glitum grihscijt (£<mran t J Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN I 9bonntmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2J5 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bi' 'Mjksche zending5.50 Mies bij vooruitbetaling Los.». ..u.nmers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ci Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5947 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 16e Jaargang üfifoerttntitprijjrn: Van I tot 5 regels1.I71/* Elke regel meer f 0.22'h Ingezonden Mededeelinger van 1—5 regels2.30 EJke regel meer045 KWAADAARDIGE CIRCULAIRE Het orgaan van de vereeniging Volks onderwijs publiceert een circulaire, welke de Haagsche afdeeling zond aan de ouders van vijf openbare scholen aldaar die volgens raadsbesluit opgeheven zullen wor den. Wij hebben deze circulaire met klimmen de verbazing en groeiende wrevel gelezen. Natuurlijk maakt op ons geen indruk meer, dat de openbare school de eendracht onder ons volk bewaart en bevordert en dat „die eendracht is verloren gegaan, omdat reeds vanaf de tijd, dat het driejarige kind een voorbereidende school kan bezoeken, verschillende partijen pogen, de kinderen van Nederland in groepen te verdeelen, ten einde ze op te voeden tot aanhangers van hun beginselen." Zelfs het denigreerende slot hindert ons niét meer. Maar wat we niet verdragen kunnen is de insinuatie^, welke in dit citaat ligt opgesloten; U wenscht voor Uw kind (en zeker ook voor andere kinderen), dat het rustig de schoolplichtige tijd kan doorbrengen; welnu, de voorstanders van het bijzonder ■onderwijs, die tot in lands- en gemeente bestuur hun vertegenwoordigers hebben, heffen met voorliefde openbare scholen op, om daardoor hun eigen, door de ma laise kwijnende, scholen in stand te kunnen houden. Zij kunnen dit doen, zoodra ze over voldoende stemmen beschikken; zij zul len dit nalaten, als ze ervaren, dat, on danks hun pogingen, de Ouders pal blij ven staan voor de Openbare schooL Dit is kwaadaardig geschrijf, omdat het He voorstanders van het bizonder onderwijs een beschuldiging in de schoenen schuift, Welke op geen enkel feit gegrond en met fle werkelijkheid in strijd is. De stellers der brochure schijnen het gehoord te vinden, dat deze voorstanders hun vertegenwoordigers in lands- en ge meentebestuur hebben. Het schijnt, dat zulke lieden van de nachtschuit daaruit ge weerd moesten worden. Immers, als ze over genoeg stemmen beschikken, draaien ze de openbare school de nek om. Zooals in den Haag b.v. Daar beschikt de ■rechterzijde, royaal gerekend, over 18 van de 45 stemmen; daar is een vuurvast libe- Jraal wethouder van onderwijs en ddór wor den met één raadsbesluit vijf openbare ech'olen opgeheven. Zooveel invloed en macht heeft een min derheid van 18 van de 45 leden! 't Is even dom, als belachelijk. V* WAARDEVOL GETUIGENIS In dezelfde circulaire van Volks onderwijs komt nog een zin voor, wel ke ons perplex deed staan. Ziehier wat men aan de ouders schrijft; Denkt niet, dat bij Het bizon'der onder- Wijs niet bezuinigd moet worden. Daar zijn evenzeer groote klassen; daar sluit men evengoed scholen; maar daar wordt alles geregeld zonder dat er bekendheid aan gegeven wordt; want als zulks geschiedde, zou de schijn dat alleen het openbaar onderwijs door tal van maatregelen te lijden heeft wor den weggenomen. De lezer twijfelt er sterk aan of deze mededeeling van Volksonderwijs uit gaat; want daar leverde men immers keer op keer moties om te verklaren, dat een zijdig op het openbaar onderwijs bezuinigd Wordt; de bizondere school trekt er zich piëta van aan. Neen, zegt de circulaire, op het bizonder Onderwijs wordt evengoed bezuinigd. Maar, ziet' u, die listige voorstanders van het bi zonder onderwijs zeggen er niets van „om de schijn te wekken, dat alleen het open baar onderwijs, door tal van maatregelen te lijden heeft". Wij zouden voor de erkennig, dat het bizonder onderwijs evengoed bezuinigt als het openbare, dankbaar zijn, wanneer we geen kwaadaardige domheid moesten sig- naleeren en het niet vast stond, dat op de eerstkomende vergadering van Volks onderwijs met evenveel overtuiging zou worden beweerd, dat alleen de openbare school offers moet brengen. Bij zoo iets staat men eenvoudig sprake loos. „HET WERKENDE LAND" Wij wagen het te schrijven over een boek, dat wij nog niet gelezen hebben. Waarom? Omdat we zoo blij zijn met de verschijning. Het is een merkwaardig boek. Het werd ons n.l. toegezonden namens d?n Minister van Sociale Zaken en het is uitgegeven „met medewerking van de Regeering door H. D. TjeiMiU Willink Zoon te Haarlem" Schrijvei is Mr. W. J. van Balen, terwijl Ministei Mi M. Slingenberg het boek van een voorwoord voorzag. Hiermee eindigt de officieele aankondi ging van het boek, dat getiteld is „Het K-erkende land". Doch nu de andere zijde. Wanneer in Italië een stuk moeras wordt drooggelegd, dan houdt Mussolini een feest rede. welke langs alle radio-golven wordt uitgezonden, want liet is een wereldschok kende gebeurtenis, waarop het fascisme zich beroemen mag. Wanneer Duitschland een nieuwe Auto- strasse klaar heeft, dan worden buitenlan ders uitgenoodigd om er nota van te ne men; want zoo iets kan toch maar alleen gebeuren onder nationaal-socialistisch regiem. Maar wanneer Nederland rivieren kana liseert, moerassen ontwatert, heidevelden ontgint, wegen aanlegt, bruggen bouwt een zee in 'n polder herschept; dan... zeggen de criticasters in ons land: de Nederl. Re geering doet niets; zie toch eens wat het buitenland presteert. En ze blijven het gen, al staan Amerikanen vol bewondering op de Afsluitdijk; al geven Engelsche en Fransche bladen rijk geïllustreerde en voor ons doen overdreven beschrijvingen van groote werken hier; al besluit de leider van de Duitsche Arbeidsdienst, onder de indruk van wat hij hier zag, om eenige ambtenaren naar ons land te zenden, teneinde ónze werkverschaffing te bestudeeren. Menigmaal is onze Regeering aangespoord om tegenover velerlei kwaadaardige critiek de feiten te stellen; om dus de schroom te overwinnen een oratio pro domo te hou den en aan het volk te laten z i e n, wat er in weinige jaren gedaan en hoeveel mil- lioenen er verwerkt zijn. Eindelijk heeft de Regeering aan deze aansporingen gevolg gegeven en is nu met haar medewerking het boek „Het werkende land" verschenen. Dit boek verhaalt in proza en prenten wat door Nederlandsche werkloozen tot stand gebracht werd. Het geeft óók statistieken en grafieken; maar nochtans geen dorre opsomming doch een levendige beschrijving van hetgeen met medewerking der Regee ring op velerlei gebied tot stand is geko men, niet het minst tot aanwinst of verbe tering van grond en bodem. Wij hebben het boek nog niet gelezen en hopen er op terug te komen. Maar wij wil den met de aankondiging niet wachten tot later. Laten wij er nog dit van zeggen: het is een mooi boek, het is een prachtboek. Naar onze smaak, wat de uitvoering be treft, misschien wat al te royaal uitge voerd voor deze tijd; -doch wellicht was dit voor het beoogde doel wel gewenscht en misschien komt er ook een goedkoope uit gave. De foto's, welke ter verluchting dienen, zijn eigenlijk schilderijen. Alleen kunnen we Hardenberg in Drente niet vinden, zooals de fotopagina naast bid. 30 staat; be doeld zal zijn Hardenberg in Groningen. Doch dat is van geen belang. De Regeering, zegt de Minister, is schrijver en uitgever dankbaar. 'Wij ookl „Het Nationale Dagblad" niet in de Tweede Kamer Verslaggever van perstribune geweerd. De huishoudelijke commissie der Tweede Kamer heeft „Het Nationale Dagblad" het recht ontzegd op een plaats ter perstribune voor een lid zijner redactie, zulks naar aan leiding van beleedigingen, waaraan sommi ge Kamerleden den laatsten tijd hebben blootgestaan, t Moeilijkheden in de H. G. S.P Over de candldatenlijst Het Vad. weet mee te deelen, dat in de H. G. S. groote moeilijkheden zijn ontstaan over de candidaatstelling. Met name' over de eerste plaatsen op de lijst. De heer B. Peer eb oom, secretaris der partij, die ook reeds eenigen tijd Kamer lid is geweest om Ds. Lingbeek te ver vangen, toen deze weer korten tijd predi kant op Urk was geworden, heeft in ver band met de oneenigheid zijn functie neer gelegd. Ook heeft hij bedankt als lid der partij. VREEMDELING AANGEHOUDEN Op verzoek van de Duitsche justitie is te Amsterdam een vreemdeling aangehou den, die verdacht wordt in Duitschland een aanzienlijk bedrag te hebben verduisterd. dtutds- (f^sstaMXxmts AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aapflspaan) verblijf voor najaar en vririter. BILLIJKE PRIJZEN. DE NIEUWE TOCHT VAN PROF. VENING MEINESZ Een onderhoud met den hoogleeraar Bijna ioo.ooo mijl op zee afgelegd In 1923 zijn de „onderwater- tochten" begonnen Zoo men weet, zal prof. dr. ir. E. A. V en i n g M e i n e szin de eerste maanden van het volgende jaar weder om een groote zeereis gaan maken, ditmaal met Hr. Ms. „O. XVI". In „De Bremberg", zijn praohtig ge legen woning aan de Potgieterlaan te Atn e rsf'oor t heeft de geleerde ons het een en ander naar aanleiding hier van verteld over zijn vele reizen. „Uw hoeveelste reis wordt dit professor?", zoo vingen wij aan, Een glimlach. „Dat kan ik niet zoo dadelijk zeggen. Maar laat eens kijken: In 1923 ben ik met m'n „ondervvatertochten" begonnen. U moet we ten, dat het uiterst bezwaarlijk is, zwaarte kracht-onderzoekingen te land te verrichten. Dat geldt in het bijzonder voor een groot deel van Nederland, waar de bodem daarvoor te „slap" is en te veel beweegt. Gewone schepen zijn er evenmin toe geschikt, omdat zij eveneens te zeer aan beweging onderhevig zijn. Bij een onderzeeboot vervalt dit be zwaar weliswaar niet geheel, maar dan toch voor een groot aeel. Vandaar, dat ik de laatste jaren steeds van duikboot en ge bruik heb gemaakt". De zeereizen „Maar om op mijn zeereizen terug te ko men. In 1923 trok ik er op uit met de „K II" waarvan destijds gezagvoerder was kolonel Doorman, de tegenwoordige commandant van den onderzeedienst. De commandant van de „O 16", luitenant ter zee, C. J. W. Waning was toen jongste officier op de „K II". De boot was op ae uitreis naar Indië en de tocht heeft waardevolle resultaten opge leverd". „Enkele jaren later was er een nieuw toestel voor zwaartekrachtsmetingen gecon strueerd en de marine-autoriteiten verklaar den zich dadelijk bereid, mij in de gelegen heid te stellen, het te beproeven. Dat ge beurde in 1925, op de „K XI", die ook op de uitreis naar onze Oost was. Dien tocht maakte ik echter slechts mee tot Pórt Said" „Een jaar later ging ik met de ,,K XIII' via Panamakanaal naar Indië. Niet min der dan 6y2 maand duurde de reis". Tochten met Amerikaansche booten „In 1928 onderzocht ik, op uitnoodiging avn het Carnegie-institution, aan boord van een Amerikaahschen Onderzeeër, de „S 21", de West-Indische wateren. In 1929 en 1930 maakte ik drie reizen door onze Oost, in 1931 ging ik met de „O 12" de Noordzee op en in de eerste maanden van het volgende jaar met de „S 48", weer een Amerikaansche ,schuit", naar West-Indië. In den zomer van 1932 ging het met de „O XIII" naar de Azoren, Madeira, enz. en in den winter van 1933 met een Fransche boot naar de Middel- landsche zee. Dezen laatsten tocht maakte om een collega in te werken. En toen kwam de tocht met de „K XVIII", waar ik u wel niet veel meer zal behoeven te vertellen". „Hoeveel mijlen hebt u zoo ongeveer al gevaren, professor?" „Dat heeft juist dezer dagen een kennis voor me uitgerekend: als ik deze reis achter den rug heb, dan zal ik er zoo'n 100.000 mijl op hebben zitten: 4x/2 maal om de aarde". Het doel van de nieuwe tocht Prof. Vening Meinesz hoopt thans te on derzoeken, of de Middel-Atlantische rug een plooiingsgebergte is, zooals de_ Andes, de Himalaya, de Alpen of een zuiver vulka nisch gebied. Daarnaast zal men zich bezig houden met loodingen. Wij merkten tenslotte nog op, dat het voor den professor wel „kort dag" was, nu de of ficieele toestemming voor het meemaken van :is met de „O. XVI" eerst dezer dagen is verleend, terwijl de tocht naar men weet, 11 Januari reeds aanvangt „Inderdaad. Er moet nog Keel wat werk worden verzet voor m'n vertrek. Maar en wijst u daar vooral op dat alles wordt mij veel vergemakkelijkt door de enorme medewerking, die de marine mij verleent. Mijn dankbaarheid daarvoor, en voor haar medewerking bij vroegere gelegenheden, is werkelijk niet in woorden uit te drukken". Prins Bernhard woonde gistermiddag een zitting bij van de Tweede Kamer. Het vertrek van den Prins uit het gebouw der Tweede Kamer in Den Haag F. P. van Rij f Een geziene persoonlijkheid heengegaan. In den ouderdom van 68 jaar is te IJssel- monde plotseling overleden de heer F. P- van R ij. De heer Van Rij was jarenlang lid van den gemeenteraad van Ridder kerk, voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, lid van de Commissie van bijstand in het beheer van het Gemeentelijk Electriciteitshedrijff en lid van de Commissie voor de Gemeen telijke Woningstichting. De overledene was voorzitter van de Antirev. Kiesveraen. Ne derland en Oranje te Bolnes en ouderling der Gereformeerde Kerk aldaar. Met den heer Van Rij is een, in alle kringen geziene persoonlijkheid heenge gaan. Hij was een groote steun voor de tal rijke armen te Bolnes en nimmer keek hij naar richting, indien hij wist waar armoede heerschte. Steeds opgewekt en vriendelijk tegen een ieder wist hij zich in grooten kring bemind te maken. Dit sterfgeval zal dan ook v.elen met weemoed vervullen.. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Staatsbladen uitgegeven Gisteren zijn uitgegeven Staatsblad no. 1, wet van 24 November 1936, houdende goed keuring van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en regeling van de toela ting van getuigen bij de voltrekking van dat huwelijk alsmede van eenige gevolgen van deze echtverbintenis; en Staatsblad no. 2, wet van 24 November 1936, houdende naturalisatie van Z. D. H. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard, Julius Coert Karei Godfried Pieter van LippeBiester- feld en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie. Prins Bernhard bij de Huzaïen Zeer waarschijnlijk zal Prins Bernhard nog voor zijn huwelijk met Prinses Juliana tot een militaire rang worden benoemd, en wel bij de blauwe huzaren. Het zou in de bedoeling liggem de beëediging begin Decern ber te doen plaats vinden en wel bij dé staf van het eerste regiment, welke te Amersfoort is gevestigd. De Prins te Warmond. De Prins heeft gisteren in gezelschap van den heer Ernest Crone, lid van de techni sche commissie voor het schip dat als nationaal geschenk zal worden aangeboden een streng incognito gehouden bezoek aan de jachthaven te Warmond gebracht ter bezichtiging van het motorjacht „Feja". VERRUIMING VAN WERKGELEGENHEID Binnenkort voor 381 millioen onder handen Wat er nog op het programma staat Dezer dagen Is verschenen het boek „Het werkende Land", geschreven door Mr. W. J. v. Balen en uitgegeven door de fa H. D. Tjeenk Willink en Zn. te Haarlem Dit boek beschrijft op boeiende wijze wat de laatste jaren in Nederland is gesohiei op het gebied van verruiming van werkge legenheid. Het boek is tot stand gekomen met financieele en daadwerkelijke steun der Regeering, die tot de uitgajve is overge gaan, omdat zoo weinig Nederlanders be kend zijn met den omvang van de door of met steun der Overheid geopende werkge legenheid. Het geeft dus objectieve v 0 0 r 1 i c ht i n g. Voor de radio heeft gisteravond de Mi nister van Sociale Zaken, Mr. Slingerberg het een en ander over den inhoud van dit boek verteld. Teneinde eenlg Inzicht te geven om trent de beteekenis en den omva/ng van deze werken, die dus reeds op dit oogen- blik en in de eerstkomende maanden zul len strekken tot effectieve vermeerdering van overheidswege, gaf de Minister een zeer globale specificatie: Noord-Oostpol der f 164 millioen, kanaal Amsterdam Bovenrijn f 60 millioen, andere kanalen f 40 millioen, bruggen f 25 millioen,. spoorwegwerken te A'dam, te Utrecht en van diversen aard f 70 millioen, ver schillende kleinere werken f 22 millioen, totaal f 381 millioen. Daarenboven komen nog de werk- fondswerken, waarvan bekend is, dat er wel voor f 80 millioen een bestemming is gegeven, maar waarvan het ook be kend is, dat nog slechts 6 4 7 millioen tot uitvoering kwam. Het restant, ongeveer f 70 millioen, kan gevoegd worden bij de in de aller naaste toekomst op het programma staande werkverruiming. Men knoope deze gegevens in het oor vooi het geval men in de toekomst nog staande zou willen houden dat in ons land niet vol doende zou worden gedaan op het gebiat van uitbreiding der werkgelegenheid. En wie de finesses wil weten, ga over tot het aanschaffen van het door den Minister in zijn radiorede aanbevolen fcoek. VREESELIJK AUTO-ONGEVAL Auto's in rook en mist op elkaar gebotst Een doode en viergewonden Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is op de weg tusschein Maas- brachten Stevensweert een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de heer M. Tops, secretaris van den L. L. T. B. te Roermond, werd gedood en de andere vier inzittenden min of meer ernstig werden gewond. Op dat uur passeerde ter plaatse een tram van de L. T. M., rijdende in de richting Echt-Maasbracht Als gevolg van het mistige weer sloeg de rook van de tram sterk neer op den naast liggenden rijweg, waardoor het uitzicht op den weg werd be nomen. Tegelijkertijd naderde uit de richting Wijlen de heer. M. Topt Maasbracht een vrachtauto van de on derneming SchelLings en Zoon uit Rotter dam. Vermoedelijk tengevolge van het slech te uitzicht reed deze aan den linkerkant van den weg juist op het moment, dat uit de richting Echt een luxe auto kwam aanrijden, waarin gezeten waren de heeren M. Dings, consulent van de jonge toeren, M. Tops. secretaris van den L. L. T. B., J. Willema. directeur van „Landbouwbelang", M. Ament directeur G. T. O. en E. Verheggen, direc teur B. T. O. De auto werd bestuurd door den heer Dings. Deze hield rechts aan. Beide wagens reden in volle vaart togen elkaar op. De gevolgen waren [verschrikkelijk. Het ergste was er aan toe de heer Tops, die een ware schedelbreuk had opge- loopen. De heer Dings bekwam een ern stige hoofdwonde, terwijl de andere drie inzittenden verschillende kwetsuren op liepen. Geestelijke en geneeskundige Hulp war ren spoedig ter plaatse. Pastoor Knops uit Maastricht diende den heer Tops de laatste H.H. Sacramenten toe, waarna deze eenige oogenblikken later over.eed. Het stoffelijk overschot werd overge bracht naar het klooster der zusters te Maasbracht. Dr. Zonnen uit Echt verbond de overige gewonden, die daarop per ziekenauto naar het SL Laurentiusriekenhuis te Roermond werden vervoerd. Gemeentepolitie en mare chaussee stelden onmiddellijk een onder zoek in naar de schuldvraag. De personenauto was aan den voorkant geheel vernield. De vrachtauto bekwam wei nig schade. Nader vernemen wij nog, dat de hier Willems een ernstige beenfractuur heeft ne komen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, De Tweede Kamer heeft gisteren na een rede van Minister Gelissen de begroo ting van Handel, Nijverheid en Scheep vaart goedgekeurd; daarna kwam aan de orde Buitenlandsche Zaken; in de avond vergadering is de begrooting van Finani ciën aangenomen. Te Amersfoort Is de jaarvergadering gehouden van de Vereen. Ned. Herv, Stichtingen voor Zenuw- en Geestes-» zieken. Te Laren heeft een auto-ongeval plaats gehad waarbij vier personen werden ge-» wond. Mussolini Is voornemens In het voorjaaf een bezoek aan Boedapest te brengen. In Britsch-Indië Is een Engelsche mill-» taire kolonne overvallen. Albanië heeft de regeering-Francö erkend. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaff 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, Tel 41303, 41503 (Adv.y '■-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C Telefoon 116866 Kussens en Kleine Kleedjes rijn welkome geschenken. Vliegtuig:. Auto, geen Illusie, Neen, hier helpt geen bloed transfusie. Schrijf de rommel rustig ef. Leg de trekschuit ln haar graf. Onrecht doen ls macht misbruiken RIJDT FISK, weg met de oude prulken. Wilde staking uitgebroken Gister is op de spinnerij Oosterveld te E n- s c h e d een wilde staking uitgebroken on der de zeventig zgn. afzetters, die tot gevolg had. dat een dusdanige stagnatie Intrad, dat het geheele bedrijf, waarin plm. zeshonderd personen werken, moest worden stopgezet. De landelijke federatie van textielarbei ders heeft later de leiding der staking op zich genomen. De directie heeft een bespreking met de federatie geweigerd, daar zij overeen wilde staking niet wenscht te onderhandelen. De stakers eischen loonsverhoogjng. Soldaat met schotwond in de borst Raadselachtig ongeval (Van onzen correspondent)', EDE, 26 Nov. De dienstplichtige soldaat T„ uit Groningen, werd bij het aflossen dep wacht voorover op den grond liggende ge vonden. Het bleek bij geneeskundig onder zoek, dat hij door een schotwond ernstig in de borst ls getroffen. T. is ter verpleging naar het hospitaal vervoerd. Een nader on derzoek omtrent het geval wordt ingesteld. Havenongeluk te Rotterdam Arbeider door IJzeren kamwiel gedood Aan boord van het aan de Lloydkade te Rotterdam liggende motorschip „Kota Nopan" wilden arbeiders gistermiddag een Üzeren kamwiel, lat een ton weegt, naar den wal brengen. De 61-jarige havenwerker J. Schaefer kreeg bij het overzwaaien het wiel, tegen het hoofd, waardoor hij een ernstige schedelbreuk bekwam. De man is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij na aankomst reeds bleek te zijn overleden. Auto door trein gegrepen In den afgeioopen nacht, te ongeveer één uur, ls op den onbewaakten overweg te Akkrum aan de spoorlijn Leeuwar- d e nZ w o 11 e een personenauto onder een goederentrein geraakt met het gevolg, dat de bestuurder van de auto, de ongeveer 24- jarige J. B. uit Leeuwarden, uit den wagen werd geslingerd en zeer ernstig werd gewond. De auto werd met den trein mee gesleurd en kwam in stukken en brokken langs de spoorlijn terecht Door een der te Akkrum gevestigde ge- neesheeren, die de eerste hulp verleende, is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. ARBEIDERSWONINGEN AFGEBRAND Gisteren ontstond brand in een dubbele arbeiderswoning aan den Lijnderdijk te Haarlemmermeer. Het vuur greep snel om zich heen en in een minimum van tijd stonden beide woningen in lichterlaaie. De motorspuit uit Hoofddorp verrichte het blusschingswerk. Beide huizen brandden echter geheel uit Zij werden bewoond door de gezinnen S. en B., wier inboedel niet verzekerd was. De getouwen waren wel ver zekerd. De brand is ontstaan doordat een bus, gevuld met petroleum, bij een branden de kachel werd omgeworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1