Franco vormt vei bij Barcelona ligheidszone Sihi-POMPEN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 EEN NIEUW OFFENSIEF TEGEN MADRID? De stad zou thans niet langer jvorden gespaard De vlootautorrteiten der Spaansche nationalisten in de zóne van Barcelona hebben de Britsche vlootautoriteiten er van in kennis gesteld, dat een neutrale zóne gevormd is in de omgeving van de haven, zulks in overeenstemming met het door Groot-Brittannië gefor muleerde verzoek. De regeering-Franco schijnt er nu ook alles op te willen zetten, teneinde de regee- rings-residentie, de Spaansche hoofdstad, in handen te krijgen. De „United Press" seint althans van de Fransch-Spaansche grens dat aldaar van nationalistische zijde be richt is ontvangen, dat generaal Franco 't plan heeft opgevat, met het intreden van gunstiger weeromstandigheden, een nieuw formidabel offensief tegen Madrid te onder nemen, in de hoop, aldus een beslissende overwinning op dit front te behalen. Men gelooft, dat bij dit offensief een uiterst belangrijke rol zal gespeeld worden door het luchtwapen, speciaal door een aan tal groote bombardementsvliegtuigen van een totdusver nog niet gebruikt aller modernst type, welke, naar het heet, op het oogenblik door Franco's broer Ramon in Italië worden aangekocht. Het aanvalsplan, dat blijkbaar rekening houdt met een gedeeltelijke verwoesting van Madrid, is eenige dagen geleden in Leganes bij Madrid, opgesteld in een conferentie der nationale legerleiders, waaraan ook buiten- landsche officieren deelnamen. De generaals der nationalistische strijd krachten zijn blijkbaar tot de conclusie ge komen. dat de aanvalsmethoden der infan terie op de Madrileensche stadswijken met de daarop volgende straatgevechten te veel verliezen opleveren voor Franco's beperkte troepenmacht. Afgezien van eenige door de nationaal- socialisten gemelde successen op het Siguen- za-front en ten Noorden van Madrid in de richting van Cuatro Caminos, schijnt de toestand geen noemenswaardig© wijzigingen te hebben ondergaan. Een noodlottige vergissing Een onder bescherming van de duis ternis door de nationalen ondernomen aanval tegen de hooge Noordwestelijk van Madrid gelegen buitenwijk Moncloa waar kerntroepen en veel artillerie wer den ingezet, moet verijdeld zijn door een jammerlijke vergissing van de na tionalistische vliegers, die de eigen stel lingen met die van den tegenstander verwisselden en een regen van bommen deden neerkomen op de posities van de rechtschen. Onder de nationalistische troepen brak een vreeselijke paniek uit Zij wil den vluchten uit hun stellingen, om zich De Spaansche burgeroorlog in veiligheid te brengen, doch werden door het vuur van hun eigen machine geweren weggemaaid. Uit Talavera de la Reina seint oen der speciale correspondenten van Havas, dat de opstanaelingen op een wegkruising een auto met vijf jonge vrouwen hebben aangehou den die werden beschermd door twee regee- ringsmiliciens, die op de treeplanken ston den. De vrouwen brachten levensmiddelen en versnaperingen naar strijders. Drie van haar waren door schrik met stomheid gosla- gen; de beide anderen verklaarden, dat zij meenden, op door rcgeerlngstroepen bezet gebied te zijn, aangezien radio-Madrid ha l medegedeeld, dat de regeeringstroepen bij Talavera de Toledo en Torrijos een over winning hadden behaald. Zij vertelden verder, dat te Madrid nog slechts rijst en linzen worden gegeten, lederen avond gaan vrouwen den weg op naar Tarragon, om de levensmiddelen-con- vooien voor de troepen te overvallen. Het aantal hospitalen in Madrid is zóó groot geworden, dat men kan zeggen, dat Iedere straat haar ziekenhuis heeft De vijf gevangen genomen vrouwen zijn naar een klooster te Carabanchel gezonden. De toestand In de hoofdstad Naar Havas nog uit Madrid meld hebben reeds 200.000 Madrileensche non-combattan ten de hoofdstad verlaten. Thans beginnen ook de vreemdelingen de wijk te nemen. Gisterochtend hebben de Amerikaansche legatie-beambten de stad verlaten, terwijl een dertigtal Franschen zich naar Valencia begaf. De verdediglngsraad van Madrid maakt melding van „operaties in de universiteits- wijk, waar de nationalisten herhaalde aan vallen hebben gedaan, gesteund door twee escadrons pantserwagens. Drie bataillons van het Marokkaansche vreemdelingen legioen gingen met ongehoorde kracht tot den aanval over, doch zij werden met groote verliezen teruggeslagen. Twee tanks van Italiaansch en een van Duitsch fabri kaat werden buitgemaakt". Te Barcelona zijn duizend vrijwilligers aangekomen, om dienst te nemen in do internationale brigade, die aan de zijde der regeeringstroepen te Madrid strijdt. De torpedeering der „Cervantes" De marine-deskundige van de „Moming Post" schrijft, dat de commandant van den Britschen torpedojager „Glowworm" een be zoek heeft gebracht aan den Spaanschen kruiser „Miguel Cervantes",, welke dooreen torpedo werd beschadigd. Hij heeft daarbij vastgesteld, dat deze torpedo alleen kan zijn afgeschoten door een Spaanschen onderzeeër van de B-klasse. In het Britsche Lagerhuis kwamen ge ruchten ter sprake, volgens welke Italië 't eiland Majorca zou hebben bezet. Deze wer den door lord Cranborne namens de regeering tegengesproken. Inmiddels werden deze geruchten ook door de Romeinsche autoriteiten opnieuw formeel tegengesproken. Naar D.N.B. uit Tirana meldt, heeft de Albaneesche regeering het voorbeeld van Italië en Duitschland ge\g>lgd en het be wind van Franco als de Spaansche regee ring erkend. Aan generaal Franco is van een en ander mededeeling gedaan. De be slissing van Tirana zou een gevolg zijn van de anti-communistische politTek van de Al baneesche regeering. DE ITALIAANSCH- H0NGAARSCHE VRIENDSCHAP Volgend voorjaar: Mussolini naar Boedapest Vlootparade in de Golf van Napels De naar Rome gezonden speciale ver slaggevers der Hongaarsdhe bladen seinen een verklaring over van minis ter-president Daranyi, waarin deze zegt, dat hij namens de Hongaarsche regeering Mussolini naar Boedapest heeft uitgenoodigd en dat de duce deze invitatie heeft aangenomen. Verwacht wordt, dat Mussolini het volgend jaar in de lente een bezoek zal brengen aan de Hongaarsche hoofd stad. Naar uit Rome wordt gemeld, zal het bezoek van Mussolini eerst na de reis van de Italiaansche koningsfamilie naar de Hongaarsche hoofdstad, welke in de eerste helft van Mei is vastge- steld, plaats vinden. De definitieve datum voor het bezoek van Mussolini aan Boedapest zal derhalve nog wor den bepaald. Ter eere van den Hongaarschen rijks regent Horthy is in de Golf van Napels een groote vlootparade gehouden. Aanwezig waren o.a. Horthy, de koning, Mussolini, de onderstaatssecretaris van marine, Cavagnari en admiraal Bucci, die de manoeuvres van den kruiser „Zara" af volg den. Aan de oefemingen namen deel 150 sche pen, waaronder 16 kruisers en 51 dulkboo- ten. Verder werden de manoeuvres bijgewoond door de voorzitters van kamer en senaat en GARANTIE GARANTIE GARANTIE GARANTIE GARANTIE .STANDGROEN STANDB RU IN STAND R O OD .STANDZWART STANDBLAUW 1 Speciaal product voor Bultanwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ an BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitiluitend een den Handel Wed. Boonstoppel it Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 het corps diplomatique benevens tal van hooggeplaatste persoonlijkheden. De parade duurde van 11 tot 2 uur. Tijdens een kleine pauze in de vlootparade heeft admiraal Horthy aan boord van den kruiser „Zara" geluncht. De admiraal bracht bij deze gelegenheid een toast uit op den Italiaanschen koning, waarin hij, na uit drukking te hebben gegeven aan zijn ont roering, opnieuw na achttien jaren de zee te hebben mogen aanschouwen op de brug van een oorlogsschip, o.a zeide: ,De strijd ter ze^ is als een edele sportieve wedstrijd, welke geen wrok achterlaat, zoozeer zelfs, dat de tegenstander van gister de vriend van heden wordt". „Van de Adriatisóhe Zee, waarom wij zoo ridderlijk streden", aldus vervolgde Horthy, „wendden de Italiaansche schepen den ste ven naar nieuwe, uitgestrekte zeeën. Deze vaartuigen, welke voortaan een der mach tigste vlootmogendheden ter wereld, met een voorbeeldige discipline, gereed om te over winnen, vertegenwoordigen, zoeken hun weg naar de venst verwijderde horizonten". In zijn antwoord wees de Italiaansche koning erop, dat niemand beter dan admi raal Horthy een vlootparade kan waardes- ren en verklaarde, dat de ridderlijke wijze, waarop zij elkander in de Adriatische Zee bestreden, een band' te meer is, welke het fascistische Italië in vriendschap verbindt met de edele Hongaarsche natie. Na afloop van de parade nam Mussolini afscheid van den koning en den Hongaar schen rijksregent en vloog in zijn water vliegtuig, dat hij zelf bestuurde, In gezel schap van den minister van pens en propa- granda, den secret, van de fascistische par tij en den onderstaatssecretaris van marine, naar Rome terug. Blums politieke experimenten Fransche werkgevers pirotesteeren Het „comité van economische welvaart", een belangrijke groepeering van Fransche werkgevers, heeft een schrijven gericht tot minister-president Blura, waarin het zegt niet verantwoordelijk te willen worden ge steld voor de ernstige gevolgen, die de hou ding van zekere leidende elementen der ar beidersorganisaties niet zal nalaten op de openbare orde te hebben, in het bijzonder in de metaalindustrie. Het comité vraagt Blum de wetten door allen te doen eerbiedigen en be sluit: „Onvermoeid zullen wij alle ge legenheden aangrijpen, die ons helaas dagelijks door uw experimenten gebo den worden, om u alle tegenwoordige en toekomstige verantwoordelijkheden In herinnering of onder de oogen te brengen en te zeggen, dat wij niet van zins zijn, die door U op ons te laten efeohuivea'i DE ANTI-COMMUNISTISCHE ALLIANTIE Gaat ook Italië zich erbü aansluiten? De Italiaansche ambasiadeur te Tokio heeft een langdurig onderhoud gehad met den Japanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Arlta, waarom trent in politieke kringen verluidt, dat het DuitsA-Japansche verdrag en de gelijkgerichte Duitsch-Italdaansche be trekkingen besproken zijn. Voorts vermoedt men, dat van gedaoh- ten gewisseld ia over de uitwisseling van consulaire vertegenwoordigers .voor Abe»inië en Mandsjoekwo. Naar Havas uit Tokio seint, bevat de „Asahi" het bericht, dat de Japansche minister van bultcnlandische zaken, Aria, den ambassadeur te Rome, S i g l- moera, opdracht heeft gegeven, een Italiaansoh-Japansch accoord tegen het communisme te sluiten. De voorbereidende bsprekingen tus- schen de belde regeeringen oouden reeds tot een principieel accoord hebben ga- leid. Naar bekend wordt, hebben verschillende leden van den Japanschen geheimen raad, toen zij hun goedkeuring hechtten aan de afsluiting van het Duifsch-Japansche v®> drag, den wensch te kennen gegeven, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld, om andere mogendheden, die door de kom intern bedreigd worden, uit te noodigen zich aan te sluiten bij deze anti-communisrJ- sche overeenkomst Op de effectenbeurs te Tokio heeft het totstandkomen van deze alliantie een zoer guns'igen Indruk gemaakt Katoen-, kunst zijde»- en mijnaandeelen boekten een koers winst van 1 tot 5 punten. Intu8schen beweert men te Moskou, de bewij-zen ervan te bezitten, dat er be halve het gepubliceerde verdrag nog een geheim pact tusschen Duitschland en Japan bestaat, Formeel zou dit pact tegen Rusland zijn gericht, maar ln werkelijkheid zou het de bestemming hebben, om de wereldhegemonie t/usschen Japan en Duitschland te ver deden. In officiede kringen te Washington Is men, na kennisneming met den inhoud var. het Duitsch-Japansch accoord, de meening toegedaan, dat met dit verdrag het oorlogs gevaar in Europa en Ooet-Azië weer geste gen is. De Vereen. Staten zijn echter vast besloten zich van de dreigende verwikkelingen verre te houden, hetgeen hun te gemakkelijker zal zijn door de omstandigheid, dat Amerika door twee flinke oceanen van Europa en Azië gescheiden is. Het Poolsclie regeeringsblad „Kurjer Czer- wonny" is van meening, dat met dit accoord een nieuwe internationale geboren is. Het bericht in de „Evening Standard", dat het Duitsch-Japansche verdrag een ge- helm protocol omvat (waarin o.a. N.O.-Indië in belangensferen zou worden verdeeld) is door officieele Japansche kringen lachend tegengesproken. Roemeensch bezoek aan Warschau Antonescoe, de Roemeensche minis ter van buitenlandsche zaken, die momen teel in de Poolsche hoofdstad vertoeft, heeft aldaar bezoeken gebracht aan maarschalk S m i g 1 y-R y d z, minister-pres. S k 1 a d- k o w s k i en B ec k. Verder heeft hij een krans neergelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Op het koninklijk slot is hij door den president der republiek ln audiëntie ont vangen. Naar aanleiding van dit bezoek schrijft de „Express Poranny" dat de politieke be sprekingen worden voortgezet in het kader der betrekkingen tusschen Polen en Roe menië. Het zou een vergissing zijX aldus het blad, de betrekkingen met Roemenië gelijk te stellen met die tusschen Polen en de Kleine Entente. Het is de historische zending van Polen Roemenië, Europa te beschermen tegen iedere politiek, die zou lelden tot vernieti ging der goederen, die als het hoogste men- schelijk bezit worden beschouwd. Men moet zich verzetten tegen iedere imperialistische en annexistische tendentie, wat ook haar oorsprong en wat ook haar doel is. Polen en Roemenië vormen een bolwerk voor den internationalen vrede en zijn in de gelegen heid, een aantal Oost- en Midden-Europee- sche problemen te regelen, die anders een bron van gevaarlijke conflicten vormen. Daarbij is er echter geen sprake van een zich mengen in de binnenlandsche aange legenheden van andere landen. Dreigend olie-conflict in Mexico De vakvereeniging der Mexicaansche mijnwerkers heeft de Amerikaansche maat schappij van smelterijen en raffinaderijen ervan In kennis gesteld, dat zij alle mijn werkers in Mexico tot staking zal aanspo ren, indien het arbeidsconflict in de San Luis Potosi-zilvermijn niet binnen den tijd in tien dagen zou worden geregeld. Ook voor de petroleumindustrie, na den mijnbouw in Mexico den belangrijksten tak van industrie, is een staking aangekondigd, welke Zondag a.s. beginnen zal. Daardoor zouden zeventien oliemaatschappijen en scheepvaartmaatschappijen, die olie trans porteeren, getroffen worden. Het ministerie van arbeid stelt alles in het werk, om een uitbreken van de stakin gen te vooricomen, doch, naar den toestand te oordeelen, is de kans op een spoedige regeling gering. De betrokken maatschappijen hebben ge weigerd, de eischen van de vakvereenigin- gen in te willigen. De vakvereenigingen op haar beurt hebben zich tot nog toe niet tot concessies bereid verklaard. VERZOENING TUSSCHEN KERK EN STAAT (Van onzen Duitschen correspondent) Wat bespraken Adolf Hitler an kardinaal Faulhaber met elkaar in de lange uren, welke de aartsbisschop van Münohen als gast van den Führer doorbracht in diens landhuis op den Obersalzberg bij Berchtes- gaden? Velerlei zijn de gissingen en 't ligt voor de hand, dat men het allereerst hierbij denkt aan de talrijke geschillen, welke Ln Duitsch land het droeve conflict tusschen Kerk en Staat blijven vormen. Daar is behalve de schoolstrijd, de kwes tie der confessioneele vereenigingen.. welke verboden zijn of die men ten ondergang doemde door het lidmaatschap ervan on- vereenigbaar te verklaren met het meestal onvermijdelijke lidmaatschap der nationaal- socialistische organisaties. Daar is de kwestie van het hoonend artikel tegen Kerk en Paus in de „Frankfurter Volkszeitung" dat door het „Deutsche Nach- richten Büro" aan tal van Duitsch© bladen vooral in overwegend katholieke kringen werd toegezonden met de verplichting, het te plaatsen. Daar. is de kwestie van het vervalschtc artikel van de „Santa Maria dell' Anima" te Rome van mgr. Paus Pius tegen het bolsjewisme en nationaal-socia- listische „Weltanschauung". Daar zijn de kwesties der verschillende bisschoppelijke brieven, waarvan d© verspreiding op alle mogelijke manieren is belet, meestal door het in beslag nemen van kerkelijke week bladen of speciaal uitgegeven brochures. Daar is de kwestie der deviezenprocessen, van het monsterproces te Koblenz en de kwestie van het misbruik, dat een deel der partijpers hiervan maakte. En deze lijst is nog veel langer,, hoewel zij nog verre van volledig genoemd kan worden! Naar wij van bevoegd© zijde vernamen, heeft kardinaal Faulhaber deze en soort gelijke kwesties tegenover den Führer slechts terloops aangeraakt, waar zulks in het gesprek te pas kwam, doch ze geen van alle ingaand behandeld. De aartsbisschop van München ging immers niet naar Berch- tesgaden als een advocaat, wien de moge lijkheid wordt geboden om in hoogste in stantie een bezield pleidooi te houden, maar als apostel, die met de gloed van zijn ge loof en overtuiging zijn priesterlijke zen ding vervult. Tijdens een onderhoud, dat van den vroegen ochtend tot laat in den namiddag duurde, plaatste hij de eeuwige waarheid tegenover oen wereldbeschouwing, die zich niet baseert op de Heilige Schrift maar op een mythe. Want het gaat er niet om, dat Duitsch land een paar bijzondere scholen i minder laat bouwen, dat er een paar con fessioneele vereenigingen geduld worden, dat een paar R. K. kranten (van de Evange lische pers is allang niet© meer overgeble ven!) zich mogen bewegen met een vrij heid, waarover bij voorbeeld de „Frankfur ter Zeitung" op politiek gebied nog altijd beschikt, het gaat er bovenal niet om, dat de Staat tot de Kerk zegt: „Nu goed dan, \ye zullen zoo 't een en ander door de vin ger zien, maar oppassen, dat ge uw boekje nipt te buiten gaat!" Het komt er op aan, dat men de Kerk da yoHe vrijheid op eigen terrein niet langer weigert onder de beschuldiging, dat zij zich een machtspositie zoekt te veroveren ten koste van den Staat en dat het misverstand uit de wereld wordt geholpen, hetwelk den Duitscher wil stellen voor de tragische keu ze: ofwel een goed patriot te zijn, ofwel te gelooven aan Christus! In breede lagen van het Duitsche volk leeft minder een afkeer van de kerk dan wel een op duizenden drogredenen geves tigde anti-christelijke overtuiging. Deze anti christelijke overtuiging is niet plotseling op gekomen met de „Machtübemahme" door het nationaal-eocialisme. Zij kwam onder dit bewind alleen maar zoo fel tot uiting, omdat er in den totalen staat nu eenmaal geen plaats meer overbleef voor een geiso- ieerd christelijk openbaar leven. Deze anti christelijke overtuiging groeide staag al ja ren en jaren vóór 1914. Het traditioneel ka tholieke Beieren was gedoemd, om er 't eerst mee besmet te worden van Oostenrijk uit. De oorlog en de geestelijke chaos, die daar op volgde, waren een vruchtbare bodem voor het doorvreten van dit kwaad. Hier kan helaas ook de meest welbe spraakte advocaat geen oplossing brengen, daar een advocaat slechts geroepen is, om verzachtende omstandigheden aan te voeren en de clementie te vragen voor zijn cliënt. Hier is een apostel noodig die met den gloed van het geloof en zijn vaste overtuiging de harten verwarmt en de geesten verheldert. Berlijn, 25 November 1930 Zij durfde bijna niets eten „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indi gestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek werkelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts, en heb nu geen indigestie meer, ik kan wet gewoon mee eten en voel mij veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstoffen zullen zioh daardoor niet moer kunnen ophoopen en worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijk heid en Uw maagbezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maag, en alle spijsverteringsklachten behoo- ren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k 0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv) Onrust ïn Britsch-Indiscli grensland Britsche troepen hebben talrijke dooden In het Khaisoradal, Waziristan (Br.-Ind.) Is een kolonie Britsche soldaten in een hin derlaag gevallen. Volgens telegrammen uit New-Delhi werden daarbij 2 Britsche offi cieren en 15 Indische verkenners gedood en 2 Britsche officieren en 70 Indiërs gewond. Reuter meent te weten, dat do colonnes naar Warizistan waren gezonden, naar aan leiding van de oproerige stemming onder de Khaisora- en Khel-stammcn, doch dat geen strafmaatregelen door de regeering waren overwogen. De verwoede tegenstand van de zijde van een aanzienlijk aantal leden dezer stammen kwam volkomen on verwacht. De rebellen werden echter ten slotte na een hevig gevecht, waar ook vliegtuigen aan deelnamen, teruggeslagen. 6UIHEIKHWYEIKAA9 BAARLOSCHE IJ Z E R- EN METAALGIETERIJ TEL 6 BAAELO fL.l - TEL B De bij uitstek geoutilleerde gieterij voor massa-gietwerk In IJzer en Aluminium en Gletstukken tot een stuk gewicht van 2000 Ko. Speciaal adres voor GIETWERK VOOR BAGGERMOLENS Revolver-politiek in Fransche hoofdstad Auto van „Gringoire" overvallen Gistermorgen werd te Parijs een vracht auto, waarmeoe een aantal exemplaren werd vervoerd van het weekblad „Gringoire", dat vooral bekend Is wegens de meedoogenlooze campagne tegen wijlen minister S a 1 e n g r o gevoerd, voor de drukkerij aangehouden. De weg werd door een andere auto versperd cn vijf mannen dwongen met voorgehouden re volvers de inzittenden van de vrachtauto dez© te ver! .'en. Vervolgens verdwenen zij met de auto, welke later aan den oever van de Seine werd teruggevonden, Vermoedelijk heeft men gebraóht, de wagen in de rivier te rijden. Nader seint Havas, dat tachtig pakken met Gringoire's in de Seine zijn geworpen. Het nummer van de auto der aanvallers Is bekend. Helder wasgoed en niet duur ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDEBHOBST DEN BEBO Adv. Kort Nieuws De Fransche regeering voert op het oogen blik onderhandelingen met de Portugeesche regeering over het aanleggen van een vlieg veld op het eiland Terceira van de Azoren. De onderhandelingen zullen eenigen tijd in beslag nemen. In de gasfabriek van Montlgny-l es-Mines (Fr.) heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij zeven personen werden gewond en drie gedood. Het hevige regenseizoen In Palestina heeft overstroomingen veroorzaakt, waarbij vijf personen zijn verdronken. Verscheidene wegen in Jaffa, Tel Aviv en Jeruzalem staan onder water. De bewoners hebben hun hui zen verlaten. N.V. ALG. INTERN. TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Directie: H. N. J. KUIJER. lid. Ned. Inat. van Acc. G. HEIJKOOP, lid G. v. Ace. Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrlaatr. 205. teL 238209 Bltjhamateratr. 13b, «la, Oude Gracht 198i teL 3295 ZWOLLE Nahuyspleln 15: V. Swindon! tel. 18506 UTRECHT tel. 4259 (Ad Dj Aan den referendarissen A. Grutterlnk, direc teur van het postkantoor te Dordrecht, en J. Smit, directeur van het poet. en telegrraafkan- te Apeldoorn, la eervol ontslag verleend. Gemengd Nieuws DUBBEL AUTO-ONGELUK TE LAREN Op stilstaande wagens gebotst Vier gewonden Gisteravond heeft op den rijksweg te Laren een dubbel auto ongeluk plaats gehad, waardoor 4 per sonen werden gewond, van wie één ernstig. Even voorby de Vredelaan stond op den Rijksweg een vrachtauto met aanhangwagen stU, welke bestuurd werd door H. Faassen uit Steyl (L.). Ui1, de richting Baarn kwam een personenauto, waarin zaten de heer en mevr. Land uit Amersfoort, hun kind en nog een dame. De hear Land, die chauf feerde, zag de vrachtauto waarschijnlijk to laat en reed er tegen op. Hy bekwam ernsti ge kneuzingen, tenvyi zijn echtgenoote een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding opliep. De andere dame, die te Laren woont, liep eveneens een hersenschudding op, ter- wyi het kind ongedeerd bleef. De heer en mevr. L. zyn naar het R.K. zie kenhuis St. Jan overgebracht. Even later kwam uit d© richting Am s ter dam een vrachtauto, bestuurd door den broer van den chauffeur van de aangereden vrachtauto. Hy stopte en plaatst© zijn wa*ea aan de rechterzijde, dus aan den overkant van den weg. Weer even later kwam een truck met aanhangwagen, eveneens uit de richting Amsterdam, bestuurd door J. H, Bolland uit Zutphen, die tegen de achterzijde van de stilstaande wagen opreed. De truck met aanhangwagen schoof over den weg en kwam in een greppel terecht. De truck werd geheel vernield. De chauffeur kwam met den» schrik vrij, doch de knecht, zekere G. Fran ken uit Zutphen, die naast hem zat, werd uit de cabine geslingerd en liep een ontwrichting van den reehterarm, een kneuzing van de borstkas en een gebroken rechterbovenbeen op. H'j werd in een ernstige toestand per zie kenauto eveneens naar het ziekenhuis ver voerd, waar door drie Larensche doktoren hulp werd verleend. Men vreesde voor het leven van het slachtoffer. In de loop van den nacht is de man tot bewustzyn gekomen. Zyn toestand werd toen bevredigend geacht. De dubbele moord te Merkelbeek De begrafenis der slachtoffers Gister zijn te Merkelbeek de twee slachtoffers van den dubbelen moord begra ven. In de parochiekerk werd een requiem mis opgedragen, waarna op het naast da kerk gelegen kerkhof de begrafenis geschied de, waarby o.a. tegenwoordig was de burge meester van Merkelbeek, de heer H. K. P. Gabriëls. Wat de stand van het onderzoek in deze zaak betreft, is by het verhoor, dat aan eeni ge personen uit de omgeving van de boerdery ,,'t Vogelke" is afgenomen, gebleken dat de huishoudster eenigen tyd voordat de moord werd gepleegd, heeft gezegd: „Tante Dina zou er vandaag of morgen wel aangaan". Het parket zou vandaag in tegenwoordig heid van Dr. van Wageningen een nieuw on derzoek ter plaatse Instellen. Dr. van Hulst heeft Woensdag een nader onderzoek inge steld naar de in beslag genomen voorwerpen. Gister is de huishoudster, die nog steeds blijft ontkennen, naar Maastricht overge bracht, Ballerohuis gesloten en heropend Overtreding van de Loterijwet? De politie te S n e e k heeft gister, op last van den ambtenaar van het O. M., Mr. Zaayer, het Ballero-huis aldaar gesloten. Ver moed wordt dat het spel in stryd is met de bepalingen van de Loterywet. Een bak met ballen en verschillende bescheiden zyn in beslag genomen. Later zyn de in beslag ge nomen attributen en bescheiden vrijgegeven zoodat het Ballerohuis heropend kon worden. Het is gebleken, dat dit spel tijdens in verschillende plaatse van ons land gehouden winkelweken werd beoefend, terwyi nergens door de bevoegde autoriteiten werd ingegre pen, daar deze van meening waren, dat het hier een behendigheidsspel betreft. Doodelijk ongeluk in Watergraafsmeer Meisje onder autobua Gisteravond te kwart over vyf is een meisje van 17 jaar, dat van den Rlngdyk of de fiets de Linnaeuskade wilde opryden, o| de kruising van den Rlngdyk en den Mid« denweg te A ms te r d a m-W a t er gr a a f s- meer door een autobus van lyn K gegre pen. Het meisje kwam van rechts en de busbe stuurder schijnt haar geen voorrang te heb ben verleend. Op het laatste oogenblik heeft de chauffeur nog naar links uitgehaald, doch daarbij kwam het meisje onder het rechter voorwiel terecht. Zy werd op slag gedood. Het stoffeiyk overschot is naar het Bin nengasthuis overgebracht. BANDEN ZONDAGSBLAD Ondergeteekende bestelt hiermede een BAND voor den jaargang 1936 van het ZONDAGSBLAD, a 65 cent, met gratis volledig register. De band wordt aan 't einde van den jaargang alle inteekenaren toegezonden. Het bedrag kan men ons bij vooruitbetaling toezenden: anders sluiten wij straks een girobiljet bij den band in. Het verdient alle aanbeveling reeda NU te bestellen. Wij kunnen dan een voldoende aantal banden tijdig gereed hebben. Naam: Woonplaats: Straat: Datum: T)lt billet opzenden aan het Bureau van ons Dagblad, (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2