Wmwt £riitsrijr (£<ruratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Als de mist over het water hangt RESTAURANT YPENBURG rttafa abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5943 MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 16e Jaargang gKforrttntóprifetn: Van I tot 5 regel» f I.17V» Elke regel meer 022'/» toezonden Mededeelinget) van 1-5 regels 220 Elke regel meer Voor bet bevragen aan 1 bureau word! berekend 0.10 PASKLAAR GEMAAKT VERSLAG Van 'bestuurszijde zond men ons ter plaat sing een verslag van een openbare verga dering van „Kerk en Vrede" te Vlaardin- gen. Op zich zelf zou hiertegen geen be zwaar zijn; er komen meer verslagen in de krant, waarin dingen gezegd worden welke de redactie niet voor haar .rekening durft nemen: een krant is óók nieuws blad. Maar ditons, toegezonden verslag kunnen wij niet opnemen en wel om do volgende redenen. Het verslag zegt, dat de spreekster „In een zeer principieel en gloedvol betoog het „Kerk en Vrede"-standpunt uiteenzette". Het „gloedvolle" nemen wij gaaint aan; maar dat het betoog principieel was, is slechts de subjectieve opvatting van het bestuurslid, dat het verslag schreef. Wanneer b.v. gezegd wordt, dat „K. en V." de. oorlog niet verwerpt, omdat hij wreed is, ,doch omdat hij in strijd is mei het Evangelie", dan vinden wij dat niet principieel, maat hopeloos oppervlakKig. En het laatste nummer van „K en V."' bewijst, hoeveel moeite men in eigen kring heeft gehad om zijn houding te bcj alen tegen over het probleem van de burgeroorlog. Dit echter daargelaten. Ons grootste be zwaar tegen plaatsing van het verslag is, dat men. het blijkbaar opzettelijk voor ons blad pasklaar gemaakt heeft als propa gandamiddel, waarbij men het nuttig oor deelde de al te felle uitspraken door gema tigder termen te vervangen of geht-oi weg te laten. Immers, in de Nieuwe V1 a a r d. C r t. kwam reeds Vrijdagavond een verslag voor dat kennelijk door een eigen verslaggever verzorgd was. Daarin kan men b.v. deze passage lezen: Spreekster begint haar rede met en kele berichtjes voor te lezen uil de cou rant, waarin melding wordt gemaakt dat II. M. de Koningin de kruiser „Michiel de Ruytcr" in dienst stelt en de hoop uitspreekt dat het schip onder „Gods zegen" mag varen en een ander bericht- r je waarin beschreven wordt het vreese- lijke ongeluk, dat enkele weken geleden, op dezelfde werf, plaats vond. 'Het verschil' is wel heel groot tusschen die twee berichtjes en toch is het eerste erger dan het laatste. Door dat eerste schip zullen duizenden mensciien ver moord worden en do hoop wordt uitge sproken dat dit onder Gods zegen" mag geschieden. Hier wordt Gods zegen ge vraagd, waarover alleen de Satan maar kan heerschen. Oorlog is Satanswerkl Van deze tirade, welke aan majesteits schennis grenst, doch vooral af te keuren valt om de oppervlakkige en onware bewe ring, dat „duizenden menschen vermóórd zullen worden", was in het ons toegezon den verslag niets, geen letter opgenomen. Vond het bestuur der afdeoling het zelf misschien te erg; of werd het alleen weg gelaten om onze lezers niet af te schrikken? Uitvoerig werd ook gesproken over de functie van een legerpredikant. De N. VI Crt. zegt er dit van: Wat heeft een Legerpredikant een vrec- selijk ambt. Hij moet de liefde van Christus brengen aan menschen die lee- ren moorden. Hij moet, na de vreeselijke theorieles, tegen die jongens zeggen: „Dat is goed jongens, steek de bajonet er maar in. je hebt het Evangelie achter je". Spr. las een citaat voor van prof. Jonker, hoe zoo'n preek van een leger predikant er wel uit moet zien. In het ons toegezonden verslag wordt hierover met geen woord gerept Waar schijnlijk uit taktische overwegingen. En deze gelden blijkbaar ook ten aanzien van dat gedeelte der rede, waarin de spreekster tot dienstweigering aanspoorde. Het ge schiedde alweer volgens de N. VI. Crt in deze woorden: De vrouwen moeten actief medewerken in het werk voor den vrede. Het zijn do vrouwen die den oorlog in stand houden Moeders, roept spreekster, laat toch uw minderjarige zonen geen krijgsdienst verrichten. Vrouwen, verbiedt uw man nen naar het slagveld te gaan. Kiest openlijk voor Christus of Kain. Dit gedeelte van de rede was in het ons toegezonden verslag niet geheel weggelaten, doch daarin aldus weergegeven: Spreekster wees de aanwezige moeders op de geweldige verantwoordelijkheid die zij hadden bij de opvoeding hunner kinderen ten opzichte van oorlog en Evangelie. Dat is heel wat behoedzamer uitgedrukt. Het een met het ander was voor ons vol doende reden om het pasklaar gemaakte verslag niet als „nieuwsbericht" te plaat sen. Wij geloovcn gaarne, dat het een „boeiende rede" is geweest, zooals het ver slag zegt. doch wij kunnen niet als de N VI. Crt. schrijven, dat „de voorzitter zeker de tolk van alle aanwezigen was, toen hij de spreekster dank bracht voor haar keu rige, met gróote geestdrift - uitgesproken rede" om eindelijk te vermelden, dat ,deze uitstekend geslaagde avond met dankgebed gesloten werd". Van een blad, dat een beginsel belijd* en verdedigt, zooals on roeping is, venvach de lezer een andere 'uding. Om die reden immers wijst hij de „neutrale" krant de fleur. HET VO.ISTE IJK HUWELIJK Maatregelen der Spoorwegen op 7 Januari Men make bijtijds plannen Naar ons wordt medegedeeld hebben de Nederlandsche Spoorwegen de vol gende maatregelen genomen inzake 't te verwachten drukke reizigersvervoor op 7 Januari a.s. naar en van Den Haag. Gewone gezelschapsbiljetten en uitstapjes biljetten voor kinderen worden naar Den Haag of naar een station gelegen binnen een afstand van 65 K.M. van Den Haag voor reizen richting Den Haag aanvangen de op 7 Januari niet afgegeven. Van statio is gelpgen op een afstand van 65 K.M. of minder van Den Haag, zullen groote groepen personen, gezamenlijk wil lende reizen naar Den Haag, goed doen hun verlangen daartoe uiterlijk od 22 December a.s. aan het station van vertrek kenbaar te maken, onder opgave van het aantal reizi gers en pewenschte uren van vertrek en aankomst te Den Haag, opdat de N.S zoo veel mogelijk deze vervoeren kunnen regelen. Van stations, gelegen op een afstand van meer dan 65 K.M. van Den Haag, zullen, voor reizen heen en terug naar Den Haag op 7 Januari speciale gezelschapsbiljetten 3e klasse verkrijgbaar worden gesteld, voor tenminste 15 personen, kostende per persoon den prijs der ééndaagsche retour- kaarten voor deze 65 K.M. (is f 3.05 voor de tweede klasse, f2.15 voor de derde klasse) verhoogd met 2.88 cent voor de tweede klasse en 2 cent voor de derde klasse voor eiken retourkilomctcr. (Zoowel de heen als de terugreis moeten gezamenlijk afgelegd worden). Deze gezelschappen moeten even- ïens alle uiterlijk 22 December a-S. hun ver roer aanvragen met opgave van gewenscht uur van aankomst en vertrek te Den Haag. waarna de N.S. ook deze vervoeren zullen regelen en zoo noodig bepaalde treinen hiervoor zulten aanwijzen. Voor zooveel noodig zal Op sommige baan vakken de gewone dienstregeling niet gel den, doch wordt in plaats daarvan een uit gebreide of gewijzigde treinenloop ontwor pen waarvan de dienstregeling zal worden gepubliceerd In een afzonderlijke uitslui tend voor dien dag geldende reisgids, waar over wij spoedig nadere gegevens zullen verstrekken- „De Prlncevlag" en de drukte Het hoofdbestuur van de vereeniging „De Princev'ag" heeft in verband met de te ver wachten drukte, ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk op 7 Januari 1937 ten behoeve van haar afdeclingen een huisves- tings-comité gevormd, waarvan als secre taris zal optreden mr J. W. Af. Aarts. Java- straat 273a. te Den Haag. Dit comité zal zich o.a. in verbinding stellen met de Vereen, voor Vreemdelingen-Verkeer en met Horecaf teneinde de afdeelingen uitslui tend voor wat huisvesting betreft, van voor lichting te dienen. Het hoofdbestuur heeft deze maatregel getroffpn. omdat het aanneemt, dat van de ongeveer 25 000 personen, die met de Prin- cevlag-afdeeüngen naar de Residentie zullen komen, er talloozen zullen zijn. die meer dan één dag in de hofstad zullen willen verblijven. DE GESTOORDE LANGE GOLF Verbetering in het volgende jaar De 1875-meter-golf van Kootwijk wordt de laatste maanden hinderlijk gestoord door de golflengte van Bod in Roemenië. Besprekingen hebben plaats gehad om het euvel te verhelpen, doch deze waren niet afdoende. Naar het Hbl. thans verneemt, zal op het eind van dit jaar te Brussel een conferentie van de „Union Internatio nale" worden gehouden voor alle bij de lange golven betrokken landen. Men hoopt te bereiken, <^t de golflengte van Bod iets omhoog zal gaan en die van Kootwijk om laag, zoodat aan de onderlinge storing voor goed een eind zal komen. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf voor najaar en winter. BILLIJKE PRIJZEN. NED. LUCHTVAART-INSTITUUT GEO. END Onderwijs in hoogere en lagere vliegtechniek Zaterdagmiddag heeft onder zeer groo te belangstelling de opening plaats ge vonden van het Nederlandsch Lucht vaart-Instituut te Utrech t Daartoe was een bijeenkomst belegd in hotel des Pays Bas. welke bijgewoond werd door zeer vele militaire en burger lijke autoriteiten, w.o. de Minister van Waterstaat, Z.Exc. Jhr. Ir. O. C A. van Lidth de Jeude, generaal Snijders, de Commissaris der KoDingin in de Ppjvin- cie Utrecht Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en de burge meester ven Utrecht Dr. G. A. W. ter Pelkwijk. Kolonel P. Best, chef van de gpnerale slaf, opende de bijeenkomst met een wel komstwoord, waarna de Min. van Wa t e r s t a a t een korte rede hield. Z.Exc. wees erop. dat de ontwikkeling van de Ned. Luchtvaart een deskundige op leiding noodzakelijk heeft gemaakt Hei komt er op aan dat het personeel vertrouwd is en elke poging om de opleiding te bevor deren kan dus toegejuicht worden. Dat de keuze op Utrechl is gevallen acht spr. zeer gelukkig. De oprichting van het Instituut ging met vele moeilijkheden ge paard. maar spr. memoreerde de steun wel ke van vete zijde is ondervonden, om. van het Nat Luchtvaartfonds, dat een renteloos voorschot toekende. In dit Instituut wordt onderwijs gegeven voor navigeerend- en grond-personeel Tenslotte noemde Z.Exc de opening van dit Instituut een schrede voorwaarts in de goede richting, ten voordeele van onze Ne derlandsche Luchtvaart. De burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G A. W. t e r P e 1 k w ij k, nam hierna he» woord en wees erop dat 't wel merkwaardig is dat in hetzelfde gebouw (het Instituut :s n.l. gevestigd in het voorm. St-ed. Gymna sium), waar jarenlang de leerlingen hoor den van den eersten vlieger Ikarus, nu een Instituut gevestigd is waar ónderwijs gege ven wordt in de luchtvaart-iechniek e:i alles wat daarmede samenhangt Utrecht is het centrum van de Spoorwegen en van het verkeerswezen in ons land. Het verheugt het gemeentebestuur dan ook, dat deze stad een inrichting rijk is geworden waar jongelui worden opgeleid voor 't vlieg- weze-n. Een deugdelijke en goede opleiding wa* wel zeer noodzakelijk. Hierna voerde het woord de directeur van het. Instituut, luit E. V i s c h. Spr. hoopt dat dit Instituut, waar de Imogere en lagere vliegtechniek zal worden onderwezen, aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. Tenslotte dankte ko«onel Best den lui tenant-vlieger Visch voor het vele werk dat hij heeft gehad vooraleer het zoover geko men was dat dit Instituut kon worden opend. Spr. had niet durven verwachten Jat het enthousiasme voor deze inrichting z->o groot zou zijn. Negentig leerlingen zijn reeds geplaatst en de toeloop zal zelfs gestuit moe ten worden, ander?, zou het onderwijs hier onder lijden. Namens het College van Advies wenscht spr. den heer Visch een voorspoe- dieg toekomst toe. Hierna werd het Insti tuut*. dat in een gedeelte van het oude Sted Gymnasium is ondergebracht, bezichtigd. De lessen zijn reeds in volle gang. Chr. Middenstandsvereeniging De Chr. Middenstandsvereen., afd Haar lem, hield Vrijdagavond een ledenvergade ring in Lion d' Or. Op deze vergadering heeft de voorzitter, de heer C. ten Boom, wegens hoogen leeftijd, zijn mandaat ter beschikking gesteld. Gedurende meer dan 25 jaren, vanaf de oprichting, heeft hij de functie van voorzit ter bekleed met volle toewijding. De vergadering benoemde hem bij accla matie tot haar eere-voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer L. Lam, directeur der Nachtveiligheid-diens* en Controle, die deze functie aanvaard-te met een korte toespraak en hartelijke af scheidswoorden aan den aftredenden voor zitter, hem dankende voor de zeer vele arbeid voor de Haarlemsche Middenstand verricht. Op deze vergadering werd verder ook nog besproken de actie voor de Middenstands week en kon men zdch met de plannen ver eenigen. Actie voor Zondagsrust Van Chr. Organisaties in PnbL dienst Het .Comité voor Zondagsrust" van de Christelijke organisaties in publieken en semi-publieken dienst in Nederland kwam dezer dagen, na een langdurige onderbre king, in vergadering bijeen. Besloten werd de actie voort te zetten. „Hoe langer hoe meer wordt", aldus dit comité, „de Zondag door een groot deel van ons volk voor eigen genot benut en ten nadeele van hen, die uit principieel oogpunt een andere besteding van den Zondag nastreven misbruikt Bezien van uit sociaal standpunt is de Zondag een te waardevol bezit om het zienderoogen zich te laten ontnemen. Vooral ook in den laat- sten tijd is er een streven merkbaar om den Zondag te misbruiken. Daarcm besloot het comité, met medewerking va de wel gezinde pers-organen, geestverwante ver- eenigingen, overheid en anderen regelma tig de waarde van den Zondag op het hart van ons volk te binden en daardoor te be vorderen dat de besteding van den Zondag meer en meer ovcreenkome met den eisch die door Gods wijs bestel ons als een kleinood is geschonken. Vanaf heden treedt als voorzitter van het comité op: de heer J. Kooistra. bestuurslid van den Bond van Christelijke Politieambtenaren in Neder land. Bij het comité zijn 6 landelijke vak bonden met ongeveer 18.000 leden aange sloten. Het secretariaat is gevestigd: Kaap- scheplein 160 te's-Gravenhage (de heer Th. ,van Oost).. Aanvaringen op Westerschelde en Nieuwe Waterweg Scheepvaartverkeer gestagneerd Nederlandsch stoomschip op rots geloopen Een dichte mist heeft Zaterdag nacht en gister over de Noordzee en over een groot deel van ons land ge hangen, aldus het verkeer te land. ter zee en in de lucht in niet geringe mate stagneerend. Nat, guur weer, een ondoordringbare mist en vaak gladde wegen, waarlijk, het mag een wonder heeten dat er geen ernstige verkeers ongevallen hebben plaats gegrepen. Het meest hinderlijk waren de weersom standigheden wel voor de scheepvaart en er hebben dan ook enkele aanvaringen plaats gehad, waarbij gelukkig geen menschenle- vens zijn te betreuren geweest. Voor Hansweert is een Nederlandsche zee lichter in aanvaring gekomen met een Ame- rikaansch stoomschip, en daarbij zoo zwaar beschadigd, dat men het schip in allerijl op een zandplaat moest zetten, waar het al vrij spoedig gezonken is. De bemanning heeft zich met achterlating van al haar bezittin gen nog op het nippertje kunnen redden. Op de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland kwam de uitgaande loodsboot 16 gister in aanvaring met het binnenkomende stoomschip „Willemsplein". De Willems plein bekwam zoodanige schade, dat men het schip aan den grond moest zetten. De schade aan de loodsboot was niet ernstig, zoodat deze onmiddellijk uitvoer. Tenslotte heeft het Nederlandsche motor schip „Schelde" het ongeluk gehad bij Jer sey tegen een rots te loopen. Het schip zonk zeer snel, en de reddingsboot, waarin de be manning zich begeven had. zonk eveneens na eenigen tijd, zoodat de bemanning er slechts met de grootste «noeite-in slaagde zich zwemmende te red-den. Nederl. zeelichter gezonken bij Hansweert Zaterdag heeft bij Hansweert een ernstige aanvaring plaats gehad. De NederL zeelichter „Thames 5", komende van Antwerpen en op weg naar Londen, gesleept door de Engel- sche sleepboot „Security" is nabij Hansweert recht tegenover de haven „De roode tonnen kant" aangevaren door het Amerikaansohe s.s. „Cran- iord", komende van Gent met bestem ming Antwerpen. Door deze aanvaring Is de „Thames 5" onmiddellijk gezonken, zoodat de bemanning, bestaande uit vier per sonen, geen tijd had de reddingssloep te strijken. Alle vier de opvarenden, n.l. de kapitein Driedijk, een stuurman en twee matrozen, zijn door middel van touwen aan boord ge haald van de „Cranford". Later zijn zij aan boord van de „Thames 6" gebracht Scheepspapieren en andere artikelen gin gen verloren. De zeelichter was geladen met cokes en ijzer. De „Security" had behalve de „Thames 5" ook nog de „Thames 6" op sleeptouw, aan boord waarvan de opvarenden van de „Thames 5" later zijn gebracht. De „Thames 6". die evenals de andere zeelichter van de reederij Van der Eb is, heeft belangrijke schade opgeloopen. Het schip wacht nadere instructies af. De bemanning van de „Thames 5" heeft order gekregen om naar Antwerpen terug te keeren. De kapitein is echter in Hans weert gebleven Het schip ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart Door den Rijkswaterstaat zijn onmiddellijk de noodige maatregelen getrof fen om het wrak te verlichten. Botsing op de Nieuwe Waterweg Gistermiddag is tijdens een dikken mist het thuiskomende Nederland sche stoomschip „Willemsplein" van de Scheepvaart Maatschappij „Millingen" te Rotterdam, in den Nieuwen Water weg alhier, ter hoogte van den sein post. in aanvaring gekomen met loods- boot 16. Het stoomschip, dat water maakte "en in zinkende toestand verkeerde, is tegen den Zuidwal aan den grond gezet. De sleepboo- ten „Hoek van Holland" en „Maas" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst waren uitgevaren om het stoomschip hulp te verleenen. De loodsboot is aan den voorsteven be schadigd. De YVillemsplein, welke binnenkwam van Lulea, was wegens den mist nabij &e Berg- haven te Hoek van Holland voor an ker gegaan. De loodsboot is toen tegen de Willemsplein opgevaren, waardoor deze een lek aan bakboordzijde bekwam. Het schip is tijdens hoog water aan den grond gezet, zoo dat verwacht kan worden, dat het afslee pen geen gemakkelijk karwei zal zijn. De pompboot „Hoek van Holland" van L. Smit en Co. was Zondagavond laat nog bezig met het leegpompen van het schip. Verder be vonden zich in de nabijheid var» de Willeme plein de sleepbooten Maas, de Oostzee en Blankenburg. De bemanning, welke geen en kel gevaar loopt, blijft aan boord van het schip. De Willemsplein, welke in 1910 gebouwd is, heeft een tonnenmaat van 5498 bruto re- gisterton. De loodsboot, welke slechts licht aan den voorsteven werd beschadigd, kon de reis naar zee voortzetten. M oeilijkheden op de Westerschelde Op de Westerschelde zijn tijdens de zware mist verschillende schepen aan de grond geloopen, terwijl het heele scheepvaartver keer groote vertraging ondervond. Het mosselscheepje „Phi 24" is tusschen de pieren van de Middel- en de Nieuwe Ha ven op de strekdam omhoog geloopen. Po gingen om het weer Ln dieper water te bren gen. faalden, zoodat men hoog water moest afwachten om opnieuw zijn geluk te beproe ven. Het ledige motorschip „Christina" raakte in het z.g. Stoombootengat aan den grond Sl< iboothulp werd evenwel geweigerd. Met opkomend water zou men trachten het schip op eigen kracht weer vlot te brengen. Voorts wordt gemeld, dat nog verschil lende andere schepen, waaronder een Noorsch stoomschip, aan den grond geloo pen zijn. Ten slotte ondervonden de ver schillende passagiersdiensten op de Wester schelde aanmerkelijke vertraging. Motorschip gezonken Het te Groningen thuishehoorend motor schip Schelde, is op weg naar Jersey gister tijdens de dikke mist op de paternoster-rots eilandjes geloopen. De boeg bleef onder water. De opvarenden brechten de reddings boot uit, doch deze zonk. toen zij de kust bereikten. Een hotelhouder heeft hun on derdak verleend. AFGRIJSELIJK DRAMA Twee bejaarde menschen in afgelegen boerderij vermóórd Huishoudster gearresteerd Zondag heeft men in het Ldm- burgsche dorpje Merkelbeek een gruwelijke ontdekking gedaan. In een afgelegen boerderij vond men de deerlijk verminkte lijken van den be jaarden landbouwer F. Buysers en diens schoonzuster D. Sender. De man had een afgesneden hals, terwijl de schedel van de vrouw was Tegen zes uur hadden buren aan de deur van de woning geklopt om melk te halen, doch er werd niet open gedaan. Zij hebben toen onmiddellijk den rijksveldwachter ge waarschuwd, die op zijn beurt zich in ver binding stelde met de marechaussee te Brunssum en de gemeentepolitie van Merkelbeek. Gezamenlijk drong men toen de woning binnen, waar men twee oude menschen vermoord op den grond vond lig gen. Beiden waren ongeveer zeventig jaar, Een zestigjarige huishoudster, die zich in de boerderij bleek te bevinden, is onmiddellijk gearresteerd. Het was bekend, dat er ruzie was tusschen deze huishoudster en de twee andere bewoners. De mogelijkheid acht men niet uitgesloten, dat de man en de vrouw uit wraak zijn gedood, doch het is ook mogelijk, dat hier van een roof moord sprake is. Men heeft evenwel nog niet kunnen vaststellen of er eenig geld wordt vermist. Buysers en zijn schoonzuster, die zeer goed aangeschreven stonden, woonden reeds vele jaren samen in de boerderij. Zooals te be grijpen is, Leeft het gebeurde groote ontstel tenis gewekt in het rustige plaatsje, waar op het ooganblik de kermis in vollen gang is. Het onderzoek staat onder leiding van den wachtmeester der marechaussee te Bruns sum. Het parket te Maastricht werd vandaag te Merkelbeek verwacht. Onwaarschijnlijk verhaal der huishoudster Nader vernemen we nog de volgende bij zonderheden: De huishoudster van den heer B., die de veelzeggende bijnaam van „de zwarte heks" draagt, kwam gisteravond om half zes met een ontsteld gelaat bij een der buren binnenstuiven. Zij vertelde een on waarschijnlijk verhaal. Er zou in de mor genuren een man met een masker voor in de boerderij binnengedrongen zijn, die haar bedreigd had en haar had opgesloten op de zolder. Daar had ze de heele dag gezeten en tegen de avond zou de man haar gelast hebhen wat eten voor hem klaar te maken en hem wat geld te geven om op reis te kunnen gaan. Zoo spoedig hij vertrokken was, was de huishoudster het huis uitge vlucht niet wetende wat er met den heer B. en zijn schoonzuster gebeurd was. .Toen de buren op onderzoek uitgingen, ontdekten zij de deerlijk verminkte lijken van de twee oude menschen. De opperwachtmeester der marechaus- sée, belast met de leiding bij het onder zoek nam de huishoudster een streng verhoor af. Hij achtte het verhaal dat zij deed, zoo ongeloofwaardig, dat hij termen kon vinden de vrouw in arrest te stellen, in afwachting van het ver- dere onderzoek. Er schijnen zeer ge gronde redenen te bestaan om aan te AMSTERDAMSCHE BANK 5 GEVESTIGD TE AMSTERDAM Kapitaal F 55 010.000 Reserve F 47 500.000 BIJBANK ROTTERDAM Alle Bankzaken Uitvoering van EHectenorders JAM VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blader! De Rotterdamsche dollarleenlng Is ftf hooger beroep voor 't Haagsche GerechtSi hof behandeld. Te Leerdam is de oud-wethouder van" Rotterdam, de heer A. Hanemaaijer, als burgemeester geïnstalleerd. Door de mist hebben enkele aanvaring gen plaats gehad, welke alleen maar ma-* terieele schade tot gevolg hadden. Door den Minister van Waterstaat xsf te Utrecht het Nederlandsche Luchtvaart-* instituut geopend. Een vreeselijke dubbele moord heeft' plaats gehad te Merkelbeek, De Duitsche en de Italiaansche gezant; zijn in Spanje aangekomen. De Britsche ministerraad is in buiten* gewone zitting bijeen geweest om oveC den toestand in Spanje te beraadslagen* De spanning tusschen Japan en Rusland neemt nog steeds toe. Te Rijssel heeft Zondag de begrafenis van Salengro plaats gehad. 'n Evenement voor Den Haag. U hunt bij ons rustig lunchen en dineeren. Pracht uitzicht en U ziet ze vliegen. 1 A dv.l nemen, dat de huishoudster de dubbele moord op haar geweten heeft. I In de omgeving van Merkelbach" 'doen: tal van verhalen over de huishoudster die in 1934 bij den heer B. in dienst gekomen was, de ronde. Ze stond bekend als een' eigenaardig en hardvochtig mensch, dat niet alleen gehaat, maar zelfs gevreesd werd! door menschen uit de omgeving. De heec Buyzen was op den duur geheel onder de plak gekomen bij zijn huishoudster, die hem gewoon terroriseerde. Contactcommissie voor IJsselmeervisschers Tot leden van de Commissie van IJssel- meervisschers tot Contact met den Rijks dienst ter uitvoering van de Zuiderzee- steunwet zijn door de onderscheidene vis* schersorganisaties .aangewezen: C. West* land. Huizen, C. Kes. Marken, P. Baas* Bunschoten, J. de Haan, Lemmer, J. D« Nentjes, Urk, J. Westerink Jzn. Hoorn, P, Visser, Laaxum, F. Kofman, Enkhuizen. A, Schilder, Volendam, C. Klaassen, Harder wijk, A. Oldenhof Vollenhove, H. Wester man Kzn., Amsterdam en P. Snel, Medem- blik. De eerstvolgende vergadering van d«J Contact-commissie zal plaats hebben op Vrijdag 4 December 1936, op het bureau van den rijksdienst te Amterdam. De staking bij Bendien te Almelo Nadat Zaterdag langdurige besprekingen' werden gevoerd tusschen de directie van de N.V. tot exploitatie van Bendiens Confec tiefabrieken te Almelo en de vertegen woordigers der stakende meisjes, is men tot overeenstemming gekomen. Van beide zijden werden daarop conces sies gedaan. Den meisjes is loonsverhooging toegezegd, welke verhooging neerkomt op gemiddeld 1.per week. Voorts wedr toegezegd, dat de rationali satie minder scherp zal worden doorge voerd. De eisch der staaksters. om tweö leiders der rationalisatie-ingenieurs te ont slaan, werd niet ingewilligd. Heden is do arbeid hervat. Zondagochtend is de boerderij van K. Bos te Rotsterhaule gemeente Haskerland in vlammen opgegaan. Hoewel de motor- spuit uit Joure spoedig ter plaatse was» viel er niets meer te redden. Alleen het vee kon in veiligheid worden gebracht Do oorzaak van den brand kon niet worden nagegaan. Verzekering dekt de schade. II Pijptabak Ttconl» l_e«irw»rd«ft (AdoJJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1