STADSNIEUWS vov RIJKSPENSIOENVERZEKERING -GRONINGEN DINSDAG i DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 Raadsagenda De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 7 December 1936, des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut Van 't Algemeen". Te (behandelen onderwerpen: Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer M. Dubbeldeman. Praeadvies op het verzoek van F. Nuvs om ontslag als tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Benoeming van een lid van het bestuur der Stedelijke Werkinrichting. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Benoeming van een leerares in wis-, na- tuud-, werktuigkunde en eosmographie aan de Koogere Burgerschool voor Meisjes. Benoeming van 5 leden der commissiën, bedoeld in art. 2. Ie lid, sub 3o, der ver ordening, houdende Reglement voor de Com missiën van Advies, betreffende de arbeids- en dieustvoorwaarden van het personeel in dienst der gemeente Leiden (aftredend: de iheeren J. A. van der Reyden. P. M. van der Voort, J. H. Schüller, F. Eikerbout en H. Lombert). Benoeming van 5 plaatsvervangende leden Öier commissiën (aftredend: de heeren A- Van Rosmalen, J. J. Valentgoed, J. M. Vos, A. J. Schoneveld en Th. M. W. Bergers). Prae-advies op het verzoek van P. W. Hasselbach om ontslag als boekhouder- tdirecieur van de Stedelijke Werkinrichting. Voorstel tot verhuring van het winkel huis Haarlemmerstraat no. 263, aan A. van (Vliet te Leiden. Voorstel inzake vaststelling van de door Öe Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon te betalen vergoe ding voor het gebruik van de kantoorloka len in de perceelen Nieuwe Mare Nis. 13— 15 en Lammermarkt Nis 65a67a. Voorstel tot verhuring van verschillend» perceelen wei- en teelland. Suppletoire begrootingen, dienst 1935, van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec- •tricit eit. Balansen en verlies- en winstrekeningen, dienst 1935, van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Suppletoire begrootingen, dienst 1935, van het Grondbedrijf. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1935, van het Grondbedrijf. Suppletoire begrootingen, dienst. 193o, {Fan clen Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Balansen en verlies- en winstrekeningen, dienst 1935, van den Reinigings- en Ontsmet Itingsdienst Suppletoire begrootingen, dienst l»3o, Van het Gem. Radio-Distributiebedrijf. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1935, van het Gemeentelijk Radio- Distributiebedrijf. Balans en verlies en winstrekening, dienst 1935, van de gestichten „Endegeest", Voorgeest" en „Rhijngeest". Balans en verlies- en winstrekening, 'dienst 1935, van het Openbaar Slachthuis. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1935*. van de Gemeentelijke Hulp bank- (Gemeentelijke Bank van Leening en Geldschietbank). Rekening, dienst 1935, van het Gemeente lijk Waschbureau. Rekening, dienst 1935, van de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon. Rekening van de ontvangsten en uitgaven |Üer gemeente over het jaar 1935. Voorstel inzake vaststelling van de exploi tatievergoeding en vergoeding voor vak onderwijzers ex art. 101 van de L. O.-wet, over het jaar 1934. Voorstel tot vaststelling van de bijdrage 3n de kosten van het bijzonder vervolgon derwijs over het jaar 1934. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging tot aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor ulo. aan de Hooglandsche Kerk gracht 20a en tot vaststelling van den des- betreffenden begrootingsstaat. Voorstel inzake bevordering van den administratief hoofdambtenaar bij dienst der Gemeentewerken, W. H. den Hartigh. Voorstel tot wijziging van den naam van ide Oegstgeesterlaan en van dien van A~ Boerhaavestraat. Voorstel tot beëindiging van de aanslui ting bij de gemeenschappelijke regeling ter bevordering van een doelmatige behande ling van gemeenschappelijke personeelsaan gelegenheden. Voorste] inzake het verleenen van een subsidie aan de Commissie inzake Huis houdelijke Voorlichting. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel- 'den ten behoeve van de verbreeding van de Kippenbrug. Voorstel inzake het, in samenwerking met het Rijk. verbeteren van den Haagweg tusschen de Da Costastraat en de Spoor- ïiavenbrug en tot vaststelling van den des- betreffenden begrootingsstaat. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning, houdende aanwijzing van de ambten en betrekkingen, welke slechts kunnen wor den vervuld door militairen of gewezen mi litairen, die ingevolge een wettelijke rege ling aanspraak hebben op benoeming tot ambtenaar in dienst der gemeente (Capitu- Jan tenverordening) Voorstel inzake: a. het waarborgen van de rente, aflos sing en verdere kosten wegens een door derden aan de N.V. Sportfondsenbad Leiden te verstrekken leening (of leeningen) ten behoeve van den bouw van een overdekte bad- en zweminrichting met een buiten bassin op het Schuttersveld; b. het aan genoemde N.V. in erfpacht ge ven van een gedeelte van het Schutters veld aan den Maredijk ten behoeve van den bouw van een overdekte bad- en zwem inrichting met buitenbassin; c. beschikbaarstelling van gelden ten be hoeve van de verbreeding van den Maredijk langs het sub b bedoelde gedeelte Schuttersveld. burgerlijke stand j. W. T. StokmanSmits zn A. D. E. SchJlthulzenBeumer zn E. G. Gur.nyl— Keszy zn C. Visscher—v. d. Spek zn J. d. BurgNleuwltenburg Springer zn J. Oppelaai v. d. TasBrenkman zn Schaap dr J. Mand&mal PercivalDe Groot dr Schippers zn H. P1 Verbreeding van de Kippenbrug Over de Kippenbrug, welke tusschen de leuningen een totale breedte heeft van 4.50 M., moet zoowel het rijverkeer als het ver keer met voetgangers plaats vinden. Het be hoeft geen betoog, dat deze geringe breedte gevaren oplevert en wel in de eerste plaats oor de voetgangers. Hierbij komt nog, dat motorrijtuigen van eenigen omvang moei lijkheden ondervinden bij het oprijden van de zijde van de Aalmarkt, aangezien daar ter pJaalse verbreede opritten ontbreken. Afdoende verbetering is te verkrijgen door erbreeding van de brug lot 11 M.. waarbij weerskanten on trottoirs van 2.5 M. gerekend is, terwijl aan alle zijden schuine vleugels zuilen worden gemaakt. De kosten van dit werk worden in totaal p?raamd op f 6500. B. en W. stellen voor tot deze verbetering te besluiten. De vergoedingen van het bijzonder onderwijs Den 29sten September jl. werd door Ged Staten dezer provincie de gemeenterekening 1934 gesloten, zoodat thans een beschikking kan worden genomen op de door de bestu ren der in deze gemeente gevestigde bij zondere scholen ingediende aanvragen om vergoeding in de exploitatiekosten hunner scholen over 1934. alsmede, in de kosten nn vakonderwijzers over genoemd jaar. In verband daarmede deelen B. en W mede, dal het gemiddeld aantal lesuren, dat in 1933 door vakonderwijzers les werd ge geven aan de scholen voor gewoon lager onderwijs en die voor uitgebreid lager on derwijs resp. beliep 5.7615 en 17 uur per week en dat de gemiddelde kosten (met uitzondering van die van salarieering van akonderwijzers) hebben bedragen per leer ling van het gewoon lager onderwijs f 17.23 en van 't uitgebreid lager onderwijs f 24.67. Voorts deelen B. en W. den Raad mede, dat de gemeente in 1934 gemiddeld per wekelijksch lesuur, met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioensbijdragen, heeft uitgegeven voor het vakonderwijs aan de scholen voor gewoon lager onderwijs f 122.46 en voor dat aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs f 124.6?,. Ter zake van het openbaar vervolgonder wijs is ten laste van de gemeente gebleven bedrag van f 2S04.65. Dit onderwijs werd gevolgd door gemid deld 110 leerlingen, zoodat de netto-kosten per leerling beloopen f 25.50. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging de bijdrage, bedoeld in artikel 102 der Lager Onderwijs wet 1920. over het jaar 1934, vast te stellen tot een totaalbedrag van f 6721.37. Leermiddelen Geref. U.L.O.-school De Geref. Schoolvereeniging heeft ver zocht medewerking te verleenen tot de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs in de Hooglandsche Kerkgracht 20a. Ter toelichting van zijn verzoek merkt het bestuur op, dat het aantal leerlingen an de 3e klasse dermate is toegenomen, lat uitbreiding van leermiddelen noo- dig is. De kosten van deze leermiddelen worden door het bestuur geraamd op f 500. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen. s. Wolt< -Zweerus dr N. J. T. Masmeljer jrMonsma dr - H. C. E. Korten olanenLa Rooy dr. "OVERLEDENc. J. G. BoekwUtv. d. Wlch wede 82 Jr H. Scheper—Dulvenki wede 56 Jr W. JonkerBerkhufl wede 52 Jr u E. Kokkedc Oud-leerlingen der T uinbouwcursussen Vergadering der afdeellng Lelden De afd. Leiden van den Ned. Bond van Vereenigingen van Oud-leerlingen der Tuin- bouwcursussen hield Maandagavond haar maandelijksclie bijeenkomst in café Cen traal. Op deze bijeenkomst sprak drs. Ph. de Jongh over het zeer interessante onder werp: „Het zaaien van orchideeën", zulks naar aanleiding van een excursie van de afd. naar de Orchidee-kweekerij van den heer Oelijk, alwaar drs. De Jongh weten schappelijk medewerker is. Het zaaien van orchideeën is een grens gebied tusschen de wetenschap en de prak tijk, aldus spr. Hij schetste de bemoeiingen en onderzoekingen op dat gebied van ver schillende geleerden in binnen- en buiten land (Frankrijk en Duitschland). Aan de hand van medegebrachte materialen wer den de verschillende voedingsbodems en het steriliseeren daarvan besproken. Zgn. reinculturen zijn noodig om het microsco pisch fijne zaad op uit te zaaien. Naar aanleiding van deze causerie wer den door eenige leden nog enkele vragen gesteld, welke door den spreker duidelijk werden beantwoord. Vervolgens besprak de heer Hohverda de bestrijding van wol- of bloedluis in appel- boomen, welke bespreking een leerzame discussie opleverde, evenals de vraag of er polyantha-rozen zijn, welke geen last heLben van „wit", en het sterker kleuren van chrysanthen door middel van aluin en ijzerpraeparaten. Een chrysanth in pot van de variëteit Simone Decault, ingezonden door den heer Den Holder verwierf acht punten. Het was een zeer leerzame en gevarieer de avond. Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is in de vori gs maand (November 1936) ingelegd f 4-46.840,89 en terugbetaald f 362.773,66; 126 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 98 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.565 inleggers, inclusief 1453 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde November 1936 8.163.141,24. Ii* 4845 posten is in deze maand door den afhaaldienst 14.545,75 ontvangen. Hooigracht-versiering De Hooigracht-Commissie deelt mede te zullen voldoen aan het verzoek van vele Hooigracht-bewoners,om deze straat een feestelijk aanzien te geven ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Deze week reeds zullen huis aan huis gel den ingezameld worden, ter bestrijding van de aan de versiering verbonden kosten. Zoodra bekend is over welk bedrag in taal de commissie de beschikking heeft, zal den bewoners worden medegedeeld waaruit deze versiering zal bestaan. de stichting van een sportfondsenbad B. en W. stellen voor garantie te verleenen Eenige nadere bijzonderheden over de plannen In den loop van de maand Februari 1935 deelde de kort te voren opgerichte afdeeling Leiden van de N.V. „De Sportfondsen" B. en W. mede, dat plannen bestonden om ook gemeente te geraken tot de stich ting van een zg. sportfondsenbad. Met het oog op het sociaal-hygiënisch belang, dat de bevolking bij de totstandkoming van een goede, Weil-ziekte-vrije zweminrichting heeft er/.ocht het bestuur der afdeeling B. en V na te gaan, op welke wijze de ge meente een spoedige totstandkoming van een sportfondsenbad zou kunnen steunen. Van de zijde van de burgerij bestond voor de plannen dadelijk belangstelling en ook B en W. namen van het voornemen dor afdeeling met ingenomenheid kennis. Vooral de omstandigheid, dat de gemeente, sedert de zweminrichting aan het Rijn Schiekauaal moest worden gesloten, nog slechts over één zweminrichting beschikt, was aanleiding de medewerking van de genieer.te in nader te bepalen vorm en mate dadelijk in ernstige overweging te Gelijk toch de Commissie van Financiën in een harer rapporten opmerkt, moet voor een stad van de grootte en structuur (aca demie enz.) als Leiden, één zweminrichting, die bovendien alleen des zomers kan wor den gebruikt, beslist onvoldoende worden geacht, en is de gemeente aan het belang der zwemsport, dat tevens het belang van de volksgezondheid is, verplicht 'n tweede inrichting tot stand te helpen brengen. Nu zou de gemeente ook zelf een zwembad kunnen bouwen, maar de vorm van een sportfondsenbad is voor haar veel aantrekkelijker, omdat op deze wijze de noodzakelijkheid voor de gemeente, om in het tekort aan zwem- fcelegenheid te voorzien, op gelukkige wijze kan worden gecombineerd met de pogingen van het particulier initiatief, om oen bad te verkrijgen, geschikt voor het zwemmen des zomers en des win ters. In dat geval heeft de gemeente met den bouw en de exploitatie geen rechtstreeksche bemoeiingen, vermits een en ander door en voor rekening van de on te richten N.V. Leidsch Sport fondsenbad geschiedt Alleen verleent de gemeente haar medewerking door voor een gedeelte van de bouwkosten een leening te verstrekken of te garan deeren, terwijl de wijze van organisa tie van de sportfondsen, niet het minst het spaarinstituut, er op is gericht de finqncieele medewerking van de leden duurzaam te maken, waardoor het risico der gemeente gunstig wordt beïnvloed. Tn overleg met adressante werd dan ook terstond nagegaan, welke gemeentelijke ter reinen voor de stichting van een sportfond senbad in aanmerking zouden kunnen ko- 'men. In de eerste plaats viel het oog op het Schuttersveld, als zijnde centraal gelegen aan de stadszijde van den spoorwegovr gang aan den Rijnsburgerweg, met goede toegangen van uit de verschillende stads gedeelten. Daar rezen echter ernstige bezwaren te- „jn, zoodat daarna een plan ingediend werd voor een zwejnbad aan den Wassenaar schen Weg. Toen dat later niet geschikt bleek, keerde men weer tot het Schutters veld terug. De afdeeling zond opnieuw een vooront werp in. Tevens voegde zij daarbij 'n stich- tings- en exploitatiebegrooting. De bouw kosten werden (exclusief grond) geraamd op max. f 175.000, waarvan de leden zelf f 25.000 zouden fourneeren, terwijl voor et restant dan een leening onder garantie an de gemeente zou moeten worden aan gegaan. Opnieuw werd over dat terrein in overleg getreden. Dit overleg is op dit oogenblik nog niet beëindigd, doch er bestaat gegron de verwachting, dat de plannen voor het sportfondsenbad geen belemmerin gen uit dezen hoofde zullen ondervinden; ook wat het Rijk betreft, mag er, gelet op den huidigen stand der onderhande lingen, op worden gerekend, dat over den grond tijdig kan worden beschikt. Het door de Sportfondsen ingediende plan was intusschen, zooals wij opmerkten, lechts een voorontwerp. Het bestuur, het belang inziende van een zoo goedkoop mo gelijken en toch degeliiken bouw, bleef overeenkomstig den gegeven wenk voortdurend bedacht op zoo eenigszins mo gelijke verlaging van de bouwkosten. Nadat het bij schrijven van 4 April 1936 de (bouwsom voor een overdekte bad- en zweminrichting met buitenbassin had ver laagd tot f 150.000, diende het einde Augustus 1936 een nieuw, en ditmaal defi nitief plan in, waarvan de kosten exclu sief den grond op f 120.000 werden ge raamd. Dit projnct bevat een binnenbassin van 25 x 12 M., met een voldoend aan tal cabines en twee gemeenschappelijke kleedzalen, en voorts een buitenbassin met een lengte van 50 M. en een breed te van 15 M. De overdekte inrichting kan later, desgewenscht, op betrekkelijk eenvoudige wijze met een afzonderlijk ondiep, zg. kinder- en instructiebassin worden uitgebreid. Oorspronkelijk is er sprake geweest de overdekte inrichting met een verschuifbare kap te maken; het nieuwe plan sluit deze mogelijkheid uit, daar er geen ruimte is voor een plat dak, waarover de kap kan worden geschoven. Evenwel bestaat tegen een vaste kap geen bezwaar, aangezien er tevens een vrij groot buitenbassin komt De canon van het in erfpacht te geven ter rein, dat een grootte heeft van pl.m. 4370 M2.. dient te worden berekend naar een rente van 4 pet. en een grondwaarde van f 33.200. Ten aanzien van dit terrein zal de ge meente kunnen volstaan met verbreeding van het betrokken gedeelte van den Mare dijk; de kosten worden geraamd op f 5000. De Sportfondsen participeeren zelf voor een bedrag van ten minste f 25.000 in bouwkosten (zonder grond), zoodat de meente zal hebben te garandeeren de rente en aflossing van een leening van ten hoog- RAAD VAN ARBEID met TERUGBETALING VAN PREMIEN bij vroeger overlijden is een algemeen begeerde RADIO- DISTRIBU i ic. DINSDAG 1 DECEMBER ste f 95.000 met een looptijd van 20 k 30 jaren. Bij het ontwerpen van de tarieven moest natuurlijk rekening worden gehouden zoo wel met het belang der gemeente, als met van de Sportfondsen zelf bij een slui tende rekening, doch deze omstandigheid belet niet, dat des zomers populaire tarie- t in uitzicht kunnen worden gesteld van X2l/z ccnt vo°r volwassenen en van 10 cent voor kinderen, ongeveer overeenkomende met de gewone tarieven, die voor de in richting aan het Rijn-Schiekanaal golden. Ook ligt het in het voornemen om ver eenigingen en dpi. in de gelegenheid te stel len haar leden tegen aanzienlijk gereduceer de prijzen te laten zwemmen; door deze maatregelen zal de inrichting voor een breedo laag der bevolking toegankelijk zijn. Bij de beoordeeling van het risico, dat de gemeente in deze zou kunnen loo- pen, mag vooral niet uit het oog wor den verloren, dat de gemeente door de uitschakeling van de zweminrichting aan hel Rijn-Schiekanaal in een uit zonderlijke positie is geplaatst, die haar noopt op korten termijn in meerdere zwemgelegenheid te voorzien. En ge steld voor de vraag, op welke wijze daarin het best kan worden voorzien, aarzelen B. en W. niet te verklaren, dat de thans voorhanden oplossing met het daaraan verbonden beperkte risico, verre de voorkeur verdient boven het andere alternatief, den bouw van een eigen inrichting met de daaraan ver bonden zorgen en lasten van de exploi tatie. Volledigheidshalve voegen B. en W. aan het bovenstaande nog toe, dat van don heer A. Koster te Haarlem in Maart 1935, nadat dus het overleg tusschen de „Sportfond sen" en de gemeente reeds was geopend, eveneens een aanvrage inkwam om met finar.cieele medewerking van de gemeente een bad- en zweminrichting te mogen bou wen. Deze aanvrage en verdere aanbiedin gen van den heer Koster openden, blijkens de stukken, geen zoodanige perspectieven, dat er aanleiding bestond om met hem. ondanks de aan den gang zijnde onder handelingen met de Sportfondsen, in con tact te treden. B. en W. stellen thans voor in bovenge- noemden zin te besluiten de garantie te verleenen. Verhuurdersbond voor Leiden en omstreken Najaarsvergadering \De najaarsvergadering van den Verhuur dersbond voor Leiden en Omstreken werd in een der zalen van het hotel Den Burgh gehouden. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer J. Zitman, een overzicht van hetgeen door het bestuur sinds de Maartvergadering in het belang van den Bond is gedaan. Bij de ingekomen stukken werd het voor- loopig antwoord van de Leidsche Duinwater Mij. op het uitvoerig schrijven van den Bond d.d. 11 Mei 1.1. ter kennis van de aan wezigen gebracht. In dit schrijven d.d. 7 Oct werd o.m. medegedeeld, dat de vraag of een tariefsverlaging mogelijk is, reeds geruimen tijd vóór de ontvangst van het bondsschrij- ven de volle aandacht van de directie had. maar dat dit een vraagstuk is, dat diep gaande studie en overleg met verschillende instanties vereisc.ht. Toegezegd werd, dat de directie binnen niet te langen tijd op dez= aangelegenheid zal terugkomen. De verga dering verzocht het bestuur volle aandacht aan dit vraagstuk te blijven wijden, omdat ruime tariefsverlaging in breede kriu- gen wordt verlangd. De begrooting van den Bond en de exploi- tatie-ibegrooting van de onroerende goederen van den Bond werden na overzichtelijke toelichting door den penningmeester, den heer J. ran der Steen, zonder hoofdedijko stemming goedgekeurd. Tot leden van de kascommissie voor 1937 werden de heeren A. van der Heijden, W. Wijnnobel en J. Zandvoort benoemd. De chef de bureau gaf daarna een uiteen zetting van de wen schel ij kh ei d om iedere, huurovereenkomst, hoe klein het perceel of hoe kort de duur van de overeenkomst ook moge zijn, in een bondscontract vast lep gen. Verschillende gegevens, die later bij huuropzegging of bij een procedure noo dig blijken, worden dan schriftelijk vast gelegd. De voorzitter deelde een en ander mede over de enquête, welke, om een juist over zicht betreffende de huurdaling te krijgen, onder de leden is gehouden. Nog steeds zijn er leden, die in verzuim blijven, met het terugzenden van de vragenlijsten, maar deze leden worden gedurende de maand Decem ber nog in de gelegenheid gesteld om de in gevulde formulieren in te leveren. Bij de rondvraag werden verschillende on derwerpen, welke verhand houden met de verhuring van woningen, ter sprake ge bracht en door leden mededeelingen ge ver ondervindingen op dit gebied, welke oor de mede-aanwezigen van groot belang varen. Er werd op gewezen dat de Leidsche Duinwater-Mij. voor het ontzegelen van lei dingen met ingang van 1 Januari as. nieu- voorschriften zal toepassen, waarbij keu ring van de binnenleidingen voorop staat Algemeen werd geoordeeld, dat zoowel de Duinwater-Mij. als de Lichtfabrieken in deze voor de huiseigenaren donkere tijden niet te lichtvaardig moeten zijn met het voor schrijven van nieuwe bepalingen, die de betrokken belanghebbenden op groote kos ten jagen. Nadat nogmaals het toezicht, het welk de Bond op de huurders van ingeschre ven woningen houdt, was besproken, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Spandoeken veroorzaken storing Gisteravond omstreeks elf uur zijn eenige spandoeken, die in verband mot de winkel week op de Haarlemmerstraat zijn opge hangen losgeraakt en in aanraking gekomen met het tram- en lichtnet. Daardoor trad een storing in het lichtnet op, waardoor een ge deelte van de Haarlemmerstraat zonder licht kwam te zitten. Daar de toestand niet zonder gevaar was, moest men wachten tot de laatste tram ver trokken was voor het euvel kon worden her steld. Toen hebben monteurs de doeken ver wijderd en personeel van de Lichtfabrieken de lampen hersteld. ....vFartls R; 15.20 Keulen; 16.05 ParUs R: 17-20 Brussel VI: 19.05 set Fr; 19-20 Berlifn; 21.20 Boedapest of 22 Berlijn; 23.20 Parijs R; - jgrramma 4: 8 Brussel VI: 9.20 THversen; 10.35 Londen Reg: 16.40 Eng. Nat. Progr.: 18.20 Winkelen voor St. Nicolaas En de Haarlemmerstraat-winkelweek Men schrijft ons: Uit duizenden vrouwenmonden klinkt de- •r dagen de vriendelijke uitnoodiging, „ga je mee cadeautjes koopen?" En hoe is uw antwoord: „Ja leuk zeg, maar ik blijf in Leiden, dat staat nast. Een dagje uitgaan vind ik wel fijn, maar mijn inikoopen voor St. Nicolaas doe ik in de Leidsche Midden standszaken. Mijn maai heeft mij daarvoor zooveel redenen aangegeven, dat ik er niet meer over denk het anders te doen. Niet in één zaak al je geld brengen, maar je inkoo- pen verdeelen over verschillende Midden- standstfiaken, dat is economisch juister en tevens voor pnze portemonnaie voordeel'iger. zegt hij. En ik heb de laatste weken en-aren, dat hij gelijk heeft. Hij heeft nie de vorige week meegenomen om me te verrassen en me de prachtdeken te laten zien, welke hij heeft gewonnen in den raadwedstrijd van de Winkelweek-Haar lemmerstraat. Dat werd een echte ontdek kingstocht voor me. Wat een winkels, maar ruim 250 en je vindt er gewoon van alles, leuke goedkoope artikelen, maar ook zeer mooi beter goed en veel goedkooper. En dan de bediening, wat een verschil. Je merkt daar zoo echt dat er prijs gesteld wordt op je klandizie en uit de degelijke ivoorlichting herken je direct den vakman". Winkelweek der Haarlemmerstraat heeft ten doel dit aan alle Koopers(sters) an Leiden en omgeving bekend te maken. Vele inwoners onzer Sleutelstad kennen d3 Haarlemmerstraat alleen van naam, komey nooit op de Haarlemmerstraat en beoordee- len daardoor de Haarlemmerstraat verkeerd, zeer ten nadeele van zichzelf. De Haarlemmerstraat is misschien niet vat men noemt een deftige straat, maar het is wel een vlotte prettige winkelstraat, waar u geen roltrappen of daktuinen vindt, maar wel een groot aantail model Midden- standsbedrijven, welke u 'vertrouwd en co:- reot zullen bedienen en u daarvoor zullen toonon, dat de Haarlemmerstraat is en blijft de belangrijkste koopstraat voo." Leiden en Omgeving. De Leidsche Winkelstand 't Wolhnis In het perceel Kort Rapenburg 2 is 't Wolhuis geopend, een zaak, die zooals uit den naam blijkt, zich speciaal toelegt op het verkoopen van alle mogelijke wolsoor ten, die in zeer ruime 90rteering in de keu rig ingerichte winkel aanwezig zijn. Do klanten kunnen ook worden geholpen aan een keur van patronen en modellen, die voor hen het werk gemakkelijker maken. We wenschen de nieuw© zaak gaarne veel succes. Het jubileum van den heer Th. B. J. Wilmer Hartelijke huldiging Hedenmorgen is de heer Th. B. J. Wilmer ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum bij de Leidsche Courant, hartelijk gehul digd. Daartoe hadden commissarissen en directie, redacteuren, administratief- en technisch personeel, zich in de commissa ris-kamer verzameld, waar in de eerste plaats de president-commissaris, de heer H. Walenkamp de groote verdiensten van den jubilaris schetste voor de r.k. pers in het algemeen en voor de Leidsche Courant in 't bijzonder. De censor van de krant, pastoor R. Smitz. deed vervolgens mededeeling van de pau- gelijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice, die den Neer Wilmer te beurt gevallen Daarna hebben de directeur,, de heer C H a m e r s v e 1 d, mr H. F. A. G ij s e, namens de redactie, de heer J. B. Somers namens de administratie, de heer P. J. C u p p e n als chef van de drukkerij en de heer P. v Zijp namens het administratief personeel, elk op hun eigen wijze, de be kwaamheid, ijver, vriendelijkheid en al dc kenmerkende en zeer te waardeeren karak tereigenschappen van den jubilaris in het licht gesteld en hem hun hartelijke geluk- wenschen aangeboden. Namens allen ont ving de heer Wilmer als herinnering aan dezen dag een fraaie beeldgroep van Sak sisch porcelein. De heer P. Bon bracht de gelukwen- schen over van de Katholieke Journalisten vereniging en ook nadat het meer offl- cieele gedeelte was afgeloopen, werden nog vele goede woorden tot den jubilaris ge sproken, die tenslotte voor alles zijn groote dank betuigde. Piv. 9.50 if dlv., 19.20 diversen. 11.20 R. Dan. 12.20 Brussel VI.. 12.50 Eng;. Nat. progr., 5.20 Brussel VI.. 14.20 diversen, 14.50 Pa rijs R.. 15.35 Londen R.. 17.35 Brussel Fr.. 18.20 Grussel VI., 18.35 Weenen, 21.20 Brussel Fr., 21.50 Keulen, 23.20 Partis R. Programma IV: 8.90 Brussel VI. of dlv., 9*0 ram.muz. G.R.D., 10.35 Eng. Nat. progr., 11.50 Londen R.. 15.10 Eng. Nat. progr., 18.20 diversen 19.00 Eng. Nat. programma. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, telef. 552 eji J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Öegstgeest, telef. 274. 'J1T DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN ZILVEREN JUBILEUM Heden herdacht de heer H. M. Venrooij arbeider-rangeerder aan het station alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Deze dag is voor den jubilaris niet onop gemerkt voorbijgegaan. Te ongeveer half elf werden de Jubilaris en zijn echtgenoote per auto van huis afge haald naar het station, alwaar de huldiging plaats vond. Allereerst werd de tubilaris hartelijk toe gesproken door den inspecteur de heer Bou- man, die de getrouwe plichtbetrachting van den jubilaris in het licht stelde en hem na mens de directie een geschenk onder cou vert aanbood alsmede het gebruikelijk di ploma voor 25-jarigen trouwen dienst In een geestig speechle complimenteerde de stationschef den jubilaris en bood hem namens het geheele personeel een divan aan en zijn echtgenoote bloemen. Door den heer W. R. Groos werden nog vertolkt de gevoelens van sympathie welke het personeel den jubilaris toedraagt. Het verdere van den dag werd het feit in den intiemen huiselijken kring herdacht RAADSVERGADERING De eerstvolgende vergadering zal 14 Dec. gehouden worden. CHR BESTURENBOND De Chr. Besturenbond hoopt D.V. 10 Dec. a.s. haar vierde lustrum te herdenken. Ds. Joh. Stehouwer, Herv, predikant zal de ope ningsrede uitspreken, terwijl ds. J. Hart kamp, Gereformeerd predikant de feestrede zal houden. Namens het C.N.V, zal de héér rogra L 3; Ki 11.21 n; 18 45 Eng. Nal HUNZEBOOTEN vlug en goedkoop Agenten Rotterdam: A. G. STOON, Wijnstraat 122 Telefoon 28100. Amsterdam: J. L. RIETVELD. De Ruyter kade. Steiger S. Telef. 40177. A. Stapelkamp het woord voeren. Het slot-- woord zal gesproken worden door den eere-voorzitter, de heer H. van de Pol. Medewerking verleent het jeugd-dameskoor „Hosanna". Het belooft een mooie avond te worden. BEROEPINGSWERK De Ned. Herv. Kerk Julianastraat werd verblijd met het bericht, dat ds. F. Scheers van Kolderveen het beroep door deze ge meente on hem uitgebracht, heeft aangeno men, zulks in de vacature ds. Schoneveld. Veertig-jarig jubileum bij N. Samsom N.V. De heer J. T. Leene wordt gehuldigd Moest de viering van het 40-jarig dienst- jubileum van den heer J. T. Leene begin Juni 1.1. wegens diens ziekte uit gesteld worden, thans na zijn ge lukkig herstel kan worden me degedeeld. dat zijn veertigjarige arbeid bij de In richting voor Ge meente Admini- stratie van N. Samson N.V., in den kring van di rectie en perso neel zal worden herdacht op Maan dag 7 Dec. a.s., des nam. 2 uur. Deze gedachtenisviering zal tegelijk het afscheid uit dien kring inhouden, omdat de rusttijd voor den heer Leene is ingegaan. De heer Leene heeft in die jaren veel gearbeid. Hij hoeft gewoekerd met de talenten hem door God gegeven. Op schier alle terreinen nam de jubilaris een vooraanstaande plaats in. Tal van jaren heeft hij de Geref. Kerk mogen dienen in het ambt van diaken en ouderling. En nog staat hij in dit ambt. De Zendii.gs-commissie uitgaande van de Geref. Kerk, beeft hem vanaf de oprichting het be heer der finanticn toebetrouwd en nog steeds is hij de zeer gewaardeerde penning meester. Vele jaren heeft hij het voorzitterschap mogen bekleeden van de Geref. Schoolver eeniging, terwijl de Juliana Kleuterschool in den heer Leene nog steeds heeft een ijve rig bestuurder. Ook op sociaal terrein heeft de heer Leene zijn beste krachten gegeven, meer be paald in de Chr. Coöp. Bouwvereeniging „Des Werkmans Vriend". In deze vereeni- ging, mede door hem opgericht, is hij al die jaren de stuwkracht geweest, eerst als be stuurder, later als commissaris-hoofdboek houder Vrucht van dien arbeid mag de ju bilaris aanschouwen in het complex wonin gen in de Concordiastraat. waar de leden thans in hun eigen huis mogen wonen, ter wijl de bewoners der woningen in de Toren- straal weldra ook eigenaar zullen zijn. Ook de (bewoners aan de Aarkade en Hortensia straat genieten alreeds enkele jaren van de woningen der vereeniging. Dankbaar geden ken allen den arbeid van de jubilaris Ook in de Rijnlandsche Persvereeniging, welke het weekblad de Rijnlandsche Cou rant uitgeeft, heeft de heer Leene vele jaren een leidende plaats ingenomen. Van harta bieden wij den jubilaris onze gelukwenschen aan en hopen dat hem nog menig jaar van welverdiende rust gegeven mag worden om zich te wijden aan den arbeid in het ver- eenigingsleven. di» zoozeer do liefdp van zijn hart heeft HILLEGOM OPENING ONTSPANNINGSLOKAAL Gistermiddag had de opening plaats van het ontspanningslokaal voor Chr. georga niseerde werkloozen. De voorzitter van den Chr. Besturenbond, de heer Hoeienbos, opende met een kort welkomstwoord, waarin hij mededeelde, dat dit ontspan, ningslokaal in het bijzonder is voor de jeugdige werkloozen, hoewel de getrouw den natuurlijk ook hartelijk welkom zijn. Ofschoon de belangstelling heden niet bui tengewoon groot is, hoopte spr. toch, dat, wanneer er eenmaal meer bekendheid t gegeven is, het aantal bezoekers grooter zal worden. Hierna werd het woord gevoerd door wethouder Vermeer, die er op wees. dat al is het binten donker om ons heen. er toch altijd nog lichtende stenen to zien zijn. Door de ellende van de werkloosheid is het donker om ons heen; de jeugdige werkloo zen hebben geen perspectief meer, kunnen zich niet meer bekwamen in hun vak. Tooh moeten wij niet stil zitten. God heeft ons ook met deze crisis iets te zeggen, en als svij ons oog omhoog heffen tot Hem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6