Koophandel, onder de huidige omstandigheden, geen jaarlijksche bijdrage vorderen. Naar het Departement van Sociale Zaken mededeelt, is dit bericht onjuist. De heffing der bijdragen gaat voorloo pig op de gewone wijze door. Van op schorting van de heffing of van de ver plichting tot betaling van het recht over 1936, is dus geen sprake. SALARISREGELING LEERI.ING-VERPLEGENDEN In het Staatchi-H is afgekondigd een Kon. Besluit in zake de salarisregeling .van leerling-verplegendenj Door den zwaren druk van het hoog opgestuwde water van de Met wede Is Dins dagnacht de dijk van den Spieringpolder onder Werkendam op verschillende plaat sen verzakt en bij het veer Dubbeldam—Kop van 't Land bezweken. Met man en macht is een groep vrijwilligers bezig het gat in den dijk te stoppen en de schade te herstellen. Een schouw op het kasteel Een slaapkamer als rechtzaal Waar eens het gerecht van Breukelcn zitting hield Van 17141740 zetelde in een der zalen an het gebouw het gerecht van Breukelen. Twee eeuwen later: het Amsterdamsche gerechtshof verplaatst zijn zitting naar het kasteel tot het houden van een schouw. Zoo bevinden dan gistermorgen te half elf de president Mr Joh. M. Jolles, de raads- heeren Jhr Mr J. F. Lew& van Nijenstein en Mr N. J. M. Smit, de griffier Mr H. F. W. Jeltes, de advocaat-generaal Mr J. Ver steeg, de verdedigers Mrs Muller Massis en Kappeyne, alsmede de heer Onnes van Nijenrode zich binnen de poorten van het kasteel. Ook de verdedigers van verdachte Koning, Mr F. A. Kokosky en Mr M. Leven-, bach, zijn tegenwoordig, evenals de inspec teur van politie, de heer Posüiuma, die het onderzoek heeft geleid. Het Hof begeeft zich eerst naar den Louis Quinze-salon. Daar toch immers speelde zioh een groot deel van die nachtelijke ge beurtenissen af. We komen in de prachtige ridderzaal en overal wordt alles goed be keken, terwijl de heer Onnes inlichtingen geeft. Dan wordt de zitting voortgezet ïn -de bo venzaal. het voormalige slaapvertrek van het echtpaar Onnes. Na enkele proeven genomen te hebben, zegt de president en kele getuigen te willen hooren en hij opent de terechtziting, zonder deurwaarder, toga's enz. Sedert eeuwen weer een terechtzitting op Nijenrode..., de vroegere kasteelheer als verdachte. Bijna vijf jaar zijn voorbijgegaan sedert in dien stormachtigen Februari-nacht van het jaar 1932 de sluipende voetstappen van drie onderwereld jongens zich richtten naar het fraaie kasteel Nijenrode te Breukelen, ■Ruim 2 uur later verlieten ze door 'a raam, waarvan een der glas-in-lood ruitjes was verbroken, het riddergoed weer, zwaar beladen inet buit, kostbare schilderijen, precieuse miniaturen, de trots van den verzamelaar. Diefstal ofeen geraffi neerd plan om de verzekering op te lichten? De kasteelheer hoort een officier van justitie twee-en-een-half jaar tegen zich eisohen, de rechtbank echter sprak hem vrij. Twee-en-een-half jaar later. Onnes staat in hooger beroep terecht, «nu voor het Am sterdamsche hof. Onverzwakt houdt hij zijn onschuld vol. Minutieus en uiterst onpao ■tijdlig is het onderzoek. De procureur-gene raal Mr J. Versteeg, vordert in een buiten gewoon gedegen en beheerscht requisitoir Onnes' veroordeeling. De openbare aankla ger cischt een straf gelijk aan preventieve •hechtenis (een jaar). Op zeer scherpzinnige wijze bestrijden de verdedigers Mr Kappeyne v. d. Coppello en Mr Muller Massis de zware besc.huldiginger> van den procureur-generaal, thans is het uur van re- en dupliek gekomen. Het hof echter wens ebt eiiet uitsluitend recht te doen óp getuigenvèridaringten en stukken. Zelf willen de ledien van het rechterlijk college het terrein van het misdrijf zien. Weer is het winter om Nijenrode, winter om het prachtige riddergoed, waarvan de geschiedenis teruggaat tot het begin van de, 14e eeuw. In deze vreemde omgeving wordt eerst moj. Pape, de vroegere secretaresse van den heer Onnes als getuige gehoord. Zij ver klaarde o.m. nooit de indruk gekregen te hebben dat verd. haar gecamoufleerde brieven dicteerde. Voorts worden de dorps veldwachter Koekoek en een rijksveldwach ter gehoord en tenslotte gaat het Hof de toegangswegen tot het landgoed opnemen. Daarmee i6 de schouw ten einde en keert de rust binnen het oude kasteel, waarvan de naam zoo bekend geworden is, wt De mlddagzitting In de middagzitting, die te 2 uur aan vangt en weer te Amsterdam wordt gehou den, is 't woord eerst aan den procureur generaal mr. J. Versteeg. Deze begint met een weerlegging van (Je juridische bezwaren van de verdediging. Komende tot de zaak zelve, wijst Spr. er nogmaals op, dat Koning geen voordeel bij den diefstal kon hebben. De beschuldiging van chantage aóht het O.M. volmaakt onaanvaardbaar. Daartegen over staat een 6erie aanwijzingen tegen Onnes, waarvan de voornaamste is: een nijpend gebrek aan. inkomsten. Fel hekelt de procureur-generaal de Kou- ding van Onnes tijdiens de <z.g.n. chantage, waaraan hij geen oogteniblik gelooft, vervolgens de financieele positie van verü. te bespreken. Na een peroratie over de waaiheM, 'die weldra door het hof aan het licht zal wor den gebracht, bes/loot Spr. zijn repliek. Dan stelt de president, nog eenige vra gen aan Koning. In alle opzichten hand haaft deze zijn verklaringen. De verdediging aan het woord Het woord is vervolgens aan mr. Mul ler Massis, die op juridische gronden nietigheid van de dagvaarding bepleit. Tot de feiten komende, bestrijdt pl. de meening van den procureur-generaal betreffende de onmogelijkheid voor Koning om de stukken te verkoopen. De procureur-gieneraal noemt de chan tage ondenkbaar. Het is echter alles volko men verklaarbaar, meent mr. Muller Mas sis. Koming had dringend geld noodig en nam zijn toevlucht tot de meest krasse verwerpelijke middelen. Uitvoerig beantwoordt pl. he<t gedeelte van de repliek van heit O.M. waarin ge sproken wordt over de „camouflage-brie ven". Tenslotte spreekt mr. Muller Massis ov hef „requisitoir", dat mr. Kokosky heeft ge houden tegen Onnes bij zijn verdediging van Koning. Met klem drinkt pl. ten slotte op vrij spraak van O nes aan. Nadat nog eenige vragien aan verd. On nes zijn gesteld', sohorst de presidient de be handeling tot morgen.ochtend. Dan zal mr. Kappeyne gelegmheid krijgen voor repliek. Vervolgens zal dan de zaak tegen Koning worden afgehandeld. De veertigurige arbeidsweek De regeering heeft ingevolge haar toezeg ging aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota inzake de ontwerp-verdragen be treffende: le. de verkorting van den arbeidsduur tot veertig uur per week;, 2e. de verkorting van den arbeidsduur in de flessohenfabrieken; 3e. de herziening van het verdrag (Genève 1931) betreffende den "duur van den arbeid in de kolenmijnen, welke ontwerp-verdragen door de internationale arbefdsconferentie in haar negentiende zitting werden aangeno men. De regeering heeft gemeend ter zake van deze ontwerpverdragen geen voorstellen van wet te moeten doen, omdat haar standpunt in dezen bij verschillende gelegenheden dui delijk is gebleken en volstaat daarom met overlegging van de tekst. Brugverbinding van infernafionale befeekenis Belangrijke economische schakel van bef on en ijzer De Noordwestelijke strook van Europa's vasteland is een belangrijk, dicht bevolkt gebied, met vele wederzijdsche aanrakings punten, en met handels- en verkeersbelan- gen, die zeer actief in elkaar ingrijpen. Industrie en nijverheid, land- en tuinbouw en alle takken van bedrijf in de stad en op het platteland, kwamen er tot krachtige ontwikkeling. Een groot en productief achterland is op deze breede kuststrook georiënteerd. Ze is het uiteinde van Europa's continent, en daarom alleen reeds een gebied waar heen veel samendringt, om vandaar over de zeeën contact te onderhouden met de overige wereld. Het Noordelijk uiteinde van deze grensstrook van ons werelddeel, ligt in ons land, is het buitengewoon dicht bevolkte en zeer nijvere Zuid- en Noord- Holland, dat een innig contact heeft met heel Nederland. Niet naar het Noorden in de eerste plaats, maar West- en Zuidwaarts gericht zijn de relaties, die voor handel en bedrijf, in dustrie en nijverheid, levensvoorwaarden zijn. Slechts als onderdeel van een geheel, waarmee het door duizënd levensdraden is verhonden, kan dit gebied met zijn dichte bevolking en met zijn intense, hooge pro ductiviteit, zich handhaven, en zijn beteke nis hebben. En dan niet het laatst als onderdeel van West-Europa's kuststrook, minstens tot en met Parijs. Eeuwen lang heeft deze behoefte zich als in natuurlijke vanzelfsprekende, doen gevoelen. Maar ook eeuwen lang vormden Hollands groote rivieren belemmeringen op de weg naar het Zuiden, niet het minst het uitgestrekte water van het Hollan lsch Diep, vroeger meer dan twee kilometer breed, 'n gevaarlijke en diepe stroom, die op z'n reis ontmoette, wanneer men de meest voor de hand liggende route yolgde. Vanouds werd dan ook gezorgd, dat een soort veerdienst, die toen heusch niet om het kwartier voer, verbinding bracht tusschen de beide oevers, de grenzen van gebieden die elkaar noodig hadden, elkaar niet konden missen. (Bij gelegenheid van de opening der nieuwe brug over dit breede water, hopen we op de geschiedenis van deze veerverbinding in de loop der eeuwen, nog wel nader terug te liomen). Het diepe water, dat zoo onwelkom scheiding bracht, moest worden getrotseerd, de belangen yer weg van Noord en Zuid eischten dat. En waar een wil is, is een weg, ook over dergelijke hindernissen heen. Het contact was er, de eeuwen door. De stad Dordrecht maakte zich hiervoor zeer verdienstelijk. Zij vatte de taak aan, die zij had als dichtstbijgelegen, en zorgde voor goede, aan de eischen van de toen malige tijd beantwoordende toegangswegen tot de aanlegplaatsen van de vaartuigen, welke de verbinding tot stand brachten over dit woelige water. Dat was in den tijd, toen een stad meer nog op zichzelf stond, een meer souverein gebiedje vormde, in net groote geheel. Steeds klemmender behoefte aan een brug Later werd dit anders door de algemeen toenemende centralisatie. En dat was noo dig. De tijden veranderden, stelden andere eischen aan een verbinding als deze, het verkeer groeide snel, handel en industrie namen andere vormen aan, kregen grootere afmetingen, en breidden hun invloedssfeer bovendien uit Bruggen werden zóó noodig, dat ze niet langer ontbeerd konden worden, ook al was dn veerverbinding algeheel van karakter veranderd, en had het bescheiden primi tieve schuitje, langs de weg van vele ge daantewisselingen, tenslotte plaats gemaakt voor enorme, moderne, snelle stoomponten, die met groote scheppen het steeds maar Het groeide met het jaar, met de dag tenslotte, het contact tusschen Noord en Zuid van Europa's Noord-Westelijke kuststrook, en het was steeds minder toelaatbaar, dat het Hollandsch Diep oponthoud en belemmering zou be- teekenen. De scheiding werd overwonnen, steeds beter, en zal nu weldra geheel zijn wegge nomen, nu de techniek gelegenheid heeft gekregen, in een paar jaar een band van beton en ijzer tusschen de oevers te span nen. waardoor bet Hollandsch Diep niet meer verhindert, om van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, om vanuit het geb'.eï, Waar het hart klopt van Neerlands willen van onze vele mooie Bonbondoozen: een echt Sinterklaas - cadeau En dan zijn er nog onze verrukke lijke chocoladeletterseen Griep-epidemie te Nijverdal De helit der bevolking ziek De griep heerscht momenteel heel erg in N ij v e r d a 1. Wel 50 procent van de be volking is aan deze ziekte lijdende. Alleen op de spinnerij zijn ruim 200 arbeiders ziek. De plaatselijke dokters worden geassisteerd door doktoren van buiten. Ook in de buurtschappen zijn vele zieken. Bij het Gemeentelijk Bureau voor Maat- schappelijken Steun te Amsterdam heeft een onbekende een bedrag van 1000 gestort wegens ten onrechte genoten onder steuning. en kunnen, direct en met minimum tijd verlies, langs snelle wegen, Antwerpen te bereiken, en Brussel en Parijs, en de landen en streken, waarvan deze steden de raak punten zijn, de plaatsen waar contact, kan worden teweeggebracht, waar kan worden ingeschakeld. Het Diep is overbrugd, de wegen uit Noord en Zuid, die zich naar elkaar spoeden, ze zijn uitgeschoven over net water en hebben, elkaar bereikt. Esn schakel is gesmeed, die de keten van velerlei internationale belangen nauwer heeft verbonden. Er is reden voor, dat Hare Majesteit de Koningin Zelve op 12 Dec. a.s. het lint komt doorknippen, ter ingebruikname van de nieuwe brug. Een lint slechts, meer is de scheiding niet meer, bekeken vanuit de gezichtshoek der verkeersmogelijkheid. Feestbetoon En er is reden, feest te vieren, zooals de plannen zijn. Dordt en Breda maakten de voorbereidselen daartoe op groote schaal. En heel Nederland zal meedoen. Groote sterritten der vier verkeersbonden (3000 a 4000 deelnemers alleen reeds voor die der A.N.W.B.) .zullen uit alle oorden de men- schen bij de brug doen samenstroomen, wanneer ze voor het eerst als yerkeersbrug wordt ingeschakeld. Breda blijft dan een paar dagen, en Dordt gaat een heele week feestvieren, 'n Ver keerstentoonstelling zal in de Merwestad worden gehouden zooals maar zelden is vertoond, er komt een groote verkeers- optocht, feesten zijn er, fleur en vertier, opgewektheid en vreugdebetoon, 'n legor- en vlootdag, mariniers zullen in plaats van door de Maasstad, door de Merwestad trek ken met hun vroolijke pijpermuziek en dreunende modelpas, oud en jong doet mee, de stad wordt versierd, de winkels hebben een uitstalwedstrijd, kortom Dordt, dichtstbijgelegen bij de nieuwe brug, voelt zich verplicht, het historisch moment van de tweede overspanning van het Hollandsch Diep, de eerste roi.r gewoon verkeer, een opvallende plaats in het gebeuren van alle dag te be zorgen. Het verwacht dat men mee zal doen van wijd en zijd, en naar Dordt zal komen, dag, een paar dagen, om de brug te komen zien, en om mee z'n vreugie te uiten over het gereedkomen van dit be langrijke onderdeel van Neerlands groot sche bruggenplan, dat van internationale beteekenis is, omdat de keten van het economisch contact in Europa's Noordwes ten hierdooi met een hechte schalm werd versterkt In de dagen die ons nog resten voor de opening van de brug op 12 December nopen wo onze lezers, als voorbereiding op de ingebruikname, nog nader in te lichten over bijzonderheden van dit bouwwerk en over allerlei dat ermee samenhangt ROFFELRIJMEN. NIET. MISVERSTAAN DORDRECHT. 2 Dec. Door de zware druk van het hoog opgestuw de water ln de rivier de Merwde is gisteravond de dijk van de Spiering- polder onder "Werkendam. vlak btf de aanlegplaats van de veerpont naar de Kop van 't Land bezweken. Een groot gat werd tn de dijk ge slagen en met geweldige kracht stroomde het water de polder in. Naar het NaZionale Dagblad Musserts lijfelijk orgaan Dat als nationale blinddoek Heeft en geeft een goed bestaan Is het meer dan simpel toeval Dat eertijds op Werkendam Door de Watervloed de stempel Van de Dietsche splijtzwam kwam. In datzelfde kleine plaatske Zag de man het levenslicht Die zijn kracht op de her-eening Aller Dietsche gouwen richt: Deze man is Mussert! zegt het Nazionale Blinddoekblad, En vervolgt: die openbaring Mag niet worden misgevat! Amper kon ons volk venverken Dit hoog-lyrisch proza-dicht Of de krant, de doodgewone, Komt met bovenstaand bericht. Aanstonds sloeg ik aan het peinzen Of hier volksche zin in zat, Waard „geopenbaard" te worden I71 het Nazionale blad. Is 't niet meer dan simpel toeval Dat opnieuw een watervloed Van de Heimat van dén Leider Der verDietsching spreken doet 't Opgestuwde woeste water Breekt de dijk bij Werkendam En verzwelgt een dier stuk bodem Van de wakkre Dietsche stam; Dreigend wielt het water verder Naar het veer „de Kop van 't Land"I Kroon en bodem! u bedreigen Bruut geweld en onverstand! Neen, dit zeer recente teeken Mag niet worden misverstaan, Anders mocht de Werkendammei Mussert hier zijn slag eens slaan. (Nadmk verboden) LEO LENS Prins Bernhard bezoekt de kunstijsbaan Gisteravond heeft Z.D.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Kunstijsbaan te Amsterdam, waar hij den wedstrijd van de Blue Six tegen het Berlijnsche zestal heeft bijgewoond. Een talrijk publiek had zich bij den ingang van de kunstijsbaan verzameld om den Prins te begroeten. Met den Prins, die met het Wilhelmus werd ontvangen, namen op de eere-tribune plaats de waarnemend secretaris van den Prins, Jhr. Ir. W. Röell, Prof. zu Dohna, de gezantschapsattaché Dr. Feyn en de Duit- sche consul Jung, alsmede de wethouders Rustige en Kropman. Prins Bernhard begaf zich op het ijs, waar de beide teams aan Z.D.H. werdfc» voorgesteld. Alle spelers drukte hij de hand. Het program begon met een Ween- sche wals van Meiitta Brunner, de wereld kampioene kunstrijden van de professionals De Prins heeft de ijshockeymatch met intense belangstelling gevolgd Na afloop van den wedstrijd verklaarde de Prins, dat hij de match met veel ge noegen had gevolgd en dat hij stellig zijn lyje-nk w>" h""halort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5