Bij de boeren te Goslar DINSDAG i DECEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HET KRAKENDE VOLKSFRONT Het gaat den heer Leon Blum, Frankrijk? minister-president, de laatste dagen weder om in geenen deele voor den wind. Er blijkt weer eens te meer. dat de drie par-| tijen socialisten, communisten en radi caal-socialisten die samenwerken in het zoogenaamde „front populaire", geen al te betrouwbaar podium vormen, en dat dit podium hebben plaats genomen, nog wel eens een vrij onverwachte en onzachte tui meling zouden kynnen maken. Als steeds is het 't tempo-verschil tusschen de drie zoo ongelijksoortige trekdieren, welke de roode premier voor zijn wagentje heeft ge spannen, hetwelk tot catastrofale gebeurte nissen dreigt te leiden. De drift, welke van een deel der Fransche arbeiders heeft meester gemaakt, om zoo spoedig mogelijk en zoo veel doenlijk winsten te behalen aan betere arbeidsvoorwaarden en hooger loon, leidt telkens opnieuw tot het uitbreken van stakingen, waarbij de nieuwe arbeidscon tracten zonder excuus worden geschonden, en ook de beloften van het kabinet krach teloos worden gemaakt. Dit immers heeft, van radicale zijde daartoe genoopt, nu reeds bij herhaling beloofd, het overheids- prestige en het recht op vrijen arbeid te handhaven, door het ontruimen van weder rechtelijk bezette fabrieken en werkplaat sen. Desniettemin is het aantal gevallen nog verre van schaarsch. waarin de werk gevers vergeefs op overheidssteun wachten, teneinde weder in het bezit van hun bedrij ven te worden gesteld. De spanning tu: schen het kabinet en de werkgevers, die er voor bedanken, een soort van bestuurders .van min of meer genationaliseerde bedrij ven te worden, neemt op dreigende wijze toe. Aan de andere zijde, als tegenvoeters van de radicalen, die gaarne op meer ge matigdheid zouden aandringen, zoo zij niet beducht waren, daardoor een niet zeer op portune binnenlandsche crisis uit te lok ken, staan de communisten, wien het tempo Waarin wordt geregeerd lang niet pittig genoeg is. Zij geven zich het voorkomen van kampioenen voor de rechten en de vrij heden des volks van het arbeidende volk dan, maken iedereen verdacht, die het met hen niet in allen deele eens is, en gaan ia hun eischen op sociaal terrein steeds verder, omdat lieden van deze partij nu eenmaal altijd „rücksichtlose" concurrenten zijn. Als ware deze splitsing over binnenland sche sociale aangelegenheiden nog niet ern stig genoeg, vormt daarnaast de Spaansche kwestie een enorme steen des aanstoots. Blum en Dclbos, althans de laatste, hebben .vanaf het begin van den burgeroorlog dui delijk beseft, dat deze strijd tot allen prijs moest worden gelocaliseerd, wilde men over Europa de nog niet vergeten rampen van 3914 niet in vertienvoudigde mate doen terugkeeren. Vandaar dat men overging tot de zoogenaamde niet-inmengingsactïe, die bij al haar gebreken tot op heden nog heeft gediend als een uitlaatklep voor al te groote spanningen. De communisten echter, en op hun voetspoor ook heel wat socialis ten, hebben nu van deze neutraliteit genoeg. Zij willen het „fascisme", een nachtmerrie die zij overal tegelijk ontwaren, maar hals over kop te lijf. Vandaar dat Blum zich op geen enkele publieke lijeenkomsf mrer kan vertoonen, of men schreeuwt hem in koor tegen: „Kanonnen voor Spanje!" Daarnaast verneemt men die andere leuze, die voor den rooden aanvoerder al evenmin lustig is om aan te hooren: „Blum, a Taction!", wat men vrij zou kunnen vertalen met: „Schiet op, Blum!" Waarmee men op vrijmoedige Wijze wil te verstaan geven, dat de huidige premier nog lang niet genoeg heeft tot stand gebracht, en dat het voor hem nu eindelijk eens tijd moest worden, om met forsche sociale maatregelen het arbeids leven in Frankrijk te hervormen. De roode hetman, die zoo lang heeft geleefd van cri- tiek op anderen, mag thans eens ondervin den wat het is, door een onbeheerschte, on verstandige en onverantwoordelijke menig te te worden voortgeduwd in een.richting, die men zelf niet wil. Ook den radicalen wordt het in de hui dige omstandigheden onbehaaglijk. Hun vertegenwoordigers op de volksfrontbijeen komsten zijn reeds herhaaldelijk door de massa onaangenaam bejegend; zelfs uitge jouwd. Men verwacht, dat zij dit niet lang meer zullen „nemen", doch de brui eraan zullen geven, in het gevaarlijke en compro- mitteerende gezelschap van rose en rood te .verblijven. De kwestie is voor hen waar schijnlijk nog maar alleen: hoe redden wij ons eruit? Doet zich een gunstige politieke situatie voor, dan zullen zij ongetwijfeld den sprong naar het herkrijgen hunner vrijheid wagen, waarbij het slechts de hachelijke vraag is, of een en ander zonder ernstige troebelen zal kunnen verloopen? Tsjechische arbeiders klagen Te Koeniginhof aan de Elbe hebben gis teren alle arbeiders en arbeidsters in de Tjechische textiel-industrie een congres ge houden om hun wenschen aan de regeering kenbaar te maken en dringend om hulp te verzoeken. Op het congres werd medegedeeld, dat volgens de mededeelingen van de centrale verzekeringsbank meer dan de helft der 150.000 arbeidsters nog geen 60 kronen per week verdienen. Een arts constateerde, dat meer dan de helft van alle ziektegevallen to wijten is aan overspanning. Een ander arts wee6 op het lijden van de jeugd tengevolge van de slechte arbeidsvoor waarden in de textiel-industrie. Kort Nieuws De Britsche vlieger Mollison, die wil trachten het record LondenKaapstad te verbeteren, is gistermiddag te Khartoem geland. In Kiel is gistermiddag een rouwdienst gehouden voor de acht opvarenden van den gezonken Duitschen onderzeeër „U 18". Ook de republiek Chili heeft thans de Italiaansche verovering van Abessinië offi cieel erkend. De Spaansche burgeroorlog ROODE ONDERHANDELAARS NAAR FRANCO?' Nieuwe nationalistische aanvallen Volgens een bericht van nationalisti sche zijde heeft de roode verdedigings junta van Madrid twee kolonels naar generaal Franco gezonden, om met het hoofd van de nationale regeering onder handelingen aan te knoopen over het sluiten van een wapenstilstand voor Madrid. De Caballero-regeering zou in de bui tengewone zitting, die onder presidium van A z a n a te Valencia gehouden werd tot het zenden van de twee afgevaardig den besloten hebben. Door neutrale waarnemers wordt dit bericht beschouwd als een bewijs voor de onhoudbare situatie, waarin de roo den op het oogenblik verkeeren. Intusschcn meldt het radio-station van Sevilla, dat de aanval, dien de witte troe pen gister bij Madrid hebben ondernomen, tot een waar strategisch succes is geworden. Thans blijft ten oosten van de hoofdstad nog slechts een halve cirkel open, die 't den volksfronters mogelijk maakt te vluchten. Daar de barometer stijgt,, kan men den aanval van Zondag beschouwen als het be gin van een nieuwe phase in de operaties, die moet eindigen met de totale bezetting van Madrid. In den loop van gisteren onderhielden de nationalisten een hevig artillerievuur op de stellingen van den vijand in de Moncloa- wijk. Van het centrum der stad uit zag men groote rookwolken opstijgen van de plaatsen, waar de granaten neerkwamen. De actie van de artillerie werd gesteund door vijf bommenwerpers, die boven ver schillende wijken weder tal van bommen neerwierpen. Omtrent het bombardement van Alicante in don nacht van Zaterdag op Zondag wordt door den civielen gouverneur van deze stad nog medegedeeld, dat de vlieg tuigen van de witten meer dan honderd bommen wierpen. Twee watervliegtuigen, die aan 'den lucht aanval deelnamen, zouden hun benzine- en munitie voorraad aangevuld hebben bij een Duitsch vrachtschip, dat in volle zee tus schen Santa Pola en Guardamar voor anker lag. In Alicante is de aangerichte schade aan zienlijk. De getroffen objectieven zijn niet van militairen aard, doch particuliere wo ningen. Een persoon werd tengevolge van het bombardement gedood en zeven andere werden gewond. In den loop van den dag hebben talrijke gezinnen een toevlucht in het open veld ge zocht. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat bom bardementsvliegtuigen van de nationalisten ook op Algeciras een krachtige aanval heb ben ondernomen. Ook in deze stad schijnt groote schade te zijn aangericht. Van Gibraltar uit kan men buiten de haven een torpedoboot van de nationalisten waarnemen, die blijkbaar tot taak heeft, 't Spaansche schip „Arnabel Mendi" dat in Gibraltar een toevlucht zocht en dat een kostbare lading voor de volksfrontregeering aan boord heeft, niet uit het oog te ver liezen. Hongaarsche Rijksregent te Weenen Een mislukte parade De Hongaarsche rijksregent Hor thy, die na zijn bezoek aan Rome thans te Weenen vertoeft, heeft gistel-middag aangezeten aan een lunch, die president Mik las te zijner eere had aangeboden. De Hongaarsche minister-president D a- i-anyi en de minister van buitenlandsche eeken de Kanya, waren te gast bij bonds kanselier Schuschnigg, die tevens de gezanten van Hongarije en Italië en andere autoriteiten bad uitgenoodigd. Een parade ter eere van het Hongaarsche bezoek kon tengevolge van de sneeuw niet gehouden worden. De troepen werden derhalve opgesteld langs den Ring en de kade van het .groote kanaal, waar zij door Horthy, vergezeld van president Miklas, kanselier Schuschnigg en vele anderen werden geïnspecteerd. In den loop van den middag werden be sprekingen tusschen de heide staatshoofden en de ministers .van buitenlandsche zaken gehouden. De Italianen in Abessinië Uit Gore wordt gemeld, dat de benden van ras Imeroe zich voor de Italiaansche troepen hebben teruggetrokken in de moerassen van Sobat. Zij zouden de grens van Britsch Mon- galia zijn gepasseerd en door de gendarme rie van den Soedan ontwapend zijn en ge interneerd te Mahmoer. Gambela verwacht thans de aankomst van de Italiaansche troepen. De notabelen van het gebied bereiden kampen voor tot lege ring van de Italiaansche troepen. De troependivisie, onder bevel van gene raal Gosolo heeft, na talrijke terreinmoeilijk heden te hebben overwonnen, Alliata en Wondo bezet. Het Romeinsche staatsblad publiceert een decreet, krachtens hetwelk alle soldaten van de lichting 1914. die bij de luchtmacht die nen, nog voor onbepaalden tijd onder de wapenen zullen worden gehouden. Deze lichting, die in 1935 is opgekomen, had deze maand den dienst moeten verlaten. Mislukte revolutie in Lima In Lima de hoofdstad van Peru, hebben revolutionairen getracht zich van het presi dentspaleis meester te maken. Deze poging is echter volkomen mislukt. Acht loden der revolutionaire partij bevin den zich, In afwachting van hun verbanning, in hechtenis aan boord .van een schip. De textielstakingen te Rijssel De directies van twee belangrijke fabrie ken in de omgeving van Rijssel, waar sedert eenige weken gestaakt wordt, hebben een gedeelte der arbeiders ontslagen. Bij deze fabrieken werkten onderscheidenlijk 800 en 1200 arbeiders. In een aan hen gericht schrijven worden de slakers ervan besohuldigd, het contract, waardoor zij gebonden waren, te hebben ge schonden. De fabriek had ben gewaarschuwd dat „zij de gerechtelijke gevolgen van hun contractbreuk zouden, moeten dragen". HET DUITSCH-JAPANSCHE VERDRAG De geruchten omtrent onze Oost Het agentschap Domei meldt, dat de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, in antwoord op desbetreffende vragen, welke hem door bui tenlandsche journalisten zijn gesteld, ver klaard heeft, dat de reactie in het buiten land op het door Japan en Duitschland ge sloten verdrag tegen de communistische in ternationale vrij goed geweest is, maar dat hij zich verbaasd heeft over de bewering, welke verschenen is in de Londerusche „Ti mes" van 26 November j.l. De woordvoerder legde er den nadruk op. dat er voor deze bewering, welke later door andere buitenlandsche bladen is overgeno men. geen enkele grond bestaat Volgens de „Times", aldus vervolgde de woordvoerder, zou verluiden, dat in de Ja- pansch-Duitsche overeenkomst een clausule is opgenomen, waarbij de economische in vloedssfeer van beide landen in Neder- 'landsch Oost-Indië wordt geregeld. De diplomatieke waarnemers zijn van meening, dat deze bewering waarschijnlijk is ontstaan uit de vrees, dat Nederland zich bij de Japansch-Duitsche overeenkomst zou aansluiten. In dit verband herinnerde de woord voerder aan een onlangs uit Singa pore ontvangen bericht, volgens het welk de commandant van het Neder- landsche eskader, dat een bezoek bracht aan de Engelsche oorlogshaven, kapitein ter zee Helfrioh. op 16 Nov. j.l. eenige beroering heeft verwekt door in een gesprek met journalisten aldaar te wijzen op de onderlinge af hankelijkheid van Singapore en Soera- baja, in tijd van oorlog. Zijn verkla ring werd echter openlijk veroordeeld door den vlootvoogd van Nederlandech Indië op 19 November. In het lagerhuis heeft Eden, in ant woord op een desbetreffende vraag, ver klaard, dat de tekst van het. Duitsclr-Japan- sche verdrag kort voor de publicatie aan de Britsche ambassadeure te Berlijn en Tokio is medegedeeld. Bij het doen van deze mededeeling heeft de Duitsche minister van buiten'anosche za ken den Britschen ambassadeur de verzeke ring gegeven, dat tusschen Duitschland en Japan geen militair of ander bondgenoot schap van welken aard ook is gesloten, ter wijl de Japansche minister van buitenland sche zaken verklaarde, dat er geen geheim verdrag bestaat. Ik heb, aldus verklaarde Eden verder, geen enkel bericht ontvangen, dat Italia met Japan een soortgelijk verdrag heeft gesloten. Wat het Britsche standpunt betreft, het lagerhuis weet, dat de Britsche regeering iedere neiging om de wereld in twee kam pen te verdeelen, inzonderheid wegens ideo logische motieven, afkeurt. De politiek der Britsche regeering blijft er op gericht, de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen alle landen zooveel als iu haar vermogen ligt, te bevorderen. Reuter verneemt voorts, da»t Berlijn aan de Britsche regeering de verzekering heeft gegeven, dat het Duitsch-Japansche verdrag geen enkele geheime clausule bevat. Links: groote groepen der burgerbevolking van de Spaansche hoofdstad hebben tegen de bomaanvallen der nationalisten bescherming gezocht in de stations der odergrondsche; rechts: hoe een der voornaamste winkelstraten van Madrid er uitziet na het bombardement der laatste dagen. GEWELDIGE BRAND WOEDT IN LONDEN Het Kristallen-Paleis vernield Schouwspel van angstwekkende schoonheid In het bekende Kristallen Paleis te Londen is gisteravond een felle brand uitgebroken, die een groot deel van het Zuid-Oosten der wereldstad met zijn vlammenschijnsel verlichtte. Het springen van het glas en het ge kraak van binten en spanten werd op verscheidene kilometers afstand ge hoord. In de aangrenzende straten sloegen duizenden toeschouwers den brand gade. De vlammen bereikten nu en clan een hoogte van 150 Meter. De vonken vielen in een omtrek van drie KM. Vijf-en-zestig brandspuiten waren uit alle macht aan het werk om het vuur onder bedwang te krijgen. Een buitengewonen aanblik bood het ge smolten glas van het dak, dat als een vloei bare massa omlaag stroomde. Aangezien het vaststaat, dat van het on metelijke gebouw behalve één der torens niet veel meer dan een puinhoop zal over blijven. heeft het weinig nut een opsomming te geven van wat vernield is. Wij noemen slechts het beroem .ie orgel met bijna vijf duizend pijpen, een van de grootste ter wereld, dat geheel in vlammen is opgegaan. Op het oogeniblik toen de brand uitbrak, bevonden zich de leden van het groote Cris- Theorie en Practijk (Van onzen Duitschen correspondent) „Ik verzoek u, zooveel mogelijk te prestee- ren en de groote taak te begrijpen, die u is opgelegd!" Zoo hoorden wij staatssecretaris dr. Backe, den „bevolmachtigde voor het voedselvraagstuk in den staf van mi nister Goering" op het boerencongres te Goslar dringend vermanen. Voor het slagen van deze grootsch opgezette onderneming drong hij aan op verhooging van productie, werken op voorraad, een nieuwe houding ten opzichte van het economische leven. Met dit laatste wordt dan weer bedoeld, dat ook de boer het algemeen belang der natie moet gaan stellen boven zijn persoonlijke voor- deelen. Luistert men eenige dagen met het hiertoe vereischte uithoudingsvermogen naar de theoretische uiteenzettingen van deskundi gen op het gebied van landbouw en veeteelt, dan vraagt men zichzelf onwillekeurig af: hoe zal de eenvoudige landbouwer op al deze eischen reageeren? Begrijpt hij eigen lijk wel precies, waar het om gaat en zoo ja, is hij al ver genoeg, in zijn nationale of fervaardigheid, om zich zonder meer te schik ken naar het vele, dat van hem wordt ver langd? Volgens de laatste statistieken neemt de bevolking van Duitschland jaarlijks met een half millioen toe, hetgeen logisch zou betee- kenen, dat in het belang der voedselvoorzie ning '200.000 H.A. meer bebouwd moeten worden. In werkelijkheid is de beschikbare vlakte voor den aanbouw van graan belang rijk minder geworden, daar 120.000 hectare in beslag zijn genomen door vezel- en olie houdende planten als vlas, hennep en olie- rapen. Hoewel er dus minder land beschik baar is voor den hoog noodigen korenbouw, wordt een hoogere productie verlangd, om aan de eischen der voedselvoorziening te kunnen voldoen. Voorts dient er op gelet te worden, dat rond 100.000 hectare bebouwbaar land reeds verloren zijn gegaan door het aanleggen van de door Hitier bevolen Rijksautowegen, wel ke ongetwijfeld het autoverkeer bevorderen, maar den landbouw niet ten goede komen. Vergeten mag dan bovendien niet worden, dat de rond 6 millioen werkloozen, die sedert de nationale omwenteling weer voor een zeer belangrijk deel op het platteland aan het werk zijn gezet, heel wat meer eetlust heb ben dan vroeger. Wij vroegen een te dien opzichte bevoeg den „Gutsinspektor", welk effect deze eenigs zins geforceerde werkvoorziening voor het platteland heeft gehad? Het bevreemdde ons niet, dat deze regeling velerlei moeilijkheden met zie'" medebracht. Er bestaat een typisc.i verschil tusschen den fabrieksarbeider en den landarteider. Men is zoodoende voor een vrijwel onoplosbaar probleem komen te staan. De fabrieksarbeider stelt weliswaar allerlei eischen ten opzichte van loon, ar beidstijd, voedselvoorziening en woning, maar zijn prestaties zün met deze eischen niet in overeenstemming. Hij houdt zich nauwkeurig aan de afspraak, doet het voor geschreven werk zonder veel innerlijke toe wijding of belangstelling, maar voelt er bit ter weinig voor, ook maar een half uurtje langer te werken dan van hem verlangd kan worden. Volgens dezen inspecteur had men vroeger meer voordeel van de arbeiders, die tijdens den oogst uit Polen kwamen, want die beschikten althans over de vereischte er varing en zij waren tevreden met 't loon, dat hun werd toegekend. Van officieele zijde wordt er allerlei ge daan, om het leven van den landarbeider op hooger niveau te brengen. Het loon der ge huwden is met .20 pet. gestegen en ook dat der ongehuwden is de hoogte ingegaan. Daar staat dan tegenover, dat de woongelegenheid veel te wenschen overlaat en dat is een der redenen, waarom velen niet op 't land willen gaan. Om dit bezwaar uit den weg te helpen, biedt men den laatsten tijd het uitzicht op een eigen lapje grond en belooft men, dat overal nieuwe arbeiderswoningen gebouwd zullen worden. Pas de naaste toekomst zal bewijzen, of men hiermee verder komt of niet. Maar niet slechts het woningvraagstuk en de voedselvoorziening der bevolking is een vraagstuk, dat te Goslar breedvoerig wordt behandeld, ook de kwaliteit van het veevoer vormt een actueel thema op den „Bauern- tag". „De beesten moeten het beter hebben", hoorden wij zeggen en men is. voornemens, een millioen nieuwe stallen hiertoe te bou wen. En beschikt men niet over de noodige gelden hiertoe, dan wordt tot eisch gesteld, dat de oude stallen zooveel mogelijk worden verbeterd. Het verbaast ons niet al te zeer, dat ook op dit congres der boeren de politiek een belangrijke plaats innam. Zoo kon men mi nister Darré hooren vertellen, dat het bols jewisme de ondergang beteekent van de boe renbevolking: „Het bolsjewisme verdreef den boer van zijn akker. Het dwong hem, als arbeider in het bedrijf der groote steden een armzalig bestaan te zoeken. Het bolsjewisme vernielde het boerenbedrijf. Maar juist de plattelandsbevolking is de levensbron van een volk en zij moet derhalve ondersteund en versterkt worden. Wee het land, dat zijn boerenbevolking tot een ^roep industrieele landarbeiders wil uniformeeren, zooals het bolsjewisme met allerlei wreede middelen heeft gedaan!" In dienzelden geest sprak dr. Reischle over „Het kapitalisme als voedingsbasis der jo den". Volgens dezen spreker bestaat er een grondig verschil tusschen boeren en noma den. De boer leeft van zijn landarbeid, de nomade daarentegen van anderer werk. De boer redeneert: terwijl ik de gemeenschap en den staat dien, dien ik ook mijn buurman en mijzelf. Merkwaardig genoeg erkent dr. Reischle, dat 't voor den boer geen aange name verrassing is, wanneer hem precies wordt voorgeschreven, hoeveel koren en melk hij moet afgeven, maar hij beseft, dat het algemeen belang hierdoor wordt bevor derd. De jood daarentegen leeft slechts door het werk van andere menschen en andere volken, onverschillig, of hij door roof, dief stal, bedrog of woeker tot dit resultaat komt! Wanneer deze redenaar aan net einde van zijn toespraak verzekerde, dat het Duitsche volk door het nationaal-socialisme immuun is geworden voor eiken joodschen invloed, dan is het ons niet erg duidelijk, waarom dit probleem nog zoo uitvoerig werd behandeld. Wat minder politiek en wat meer practische hulp zou den boer ongetwijfeld ten goede komen en het boerencongres zou er aan be- teekenis stellig bij winnen. fkfiv tal Pal ace-orkest in het gebouw. Zij konden nosr juist ontkomen. De vlammen hebben de twee torens van het gebouw bereikt, waarvan er één reeds met donderend geraas is ingestort De andere toren dreigt ook in te storten. Men vreest, dat de puinen ervan den nabij gelegen spoorweg zullen blokkeeren. Het middengedeelte van het gebouw valt stuk voor stuk tot een troostelooze puin massa ineen. Op het terras van het Londensche parle mentsgebouw kwamen de afgevaardigden bijeen om het angstwekkende, maar tevens schilderachtige schouwspel van den brand gade te slaan. Als een bewijs, hoe geweldig de vuurgloed is, die door deze catastrophe wordt veroor zaakt. kan het feit dienen, dat. naar men uit Brighton telefoneert, de roode 6chijn \an den brand vanaf de zeerotsen bij Jie stad, op 80 K.M. afstand van Londen, zichtbaar is. Verscheiden spuitgasten zijn licht gewond. Honderden huisgezinnen, die vlak nabij het thans vernielde gebouw wonen, moesten hun bedreigde woningen in allerijl ontrui men. Ver over de duizend politie-apenten waren ter plaatse, om de voortdurend aanzwellen de menigte op een afstand te houden en het bijna vastloopende verkeer op alle toegangs wegen te regelen. Er stond een krachtige wind. die gewel dige rookwolken in Zuid-Oostelijke richting naar Kent en de monding van de Theems en andere punten vap Zuid- en Oo6t-Londen dreef. De vlammen laaiden honderden meters hoog op. De beide torens van het paleis hebben een hoogte van weinig minder dan honderd meter en leken weldra op geweldige toortsen. DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE Roosevelts intocht in Buenos Aires Gisteren Is president Roosevelt, aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Indianopolis" te Buenos Aires aangekomen, ter bijwoning der pan- Amerikaansche conferentie. De president der Argentijnsche repu» bliek, Agustin J u s t o, begaf zich, ver gezeld van de leden der regeering, aan boord van het oorlogsschip, om Roose velt te begroeten, den eersten president van de Vereenigde Staten, die Argen- tijnsch grondgebied betreedt. Vervolgens begaven beide staatshoof den zich in een prachtig versierde auto, die geëscorteerd werd door een afdee- ling van de grenadiers van San Martin, naar de Amerikaansche ambassade. Ruim een millioen menschen verdron gen zich aan weerszijden van den acht kilometer langen weg naar het gezant schapsgebouw. Steeds weer opnieuw bruiste een onbeschrijflijke jubel op, wanneer de auto met de beide presiden ten naderde. Aangezien de de dag tot nationalen feest dag was verklaard, was vrijwel niemand thuisgebleven. Het was alsof de geheole stad zich voor deze ontvangst verzameld had. In tal van extra-treinen waren de Ar gentijnen uit de omgeving naar de hoofd stad gekomen, om de zoo geroemde gast vrijheid van het land te bevestigen. Van de huizen wapperden de vlaggen van de een en twintig Amerikaansche naties en aan weerszijden van de straten, waardoor de stoet van de haven naar de Amerikaan sche ambassade trok, stonden twaalf dui zend soldaten en zes en dertig honderd man politie opgesteld. Zelfs de lantaarnpalen en ook de gevels van winkels en woonhuizen waren met bloemen en vlaggen versierd. Bij zijn aankomst voor het gezantschaps gebouw werd Roosevelt door den bur gemeester van de stad hartelijk verwel komd, waarna hij zich terugtrok in de ap partementen. die voor hem in de ambassade in gereedheid waren gebracht. Wat nu de conferentie zelf betreft, uit de verschillende verklaringen, die de politieke leiders van de Zuid-Amerikaansche staten reeds hebben afgelegd, blijkt duidelijk, dat zij eenstemmig van meening zijn, dat de Pan-Amerikaansche conferentie er in zal slagen, n plaats van een gewapend conflict tot oplossing van politieke meeningsgeschil- len een arbitrage-procedure te stellen. Zoo verklaarde de Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Carlos S a a- vedra Lamas: „Er valt niet aan te twij felen, dat de conferentie een resultaat zal oplevefen. dat beantwoordt aan hetgeen de Amerikaansche staatssecretaris Elihu Root het grootste succes van iedere Panameri- kaansche conferenties noemt: nauwere DE BOER IN HET DERDE RIJK (Van onzen Duitschen correspondent) De werkelijkheid valt meestal eenigszins anders uit dan onze verbeelding. Wie naar het tot „Reichbauernstadt" gepromoveerde Goslar gaat in de hoop, nu eens nader ken nis te maken met de plattelandsbevolking uit 't Derde Rijk, die komt van een koude kermis thuis. Hij bevindt zich plotseling temidden van een paar duizend' zwart on bruin geünifor meerde mannen van middelbaren en :iog rij peren leeftijd, die klaarblijkelijk to; luak hebben, landbouw en veeteelt en alles, wat hiermee in den ruimsten zin des woords samenhangt, in den dienst te stellen van 't algemeen belang. Om de fundeering van het jongere boeren geslacht te bevorderen, hoorden wij den „Reichsbauernführer" Darré op het vorige congres het plan opperen van een „HoogJ- sohool voor Boeren te Goslar". En zie, een jaar later is üit plan reeds werkelijkheid ge worden. Deze school is een internaat voor talentvol geachte jongens en meisjes van het land, die de gewone „Bauernschule" reeds achter den rug hebben. Uitteraard interes seerde ons het leerprogram van dit nieuw ste instituut der nationaal-socialistische volksontwikkeling. Het gaat hierbij om een cursus van twee tot drie maanden en als vakken werden mij genoemd... rassenkunde, biologie, geschiedenis, agrarische en sociale politiek! Met ano.ere woorden: men wil ook de plattelandsbevolking winnen voor de na- tionaal-60cialistische „Weltanschauung". Wij weten van dichtbij, tot welk een interne ver deeldheid deze geestelijke invloed van over- heidszijde in de steden heeft geleid en zijn tlhaois benieuwd, welk resultaat deze methode van onderwijs onder de boeren zal behalen. Uit de voordrachten, welke wij thans in de groote congreszaal volgen, valt echter af te .leiden, dat men nog lang niet tevreden is. Men spreekt over „Ons werk op de markt", „Ons werk op de boerenhofstede", „Ons werk aan den rhensch" over „Duitsche geest en Duitsche wetenschap", „Boerengeloof en erf deel oer voorvaderen", „Kapitalisme als voe lingsbasis der joden" en dei-gelijke dingen meer. De democratie wordt te lijf gegaan, want zoo redeneert men zij was do ondergang van het platteland, maar de we reldbeschouwing van het tegenwoordig be wind zal óit alles wel weer goed maken. En om al deze voor ons dikwijls niet erg duidelijke idealen te verwezenlij ken, komt men met een nieuw „Vier- jahresplan", een program dus, dat voor de eerstvolgende vier jaar ook beslag komt te leggen op alle voorbrengselen van landbouw en veeteelt. De leuze 'luidt: „Het beschikbaar stellen van de belangrijkste voedingsmiddelen voor de volksverzorging is een onvoorwaar delijke eisch. Vooral meer vet moet er beschikbaar worden gesteld, want in dezen schijnt Duitschland nog al te zeer op het buitenland aangewezen te zijn. Ook moeten er meer varkens ge fokt worden. Maar dat wisten wij al maanden geleden, toen er te Berlijn voor de huisvrouwen haast geen var kens vleesch meer te krijgen was! Om over de eieren nu maar eens te zwijgenl Geen ding wordt ongedaan gelaten, om dit nieuwe vier-jaren-plan tot een succe maken. In den komenden winter wordt ook het kleinste gehucht bij de zaak betrok ken. Tienduizenden voordrachten worden ge houden, cursussen worden georganiseerd, om het plichtbewustzijn van den boer wakker te schudden, studiereisjes worden onderno men, om vast te stelen, of de plattelandsbe volking aan de thans in Goslar geste' ie eischen met alle beschikbare middelen <ege- moet komt. De „Reiclhn&hnstand" heeft het zich tot taak gesteld, boeren, knechten cn maagden in het eerstvolgend half jaar met deskunaig advies terzijde te staan, natuurlijk zonder te vragen, of deze van zulke voor lichting gediend zijn. In het Derde Rijk bob ben woorden als zelfstandigheid en onafhan kelijkheid een geheel anderen klank ge kregen. Boeren en burgers zijn op elkander aange wezen en persoonlijke zienswijzen en opvat tingen mogen niet langer in strijd komen met de officieel gestelde eischen. De tijd ligt achter ons, toen Friedrich Rückert kon zingen: Ioh habe niohts als dieses Feld, Geackert hab' ioh's und bestellt. Was soil ioh weit're Rechnung pflogen? Das Korn von mir, von Gott dér Sogen! vriendschap en betere verstandhouding, tusschen de landen die Amerika omvat". De minister van buitenlandsche zaken van Chili, Cruchaga To corn al verklaar de: „De wet van deze volken is één en on deelbaar en niets mag ooit gedaan worden wat de eenheid en universaliteit zou kun nen belemmeren". Ten slotte sprak de vroegere Perunnncrlie minister van buitenland«rho zaken. \'lio>t_o Freundt Ros el, de mooning uit, dat ho ter dan welke utopische organisnfie nok cultureele samenwerking, nauwe handels relaties en een politiek van zelfverdediging langzaam maar zeker hechte wallen zullen oprichten tegen internationale onlusten cn beroeringen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2