«401 D E V E O F R I S I A Last van Uw zenuwen? i VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 DERDE BLAD PAG 9 Drie nieuwe paviljoens zullen worden gebouwd Ds K. J. van den Berg spreekt op de vergadering van de Vereen. Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken De Vereeniging Ned. Herv. Stichtingen ivoor Zenuw- en Geesteszieken, hield gi6teren op de stichting „Zon en Schild" te Amers foort haar najaarsvergadering. Daar de voorzitter, de heer J. R. Snoeck Henkemans. van Den Haag, verhinderd was, werd de vergadering geleid door Ds A. B. te W ia- ik el. varr Den Haag. Ale gewoonlijk werd na de gebruikelijke opening een wijdingswoord uitgesproken. Ditmaal door Ds P. C. IJsseling. van Loenen aan de Vecht. Tot uitgangspunt van dit woord nam spr. Zaoharia 46: ,.Niet door kracht noch gewold, maar door Mijnien Geest zal het geschieden". bestuursverkiezing Aftredend waren: Prof. Dr Th. L. Hail- 5ema, van Groningen; Ds J. Hoekstra, van Ternaard; Burgemeester S. Hoog en- boom, van Vianen; J. W. 01 denhof, van Apeldoorn en Ds C. M. Luteyn, van Groningen. De aftredenden werden bij ac clamatie herkozen. Gekozen werden Ir F. E. D. Enschedé, van Utrecht, en de heer H. E. W i e r s e m a, van Assen. Na de bestuursverkeziing werd door den penningmeester, den heer H. v. Boe ij en, lid van Gedl' Staten van Zuid-Holland, de begrooting 1937 toegelicht De inkomsten werden geraamd op ƒ258.336.80; de uitga ven op ƒ240.453.68. De heer Van Boeijen deelde mede, dat in de begrooting met de uitbreiding is gerekend'. Op „Zon en Schild" zullen nl. ïn het komende jaar drie nieuwe paviljoens gebouwd worden. Een paviljoen zal gebruikt worden voor tb.c.-patienten tevens geesteskrank. Er zijn than6 710 patiënten en 180 nieuwe bedden ko men er dan bij (140 door derde klasse en 40 voor klassepatienten). Het be stuur had plannen, om in Zuid-Hol land een gestioht te pleatsen. De betrok ken minister had bezwaar tegen mede werking aan de oprichting van een nieuw gesticht Voorts deelde spr. m^de, dat 3 e eerste bbligatieleenirug groot ƒ846 000 spoedig ge converteerd zal worden van een 5 lee- Tiing in een 4 pet. leening. De tweede en derde 5 pet. obligatieleening, beide groot 480.000,—, zullen zoo mogelijk later voor conversie in aanmerking komen. Ook voor den uitbouw ^al een nieuwe lee- Éig uitgeschreven worden. Deze finan ce]© voorsteden werden uoor de vergade- ine aangenomen. De voorzitter zegde den heer Van Boeijen idank voor zijn beheer. De taak dor Kerk ten opzichte tan ons werk een korïe theepauze sprak Ds K. J. deu' Berg, van Amersfoort over het onderwerp: „De taak der Kerk ten op zichte van ons werk". Op de woorden Kerk en werk, aldus spr., val de na/druk. Ten gevolge van de zonde is er ook een breuk in het leven van den mensoh gekomen; sporen daarvan worden in het leven duide lijk openbaar. God laat de breuk niet voort- m. woekeren. Hij heeft den Heelmeester gege- i, d'ie door bijzondere genade genezing brenjrf. In barmhartigheid doet Hij d.it Vrucht van aie barmhartigheid is ook de ..erk. die ook weer barmhartigheid moet >e wij zen tegenover de broeders en zusters Onze kerk neeft langen tijd ten opzichte yVan de creesteskranken haar taak verwaar loosd. Doel van den arbeid is verheerlij king van den Barmhartigen Hoogenriester Dit is Zijn gebod. Liefdedienst is niet zwair Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleen-verkoopt koalr Nieuw» Binnenweg 115 nee* Rotterdam. Telef. 34602 Deveo-DepSt "'""SÜ'h.'.I'iF.w. 337055 Fa. C. Roosen Zn. Elders wende men xleH tot de febrikante Ds K. J. v. d. Berg en verdriet niet. De arbeid moet ook gezien worden als deel van de evangelisatiei De Kerk bekent in haar werk haar Hoofd door woord en daad. Het werk van de ereeniging moet gezien worden als deel der profetische taak der kerk in de kerk. maar ook in de wereld. De kerk en haar leden dienen alles te doen om den profeti- schen roep te krachtiger te doen weer klinken. In 't werk wordt ook strijd gewerd tegen de zonde en booze geesten. Met het zwaard des geloofs en gebed wordt gestreden. De kerk heeft daartoe een koninklijke roeping Deze dwingt tot geestelijke verzorging. Naast den geestelijken verzorger moeten ook de andere krachten in het gesticht werkzaam die koninklijke taak zien en verstaan. Wanneer de levende kerk het werk der barmhartigheid in dit licht wil zien is er oorzaak van vreugde. Steum en medewer king is noodig. Bij de vervulling van de "drievoudige taak voor de kerk door ons opgeno men, stuit het bestuur op bezw aren. Het werk behoeft uitbreiding. Slechts 12 der Herv. patiënten kan ver pleegd worden. Groot© schade betee- loent dit aan zielen en kerk. In dit verband wees spr. op de af wijzing van het verzoek tot bouw van een gesticht in Zuid-Holland door den minister. Diens beslissing werd be treurd en voor de Ned. Herv. Kerk als onbillijk gevoeld. Vooral over de ministerie el e beslissing erd druk gediscussieerd. Een door den heer S. Hoogenboom te Vianen, ingediend voorstel, luidende als volgt: De vergadering besluit het dagelijkech bestuur op te dragen, zich beroepende op zijn taak en arbeid tot de betrokken mi nister te wenden, en om herziening van zijn standpunt te verzoeken of te vragen de toezegging te mogen ontvangen, dat geen toestemming tot de bouw van nieuwe bed- in Zuid-Hollamd verleend zal worden, zoolang niet aan de Veraen. Ned. Herv. Stichting voor zenuw- en geesteszieken ver gunning tot de oprichtig is verleend wordt met applaus aangenomen. De vergadering werd vervolgens op ge bruikelijke wijze De begrooting van Onderwijs De Tweede Kamer heeft besloten aan de lüst der voor dagrversaderlns aan de orde zijnde wetsontwerpen, toe te voegen hoofdst 6 (Dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen) der KUkabegrootlng voor 1937. 49. Nil, we krijgen allebei een groot glas' muizenlimonade, maar verder is het er niets gezellig: ze zitten allemaal te praten, maar niemand zegt wat tegen ons en we begrijpen niet veel van 't gebabbel. „Zouden we 't zeg gen. van Hein Wezel?" fluistert Bibbersnoet En op een oogenblik, dat niemand iets zegt, laat ik een veelzeggenden kuoh hooren en begin alles te vertellen. 50. Mijn verhaal veroorzaakt" algemeens ontsteltenis. Wij hadden dat niet verwacht en gevoelen ons zeer aewiehtig. Neef Knok- staart, die sergeant is bij de 6e Muizen- brrigade en in een veldslag een stuk van zijn oor kwijtgeraakt is. rijst in zijn volle lengte op en roept uit: „A^n de euveldaden van dien wezel moet paal en perk gesteld worden!" (Wordt vervolgd) 9.40 Variété-programma. 10.40 BBC-or kest m.m.v. solist. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 1.30 Salonorkest. 3.35 Orke-t. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Zang. 6.50 Klari netrecital. 7.20 Zangvoordracht. 8.20 Con cert uit het Conservatorium te Gent. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Salono. - kest. 2.20 Orkest. 6.35 Kamermuziek. 8.20 Stafmuziek v. h. Reg. Guides m.m.v. so listen. ZATERDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten, m.m.v. solist en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-Kamerorkest. 3.05 Kin deruur. 4.05 Vervolg Kamerorkest. 4.45 Gram.pl. 5.00 KRO-Kamerorkest. 5.30 Es- perantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaal- tjes. 6.16 Gram.pl. 6.20 Journ. weekover zicht. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing en gram pl. 8.30 Gram.pl. 8.45 De KRO- Melodisten m.m.v. solist. 9.30 Limburgsch uurtje. 10.30 Berichten ANP. 10.50 De KRO-Boys m.m.v. solist. 11.2012.00 Gr.pL HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.,,1. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 „Melody Circle", „De Flierefluiters" en voordracht. 12.001.45 Gram.pl. 2.00 Muzikale causerie met gram.pl. 2.30 „Kerk en Staat", causerie. 2.50 Gram.pl. 3.15 Schaakles. 3.30 R'damsch Philh. Orkest m.m.v. solisten. 4.30 Esperanto-uitzen- ding. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wiele waal", en toespraak. 7.00 Zeeuwsche uit zending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.03 Be richten ANP. 8.15 Groot-orkest. 9.15 De Ramblers. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Groot-orkest. 11.05 De Ramblers. 11.30 12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Strijkkwartet. 12.50 Kwintet. 2.25 Orkest. 3.20 BBC-orkest. 4.35 Zang en piano. 6.50 Welsch intermezzo. 8.35 Militair concert. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO. 9.C0 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KF 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muzi-'c gr.pl.). 9.50 Kerkdienst. Voorganger Ds i. Gillebaard, Geref. predikant te ZeL'. Hierna gewijde muziek. 11.15 KRO-Orker 1.20 Vervolg concert. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Vrij Evang. Kerkdie: -t. Voorg.: Ds Jac. Lis- senberg te Dordrecht. Hierna gewijde muziek. 7.50 „Adventsfiguren": Johannes de Dooper. 8.10 Berichten ANP. 8.20 Gram.pl. 8.30 KRO-Kamerorkest en so praan. 9.15 Gram.pl. 9.30 Vervolg concert m.m.v. solist. 10.00 Knapenkoor en gr.p). 10.30 Berichten. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. HILVERSUM H 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.35 Gram.pl. 10.15 Na-! tuur-historische lezing. 10.30 Residen tieorkest. 11.15 „Van staat en maatschap pij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Orgel en viool. 1.0Q Schaakpraatje. 1.20 Kovacs Lajos' orkest*, 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest en/ pianoduo. (In de pauze: Declamatie). 4.0QÏ Declamatie. 5.00 „Gesprekken meF luisteraars". 5.30 Gram.pL 6.30 „Niet wat verdeelt, maar wat vereenigt", causeriet 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. Voorganger^' Ds. N. Zwiep te Enschedé. 8.00 Berichten' ANP. 8.15 Omroeporkest en pianoduo. 9.25 Populair programma. 10.05 Radio-hoor-^ krant. 10.50 Gram.pl. 11.00 Berichten!. 'ANP. DROITWICH 1500 M. 12.50 (Meest en zang;1. I.50 Kwintet en zang. 3.20 BBC-orkest en, zang. 4.40 Tango-orkest. 5.40 Operacon*: eert. 8.20 Kerkdienst. 9.25 Kwintet en' zang. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS 1648 HL 11.20 Kamerorkest^ 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkest concert. 3.20 Orkest. 5.20 Concert. 7.50 L, Rajters ensemble. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Omroeptrio. 10.20 Kwintet. 11.05 Concert* 12.35 Kleinorkest en solisten. 2.30 Piano* recital. 3.20 Kleinorkest en solisten. 7.29 Omroeporkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.05 Zang. II.35 Omroepkleinorkcst. 1.30 Omroepor kest. 2.35 Orkest. 3.35 Trio. 4.50 Koorconi cert. Hierna Kamermuziek door Kwintet, 8.20 Symphonie-orkest. 484 M.r 10.20 Kleinorkest en zang. 12,20 Omroeporkest. 3.50 Orkest. 4.35 Trio. 5.20 Omroeporkest. Haarden en Kachels Sierlijk, solied en goedkoop door nlterst zninig gebruik VULHAARDENFABRIEK ..FRISIA" N.V. Fabriek: N.W. BINNEN- SINGEL 85. DEN HAAG Vraagt ons adres van Frisla agent (Adv.1) DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET Het gevaarlijke punt, de beruchte helling ,.De Cauberg" te Valkenburg, werd ten behoeve vari een veilig autoverkeer goed onder handen genomen, de weg werd me t straatklinkers belegd en de trottoirban d in de bocht werd zwart-wit gemaakt. HET ORGAAN VAN PATRIMONIUM Herinneringen bij het vijftig jarig jubileum Hoe de fusie met „De Werkmans vriend" tot stand kwam De heer W. C. B e e r e m a n s te Haarlem één van de veteranen van Patrimonium, schrijft ons: Het was 5 November j.l. 50 jaar geleden, dat het eerste nummer van „Patrimonium" verscheen. Dit jubileum roept herinneringen wakker aan de dagen, toen Patrimonium nog in opkomst verkeerde. De heer J. Wol- bers, die in 1880 tot Eere-Voorzitter van het Verbond was benoemd, gaf uit het weekblad „De Werkmansvriend". Dit blad werd. vol gens de eerste statuten van het Verbond, het orgaan van Patrimonium, maar dan in dien zin dat het de officieele berichten van het Verbono bevatte. Eigenaar bleef de heer Wolbars. In den loop van 1886 werd door den heer De Kater een voorstel gedaan om „De Werkmans vriend over te dragen aan het Verbond. De heer Wolbers ging echter op de voorstellen niet in. Daarom werd een commissie be noemd met opdracht de uitgave van een eigen blad in orde te brengen. Gevolg was aat „De Werkmansvriend" in het num mer van 10 Sept, 1888 als kop had: „Chr. volksblad op sociaal gebied". Het eigen orgaan is er. Intussohen verscheen 5 November 1886 het eerste nummer van „Patrimonium". De kop is, meen ik, geteekend door den heer H. J. de Zwart., toenmaals machinist bij de bierbrouwerij „De Gekroonde Valk", te Am sterdam. De ondertitel was: „Orgaan van het Verbond". Het vermeldde als hoofdre dacteur den heer K. Kater en verder een ge- heele reeks medewerkers onder wie de hee- ren Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, J. F. Stroom, W Hovy, Mr L. W. C. Keu- ohenius, Prof. Dr. J. Woltjer, W. C. Beere- mans en J. Witmond. De heer J. A Wormser werd de uitgever. „Zoo gaat dan nu," heette het in een in- Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bi] Apoth. en Drogisten. (Adv.) leidend artikel, „heit eerste nummer van Patrimonium's Weekblad de wereld in om nu en voorts te midden van het strijoge- woel onzes tijds, uit onzen naam te getui gen van Hem, die als de Koning des he mels en der aarde regeert en die, terwijl het morrend ongenoegen toeneemt en de wre vel meer en meer vele gemoederen vervult, toch voortgaat te bewijzen, dat Hij is de redder uit oen nood en de eenige veilige toevlucht van allen die Hem hun lot en le ven toevertrouwen. Het einde van „De Werkmansvriend" Inmiddels bleef „De Werkmansvriend" doorverschijnen. Op de jaarvergadering van 28 Augustus 1888 werd besloten tot samen smelting van „De Werkmansvriend" en Pa trimonium. Benoemd werden tot leden der redactie de heeren J. Wolbers en K. Kater. Op 26 October 188S kwam het laatste num mer van „De Werkmansvriend" uit. De heer Wolbens kwam na de samensmel ting spoedig te overlijden. Jarenlang heeft de heer K. Kater verder de redactie gevoerd daarbij in tijden van ziekte bijgestaan door den heer J. Witmond. Van hen die verder redacteuren van het blad zijn geweest noemen wij nog de heeren Ds. Talma en Van der Molen. De laatste ja ren was de heer C. Smeenk de redacteur. Het blad kreeg onder zijn kloeke leiding al meer beteekenis als leidend Ghr. sociaal weekblad. Het Verbond wil den Teer Smeenk daarvoor eeren. En terecht. God moge hem sterken om nog vele jaren het blad te sie ren met zijn van zoo veel sociale kennis ge tuigende artikelen. NIEUWE TIJDSCHRIFTEN Uitgeverij en Drnkkeri] AGAR, te Apeldoorn, drukt tijdschriften 30 4 40 goedkoper dan wie ook. Vrijblijvend modellen en prijs opgave vooral yoor verenigingen yan groot belang! .(Adv.) (16 i De vroolijke jongenslach werkte aanstekelijk. Een lollige snuiter, dachten de mannen. Krek een type als Maarten. Hoe zou die het nu maken? Die kon ook zoo droog Uit den hoek komen. Wil jij eens een beetje fatsoenlijker over Ioopwerktuï- gen spreken. Stelten! Dat loopt de spuigaten uit, vind je niet schipper? Meewis keek ontstemd. De schipper trok een bedenkelijk j jgezicht. Nou, dat lijkt nergens naar. Zouden ze het meenen, dacht Kees. Ze keken allebei zoo boos. Ik ehhet was maar een grap, verontschuldigde hij Zich bedeesd. 9j i Dat moet er nog bij komen! Nog een keer, en ik zal ■-|Je kielhalen, dreigde Meewisj Is dat erg? lachte Kees weer, nu bleek, dat het niet „meenens" was. Daar kan je van op an, bevestigde Volk, terwijl hij een sextant uit het kistje nam. Wat gaat U doen? Een zonnetje pikken. Wat werd daar nu mee bedoeld? Het liet hem even wijs, als vóór zijn vraag. Ik kijk door die glaasjes en laat er de zonnestralen in vallen. En dan met een ietsje hokus-pokus weet ik, waar we ongeveer op de Noordzee zitten. De jongen zag belangstellend toe, hoe de schipper het instrument instelde. Waar we zitten? Zou hij soms beet genomen worden? Maar die gekleurde glaasjes en het spie geltje dan? Het was verbazend ingewikkeld. Een zonnetje pikken! Eerst nu bemerkte hij, welk een helder weer het was. De zon scheen op blauw-groene golven. Die rolden onop houdelijk onder het schip door, tilden het rustig op, droegen het een oogenblik en lieten het dan in dalen zakken. Een witte strook schuim, langs den scheepsromp, bruiste en borrelde in licht-groene bellen op. Marmerplekken schoven snel voorbij. Kees hing met z'n armen over de verschansing en tuurde in het doorzichtige water. Geboeid volgde hij het spel van de wriemelende rafels naast den scherpen boeg. Wat een water, wat een gekke hoop water, dacht hij. Voor en achter, en opzij, overal zee. Wat een ruimte! Langs den horizon wolkten rookproppen. Verweg zag hij een schip. j Daar heb je nog een logger. Meewis wees, maar Kees zag niets. Jonge, jonge, wat een tobberd. Ga naar Piet. Die heeft den kijker. Piet stond aan het roer. Wel, zei hij, kom je ook es bij mij neuzen? En hoe gaat het ermee? Fijn hè op 't water. Nou! Zeg Piet, waarom zou er toch zoovéél water op de wereld wezen? De matroos nam z'n pet af, krabde zich achter z'n oor. Een teeken, dat hij nadacht. Wat zal ik zeggen. Misschien, omdat hef anders een droge beweging zou worden op het aardbolletje, Zou het? Zeker! En dan ehwaar zouden wij de vlsch van daan motten halen? Op land groeien die geloof ik niet. Nee. Dat zal waar zijn. Heb je hier een verrekijker? Meewis zag een logger. Ik niet. De dingen op zee te onderscheiden, valt niet mee. In 't begin tenminste. Later wennen je oogen er meer aan. Een ruime kijk hebben mot je leeren. Hier! De jongen tuurde door de lenzen. Ik zie 'em, juichte hij kinderlijk verheugd. En ginder gaat een zeeboot. Machies, wat een kanjer! Lang bleef hij kijken. Tot de scheepsbel geluid werd. Schafté, schafté! galmde kokkie, alsof de bel niet luid genoeg gewaarschuwd had. Alweer schaften? Kees stond verbaasd. Die is goed! m'n maag rammelt, zei Piet. Mijne niet. hoor. Wij staan niet om elf uur op. Dat doen alleen pap- kerelie Morgen zal ik beter oppassen, beloofde Kees. Dat zal je niet glad zitten. Als we zoo straf op 't windje blijven loopen, zijn we tegen den avond op het visscherijtje en dan is het aanpakken geblazen. Zouden we dan al Jawel. En vapnacht mot je eruit Bij het spil zitten, Vannacht? Fijn! Hm. 'k Zou maar niet te hard schreeuwen. Enga fcou naar beneden. Anders is de kok kwaad. Mot jij niet eten? En 't schip? Laten reilen? Nee, als Manus gegeten heeft, komt-ie me aflossen. Dag! De groeten thuis. Thuis? Hij had er niet meer aan gedacht. Zou moeder nog bedroefd wezen? En vader? Die moest zich gisteren ook bedwingen, 't Schreien stond hem nader dan het lachen. Wat leek het al lang geleden. Ze konden gerust zijn. Hij maakte het best. Maar dat wisten ze immers niet. Kon hij het toch eens gaan zeggen! Even overwippen. En weer terug. Jammer, dat het niet mogelijk was. Het zou wel leuk zijn. Waar zit je, drommelsche jongen, klonk Heins stem uit het vrondel. Hier ben ik. Niks laten merken, niets zeggen, dat ik' zoo graag even naar huis wou. dacht Kees. Dan denken ze natuurlijk, dat ik heimwee heb. En daar is geen steek van aan. Flip was ook wakker. Hij zag er een beetje pipsch uit. vond Kees. Nog zeeziek? informeerde hij parmantig. mr[(Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9