STADSNIEUWS A° 1807 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 De versiering der stad Tijdens de hawelijksfecstelijkheden Gisteravond had de contactcommissie van Nationale Vereenigingen alle Leidsche Buurtvereenigingen bijeen geroepen om ge zamenlijk te 'bespreken hoe Leiden een feestelijke aanblik kan krijgen tijdens de feesten bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Het bleek, dat alle buurtvereenigingen hun wijk zoo mooi mogelijk zouden willen maken, maar dat velen financieele moeilijk heden hebben. Juist daarom is het zoo jammer, dat de burgerij niet méér heeft ge offerd voor het groote feest. Toch wil de contactcommissie nog trachten geldmidde len bijeen te brengen om aan de deelnemen de wijken een deel der versiering aan te bieden. De buurtcommissies zelve gaan nu aan den slag om in hun wijken zoo goed mo gelijk voor den dag te kunnen komen. De contactcommissie zal de vergunningen bij het gemeentebestuur aanvragen, dio noo- dig zijn voor het aanbrengen van versie ringen enz. Een afzonderlijk ingestelde commissie uit de buurtvereenigingen wil probeeren door gezamenlijken inkoop een goedkoopere ver siering mogelijk te maken. Door deze plannen en ook door de plan nen van de Leidsche Middenstandscentrale tot het formeeren van een optocht belooft aldus de burgerij zelve aanzienlijk bij te zullen dragen om een mooie omlijsting te geven aan de fgesten, die Leidens nationale vereenigingen onder leiding van de contact commissie gaan organiseeren. Ned. Chr. Reisvereeniging Filmavond der afdeeling Leiden Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging een geluidsfilm avond gehouden in de zaal van „Zomer- lust", waarvoor zeer veel belangstelling was. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Gezang 43 1 en gebed, waarna de voorzitter der afdeeling, de heer Joh. Voovs. eenige hartelijke welkomstwoorden tot de aanwezigen richtte, meer speciaal tot den heer Max Gerisch, secrearis van het Duitsch Verkeersbureau, die hierna een korte inleiding hield op de te draaien film. Spr. toonde aan dat het druilerige weer oer laatste wintermaanden tegenwoordig geen beletsel meer is toch van de heerlijke natuur te genieten. Heden ten dage roepen wij de techniek te hulp en zoo waren wij dan. door middel van een prachtig werkend smalfilmgeluidstoestel van het Duitsch Ver keersbureau, in de gelegenheid een genoe- gelijke reis door verschillende deelen van Duitschland te maken. Allereerst werden ons nog eens door een film van Garmisch-Partenkirchen, de 4de Olympische winterspelen, die daar in Fe bruari 1936 plaats hebben gevonden, in herin nering gebracht en werd tevens getoond dat Gamiisch inderdaad over alle capaciteiten van een echte wintersportplaats beschikt. Met 7-mijlslaarzen marcheerden wij dan naar het groene Duitsche Middelgebergte, de Harz. Deze rolprent met zijn voortdu rend in beweging zijnde tafereelen gaf een duidelijk beeld van de natuurschoonheid en cultureele beteekenis dezer landstreek. Van heel andere genre waren dan de (beel den der hoofdstad Berlijn, met haar woelig leven, haar tempo, haar bedrijvigheid, die echter voldoende mogelijkheid bieden ook rustig de bezienswaardigheden (talrijke musea) en de waterrijke omgeving van Ber lijn te genieten. En van Berlijn dan gauw naar 't Erts gebergte. Wat een verschil met de hoofd stad van het Rijk. Hier werden vooral het leven en de gewoonten der bevolking in haar geheele omgeving en haar huisvlijt industrie naar voren gebracht. Tot besluit van den avond maakte wij een reis door een gedeelte van Beieren. Op een tochtje van Garmisch-Partenkirchen dat wij nu ook in al zijn zomerpracht za- een tot de Königsee, toont ons beeld na beeld geheel en al Alpenland. Heerlijke na- tuurtafreelen in volmaakte fotografieën, lie felijke scènes met folklorisme, zeden en ge bruiken der bewoners, gaven den indruk van een toeristengebied bij uitnemendheid. Kortom een schitterende reis door Duitsch land als toeristenland, met behulp van magnifieke geluidsfilms, waardoor onge twijfeld menigeen het besluit nam, iets van al dat schoons eens in werkelijkheid te gaan aanschouwen. Tn de pauzen zorgden de heeren Sloos en Brinks op onnavolgbare wijze voor de noo- dige muzikale afwisseling, mede waardoor deze avond in alle opzichten geslaagd mag beeten. Aan het slot dankte de voorzitter allen die hadden medegewerkt om deze bijeen komst te doen slagen, waarna met het rin gen van Ps. 89 7 en dankzegging de avond werd besloten. Gouden doctoraat Zondag a.s. zal het 50 Jaar geleden zijn. dat Mr. R. C. G. M. Baron de Bieberstem Rogalle Zawatsky te 's-Hertogenboech, raadsheer in het Gerechtshof aldaar, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. DAMCLUB „LEIDEk De uitslagen der gespeelde wedstrijden gehouden in hotel „Rijnland" luiden als volgt: Bodevabeker: W. LaterveerP. Ligtvoet t1 P. J. Lemair—J. Stavleu afgebr. £e groep: W. Leeflang—D. Megchelse {1—2 N. WassenaarA Pronk 0—2 D. Laterveer—W. Blom 02 1. BaartV. Laterveer 02 3e groep O. Wilschut—P. Wilschut 2—0 H. Tegelaar—J. de Vink 0—2 J. v. WezelJ. de Vink afgebr. A.s. Maandag zal D.C.L". I haar eerste competitiewedstrijd le kl. N.D.B. spelen en wel tegen A.D.C. I te Alphen. ONGEWENSCHTE VREEMDELING De Dultscher L. H. W., die zonder middel van bestaan in de stad vertoefde is door de politie over de grens geleid. AANGEHOUDEN Door de politie Is -gehouden de 22- jarige L. A. P.r die een zak brandstol heeft Dntyjreemid ia R.K, U.L.O.-schooL Chr. Nat. Werkmansbond Openbare samenkomst in de Oosterkerk De Chr. Nat. Werkmansbond had gister avond in de Oosterkerk een openbare sa menkomst belegd, waarin uls sprekers op traden Ds. A. D. Meeter, welke voorheen de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede als predikant diende, en de heer J. de Groot, godsdienstonderwijzer alhier. Medewerking aan dezen avond Verleende het kinderkoor „Jong Hallelujah" onder leiding van mej. Tilly Leening, welk koor in enkele welge kozen nummers blijk van zijn kunnen gaf. De heer De Groot zette in zijn inleidend woord uiteen, dat de Werkmansbond in Leiden geen onbekende is. Er zijn er echter ook nog velen, die bij den Bond krachtens hun beginsel thuis behooren, maar die nog geen lid zijn. Wij zullen ons aan het Woord van God moeten onderwerpen. Onze hou ding als Christen moet zijn een houding naar boven. Gedreven zullen wjj moeten worden in de richting naar boven, waar Jezus Christus zit aan de rechterhand Gods. Ds. A. D. Meeter, die sprak naar aanlei ding van Fil. 3 1: „Voorts broeders ver blijdt u in den Heere", gaf allereerst een uiteenzetting van de wijze waarop Paulus van wien dit tekstwoord is. in Filippi komen was, waarbij spr. gelegenheid had te wijzen op het groote uithoudingsvermo gen des geloofs van dezen apostel. Verder werd stilgestaan bij de kracht Gods. die ster ker is dan alle aardsche machten. Vele heeren zijn er in deze wereld, maar er is maar één Heer, die alle machten aan zich onderworpen zal maken. Voortgaande wees Ds. Meeter er op, dat er vooral in dezen tijd een zekere inge zonkenheid des geestes onder de menschen valt te bespeuren. De droefheid neemt den mensch voor een groot gedeelte in beslag. Ook de werkman heeft het moeilijk, maar al te vaak komt het voor. dat bij een man zonder werk is. Gevraagd wordt dan wanneer er een einde aan de crisis, aan de werkloosheid zal komen. Bij een beantwoording van deze vraag hebben wij, aldus spr., wel te beden ken, zooals ons dat Ps. 146 ook zegt, dat God de Heer alleen uitredding kan brengen Alle dingen zijn in Zijn hand en zonder Zijn wil kan de wereld niets doen. Daarom is het ook zulk een voorrecht, dat 'n mensch in droefheid gezeten soms de blijdschap in den Heer mag ondervinden. Zijn Koninkrijk zal komen en Zijn genade zal stand hou den In alle benauwdheid zullen wij ons dan ook alleen aan Hem vastklemmen. Wij zul len God gelooven en belijden niet alleen met de mond. maar wal meer zegt met het hart. Altijd, maar in dezen moeilijken tijd vooral, zullen wij Christus zeggenschap over ons leven geven, dan zal ons leven veilig zijn. En al zal het juk of bet kruis dan zwaar zijn, wij weten dat Christus leeft en dat Hij een Heer is. De weten schap, dat God er is, die voor alles zorgen wil, geeft vastigheid aan de blijdschap en sterkt het geloofsleven. De Armenraad in 1935 Respectabele getallen en bedragen Verschenen is het jaarverslag van den Armenraad alhier over het jaar 1935. Aan den inhoud ontleenen wij het volgende. Het toestuur onderging wijziging, doordat de twee bestuursleden, door de Gem. Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon aangewezen, nl. Mr. A. J. Romijn en mej. A. M. de Vries, werden vervangen door de heeren J. J. van Stralen en Mr. Dr. S. Rozemond. Het bureau bracht 3813 rapporten uit be treffende behoeftigen en onderhoudsplich tige verwanten. Het aantal bezoeken op het spreekuur beliep 1887, biervan betroffen 50 de belan gen van instellingen van weldadigheid, 1097 den onderhoudsplicht, 412 individueelen nood. Aan het einde van het jaar beschikte het bureau over 8745 gezinsdossiers, zoomede over 482 dossiers betreffende gevallen van de Comm. voor den Onderhoudsplicht De verzameling van gegevens over In stellingen e.d. telt thans 435 nummers. Het Centraal register verzond 1753 be richten betreffende dubbele ondersteuning. De Commissie voor den Onderhoudsplicht behandelde 110 nieuwe gevallen; de opge legde bijdragen vertegenwoordigen een jaarbedrag van f 14.378. In September 1935 werd nagegaan, welke bijdragen door alle onderhoudsplichtigen, waarmee de Com missie van haar oprichting af bemoeienis had gehad, inderdaad werden opgebracht Het bleek te zijn minstens f 40.000. De secretaris waarschuwde vijf maal in de plaatselijke pers tegen inzamelingen, zgn. voor een liefdadig doel, die niet bona fide waren. De kosten van den Armenraad beliepen f 15.099.66. Op de lijst van instellingen van welda digheid werden toegevoegd 30 hofjes. Met toestemming van het gemeentebe stuur werden 89 openbare geldinzamelin gen gehouden, waarbij in totaal i 37.714 werd ingezameld. Aan ondersteuning in geld en natura werd in totaal besteed f 1.839.000 (vorig jaar f 1.395.000), Hievan gaf de Ge meentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon uit f 673.000, de Gem. Steunverleening f 953.000, de ker kelijke instellingen besteedden te zamen f 98.000, het Crisis-Comité f 48.000 en de particuliere instellingen (deels met gemeente-subsidie) de rest. Aan uitbesteding in gestichten en gezin nen werd uitgegeven f 54000, namelijk door de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon f 37.000, door de ker kelijke instellingen f 13.000 en door de parti culiere f 4.000. Aan arbeidsloon in werkverschaffing werd uitbetaald f 90.000. namelijk door de ge meente f 65000, door de Stedelijke Werkin richting f 12000, door particuliere instellin gen f 13000. De pracht der gothische kathedralen Lezing van den heer H. Martin Voor de Vereeniging tot bevordering van Bouwkunst alhier heeft gisteravond de heer H. Martin, oud-directeur van het Friesch Museum te 's-Gravenhage, 'n lezing gehouden over: „De pracht der Gothische kathedralen". De spreker werd door den voorzitter den heer C. Ponsen met enkele woorden ingeleid en ving dadelijk daarna zijn lezing aan. Spr. wees er op, dat gothiek eigenlijk een scheldnaam was, die, evenals da naam geuzen, later tot eera gekomen is. De gothiek is niet zoo maar ineens ontstaan, maar gegroeid uit de zgn. romantische stijl. In 't eind der 12e eeuw komt de gothiek op in Noord-Frankrijk. Ze beleeft haar bloei tijd in de 13e en 14e eeuw en haar decaden tie in de 15e en 16e eeuw. De Romaansche stijl is ontstaan door een gebrek aan kerken, die men thans ook on brandbaar wilde maken, nadat zoovele hou ten kerken platgebrand waren. De Romaan sche stijl is een bij uitstek Duitsche stijl. In de Romaansche rondbogenstijl is de con structie buitengewoon zwaar en lichtloos. In de gothiek veranderde men de constructie, zoodat een andere drukwerking ontstond, die veel meer plooibaar was. De druk werd veel meer afgeleid. De muren konden lichter opgebouwd worden en grootere ramen be vatten. De gothiek ontstond in het Noorden van Frankrijk met Parijs als middelpunt We onderscheiden daar in Frankrijk ver schillende perioden, de vroegtijd, de over gangstijd, de bloeitijd en de laattijd. De vroegtijd en overgangstijd liet spr. verder buiten bespreking. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden behandelde spr. verschillende kerken. Aflereerst de Notre Dame, waarin de vroeg-gothiek nog te onder kennen valt Als men deze en andere kerken beschouwt moet men niet vergeten, dat de kerken niet alleen voor geestelijke maar ook voor profane doeleinden dienden. Het over dadige beeldhouwwerk, waarmee de kerken zijn overdekt diende om de leeken dis lezen noch schrijven konden een voorstel ling te geven van allerlei geloofswaarheden. In onderdeelen behandelde spr. de typische kenmerken van de gothiek en vooral ook baar waardigheid, de wijding, die er van haar uitgaat, waardoor de ziel van den mensch naar boven gevoerd wordt en waar van een zeldzame rust uitgaat, die een ieder die het bouwwerk betreedt onmiddellijk on dergaat. Als voorbeeld uit de bloeitijd der gothiek koos spr. de kathedraal van Rheims. Hierin worden eigenlijk de gren zen der technische mogelijkheden over schreden. Dat is geen steen meer, maar kantwerk en dit houdt in een misprijzing van de techniek. Men staat hier echter ver baasd over de heerlijke kunstwerken, waar toe de mensch in staat is. Deze verbazing grijpt ons nóg sterker aan als we beschou wen de kathedraal van Amiens, die het hoogtepunt van de gothiek in Frankrijk vormt. Ook deze kerk besprak spr. uitvoe rig. Er is een groote, een hemelsche blij heid in dit bouwwerk. Alles is licht en blij. Alles is verticaal. Alles voert naar boven. Spr. stond ook stil bij de verwording der gothiek, waarin de techniek gaat overheer- schen, waarin men gaat laten zien wat men eigenlijk wel kan. Het wordt Spielerei, Barok. Na de Fransche behandelde spr. de Engel- sche gothische kerken, die nuchterder en minder zwierig zijn. Typisch voor de En- gelsche gothiek is de Tudor-stijl. Wat Duitschland betreft stond spr. voor al stil bij de dom van Keulen, die tech nisch het meest volmaakte gothische bouw- werk is. In de Noordelijke Nederlanden treedt de gothiek later op. Spr. behandelde de Utrechtsche dom. die onder Fransche in vloed staat, de St. Jan, die als geheel de meest rijke kathedraal van ons land is, en de St. Bavo, die de intimiteit bezit, die zoo typisch is voor Hollanders. Jammer, dat het interieur van vele kerken geschonden is door de inrichting voor de Protestantsche eeredienst. Na nog een uitstapje naar Italië, waar de gothiek slechts aarzelend is toe gepast en daardoor wat rammelend is ge worden, gemaakt te hebben, stond spr. ten slotte nog een oogenblik stil bij de gothiek i de profane bouwwerken. Een hartelijk applaus beloonde hem voor zijn zeer interessante leziijp. Kinderkoor „Ex Animo" Uitvoering Cantate „Toch Oranje" Dit wa« al reeds de 12de uitvoering van het kinderkoor van „Ex Animo". Waar blijft de tijd! Het heugt ons als de dag van gisteren, hoe we de eerste uit voering eenige jaren geleden bijwoon den. De kinderen van dien tijd zijn al weer bijna volwassen menschen gewor den. En zoo ziet de heer De Wolff tel ken jare een aantal nieuwe gezichten voor zich en vermenigvuldigen zich de tientallen die onder zijn leiding staan of stonden. Dit mag niet te licht worilen aangeslagen. Want wie in de jeugd liefde voor muziek en zang wordt bijgebracht, vooral door zelf doen, draagt die liefde mee als een schat voor het leven, een bezit dat vermenigvul digd kan worden en tegelijkertijd onver vreemdbaar is, een zegen en een troost in moeilijke dagen die niemand blijven ge spaard. En dit klemt te meer„ wanneer die mu ziek, die zang, gewijd is aan de hooge waarden, die ondanks inzinkingen en tijde lijke verdwazing der geesten, toch het on vervreemdbaar bezit van ons volk bleven en naar wij innig hopen, ook het dierbaar bezit van ons volk zullen blijven, en die nog altijd hun kernachtige vertolking vin den in den trits: God, Nederland en Oranje. Van deze drie heeft het kinderkoor van .,Ex Animo", gesteund door het Gemengd Koor gisterenavond weer gezongen in d» Cantate „Toch Oranje"! Deze mooie cantate heeft tot onderwerp het ideaal der Patriot ten, die gesteund door de. Franschen hier „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" in gingen voeren, een import, die het Neder- landsche volk geen geluk heeft gebracht: het bittere verval van ons volksbestaan tijdens de Fransche overheereching en de uiteindelijke bevrijding toen de Prinsenvlag weer hoog werd geheven en de Oranjedy nastie, thans met den luister van het ko ningschap bekleed, in oude eere werd her steld. Deze ons allen zoo vertrouwde geschiede nis is door Jo van der Stap in cantate-vorm behandeld. En zooals wij dat van hem ge wend zijn deed hij dit op de hem eigen vlotte en levendige wijze, De holle rethoriek der Patriottische leuzen, het ontwakend be sef van de kortzichtigheid dier leuzen, de ellende van de conscriptie, de inkeer en het weer naderen, tot den Hoeder Israels, de omwenteling van 1813 en de terugkeer van den Prins, dat alles wordt hier in verzen vol afwisseling vertolkt. En de heer H de Wolff schreef bij deze verzen de muziek, maakte er een fri&sehe en spannende com positie van, die wij gaarne uitvoerig zou den bespreken indien de ruimte het toeliet Ook nu weer werd men getroffen door aar dige vondsten, zooals bijv. bij den dans om de Vrijheidsboom het lied: Vrijheid, gelijkheid en broederschap: Khool, khool, khooll Allemaal khoolf Verder de declamatie der spreekkoren, het prachtige klaagkoor „Tn het die'-sthuis" het niet minder indrukwekkende: „Wie helpt ons nu in onzen nood"; en wat daar op onmiddellijk verder volgt. En dan komt eindelijk in het derde deel de jubel der ver lossing en het besluit met een bede voor. vorstenhuis en vaderland, terwijl geheel aan het einde twee coupletten van het Oude Wilhelmus dor alle aanwezigen geestdrif tig mee werden gezongen. De geheele uitvoering verliep onder de krachtige en enthousiaste leiding van den heer De Wolff weer op de meest vlotte wijze. Er werd mooi en goed gezongen. Mevr. M. de GraaffSchroot begeleidde alles aan den vleugel en gaf voortreffelijken steun aan den zang. Do heer C. van Gelder liet de tonen van zijn trompet energiek en fraai klinken, waar de compositie dit vereischte, terwijl de heer N. Lofvers het slagwerk correct bediende. Zoo oogstte deze cantate dan ook een geestdriftig en welverdiend succes. Voor de pauze was het concert gewijd aan liederen, hetzij van stemmigen of van leuti- gen aard. Als eerste nummer het bekende fraaie lied „Gever en Gave", door de combinatie van Kinder -en Gemengd Koor. Vervolgens zong het GrootKniderkoor een vijftal liede ren, hoofdzakelijk van humoristischen aard. Daarna kwamen de hoele kleintjes, waar naar het steeds een bizonder genoegen is te hooren, temeer omdat de dirigent, daar voor steeds zulk een hijzonder aardig pro gramma samenstelt. Hoe devoot klonk bijv. het eerste lied: „Gebed". Dat was werkelijk heel fijn. En ook die leulige liedjes als „Nieuwe Schoentjes", en „Deftig Hansje" werden alleraardigst gezongen. En niet minder mooi. doch dan weer in geheel anderen zin, was het Meisjeskoor, dat artistiek keurig verzorgde zang le genieten gaf. Deze over 't a'gemeen ernstige ljei" ren, ten deele Duitsche composities, klon ken voortreffelijk en hebben ons buitenge woon geboeid. Wij zullen er thans niet meer van zeggen. Het is voor de uitvoeren den zoowel als voor het publiek een got en verheffende avond geweest. Het concert werd geopend met gebed. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. B. Zuurdeeg 28 Jr en M. L. D. Coebergh 26 Jr. GEHUWD: A. Vente on H. M. Hagen BEVALLEN: C. L. PleU—Pouw zn. OVERLEDENC. Westhoek zn. l Jr. De werkloosheid De dagstaat van 26 November van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 2, be hangers 33, betonvlechters 20, betonwerkers 70, fundeeringwerkers 2, glazenmakers 1, glazenwasschers 10, granietwerkers 16, grondwerkers 104, heiers 3, metselaars 164, opperlieden 122, schilders 239, sloopers 8, steenhouwers 1, straatmakers 10, hulp- straatmakers 12, stukadoors, witters 87, timmerlieden 309, uitvoerders 10, voegers 27, ongesoh. bouwarb. 18. Totaal 1262 Fabrieksarbeidersbleekers 18, lompen sorteerders 13, vellenblooters 6, steenfabr.- arbeiders 5, ongesch. fabrieksarbeiders 66 Totaal 246. Kantoorpersonel: kantoorpersoneel 95, rei zigers, colporteurs 42, winkelbedienden 39 étaleurs 2, incasseerders 13, musici 8, on derwijzers 9, overheidspersoneel 13, verple gers 5. Totaal 226 Hotel-Café-Personeel: huispersoneel 10. kellners 49. koks 8. Totaal 67. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbe werkers 90, kistenmakers 6, kuipers 9. lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstof feerders 12, meubelmakers 34, politoerders 2, ongesch. arbeiders 36. Totaal 198. Kleermakers: kleermakers 64, kappers 8, schoenmakers e.d. 14. Totaal 86 Land- en Tuinartoeiders: bloemisten 39, landarbeiders 26, tuinlieden 34, warmoezie-rs 12, ongesch. landarb. 10. Totaal 121. Metaalbewerkers: bankwerkers 118, blik- bewerkers 31, burgersmeden 45, electriciens 51, gasfitters 13, gereedschapmakers 4, in- stumentmakers 7, isoleerders 6, kernmakers 3, kettingsmeden 30, klinkers 13, kopersla gers 3, lab. bedienden 3. lasschers 8, lood gieters 65, machinisten 26, metaalboorders 7, metaaldraaiers 11, metaalschavers 2, metaal slijpers 2, metaalzagers 2, monteurs 17, pianostemmers 2, polijsters 1, ponsers 5, rij wielherstellers 17, scheepsschilders 4, scheepstimmerlieden 12, stokers 19, tegen- houders 18, verw. monteurs 18, vooorslaan- ders 8, voorwarmers 6, vulcaniseurs 1, vuur werkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 54. zandspuiters 3, zandvormers 4, ongesch. ar beiders 45. Totaal 698. Sigarenmakers: sigarenmakers 9, sigaren sorteerders 2, sigarenstrippers 1. Totaal 12. Technici, Opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 2, technikers 8, teekenaars, op zichters 12, werkmeesters 17. Totaal 46. Textielarbeiders: hekelaar 77, katoen» drukkers 28, kluwers c.a. 8, luikers 14, plaat snijders 25, schrobbelaars 1, spinners 51, spoeiers 4, staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strijkers 10, wevers 97, wolbewerkers 36, ongesch. textielarb. 59. Totaal 345. Transportarbeiders: emballeurs 2, chauf feurs 141, exp. knechten 22, koetsiers 16, loopknechten 51, schippers 102, magazijn knechten 63, spoor- en trampersoneel 20, wakers 5, transportarbeiders 70, losse ar- beiders 522. Totaal 1014. Typografen: boekbinders 26, boekdrukkers 17, fotografen 2, hulpvakarbeiders 4, letter zetters 25, steendrukkers 3. Totaal 77. Voedingsm. Arbeiders: bakkers 89, mole naars 1, ovenisten 4, slagers 58, suikerwer kers 23, wijnkoopersknechten 12, zuivelbe- reiders 5, ongesch. arb. fator. 44. Totaal 236. Vrouwen: Apothekersass. 4, kapsters 4, naaisters 11, boekbindsters 1, maasters 1, winkeljuffrouwen 8, serveersters 2, buffetbe- diende 1, strijksters 1, linnenjuffrouwen 1, bakers 1, kantoorbedienden 44, verpleegsters 7, teekenaressen 1, bedrijfsleidsters 1, on derwijzeressen 4, huiselijke diensten 143, kinderjuffrouwen 3, fabrieksarbeidsters 24. Totaal 260. Alg. totaal 4894. 21 November 1935 4523. 22 November 1934 4027. Ben. 30 ged, werkloozen. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN JEUGDIGE ZWERVERS In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn twee knapen van 15 jaar aange houden door de politie. Deze heeren wilden wat meer van de we reld zien en waren daarom het ouderlijk huis te Utrecht ontvlucht. Nadat ze het verdere gedeelte van den nacht op het politiebureau onderdak heb ben gehad, zijn ze Donderdag in den loop van den dag weer op transport gesteld naar Utrecht. BEROEPINGSWERK Door de Chr. Geref. Kerk alhier Is als predikant beroepen Ds. W. F„ Laman, van Middelhamis, RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 28 NOVEMBER Programma III: 8.05 Parfls R., 9.05 Keulen of dlv., 9.50 ParUs R.. 11.20 Keulen, plm. 13.15 Brussel VI., 13.36 Keulen, 14.35 Brussel Fr., 15.20 Keulen, 18.20 Londen R.. 19.20 Keulen, 20.20 Rome of diversen. Programma IV: 8.Brussel VI., 9.20 diversen 10.35 Londen 'R., 11.20 Droltwlch, 14.20 Londen R.. 16.35 Droltwlch, 18.20 diversen, 19.05 Drolt wlch, 22.46 Londen Res. DE ALPHENSCHE SCHAAKCLUB Maandagavond zal in het clublokaal aan de Alphensche IJsbaan voor de Alphen- sche Schaakclub optreden de heer David son, van Amsterdam. De heer Davidson zal eerst een theore tische beschouwing geven over 't schaak spel, waarna een simultaanwedstrijd zal worden OUDERAVOND ORANJESCHOOL Onder groote belangstelling van de zijde der ouders heeft Donderdagavond de jaar- lijksche ouderavond der Oranjeschool plaats gehad. Toen de voorzitter, de heer K. Sal- verda. de vergadering opende, waren een tweetal schoollokalen geheel gevuld. Mej. H. C. Maan, onderwijzeres aan de school, leverde een bijdrage over het on derwerp: „Rond het handwerkonderwijs". In de pauze werd gelegenheid gegeven het schoolwerk der leerlingen te bezichtigen en de onderwijzers en onderwijzeressen te onderhouden over de vorderingen der kin deren. Dit is een der mooiste gedeelten in den ouderavond. Na de pauze refereerde de heer L. van der Zanden, onderwijzer der school, over het onderwerp: „De Schoolstrijd geëin digd?" Spr. begon met te zeggen dat er gevaar be staat dat vergeten wordt de lange school strijd der vaderen. Wij met onze mooie ge bouwen en prachtige onderwijsmiddelen zijn zoo licht geneigd daaraan te wennen en te vergeten de strijd die daaraan is voor afgegaan. De financieele gelijkstelling heeft feitelijk de politieke strijd opgeheven. Maar de principieels strijd op paedagogisch ter rein blijft. De revolutionaire begrippen van do neutrale school zonder godsdienst blij ven voortdurend onze waakzaamheid eischen. Het gaat om het kind, het kind des Verbonds en daarvoor moeten we altijd pa raat zijn. Ook zal blijken dat het onderwijs, zooals we het thans hebben, op den duur niet zal kunnen gefinancierd worden. Daarom moet ook de liefde voor de school blijven, opdat we het kind kunnen geven het beste. Want de taak der ouders is en blijft te zorgen voor de opvoeding van het kind. Daarom geen neutrale staatsschool, maar ook niet vaster met financieele banden aan den staat. Ons ideaal moet blijven: De vrije schooi voor geheel de natie. Ds. J. H. A. Bosch eindigde deze uitne mend geslaagde avond met dankzegging. CHR. NAT. WERKMANSBOND Donderdagavond hield de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier haar 19e jaarvergadering. De voorzitter, die heer C Koren, sprak een kort openingswoord, waarbij hij bijzonder welkom heette Ds. Ste- houwer, den aanwezigen bondspropagan- aist, den heer J. Strating en afgevaardigden van zuster-afdellingen. Na een inleiding van den heer G. de Jeu, hield de eere voorzitter, Ds. Stehouwer, een toespraak naar aanleiding van het tekswoord: „Ken Hem in al Uwe wegen en Hij zal Uwe pa den recht maken". Hierna volgden versla gen van secretaris en penningmeester. De afdeeling mag zich in een gestadig® groei verheugen. De bondspenningmeester, de heer J. Strating, sprak hierna over het doel, het wezen en het zijn van den Werkmans bond. Ter afwisseling werden eenige aar dige films vertoond en hielden verschillende afgevaardigden een korte toespraak, terwijl een dubbel-mannenkwartet eenige zeer mooie zangnummers ten gehoore bracht. HAZERSWOUDE ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN Daar Ds. Rijnsburger, van Oud-Beijerland, wegens ernstige familieomstandigheden ver hinderd was om voor de Mannenvereeni- ging „Onderzoekt de Schriften" op te treden, trad in diens plaats gisteravond op in Sal- vaitori de heer Dekker, voorganger der Evangelisatie te Oudshoorn- Spreker hield voor een talrijk en aandachtig gehoor een rede, met als onderwerp: „Mozes de man Gods" of de monumentale figuur der Oud- Test amen tische Historie. In groote lijnen werd het leven van Mozes geteekend en stil gestaan bij zijn jeugd, strijd en het. leven in de woestijn, tot hij aan heit einde van zijn leven gekomen zijnde een blik mocht wer- op het beloofde land Kana&n, waarvoor hij zoo veel had gebeden, geileden en gestreden OPBRENGST COLLECTE De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, voor den Geref. Zendingsbond heeft opgebracht de som van f 193. KATWIJK AAN DE RIJN PACHT Aan de huurders van de „Oude Zanderij en Bovenkant" is over de jaarpadhitsom een reductie verleend <mn 12y2 pet. Alle beetjes helpen. DAT VIEL MEE Dezer dagen hebben we vermeld de dief stal van een rijwiel van den heer M., welk rijwiel voor een kapperszaak was blijven staan en na enkele minuten verdwenen. Thans werd door den belanghebbende van het hoofdbureau van politie uit Den Haag mededeeling ontvangen dat een rijwiel gevonden, onbeheerd, met in de tasjh de naam van den heer M. De fiets is weer bij den rechthebbende terug. TUINBOUWO VERZICHT Nu de nachtvorsten zijn ingetreden en aan de aanvoer van bloemkool zoo goed als een einde is gemaakt en verschillende an dere producten ook van de vorst geleden hebben, is er wel wat van de bedrijvigheid verloren gegaan, 't Is nu alles goedkoop wat de klok slaat (draait). De weinige bloem kool die nu wordt aangevoerd is van tweede kwaliteit en ging voor f 4.80— f 6.10 per 100 Tweede soort bracht van f 2.90—f 3.80 per 100 op. In knol selderie kwam weinig wijziging, ook al hadden we vorst. De noteering bleef van f 2f 2.50 per 100 stuks. Groene kool Is er door de vorst ook al niet mooier op geworden. Toch was de prijs van dit bij uitstek winterproduct even beter dan vorige week. Betaald werd van f 1.70- - f 3.10 per 100 stuks. Uien gaan ook slecht. Er is van dit artikel schijnbaar te veel. De aanvoer gaat regel matig en met niet te groote partijen. Dat houdt er de prijs nog wat op. De noteering as f 1.50—f 2 per 100 kg. Kroten gingen voor f 1.50—f 2 per 100 kg. Waschpeen was iets beter gevraagd, al hoewel de prijs toch aanmerkelijk te laag is. Met gele en roa e koot, dooh voornamelijk H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFREN1 EN PENSIOENEN met gele kool, is het droevig gesteld. De beste kwaliteit kan met meer opbrengen in gele kool dan f 1f 1.50 per 100 kg. Roodo kool was iets beter, doch ook veed te laag, n.l. van f 1.10—f 1.60 per 100 kg. KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk IITer Leede IL Katwijk III—Ter Leede III. Terrein Cantineweg Koestal. LISSE GEMEENTERAAD De Raad der gemeente kwam in openbare zitting bijeen ter behandeling van een korte agenda. Aanwezig waren allé leden. Voorzitter burgemeester v. Wijnbergen. Allereerst vond de installatie plaats van het nieuwe Raadslid, den heer J. H. A. Le f e b e r. Vervolgens werden benoemd: a. tot lid van de gascommissie de heer J. W. A. Lefetoer; b. tot lid van de wegencommissie de heer A. Th. v. Kesteren; c. tot lid van de Raad van Commissarissen voor het Electriciteita» bedrijf de heer P. Romein. In de vacature-J. Dekker werd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer N. B. Themmen, Afschaffing gasmeterhuur Het punt: afschaffing gasmeterhuur lok* te nog al eenige bespreking uit. De Voorzitter zeide, dat geheele af* schaffing der gasmeterhuur naar het oor* deel van B. en W. het meest doeltreffend ia* De meterhuren blijven in de practijk gere geld moeilijkheden geven en werken een geheele afschaffing van gasverbruik bij klei ne verbruikers in de hand. De heer Romein wil de gasmeterhuur afschaffen. Hij bepleitte echter voor de groo te gezinnen een gunstige regeling van da schoolgelden, nu voor deze gezinnen een spe ciaal gastarief niet mogelijk zal zijn. De heer Kingma wil halve meterhuur en daarbij verlaging van den gasprijs. Dit! komt dan ook weer de groote afnemers ten goede, waardoor deze verbruikers zullen blijven. De Voorz. is van meening, dat men met halve meterhuur weinig eer in legt Wij moe ten daar gehéél af. De schoolgeldregeling, waar de heer Romein over sprak, wil de Woon. in overweging nemen. De heer v. Kesteren, lid der gascom missie, doch niet bij de besprekingen in deze comm. aanwezig geweest, staat aan de zijde van B. en W. De hee, Knetsch vraagt of de gasme ters weer gratis geplaatst worden. De Voorz. zegt dat dit wel in de bedoe ling ligt van de commissie. De heer A. H. Schrama voert het pleit voor de groote gezinnen, die een adres inge zonden hebben om een reductie op de gasta- rieven. Het spijt hem dat dit nu niet plaats vindt De Voorz. zegt dat afschaffing der me terhuur breeder is en a 11 e verbruikers ten goede komt, dus ook groote gezinnen. Het adres is serieus behandeld en heeft zeker den stoot gegeven om tot afschaffing der meterhuur te komen. De heer Lef eb er acht afschaffing der meterhuur verreweg het beste. Hij zou ech ter een volgend jaar de mogelijkheid tot ta riefsverlaging onder de oogen willen zien. De Voorz. wil voor de toekomst liefst nog maar geen beloften doen. De heer Segers acht de stelling: ,.do groote gezinnen trekken aan het kortste eind" onjuist. De kleine gezinnen hebben het ook moeilijk. De heer B o o t wil de gasprijzen verlagen. Hij is niet zoo bang voor verlies van kleine gebruikers, doch wel van groote. Na een woord van weth. Warmerdam werd de afschaffing der m«lerhuur z. h. st. aangenomen. Schoolartsendienst Bij de bespreking van de begrooting voor den schoolartsendienst vroeg o.a. de heer Kingma of de vergoeding voor het ge bruik van de auto zoo gebleven is. De Voorz. wil dit liever maar zoo laten als het is. Bij punt mededeelingen zei de Voorz. dat de min. van Soc. Zaken achter de ge meente staat inzake de procedure voor den loonbijslag in het bloembollenbedrijf. Een bezoek van den insp. voor Volksge zondheid heeft tot resultaat dat spoedig rap porten zullen verschijnen. Er zullen wel ver schillende huizen afgekeurd worden', zoo wel aan de Stationsweg als in het buurt schap „de Engel". Na de rondvraag volgde een eeheime zit ting,. LEIDERDORP CHR. ORANJE-VEREENIGING De Leiderdorpsche Chr. Oranje-Vereeni ging hield een ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer G. Los. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, verhlijd te zijn over de groote opkomst. De secretaris, de heer H. D. van O s n a- brugge, bracht, nadat de notulen waren vastgesteld, een uitvoerig verslag uit van de 16-jarige vereeniging in het afgeloopen jaar. De vereeniging telt thans 110 leden. Het verslag van den heer G. Groenen- d ij k, penningmeester, meldde dat de kas der vereeniging 6loot met een nadeelig sal do groot 46. Hierna bracht de voorzitter verslag uit van de reis naar Amsterdam, zijnde een on derdeel van het j.l. gehouden Koninginne- feest. Vervolgens hadden bestuursverkiezingen plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren G. G r o e n e n d ij k en M. van der Vecht, welke beiden werden herkozen en in de plaats van den heer J. W. Koning, door wiens vertrek een vacature was ont staan,, werd de heer S. J. v. d. Stoel gekozen. De Voorz. deed eenige mededeelingen be treffende de verschillende besluiten inzake de a.s. huwelijksfeesten. De feestelijkheden zullen vermoedelijk 6 Jan. a.s. plaats vindpn. Spr. beval ten zeerste de collecte aan, welke zal worden gehouden onder de burgerij om de plaatselijke feestviering te doen slagen. De heer G. den Braber vond het jam mer, dat onder de uitgaven voor de feeste lijkheden ook het uitreiken van de Kerst maaltijd is begrepen. Spr. wilde in overwe ging geven eerst een collecte te houden voor de Kerstmaaltijd en daarna voor de Oranje feesten. Burgemeester Brug, eere-voorzitter der

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6