MWOISCHE EffEI 1895 inim Versobering, aanpassing en voorzichtig beleid MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. s Buitenland DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE VRIENDSCHAP Goering spreekt op het Boerencongres „Het gaat niet meer om den „Anschluss" Op de slotzitting van "het Duitsche Rijksboerencongres te Goslar heeft minister-president Hermann Goe ring een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „De twist met het Oostenrijksohe broedervolk is vergeten. Het goat thans niet meer om den Anschluss (de aaneensluiting), doch om den Zusam- menschluss (die concentratie) naar geest en bloed". Van gansjher harte verheugen wij er ons over. zeide de minister voorts, dat. dank zij het inzicht van onzen Führer de betrekkin gen tusschen Duitschland en Oostenrijk steeds nauwer en vriendschappelijker wor den. Het bezoek van den Oostenrijkscben minister van Buitentandsche Zaken, Dr Guido Schmidt, beteekejit een plechti; bevestiging, dat de regeering van Oostenrijk zich een Duitsche regeering voelt en aan den kant van Duitschland zal staan. Ongetwijfeld zal de Oostenrijksche regee- ring dientengevolge het vertrouwen des volks genieten. Wij hopen, dat de verzoe ning verderen voortgang zal maken en dat onze betrekkingen zoo nauw zullen worden, dat men in Oostentijk den kreet „Heil Hit- Ier! Heil Deutschland!" niet langer als een tegen de regeering gerichte manifestatie, doch als een ten haren gunste geuiten krijerskreet zal beschouwen. Dank zij Hitier, vervolgde Goering, zijn wij een zeer groote mogendheid geworden, die zicli in ideologisch opzicht verbonden voelt met een groote mogendheid in het Verre Oosten. Een ©terk leger beschermt onze grenzen. Zoo zwak als in 1914 is Duitschland thans niet meer. Geen z parlement van tegenover elkaar staande partijen verlamt de kracht van het Duit sche volk. Duitschland, dat eens 70 en wellicht zelfs 80 millioen zielen zal tellen, is te klein, om al zijn inwoners uit eigen bodem te voeden. Het vier-jarenplan beteekent een compro mis tusschen landbouw en industrie, in dier voege, dat zoowel de levensmiddelen- als de gromdstoffenvoorziening verzekerd wordt. Als men ons van de rest der wereld wil afsnijden, dan zullen wij ons uit eigen energie datgene verschaffen, wat men wei gert ons te geven. Daar men Duitschland koloniën weigert, zullen wij rubber vervaar idigen, die heel wat beter dan de koloniaie lubber zal zijn. De verwezenlijking van het vierjarenplan is eohter sleohs in etappes mogelijk. Na op het groote belang van den graan bouw voor Duitschland gewezen te hebben, kondigde Goering nieuwe beperkingen op het gebied van het levensmiddelenver- Met kracht sprak hij zich uit tegen het 'denkbeeld eener verbooging der prijzen yan landbouwproducten. Hongersnood doet zich reeds gelden Gevechtsactie leeft weder op Volkenbond en Spaansche kwestie Bespreking op 7 of 14 December Avenol, secretaris-generaal van den volkenbond, heeft aan de leden van den vol kenbond een telegram gezonden, waarin hij hun voorstelt den Raad ingevolge het ver zoek der Spaansche regeering op 7 of 14 Dec. in buitengewone zilting bijeen te doen ko men. Het antwoord der betrokken regeerin gen wordt vóór 1 December verwacht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zitting le Genève gehouden woorden. Wat de betrekkingen met den Volkenbond betreft, is Italië voornemens deze zooveel als eenisrszins mogelijk is in den huidigen om- yang te handhaven. Het zal echter niet aarzelen de banden met Genève definitief te verbreken, als het nog maals in staat van beschuldiging gesteld zou worden. De Spaansche burgeroorlog DE NOOD DER MADRILEENSCHE BEVOLKING Blum tegen de Fransche werkgevers Hij dreigt met het parlement In een bijeenkomst van. het volksfront, welke Zaterdag te Parijs plaats had. heeft de Fransche minister-president Léon Blum een opsomming gegeven van de wetsontwerpen, zooals die in zake de pers en de verplichte arbitrage, welke dezer da gen in behandeling zijn genomen. Hij liet er op volgen:. „Maar dit is nog niet alles. Ik ben voornemens reeds morgen bij den kabinetsraad een maatregel aan hangig te maken, welke een demo cratisch statuut vwi- het recht op staking schept, zooals dat in een republikeins ch en staat dient te be staan. Wij zullen met de volle me dewerking van de vakorganisaties, in het parlement de voorstellen doen zegevieren, welke de groote werkgevers thans langs minnelijken weg weigeren te aanvaarden." Zijn beschouwingen op het gebied der binnenlandsclie politiek eindigde Blum met een beroep op de eenheid en met de verkla ring, dat er „te midden van een sociale cri sis. bij zich uitbreidende stakingen en her nieuwde bezetting van fabrieken" geen strijd gevoerd zal kunnen woorden voor de verplichte arbitrage. Vervolgens besprak Blum de buitenland- sche politiek. „Geen enkele mogendheid in Europa", zoo zeide hij, „beeft tot dusver het pact van non-interventie opgezegd. Alle mo gendheden blijven medewerken aan de schepping van een controle-systeem, dat, wanneer het verwezenlijkt wordt hetgeen ik van ganscher harte hoop ook werkelijk afdoende zal blijken." Een deputatie van Britsche parle mentsleden, die zich een week geleden naar Spanje hebben begeven om daar een onderzoek in te stellen, heeft door bemiddeling van den Britschen zaak gelastigde te Madrid een dringend tele grafisch appèl naar Londen gezonden waarin de neutrale mogendheden opge roepen worden onmiddellijk hulp te verleenen. De burgerbevolking heeft te lijden van de aanvallen te land en uit de lucht, de organisatie der regcering voor de ontruiming der stad is nauwelijks vol doende, daar alles noodig is voor den strijd. Meer dan een vierde der stad is gedeeltelijk vernield en onbewoonbaar, de burgers hebben zware verliezen ge leden. Hongersnood doet zich reeds ge voelen, epidemieën schijnen onvermij delijk. De delegatie dringt er op aan, dat neutrale mogendheden onmiddellijk maatregelen nemen door de stichting van een internationale organisatie. Het is dringend noodig te zorgen voor ont ruiming van Madrid, den nood te leni gen van vrouwen, kinderen en non combattanten en de onbeschrijfelijke ellende te verzachten en zoo mogelijk te voorkomen. De deputatie heeft te Madrid, blijkens een telefonisch onderhoud, hetwelk Reuter te Londen met een der lieeren, kapitein M a c. ïi a ra had, reeds hachelijke avonturen in de Spaansche hoofdstad beleefd. Ik behoorde tot de vier leden van de deputatie, die ternauwernood aan den dood ontsnapt zijn, verklaarde MacNamara. Toen wij ons in de onmiddellijke nabijheid van het Noorderstation bevonden, viel een bom precies op de plaats, waar wij misschien tien seconden te voren gestaan hadden. Een tweede projectiel kwam tijdens dezen tocht hoogstens op enkele tientallen metei's afstand van onze kleine groep terecht. Een beschrijving gevend van den toestand tl Madrid verklaarde MacNamara, dat het oedselgebrek nijpend is. De schaarschte doet zich zelfs gevoelen in het hotel, waar de deputatie verblijf houdt. Vleesch of groente is niet te krijgen. Meelspijzen ne men op de menu's de belangrijkste plaats in. De stations van de ondergrondsche zijn ol vluchtelingen, die er 's nachts in rijen slapen. Een der gedeputeerden is naar Londen teruggekeerd om rapport uit te brengen. Zooals reeds gemeld, heeft de deputatie een beroep gedaan op de neutrale mogendheden om den nood der bevolking le lenigen. United Press seint in aansluiting hierop nog dat de Britsche afgevaardig den den regeeringen van Engeland en Frankrijk hebben verzocht ieder dui zend vrachtauto's met bestuurders en voorts hoeveelheden levensmiddelen en benzine beschikbaar te stellen om het den autoriteiten mogelijk te maken de evacuatie van de stad in vlugger tempo te doen geschieden. Twee consuls gefusilleerd? De consuls van Oostenrijk en Para guay te Bilbao zijn volgens een bericht van den nationalistischen zender te Salamanca, op bevel van de regeerings- autoriteiten aldaar terechtgesteld. Als motief voor deze executie wordt aangevoerd, dat zij zich aan spionnage hebben schuldig gemaakt en dat zij aanhangers van de nationalistische be weging behulpzaam zijn geweest bij hun vlucht uit Bilbao. Volgens den Havas-reporter te Talavera de la Reina heeft het persbureau van het hoofdkwartier der rechtschen te Salamanca het volgende communiqué uitgegeven: „De consuls van Oostenrijk en Paraguay zijn door de rooden en separatisten te Bil bao laaghartig vermoord. Om voor deze misdaad een motief aan te voeren, beschul digt men de slachtoffers van spionnage. De rechtvaardigheid verplicht ons nadrukkelijk te verklaren, dat het nationalistische leger in geen enkel contact of verbinding heeft gestaan met deze lniitenlandsche diploma tieke vertegenwoordigers. Wij zullen onze oprechte droefheid betui gen aan de regeeringen van Oostenrijk en Paraguay over deze schandelijke misdaad, welke, naar wij dachten, nooit op Spaan- sclien bodem zou kunnen plaats hebben." De luchtmacht opnieuw actief Een plotseling ingetreden weersverbete- ring heeft vrij onverwacht een hernieuwde activiteit aan het Madrileensche front ten gevolge gehad. Het gevechtsterrein lag Zondag onder een stralende winterzon. De lucht was droog en koud en voor het eerst in de afgeloopen dagen konden de vliegtuigen starten en weer neerstrijken zonder te riskeeren in den doorweekten bodem bij dergelijke ma noeuvres te verongelukken. Het geronk, da' de lucht vulde, was reeds in den vroegen morgen intensiever dan het in de vooraf gaande etmalen geweest was en ook te land toonden de gevechtslinies weer een bedrij' viger beeld. In totaal vlogen 27 nationalistische vlieg tuigen op geringe hoogte boven de hoofd stad. De gevechten schenen zich in de mor genuren vooral af te spelen in de Paseo de Hosales bij het Westerpark en de in het Noorden van Madrid gelegen Tetoeanwijk. Genoemde wijk moet ook gisteren reeds 't tooneel zijn geweest van verbitterde ge vechten. Volgens nationalistische berichten onder namen de rechtsche troepen na een krach tig artillerie-vuur een attaque op dit stads kwartier, dat vlak bij Cualro Caminos gele gen is. Een aantal huizen was hier in ware forten veranderd. De witten slaagden er o.a. in een huis van zes verdiepingen te bezet ten, waaruit de dreigende loopen van niet minder dan 32 mitrailleurs hadden gesto ken. Ver konden de aanvallers echter niet doordringen. Er volgde evenwel een artil lerieduel, waarbij het zuivere richten van de linksche artillerie opviel; men trekt hieruit de conclusie, aldus de Havasrepor- ter bij de nationalisten, dat de bedienings manschappen niet meer dezelfde zijn van eenige weken terug. Volgens een bericht van United Press uit Sevilla zou de verdedigingsjunta Madrid twee onderhandelaars naar de tionalistische stelling bij het Casa de Velas quez gezonden hebben om een wapenstil stand te bedingen voor een periode, waarin de stad door de burgerbevolking zou kunnen worden ontruimd. Dit voorstel zou echter door de rechtschen van de hand -gewezen zijn, daar dezen voor alles een onvoorwaar delijke capitulatie verlangen. Volgens den minister van Buitenl. Zaken Del Vayo, zijn de berichten omtrent derge lijke onderhandelingen echter uit de lucht gegrepen. Aanvallen per trein! Omtrent gevechten bij Valdemora, tus schen Madrid en Aranguez, deelt de spe ciale Havas-reporter aan nationalistische zijde mede. dat de strijd een voor de volks fronttroepen allerminst gunstig verloop heeft gehad. Het was 's morgens omstreeks acht uur, zoo seint de journalist, toen langs de spoor lijn Aranjuez-Madrid plotseling twee treinen kwamen aanrazen. De voorste daarvan was zwaar gepantserd. Bij Valdemora is de spoorbaan opgebroken. De machinisten schenen daarvan op de hoogte en stopten bij de bewuste plek. Onmiddellijk werd van den pantsertrein uit een hevig mitrailleur- vuur op de nationalistische stellingen ge opend. Tegelijk sprongen uit den tweeden trein eenige afdeelingen Volksfront-militie te voorschijn, die in tirailleur-linie opruk ten. Tezelfdertijd verscheen uit de vallei van de Jarama een troep linksche cava lerie. Hoofd kanfoor: Den Haac, ion vonMi.rd.rv.nrl 74 Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd Het Duitsch-Japansche verdrag Litwinof de „democraat" L i t w i n o f heeft te Moskou op het communistische grondwetscongres een rede gehouden over de buitenlahdsche politiek, en daarin o.m. beweerd: „Ik heb betrouwbare mededeeldngen ont vangen, volgens welke Italië onlangs Japan heeft voorgesteld, precies de zelfde overeenkomst te sluiten, als thans tusschen Duitschland en Japan is tot stand gekomen. Litwinof zeide verder, dat de Sovjet-Unie zich niet bekommert om het fascisme in de erschillende landen, aangezien dat een zuiver binnenlandsche aangelegenheid van de betrokken landen is. Onze betrekkingen De vernielende uitwerking van een voltreffer vanuit een vliegtuig der nationalen op Madrid komt op bovenstaande opname goed tot uiting. In den grond werd een diep gat geslagen, waardoor de waterleidingsbuizen, kwamen bloot te liggen te- midden, van de aangebrachte rui'ae, Bedachtzame politiek van het roode College Werkverschaffing met hulp van het Werkfonds met andere naties en onze deelneming aan het werk van den Volkenbond berusten op samenwerking tusschen het kapitalistische en het socialistische stelsel. Het tusschen Japan en Duitschland gesloten, verdrag moet in werkelijkheid beschouwd worden als een militair bondgenootschap. .,Ik kan", aldus Litwinof, „in het volle besef van mijn verantwoordelijkheid, ver zekeren, dat dit verbond het resultaat is 15 maanden onderhandelen tusschen den Japansohen militairen attaché te Bei- lijn en de Duitsche diplomaten". Over Spanje zeide spr., dat de Sovjet- Unie niet van plan is, in dat land een com munistisch regime in te stellen. Waren wij dat van plan geweest, dan hadden wij dit grondvvetscongres uitgesteld tot het oogen- blik, waarop Spanje er als Sovjet-republiek lan had kunnen deelnemen. De fascistische landen, zoo besloot Litwi nof, hebben thans het hunne gezegd, het woord is nu aan de democratische naties. De Sovjet-Unie wenscht ge»en bondgenoo- ten en geen blokvorming, doch alleen sa menwerking voor den vrede. Roode nederlaag in Zwitserland Zij verdwijnen uit Geneefsche staadsraad Bij de verkiezingen voor den Geneefschen Staatsraad, de kantonnale regeering, hebben de socialisten een algeheele nederlaag ge leden. Tot nog toe bezetten zij in dit lichaam vier van de zeven zetels en thans zullen zij daarin in het geheel niet weerkeeren. Hun échec hebben de rooden te danken aan het financieel wanbeheer, dat zij ondei leiding van hun aanvoerder Nicole heb ben gevoerd. Het roode bewind heeft i; Genève slechts drie jaar kunnen stand houden. Een revolte in Ecuador In de Z.-Amerikaansche republiek Ecua dor heeft een revolutiepoging plaats gehad, die zich in hoofdzaak tot de stad Quito heeft beperkt. Na urenlange straatgevech ten, waarin 50 dooden en gewonden vielen, •zijn de de regeering trouwgebleven troepen er in geslaagd den militairen opstand te onderdrukken. Na vipr uur strijd werden de afdeelingen van leger en politie, die aan de revolte deelnamen, verslagen; verschillende hooge functionarissen, waaronder de minister van Binnenlandsche Zaken, konden weer bevrijd worden. De oorzaak van den opstand zou gelegen zijn in de oppositie, die in zekere militaire kringen gevoerd wordt tegen den minister van Oorlog, kolonel Alberto E n r i q u e z Van regeeringszijde wordt verzekerd, dat ook de communisten aan de revolte hebben deelgenomen. De Negus procedeert te Brussel Vordering inzake koffle-leverantles. De civiele rechtbank te Brussel moet, naar Havas meldt, uitspraak doen in zaak, waarin de negus optreedt als eischer tegen een koopman te Luik, die belast was met den verkoop van koffie, afkomstig van de plantages van den negus in Abessinië. 50.000 kilo zou reeds verkocht zijn, doch een millioen francs zou nog betaald moe ten worden. De negus eischt bovendien nog 400.000 franc schadevergoeding in verband met de devaluatie van den Franschen franc, aangezien de Belgische rechtbank slechts met Belgische francs rekening kan houden. Duitsch vliegtuig in brand Zeven licht gewonden Het passagiersvliegtuig van de lijn Lon denBerlijn, „Marschall van Bieberstein" is Zaterdagavond bij de landing te Hannover ten gevolge van ijsvorming te vroeg met den grond in aanraking gekomen, waarbij de machine eenigszins beschadigd werd. Toen alle passagiers en de bemanning het vliegtuig verlaten hadden, vloog het in brand, daar een benzinetank bij de landing gebroken was. Zeven personen waren zeer licht gewond. Zij konden na een korte medi sche behandeling hun reis voortzetten. Van i Rotterdamsohen redacteur Rotterdam, 30 November Burgemeester en Wethouders zijn er, gezien het groote tekort, op bedacht om, waar mogelijk, de uitgaven van den ge wonen dienst te verlagen. Bij hun are beid hebben zij voornamelijk gezocht naar maatregelen om te komen tot een verminderde personeelsbezetting, een efficiente verdeeling van werkzaam heden en een versobering van den dienst. Ten aanzien van de groote be drijven wordt, evenals voor den gehee- len gemeentedienst bij voortduring naar versobering gestreefd. Aldus uit het college met vier sociaal democratische wethouders zich in de Memo rie van Beantwoording. Men ziet: het is aanpassing voor en ver sobering na, het is de voortzetting van de in de huidige omstandigheden zoo zeer ge boden voorzichtige financieele politiek die vroeger als de politiek van de afbraak zooveel critick ondervond. De verantwoordelijkheid drukt zwaar en wordt enkele uitzonderingen daar laten manmoedig gedragen,, dank zij het feit, dat er geen zondebokkeu meer voor radig zijn. In den aanvang van de Memorie van Be antwoording deeien B. en W. mede, dat zij in overleg met het hooger bestuur, hun bfe- prooting als een „opzet", als een basis van beoordeeling, mochten indienen en dat de Regeering onder de gegéven omstandigheden bereid was dezen opzet als basis te vaarden voor de toekenning van een rente dragend voorschot en/of een bijzondere bij drage van gezamenlijk ten hoogste f 4 mill, uit het Werkloosheidssubsidiefonds. De politieke beschouwingen laten B. en W volgens de geldende gewoonte onbeant woord. De tannel Beakelsdijk Dat B. en W. tot nu toe geen enkel be langrijk voorstel in zake werkverschaffing hebben gedaan, ligt, naar zij mededeelen, hieraan, dat 't werkverschaffingsplan voor ten gevolge van langdurig en tijdroo- vend overleg met hoogere bestuursorganen eerst dezer dagen ter hand kon worden ge nomen. Verbreeding van de tunnel Beukelsdijk is bij het bestuur van het Werkfonds aanhan gig gemaakt. Fn verband met de hooge kos ten van zulk een werk kan met de tunnel Heemraadssingel voorshands nog niet wor den begonnen. Een tunnel onder de Maas géén brug Met betrekking tot de tweede oever verbinding kunnen B. en W. mededee len, dat thans het rapport van de com missie in zake een tweede vaste oever verbinding ever de Nieuwe Maas is in gekomen, waarvan de conclusie is, dat aanbevolen wordt do bouw van een vier-banige tunnel, waarvan twee banen voorloopig zullen ingericht voor het rij wiel- en voetgangersverkeer. B. en W. hebben zich thans tot de Regeering ge wend om de hiervoor noodige financieele medewerking te verkrijgen. Hei aantrekken van nieuwe industrieën Het Economisch Technologisch Instituut zal volgens B. en W. in de bestaande om standigheden en in het kader van de lands* politiek, geen belangrijke suócessen kunnen boeken. In de stichting Havenbelangen, die contact houdt met het Instituut, hebben de directeuren van 't Havenbedrijf en van den Gem. Techn. Dienst zitting. Het uitblijven van voorstellen van deze gemeente-ambte naren wijst er op, dat het aantrekken van nieuwe industrieën geen gemakkelijke zaak is. Werkverschalffngsplannen Nader overleg met het Werkfonds heeft geleid tot een werkplan, waarbij de ver schillende objecten zijn samengevat onder: 1. taverse doorgaand verkeer in verband met nieuwe oeververbinding; 2. verbetering van hoofdwegen: 3. diverse plannen. Daaronder hevinderi zich alle vroeger ge noemde plannen, w.o verbreeding tunnel Beukelsdijk demping Rotterdamsche Schie, bouw van een nieuw Timmerhuis; verval len is echter het plan voor de verbinding van den Groenekruisweg met het stratennet, omdat dit minder urgent werd geacht Daarentegen zijn in bovengenoemd werk* plan enkele andere belangrijke werken op genomen, zooals: Prof iel wij ziginir Statenweg, Henegouwer* laan, 's-Gravendiikwal, Pleinweg, Centrale Plein, Strevelsweg, Bree; oprit Kreekweg naar de ontworpen via duct IJsselmonde: verbetering Hofplein; ver binding Noord Zuid binnenstad; verbetering Oranjehoomstraat; vliegveld Overschie. De uitvoering van dit schema van wer ken is verdeeld over een aantal jaren naar gelang van de urgentie met dien verstande dat een belangrijk gedeelte dezer werken reeds tot uitvoering zal komen in de jaren 1937—1940. Het college venvacht, dat dit werkplan door 't Werkfonds zal worden goedgekeurd en dat daardoor de uitvoering van een voor Rotterdam zeer waardevoj complex van werken zal worden verzekerd, waarmede tevens de werkgelegenheid gedurende de komende vier jaren in hooge mate zal wor den vergroot. Mandsjoekwo en Abessinië erkend Te Rome is officieel bekend go- maak, dat Italië en Japan thans zijn overgegaan tot wederzijdsche erken ning van Mandsjoekwo en het Ita- liaansche keizerrijk Abessinië. De betreffende overeenkomst bevat tevens handelsclausules. Jim Mollison naar Kaapstad De bekende piloot Jim Mollison is gister in gezelschap van den Franschman Cor- niglion-Molinier, van Croydon gestart voor een recordvlucht naar Kaapstad en terug. De eerste start mislukte; er scheen iets aar. de schroef te mankeeren. De vlucht over Frankrijk had plaats bij zware bewolking; in Marseille werd een lek in de benzine leiding geconstateerd. De beide vliegers hadden dus wel de noodige tegenspoed. Thans bevinden zij zich boven Afrika. NIEUWE BRITSCHE STAP TE BERLIJN? De „Daily Express" meent, dat binnen kort de Britsche regeering een nieuwe vra genlijst zal voorleggen aan de regeering te Berlijn ten aanzien van de Duitsche grie ven. Deze vragen zouden worden gesteld in een speciale nota ofwel langs diplomatie- ken weg. Voorgesteld zou worden, dat Duitschland de punten uiteenzet, welke het noodig oor deelt te regelen. Deze punten zullen dan door de overige betrokken landen bestu deerd worden, misschien tijdens een con ferentie, welke te Londen zal worden ge hóuden. De beslissingen zullen dan worden vast gesteld, zoodat H i 11 e r geen enkele nieu we sensationeele onwettige daad meer zou behoeven te stellen. Het blad voegt hieraan toe, dat Duitsch land uitgenoodigd zal worden om vertegen woordigers naar deze conferentie te zenden. Kort Nieuws De „Intransisreant" publiceert een Inter view, dat oud-minister F land in na zijn bezoek aan Engeland aan Jean Thouvenm heeft verleend. O.a. zeide F 1 a n d i n hierin, dat het ls te voorzien dat de Britsche luchtvaart over 18 maanden de sterkste van de geheele wereld is. Generaal Quelpo deLlano heeft voor de radio het bericht tegengesproken, dat de zoon van Largo Caballero ter dood zou zijn gebracht. De Duitsche onderzeeër „U 18", welke 21 dezer in de golf van Lubeck na een bot sing is gezonken, is in den afgeloopen nacht weer vlot gebracht. Het stoffelijk overschot van de acht slacht offers, welke bij deze ramp om het leven zijn gekomen, zal heden ter aarde worden besteld. JONGETJE VERDRONKEN Sedert Zaterdag werd een achtjarig jon getje K. D., wonende op den Zeedijk te Amsterdam, vermist. Zondagochtend is het lijk van den jongen nabij ae De Ruy terkade uit het IJ-water opgehaald. Explosie aan boord van binnenvaartuig Groote onvoorzichtigheid van een schip persknecht was oorzaak van een lichte ex* plosie, gevolgd door een brandje, welke Zondagmiddag ontstond op het binnen vaartuig „Credo", liggende in het Noord* Hollandsch kanaal tegenover den Adelaars- weg te Amsterdam. Voor in de roef van het schip reinig de de schippersknecht eenige kleeding- stukken met benzine, terwijl in hetzelf de vertrek een kachel brandde. Door de benzinedampen, die zich ontwikkelden ontstond plotseling een ontploffing, waarbij de kleedingstukken in brand vlogen. Ook de meubelen in de roef moesten het ontgelden. Aan boord van een in den omtrek liggen de klippersaak werd de explosie gehoord. De bemanning stelde de brandweer van een en ander op de hoogte, die spoedig ter plaatse verscheen. Met rookmaskers gingen eenige brandweermannen het geheel in rook staande vertrek binnen. Daar het niet mogelijk was te spuiten, werden eenige em mers water op het vuur geworpen. De om standigheid, dat de wanden van ijzer waren voorkwam, dat de brand ernstige gevolgen aannam. De schippersknecht liep vrij ernstige wonden aan gelaat en handen op en is, na door brandweerlieden te zijn verbonden, verder onder geneeskundige behandeling gesteld. Hevige autobotsing Alleen materieele schade Zaterdag heeft op de Haarlemmerweg nabij het Kruithuis te Amsterdam een hevige botsing tusschen twee auto's plaats gehad, welke als door een wonder geen per-' soonlijke ongelukken tengevolge heeft ge had. Toen de bestuurder van een uit de richting Amsterdam komende personenauto een links bij den weg liggend erf wilde op rijden en daartoe zijn richtingwijzer uit stak, reed dicht achter hem een tweede per sonenauto, die op haar beurt door een der de personenauto gevolgd werd. Do best uur- der van de tweede auto remde, teneinde den chauffeur van den voor hom rijdenden' wagen gelegenheid te geven het erf op ie zwenken. De bestuurder van dp derde auto, die in de meening verkeerde dat er slechts één wagen voor hem was, wilde deze pas- seeren, waarbij hij vol gas gaf. Juist was hij terzijde van de tweede auto, toen de voorste wagen naar links afzwenkte, met het gevolg dat de bestuurder vnn den pas* seerenden wagen met een vaart van 75 K M. op de voorste auto inreed. De klap van de botsing, die tot in verren omtrek hoorbaar was, was .zoo hpvig dat het stuur van den aanrijdenden wagen in twee stukken brak. Als door een wonder bleef de bestuurder, hoewel zijn wagen vrijwel in puin gereden was, ongedeerd terwijl dit ook hel go\al bleek te zijn met den chauffeur van Ie aangereden auto, die door de botsing langs een betonnen paaltje, dat nog even geraakt werd, gedeeltelijk op de trambaan werd ge* schoven, eveneens behoorlijk gehavend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2