LUX TOILET ZEEP DINSDAG DECEMBER 1936 DERDE BLAD PAG. 9 CRISISPOLITIEK NA 26 SEPTEMBER Een belangrijke beschouwing in De Nederlandsche Mercuur Achter sluizen en dammen is het dood water In het 26 November verschenen van „De Nederlandsche Mercu het officieel weekblad van de Kamers Koophandel en Fabrieken, komt een belang rijk artikel voor van de hand van den heer J. Wilschut, vooraanstaand koopman antirevolutionaire huize, te Rotterdam, lid ;van de K. v. K., aldaar. De schrijver betoogt daarin, dat Neder land thans na de devaluatie op een twee sprong staat. „Nü is er de mogelijkheid terug te keeren tot het historisch uitgangspunt der crisis maatregelen". Indien nü niet radicaal en principieel •wordt teruggegrepen naar den eisch van eer natuurlijk verband van ons Neder- landsch prijspeil met het internationale ni veau, dan zal wellicht een zoo gunstige ge legenheid in jaren niet terugkeeren. Een gedeeltelijke aanpassing werd in de jaren 1931/1936 door „beheerschte deflatie" bereikt, thans aangevuld door de depreciatie (van den gulden, en bovendien gestelind door J- t v-ij krachtig herstel der prijzen op de wereldmarkt. Indien thans niet herstel van bedrijfs- .vryheid en van bedrijfsverantwoordelijkheid mogelijk is, wanneer zal die mogelijkheid dan komen? Dit herstel van het natuurlijk verband van nationaal en internationaal prijspeil is vooral een noodzaak met het oog op de werkloos heid, dat benauwende probleem. Bij het on natuurlijk omhoog-stuwen van de kosten van levensonderhoud door steunmaatregelen en contingenteeringen zijn de export-industrie, en de scheepvaart en de havenbedrijven de lijdende partijen. Herstel van rentabiliteit dezer (in ruimen zin) exportbedrijven is noodzakelijke voorwaarde voor vermindering der werkloosheid. Immers men kan wel uit de hoogte neerzien op lage prijzen in andere landen, maar dit zijn dan toch maar de lan den, waarheen wij willen exporteeren en waarmede wij moeten concurreeren. Ons erkloosheidsprobleem hangt in insta ne t i te hooge kosten van levensonder houd. Daarom ben ik diep overtuigd van de absolute noodzaak, deze kosten hun natuur lijk peil te laten vinden. Wanneer hier te lande b.v. de margarine .'(deze vetvoorziening voor het gros der be volking) wordt belast met ca. 50 cent per K.G., d.i. meer dan 100 der waarde, dan worden de kosten van levensonderhoud hier onnatuurlijk omhoog gestuwd. Niet anders is het met de prijssregeling voor VITA-tarwe, cn de monopolieheffingen op granen in hun invloed op den prijs van het brood, één der voornaamste uitgaafpos ten van het arbeidersgezin. Hetzelfde geldt van de contingenteeringen, waardoor wij voor vele artikelen aan be- Ipaalde landen hoogere prijzen betalen, dan waarvoor diezelfde goederen in andere Tan den gekocht zoud ?n kunnen worden, een voudig omdat in de basisjaren de eerstbe doelde landen wèl concurreerendwaren. Daardoor worden de kosten van levenson derhoud hoog gehouden, en op dit hooge niveau beroepen zich dan weer de om be scherming vragende agrariërs en industriee- len. Een vicieuse cirkel inderdaad! De doorbreking van dezen cirkel is nu mogelijk geworden door de aanpassing onzer valuta, mits deze doorbreking ook het uit- gesproken doel der economische politiek is. Als de depreciatie van den gulden met 20% een prijsverhooging der granen met 25% beteekent, zouden ook de monopoliehef- fingen in gelijke mate moeten worden ver laagd. Als door deze depreciatie de opbrengst Van de naar Engeland verkochte boter be langrijk stijgt (en dus het op de binnenland- sche consumenten te verhalen verlies daalt), zouden de boterp, ijzen hier moeten verlaagd worden in gelijke mate, en de margarine pro rata, waarmede de consumptie zou wor den gestimuleerd. Gebeurt dit niet, dan ontstaan er in het binnenland nieuwe spanningen. Ik denk b.v. aan de pluimvee-houders, die thans hoogere prijzen voor de granen moeten betalen, maar den prijs der eieren niet mogen verhoogen. Het gevaar.dreigt, dat deze verhooging wordt toegestaan (en daarmede de consumptie weer wordt belemmerd) inplaats van door sterke vermindering der monopolieheffingen onver anderde prijshandhaving mogelijk te maken. Niet zonder zorg lees ik in de avondbladen van 9 November, dat de Regeering aan de centrale landbouworganisaties het volgende geschreven heeft: „Uit de na het verlaten van den gouden „standaard genomen besluiten blijkt, dat „het niet in de bedoeling van de Regee- „ring ligt de landbouwcrisismaatregelen „te liquideeren. Wel zal zeer ernstig wor- „den nagegaan, of aanleiding bestaat tot „eenige reorganisatie, die dan natuurlijk „vereenvoudiging zal beoogen". Wie deze mededeelang leest in verband mèt hét rapport der Commissiervan Loon-, moet inderdaad vreezen, dat de Regeering voorgoed het historisch uitgangspunt der sismaatregelen heeft verlaten, en mede- evolueert naar de gedachte van het onder Qverheids-controle en Overheids-sanctie blij vend vaststellen van minimum opbrengstprij- z^n voor de bodemproductie, maar daarmede ook naar een blijvende fixeering van een opgeschroefd niveau der kosten van levensonderhoud. Wat wil de Regeering? Zoo snel mogelijk de sluizen openen tus- schen nationaal en internationaal prijspeil? Thans is het de tijd. Wil zij de sluizen dichthouden? Achter sluizen en dammen is het dood water. NAVORDERING VAN OMZETBELASTING Bij opzettelijke belastingont duiking negenvoudige verhooging Verzachtende omstandigheden. Op de schriftelijke vragen van den heer Westerman betreffende het navorderen van omzetbelasting heeft de Minister van Fi nanciën medegedeeld, dat de negenvoudige verhooging van omzetbelasting slechts kan worden opgelegd in gevallen varieerende tusschen aanmerkelijke nalatigheid of slordigheid en opzettelijke belasting-ont duiking. Er bestaat slechts dan aanleiding de verhooging achterwege te laten, in dien vaststaat dat de belastingplich tige geheel te goeder trouw eenig ver zuim heeft begaan of eenige onjuist heid in zijn gegevens heeft vermeld. Het is den minister niet bekend, dat er inspecties zijn, waar de hierboven genoemde maatstaven, worden ter zijde gesteld. Voorts deelt de .minister mede, dat hij in Mei j.l. de aan de inspecteurs gegeven aanwijzingen nopens het veelvoud der op te leggen verhooging in dien zin heeft ge wijzigd, dat thans in gevallen, waarin geen dwaling of verschoonbaar verzuim, doch enkel achteloosheid aanwezig is, zonder dat zich daarbij verzachtende of verzwa rende omstandigheden voordoen, slechts een enkelvoudige verhooging behoort te worden opgelegd. Bij die wijziging is tevens bepaald, dat in gevallen, waarin de navordering be trekking heeft op een tijdvak van twaalf maanden of langer, en in die, waarin de inspecteur de enkelvoudige verhooging, met het oog op de financieele draagkracht van den belastingplichtige, te zwaar acht, een geringer verhooging kan worden op gelegd. Huize „De Laak", het woonhuis van dr. Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard in een Philips Ie Eindhoven, prijkte ter gelegen- heid van het bezoek van H.K.H. Prinse schitterende feestverlichting. Het mengverbod voor benzine Een menggebod voor benzol. De minister van financien beeft bepaald: 1. ter uitvoering van art. 2 bis, der wet tot tijdelijke heffing van een bijzonder in voerrecht op benzine wordt met ingang van 1 Febr. 1937 voor de aldaar verboden vérmenging met benzine mede aangewezen benzol, waaronder, ook voor de toepassing van dé verdöre voorschriften dezer be schikking, tevens worden begrepen andere benzolkoolwaterstoffen en alle in hoofdzaak uit benzolkoolwaterstoffen bestaande, met of zonder bewerking of vermenging als mo torbrandstof geschikte vloeistoffen. 2. mede met ingang van 1 Februari 1937 en zulks zoowel wat het in het vrije ver keer brengen, als het ten uitvoer aanbie den, het vervoeren en het in voorraad heb ben betreft, zal alle benzol per kilogram ten minste 20 miligrarn furfurol benevens 10 gram aethylecndichloride, terpentijy of lijnolie moeten bevatten en zullen deze herkenningsmiddelen of bestanddeelen wel ke daarvan afkomstig zijn, zich niet in ben zine mogen bevinden. 3. het onder 1 genoemde mengverbod en het onder 2 voor benzol ingestelde meng gebod gelden niet voor benzine en benzol welke met vergunning van een inspecteur der invoerrechten en eccijnzen met elkan der werden vermengd. Voorts gelden nog een aantal uitzonde ringen ten aanzien van het onder 2 be- Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN mandeur ln de Orde van n Ommeren Jr te Wan- re-medallle, verbonden ije-Naesau, is toegekend tevorderd is tot co nje-Nassau. Phs gouden i de Orde i J. S. J. Koei Dec. 1918. zooals dit is gewijzigd bU K.B. van 28 Oct. 1919. In zilver, is toegekend aan L. A. Springer, tuinarchitect te Haarlem. den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondh. 2e klasse, do heer K. E. H. P. Neering, arts. HOOGE RAAD VAN ARBEID Eervol ontslag Is verleend aan den heer F. van de Walle te Amsterdam als lid van den Hoogen Rnad van Arbeid. Benoemd zijn tot lid en pl.v.v. lid van dien Raad de heeren C. van der Lende en H Llndenian, belden te Amsterdam °lliv Izennissen met een welkom feestgeschenk Geef de sierlijke feeslverpakking van Lux Toilet Zeep met waardevolle inhoudl 4 stukken toiletzeep van erkende kwaliteit voor slechts 50 ets. en dan nog een keurig shantung zak doekje er bij cadeaul Maak een lijst van de kennissen, die U hiermede wilt verrassen. LTS 105-0161H - - HELDHAFTIG TREIN PERSONEEL GEHULDIGD De machinisten van de trein, die bij Zwolle verongelukte, geëerd Bijeenkomst te Groningen Men zal zich herinneren, dat in den avond van den eersten October van dit jaar de sneltrein naar Groningen dicht bij Zwolle in botsing kwam met een groote vracht wagen, die een onbewaakten overweg pas seerde, juist op het moment dat de trein het kruispunt bereikte. De vrachtwagen was geladen met cylin ders buta-gas, dat als gevolg van de bot sing ontplofte, tenvijl vrachtwagen, locomo tief en tender binnen enkele seconden in vlammen waren gehuld. Het locomotiefpersoneel verloor zijn te genwoordigheid van geest niet en ofschoon de kleeren van de beide machinisten reeds vlam hadden gevat en de geheele locomo tief één vlammenzee geleek, zetten zij de remmen aan, brachten den langen trein tot stilstand en sprongen toen eerst van de machine, als brandende fakkels Met vree- selijke brandwonden werden zij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Een hunner verkeerde langen tijd in levensgevaar, doch gelukkig konden beiden in het midden van November het ziekenhuis als hersteld ver laten. Het waren de hoofdmachinist Huisman en de leerling-machinist van Dijken, beiden uit Groningen, die door hun heldhaftig optre den en trouw plichtsbesef wellicht 'n groote treinramp hadden voorkomen. De directie van de Ned. Spoorwegen ken de den hoofdmachinist reeds eerder een eervolle vermelding toe. Echter ook de rei zigers, die in den bewusten trein hadden gezeten, wenschten aan hun gevoelen van bewondering en dankbaarheid uiting te geven. Er vormde zich een comité onder leiding van jhr. mr. dr. D. R. do Marees van Swinderen te Groningen. Gistermiddag kwamen vele reizigers en andere belangstellenden in de tweede klas wachtkamer van het hoofdstation to Gro ningen bijeen om de beide machinisten die vergezeld waren van hun vrouwen, en andere familieleden, te huldigen. Helden van de spoorbaan Het woord werd gevoerd door jhr. de Ma- rees van Swinderen. Spr. uitte zijn bewon dering voor de houding van het treinper soneel na het ongeluk, doch hoe lofwaardig die ook was, „helden van de spoorbaan", aldus spr., zijn toch zij geweest, die op machine stonden en eerst dachten aan dp veiligheid en het leven van de reizigers, alvorens aan eigen lijfsbehoud te denken. Namens de vele treinreizigers overhan digde spr. beide machinisten als blijk van groote bewondering cn dankbaarheid een gouden horloge met inscriptie en een gou den ketting, benevens een oorkonde. Zoowel de heer Huisman als zijn collega van Dijken dankten voor de hulde, die de reizigers hun hadden gebracht. Overtreding Luchtbeschermingswet Predikant vrijgesproken. De predikant der Ned. Herv. gemeente te R e n e s s e, W. J. K., is wegens over treding van de luchtbeschermingswet door de Middelburgsche rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 25, subs. 30 dagen. Het Haagsche Gerechtshof heeft dit von nis gisteren vernietigd en sprak den ver dachte vrij. De fraude bij den B.V.L. De straf verhoogd. Het gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen Jhr. J. A. I. H. G., wonende te Maastricht, die zich in het tijdvak van 1927 tot 1936 te Maastricht heeft schuldig gemaakt aan verduistering van f 24.672, welk bedrag toebehoorde aan den B.V.L. Bovendien heeft hij zich meermalen schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrifte. De Maastrichtsche rechtbank had hem tot een jaar en vier maanden gevan genisstraf veroordeeld. Het Bossche hof veroordeelde hem tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van het geheele voor arrest. Wielrijdster door auto aangereden Slechte wegverlichting de oorzaak. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur heeft in de Middelwijkstraat, tegenover de zuivel fabriek „de Soester" te Soest, een ernstig ongeluk plaats gehad, waartoe voor een groot deel de ter plaatse slechte verlich ting het hare heeft bijgedragen. Mevr. S. uit Eemnes, stond met haar rijwiel op den straatwpg, toen uit de rich ting Baarn een personenauto van een taxi-onderneming uit Soest, bestuurd door den heer Chr. H. naderde. Mevr. S. stond achter een brandend middenlicht en werd eerst toen de auto haar genaderd, was door den bestuurder bemerkt. H. gaf signalen, waarop Mevr. S. op haar rijwiel stapte en ervolgens wegreed, waarbij zij blijkbaar de macht over haar' stuur niet heeft kun nen houdend Zij slingerde langs den weg en werd door de auto aangereden. De vrouw sloeg tegen den grond, en kreeg het rijwiel op zich. Zij bleef gewond liggen. Met een diepe wonde aan het achter hoofd en schaafwonden is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Eemnes vervoerd. Invalide verdwenen Sedert een paar dagen is een invalide man te Amsterdam, die in een wagentje rijdt, verdwenen. Hij heeft zijn woning ver laten, zeggende dat hij een poosje ging om rijden. Hij is echter niet weer gekeerd. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Inbraken te Ottoland Aanzienlijke bedragen vermist In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de pastorie van Ds. J. W. Dragt, predi kant der Geref. Kerk te Ottoland inge broken door middel van openschuiving van een raam. De dief of dieven hebben op hun gemak in de huiskamer hun boterham ge nuttigd. In denzelfden nacht is ook ingebroken in de woning van den heer C. Vink, hoofd van de Chr. landbouwschool. Vrij aanzienlijke bedragen zijn ontvreemd bij beide inbraken, hoogst waarschijnlijk gepleegd door dezelfde personen. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. K. v. Velsen en A. M. v. Mansum, wonende te Hilversum, zal op Woensdag 2 December a.s. den dag herdenken, waarop zij zestig jaar geleden in het huwelijk traden. WOENSDAG 2 DECEMBER HILVERSUM I 1875 M. N.C.R.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds S. v. Dijken, Geref. predikant te Nijkerk. 11.0012.00 Sopraan en piano. 12.15 Gram.pl. 12.30 Stichtsch Salonorkest, en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 3.003.45 Orgel spel. 4.Ü0 Vioolrecital. 5.00 Voor de kin deren. 6.00 I^ndbouwpraatje 6.30 Onder wijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing over weldadig heidspostzegels. 7.25 Gram.pl. 7.30 Lezing over de wereldgebedsweek. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Da meskoor en Gram.pl. 9.00 Wedstrijd „De gevallen gulden". 9.30 „De Vedelaars". Om 9.55 Berichten ANP en om 10.15 Schaakcursus). 11.0011.30 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Maandrevue (op gr.pl.) en lezing over opvoeding tot gemeenschapszin. 11.30 „De vrouw van den werklooze in gezin en maatschappij. 12.00 Gram.pl. 12.45 Orgelspel. 1.15—1.45 Gram.pl. 2.00 „Melody Circle". 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „25 jaren vacantie-kinderfeest". 5.45 „De Flierefluiters" en zang. 6.30 RVU. „Nood lot en vrije wil". 7.15 Zang, hierna gr.pl. 7.40 „Problemen der democratie", cause rie. 8.00 SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Or) est en zang. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gr.pl. 10.10 Orgelspel. 11.30 De Ramfrlers. 11.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.30 12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 BBC 0:kes\ m.m.v. sopraan. 1.202.20 Orkest. ?.10 Fanfare-orkest. 3.50 Piano recital. 4.20 Vesper. 7.00 Orgelspel. 7.20 Vioolrecital. 7.50 Band. 8.35 BBC-Sym- phonie-orkest, koor en solisten. 9.40 Ver volg concert. 10.40 Harp Kwintet. 11.05 Pianorecital. 11.35 Band. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest. 2.50 Orkestconcert. 5.50 Kamerorkest. 8.25 Zang en viool. KEULEN 456 M. 5.50 Omroepkleinorkest. 7.50 Kamerorkest 11.20 NS-Orkest. 12.35 Symphonie-orkest. 1.35 Ge var. program ma. 3.50 Rurhland-orkest. 5.20 Kamermu ziek. 6.05 Omroeporkest. 7.35 Gemeen schapsuitzending HJ en Weermacht. 8.05 Populair concert. 8.20 Chopin-concert. 8.50 Populair concert. 9.5011.20 Klein- BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 6.35 Piano duetten. 7.20 Violarecital. 8.20 Omroepor kest. 9.35 Symphonie-orkest. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 6.35 Salonorkest. 3.20 Symphonie- orkest. 9.20 Omroeorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Trio concert. 8.35 Blaasconcert. 9.50 Het Lutz- kwartet. De onbewaakte overweg Op den onbewaakten overweg bij S i d_- deburen is gisteren een vrachtauto door een passeerenden trein gegrepen, waarbij de bestuurder van de auto er be trekkelijk goed is afgekomen. De met karton beladen vrachtauto van de Gebr. van de Baan, uit Delfzijl werd op dit punt gegrepen door den trein, die om half tien uit Delfzijl naar Groningen was vertrokken. De wagen werd een 25-tal meters meegesleurd, waarbij het vehikel totaal werd vernield. De bestuurder van de auto, van de B., bekwam een lichte hoofd wonde en is, na verbonden te zijn, naar Delfzijl vervoerd. Hoe het ongeluk is ont staan, heft men nog niet kunnen consta- teeren. Het uitzicht is ter plaatse goed. De trein had een kwartier oponthoud. ALELEIflNs/ VERriAALl: UIT 4-iET^C OLl*ANDSCHE yfsSCHERSlEVEN i 6 t ^^G.van TEIJLINGEN (19 Slapen? Maak het! bromde Flip, Even later loeide hij: Muis! Heerke schoot in een lach: Wat een kabaal. 't Is bepaald een rat, zei Piet, die bij de koksrol stond met Jochem, Hannes en Manus. Acht pezige armen sjorden de netten over de last. Knokige vingers haakten in de mazen. In regelmatig rhythme wieg den gebogen ruggen. Een trek, op. Een greep, neer. De warme najaarszon priemde door de grauwe buizen, joeg 2weet uit zwoegende lichamen. Ful kroop op handen en voeten over de getaande netten. Die lagen hoog opgestouwd in het bedompte ruim. Handig woelde Ful ze uitéén. Hij moest het snel doen, want boven kenden ze geen rust. Soms striemde een seizing dwars over z'n gezicht. Deun! waarschuwde hij luid om de mannen aan dek te kalmeeren. Niet zoo haastig gebakerd, mompelde hij. Hij begreep de kerels wel. Ze wilden niet voor elkaar onder doen, toonden hun kracht, trokken en trokken. Beste lui, een tikje onbehouwen, als jonge meeuwen. Hij alleen, kon hen dikwijls niet bijbeenen. Zij waren echter vier man sterk. Als het ploeteren nu maar iets opbracht. Hoe vaak hadden ze gesjouwd en geen braadje gevangen. Dit jaar hadden ze niet te klagen. Niet buitensporig veel aan wal gebracht, tamelijke besommingen gemaakt. Werkelijk, ontevreden mochten ze niet zijn. Er waren schepen, die tweemaal meer besomd hadden. Zeker! Doch er waren ook schippers, die niet de helft van den 130 haalden. Jan Schrier bijvoorbeeld had het er al heel slecht afgebracht. Eigenaardig. Als deze slotreis meeviel, zou de teelt van dit jaar bevredigend ge noemd kunnen worden. En wie dan leeft, wie dan zorgt. Holla! Kalm jongens! De bruine netten gulpten uit de ruimopening, taanden de vereelde handen der visschers op de last. Onordelijk flitsten gedachten door de hoofden. Dikwijls in het tempo der be wegende ruggen. Zegen? Zegen? Om te lachen, zigzagden ze bij Jochem. Die koksrol moest gesmeerd worden; onuitstaanbaar dat piepen en knerpen. Allé, trekken, trekken, halen, trek. Die zon was heet. Zweeten deed je. Loon verzacht arbeid. Slecht verdiend in dit seizoen. Een groot verschil met schip per Zwan. Zijn bemanning zou een mooie afrekening krijgen, krijgen. Even wachten Jochem! riep Piet. Ful kan ons niet bijhouden. Mot-ie er wat gang achter zetten! Zwan, verduveld gelukkige kerel. Met vangst, met prijzen. Volk maakte er niet veel van. Een ongeluksnummer. Een dertien. Dat klopte. De 130. Tien maalDit keer zou de reis wel weer op een nul uitdraaien. Is hij beneden klaar?! De stuurman sloeg mechanisch den mastworpen naast de muizen. Het loopt goed, dacht hij. Er worden weinig praatjes verkocht. Daar had je trouwens niets aan. Meewis en Hein stonden in de stuurboord-krebbe. Als de mannen van 't schot trokken ze de netten naar zich toe en wierpen ze door de geestekoppen in zee. 't Gaat best! Hein knikte. Fijn weertje, geen dalig water. Misschien doen we hier een aardige trek. Zeg Klaas, hijgde Kees. Wat bedoelen jullie met dalig water? Vuil. Hier is het helder. Kijk, je kan duidelijk de seizings zien hangen. Kees leunde over de reeling. Nu kon hij tevens rusten. Zestig houten breels had hij van de plecht tot de last ge dragen. En hij was pas op de helft. Er zouden honderd twintig netten geschoten worden. Stonden die een eind in zee! Een paar kilometer. De joon was nu al ongeveer uit zicht. Hé luilak, 'k Heb niet gezegd, dat je daar moest blij ven staan. Waar is je breel? Of ben je moe? Moe en moe was twee. .Toch ging het in je armen zitten, Maar hij zou er niet over kikken. Zijn klompen klotsten vlug over dek. Hij moe?! Alsjeblieft. Een breel. Weer naar voren en terug. Hier nog één. Hoho, haast je langzaam. Zie je wel, dat je me niet bij kan houden. Scharrebijter, schold Klaas. Schipper Volk manoeuvreerde zijn logger licht en luch tigjes, alsof hij ermee speelde. Wat een pracht boot was zijn 130. Slank en toch vast op de golven. Bij tijden een duwtje aan den helmstok om den wind vol en breed in het gatzeil te jagen. De schoot knapte, stond gespannen. De ronde boom en de kleinere gaffel piepten. Tegenspartelen? Kom, kom. De schuit mot achteruit, mompelde Volk. Er zat lijn in zijn schip. Een oude kraak, zei men in Haringstad. Best, een oude. Echter één, die voor geen nieuw model onderdeed. En zeker niet moeilijker te hanteeren. Dat was feitelijk verkeerd uitgedrukt. Het kostte immers in 't geheel geen moeite. Moest je zien, hoe snel die kop reageerde op een roerwending! Direct duwde hij z'n neus in den wind om de gevierde fok lucht te geven. Dan een schreef bakboord terug om niet in de vóór wegglijdende netten verward te raken. Goed, ouwe jongen, vrij baan laten aan de breeltouwen. Toon deze weken nog eens, wat je kan. Als je weer thuis bent, heb je er geen gelegenheid meer voor. Dan ga je voor maanden onder de persennings je winterslaap doen. XWordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9