STADSNIEUWS De -ALGEMEENE FRIESCHE" ZATERDAG ai NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 Gemeenteraad De eerstvolgende raadsvergadering zal hoogstwaarschijnlijk gehouden worden op Maandag 7 Dec. a.s. in het Nutsgehouw. Mej. Octavia Parmentier overleden In den afgeloopen nacht is na een lang durig ziekbed in den ouderdom van 64 jaar overleden, mej. Octavia Parmentier. leerares M. O. Boekhouden, die in onze stad door haar veelomvattende arbeid een groo te bekendheid genoot. Francoise Octavia Parmentier werd ge boren 31 October 1872 te Leiderdorp. Zij be- eocht eerst de Lagere School te Leiderdorp en daarna de Bijzondere Meisjesschool van de dames de Lange en Reijn Snoeck op de Hooigracht te Leiden. Haar eerste boekhoud- examen was Mercurius en Vereeniging van Leeraren voor Boekhouden. Daarna behaal de zij achtereenvolgens de diploma's middel baar boekhouden en Engelsche, Frangche en Duitsche Handelscorrespondentie. De eerste school waaraan zij verbonden werd en waar aan zij 36 jaar werkzaam was, was de Christelijke School van den heer Meijnen op de Stille Rijn, later Noordeinde en tegen woordig U. L. O.-school van den heer De Reuver. In 1906 werd zij werkzaam aan de Haagsche Huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort, welke school zij 30 jaar heeft gediend. Voorts was zij eenige jaren werkzaam aan de kostschool voor jongens ^Noordhei" te Voorschoten, totdat deze school opgeheven werd. In 1918 werd zij be noemd tot leerares aan de R. K. Vakschool voor meisjes aan het Galgewater en aan de Huishoudschool voor meisjes^ die thans aan het Rapenburg gevestigd is. Daarna werd Xij ook verbonden aan de Meisjes H. B. S. aan de Garenmarkt, de Mulo-school aan de Breestraat alhier, de R. K. Vakschool en Huishoudschool te Haarlem, de Chr. U. I- O. school te Hillegom, de Huishoudschool Zandbad te Amsterdam en aan de school voor Maatschappelijk werk te Amsterdam. Na den oorlog was zij deskundige bij de belasting voor oorlogswinst onder inspec teur Aleva. Vele jaren had zij zitting in de commissie voor de examens voor Mid delbaar boekhouden en in de examen-com missie Nijverheid U. A. Op verschillende kantoren en bij vele particulieren contro leerde zij de boeken en benevens dit alles gaf zij nog haar particuliere lessen aan huis. Een zeer werkzaam en vruchtbaar leven is afgesneden. Een bij haar honderden leer lingen en vele stadgenooten beminde, geres pecteerde. hooggeachte en algemeen gewaar deerde figuur is uit het leven van onze stad heengegaan. Zeer velen zullen de tij ding van haar overlijden met groote droef heid vernemen. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag SM Nov. a.s. te 1 uur op de Rhijnhof. Zwitsersch Hotel-plan Vanwege het Zwitsersch Hotelplan teza men met het Zwitsersch Verkeersbureau worden in ons land een aantal cultuurtoon- fllm-voorstelllngen gegeven, ter propagee- ring van het bezoek aan de Zwitsersche wintersport-gebieden. Voor een vrij groot publiek werden een aantal films afgedraaid, die er ongetwijfeld geraffineerd op bere kend waren het verlangen naar de winter sport bij de toeschouwers levendig te ma ken. Vooral de films „lm Taumel de« Schnees" en Wassersymphonie" waren, ook technisch, van een zeldzame pracht door het indrukwekkend beeld, dat zij geven vat. tie grootsche natuur, die het Zwitsersche winterlandschap bezit. Een prachtige a\on t 'die ongetwijfeld zijn doel niet gemist heeft Rhijngeest, Endegeest en Voorgeest Onder verwijzing naar de daarop betrek king hebbend© advertentie in ons blad. vestigen wij de aandacht op de jaarlijksche tentoonstelling met verkoop van de door de patiënten van Rhijngeest, Endegeest en Voorgeest vervaardigde artikelen, welke Maandagavond a.s. om 7 uur zal worden ge opend. Tot deze tentoonstelling heeft men vrijen toegang. Men vindt er een groote verschei denheid fraaie en nuttige handwerkartike- !en. speelgoederen, huishoudelijke- en kunstnijverheidsartikelen enz. tegen zeer billijke prijzen. Wij wekken gaarne tot een bezoek op. De 8oste verjaardag van den heer P. Mazurel Gezellige feestavond! Gisteravond is aan den heer P. Mazurel Ier gelegenheid van zijn 80sten verjaardag in het gebouw Prediker, door de J. V. Pre diker 12la en door al haar onderafd. een gezellige feestavond aangeboden, die behalve door den heer Mazurel en de zijnen ook werd bijgewoond door de patroons van den tachtigjarige met hun echtgenooten. Op dezen avond, die onder leiding stond van den heer Matth. Brinks, hebben de verschil lende onderafdeelingen een keurig program ma uitgevoerd met enkele fraaie tableaux, een kamerstukje en allerlei andere feeste lijke nummers, waarmee men groot succes had. De heer Mazurel, die op den officieelen feestavond zijn stem niet meer in bedwang had om dankwoorden te spreken, heeft op dezen avond, op de hem eigen vriendelijke en geestige wijze, een toespraak gehouden waarin hij lucht gaf aan "zijn verrassing ©n dankbaarheid over de hem gebrachte hulde en waarin hij beloofde al de onderaf deelingen nog eens te komen bezoeken. De avond werd door den heer Van Ros malen met dankgebed gesloten, waarna op verzoek van den ouden heer Sierat, den heer Mazurel werd toegezongen de zegen bede uit Psalm 134. STROOPERS EN DIEVEN GEVAT De rtjksveldwacht heeft in samenwerking met de gemeentepolitie de hand gelegd op den 26 jarigen A. O. en den 44-jarigon A. J. L belden u't Den Haag, die in de nabijheid van het Rijn- en Schiekanaal aan het etroo- pen waren. Behalve drie eendern hadden zij ook een polohal bij zich. Tevens zullen zij zich te verantwoorden hobben voor een twee-tal inbraken o.a. in (ie zweminrichting aan de H. Rijndijk* A.R. KAMERKIESKRING- CENTRALE „LEIDEN" Vergaderde vandaag in „Den Burcht" Heden werd in „Den Burcht" alhier een vergadering gehouden van de A. R. Kamer kieskringcentrale „Leiden" onder voorzit terschap van den heer Nieuwenhuizen uit Zoetemieer-Zegwaard. De heer Karstens herdacht Dezo opende de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze en sprak vervolgens een openingswoord, waarin hij allereerst woor den wijdde aan de nagedachtenis van den heer J. Karstens, die jaren lang de Kamer- kieskring als secretaris gediend heeft. Hii heeft zich, aldus spn, aan den Kieskring gegeven met al de kracht van zijn man lijke figuur. Hij was gesierd met groote gaven. Hij was trouw in alles, belli nd cn oprecht Zijn karakter, dat strijdbaar en open was, maakte hem vooral geschikt om den politieken strijd te strijden. Wij heb ben hem tijdens zijn ziekte gemist en zullen hem ook vandaag missen. Het heeft Gnde behaagd hem af te lossen van zijn post Hij is ingegaan als een trouwe dienstknecht In den laatsten tijd heeft God zijn kracht veranderd in zwakheid. Het is of God tot hem heeft willen zeggen: Heel uw persoon lijkheid moet gebroken worden, opdat gij zoudt kunnen worden wat Ik van u maken wil. Wij danken God voor alles wat Hij ons in hem geschonken heeft In zijn openingswoord wees spr. er ver der op dat wij hier bijeen zijn, opdat het kruis van Jezus Christus niet verijdeld wordt Het beroeft niet gezegd, dat voor zeer velen in onzen tijd 't kruis niets meer beteekent voor wie het ijdel, lucht is. Het gevaar dat het kruis van Jezus Christus iidel wordt, bestaat ook voor ons. Wij hebben ons er over te bezinnen, dat wij getrouw moeten zijn om Gods werk te doen met al onze kracht. De voorzitter deed daarna eenige mede- deelingen In de plaats van den heer Kar stens is in het bestuur gekozen de heer D. Parmentier. Dr. C. Beekenkamp heeft het secretariaat op zich genomen. Spr. beval aan de cursusvergaderingen te bezoeken. Alle leden der kiesvereenigingen zijn daar welkom. Voorts deed spr. mededeelingen inzake de centrale propaganda door middel van het orgaan „Nederland Waakzaam", dat door de Kamerkieskring aan de kiesvereeni gingen wordt beschikbaar gesteld. Elke ver eeniging krijgt het aantal, dat zij noodig meent te hebben. Uit de vergadering werd er op aangedrongen, dat N. W. Vrijdags zal blijven verschijnen en dat de inhoud even populair zal blijven als tot nog toe. Na eenige discussie werd besloten om de verplichte bijdrage der kiesvereenigingen aan de kas van dc Kamerkieskringcentrale te bepalen op 50 cent per lid. De penningmeester, de heer P. Boot Jr., bracht verslag uit over de financiën. De ont vangsten bedroegen 4892.35, (bijdragen kiesvereenigingen 2716.20, bijdrage Centraal Comité 1400.de uitgaven 4793.50*4 (drukwerk, w.o. de Koerier en reglements herziening 2847.49. toelage secretaris 500), zoodat het batig saldo bedraagt 98.84*/£. Bij monde van den heer G. de Jong Ezn., bracht de kas-commissie gunstig verslag uit, waarna de penningmeester van zijn gehouden beheer werd gedechargeerd Bij de bespreking van de verschillende amendementen op het verkiezingsmanifest werd besloten niet in het verkiezingsmanifest maar bij apart schrijven aan het Centraal Comité onder den aandacht te brengen, dat in den Kamerkieskring „Leiden" de wensch leeft, dat zoo mogelijk gestreefd worde naar samenwerking van de politieke partijen die zich bij haar staatkundig strevcen ook laten leiden door de gehoorzaamheid aan Gods ordinantiën. Alleen een Christelijke regeering kan hot centraale punt vormen, waaromheen allen, die ontkomen willen aan een, zij het ten onrechte gesteld dilemma van socialisme en communisme eenerzijds en fascisme en nationalisme anderzijds, zich kunnen verzamelen en waaraan deze even tueel kunnen medewerken. Over de andere amendementen werd nog in 't kort gediscussieerd, zonder dat resulta ten werden, geboekt die de vermelding waard zijn. Als nieuwe kascommissie werden benoemd de heeren Mr. C. J. Woudstra, Oegstgeest, C. Mulder. Leiden en G. Los, Leiderdorp. Daarna werd gepauzeeerd. L.O.V. Musica concerteert op Endegeest Gisteravond werd door de L. O. V. „Mu sica" een concert gegeven voor de patiën ten van de gestichten „Endegeest" c.a. Van de verschillende nummers die vlot werden uitgevoerd noemen we speciaal ouverture „Tancred" van Rossini, waarvan de vertolking op een zeer hoog peil stond cn voorts .Humoreske" van Dovrak en de Balletmuziek uit fcRosamunde" van Schubert Was de inzet van de violen bij de wals „Espana" van Waldteufel een weinig on zeker. de ouverture „Zehn Madchen und kein Mann" van Suppé, welke deze avond voor het eerst ten gehoore werd gebracht vond een zeer goede vertolking. In bepaalde gedeelten domineerde het werk, dit verbetere men bij een volgend concert Zou de bezetting van het orkest nog ver sterkt kunnen worden met enkele altviolen en cello's dan zou dit over het geheel ge nomen de klankkleur ten goed komen. Voor de leiding van den heer J. Noorda- nus Jr.. die dit orkest, in betrekkelijk kor ten tijd tot het thans bereikte peil wist op te voeren hebben wij niets dan lof. Voor de patiënten was het een genotvolle avond DOOR DE RUIT GEVALLEN Gisteravond' omstreeks 5 uur viel de 5- jarige J. de F., die ten huize van zijn groot ouders aan de Oude Rijn in de gang speelde, met zijn arm door een glazen deur, tenge volge waarvan pezen en slagader werden doorgesneden. Doorr de E.H.-dienst werd c.e knaap naar het Aacad. ziekenhuis vervoerd. DE SCHOORSTEEN WAS NIET SCHOON Gisteravond te omstreeks 10 uur heeft de politie een schoorsteenbrandje gëbluscüit bij mej. E. in de Rembrandtstraat. Te fel stoken was blijkbaar de oorzaak. KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C.. SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Exec u teel e" wordt gaarne op aanvraag toegezonden. Geveilde perceelen Ten overstaan van Notaris H. M. Markuss te Leiden. Heerenhuis met tuin Groenhovenstraat 18 in bod f5.100, koopor de heer H. de Jong q.q. te Leiden voor f 5.550. Huis metafz. bovenwoning en tuin Schel penkade 29-30 in bod f 3.700, kooper de heer J. II. Drenth q.q. te Alphen a. d. Rijn voor f3.700. Huis met tuin Leliestraat 66 in bod f 1.500 kooper de heer E. van Starkenburg q.q; te Oegstgeest voor f 1.500. Huis met tuin Utr. Jaagpad 18 in bod f S.SOO, kooner de heer J. Marks q.q. te Lei den voor f2.950. Hui§ met tuin Rijndijkstraat 99 in bod f 1.260 kooner de heer K. L. van Duuren q.q. voor f 1.380 Huis en erf Nieuwe Rijn 112 hoek Oranje gracht in bod f 1.300, kooper de heer K. L. van Duurern q.q. voor f2.300. Huis en erf Langebrug 51 in bod f 1.820, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. voor f 1.500. Winkelhuis met afz. bovenwoning en erf Oude Rijn 9—9a in bod f2.200, kooper de heer J. Dorrepaal te Sassenheim voor f2.340. Winkelhuis en erf Janvossensteeg 4 in bod f 1.440, kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor f1610. Huis KMkstraat 8 in bod f150, kooper de heer L. Zitman q.q. te Leiden voor f 164. Winkelhuis Nleuwsteeg 17 is niet gegund. De Nieuwe Boekhandel Hedenmiddag heeft de heer J. W. Janssen- Schoanhoven in perceel Turfmarkt 2 onder den naam van „De Nieuwe Boekhandel'" een zaak geojrend in boeken, kantoorartikelen enz., terwijl hieraan tevens een leeebiblio- tiheok is verbonden. Het pand, waarin vroeger een melksalon was gevestigd, is geheel verbouwd onder leiding van dein aannemer A. de Leen. die aan de zaak een modern aanzien heeft ge geven. Een groote collectie boeken, zoowel in den winkel als in de bibliotheek is voorradig en op theologisch en wetenschappelijk gebied is hier een zeer uitgebreide sorteering werken. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: P Ouwerkerk—Distelvelt z A J den Oude—Erodes d A B Olst'joorn—Poe per d C de Vreugdv d Boon d J M Turk Koelewtln z A Losvoor de Wind z C E v d Bergv d Hoeven z B NoormanHol- cner d M Peperkoorn—v d Kïashorst d C Elde: horstv Gerven d OVERLEDEN: C v EUk—d Hoorn, vr., 38 j 55 J. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN COMMISSIE NATIONAAL HULDEBLIJK Ongetwijfeld zal ook in onze gemeente de wensch worden gekoesterd bij gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Ju liana en Z.D.H. Prins Bernhard, op daad werkelijke wijze blijk te geven van het mede leven van Alphens burgerij. Onderstaande personen hebben zich ver- eenigd tot een commissie, welke zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen, opdat ook uit deze gemeente zal worden bijge dragen tot het nationaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard aan te bieden. Dinsdag 24 November a.s. zal aan de huizen der ingezetenen een collecte worden gehouden, welke zij ten zeerste aanbevelen Voor Aarlandervecn: Ds. Gv Th. v. Beuse- kom, Th. Herr, M. Hoogeveen, C. Kempe naar, H. B. J. van de Kreke, mej. J. van der Lee, S. Ch. A. v. d. Lee, Ds. H. Mool- huizen. J. N. Omtzigt, pastoor, P. Pasma, P. Verdonk, Dr. W. v. d. Wind. B. v, 't Riet. Voor Alphen a. d. Rijn: P. A. Colijn, bur gemeester, G. M. Herngreen, W. J. Spreij, S. Aardewerk, mevr. Ch. Bannier. G. Bergs- hoeff, H. G. Boks, Ds. J. H. A. Bosch. Dr. J. P. Cannegieter, mevr. P. A. Colijn, A. J. Dekker. C. van Gaalon. W. Geerlof. L. de Graaf. .Tac. Groeneveld, A. C. de Haan, Ds. J. Hartkamp, J. M. Hellegers, deken pastoor, Mr. F. Ml Helmstrijd, M. A. Hoo- gendijk, mej. J. G. Jongenburger, C. Koren, mevr. J. P. Liefhebber, mevr. J. Th. Meijer, Dr. J. Munting. A. P. Ruijssenaars. K. Sal- verda. J. B. Samsom. J. M. J. Scheerder, mej. H. Spreij, Ds. J. Stehouwer. mevr. G. J. Stoop, G. den Uijl, mej. Van Zwieten. STRAFZITTING KANTONGERECHT Allereerst werd voortgezet de behandeling van de zaak tegen den graanhandelaar W. uit Nieuwveen, terzake wegens van verkoop van lijnmeelschilfers in plaats van lijnmeel aan den landbouwer de J. te Ter-Aar. Na het hooren van dezen landbouwer vorderde de ambtenaar een boete van f 100 subs. 50 dg. Het schriftelijk vonnis werd bepaald op Woensdag 2 Dec. as. G. B. uit Boskoop, had zich te verantwoor den wegens overtreding van het vetbesluit. Verdachte zou n.l. door hem zelf voor zijn bedrijf gekocht zacht bakkersvet gedeeltelijk of in gedeelten hebben doorverkocht aan den winkelier R., eveneens te Boskoop, die hier van frauduleus en clandestien margarine ver vaardigde. Gewoonlijk scheen de winkelier voornoemd wekelijks een kist van B. te be trekken. Verdachte beweerde onschuldig te zijn en niet te hebben geweten dat zulks ver boden was en esn en ander hebben verkocht in mindering van een schuld die hij aan den winkelier had af te doen. Na het hooren van verbalisant, een controleur van de Land bouwcrisis wet, vorderde de ambtenaar een geldboete van f 100 subs. 50 dg. Verdachte beriep zich op uiterste clementie en werd door den kantonrechter veroordeeld tot f 75 subs. 25 d. hechtenis. Hierna had zich te verantwoorden de win kelier R. uit Boskoop, in wiens woning 7 éénheden elk van een Yi kg frauduleus ver vaardigde margarine was aangetroffen en in beslag genomen, zoomede een hoeveelheid zacht bakkersvet en een flesch bevattende boterkleursel. *_ij onderzoek was gebleken dat de clandestien vervaardigde margarine zetmeel bevatte. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe en beweerde tot deze handelin gen te zijn gekomen omdat men hem niet betaalde, zelfs de rijksambtenaren niet. Hij kocht een gedeelte margarine, waarvan hij de banderollen van de pakjes afdeed en den inhoud dan vermengde met het bakkersvet, daarna verpakte hij de margarine en deed er ook de banderollen weer om. De ambtenaar rekende even vluchtig uit dat verdachte hier mede een winstje van 70 pet. maakte. Hij achtte het schandelijk om de menschen zoo beet te nemen, waarop verdachte interrum peerde: ze doen het mij ook! Eisch totaal f 300 geldboete subs 75 dg. met verbeurdver klaring der in beslaggenomen boter. De kan tonrechter die rekening wilde houden met verdachte's financieele omstandigheden ver oordeelde hem tot totaal f 150 geldboete en subs. 65 dg. eveneens met verbeurdverkla ring der inbeslaggenomen boter. HAZERSWOUDE C. H. JONGERENGROEP De Chr. Hist. Jong. groep hield eenpropa- ganda-avond in gebouw „Salvatorie", waar toe als spreker was uitgenoodigd Ds. Odé van Koudekerk. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had kreeg de spr. gelegenheid tot het houden van zijn rede en wel over art. 12 Chr. Hist, beginselprogram, het art. dat han delt over het vraagstuk van Kerk en Staat. Spr. toonde eerst aan hoe wij ons de kerk in moeten denken. Het is een vereeniging, doch dan een vereeniging, welke van iedere andere verschilt. Immers, haar Heer en haar Hoofd, Jezus Christus blijft eeuwig bestaan. Kerkhistorisch blijkt dat er vaak verschil lend over gedacht is, vooral ook ten opzichte van de verhouding tusschen Kerk en Staat. Het artikel leert ons ook dat de overheid de kerk beschermt. Uit deze bescherming vloeit voort, dat die kerken welke rijkstrac- tamenten ontvangen, dit zullen blijven be houden. Dit is geen goedheid van de over heid, deze subsidie aan de kerken, doch een historisch verkregen recht. Spr. zette dit in zijn rede duidelij': uiteen. De laatste zin van het art. beschermt ieder individu tegenover de kerk, waardoor de mogelijkheid geopend wordt weer nieuwe kerken te stichten. Spr. eindigde met te zeggen dat we geen voorstanders kunnen zijn van een staatskerk, ook niet van een kerkstaa', ook niet van een scheiding tusschen kerk en staat, maar van een samengaan tusschen kerk en staat. Nadat gepauzeerd was, kregen we als at tractie nog de opvoering van het legendespel „Het vrouwtje van Stavoren", dat veel suc ces had. HILLEGOM A. R. KIES VEREENIGING De A. R. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" kwam gisteravond in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. Troost, opende op de gebruikelijke wijze. Ingekomen was ,ecn schrijven betreffende de versprei ding van „Nederland Waakzaam". Besloten werd om tot aan de verkiezingen om de veertien dagen 2000 exemplaren te versprei den. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de vergadering van de Kamerverkiezing- Centrale behandeld, waarin o. m. voorkwam de verkiezing van één lid en twee plaats vervangende leden voor 't. Centraal-Comité en de verkiezing van 18 leden van het be stuur der Kamerkieskring-Centrale Vervolgens hield de hoer J. O. Vermeer een causerie, waarin hij ln verband met de a.s. verkiezingen opwekte trouw aan de beginselen te blijven. Bij de rondvraag kwamen de volmachten voor de heeren reizigers ter sprake. Besloten werd dat de Propagandaclub zich met de regeling hiervan zou belasten. Tevens kwam het punt propaganda ter sprake. Op de volgende vergadering zal het bestuur met plannen hieromtrent komen. De heer Vermeer sloot deze vergadering met dank gebed. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze dienst wordt Zondag a.s. waarge nomen door Dr. Wijkmans. telefoon 5571. KATWIJK AAN ZEE NED. CHR. VROUWENBOND Rede Ds. H. A. Wierslnga De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Katwijk kwam gisteravond in „Irene" bijeen. Mevr. Tom-Spaanderman, presidente der afd., heette de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom, in 't bijzonder den spreker van dezen avond. Ds. Wiersinga, Geref. pred. te l.eiden. Ds. Wiersinga hield een lozing over „Jezus Christus en de vrouw". Als wij over Jezu* Christus spreken, aldus spr., bepalen wij ons allereerst bij het essentieele van Hom. wij denken dan in 't bijzonder aan het doel van Zijn komst op aarde, n.l. aan de red ding van do ziel. Inderdaad, Jezus Christus is er ten eerste voor de ziel, maar Zijn be- teekenis is toch nog grooter. Hij is de grond peiler van onze cultuur. Hij heeft niet al léén de verticale lijn ge'rokken, maar ook de horizontale. Bij do oude volken was de vrouw niet in tel. ze werd niet als mensch erkend. Grieken en Romeinen zagen in haar het groote kind. iets waarmee men op een feest kon pronken. De Romein zag in haar een handelswerktuig. De vrouw werd in ju ridische aangelegenheden niet gehoord. Zoj was heit in de oude cultuurwere'd van Europa ges'eid. Boeddha heeft zich van de vrouw afgewend. Bij Confucius is de vrouw slechts instrument om mannelijke kinderen voort te brengen. De vrouw werd in Jezus' tijd nauwelijks meegoteld. Vroeger was dit anders geweest. Bij Sara is er van slaafsche onderworpenheid geen sprake. In Lev. 19 lezen wij: een ieder zal zijn moedor en zijn vader vreezen. In Israëls bloeitijd werd .i" vrouw als moeder vereerd. In het N. Test vinden wij een groote afwijking van het doel waartoe God de vrouw heeft geschapen. In de Rabbijnsche literatuur komen uitspraken als deze tot ons: hij, die zijn dochter in de wet onderwijst is dwaast Vrouwen en sla ven worden hierin in één adem genoemd Wanneer men tegen deze achtergrond de dingen ziet. komt het ons niet vreemd voor. dat de discipelen van Jezus ontstemd zijn doordat hun Meester een gesprek voert mot de Samaritaansche vrouw bij de put van Sichar. In Jezus dagen had het woord van de vrouw niet het minste gezag. In de op standingsmorgen schemert hier nog iet» van door. Men houdt de boodschap der vrou wen omtrent het ledig» graf voor ijdel ge klap. Ook kon men de vrouw om allerl?.' geringe oorzaak verlaten. Jezus heeft geen program gegeven hoe het precies moet zijn. maar Zijn verhouding heeft een gedachte hieromtrent gegeven. Over Zijn Messias- schap spreekt Hij hef eerst met een vrouw De perste aan wie Hij na Zi,n onstandmg is verschenen waren vrouwen; daarin he-dt Jezus zich lijnrecht gesteld tegenover de heerschende gedachte omtrent de vrouw Jezus komt op voor de rechten der vrouw Ook Zijn uitspraken wat betreft overspo spreken duidelijke taal. Jezus heeft naar als mensch, als ziel weer opgeheven. Daar de vrouw de gevende is, zal Jee-us, wiens ga- heele leven oen offer is geweest, zich tot Het Amsterdamsche Effectenkantoor Anna Panlownastraat 49 's-Gravenhage biedt aan: 4 (belastingvrij) Gereform. Kork, Den Haag-West k UUy2 4y, 's Heeren Loo k 100 41/2 Montessorischool Schiebroek (le hypoth.) 100 4 Gron. Hypotheek Bank k 99V^ 41/o Geref. Kerk Dicmea k 100 haar niet aangetrokken gevoelen? In Zijit nabijheid verdwijnt allo minderwaard ig- heidsgevocl. De vrouwen welke ons in het Evangelie geteekend worden, laten zich niet weerhouden door vrees om Zijn lichaam te balsemen. Het specifieke van de redding •van zondaren hebben de vrouwen niet beter begrepen dan do mannen, maai* zij hebben wal boter geweten dat deze Jezus niet alleen onze verticale verhouding tot God heeft la ten ziicn, maar óók onze horizontale lijn heeft verbeterd. Jezus heeft het oudo wereld beeld omgegraven. Deze houding heeft door gewerkt. Waar helt Evangelie kwam werd de positie van de vrouw beter. In landen, waar het Evangelie nog niet wordt verkon digd of onvol doende is doorgedrongen heer- schen nog vreeseüjke toestanden. Aan de hand van sprekende voorbeelden werd dit nader toegelicht. In het Pinksterverhaal wordit op mannen en vrouwen de Geest uitgestort. Lydia wue de eerste bekeerling in Europa, enz. Het Christendom geeft aan de vrouw een plaats Is het dan wonder dat heddensche vrouwen werden aangetrokken? In Christus is noch man nocht vrouw. Het huwelijk is een af beelding van die gemeenschap tusschen Christus en Zijn Gemeente. De moderne emancipatie heeft de vrouw weer verlaag! De huwelijksband wordt losser gemaakt De Christelijke Kerk heeft hier een groote taak. Spr. eindigde me4 de woorden: „De vrouwen der gansche wereld hebben alles te danken aan Jèzus van Nazareth". Na een kort slotwoord door de presidente eindigde Ds. Wiersinga met dankgebed. STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor Arbeidsbemiddeling stonden heden 384 personen als werkloos ingeschreven. BELANGRIJKE GIFTEN Door een gever, die onbekend wenschi te blijven, is aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk een gift van f 1009 geschonken, terwijl door denzolfden gever aan de Zehding even eens een gift van f 1000 is geschonken KOUDEKERK GEMEENTERAAD Do Raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond te 7.45 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwordig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met ge bed. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingek. stukken. Goedgekeurde Raadsbesluiten en dat van Rijkswege 40 pCt. der restauratig- aan den toren zal worden bijgedragen. Van den Min. van Sociale Zaken dat ten behoeve van de werkioozen f95.76 zal worden verstrekt als extra hulp, welk be drag zal worden uitgekeerd in hoofdzaak in den vorm van wollen dekens. Namens B. en W. wordt medegedeeld dat onderhandsche verhuur van een stukje tuin grond naast de alg. begraafplaats heeft plaats gevonden aap den heer A. G. Vet te Hazerswoude voor den prijs van f 66. Een drietal gegadigden hadden ingeschreven. De verhuur is voor den tijd van 6 jaren en be sloten wordt dat onderverhuur wordt toege staan aan ten hoogste nog twee personen, onder nadere goedkeuring van B. en W. Wegens aanmerkingen van Ged. Staten wordt opnieuw de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs in deze gemeente gewijzigd en vast gesteld. Het schoolgeld zal ingaande 1 Jan. a.s. per maand worden geïnd. Vaststelling vindt plaats op de heffing en invordering van opeen tem op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 1937: 150 op centen. Aangezien de tractementen Ingaande 1 Oct 1.1. met ZV2 pet zijn verlaagd, vindt dienovereenkomstig plaats de vaststelling der pensioengrondslagen. Na toelichting van den Voorz. worden we gens enkele kleine, uitgaven de gomeente- rekoning, dienst 1934 en de gemeentebegroo- ting, dienst 1937. gewijzigd. Voorts gaf de Voorz. een breedvoerig rap port aangaande een gedaan onderzoek in verband met het voorstel-LieverseOppe- laar, inzake aankoop van een auto-spuit en reorganisatie van de brandweer. B. en W. stellen voor daartoe niet te be sluiten wegens de hooge kosten van aan schaffing en onderhoud en achten de be staande toestand voor een gemeente als de onze met 1800 zielen betrekkelijk voldoende, te meer, daar uit het naburige Leiden en Alphen a. d. Rijn en ln de toekomst ook uit Hozerswoude, hulp is toegezegd. Overigens is de Voorz. bereid de zaak nog nauwkeurig te regelen, doch verder kan niet worden ge gaan. Langdurig wordt over deze zaak gespro ken; de voorstellers vonden het echter een gebrekkige oplossing, maar gezien de vele bezwaren, zien zij verder van hun voorste» af en leggen zich bij het voorstel van B. en W. neer. Ingekomen is een adres van den heer G. Verheul te Hazerswoude inhoudende een verzoek om subsidie groot f 300, voor be schikbaarstelling van een ziekenauto voor vervoer van zieken nqar het ziekenhuis. B. en W. meenen dat daarin genoegzaam wordt voorzien door de Ver. voor Z'ekenhuis" vernleglng zoodat afwii.'end wordt beschikt. Daar de Capitulantenwet voor onze ge meente van geen beteekenis U», wordt beslo ten ontheffing aan te vragen van de ver plichting tot het aanwijzen van ambten en betrekkingen die door militairen of gewezen mi'itairen moeten worden vervuld. Aldus wordt besloten. Bij de gebruikelijke rondvraag merkt de heer Lieverse op, dat enkele straatlantaarns ook des daa.es branden. De Voorzitter antwoordt, dat de automa ten soms daarvan de schuld dragen, maar steeds door cn vanweee de gasfabriek te Leiden wordt geregeld. De heer De Jong Informeert of er niet nog meer wollen dekens kunnen worden aange schaft, hetwelk volcpns den Voorzitter in eer te houden vergadering vnn de crisis- cnmm'vie zal worden behandeld. De heer Van Vegten vraagt, hoe nu eigen- Hik de benam>ne der gemeente is* Koude kerk aan de Rün of Koudekerk Z -H. Dc Voorzitter nntwoordt. dat In aMe stuk ken staat Koudekerk: maar dat vanwege de gemeente steeds stelselmatig wordt ge schreven: Koudekerk aan de Run. dorh dat er een Staatscommissie bestaat, die de be namingen der gemeenten in studio heeft., RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 31 NOVEMBER Programma 3: 8.05 ParUs R; 9.05 Kouion of dlv; pl.m 13.16 Brussel VI; 13.35 Keuion; 14.35 Brussel Fr; 15.20 Keulen; 18.20 London R: 19.20 Diversen; 19.30 Weenen of dlv.; 21 Rome of dlv Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Divers 10.36 Londen R; 11.20 Droltwlch; 18.20 Dlver 19.05 Droltwlch. 21.20 Diversen; 21.40 Droltw.; 22.45 Londen R 9.50 Keulen; 11 Brussel Fr; 11.20 Keulen: 1220 Brussel VI; 13.S0 Idem Fr; 17.20 Diversen; 17.35 ParUs R; 19.20 Berlijn; 21.20 Keulen; 20.60 Straatsburg; 22.50 Brussel Fr Programma 4; 8 30 Brussel VI: 11.0 ParUs 12.60 DroBwlch; 17.20 Londen R; 17.40 Droltw; 13.35 London Reg; 20.20 Droitwlch; 21.06 Dlv. sen; 21.25 Boedapest of dlv.; 22.20 London Reg; pl.m 23 Weenen of dlv. MAANDAG 23 NOVEMBER 3.05 Parijs R: 9.05 Keulen of 20 R. Danmark; 2.20 Brussel VI; 14.20 Diversen; 14.65 Parijs R: 15.20 Keulen; 16.2" ParUs R; 17.20 Keulen; 19.20 Brussel VI; 19.30 Berlijn21.20 Milaan of dlv; 21.50 diversen Prograpima 10.35 Droltw lei 18.20 Diversen; 19 Droitwk 20.50 Droltwlch: 21.20 Dlvi 22.65 London Rog. Agenda Vrijdag 27 November. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Tweede opvoering van „Ivonne" door Vadertje Langbeen-club. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren, Flim, de Graaff, de Jager, Lahr en Winkler. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Vare- kam^ Telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 November as. waargenomen door de apotheken: C B. Duyster, N. Bijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest telef. 274. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot esn met Zondag 29 Nov. as. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 0, telef. 807; E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, Telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelmina park 8, Oegstgeest, tel. 274. ts de grootste Onderlinge Levensverzekerlng-Maatscl appij in Nedor'and ALLE WINSTEN KO^EN AAN VERZEKERDEN TEN GOEDE 'Aüv.t A.-R. KIESVEREENIGING A.s. Dinsdagavond vergadert de A.R. Kies- vereen. Nederland en Oranje, om half acht in lokaal achter de Geref. Kerk. Agenda: 1. Bespreking verkiezingsmanifest; 2. Kerk en Staat, door J. Reijneveld. CHR. NAT. WERKMANSBOND Woensdagavond kwam de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk in vergade ring bijeen. Na opening en Schriftlezing van Joh. 1 118 door den voorzitter, den heer A. v. d. Ent, werd door den heer W. van Vegten gesproken over de historischo be trouwbaarheid van het N. -T„ een oDder- werp hetwelk door hem op de Ringverga- dering der Jongel. Vereen, was behandeld. Een leerzame bespreking volgde op dit goed uitgewerkte onderwerp. Vervolgens werd door den penningmees ter een overzicht gegeven van de staat der financiën over de afgeloopen drie maanden. Na behandeling van nog enkele huishou delijke zaken en de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting, waarna do heer Van Vegten voorging in dankgebed De volgende vergadering zal D.V. gehou den worden op Vrijdag 4 Decerhber a.s. HET GROENE KRUIS Donderdag hield de afd. Koudekerk van de Z.-I1. Vereeniging „Het Groene Kruis" haar jaarvergadering op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier. De voorzitter, de heer Ant van Egmond, heette de aanwezigen welkom en betreurde de slechte opkomst der leden. De secretaris, de heer J. C. Ketel, las da notulen en gaf een jaarlijksch overzicht der werkzaamheden. De penningmeester, de heer M. Schenke- veld, gaf een financieel overzicht, waaruit bleek, dat de afd. bestond uit 126 leden. Saldo vorig jaar f 317.91*4, ontvangsten f 375.51, totaal f 693.42*4; de uitgaven f 575.75, batig saldo f 192.67^,. Een commissie tot nazien der boeken, bestaande uit de heeren W. J. Jongeneel en W. Dorrepaal Gzn., rapporteerde bij monde van laatstgenoemde tot goedkeuring, waar toe werd besloten. De functionarissen ont vingen de dank van den voorzitter voox' han accuraat beheer. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Ant van Egmond en J. E. M. van Beers. Besloten werd tot het houden van een cursus voor E.H.B.O., waaraan 20 per sonen boven de 18 jaar kunnen de.Inemen. Leden of gezinsleden hebben vrije deelnarüe, terwijl niet-leden f 2.50 betalen. De cursus zal gehouden worden in een der lokalen van de O. L. school en wel gër gedurende 18 avonden wekelijks LEIDERDORP KERSTMAALTIJD Op initiatief van den Burgemeester heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren raadsleden, onder voorzitterschap van don Burgemeester, het doel heoogende, gelden bijeen te zamelen ten einde den werkioozen aen Kerstmaaltijd te bereiden. Voorheen geschiedde dit door het plaat selijk crisis-comité, doch daar dit is opge heven. heeft dit nieuwe comité het plan opgevat, door verspreiding van circulaires de inwoners dezer gemeente op te wpkken voor deze Kerstmaaltijden een gayp af te zonderen. SPORTSTICHTING De heeren J. B. Blanken.-lein. .1 \nn Deventer. I. J. Klaver. G. Schoppen en M. Snllnter M.Pzn. hebben hun benoeming tot lid van den Raad van Beheer der Snort-, stichting Leiderdorp aangenomen. De heer J. Peerenboom heeft als zoodanig bedankt- in zijn plaats werd door B. en W. benoemd, de heer L. A. J. Koning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6