llirtuur Criïterhr (ïTuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GEZAG EN VRIJHEID Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per weekO.lö Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijg' af Rureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Poslbox 20 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 No. 5948 Postgiro 58936 16e Jaargang SHiibtrtrntirprtpm: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/i 'ngezonden Mededeel ingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau r wordt berekend0.10 Een oude, maar niet verouderde leuze In ons vorig artikel over het concept Verkiezingsmanifest der Anti-rev. Par ty maakten wjj in het voorbijgaan de opmerking, dat ook het manifest van 1933 over gezagshandhaving sprak doch in punt 2 en wij noemden dit niet zon der beteekenis. Wat daarvoor naar onze meening de reden kan zijn, zeggen we nu; want daarmee komen we vanzelf tot wat thans het tweede punt is. Gezag en vryheid waren naar anti revolutionaire overtuiging immer de twee hoekpijlers, waarop een hecht staatsgebouw kan rusten. Waarschijn lijk heeft niemand dit zoo klaar en grondig aangetoond als de oude de Sa- vornin Lobman, onder instemming van alle Christenen, die naar Groens woord allen in wezen anti-revolutio nair zijn'en zeker samenstemmen in de erkenning van God, als de eenige bron van alle gezag. Over de handhaving van dat gezag, gelijk dat afstraalt op de overheid, sprak het Verkiezingsmanifest van 1933; doch, zooals wij reeds opmerk ten, in beperkter zin dan dat voor 1937, en daarin wordt dit onderwerp geheel voorop geschoven. Een verklaring hiervan heeft het Centraal Comité niet gegeven; doch het is duidelijk, dat men zich aansloot bij de directieven, welke Dr Colijn eerst op de landdag te Amsterdam, daarna op verschillende bijeenkomsten heeft gegeven. Het gaat thans, dat was onge- veer de zin van zijn betoogen, om de grondslagen van ons staatkundig leven om de grondzuilen, waarop gezag en vrijheid rustenover de vraag of de Christelijke fundeering behouden zal blijven, of dat daarvoor een heidensche in de plaats gelegd zal worden. Levend in die gedachtengang, schreef het C. C. in het Verkiezingsmanifest dat de Anti-rev. Partij èn in de stem busstrijd èn in de eerstvolgende parle mentaire periode het pleit wenscht te voeren voor een Christelijke staatkunde en daarbij meer in het bijzonder wil bevorderen een krachtige handhaving van het Gezag, zoowel hier te lande als in de Overzeesche Gewesten; maar er volgt dan onmiddellijk op het behoud van de grondslagen, waarop het Nederlandsche staatsleven steunt; de eerbiediging van de vrijheid van Godsdienst en geweten; de bewa ring van de rechtmatige volksinvloed op het landsbestuur. In de inleiding, welke het C. C. schreef voor dit manifest, vindt men feitelijk een toelichting op dit tweede punt. Daarin wordt gewezen op het hoogst ernstige karakter van deze tgd, nu Ongeloof en Revolutie op gansch bizondere wijze het op de ondergang van het Christelijk volksleven toeleg gen, en waarbij men vooral moet wa ken tegen eenzijdigheid. Wij, die opge voed zijn in een tijd van groeiend socialisme (in allerlei vorm) loopen zoo licht gevaar alleen daar ongeloof en revolutie te zien. Maar zoo staat het niet, schrijft het C. C. terecht; „Het leven van de volkeren der wereld, met name van de volkeren van Europa, ligt ten deele gekluis terd in de knellende boeien van des potische machten en wordt voor een ander deel ondermijnd en vernield door de anarchie. De omwentelings zucht in velerlei zin maakt de toe stand uiterst gevaarlijk. Zij ver zwakt 't menschelijk leven in beden kelijke mate en bedreigt dit met on dergang. Ten gevolge daarvan wordt de strijd der geesten ontadeld er. gaat de menschelijke samenleving veelszins gebukt onder de algeheele ontwrichting van het geestelijk zedelijk en stoffelijk leven." geestelijke, wat het ergste is, daarna maatschappelijke knechting als logiscl gevolg. In het beloven van vrijheid van gods dienst en geweten zijn communisme er. fascisme even royaal; doch zij voegen er beide aan toevoorzoover het staats belang zulks toelaat. Dit beteekent, dat het communisme de kerk uit het kerk gebouw jaagt en van het laatste een ongeloofstempel maakt; het beteekent ook, dat het fascisme de kerk in het kerkgebouw als gevangene kerkert. Het is de groote vraag, wat het ergste is een kerk, die in stukken gesneden is, dan wel een kerk van het hart beroofd. D'e N.S.B. geeft in ons land gerust stellende verzekeringen ten aanzien van de kerk; die zal niet verdrukt, maar juist beschermd wordenzij het dan ook onder het mits, dat zij zich z.g. op eigen terrein terugtrekt; waarmee be doeld wordt, dat zij dienaresse do- overheid blijft. En nu zegt de N.S.B. wel, dat zij een Nederlandsche bewe ging wil zijn; maar haar eischen te genover de kerk bewijzen, dat zij prin cipieel van import leeft. De kerk in Duitschland vond het in het algemeen niet zoo erg, dat de over heid haar bond en geiijkschakelde: als het Evangelie maar gepredikt mocht worden. En wie kort 11a het optreden van Hitler in Duitschland vertoefde en informeerde in welke kerk hij een orthodox-evangelische preek kon hoo- ren, die kreeg alsof het heel gewoon was van Evangelische zijde ten ant woord: ja, dat is nog niet afdoende ge regeld door het nieuwe bewind. Zóó'n antwoord en die berusting zijn in Gereformeerd Nederland met zij 11 Calvinistische inslag eenvoudig ondenk baar en daarom is de vergissing van de N.S.B., ondanks haar Gereformeerde adviseurs, zoo enorm: het Calvinisme laat zich de preek over gezag en vrij heid niet voorschrijven door een ambte naar van het departement van eere- dienst: een Calvinist leeft in de vrij heid van Godsdienst en geweten, of hij sterft er voor. Niet anders staat het in de grond der zaak ten aanzien van de recht matige volksinvloed op het landsbe stuur: de anti-revolutionair ziet in ge zag en vrijheid een twee-eenheid, niet te scheiden. Ongetwijfeld* is een druk in de rechtmatige volksinvloed gemak kelijker te dragen dan de tirannie over de kerk; maar het is ondenkbaar, dat een volk, dat eens goed en bloed voor de vrijheid ten offer bracht, in slaver nij zou kunnen berusten. Dit echter dienen wij wel te over wegen: er zou een moment kunnen komen, dat ons volk in diepe verslagen heid van economische nood en na jaren lange ondermijning van de Christelijke grondslagen in vertwijfeling de hand van den dictator-in-hope, die uitkomst belooft, zou grijpen en dan zou het te laat zijn. Een dictator kan zyn prooi niet meer loslaten en het volk de vrij heid hergeven. Daarom moet juist nu onze actie ge richt zijn op het behoud van verworven nationale goederen en daarom mag noch kan de anti-revolutionaire leuze „voor gezag en vrijheid" ooit ver ouderen. voerige uiteenzetting van de wijsbegeerte der wetsidee in drie imposante deelen, waar aan we in ons blad gerechte lof hebben toegezwaaid, wordt in deze keurig verzorgde brochure de aandacht gespannen op een kei gegeven: de vraag, in hoeverre Christelijke staatsidee mogelijkheid, eisch is. En dan wordt in korte, heldere ja, ook dat! trekken een zoo schitterende uiteenzetting van dn historische groei dezer gedachte gegeven, getoetst aan Gods Woord, dat het moeilijke probleem tot volkomen klaarheid komt. We denken met name aan waarop de nauwe wezensverwant schap tusschen de humanistische rezht- staatsgedachte en fascistische rechtsbeschou- wing, in den worlel één, wordt aangetoond. Aan de jongeren en aan hen niet alleen, wordt ter individueele bestudeering of als groep in Arja- of studieclub in dit geschrift! kostelijk voedsel geboden. en de ouderen illen tot hun geruststelling en bemoedi ging bemerken, dat voor wanhopen aan be gaafde krachten om hot vaderlijk erfdeel tot verderen wasdom te brengen Goddank geen reden is. Men kan de brochure aanvragen bij den administrateur van Arja, den heer E. Ruller tc Arnhem, postrekening 184519, te gen f0.50 per exemplaar. De tweede druk kwam reeds van de pers. Zóó is het en niet anders: eenerzyds despotische dictatuur, anderzijds anar- chie, welke ook dictatuur en geestelijke slavernij brengt. Wat het ergste is van de twee? Die vraag komt niet aan de orde. Er valt niets te kiezen. Het eer. is even verwerpelijk als het andere; want in de grond der zaak is er geen verschil. Zoowel het fascisme als het commu nisme ondermijnen de grondslagen, waarop het Nederlandsche staatsleven steunt; noch het gezag, noch de vrij heid worden gehandhaafd en be schermd; het gezag verkilt en ver steent tot despotisme van den alleen- heerscher (al regeert hij ook bij de gratie van een dictatorskliek)de vrij heid gaat onder in slavernij: eerst DE CHRISTELIJKE STAATSIDEE Wanneer we zeggen zouden, dat er een teveel komt aan geschriften, die aan de Cal vinistische levens- en wereldbeschouwing een uitwerking geven in de richting van staatkunde en politiek, was hier zeker van groote overdrijving sprake. Eerder dreigt een belangrijk tekort. Kuyper heeft de lijn van Augustinus, zoo als deze lijn liep over Calvijn, Bilderdijk en Groen van Prinsterer weer opgenomen en haar een voorloopige afsluiting gegeven, toen hij de machtige gedachte poneerde van de souvereiniteit in eigen kring. Maar juist deze gedachte riep om nadere uiteen zetting en toepassing en die wordt, meenen we, het radicaalst geboden in de wijsbe- I geerte der wetsidee, met name wanneer deze oplossingen biedt voor problemen van staat en volk. Met heimwee kunnen we wel eens terug- denken aan den tijd, waarin Kuyper met terdaad de eer van de „schotschriften" hoe zuiver waren ze gericht! heeft hoog gehouden, welhaast even hoog als de ba nier, die zijn handen omkneld hielden. En de inhoud van deze geschriften maakte de daaraan bestede belangstelling meer dan waard. Aan dezen gulden tijd moesten we den ken bij het lezen van het referaat, dat Prof. Dr. H. Dooyeweerd gehouden heeft op den laatsten toogdag van de Anti-Revolutionai re Jongeren Actie, en dat handelt over de Christelijke staatsidee. Kort na de breed- m SMEENK JUBILEERT Indien wij het hier in de taal van „Pa trimonium" mochten zeggen, dan zouden wij schrijven: Broeder Smeenk jubileert, broeders zijn met hem verheugd; neen meer, zij danken God voor de gaven aan den mede-bloeder geschonken en zij danken hem dat hij met die talenten gewoekerd heeft om Gods recht in het maatschappe lijk leven tot gelding te brengen en een schild hoven de sociaal zwakken op te hef fen. Want dat was en is toch nog steeds de samenvatting en de kern van Smeenks overvloedige arbeid in pers en organisatie, met woord en daad, op de vrije tribune des levens en in het openbare college. Maandag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Smeenk te Arnhem zijn functie als redacteur van „Patrimonium", het orgaan van het Ned. Werklieden-Ver bond van die naam, aanvaardde. Weck aan weck heeft hij de kolommen van dit. blad gevuld en zijn tallooze artike len. altijd principieel en altijd aan de prak tijk getoetst, hebben de Christelijke sociale opbouw- in ons land uitermate bevorderd. Hij heeft daarin zijns gelijke niet. Maar het is de oude Smeenk niet meer; hoort men soms meesmuilend fluisteren in de kringen der Christelijke vakorganisaties, hoort men op schampere toon van de daken schreeuwen in de roode wijken der arbeiders beweging. Zij hebben ongelijk en doen Smeenk we zenlijk onrecht aan, deze oppervlakkige critici; afgedacht natuurlijk van de waar heid. dat Smeenk zich niet inbeeldt een geestelijk „helderziende" te zijn en erkent, dat zijn visie in bepaalde gevallen onjuist kan blijken: errare humanum est. Principieel en sociaal echter bleef Smeenk door al de jaren heen „nog steeds de oude knecht" Gods om van Zijn recht in het so ciale leven te getuigen en dezelfde toege wijde voorman, zoo men liever wil: w lijk adviseur, in de Christelijk sociale bewe ging- Maar de tijden veranderden en Smeenk met hen: als de romp van het huis gereed is, blijft men niet metselen, doch begint men aan binnenwerk, stoffeering en meu bileering; en wanneer de woning eenige jaren gebruikt is, kan restauratie en soms verbouw niet achterwege blijven; ja, het kan zijn dat de omstandigheden versobering eischen. Men zegt heel weinig van Smeenks fun- deerende en opbouwende arbeid, als men beweert, dat hij zeer groote invloed heeft uitgeoefend op de gang der Christelijk-so ciale ontwikkeling in ons land. Maar wan neer er dan werkelijk iets, zegt Smeenk, veel, zeggen wij; mede, zegt Smeenk, in hoofdzaak, zeggen wij, door zijn werk ver kregen is, dan moet er wel eens bezinning, misschien, door do druk der tijdsomstandig heden, zelfs inperking en versobering vol gen oiji juist daardoor de kern te behouden en de zegen niet te verspelen. Want dót is de ware volksleider, die a zegt, als het mag en kan,, die neen durft zeggen, als het moet; en wiens liefde voor liet arbeidende volk daarbij gaaf en sterk, wijl gedragen door het Christelijk geloof, blijft Broeder Smeenk jubileert; de broeders be groeten hein; en wij scharen ons in die breedc rij. Ook, omdat wij zijn vakbroeders zijn in zeer bijzondere zin, want hij begon 1 zijn journalistieke loopbaan aan de Rot terdammer; maar veel meer omdat wij met hem de Christelijke actie, ook voorzon ver deze ligt op sociaal terrein, een iegelijk naar de roeping en omvang welke God be paalde, willen dienen met het geschreven woord. En daarom zeggen wij: O, broeder, zaai en schrijf in Gods Naam vooi t.W«e> gezegend en gezegend zij Uw woord! ONZE NIEUWE GEZANT TE BERLIJN Mr. C. Ridder van Rappard wordt benoemd Naar wij vernemen, is dezer dagen de benoeming te verwachten van Mr. C. Ridder van Rappard, Harer Majesteits gezant in Bern, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Berlijn. Mr. Carel Ridder van Rappard, die Graaf .'an Limburg Stirum als Nederlandsch ge zant in Berlijn zal opvolgen, is in 1S74 in Assen geboren. Na het Gymnasium te 's-Gra venhage doorloopen te hebL.en, studeerde hij .n de Recht/wetenschappen aan de Utrccht- Ische Universiteit. Na voltooiing zijner stu diën was hij eenigen tijd als advocaat in 's-Gravenhage werkzaam, doch al spoedig trad hij in den diplomalieken dienst. In 191(3 werd hij benoemd tot chef van de afdeeling Bescherming aan het Departement van Bui- tenlandsche Zaken. Het volgend jaar 1917 werd hij tewerkgesteld bij het Nederland sche Gezantschap te Berlijn, waar hij gerui men tijd werkzaam bleef. In 1920 werd Mr. van Rappard bevorderd tot gezantschaps- raad. Tot 1925 bleef hij in Berlijn. In dat jaar benoemde H. M. de Koningin hem tot haar gezant in Rio de Janeiro. Vier jaar later werd hij benoemd tot gezant in Boekarest en in 1934 volgde zijn benoeming tot. Neder- laridsch gezant te Bern. 1 Nader zal worden bepaald wanneer M'-. ran Rappard naar zijn nieuwe post zal ver trekken. De N.S.B. en de Tweede Kamer Waarom de persvergunning ingetrokken werd Het besluit van de huishoudelijke commissie der Tweede Kamer, om den overzichtschrijver van het „Nationale Dagblad" der N.S.B. niet langer toe te laten tot de perstribune der Tweede Ka mer, is genomen nadat tot tweemaal toe de hoofdredacteur van genoemd dag blad, Mr. Rost van Tonningen, van den griffier der Kamer een waarschuwing had ontvangen, dat de overzichtschrijver voor afgevaardigden beleedigende uit drukkingen gebruikte. Op 5 November j.i. was den overzicht schrijver toestemming verleend tot het in- 'nemen van een plaats op de perstribune Reeds een week later kreeg de hoofdredac teur de eerste waarschuwing, waarop deze informeerde, welke uitdrukkingen als bales- digend werden beschouwd en verklaarde order te hebben gegeven dat de vermoedelijk bedoelde termen niet meer gebruikt zouden worden. Het bleek, dat de overzichtschrijver het Kamerlid den heer L. L. H. de Visse: had aangeduid als „Loutje Bulk". Toen naar aanleiding van <ie opmerkingen, die bij de behandeling van de Justitiebegroo- ting de heeren Terpstra, Donker en Scnalker hadden gemaakt over leden der rechterlijke macht, die lid waren van de N. S. B., hst „Nationale Dagblad" schreef over „obscun insinuaties, te laffer daar de aangevallene!' niet aanwezig waren om zich te verdedi gen", kreeg de hoofdredacteur een tweede waarschuwing, met de mededeeling dat de zaak ter afdoening in handen zou worden gesteld van de huishoudelijke commissie der Kamer, die op 25 November j.l. besloot de aan het „Nationale Dagblad" verleende fa ciliteit, die gebruikt werd om leden der Ka mer te beleedigen, in te +rekken. De Sierteelt-Centrale 270.000 boomen en planten Mag voo koopen Bij beschikking van den minister van Landbouw en Vissc-herij is ter beschikking van de Nederlandsche Sierteelt-Centrale een bedrag van ten hoogste 270.000 gestold Van dit bedrag zal 27.500 worden bestemd Y^.r den aankoop van rozen; het restant ad ^42.o00 zail worden gebruikt voor den aan koop van andere boomkweekerijproducten met uitzondering van vruchtboomen cn Pic- ca Excelsa. DE HERHALINGSOEFENINGEN IN 1937 Wie onder de wapenen moeten komen Voor herhalingsoefeningen zullen in 1937 voor den tijd van 17 dagen (onder officieren 24 dagen) onder de wapenen moeten komen de lichtingen 1931 en 1933 van de regimenten infanterie. Het huwelijk van Prinses Juliana De tribunes langs de bruidsweg. Er bestond gistermiddag in de Oude raads zaal van het Stadhuis te 's-Gravenhage groote belangstelling voor het openen van de biljetten, waarop vermeld waren de namen van de inschrijvers voor het pachten van grond langs de weg, die de Koninklijke stoet op 7 Januari zal volgen. De bedragen van inschrijving waren zeer hoog. Er was gelegenheid tot inschrijven voor 7 kavels. Het hoogste aanbod was f82.000 voor bet totaal aantal kavels ten name vau de Handel-Maatschappij C. de Ruijter te Amsterdam. Voor f 75.000 schreef A. Tailleur te Amsterdam in. Vermelding verdient nog dat de K.N.A.C voor de 60 meter TorenstraatNoordwal voor f 10.500 inschreef. Binnen enkele dagen zullen B en W de gunning bekend maken. Naar men weet zal het gunningsbedrag door B. en W. worden afgestaan aan liefda dige instellingen waaraan de naam a Prinses Juliana verbonden is. GEMEENE ZAAK MAKEN ZEG MIJ, WIE UW VRIENDEN ZIJN.... De parlementaire redacteur van de ni< we krant, die zich Nationaal Dagblad noemt, doch die anders schrijft, vroeg een plaats op de Perstribune der Tweede Kamer en kreeg die. Natuurlijk,, zóó is de goede zede in ons land. Maar de man volgde het groote voorbeeld na cn bcleedigde een Kamerlid. Daarin kan men nog te ver gaan en hij kreeg een waarschuwing. Een week later verdubbelde de redacteur zijn heleedigingen. Toen werd hem de toe gang tot de perstribune ontzegd. Wij leven nóg in een fatsoenlijk land. Maar de man was niet voor één gat te vangen. Gisteren woonde hij de beraadslagingen bij, tronende op de gereserveerde tribune. Hoe kan dat? Wel, Mr. Westerman, hei Kamerlid, dat losgemaakt is van Nat. Her stel. maar nog niet officieel vastgehaakt is aan de N.S.B., had hem een introductie ver schaft 't Is fraai en veclbeteekenend. Zeg mij, wie uw vrienden zijn, en ik zal u zeggen, wie gij zijt, Mr. Westerman! Bestuur Jamboree stichting afgetreden Conflict in de leiding van do N.P.V. Tengevolge van een conflict in de leiding van de Ned. Padvindersvereeni- ging is het bestuur van de Jamboree stichting, hetwelk belast was met de leiding van de voorbereidingen voor de Jamboree 1937, afgetreden. Dit con flict schijnt zijn oorzaak te vinden in een verschil van meening tusschen den hoofdverkenner vice-admiraal J. J. Rambonnet, aan wiens zijde zich eeni ge leden van het N.P.V.-bestuur ge schaard hebben en den waarnemend hoofdcommissaris der N.P.V., gep. ko lonel A. Diemont, die als kampleider voor de Jamboree was aangewezen. Over dit conflict weet het „Hbld." te mel den, dat het hoofdzakelijk gaat over oneenig- heid tusschen het bestuur van de Jamboree stichting en den hoofdverkenner, vice-admi raal J. J. Rambonnet. Dit conflict heeft er toe geleid, dat het geheele stichtingsbe stuur, met uitzondering van den admiraal Rambonnet heeft besloten af te treden, en dat verder de gep kolonel L. J. M. Koremans als secretaris van den hoofdverkenner zijn functie heeft neergelegd. De oorzaak van dit conflict schijnt als ge zegd te zijn, dat tijdens de ziekte van den heer Rambonnet deze tijdelijk de leiding van de Jamboree in handen heeft gelegd van den gop. generaal H. Behrens. Het stichtings bestuur bleek het met deze benoeming niet eens te zijn, immers, het was de meening toegedaan, dat de waarnemend hoofdverken ner en tevens gekozen kampleider tijdens de jamboree de gep. kol. A. Diemont de aan gewezen persoon moest zijn om den hoofd verkenner gedurende zijn ziekte te vervan gen. STAATSBLAD koni.vkki.ik nr.n kbdkklandeh (V. -I) vanBOMMEL VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad De begrooting van Buitenlandsche Za ken wordt in de Tweede Kamer behan deld. De Sierteelt-Centrale krijgt 270.000 71 boomkweekerij-producten te koopen. Opnieuw wordt de accijns op margarine belangrijk verlaagd. Tot onze gezant te Berlijn zal benoemd worden Mr. C. ridder van Rappard, thans gezant te Bern. Het bestuur van de Christelijke Interna tionale in de Grafische Industrie bespreekt de invoering van de 40-urige werkweek. Eden heeft bij gelegenheid van Van Zeelands bezoek aan Londen een verkla ring afgelegd over het handhaven der Belgische onafhankelijkheid. De Spaansche regeering te Valencia heeft bij den Volkenbond geprotesteerd tegen de erkenning der Franco-regeering. Caballero wenscht geen neutrale zóne te Madrid ten bate der burgerbevolking. Roosevelt heeft te Buenos Aires een scherpe rede gehouden over de Europee- sche coalitie-politiek. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Ado.) Reproductie van het Staatsblad, waarin lisatie van Z. D. H. Prins Bcrnhard. werd opgenomen de wet houdende natura- Verdere verlaging van Margarine-accijns Terwijl op 1 November ƒ.1. eerst een ver laging had plaats gehad van den accijns op margarine, heeft het verloop van de prijzen der grondstoffen na de devaluatie het noodig gemaakt thans tot een nieuwe verlaging over te gaan ten einde prijsstijging van de margarine te voorkomen. Deze maatregel treedt in werking, morgen, 29 November. De heffing op gemengde margarine wordt thans gebracht van 42,60 op 39,30 cent per kilogram; die op margarine, welke voor men gers is bestemd, van 52 op 49 cent cn die op plantaardige en ritueele margarine van 47,30 op 43,70 cent. Zooals gezegd, strekt deze maatregel er uitsluitend toe om prijsstijging van de mar garine te voorkomen, zoodat het publiek van dezen maatregel ook thans niets bemerkt N.S.B.-stormklok in beslag genomen Overtreding van het nniformverbod Op 14 December zal het 5 jaar geledon rijn, dat ir. Mussert de N.S.B. oprichtte. Ter ge legenheid van het eerste lustrum heeft da „leider" bij de firma Petit en Fritsen te Aar-> ierixtel een bronzen klok van 3500 kilo ter hoogte van twee meter, met een middellijn van ca. 1.60 meter laten gieten, welke klok op 12 December a.s. in het R.A.I.-gebnuw to Amsterdam „het nieuwe herboren Neder land" zou moeten inluiden. Dezer dagen is qe klok gereed gekomen en aan de N.S.B. afgeleverd. Op bevel van ir. Mussert wordt de klok thans op een met vier paarden bespannen wagen en begeleid door dertien Amsterdam- sche N.S.B.-ers, gekleed in een soort chauf feursuniform, met koppel en schouderriem naar Amsterdam vervoerd, waarbij overal enderweg strooibiljetten worden verspreid, onder het motto: „De stormklok luidt". In Breda is de zegetocht van de storm klok echter gestuit. Toen de wagen daar rnat bazuingeschal arriveerde, nam de poli tie met belangstelling kennis van deze in tocht, een belangstelling, die zoo ver ging, dat de wagen met de klok in beslag geno men werd en tegen de geleiders proces-ver baal werd opgemaakt wegens overtreding van het uniformverbod. Kolendampvergiftiging Hedenmorgen werd ontdekt, dat in het gezin Van Dam te Voorburg bestaande uit vader, moeder en zeven kinderen, waar van het oudste twaalf jaar is, een geval van kolendampvergiftiging zich had voorge daan. De ouders waren reeds buiten bewust zijn geraakt, terwijl zich bij de kinderen ook verschijnselen van vergiftiging voordeden. Op medisch advies zijn allen naar „St. An ton nishove overgebracht. De vader en de moeder zijn met behandeling van zuurstof apparaten bijgebracht. Hedenmorgen was de toestand van allen redelijk wel. UIT DE A.R. PARTIJ LEIDDRAAD HUISBEZOEKERS Het Centraal Comité heeft het Kameriid 1 Y.ïoJ*.H«uvel verzocht, evenals hij dat in 1.M3 heeft gedaan, een handleiding voor huisbezoekers samen te stellen, welke bin- ikort verkrijgbaar zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1