STADSNIEUWS MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. 6 HET EEUWFEEST DER KON. Vereen, van Christelijke NED. GROFSMEDERIJ Onderwijzers(essen) Feestavond in de Stadsgehoorzaal Een herdenkingsplaat aangeboden De viering van het honderdjarig be staan der Kon. Ned. Grofsmederij, die in verband met een aan den directeur, den heer N. C. F. van Ginkel, overko men ongeval in Augustus moest wor den uitgesteld, heeft nu plaats gehad. Het bestuur der Vennootschap bood nl. aan het personeel een feestavond aan in do Stadsgehoorzaal. Bij hun binnenkomst werden de personeel leden en hun vrouwen getooid met een bloem op de lborst, terwijl zij bovendien werden verrast met de noodige rookvoor- raad voor den avond en wat de dames be- ti-eft met de noodige snoeperij. Op de eerste rij in de zaal namen plaats de commis sarissen der N.V. met den directeur en den oud-directeur, Ir. A. M. Touw. De president commissaris, de heer J. H. Zeeman, sprak een openingswoord, waarin hij allereerst de voornaamste data en feiten uit de afgeloo- pen honderd jaar de revue deed passeeren, om daaruit aan te toonen, dat de fabriek tijdens haar bestaan zoowel tijden groote bloei als van ernstige inzinking heeft meegemaakt, tijden van winst en ver lies, tijden van opleving en tijden van depressie. Eén ding is echter altijd gelijk gebleven en dat is de kwaliteit van het werk. dat altijd aan de hoogste eischen voldeed. Daarvoor bracht spr. hulde aan het personeel van hoog tot laag. Spr. her innerde voorts aan het feit, dat de directeur weer in zooverre hersteld is, dat hij dezen avond weer geheel mee kon maken. Spr. wenschte hem een spoedig en algeheel her stel toe. Met een krachtig applaus .werd deze wensch onderstreept. Na dit openingswoord werd staande het Wilhelmus gezongen en vervolgens werd begonnen met de uitvoering van een fe lijk programma, dat uitnemend in staat bleek om de aanwezigen vroolijk bezig te houden, Voor dat de pauze aanving had de plechtigheid plaats van de aanbieding van huldeblijk van het personeel, be staande uit een fraaie bronzen gedenk plaat, vervaardigd door de Rijnland- sche Kunstgieterij yan de heeren Stöxen en Zn., alhier. De aanbieding geschiedde door den voor zitter van de feestcommissie, den Iheer Chr. Versteegen, die als administrateur bij fabriek werkzaam is. Spr. wees er opi, dat de omstandigheden, waarin dit jubileum, gevierd wordt, voor de fabriek niet roos kleurig zijn. Er kon dan ook niet gedacht worden aan een uitbundig feestbetoon. Toch is er alle reden tot dankbaarheid en zelfs tot vreugde, vooral als men bedenkt, dat de fabriek tot nog toe aan alle moeilijk heden het hoofd heeft kunnen bieden. De fabriek is op een verjongde basis geplaatst, zoodat zij in staat is ell»e vleug van op leving. die zich voordoet, op te vangen en er \an te profiteeren. En in het vertrouwen van haar afnemers, welk vertrouwen zoo noodig is voor duurzaam koopmanschap, staat zij ongeschokt. Dat ongeschokte ver trouwen dankt de fabriek aan de ongerepte zakenpolitiek van het bestuursbeleid. Dat vertrouwen heeft ook het personeel in het bestuur behouden en het denkt daarbij dankbaar aan al hetgeen voor het personeel is gedaan; aan het pensioenfonds en het fonds voor weduwen- en ziekenhulp. Er zijn helaas pijnlijke maatregelen moeten ge-omen worden, maar deze maatregelen waren ook voor het bestuur pijnlijk en wer den door ijzeren noodzaak opgelegd. Het personeel heeft het niet bij woorden willen laten, en daarom bood spr. namens allen als blijvend aandenken aan verbon denheid en saamhoorigheid de gedenkplaat aan, die door de fa. Stöxen en Zn. met groot vakmanschap, met groote kunstzin en toewijding is vervaardigd. Spr. richtte zich daarna nog speciaal tot den directeur. Namens ht personeel vilde hij gaarne uiting geven aan de groote vreugde die er heerscht nu de heer Yan Ginkel zijn werk weer heeft kunnen hervatten. Het personeel heeft den directeur leeren eeren als een man op een zeer verantwoordelijke plaats, die zich onderscheidt door een scherp intellect, door een bewonderens waardige intuïtie, door een enorme daad kracht door een warme menschelijk- hfiid, door een groote zelfbeheersching. Aan hem is het te danken, dat de ver houdingen op de fabriek zoo buitenge woon goed zijn. Het personeel heeft dan ook niet na kun nen laten den directeur aan dit feest een souvenir te geven. Na deze toespraak werd de gedenkplaat onthuld en werd aan den heer v. Ginkel een zilveren sigaren- en sigarettendoos aan geboden, terwijl mevrouw Van Ginkel bloe men ontving. De heer Zeeman zegde met eenige harte lijke woorden voor het huldeblijk dank. Na de pauze bleef men nog geruimen tijd In de beste feeststemming bijeen. Leidsche Belasting Ophaaldienst Bovengenoemde dienst heeft in de afge- loopcn maand f 9650.11 aan de Rijksontvan gers afgedragen, benevens f 1211.77 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst. Nieuwe Rijn 22, moeten worden in geschreven, BLIKJES IN EEN AUTOMAAT Door de politie is op heeterdaad betrapt, nadat men reeds eenigen tijd op hem had geloerd, de 21-jarige eleotrïcien F. K. K., die bij den banketbakker E. in het Noordeinde oen en andermaal de automaat bewerkte met stukjes metaal, teneinde op deze wijze gratis aan de begeerde versnaperingen te komen, Lezing i den heer L. Kalsbeek De November-vergadering van de afd. Leiden van de Ver. van Chr. Onderwijzers (essen) in Nederland em de Overzeesche Ge westen werd Zaterdagavond in het Nutsge- bouw gehouden. Daar de nieuw-benoemde voorzitter drs. H. Schelp, directeur der Ghr. Kweekschool voor deze functie om gezondheidsredenen had bedankt, stond deze samenkomst dit maal onder leiding van den tweeden voor zitter, den heer A. den Dikken, van Katwijk aan Zee. Spreker voor dezen avond was de heer L. Kalsbeek, van Katwijk a. d. Rijn, die het onderwerp inleidde: „Het. Koninkrijk Gods en het mensnchelijk leven". Naar aanleiding van Efeze 6 1—20 s_ de heer Den Dikken een kort openings woord uit, waarna de secretaris, de heer A. van Kapel de notulen lis en mededeeling deed van enkele ingekomen stukken. Nadat de heer Zijlstra nog enkele Vojo- mededeelingen had gedaan was het woord aan den heer L. Kalsbeek. Spr. begon met er op te wijzen, dat het ideaal van de komst van het Koninkrijk Gods op aarde het doen en laten van den mensch behoort te beheerschen om dan en kele opvattingen mee te deelen van theo logen e.a. ten aanzien van de komst dit Koninkrijk en de diepere waarde van het Christendom. Speciaal werd gewezen op de tReich-Gottes"-beweging en op de stu- dieën van Dr. J. C. Wissing, die de escha tologische opvatting aanhangt. Vervoltrens werd er door spr. op gewezen, dat de natuurlijke geboorte ons burgers maakt van een of ander aardsch koninkrijk, maar dat de geboorte uit den geest ons bur gers maakt vam het Koninkrijk Gods. Met nadruk stelde spr. vast. dat het burgerschap Gods ons de plicht oplegt om alle geschillen, zoowel op kerkelijk- als staatkundig ter rein, op .vriendschappelijke wijze te bespre ken en op te lossen. Al te ver zijn wij daar maar vaak vandaan. Te bedenken hebben wij, dat Christus voor ons vraagt om lief de onder elkander te hebben. Dit wil niet zeggen, dat wij het altijd eens mtet elkan der behooren te zijn. Het ware burgerschap Gods zal ons brengen tot de dienstknecht- gestalte. Spr. eindigde met te wijzen op de wederkomst des Heeren, wanneer God zal zijn alles en in allen. Een zeer uitgebreide bespreking Volgde op deze inleiding waarna nog enkele huis houdelijke zaken werden afgedaan, waar van wü. willen nomem de verkiezing tot voorzitter van den tweeden voorzitter, den beer Den Dikken. Vereeniging van Mathesianen Lezing van den beer E. E. Streseer Zaterdag hield voor de Vereeniging Van Mathesianen de heer E. E. Strasser, BNA., medewerker van wijlen Dr H. P. Berlage Nzn., een lezing met lichtbeelden en bouw- film over „Het Nieuwe Gemeente-Museum in Den Haag". i een uitvoerige Inleiding gaf spr. met ondersteuning van lichtbeelden een. alge- meene beschrijving van liet nieuwe gemeen temuseum, de organisatie van den platten grond, voorts alle bijzonderheden van ver lichting. verwarming, ventilatie, benoodig- de vochtigheidsgraad in de diverse ruim ten en de beveiliging. Na de pauze werd de uit vier deelen be staande bouwfilm vertoond .eindigende met de openingsplechtigheid van het museum. Spr. wees er nadrukkelijk op, dat de ar chitect voor dit huis de grootst mogelijke eenvoud en bescheidenheid gezocht heeft om de tentoongestelde kunstvoorwerpen des te eer tot hun recht te laten komen. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante uiteenzettingen en het aandach tig luisterende en kijkende auditorium on dersteunde deze dankbetuiging met warm applaus. Optocht van den Middenstand De Leidsche MicDdenstandscentrale heef' besloten aan de feestelijkheden van het a.s Vorstelijk huwelijk deel te nemen door het houden van een propaganda- en reclame- optocht. De besturen der middenstands- vereenigingen en der vakvereenigingon en de vertegenwoordigers der Middenstands- groepen zijn in verband daarmede uitgenoo- digd tot een bespreking, die morgenavond te 9 uur in den Vergulden Turk word', ge houden. Weldadigheidspostzegels en •briefkaarten voor het kind Hert Comité voor den verkoop der Welda digheidspostzegels in Leiden en Omgening schrijft ons: Morgen. 1 December, (begint de verkoop der Weldadigheidsposteegels en Briefkaar- voor het Kind. De postzegels zijn, evcn- vorige jaren, verkrijgbaar in vier waar den met toeslag. De opbrengst komt ten bate van het misdeelde kind van alle ge zindten. Door de bezuiniging zijn de Overheids subsidies der gestichten, die kinderen ver zorgen, zóó geslonken dat men méér dan ooit is aangewezen op de particuliere liet- dadigheid. In het tentje op het postkantoor te Leiden te Oegstgeest worden de postzegels en briefkaarten ten verkoop aang^bod-n. De briefkaarten zijn dit jaar bij<zonder aantrek kelijk en hert Comité heeft dan ook reeds, aan de (bestellingen die geregeld binnen ko men, kunnen constateeren dat de kaarten bij het publiek zeer in den smaak vallen. Behalve een serie van vijf bloemkaarlen zijn er ook losse prentbriefkaarten in groote verscheidendheid te verkrijgen. Bestellingen wordim vanaf 1 December aan huis bezorgd. Wij hopen, dat het engeltje, dat op de postzegels staat afgebeeld met een bazuin aan den mond, niet tevergeefs de Leidenaard tot koopen zal opwekken,. LEELIJK MISGESLAGEN Zaterdagnacht te kwart over een heeft do 32-jarige C. W. de Graaf, wonende in de Mirakelsteeg, bij het houtjes hakken (vreem de tijd voor deze bezigheid) de wijsvinger an de rechterhand zoo goed als geheel af slagen. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. BEEN GEBROKEN Gistermiddag heeft de 20-jarige N. V. B., uit Loosduinen, op het voebbalterrein aan de Nachtegaal laan bij het voetballen het rechteronderbeen gebroken. De E.H.D. bracht hem naai; het Acad. Ziekenhuis, De heer Th. J. B. Wilmer Zooals wij reeds met enkele woorden heb ben gemeld zal morgen, 1 December, de heer Th. J. B. Wilmer gedurende 25 jaar onafeebroken werkzaam zijn als hoofd redacteur van de R. K. Leidsche Courant. Do heer Wilmer is reeds langer dan 25 jaar journalist. Hij werd immers reeds op 1 Sept. 1910 aan de Leidsche Courant ver borden. maar 4 maanden later ging hij over naar „De Maasbode", die echter slechts kort van zijn arbeid heeft genoten, want nog in hetzelfde jaar 1911, en wel op 1 Dec., keerde hij naar zijn eerste liefde terug en sindsdier. heeft hij haar niet meer ver laten. De heer Wilmer is een prominente figuur in het leven van onze stad. Het is uit den Ï7i. 3. B, JVilmet aard der zaak vooral de Roomsch-Katho- liekc kring, die vap zijn arbeid heeft ge profiteerd, in de eerste plaats reeds door zijn leiderschap van het dagblad, dat in het Roomsche leven zoo'n invloedrijke plaats inpeetnt en voorts door zijn functies in allerlei kerkelijke en sociale instellin gen, v.aaraan hij gaarne zijn uitnemende arbeidskracht gegeven heeft. Ook huiten den Roomsch-Katholieken kring echter heeft de heer Wilmer 'bekendheid, in hoofd zaak door zijn veeljarig lidmaatschap v. d. Leidschen gemeenteraad, waarin hij een zeer gezaghebbende plaats inneemt als voorzitter van de R. K. raadsfractie, en waarin zijn altijd weloverwogen oordeel, zijn voor zichtig beleid dikwijls van doorslaande be- teekenis is. Ondanks zijn veelomvattenden arbeid op ander terrein is de heer Wilmer echter boven alles journalist gebleven. De wijze, waarop hij dag in dag uit zijn voorlichting geeft, ook hier steeds voorzichtig en wel overwogen, maar met een scherp inzicht in en een bijzonder fijn aanvoelen van de din gen, geniet in breeden kring groote waar deering. In de pers-polemiek toont de heer Wilmer zich een fijnzinnig strijder, die alle ruwe gevechtsmiddelen vermijdt, maar met een hoffelijke en toch scherpe en doordrin gende ontleding van de feiten, zijn aanval en verdediging opzet, minder om zijn tegen standers tot capitulatie te dwingen, dan wel om zijn lezers een helder inzicht te geven in wat van dag tot dag de aandacht vraagt. Bij de vele gelukwenschen, die den heer Wilmer ongetwijfeld zullen bereiken, voegen ook wij ons hartelijk en welgemeend pro ficiat. Onbevoegd college loopen Door de politie is tegen een tiental per- >nen proces-verbaal opgemaakt wegens he: onbevoegd bijwonen van lessen aan de Rijks universiteit aJlhier. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: B G Relchgelt—v d Boom z BeerenfingerPiket z ONDERTROUWD: W Kooreman 25 J. en W e Best 25 j. J Carton 34 j. en J Swets 30 j. - A v Eggen 22 J. en M Franken 22 J. DC Vagemaker 24 j. en S L Kooijman 26 J. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN „Bartje en Bartje zoekt het geluk" Lezing van Anne de Vries Op uitnoodiging van den Chr. Kunstkring hield Vrijdagavond in het Nutsgebouw de bekende Drentsche schrijver Anne de Vries eon literaire lezing over „Bartje en Bartje zoekt het geluk." Nadat Dr. K. Fokkema het samenzijn geopend had, ving de heer De Vries zijn lezing aan met het vermelden van vele historische bijzonderheden over Drenthe. Deze provincie is eeuwenlang afgesloten geweest van de overige wereld. De groote zandvlakte, welke Drenthe is, was omzoomd door venen en moerassen; slechts een paar toegangswegen leidden naar het eigenlijke Drenthe. De bewoners, nazaten van twee stammen Saksers, die zich in verschillende perioden nestelden, bleven tot voor niet te langen tijd aangewezen op het verkeer met elkaar. Van den vroegen morgen tot den laten avond werkte de Drent op zijn schra len akker, waarvan de opbrengst grooten- deels aangewend werd ten eigen bate, ter wijl hij voor de zorg van zijn kleeding huis arbeid beoefende. Naar weelde haakt het hart der Drentenaren niet en armoede vree zen ze niet. 't Is dus geen wonder dat de Drent wan trouwend is tegenover anderen; zelfs de be woners van andere dorpen en hooger ge- klommencn op den maatschappelijken lad der ontmoet hij met eenigen argwaan. Spr. heeft getracht deze trek van het Drentsche volkskarakter in „Bartje" terug te vinden en leest als resultaat van dat on derzoek het fragment voor, waarin Bartje's eerste schooldag beschreven wordt. Velen hebben gemeend dat de auteur een auto-biografie gegeven heeft. Het feit dat spr. met dankbarheid erkennen moet onder maatschappelijk gunstiger omstandigheden te zijn opgegroeid dan de hoofdpersoon van zijn werk, zegt duidelijk het tegendeel. Spr. is. na vele kinderboeken te hebben ge schreven 5 jaar geleden aan „Bartje" gaan werken. Hij is „in de huid van Bartje ge kropen', en op nieuw 'vind geweest in het schoone Drentsche landschap. Veel genoegen heeft hem dit verschaft, ofschoon het ook wel gebeurde dat het werk van een langen avoncl den volgenden morgen ten prulle- mand verwezen werd. Wet is er historie in „Bartje". In het eer ste hoofdstuk zijn verschillende voorval len verwerkt waarvan de heer De Vries zich herininerde„ ze in zijn jeugd beleefd te hebben. Al meenen velen dat „Bartje" een streek roman is, toch is Bartje een hoofdfiguur, die evengoed op een andere plaats in ons land geleefd kan hebben: Drenthe is alleen de achtergrond, waarop de figuur geteekend is. Men heeft ontkend, dat „Bartje" een Christelijk boek is. Vele brieven heeft spr. ontvangen, waarin waardeering en critiek op zijn werk op onderscheiden wijze geuit werd. De tijd is voorbij dat een schrijver in zijn werk telkens zijn eigen meening als een wijze les op duidelijke wijze ten beste gaf. Men vergeet vaak dat „Bartje" een deel is van wat de schrijver wil geven. Spr. is voor nemens Bartje }ot diens huwelijk op z'n levensweg te volgen. Het eerste deel eindigt op het moment dat Bartje met z'n schooljaren de groote wereld in zal gaan. In dat deel liet de auteur zien de krachten die negatief op Bartje's vorming werkten, wij volwassenen staan vaak de opvoeding onzer kinderen in den weg door onze groote-menschen-wijsheiJ Uit het tweede deel „Bartje zoekt het ge- luk'V wat naar spr. hoopt volgend jaar ver schijnt, zal blijken dat Bartje het geluk vindt dat hij z-oekt en dat het hem nimmer verlaat. De positieve kracht in zijn jonge leven, de liefde van den Heiland waarmee hij in z'n schooljaren reeds in aanraking kwam, laat niet los wat eenmaal is vast gegrepen. De lezing werd met aandacht door een goed gevulde zaal gevolgd. Mede door het vermelden van kritische bijzonderheden en het teekenen van het Drentsche volkskarak ter zijn auteur en werk dichter tot het pu bliek gekomen en mag deze avond alleszins geslaagd heeten. WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk, van Reedestraat, Dins dag 7.15 uur Ds. de Smit van Utrecht Vereenigingsgöbouw Julianastraat, Woens dag 7.30 uur de heer J. Zonneveld. VOETBAL Door een Z—overwinning op Wetering- sche Boys is het A.R.C. 2 mogen gelukken het eerste deel van de competitie ongeslagen te beëindigen. Over het eerste 'deel van de competitie mag A.R.C. niet ontevreden zijn A.R.C 1 staat aan de kop met een punt voorsprong op Quick Bovs, dat echter een wedstrijd minder speelde. A.R.C 3 verliet vorige week de laatste plaats. A.R.C 4 staat met één verlie-spunt aan de kop, de adsp. A nemen de tweede plaats in terwijl de Benjamins, de adsp. B in dezelfde afdeelimg onderaan staan. In de wedstrijd tusschen A. en B. scoorden de B's Zaterdag hun eerste doel punt. De uitslag werd 10—L LEZING Dr. P. G. KNIBBE In Hotel „Centraal" kwam de plaatselijke afdeeling van de Kon. Ned. Middenstands- vereeniging in ledenvergadering bij een. Na opening en lezing der notulen sprak Dr. P. G. Knibbe, secr. van de Kamer van Koophandel over het Handelsregister en de Warenwet. De heer Knibbe wees eersf op de nood zakelijkheid van organisatie voor den Mid denstander. Met de stebn van de Kamer van Koophandel kan de georganiseerde Mid denstander veel bereiken. Spr. wees vervolgens op het groote gemak dat de Middenstanders voorlichting kunnen krijgen en zeer veel gegevens hen ten dien ste staan door middel van de Handels registers. Hier wordt nog te weinig gebruik ran gemaakt. Door de K. v. K. wordt veel werk ver richt, waarvan de middenstander niets be merkt, omdat aanslagen op de middenstand door haar voorkomen worden. Een ander geval is het als er een maatregel komt die de middenstander geld kost, zooals nu de betaling voor de warenwet. Over 't verloop hiervan deelde spr. mede, dat de keuringsdienst werd opgeheven, doch een dergelijke dienst moest er zijn en de financiën moesten er komen en onver wacht werd toen in de Staatscourant afge kondigd, dat gebruik gemaakt zou worden van het Handelsregister. Hiertegen is direct en met succes geprotesteerd, want mr Knibbe deelde mede, dat in 1937 een billijke regeling zal worden ingevoerd. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. OPRICHTING JONGE BOERINNEN. EN PLATTELANDSMEISJESVEREEN. Naar men ons mededeelt zijn de plannen welke bestonden tot oprichting van boven genoemde vereeniging thans verwezenlijkt. Vrijdagavond was hiervoor een vergadering belegd in de Chr. Lagere Landbouwschool. Als spreekster trad op mej. J. G. Sondern, van Breedebroek (Gld). Spr. zette uiteen de bedoeling en werkwijze van een derge lijke vereeniging. Men ging daarna tot oprichting over, met het resultaat, dat 27 boerenmeisjes als lid toetraden. HAZERSWOUDB GEREF. KERK Tot ouderling bij de Geref. Kerk is geko zen de hieer S. van Tol en tot diaken de heer W. Zintel. BURGERWACHT Door de Burgerwacht alhier zal op Vnj- ig 4 Dec. a.s., des avonds ten half acht, in groote propaganda-samenkomst worden gehouden in het gymnastieklokaal der Chr. School op het dorp. Door burgemeester War- naar zal een inleidend woord worden ge sproken, waarna als spreker hoopt op te treden pater Borromeus de Greeve. Om te leurstelling te voorkomen voorzie men z-ich tijdig van toegangskaarten, die verkrijgbaa zijn bij de heeren: B. den Braver, C. Verde- gaal, C. A. van Dam, J. Dekker, A. Th. de Ruiter, W. Vroegrijk en J. II. Pels. HILLEGOM V.U.-FILM Dinsdagavond 8 uur zal in de Geref. kerk een V.U.-film vertoond worden. Hierin za! overzicht gegeven worden van de Vrije Universiteit, hetgeen door een deskundige toegelicht zal worden. De toegang is vrij. Benoeming vam commissarissen der ge meente-spaarbank. Benoeming lid commissie van toezient op de arbeidsbeurs. Voorstel tot aankoop van grond van do N.V. Leidsche Duinwatermaatschappij. Voorstel tot aansluiting hij de N.V. „Ce- kro" voor destructie van afgekeurd vloesch. Voorstel tot aangaan van. een geldleening. Voorstel tot wijziging van de verondnnin, op de st.raatbelasting. Voorstel tot yerleenen van korting op de landhuur. Voorsel met betrekking tot de herziening van salarissen van enkele ambtenaren. Voorstel tot wijziging van de begrooting voor het grondbedrijf voor 1936. Voorstel tot wijziging der verordening op het aanleggen en de aansluiting van leidin gen voor electriciteit in de gemeente Kat wijk. Prae-advies op het verzoek van bewoners cier Baljuwstraat om verbeterihg .van het wegdek van die straat Prae-advies op het adres van „Schutte- vaer" inzake verlaging van havengeld. Voorstel tot verleenen van toestemming to opheffing van de zekerheid voor den di recteur edr bedrijven. Voorstel tot vaststelling van ©en capltu- lantenverordening. Behandeling van de gemeente- en belrijfs- begrooting voor 1937. Rondvraag. KATWIJK a.d. RIJN ZENDINGSAVOND Woemsdag 2 Dec. a^., des avonds om half acht, zal in de Geref. Kerk een Zendings avond worden belegd, waar als spreker hoopt op te treden Ds. A. Pos, docent aan de opleidingsschool te Djocjakarta. Medewerking verleent het Geref. lisatiekoor .van Katwijk aan Zee. GEREF. MANNENVEREENIGING In verband met de jaarvergadering wordt de gewone ledenvergadering a.s. Dinsdag avond niet gehouden. Als datum voor de jaarvergadering werd ivastgesteld Woensdag 9 Dec. a.s. KATWIJK AAN ZEE OUDERAVOND HERV. SCHOOL V De Herv. school V, hoofd de heer P. v. d. Laan, hield haar drukbezochte oudieravi.nd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, onder leiding van Ds. P. Pras. die een overzicht gaf van het schoolgebeuren in het afgeloo- pen jaar. De heer P. v. d. Laan, hoofd der school, besprak eenige interne aangelegen heden der school en sprak over zijn. erva ringen met -den schoolartsendienst. Ha heer II. J. de Groot liet de kinderen van zijn 5e klasse eenige liederen zingen. Evenals op de vorige ouderavond hield de heer Hoek. on derwijzer aan de Chr. Doofstommenschool „Effatha" te Voorburg, een lezing met licht beelden over het onderwijs op die school. DE WINKELS LANGER OPEN Vanaf 25 Nov. tot en met 5 Dec. i-S. mo gen de winkels geopend blijven tot des avondls 10 uur, WEEKBEURTEN Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem, alhier is besloten, gezien de groote op komst bij de weekbeurten, deze althans voorloopig te houden in de Nieuwe Kerk Tot nog toe werden deze diensten gehouden in de zaal vooy Prot Chr. Belangen, Voorstraat. PREDIKBEURT Dinsdag 1 Dec. 's avonds om half acht hoopt in „Casa Cara" voor te gaan de heer Sohoonderbeek, Godsdienstonderwijzs.* Lunteren. VOETBALUITSLAGEN Katwijk IITer Leede II 23; Katwijk III—Ter Leede II 3-2; Katwijk adsp.—Ter Leede adsp. 11. KOUDEKERK GEREF. KERK Door de marislidmaten in de Geref. Kerk is tot ouderling gekozen de -heer N. P. Sleg- tenhorst en tot diaken de heer H. van Leeu wen Hzn. LEIDERDORP SCHAKEN Winterwedstrijden Leiderdorpsch» Schaakvereeniging Do stand van genoemde wedstrijden in de le groep is thans: E. v. d. Valk .3Vfc pnt. uit 6 partijen; H. Corts 3Vs Pnt. uit 6 partijen; G. Schoppen 3 pnt. uit 5 partijen; B. G. Corts 21/» pnt. uit li partijen; J. van Deventer 2 pnt. uit 6 partijen; A. van Klaveren 1 y2 pnt. uit partijen. In de 2de groep werden de „volgende re sultaten behaald: C. W. Corts 714 pnt. uit 9 partijen; W. Goedhart 4 pnt. uit 6 partijen; F. Beurze 3*4 pnt. uit 5 partijen; J. Nagtegaal 3l/2 P°t. 6 partijen; G. J. Corts 3 pnt. uit 7 partijen; G. de Koning Azn. 3 pnt. uit 8 partijen. In groep 3 staan het best: K. van Winkel 7 pn.. uit 9 partijen; C. van Atten 5*4 pnt. uit 7 partijen; L. J. Rasser 5*/2 pnt. uit 7 partijen; D. Cauno 3% pnt. uit 6 partijen. TENTOONSTELLING Evenals vorig jaar werd in de openbare lagere school tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen dier school. Heel wat hadden de kinderen gepresteerd en een groote collectie handwerken, figuurzaagwerk ?n kleiboetseerwerk had de bewondering van de vele bezoekers, waar ader zich be vonden burgemeester en mevr. Brug. terwijl ook de Inspecteur van het Lager Onderwijs deze tentoonstelling met een bezoek ver eerde. WERKLOOSHEID '8 werkloozen. stonden vorige week bij het agentschap der arbeidsbemiddeling inge- KATWIJK GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Woensdag 2 Doe n.ra. 2 uur. zoo noodig voortzetting 's avonds 7.30 uur en op Donderdag 3 Dec. 's middags 2 uur. Punten van behandeling zijn: Vaststelling van de notulen der openbare orgadering van 29 Oct. 1936. no. 350 en der geheime vergadering op gelijke datum Mededeeling yan de ingekomen stukken. LEIMUIDEN VIERDE WINKELWEEK St. Nicolaas doet rijn intocht Donderdagmiddag was het weer "bijzonder druk in ons dorp. Geen wonder ook. ter gelegenheid van de opening van de vierde Leimuidensche Winkelweek zou St. Nicolaas weer een bezoek aan het dorp brengen. Ditrraa! was het onmogelijk om per trein uit Leiden te arrivceren. De schooljeugd wachtte ditmaal St. Nicolaas op bij de Vriesenbrug. De goede Sint had nl. doen weten dat hij via Alphen a. d. Rijn ons dorp zou bezoeken. De jeugd en het. plaatselijk muziekkorps haalden den Sint in op een wijze die den goeden kindervriend waardig was. Om stuwd door de kinderen begon de Sint met zijn knecht een ware zegetocht door RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 80 NOVEMBER Programma III: 8.00 Keulen of dlv.. 9.2« Deutschl.a. of d!v„ 9.5-0 Koulen of div., 11.20 Danmark, 12.20 Brussel VI,. 14.20 diversen, 14.6» Parijs R., 15.20 Keulen. 16.20 Parijs R.. 17.20 Brusel Fr., 19.20 Weenen of dlv., 20.20 Brussel Fr.. 21.20 Londen R., 22.20 Berlijn. 23.20 We», nen of diversen. Programma IV: 8— Brussel VI.. 9.20 diversen. 10.35 Eng. Nat. progr., 11.50 Londen R., 17.1» Eng. Nat. progr. 18.20 diversen. 19.00 Eng. Nat. progr.. 20.20 Londen R. 21.20 diversen, 21.5» Eng. Nat. programma DINSDAG 1 DECEMBER Programma 8: Keulen o fdlv.: 11.20 R Dan mark; 12.20 Brussel VI; 15.05 Parijs R; 15.20 Keulen; 16.05 Parijs R; 17.20 Brussel VI; 19.0S Brussel Fr; 19.20 Berlijn; 21.20 Boedapest of dlv.; 22 Berlijn; 23.20 PariJe R; Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Diversen: 10.36 Londen Reg; 16.40 Eng. Nat. Progr.; 18.20 Diversen; 18.45 Eng. Nat. progr.; 19.50 Londen Reg; 20.2o Eng. Nat. progr.; 21.10 London Reg; 22.20 Diverse .20 Eng. Nat. progr. Agenda De aivond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. to* en met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boek wijt, Visch- markt 4, telef. 552 en-J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274, het dorp. De kinderen werden onthaald, ter- wijl den volgenden morgen nog een trac- tatie op de scholen plaats had. Des avonds te 7 uur had de officieele opening van de winkelweek door den Burgemeester in het cafó van de wed. Sneeboer plaats, ditmaal was de opkomst van het publiek, dat bij de opening tegenwoordig zou zijn, bijzonder groot te noemen, wel een bewijs dat de jaarlijksche winkelweek in ons anders zoo stille dorp populair begint te worden. In de groote zaal van de wed. J. Sneeboer werd de Fordfilm vertoond, die door den heer Frank op een zeer bevattelijke en dui delijke wijze werd toegelicht. GEMEENTEBELANG In de algemeens Vergadering van de Bouwvereen. Gemeentebelang werd het af* tredende bestuurslid, de heer P. H. Muller, met bijna algemeene stemmen herkozen. Het dividend uit te betalen aan de aandeel* houders werd in verband met de goede resultaten over het afgeloopen boekjaar be paald op 4 pet. LISSB REDE VOOR DE HERVORMDE MANNENVEREENIGING De heer C. van Voorst, van Alphen a. d. Rijn, hoopt Dinsdagavond voor de Herv, Mannenvereeniging een rede te houden over het onderwerp; „Dr. Karl Barth en de Duit- sche Kerkstrijd", Gelegenheid tot vragen stellen, PERSONALIA Zuster Bartholome alhier Is geslaagd voor het examen gestichtopvoedster (met lof), NIEUWE WETERING WINTERLEZING Hier ter plaatse bestaat reeds geruimen tijd een comité dat in de wintermaanden sprekers laat komen, om een lezing te inu* en in de Chr. school alhier. Voor het eerst in dezen winter traid op Ds. A. W. M. Odé, van Koudekerk, met het on derwerp: „Nicodcmus". In Nicodemus hebben we iemand, aldus spr., in wien Gods genade rijkelijk heeit ge- j werkt en bij wien langzamerhand het licht is opgegaan. Hij was een Farizeeër, een overste onder de Joden. Eén die de wet uitnemend kende. En welke wet? Gods wet? Neen. De men- schelijke wet. Talloos waren de voorschrif ten der Joden. Iemand ,die de wet wilde volbrengen, ging gehukt onder een gro.te last. Hij kon het haast niet. Vandaar Jezus" woord tot de Joden: „Komt allen tot Mij, I die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust 1 geven". Een leeraar van zulke beladenen was Ni codemus. Maar hij was ook een mensch on- oer de farizeeën. Hij had een hart en gewe ten. Onder het volbrengen der wet en onder het leeraren van al die wettelijke bepalin gen der menschen was hij niet gerust. Dat dreef hem uit naar Jezus. Eersf hoog van hart. Rabbi, wij weten dat Gij zijt een leeraar van Godi gezonden. Hij wilde Jezus genoegdoening geven. Maar Jezus begint nu eerst af te breken bij hem wat voor hem zelf is. Niet de uiterlijke schijn, niet de vor mendienst, maar het wederom geboren wor den is noodig, in Gods Koninkrijk te kun nen binnengaan. Dat is iets nieuws voor Nicodemus. Hij, die zoo hoog van hart oe- gon tegenover Jezus, hoort het nu uit Zijn mond: „Zijt gij een leeraar in Israël on weet gij die dingen niet?". Nicodemus is leerling geworden. Nu gaat Jezus oi»1k.u- wen .Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn Eenig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem ge looft, met verderve maar het eeuwige leven hebbe Het licht begint op te gaan in Nicodemus* ziel. Vreesachtig om de Joden, was n»j des nachts naar Jezus gegaan, of ook. toen bü hm nacht was ging hij naar Jezus. De morgenstond begint door te breken. De nachtdiscipel begint d agdiscirel te i worden. Nader zien we dat in Joh. 7 en in Joh. 19. In Joh. 7 durft Nicodemus het al in t openbaar voor Jezus op te nemen, indien hij zegt: „Oordeelt ook onze wet den mensch. tenzij dat zij eerst van hem ge hoord heeft?" De lichte morgen is aangebroken. Het kruid is tot aar geworden. Maar nog /erder zal het gaan. In Joh. 19 komt Nico demus openlijk voor zijn Heiland uit, wan neer hij het lichaam van Jezus begeert. Met het zingen van Ps. 42 3 en dankge bed door Ds. Odé werd deze vergadering gesloten. OUDE WETERING PROPAGANDA-AVOND VAN PATRIMONIUM Voor Patrimonium trad de heer J. O. Ver meer van Hillegom op met het onderwerp ,Waar het om gaat" De voorzitter. H. Gortzak, opende de ver gadering op gebruikelijke wijze. De heer Vermeer wees er op, dat het gaat om den strijd die van den beginne af ge weest is de strijd tusschen God en den mensch. Met voorbelden uit de historie toonde spr. dit aan. Nadrukkelijk wees spr. er daarna op dat in dezen tijd'het de neu trale pers is die het vergif brengt in de Christelijke gezinnen. Het doel is ook hier een Chr. propaganda* fonds te stichten daar Oudewetering in dit opzicht sehromeJyk verwaarloosd is, „Voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6