Westers WKCOTEX DE KEGEIWAS MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 N V. STOOMWEVERIJ HERMAN üRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlock Artikelen D. ROOS CZN:'* VITRAGEHANDEL NV. AMSTERDAM GRONINGEN MEUBELFABRIEK v.h. GEBROEDERS SCHNEIDER Bereschenhoek (Z.-H.) Tel. ROTTERDAM 43886 SALON. HUIS-EN SLAAPKAMERMEUBELEN DE IDEALE VLOER BEDEKKING i Gedeputeerdenpensïoen in Z.-H. Ontworpen regeling blijft gehandhaafd j In de vorige zitting van Prov. Staten Van Zuid-Holland is aangenomen de over eenkomstig de z.g. anti-cumulatiewet door een commissie uit de Staten voorgestelde regeling inzake het verleenen van vacht- geld op pensioen aan hen, die ophouden lid van Ged. Staten te zijn, nadat te voren uit het voorstel waren gelicht de bepalin gen, welke beoogden een nieuwe cumula tie-regeling in het leven te rocpcu voor de reeds gepensionneerde en de zittende leden. Aan de commissie werd verzocht, zich omtrent de wenschclijkheid en billijkheid dezer bepalingen nader te beraden, doch ook na hernieuwde overweging meent de commissie thans de ontworpen regeling Ongewijzigd te moeten handhaven. Het orgaan van Patrimonium Het historische stukje aangaande het o gaan van Patrimonium, dat in ons nummer I van jl. Vrijdag is opgenomen was niet van den heer W. C. Beo remans, den nog in leven zijnden meden>>richter van 't Verbond, doch van den heer W. F. Beeremans te Haarlem, van wie nu en dan eenige bijdragen in ons blad werden geplaatst* Het Vorstelijk Huwelijk Een eerefront van reserve-officieren De gouverneur der residentie brengt ter kennis van alle reserve-officieren der Koninklijke landmaèht, niet gebo ren in de jaren 1909 of 1911, dat het in het voornemen ligt, om ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard op 7 Januari een eerefront te doen vormen door officieren, dat zal worden opge steld in de omgeving van de Groote Kerk, Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht daarvan schrif telijk kennis te geven vóór 9 December a.s. aan den korpscommandant of chef van het dienstvak waartoe zij behooren. Rekening houdende met de bepaalde plaatsruimte waarover zal kunnen worden beschikt, zal t.z.t worden bericht, wie van de officieren, die zich voor deelnemen heb ben aangemeld, in aanmerking komen. Het deelnemen aan het eerefront wordt niet als dienstreis aangemerkt. De tenue is ceremonieele tenue met grijze overjas aan. Bemiddeling van de N.C.R.V Het Centraal Bureau der N.C.R.V., We teringkade 22a, te 's-Gravemhage, vestigt er de aandacht op, dat het bij het verkrijgen van goede plaatsen bemiddelend wil optreden en tevens is het bereid bemidde ling te verleenen bij het bezorgen van goed logies in de, gedurende de periode van 19 December 1936 tot 8 Januari 1937, over volle Residentie. Huwelijksgeschenk van de Nederlandsche schooljeugd „Een dag, een uur, een daad" Het comité van de Nederlandsche schooleugd is bijna gereed met de voor bereidende werkzaamheden voor de groote inzameling op alle onderwijs inrichtingen, die 15 December 's mor gens om 10 uur over het geheele land zal gehouden worden. Binnen enkele dagen wordt aan alle on- derwijs-inrichtingen een circulaire verzon den met een bijbehoorende plaat om de leerlingen op te wekken hun bijdrage voor dit geschenk te offeren. Voor het ontwerp van plaat is een vraag gezonden aan de Haagsche inrichtingen voor voortgezet onderwijs, om de leerlingen daarvan in de gelegenheid te stellen een ontwer.p hiervoor in te sturen. Niet minder dan 38 ontwerpen kwamen in, waaronder zeer verdienstelijke en origi- neele. Ten slotte is de keuze gevallen op het ontwerp van den leerling Willy Hof man van het Vrijz. Chr. Lyceum, zoowel wegens de voortreffelijke kwaliteiten van het teekenwerk als de wijze, waarop hij de idee van het comité heeft weergegeven: „een dag, een uur, een daad". De lithografische verzorging van de plaat is met groote bereidwilligheid uitgevoerd door de firma Lankhout en Co. te 's-Gra- venhage. Aan H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen afdrukken wor- ,den aangeboden. Heffing op boter De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is, behou dens tusschentijdsche wijziging, voor dé week van 29 November tot en met 5 De cember vastgesteld op 0.80 per K.G. Herplaatsing van wachtgelders Bezwaren tegen termijnverlenging tot 1 Juli 1937. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot verlenging van de termijnen in eenige wetten betreffende het lager onderwijs. Vele leden hadden er bezwaar tegen, dat wordt voorgesteld den werkingsduur van de wet van 4 Augustus 1933 te ver lengen „tot een nader bij de wet te be palen tijdstip". Zij waren van oordeel, dat in ieder geval in de wet een uiterste datum genoemd behoort te worden. Bij vele leden bestond aanvankelijk ern stig bezwaar tegen de voorgestelde ver lenging tot 1 Juli 1937 van de termijnen, gedurende welke gemeente- en schoolbe sturen in den regel verulicht zijn, in voor komende vacatures slechts wachtgelders of onderwijzers te benoemen. Verscheidene leden waren van meening, it de voorgestelde verlenging, waartegen zulke ernstige bezwaren bestaan, niet noodzakelijk is om tot herplaatsing der wachtgelders te geraken, immers, al worden de termijnen, genoemd in de wetten van 30 December 1932 en 29 Dec. 1933, na 1 Ja- hun „eigen" of als eigen aan te merken wachtgelders bij vacatures opnieuw te be noemen. Er werd op gewezen, dat het aan tal boven-tallige onderwijzers in den loop van dit jaar sterk is verminderd. Men zou gaarne een opgave ontvan gen, hoe groot deze vermindering den laatsten tijd naar schatting ge weest is. Filmdienst Nat. Jongeren Verbond Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon geren Verbond heeft besloten over te gaan tot de oprichting van een N.J.V.-filmdienst. Deze bestaat thans uit Mevr. I. van Dijk- Hendriks, mr. O. Verdoorn en den heer K. J. van Duren. Het secretariaat van dezen N.J.V.-film dienst is gevestigd Bergsingel 144 Rotter dam. De bedoeling van deze filmdienst is belangrijke gebeurtenissen in het nationaal- en het verbonds-leven op de film vast te leggen ten behoeve van de afdeelingen van het N.J.Vé De Genua-express De N.V. Sioomv. Mij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Marnix van St Aldegonde" Dinsdagmorgen 1 December om 10.20 van Genua zal vertrekken. Aan komst Woensdagmorgen 2 Dec. om 6.18 te Zevenaar. 7.11 te Arnhem, 8 uur te Utrecht C.S., 9 uur te Den Haag S.S., 9.10 te Am sterdam W.P., 9.19 te Amsterdam C.S. en ,9.33 te Rotterdam-Maas* De bijzondere school te Haren Schriftelijk beantwoorde vragen Op de vragen van den heer Krol betref fende een door den burgemeester van Haren ingesteld onderzoek ter zake van de bewilligingsverklaring, behoorende bij de door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar ingediende aanvrage om de noodige gelden te ontvangen voor de oprichting van een bijzondere school, heeft. Mr. J. A. de Wilde het volgende geantwoord: De ingeleverde lijst was voor beoordee ling onvoldoende. De burgemeester heeft zich door bespreking met de onderteekena- ren de ontbrekende gegevens verschaft. Daarbij heeft hij geen vragen gesteld met betrekking tot ongeoorloofde uitoefening van orang. Zijn wagen strekten er toe, een in zicht te verkrijgen omtrent het gebruik, dat werkelijk van de op te ridhten school zou worden Dat nadere beschouwing van de inge diende lijst niet misplaatst was, moge het feit bewijzen, dat de raad dit overigens thans voor rekening van dat college gelaten meende, van de 104 op de lijst voorkomende kinderen er 83 te moeten schrappen, waaronder kinderen voorkwamen van niet of nau- welijk vier jaren, zelfs één van ander half jaar. De burgemeester handelde niet als zelf standig bestuursorgaan, maar als uitvoer der van een opdracht van het college van B. en W„ dat op grond van art 209, sub s, der gemeentewet verplicht is, hetgeen in den raad ter overweging en beslissing moet worden gebracht, behoorlijk voor te be reiden. Voor eenig ingrijpen zijnerzijds acht de minister geen termen aanwezig. Het afbetalingssysteem Bij de N.V. J. Noorduyn en Zoon te Go- rinchem is verschenen een boekje van de hand van den heer J. H. M. van Emmerik „Nieuwe wetsvoorschriften betreffende koop en verkoop op afbetaling en huurkoop en het afbetalingsbedrijf". De uitgave van deze goedkoope brochure zal vooral in een door de practijkmenschen gevoelde behoefte voor zien. Getracht is een zoo béknopt en popu lair mogelijke beschrijving der nieuwe wet ten te geven met volledigg tekst der betref fende wetten en eenige modellen der voor naamste formulieren. de prov. Overüssel: tot heemraad van het waterschap Zalk, W. van der Voort A.zn, te Zalk, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. In de prov. Noord-Holland: tot heemraad van den polder Waard Nieuwland op Wierin- gen, D. Mulder J.zn, te Wlerlngen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hü 70 Jaar zal zijn geworden. in de prov. Zeeland: tot dijkgraaf van den Noord-Kraajjertyolder, H van Gorsel te 's Heer Arendskerke: tot voorzitter van het waterschap voor de uitwatering door de sluizen bU no 1 In den Hoofdplaatpolder, B. J. M. Thomas te Hoofdplaat; tot gezworene van den Van Wufcck hulsepolder, J. J. Hamellnk te Hoek; ln de prov. N.-Brabant: tot lid van het dsgel. bestuur van het waterschap de polder van F!m- pel en Meerwijk, A. A. H. de Bekker te Empel. ROFFELRIJMEN, SM EENK JUBILEERT, Vandaag, 30 November, viert de heer C. Smeenk zijn zilveren Jubll<§ als hoofdredacteur van „Patri monium", Vandaag viert Smeenk zijn jübilê Als zilvren weekbladschrijver En sluit een gulden kwarteeuw af Van moed, beleid en ijver Smeenk viert een zilvren feest van Van onverdroten vechten [moed, ln zuiver Christelijke geest Voor sociale rechten. Hij, ,,'t Patrimoniummannetje" Heeft trouw vooraan gestreden Opdat het sociale recht Niet langer werd vertreden Een zilvren feest van wijs beleid Is onzen Smeenk beschoren: Nooit ging zijn zin voor werklijkheid, Zijn nuchterheid verloren. Vooral in Patrimonium Vermocht hij te bewijzen Dat men als Christen nooit den dag Moet voor den avond prijzen. Smeenk viert een zilveren festijn Van ongebonden ijver. Noem mij op sociaal terrein Nog één zoo'n vruchtbaar schrijver Hij schreef heet-van-de-naald zijn werk, Zijn stukken en zijn boeken; Het waren gave vruchten van Zijn nijver onderzoeken. Smeenk viert zijn zilvren jubilê. God moge hem nog jaren Als drager van het Licht des Daags ln donkre dagen sparen. (Nadruk verboden) LEO LENS In de war? Het Is veel erger In 1421 had op 18 November de St. Eli- sabetsvloed plaats. Werkendam werd kruis punt vertelt het dagblad van den heer Mussert aan zijn lezers en vervolgt dan op 18 November; 'Aan ons de ïüuiding van God's wil in dat al te erkennen. Want werd Werken dam op de 18e van Slachtmaand 1421 door de St. Elisabetsvloed op onze Dietsche landschapsbodem dus het merkteeken van Dietsche gespletenheid, op de lie van Bloeimaand 1894, bijna vijf eeuwen la ter, aanschouwde in datzelfde kleine Werkendam de man het levenslicht, die eenmaal de vlag van de volksohe her opstanding, van de volksche hereeniging zou planten in alle Dietsche gouwen. Deze man is Mussert! Waarlijk ligt hierin meer dan een sim pel toeval. Voor wie de zin van ons volks verleden begrijpt, is oit een openbaring, die niet mag worden misverstaan. Voor wie zijn zinnen nog bij elkaar heeft, bewijst dit proza, hoe men door de politiek GOUDSIROOP in de war kan raken!, schrijft de Maas bode onder dit beriaht Het is waar, maar het is nog veel erger. Het Leidsche College Herstel van onjuistheden In ons artikel van Donderdag 1.1. over de Leidsche schoolkwestie, slopen een paar zakelijke onjuistheden, welke helaas bij do correctie niet achterhaald zijn. Wij willen ze even herstellen, hoewel ze aan de zaak zelf niets veranderen. Een verschrijving was, dat in het college zitting zouden hebben orie linksche en één rech'sche wethouder; dit moest zijn twee rechtsche en twee linksche wethouders. Voorts schreven wij, dat de raad het vorig jaar bestond uit 16 rechts en 15 links; dit was fout; 't moest zijn 19 rechts en 16 links (thans 17—18). De verklaring dezer fout is aldus. Om zeker te zijn van het aantal sloegen we bij het sdhrijven even de onvolprezen Provin ciale Almanak van Samsom op en telden in 't vorig jaar 31 raadsleden en in de al manak né oe verkiezing 35 leden. En dat schreven we na. Echter hleel: ons bij nadere contróle, dat de almanak voor 1934 enjuistalleen in de opgave voor Leiden eerst do wethouders noemt, maar hun namen bij do opsomming der raadsleden weglaat In de manak voor 1936 is deze onregelmatigheid hersteld. Op dit uitzonderlngs geval waren wij niet' bedacht; vandaar onze vergissing. Het Verloofde paar en Indië BANDOENG, 28 Nov. (Aneta). Aan de of- ficieele instanties zal medewerking worden verzocht voor de beweging, die beoogt het jonggehuwde vorstelijk paar uit te nooóigen voor een reis naar Ned. Indië. Het ligt in de bedoeling dat voor dit doel een buitenhuis zal worden aangeboden nabij N a g r e k, om tot verblijf van de Prinses en den Prins lo dienen. Voor de nieuwe beurs van Koophandel, welke aan den Coolsingel te Rotterdam in aanbouw is, werden de tanks, bestemd ivoor de olie-stookinrichtingen van het geweldige complex naar het bouwterrrein getransporteerd. Een fleurig huwelijksgeschenk werd aan 't vorstelijk bruidspaar geschonken door de Nederlandsche bollenkweekers. In de tuinen van het toekomstig vorstelijk paleis te Soestdijk is men bezig met het planten der geschonken bolgewassen. Het voormalige landhuis ,JHuize Leeuwensteijn", dat tot raad huis der gemeente Vught werd omgebouwd, zal binnen niet te langen tijd officieel in gebruik kunnen worden genomen. Een fraai park omgeeft het gebouw. Ook de Fransche regeering is bezig met de uitvoering van een vloot-uit- breidingspro gramma. De tewaterlating van de „Volta" te Nantes. In West-Friesland verdwijnt langzaam maar zeker het laatste plekje bosch nabij Heer Hugowaard om nieuwen cultuurgrond te kunnen winnen voor de teelt van tuin bouwproducten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5