JMcttwr grihsttje (Inuraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN abotmemtirtsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijlcsche zending430 Bij dagelijkscht zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/) et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5950 DINSDAG 1 DECEMBER 1936 16e Jaargang 9Mttrftntieprijjttt: Van I tot 5 regels 1.I71/» Elke regel meer 0.22'/, Btgezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 EJke regel meer0l45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met de beste lakverf TEGEN VERWARRING WAKEN Over het voornemen van den Minister van Binneniandsche Zaken om een einde te maken aan de uitzendingen van de Vrij denkers Radio Omroepvereeniging wordt zooveel rumoer gemaakt, dat het noodig is tegen verwarring te waarschuwen. Zij, die zich tegen deze „bedenkelijke be knotting" van de vrije propaganda verzet ten, zien allereerst over het hoofd, dat de radio een geheel ander publiciteitsmiddel is dan het geschreven of (op een vergade ring) gesproken woord. Daarom gaat een beroep op Dr. Kuyper, die de predikers van het ongeloof wilde „bannen noch binden" niet op. Radio en pers of spreekbeurt staan niet gelijk. In de tweede plaats is de voorstelling van zak.en onjuist, dat men de V.R.O. zou wil len verbieden, niet omdat zij in strijd is met de wet of de goede zeden, maar „uit sluitend omdat het bepaalde groepen mede burgers niet bevalt". Daar is geen sprake van, want deze subjectieve maatstaf zou hoogst gevaarlijk zijn. Hetzelfde ongeveer, verweet men indertijd ook aan minister Heemskerk, die de Ko ninklijke goedkeuring van de statuten van de „Dageraad", de vrijdenkersvereeniging, niet wilde bevorderen. De minister beriep zich daarbij op het objectieve element, dat in Nederland ondanks alles 'n Christe lijke natie woont, welke God erkent, en dat het daarom in strijd met de goede zeden zou zijn aan het verzoek te voldoen. Dat dit geen gezocht argument is, zooals men vooral van sociaal-democratische, zijde aanvoert, blijkt trouwens duidelijk uit het feit, dat er reeds heel wat preventieve cen suur bestaat, waartegen niemand zich krachtig verzet. Zij bestaat bij de radio zelf, want de Radio-controle-commissie keurt heel vee! redevoeringen vóór de spreker voor de microfoon komt. Het is waar, hiertegen zijn, voorzoover wij weten, alle sociaal-democraten nog principieel gekant; maar ook zij erkennen, dat „pornografie en publicatie van werke lijke en blijkbare vuilschrijverij niet toege laten mag worden". Nu kan over de vraag, wat werkelijk pornografie is, nog verschil van meening bestaan, doch hiermee is wel gezegd, dat men zedelijke normen aanvaard; en dat de toepassing daarvan aan iemands inzicht gebonden is. Duidelijk blijkt dit ook bij de Filmkeuring, waar een sociaal-demo craat zelfs voorzitter der Centrale commis sie is. In de derde plaats wenschen we met be- I slistheid af te wijzen de beschuldiging, dat de Minister zijn besluit genomen zou heb ben onder pressie, in ieder geval onder in- j .vloed van de critiek der N.S.B. Dergelijke beschouwingen moest men nu j toch achterwege laten; want wie zoo argu- menteert moet tot de consekwentie komen, dat wie niet met de N.S.B. sympathiseert, altijd besluiten zou moeten nemen, welke deze partij onwelgevallig zijn. Hetzelfde zou dan ook moeten gelden b.v. van de S.D.A.P. Doch dan zou men juist zijn hou ding laten bepalen door de critiek van an deren; zij het k contrarie. Onze opvatting is echter, dat wij iets ob jectief goeds niet mogen afwijzen, omdat het door politieke tegenstanders wordt aan geprezen, In de grond der zaak zal iedereen het hiermee toch eens zijn; maar dan moet men ook in dit geval de N.S.B. maar het pleizier gunnen zich te verblijden over een schijnsucces. Want méér kan het niet zijn. 's Ministers voorganger had in 1929 de vergunning ver leend; het is duidelijk, dat bezwaren der praktijk later de onhoudbaarheid van het 'genomen besluit kunnen aantoonen. En dan mag het niet gehandhaafd worden, omdat het eenige wind in de zeilen van een ons onwelgevallige partij zou kunnen blazen. GEDERAILLEERD OP OP VERKEERD SPOOR? In de Haagsche gemeenteraad is van sociaal-democratische zijde critiek uitge oefend op de Haagsche Burgerwacht, welke van gemeentewege gesubsidieerd wordt. In de eerste plaats kwam in het orgaan van dit instituut een overgenomen artikel voor, dat de sociaal-democratie onrecht aan- deed en veel overeenkomst had. met de negatieve strijdwijze van het fascisme. En in de tweede plaats zouden in een feestver- gadering van de Burgerwacht „de verdedi gers van het Alcazar" in Spanje gehuldigd zijn. De Haagsche Burgemeester gaf de Juist heid van deze critiek toe: het gekwalificeer-j de artikel hoorde ook z. i. niet in het or! gaan van het instituut thuis en de daarna gegeven rectificatie was niet royaal. Voorts waren „de verdedigers van het Alcazar" wé] niet gehuldigd, maar had de commandant van do mobiele colonne toch een fout ge maakt door zich met de buitenlandscne politiek te bemoeien. Intusschen kon de Burgemeester er qan toevoegen, dat de fouten waren erkend en beterschap beloofd was. Hiermee zou de zaak uit kunnen zijn, als cr geen gevaat voor herhaling bestónd. Maar het is helaas zoo, dat de Burgerwacht in dit opzicht hier en daar reeds een ver leden heeft en er dus ook voor de toekomst gevreesd moet worden. Wij hebben er niets op tegen, dat in bij eenkomsten der Burgerwacht gewezen wordt op fouten van de sociaal-demo craten ten aanzien van de landsverdediging, maar het-instituut mag geen anti-socia listische organisatie worden; ook daarom niet, .wijl men dan zoo licht bij het fascis me terecht komt. In de Bijzondere Vrijwillige Landstorm dringen ook wel eens „voorstanders van de dictatuur" naar voren, maar wij mcenen te weten, dat de leiding dan krasse maatrege len neemt. Zij houdt zich aan het beginsel, dat zij instrument in de handen der wet tige regeering wil zijn en overigens politiek neutraal. Het schijnt, dat de Burgerwacht, de Haag sche in het bizonder, dit niet steeds vol doende bedenkt; maar daardoor breekt zij haar eigen reputatie af. De overheid zoowel als ons volk behoort, te weten, of hier alleen van een déraillement dan wel van een rij den op verkeerd Spoor gesproken moet wor den; Het eerste is vergeeflijk; het laatste zou tot consekwenties moeten leiden, welke voor de Burgerwacht onaangenaam zijn. Want zij heeft voor alles bet vertrou wen der burgerij noodig. DE NIEUWE MOERDIJKBRUG VERBINDING NOORD-ZUID TOT STAND GEBRACHT Feestelijkheden op 12 December a.s. Wat de schoolkinderen zingen Onze correspondent te M o e r d ij k—L age Zwaluwe schrijft ons: De vrees van velen, dw de wegver binding tusschen de nieuwe Moerdijk- brug en de Bredasehe Rijksweg naar Zevenbergschenhoek niet tijdig voor de officieele opening van de brug op 12 De cember gereed zou komen is niet ge rechtvaardigd gebleken. Weliswaar heeft men. met man en macht in de afgeloopen weken met het oog op d3 dreigende vorstperiode met dubbele ploe gen moeten werken,doch daardoor, heeft met bereikt dat op het einde van de vorige week dus veertien dagen voor den vastga- stelden termijn de verbindingsweg waar over op 12 December meer dan 1000 auto's hun weg van Dordrecht naar Breda moeten vinden, gereed kwam. Hoewel daarmede dus feitelijk de ver binding Noord-Zuid is tot stand gebracht wil dit nog geenszins zeggen dat de nieuwe wegverbinding gereed is. Gereed is immers slechts de afgaande baan Noord-Zuid, dus van uit de richting Zuid-Holland, zijnde het rechte weggedeelte, terwijl eerst later, wanneer is nog niet bekend, het linker weggedeelte zal worden aangelegd. Alvorens tot deze aanleg over te gaan wenscht men eerst af te wachten of zich binnen afzicn- baren tijd met het thans gereed gekomen weggedeelte nog ernstige moeilijkheden zul len voordoen. Een zanghulde aan de Koningin Op 12 December bij gelegenheid van de opening der nieuwe Moerdijkbrug zullen aan de Zuid-Hollandschc zijde bij de Noor delijke oprit de schoolkinderen uit Dubbe1.- dam staan opgesteld om H. M. de Koningin bij haar aankomst een /.anghulde te brengen. De voor de zanghulde ingestudeerde lie deren luiden als volgt: "Welke wateren ook ons scheiden, Hollandsch Diep of Maas of Waal, Een zijn wij toch in Oranje, Waait dat bindt ons allemaal. Hechter nog dan de Moerdijkbrug Is dee®' ecuwen oude band, En wij bidden tezaam verbonden, God spaar het voor Nederland. Holland, Zeeland, Brabant, Utrecht, Gelderland of hoe het heet, Niet gescheiden maar vereenigd; Elf zijn in één band gesmeed. Laat die Eendracht immer blijven, Steekt het twistvuur niet in brand, Wees in 't flinke, vrome en vroede, Eén, mijn dierbaar Nederland. Aan de Noord:B,rabant.sche zijde zullen de schoolkinderen van Moerdijk en Hooge en Lage 'Zwaluvée met het onderwijzend perso neel staan opgesteld. Deze aullen de vol gende liederen zingen. De Brug is geopend, De Brug is nu klaar! Hoera, voor dat schitterende werk; Na maanden van arbeid. Na maanden van strijd. Zijn pijlers en spanning nu sterk. Den bouwers en werkers wordt hulde ge bracht, Hun arbeid getuige van Nederlands kracht Heel 't land,- is nu trotsch en verheugd, b Juch Brabant, juich Holland Nu zij't ge vereend; Geluk met dit nieuwe verbond. Niet langer gescheiden. De brug maakt ons Een, Op trouw en op eendracht gegrond. Sta, brug in de stormen, Hou dapper toch stand, Wellicht brengt ge vooi-spoed en welvaart in 't land. En daarom een daverend'hóezee! FRAUDE BIJ LANDBOUW CRISISORGANISATIE OP FLAKKEE GROOTE KNOEIERIJEN MET OORMERKEN Een boer werd het slachtoffer Verschillende arrestaties Te Dirkslandis men er In ge slaagd een groot knoeierij-complot met oormerken van varkens' tot klaarheid te brengen, waarbij verschillende per sonen betrokken waren, onder andere een paar controleurs van de Land bouwcrisisorganisatie. Naar gebleken is was dit complot verspreid over het heele eiland Flakkee. Een arme boer is het slachtoffer van deze fraude ge worden. Gearresteerd zijn twee controleurs en een assistent-merker uit Ouddorp, een boer uit Melissant en een var kenskoopman uit Sommelsdijk. Naar gebleken is, deugde er van de admi nistratie der controleurs vrijwel niets en werd de controle op de oormerken zeer slecht uitgevoerd, zoodat de knoeierij in de hand gewerkt werd. Handel in oormerken Bij het onderzoek is gebleken, dat er van de oormerken bij verreweg de meeste varkensharidelaren op Overflakkee niets deugde. Er was een uitgebreide handel in gebruikte oormerken (die ongeldig zijn) ontstaan. De controleur uit Ouddorp en zijn assistent stalen overal oude oormerken en wisten deze door een kleine manipulatie weer zoo te veranderen, dat ze opnieuw ge bruikt konden worden. Als men bij een boer nu de varkens moest merken, dan werd een deel der dieren heelemaal niet gemerkt een ander deel kreeg oude merken, en tenslotte werden enkele varkens ook nog van goede oormerken voorzien. De controleur schreef echter .bonnetjes uit voor het geheele aan tal varkens en incasseerde het bedrag dat voor het oormerken verschuldigd was, waar mee hij dus valschheid in geschrifte pleegde. De overgebleven merken werden voor ver schillende prijzen verkocht aan boeren, die oormerken tekort kwamen. Hoe de zaak ontdekt werd De zaak is eenigen tijd geleden tot klaar heid gekomen, door dat men een arme boer op gemeene wijze benadeeld had. De man had vier varkens. Indertijd had hij de ge- boortekaart ingezonden, maar er was nooit een controleur verschenen om de dieren te merken. Toen maanden later de thans gear resteerde controleur K. eens bij de boer kwam, vroeg deze hem, wat hij nu moest doen. Daar de varkens inmiddels zwaarder dan 50 K.G. geworden waren, gaf de contro leur hem de raad de dieren in het geheim van de hand te doen, om moeilijkheden te voorkomen. De controleur voorzag de var kens clandestien van oormerken, een kennis van hem zou de varkens verkoopen en kreeg er een flink bedrag voor. Den boer werd echter wijsgemaakt, dat zijn varkens in beslag genomen waren, waardoor hij in groote moeilijkheden zou kunnen raken. K. zou echter wel zorgen dat de zaak in het reine kwam, mits de boer hem toestemming gaf om een advocaat in de arm te nemen,. Wat kon de arme man anders doen, dan hierin toestemmen. Reeds de volgende dag kwam K. f 150 halen. De boer, die een groot gezin heeft, bezat dit geld niet en gaf K. een paard mee, dat deze voor ruim f 150.aan de man bracht. Het geld verdween weer in zijn zalc. De ontknooping Maar nu nadert de ontknooping van de knoeierijen. Andere boeren hoorden van deze schandelijke handelwijze en presten tenslot te K. een deel van het geld terug te geven. Om de een of andere reden werd de politie echter niet in de zaak gemoeid, tot deze er toch langs een omweg van hoorde en een onderzoek ging instellen, waarbij steeds meer wandaden aan het licht kwamen. Maar het resultaat van dit onderzoek is hierboven te vinden. Tenslotte moet ook uitgekomen zijn, dat er ernstig geknoeid is met het denatureeren van aardappelen, wat ook weer gebeuren kon, doordat de betrokken ambtenaren frau de pleegde. Het laatste woord in deze onverkwikke lijke historie zajjdan ook nog wel niet ge sproken zijn De Rotterdamsche Haven Hamburg overvleugeld Gedurende de eerste drie kwartalen van 1936 deelt het Handelsstatistische Amt te Hamburg mede, is een stijging van het ver voer merkbaar geweest in alle vier Noord zeehavens. Het sterkst is dit het geval ge weest bij Rotterdam, die zijn positie als massagoed-overlaadhaven voor het Rijn- en Ruhrgebieü weer wist te versterken. Het totale vervoer over Rotterdam betrof voor 62 pet, wareninvoer in Duitschland en voor 7S pet. warenuitvoer uit Duitschland. Het totale vervoer, over Rotterdam bedroeg 23.2 millioen ton, waarvan 16.S milliocn ton betrekking had op invoer naai* of uitvoer uit Duitschland. Ook de staking van de havenarbeiders in Antwerpen alsmede de verlaging van de loods- en havenrechten in Rotterdam hebben cr toe bijgedragen, dat Rotterdam thans ook als invoerhaven met 15.11 (v.j. 13.24) millioen ton Hamburg en Antwerpen voor het eerst overvleugeld heeft Het Hamburgsche havenverkeer bedroeg in de eerste drie kwartalen 14.59 (v.j. 13.97) millioen ton, het verkeer van Antwerpen 14.4 (v.j. 13.6) millioen ton en van Bremen 6.73 '(v.j. 6.26) millioen ton. HET VORSTELIJK HUWELIJK HM. de Koningin bezoekt wederom de Groote Kerk Gisterenmiddag heeft H.M. de Ko ningin wederom een bezoek gebracht aan de Groote Kerk te 's-Gravenhage, waar het huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana met Prins Bemhard op 7' Januari a.s. zal wórden ingezegend, ten einde den stand der werkzzaam- heden in oogenschouw te nemen en aanwijzingen voor de regeling der plechtigheid te geven. Slechts weinigen was het kort te voren aangekondigde bezoek bekend, doch het publiek schijnt vooral in deze dagen een bijzondere intuitie voor deze dingen te hebben, want reeds voor half drie ston den verscheidene honderden menschen voor den ingang van de kosterij nabij de Torenstraat te wachten, zoodat de politie tenslotte met eenige manschappen de weg vrij moest houden. Te 10 minuten over half drie arriveerde onder het gejuich der menigte een enkele hófauto, waarin de Koningin, in gezelschap van een hofdame, was gezeten. Bij den ingang der kosterij werd H.M. ontvangen door eenige kerk voogden, waarna zij het gebouw betrad. Het bezoek duurde precies een half uur. De menschen bleven geduldig wachten en toen te 3.10 uur, de Koningin aan den in gang der kosterij verscheen, ging er op nieuw een luid gejuich op. Van de kerk keerde H.M. naar het paleis Noordeinde terug. De inzegening van het huwelijk Zooals reeds eerder door ons gemeld, zal de Godsdienstoefening waarin het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bemhard op 7 Januari a.s. zal worden ingezegend, geleid worden door Prof. Dr. H. Th. O b b i n k. Prof. Obbink zal de predicatie houden, waarna Ds. W. L. Wel ter,, de vroeger hof prediker, die thans 87 jaar is, over zal gaan tot de eigenlijke bevestiging van het huwe lijk. Jubileum*A. "Wapenaar De huldiging van den heer A. Wape naar, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als literair criticus, zal plaats heb'ben op Zaterdag 12 December a.s., in het gebouw van de Nieuwe Utrechtsche "Courant, Drift 13, Utrecht, des middags om drie uur. De jubileum-bundel, die het Comité-Wa- penaar heeft doen verschijnen is thans gereed gekomen en wordt aan de inteekenaren toe gezonden. Voor hen, die belang stellen in het werk van den heer Wapenaar, wordt nog éen beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar gesteld tegen de prijs van f 1.90. Men kan daartoe dit bedrag storten op het gironr. van den secretaris-penningmeester van het Comité, den heer J. P. Prins, Louise de Co- lignystraat 51, Schiedam: giro-nr. 125.306. Alle exemplaren zijn genummerd en voor zien van de handteekening van den jubilaris. De bundel bevat essays en verzen. Rijksvoorlichting Handel en Nijverheid In de serie verslagen en mededeelingen van de directie van handel en nijverheid, van het departement van handel, nijver heid cn scheepvaart, is verschenen een publicatie omtrent de werkzaamheden van de verschillende rijksvoorlichtingsdiensten ten behoeve van handel en nijverheid in het jaar 1935. IJmuiden krijgt een sterke zeesleepboot Naar ons wordt medegedeeld, zal öaet ingang van Woensdag 2 December a-s. door Bnrean Wijsmuller een sterke zee sleepboot in IJmuiden worden gesta- tionneerd. Hiermede wordt voldaan aan een door velen geniten wensch. Treinontsporing te Haarlem Aanzienlijke vertraging Gisteravond heèft het treinverkeer te Haarlem aanzienlijke vertraging onder vonden als gevolg van het ontsporen van een rangeerdeel op de Westzijde van het stationsemplacement. Om kwart voor negen zijn daar door tot nu toe niet vastgestelde oorzaak op het kruispunt van de lijnen naar IJmuiden, Zandvoort en Den Haag twee ledige electrische personenrijtuigen op een wissel uit de rails geloopen. Het spoor werd hierdoor geheel versperd, zoodat alie ver trekkende en binnenkomende treinen langs een omweg van en naar het station moes ten worden geleid. Dit bracht voor lederen trein een vertraging mede van enkele minuten. Onmiddellijk werd personeel ge- requireerd om de gederailleeerde treindeelen weer in 't goede spoor te brengen. De werk zaamheden stonden onder leiding van den hoofdinspecteur van den dienst van het vervoer te Amsterdam, den heer H. van Meurs en van Ir. Nachenius, van den dienst tractie en materiaal. In den loop van den nacht is. men met het bergingswerk gereed gekomen. EEN NIEUWE NOORDWESTER STORM Loodsdiensten gestaakt Na een periode van rustiger weer is gis teren de wind weer in kracht gaan toene men, zoodat" in den loop van den avond eeo fiksche Noordwester-storm kwam opzetten, die op vele plaatsen het water hoog op stuwde. In Rotterdam bijvoorbeeld, hebben verschillende kaden het vanmorgen in de vroegte moeten ontgelden. De zee was zeer ruw en al spoedig werd de scheepvaart onder de kust te gevaarlijk. Te Hoek van Holland moest gister avond om 9 uur de loodsdienst gestaakt worden, IJ m u i d e n volgde vanmorgen. Ongevallen te Den Haag De sterke wind hpeft hedenochtend te 's-Gravenhage twee ongevallen veroor zaakt Om 8 uur werd een bewoner vam de Trompstraat, die óp do fiets in de Thorbee- kelaan reed, door den wind gegrepen en te gen een auto geworpen. Met een zware her senschudding is het slachtoffer door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Een half uur later is in de Laan Copes van Cattenburgh een wielrijdster, wonende in de Acaciastraat, B. M. V„ omver gewaaid, tengevolge, waarvan zij een ernstige been breuk bekwam. De G.G.D bracht haar even eens naar het ziekenhuis Zuidwal. Tweehonderd schapen verdronken Tengevolge van 't hooge water zijn in het Buitendijksche land te Numansdorp vannacht 200 schapen verdronken. Sleepkaan in moeilijkheden De opvarenden gered Gisteravond om tien uur is ia de haven van Schokland binnengekomen de sleepboot „Disponibel", uit Zwolle, met aan boord de drie opvarenden van de sleep kaan „Noordgeul", thuisbehoorende in Rotterdam. De „Disponibel" was met dit schip, dat duizend ton meet en geladen was met grint, op weg van Ruhrort naar Lemmer. Op het IJsselmeer werd dé sleep gisteravond door de opkomende N.W. storm overvallen, met het gevolg dat de „Noord- geul" los sloeg en in zinkende toestand kwam te verkeeren. De bemanning, be staande uit schipper Van Meel, diens vrouw en een knecht, konden zich tijdig aan boord van de sleepboot begeven. Vanmorgen zou een onderzoek naar de „Noordgeul" worden ingesteld. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat het vaartuig nog kan worden geborgen. De „Noordgeul" gezonken Nader^vernemen we: De bemanning van de sleepboot „Dispo nibel'' heeft gerapporteerd, dat de sleep kaan „Noordgeul" zes K.M. Noordwest van Schokland gezonken is. Alleen het stuur [steekt nog boven water. De plek waar de „Noordgeul" gezonken is zal door het loods wezen vaa een licht worden voorzien. Brand in textielfabriek te Breda Groote materieele schade Gisteravond omstreeks half elf ont dekte een waker van den nachtveilig heidsdienst dat brand was ontstaan in de textielfabriek v.h. firma Verest aan de Markkade te B r e d a. Hij waar schuwde de brandweer die met groot materiaal uitrukte. Het vuur bleek te woeden in de groote zaal, waar zestien weefgetouwen stonden opgesteld. Het blusschingswerk werd aan vankelijk ten zeerste bemoeilijkt door de geweldige rookontwikkeling. Toch wist de brandweer, die met vier stralen water gaf, het vuur. te beperken tot het middengedeel te van de zaal. Vier weefgetouwen gingen geheel in de vlammen op, terwijl van an dere het rubber door de hitte smolt en weer andere ernstige watersohade oplie pen. De totale schade wordt geschat op circa f 115.000. Ook de bedrijfsschade is,- daai de fabriek overstelpt is met orders, zeer groot. Een en ander wordt door verzeke ring gedékt. VRACHTAUTO IN HET IJSSELMEER Een vrachtauto waarin drie personen za ten, geraakte op weg van M e d em b 1 i k naar Enkhuizen op den Oosterdijk in het. IJsselmeer, na eerst langs den water- keerenden muur naar omlaag te zijn ge stort. Gelukkig kregen de inzittenden wei nig letsel. De auto werd zwaar beschadigd. BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN Vermoedelijk door een auto aangereden Te Helde n—P aoningen vond Za terdagavond de vrachtrijder J., tusschen Beringen en het kanaal zekere mej. V. langs den weg liggen. Zij was buiten ken nis; haar rijwiel was totaal vernield. Ver moedelijk is zij door een auto aangereden Adv. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Vergadering van aandeel- en obligatie* houders van de Zuid-Hollandsche Bier* brouwerij. Groote knoeierijen met biggenoormer* ken op Overflakkee. Te Utrecht had een druk bezochte receptie plaats ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer Smeenk als redacteur van Patrimonium. De Centrale Bond voor Inwendige Zending en Chr. philantropische inrich tingen vergaderde te Amsterdam. Het befaamde Kristallen Paleis te Lon den is de prooi van een ontzaglijke brand geworden. Tokio ontkent dat er Duitsch-Japansche invloedszonesin Ned. Indië zouden zijn beraamd. De witten hernieuwen hun aanvalsactie tegen Madrid. Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars In Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 2(294 (3 lijnen) (Adv.) Groentenauto te water Meisje met moeite gered Op de Weesperzijde bij de Duivendrecht- schebrug te Amsterdam heeft heden morgen een botsing plaats gehad tusschen een personenauto en een vrachtauto met groenten. Door de botsing ging de vracht auto te water met den bestuurder en een ongeveer lö-^arig meisje, dat naast hem zat. De bestuurder wist zich zelf te helpen en was weer spoedig op den wal. Het meisje verkeerde daarentegen in levenegevaar. De chauffeur van de personenauto sprong in de vaart en wist met groote moeite het meis je te redden. Door een geneesheer uit Die- men werd bijstand verleend. UIT OOST-INDIE Zware bandjir in Atjeh Twee kinderen verdronken BUITENZORG, 1 Dec. (Aneta). De Resi dent van Atjeh seinde dat door een zware bandjir te Simpang-Kanan en te Simpang- Kiri veel huizen zijn weggespoeld. Twee kinderen zijn verdronken. De ramp met de „Van der Wijck" Duikwerkzaamheden aangevangen BATAVIA, 1 Dec. (Aneta). De duik-werk- zaamheden door het gouvernementsvaartuig „Castor" bij het wrak van de „Van der Wijck" zijn aangevangen. Het wrak blijkt naar schatting 85 gr. over stuurboord op den grond te liggen, ongeveer iy2 meter in den modder bij een waterdiepte van 46 meter. Na voorbereidende werkzaamheden is men begonnen met het onderzoek van de soheeps huid, hetgeen bemoeilijkt wordt door opge hoopte modder. Dagelijks dalen duikers eenige malen af. Op liet wrak is in de railing bekneld een lijk aangetroffen, dat heden te Soerabaja zal worden aangebracht. De zaak Douwes Dekker Drie maanden geëischt BATAVIA, 1 Dec. (Aneta). De Raad van Justitie maakte een aanvang met de be handeling van de zaak tegen dr. E. F. E. Douwes Dekker, voorzitter van de Nationa le Schoolvereeniging JKsatrian Instituut" te Bandoeng. Naar reeds vroeger gemeld is, heeft de heer Douwes Dekker een boek, behande lende de geschiedenis van Ned.-Indië, het licht doen zien waarin vrschillende uit latingen voorkwamen, welke niet toelaat baar werden geacht De heer Douwes Dekker ontkent alle schuld. Hij schreef het boek in het volle vertrouwen, dat er niets in stond, dat on toelaatbaar was. He* was de bedoeling van het boek slechts de grootheid van het Azia- tische volk te laten uitkomen. Beklaaede zegt, dat. indien hij had geweten, dat de gewraakte passages ontoelaatbaar waren, hij deze nooit zou hebben neergeschreven. De officier van justitie eischte drie maan den gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1