rvoot artó& vXcruwm j VAN RIJN S {^MOSTERD BILTHO VEN-PLANTWIJCK K&G ,REX" Vervolgens weer 34 toefen breien. 69e toer: 20 bruin, 40 oranje, 20 beige, 20 bruin. Zoo weer 34 toeren breien. 103e toer: 40 beige, 20 oranje, 40 bruin. Dit 34 toeren. 137c toer: 20 bruin, 20 beige, 60 oranje. Wederom 34 toeren. Bij de 107e toei' afkanten en het werkstuk oppersen met een vochtige doek. de temperatuur van ijs is toch steeds enkele graden onder nul, terwijl de ons omringen de lucht en dus ook de voorwerpen om ons heen, een hoogere temperatuur hebben, die WEKELIJKSCHE B IJ LAGE Mondverzorging in vroeger lijd Het Salomonisch woord, dat er niets nieuws is onder de zon, moge op velerlei manier kunnen worden uitgelegd de uit spraak is inderdaad diepzinnig het mees* komt het zeker wel in de gedachten zoo men eens leest over allerlei uitvindingen en bedenksels, die ook reeds vroeger, in een oudere beschavingsperiode der menschheid, in gebruik blijken te zijn geweest. Neem bijvoorbeeld de mondverzorging, waarvan men zou denken, dat zij toch zeker wei uit de laatste paar eeuwen zou stammen. Wist u, dat ook de- oude Romeinen reeds veel zorg besteedden aan het onderhoud van hun gebit? Zij kenden al verschillende spoelmiddelen en maakten tevens gebruik van tandenstokers en tandenborstels. Ook werden er reeds valsche tanden ingezet, hetgeen o.a. moge blijken uit de uitspraak van den oud-Romeinschen dichter: De een heeft zwarte tanden en de ander koopt witte." Inderdaad heeft men in graven uit dien tijd schedels gevonden, waarvan de tanden voorzien waren van gouden kronen en looden vullingen, of waarvan het gebit met uitstkend geconserveerde ivoren kunst tanden bleek aangevuld. Het gebruik van kunsttanden, gemaakt van ivoor of goud, gaat echter terug tot veel vroegere tijden. De oude Egyptenaren waren in deze kunst zelfs heel ver. Zij vervaardig den kunsttanden uit een harde houtsoort, "en maakten deze vervolgens met gouddraad aan de aangrenzende echte tanden vast Het trekken van zieke tanden en kiezen schijnt eveneens reeds van overoude tijden beoefend te zijn geweest. Het werd echter beschouwd als een lastige en gevaarlijke operatie, waartoe men alleen overging, als alle overige middelen hadden gefaald. Intusschen is ook de tandverzorging niet ontkomen aan het lot van zoovele andere takken van wetenschap en kunst; zij ge raakte met het Romeinsche rijk in verval; de opkomst der Germaansche volken sneed de band met heel wat oude ontdekkingen door. Wat eens algemeen bekend was, moest, ook op dit gebied, eeuwen later in West- Europa opnieuw ontdekt, worden. In de Middeleeuwen en daarna had de fabricage van kunsttanden niet veel te be- teekenen, hetgeen wel blijkt uit het feit, dal zelfs hooggeplaatste en vorstelijke personen er geen gebruik van maakten. Zoo had bij voorbeeld Lodewijk de Heilige bij zijn over lijden, 55 jaar oud^ een volkomen tandeloo- 7.en mond. Het trekken van tanden en kiezen werd ook in de Middeleeuwen en daarna veel be oefend talrijke schilderijen van oude Noord-Nederlandsche en Vlaamsche mees- ters illustreeren ons, 'dat het een pijnlijke affaire was! De tandheelkunde droeg, voor onze begrippen, in die tijden een tamelijk primitief karakter en de kwalzalverij bloeide welig ook op dit gebied der medicijnen. Uitvoerige bijzonderheden zijn bekend over de tandheelkundige verzorging van den Zonnekoning Lodewijk XIV, die van deze verzorging geen bijzonder rooskleurig beeld geven. Na 1676 verloor de koning allengs alle tanden en kiezen uit zijn bovenkaak, en die in de onderkaak waren alle „aange stoken." Tengevolge daarvan leed de vorst aan herhaalde spijsverteringsstoomissen. Een afdoend remedie werd niet gevonden. Tegen de kiespijn, die hem vaak kwelde, schreven zijn geneesheeren hem spoelmid delen voor, die zeer scherp en, volgens hun eigen rapporten, niet geheel onschadelijk voor de gezondheid waren. De medische ver zorging van den Roi Soleil berustte bij zijn lijfarts en een chirurgijn; de hof-tandarts werd erbij gehaald, als een tand of kies getrokken moest worden. Dit gebeurde blijk baar niet steeds al te correct want Lodewijk XIV kreeg daarbij een ernstige kwetsuur in de bovenkaak, die hem veel last bezorgde en die nooit heelemaal is genezen. Dat den ko ning ooit kunsttanden zouden zijn ingezet, blijkt uit de uitvoerige medische rapporten omtrent zijn gezondheidstoestand nergens. „De kunsttanden in de 15e18e eeuw waren zóó gebrekkig, dat men ze moest uit doen om te kunnen eten. Men gebruikte ze MOEDERS MOLE MAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! SOESTDIJKERSTRAATWEG 37—39 RUSTHUIS voor Herstellenden, Hulpbehoevenden en lichte Zenuwzieken Mooie ligging. Alle' comfort. Prijzen naar ge.ang der kamersvanaf f 125.p. mnd. TELEFOON 2161 BILTFOVEN P. C. BALK Diploma Ned. Bond v. Ziekenverple- gingen Ned. Vereen, v. Psycli. en Neur. alleen om het gezicht een beteren- vorm te geven." Eerst veel later wordt en dan nog als bijzondere merkwaardigheid gerept van kunsttanden, die zóó degelijk waren, dat men ertnee kon eten. Het trekken en plombeeren van tan den en kiezen geschiedde in de 18e eeuw nog zonder verdooven en was dus een zeer pijnlijke aangelegenheid, zooals ook de zoor. van Lodewijk XV, in Februari 1738, en een van zijn dochers, Mile. Victoire, hebben on dervonden; bovendien waren de tandartsen niet altijd even handig bij de extracties, het geen uit vele publicaties blijkt en ook boven al werd gereleveerd. Keizer Napoleon gebruikte tandenborstels fan gepolijst hout en enorme hoeveelheden tandpasta (getuige zijn rekeningen, die nog bestaan). Zijn „chirurgicn-dentiste" Dubois die 6000 frs. per jaar verdiende, heeft nooit operatief behoeven in te grijpen, daar Napoleon, in tegenstelling met zijn koninklij ke voorgangers op den Franschen troon, niet met zijn tanden sukkelde. Eerst op St. Helena moest hem een verstandskies wor den getrokken. Het was de eerste operatie die hij in zijn leven onderging, en de ont troonde keizer moet er zich niet erg held haftig bij hebben gedragen! Een sprookje voor groofe mensclien Hij was maar een nietig dwergje met kleine kraaloogjes en korte beentjes, doch bekleedde een vooraanstaande positie als hoofdvoorlichter van de boschgeestenvoe- ding. Hij dacht zich dikke rimpels over vitaminen, zijn ruggetje was krom getrok ken van het lezen over calorieën en zijn stemmetje was schor van het aanprijzen van beukenootjes. Ondanks dat alles bleven de boschgeesten ver onder hun gewicht. Daar had je de verschillende boschgeesten- moeders, die klaagden over den weinigen weerstand van naar school gaande kinde ren, het prinsesje, dat maar geen kleur op de wangen wilde krijgen en wat voor den hoofdvoorlichter nog het ergste was ook de koning zelf klaagde over alle moge lijke stoornissen. Zijn lijfartsen hadden hun beste middelen op hem toegepast. Dit alles had den voorlichter minstens vier jaren van zijn geestenleven gekost, maar wat hem vandaag overkomen was zou hem dat leven binnenkort wel geheel doen verliezen. Een koerier was hem komen halen en had hem voor den koning ge bracht. Met voorbijzien van zijn vele, trou we diensten verweet de koning hem woe dend zijn weinige oplettendheid. Zijne Majesteit was eenigen tijd de gast geweest van een bevriende mogendheid. Daar waren alle geesten flink en sterk en alleen maar,omdat 7,e een wonderlijk goedje kenden, dat nota bene nog wel ingevoerd werd uit hot land, waaronder de voorlich ter zelf woonde. Men had het bij speurtoch ten aan de oppervlakte in veel winkels cn alle huizen gevonden. De koning was buiten zichzelf van woede en als hij niet zoo zwak was geweest, had de voorlichter zijn arme geestenhoofd wel vast onder de guillotine kunnen leggen. Nu kreeg de vorst echter flauwte op flauwte en gaf daardoor den angstige» voorlichter gelegenheid om te vluchten. Zijn geestenhersencn werkten als machines; cn, hoewel oud, krom en diepgerimpeld, be sloot hij toch "nog tot een speurtocht aan de oppervlakte. Hij ging er alleen op uit,, gehuld in den bcruchtcn zwarten mantel, die alle geesten onzichtbaar maakt en kwam in een kleine stad, waar hij bij vele menschen naar binnen keek. Nergens kon hij iets bijzondere ontdek ken, tot hij plotseling in een groote, open ruimte terecht kwam. Groote bóllen werden heen en weer gedragen. De hoofdvoorlichter veronderstelde, dat het goud zou zijn. Hij aaide er over met één van zijn lange dunne vingers, maar het voelde heel anders aan dan metaal. Dit zou wel zijn, wat de konmg zocht. Maar waarom had hij dat nooit eerder gezien? Hij luisterde naar een man, die aan een heeleboel menschen, die allemaal anders spraken dan zijn landgenooten, uitlegde hoe die gouden bollen gemaakt werden. Die menschen hadden groote brillen om de bel len te bekijken, ze proefden en kochten er van. En de man vertelde, dat men die bol len uit melk maakte en ze daarna werden vervoerd naar de landen van vreemdspre- konde menschen. En de bevolking uit het land, waaronder de voorlichter gebogen en getogen was? Wel, die liep er langs en zag de bollen ter nauwernood. Alleen zei een enkeling eens: k,Alweer die doodgewone kaas"! En een ander „Ik koop wat beters"! Maar de voor lichter zag hoe die buitenlanders in hun vuistje lachten, want geesten hooren en zien veel meer dan gewone menschen. Zooveel voedingswaarde voor zoo weinig geld! dacht de voorlichter; en omdat hij een verstandige boschgeest was, nam hij zoo veel bollen als hij dragen kon mee naar zijn onderaardsche rijk. De koning narn hem natuurlijk dadelijk weer in genade aan; voortaan kwamen er geen klachten meer binnen, werd de kleine prinses levens lustig en iedereen was kerngezond. En de hoofdvoorlichter kreeg na zijn dood een standbeeld omdat het maar heel weinig voorkomt dat boschgeesten verstandiger zijn dan menschen Een modern kussen gemaakt van Extrema Benoodigd: 100 gram Extrema bruin 1027: 50 gram Extrema beige 1029; 25 gram Ex trema, oranje 1016, van de N. V. Artsilk, Breda. Breinaalden no. 3. Opzetten: 100 steken met bruin. 34 toeren mossteek, d.i. 1 recht, 1 averecht, versprin gen; 35e toer: 40 bruin, 40 beige en 20 bruin. Het bruin wordt steeds in mossteek ge breid en het beige en oranje heen recht en terug averecht. .Koude smaak van levensmiddelen arieert van 15—20 gr.; 's zomers tenminste. Maar hoe komt het, dat een pepermuntje zulk een verkoelende werking heeft? De temperatuur van het pepermuntje ls toch even hoog als die van een flikje, dat eenigen tijd in de kamer gelegen heeft. En waarom smaakt de crème van een bonbon vaak kouder dan de omringende chocolade? Het ls iedereen bekend, dat waaneer een warm en een koud voorwerp met elkaar in contact komen, dan het warme voorwerp afkoelt en het koude wanner wordt. Dit gaat zoo door, totdat de temperatuur vaq beide voorwerpen gelijk is geworden. I De wetten, welke deze warmte-overgang bepalen, zijn de volgende: De hoeveelheid I warmte welke noodig is om 1 gram van een stof 1 graad in temperatuur te doen stijgen, is voor een bepaalde stof constant en wordt de soortgelijke warmte genoemd. De hoeveelheid warmte wordt gemeten in I ealoriën. Een calorie is de warmte, welke noodig is om 1 gram water, 1 graad in tem- Ij peratuur te verhoogen. De soortgelijke warmte van water is plus 1 (calorie). Wanneer we nu een slok water in onzen mond nemen, dan zal dit water, waarvan de temperatuur ongeveer 18 gr. zal bedra- gei\ in temperatuur stijgen; daar de tem peratuur van onzen mond aanmerkelijk hoo ger ligt (35 gr.). Deze zal daardoor dalen Ons wekelijksck KNIPPATROON Nr. 752: Japon, bestaande uit twee mate rialen. Bovenstuk en mouwen zijn van kant aardige!, de japon kan naar verkiezing zijde of wollen stof gemaakt word Benoodigd materiaal: 2.75 meter van de en 1.25 meter kant. Strikt genomen behoort de gewaarwording van koude niet thuis hij de smaak, zoo lezen wij in „Voeding en Hygiëne", maar daar van smaak als enkelvoudig begrip nu eenmaal geen sprake is, doch hij integen deel gevormd wordt uit een complex van gewaarwordingen, waarvan één prikkel, n.l. die van de smaakzenuw, slechts een onder geschikte rol speelt, zoo is het niet te ver wonderen, dat de afkoeling, die bij het nut tigen van sommige stoffen geconstateerd wordt, wordt vastgeknoopt aan de smaak die deze stoffen schijnen te bezitten. Deze koude smaak komt veel meer voor dan men oppervlakkig denkt. Ja zeker, ieder weet en heeft dit toch wel meermalen kunnen constateeren, dat ijs koud „smaakt" maar dat vindt iedereen logisch^ inuners Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard étaleert de N.V. Bijenkorf te Rotterdam moderne crêpe-stoffen, waarin details uit de wapens van het prinselijk paar als versieringsmoti even zijn aangewend. De gedachte is origineel en het effect zeer aardig! BRUINE KRACHTSOEP: In boter fruit men een fijn gesneden ui, een pitje knoflook des- gewenscht, een laurierblad, een theelepel tijm. een lepel tomatenpurée. Hierbij -voegt men het kookwater van bruine boonen, een paar geschilde en in stukjes gesneden aard appels. Om de soep krachtiger te maken kan men ook een mergpijpje meekoken, of een stukje spek. Na een half uurtje voegt men de overgehouden bruine boonen toe en laat alles nog een poosje koken. Deze kan men gaar koken in de hooimand. SELDERIJ-RIJST: Men bakt in olie of in vet het in stukjes gesneden en gezouten varkensvleesch lichtbruin. Voeg er dan een flinke gesnipperde ui aan toe, in stukjes ge sneden knolselderij, een lepel tomatenpurée en de gewasschen rijst, benevens wat zout. Voeg er telkens wat water bij, zoodat de rijst niet aanbrandt en niet te nat wordt, en zorg dat zoo de rijst en de knolselderij gaar wor den. Visch moet versch zijn Bestel ze dan bij: JANSEN Keizerstraat 26 Telefoon 56175 dikke plakken. Wentel deze in beslag en braad ze in heete olie of boter aan beide kanten goudbruin. Men dient ze op met ka neel en suiker. GEMBERVLA: Driekwart Liter melk, 30 gr. maïzena, 1 eierdooier, 50 gram suiker, 100 gram gember. De melk aan de kook brengen, de mai.cena met de eierdooier, de suiker en een weinig van de teruggehouden melk tot eén gladde massa roeren, deze steeds roerende bij de kokende melk voegen en de vla drie minu ten laten doorkoken. Daarna roert men er de in kleine stukjes gesneden gember en le gemberstroop aan toe. KAASLAPJES: Tenslotte laten wij hieron der nog volgen e ensecept voor. gebakken kaaslapjes, waarbij wij willen opmerken,, dat de kaas daarvoor jong, doch niet "at te zacht moet zijn, en dat het paneerpapje. on geveer de dikte moet hebben van een beig net-beslag. De boter, waarin men'ze bakt, moet goed bruin zijn, en de kaaslapjes mo^ ten zoo warm mogelijk op tafel worden ge bracht. Men kan ze gebruiken als voorge recht, met geroosterd brood of kleine be schuitjes, dan wel met groenten en aardap pelen, waarbij we dan een bruine boterjus geven. Benoodigd: 500 gram (1 pond) jonge kaas_ 1 kopje bloem en 1 kopje water, pa neermeel, 100 gram (1 ons) boter. Snijd de kaas in plakken van tot 1 cM. dikte. Meng de bloem met het water tot een papje, wentel de plakken kaas hierdoorheen en daarna door paneermeel. Bak de gepa neerde plakken In goed warme hQter aan beide kaarten vlug bruin en doe ze op een warme schotel. Dien ze zoo vlug mogelijk op. .'e krijgen de gewaardording van koude in onzen mond. De tweede oorzaak van het ontstaan van een gevoel van koude kan de zgn. oplos- warmte zijn. Wanneer we een stof oplossen in water, dan treedt er een warmte-effect op. De oplossing wordt warmer of kouder, al naar gelang de aard van de stof. In ne meeste gevallen merkt men van dit warmte- effect niets, daar het zeer gering is. In enkele gevallen daarentegen kan deze op loswarmte vrij groot worden. Een voorbeeld hiervan is het kaliumnitraat. Wanneei deze stof droog in den mond nemen, dan lost zij op in het water, dat met ons speek sel in den mond aanwezig is. Met dit op lossen gaat een merkbare warm te-onttrek king gepaard, die we constateeren aan het optreden van koude. De derde factor is de smeltwarmte. Wan neer we vet op de temperatuur brengen, waarop het zal smelten, voor cocosvet is dit 32 gr., dan blijkt het, dat ook voor den iqveiv gang vast vet van 32 gr. tot gesmolten van 32 gr. warmte noodig is, welke aan omgeving onttrokken wordt. Men heeft hiervan gebruik gemaakt door het maken van koude chocolade en koude koekjes. Deze bevatten grootere hoeveel heden cocosvet, welke het genoemde effect doen ontstaan. De koude van-ijs wordt nu door twee din gen veroorzaakt. Eerst moet het ijs smelten, waarvoor warmte noodig is en vervolgens moet het op hoogere temperatuur gebracht. Nu is de smeltwarmte steeds veel grooter dan de warmte, die noodig is om het ge smolten product op hooger temperatuur te brengen. De smeltwarmte van ijs is name lijk ruim tweemaal zoo groot als de warm te. welke voor de verdere temperatuursver- hooging noodig is, het koudegevoel wordt dan ook practïsch door de smeltwarmte ver oorzaakt. Volledigheidshalve wordt de vierde factor nog de verdampingswarmte genoemd. Even als warmte noodig is voor den overgang van vast naar vloeibaar (smeltwarmte) is er warmte noodig voor den overgang van vloeibaar naar dampvormig. Dit is de ver- Dit patroon is te verkrijgen in maat 4'5, bovenwijdte 102 c.M. taillewijdte S6 c.M, en heupwijdte 110 cM Door het al of niet i knippen van naden maakt men het patroon passend voor eigen figuur. Prijs van dit i troon is 30 ct. per stuk. Nr. 758: aardige, eenvoudige rok van eb fen wollen stof. De banen met de zakjes verleenen de rok iets aparts. Benoodigd ma teriaal: 2 maal de hoogte van 120 c.M. Dit patroon is te verkrijgen in maat 44: boven- wijdte 102 c.M., taillewijdtc S6 c.M., heup- wijdte 110 cM. Door het al of niet aanknip pen van. naden maakt men dit patroon pas send voor eigen figuur. Prps van dit pa troon is 30 ct. per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de af- deeling Knippatronen van de Uitgevers Mij. „De Mijlpaal', Singel 91 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan t den voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. dampingswarmte. Het bekendste voorbeeld; hiervan is eau de cologne. De alcohol hier uit verdampt vrij snel; de voor deze \or-l damping benoodigde warmte wordt ook weer aan de omgeving onttrokken en do plaats waar we de eau de cologne op had-'en gebracht, koelt merkbaar af. Hoe snei'er een vloeistof verdampt, des te sneller is ook de warmte-onttrekking en des te minder gelegenheid heeft ons lichaam om de ver dwenen warmte weer aan te vullen, met als gevolg, dat snel verdampende stoffen als alcohol en aether koud aanvoelen, maar water, dat toch zeer zeker ook verdampt, al gaat dit veel langzamer, niet. "RIli GRASKAAS EDAMMER KAAS met het Klaverblaadje ln vol nieuw graiiulvel. Worden uitsluitend bereid ln de beste polders van NOORD-HOLLAND Vraag Uw vrinkeller I FIRMA W. VAN OOSTKUIZEN (N.-HOLL.) m Gevestigd sinds 1898 na Breidt Uw klantenkring uit Adverteert in Voor OnzeVrouwen ÜW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE maar allebei van N.V. Kanis Gunnlnk, Importeurs, Kampen ZOETE MOST (ALCOHOLVRIJ) HEERLIJK VERFRISSCHEND VERSTERKEND Vink's Conservenfabrieken N.V. (Afd. Mosterij) Hien-Dodewaard (Bet.) ST00MWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 ROTTERDAM FIJNGOED, onze SPECIALITEITI HOOFDKANTOOR LEEUWARDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10