Tliruwr Criitódji* (ümunnt Het goedkoopst en best verzorgde Christelijk dagblad Roosevelt vreest nieuwe „Boom" Allerfraaist Zondagsblad, gelijk nergens elders wordt aangeboden Wie helpt mee aan de actie EEN NIEUWE SPRONG VOORWAARTS ir-', DERDE BLAD PAG 10 „KENT U DE MARINE?" Lezenswaardige lectuur en interessante teekeningen Kent u de marine? Met alle eernjU* Nederlanders op dit punt - en dat is z'-koi drie kwart der bevolking zeggen w:., N on! En we schamen ons voor dai ant woord n& de lezing van het hoek jndei bovenstaande titel met zóó erg als voor a-- kem-isname. Want we dat is schrijver dezes -- rijn eens een week mee geweest mei de ,,Brin;j' eri nog heden ten dage denken we mr ge not gen terug aan het aangename gezelscnap vpji commandant, officaeren en mans "hap pen, niaar ook met eenig schaamteg v-oe. over onze onbeholpenheid. Want met de etiquette aan boord leetden we voo.t ciurend op grooter voet van oorlog, ia." de Brinio met de Prins-Hendrik, welke ...t de „vijandelijke" macht behoorde en bij die ge legenheid ook getorpedeerd is. Achteraf schijnt dit onbeholpenheid niet zoo erg geweest te zijn wam de deskundig* schrijvers van dit mooie boek zeggen: „lier ligt voor de hand, dat van buitenstaand jj niet kan worden verwacht, dat zij in d<- veelheid en verscheidenheid van distinctie ven de weg weten. Het beste is dan oo-< maar zich in al deze onderscheidingen n.et al te zeer te verdiepen. Hoofdzaak is da' men geen al te groote blunders maakt. Juist door onze onweten Iheid hebben v. i] dat waarschijnlijk niet "daan; want wij spraken b.v. de subalterne officieren n;ei aan met „luitenant", maar omdat wij ui-i beter wisten met„mijnheer"; en nu lezen we in dit boek, dat dit volmaakt mi- de marine-etiquette strookt. Ook noemden ■wij den officier, die het commando voe üi ui' eerbied „commandant"; en zie, dat blijkt nu ook in orde geweest te zijn. De nuchtere lezer, die .vèl van de Martin houdt, maar de brani-kraag, het baadje tenue of „in bournoe" toch minder be!a..g rijk vindt dan de man en de daad, make zich niet ongerust, alsof deze uitgave nte's beters geeft dan les in uniformen en „gpu2 galon." Integendeel: het gansche geschrift houu* zich aan de regel: verdiep u in al die ondv- scheidingen niet al te zeer. maar leer wat de Marine beteekent voor ons land, v< Indië, voor onze onafhankelijkheid en nationaal volksbestaan. Het vlotte woord en de typeerende teekeningen van J Verhoeven leerèn u de Marine zien. zooals gij d\se waarschijnlijk nog nooit gezien hebt. Moet gij op de vraag: „Kent u de Marine' het antwoord schuldig blijven, koop en 'ces dan dit mooie boekske en gij zult u een leerzaam genoegen verschaffen. Het is geschreven door A. W. P Angenen F van Hasselt en J. W. P. Verhoeven (die ook meer dan veertig teekeningen maak eV, is voorzien van een voorwoord van den vice-admiraal T. L. Kruys, commandant der Marine te Willemsoord en verschc *n bij „Electr. Drukkerij Egner", Den Helder. De stichting voor bevolkings onderzoek in de Zuiderzee polders Critiek van Dr A. Beekman Enkele weken geleden is in het raadhuis te Hoofddorp op initiatief van de Zuiderzee- vereeniging tot stand gekomen een .Stich ting voor bevolkingsonderzoek in de droog- ge'psde Zuiderzeepolders". Dit feit, dat in sommige bladen met meer, in andere met minder drukte is medege deeld, heeft niemand minder dan de beken de aardrijkskundige Dr A. A. Beekman, lid van de Zuiderzeeraad, aanleiding gegeven om in een brochure, uitgegeven bij Martinus Nijhoff te Den Haag, critiek uit te oefenen op dit, wat hij noemt, hvperwetenschappe lijk gedoe en gewichtigdoener», omdat noch de ware wetenschap, noch de kolonisatie in het drooggelegde Zuiderzeegebied er mei- gehaat worden. Hij doet dit op sarcastische maar daarom op o.i. niet minder juiste wijze. Want juist is zijn opmerking, dat de circa 3000 inwo ners van de Wieringermeer. heel gewone Nederlanders zijn, alleen min of meer on derscheiden naar hun provincialen aard. En dezen zullen het studieveld worden van vele geleerden en hooggeleerden, die gege vens zullen laten verzamelen op bet ge bied van anthropologic, psvchologip, dialec tologie, erfelijkheidsleer, phonetiek, land huishoudkunde, folklore, sociographie rechts wetenschap er. sociale hygiëne, waartoe evenveel afdeelingen gevormd zijn. Maar vraagt Dr Beekman o.i. terecht, waarvoor dient dit alles. Laat de Stirhtine eens één voorbeeld geven van bet rationeel gebruik of de toepassing van één enkel ge geven. Een halve ten wil deze Stichting van de Regeering. Geen wonder, dat Dr Beekman het toestaan van dit bedrag zou betreuren, als dit gegeven zou worden voor een z.i. geheel overbodige zaak BELOONING VOOR GETUIGE De burgemeester van Ertnelo looft f "25 belooning uit aan den onbekenden wielrij der, die op Hemelvaartsdag getuige is ge weest van het auto-ongeluk van Dr. Veene klaas te Ermelo. De bedoeling is, dat da onbekende wielrijder een getuigenis zal af leggen in deze droeve aanrijding. Controle op buitenlandsche fondsenaankoop in uitzicht gesteld Driehoeksverdrag werkt nog niet perfect Zwakkere positie van het pond Hoogste stand te Hannover en Berlijn "7S.0 Laagste stand te Janmayen 741.1. Stand vanmorgen halftwaalf 776.fi WEER VERWACHTING Meest zwakke wind uit Oostelijke lot Zuidelijke richtingen licht tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, te'mne- ratuur om het vriespunt overdag. AT.GEMEEN WEEKOVERZICHT Het hooge drukgebied breidde zich naar het Zuidoosten nog iets uit, overigens kwam in de luchtdrukverdeeling weinig verande- ne. Lang. de Noorsche kust waaien nog krachtige Zuidwestelijke winden met regen- n. De temperatuur steeg belangrijk in geheel Scandinavië. In het Zuidelijk deel van de Britsche eilanden is de wind nog Oostelijk, overigens is de wind daar naar het Zuiden en Zuidwesten omeeloopen. Plaatselijk daalde de temperatuur onder hQt vriespunt Een uitgebreid gehied van lichte vorst lag hedenmorgen over Polen. Duitsch- land en het Oosten var. ons land. in het Oos ten met betrokken nevel en in het Westen licht bewolkt. In de Alpen is het mooi helder •eer. In Frankrijk waaien nog matige, plaatselijk krachtige Oostelijke winden met in het Zuiden nog eenige regen. fHERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 2.0 C. 22 NOVEMBER Zonsopgang 7.35 uur, zonsondergang 3.57 unr Maan op nam. 0.46 uur, onder nam. uur Eerste Kwartier 1.39 uur voorm. 23 NOVEMBER Zonsopgang 7.37 uur, zonsondergang 3.56 uur Maan op nam. 1.05 uur, ender vm. 0.27 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 NOVEMBER Van 's avonds 4.27 uur tot s morgens 7.07 uur iEMENGD NIEUWS Redders onderscheiden Te Harlingen en IJmuiden Het bestuur der Noord- en Zuid-Holl. Red ding Mij heeft besloten aan S. Wielenga schipper der motor-reddingboot „C. A. den Tex". van station Harlingen, de bronzen medaille der N.Z.H.R.M. met getuigschrift 'toe te keilnen voor dfe kr&nige redding op. 27 October j.l. van 3 mannen,-1 vrouw en 2 zeer jonge kinderen van de motorsleepboot Harlingen" eri dé Rijnaak „Marie". Aan de bemanning van de „C. A. den Tex" t.w. J. Jager, D. Koning en P. Hu'zin- ga, zal het getuigschrift der N.Z.H.R.M. worden uitgereikt. Voorts zullen uit het ,Berlinfonds" dat onder beheer is van de N Z.H R.M. belooningen woPden toegekend aan den kapitein en bemanning van de sleepboot „Nestor" van bureau Wijsmuller te IJmuiden, voor hun beleidvol en moedig gedrag op den 27en October 1936, tenge volge waarvan 9 opvarenden van de Sch. 68 werden gered. Aan den kapitein M. de Koe zal een gouden horloge met inscriptie en 't getuigschrift van de N.Z.H.R.M. worden uit gereikt en aan de bemanning, t.w. .T. H. Stol, A Broek, M. A. de Visser, J. vd Graaff en A. C Blinkhoff een zilveren horloge met inscriptie en het getuigschrift. f iooo aan damesgoederen gestolen Inbraak in een pakhuis te Arnhem (Van onzen correspondent) Naar eerst thans bekend wordt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een in braak gepleegd in een pakhuis van dames- goedpren aan het Jansplein te Arnhem. Door een raam aan de voorzijde van het gebouw zijn de daders naar binnen ge klommen, waar doorheen men de gestolen goederen kon wegwerken. Ze zijn zeer waar schijnlijk per auto vervoerd. De dieven hebben behoorlijk hun slag kunnen slaan, want er wordt een partij goederen vermist ter waarde van pl.m. f 1000. Dp politie stelt een onderzoek in. Ver zekering dekt de schade. VERGIFTIGING TE KERKRADE Te Kerk rade heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. Bij de fam. D. werd dr Reijken ontboden, daar het geheele gezin, vader moeder en twee kinderen, zich onwel voélde. Bij het medisch onderzoek verklaarde Financieel Weekoverzicht Vr ij dagavond President Roosevelt beeft in de afgeloopen week het beleggend publiek de schrik op het lijf gejaagd met zijn verklaring, dat het toe nemend buitenlandsch bezit in Amerikaan- sche fondsen gevaren inhoudt niet alleen voor het dollarocvies, maar ook voor het ge heele internationale geldwezen, waarom zal worden nagegaan of het noodzakelijk zal zijn controle uit te oefenen op de buitenlandsche aankoopen van Amerikaansche fondsen. De buitenl. belangen bij de Amefikaansche fond- vertegenwoordigen een bedrag van bij na 9 milliard en het laat zich begrijpen dat 'deze aangelegenheid de noodige beroe ring heeft gebracht in oe financieele cen tra. Later is de ongerustheid grootendeels verdwenen, toen men zich ging realisoeren, dat het voorloopig zoo'n vaart wel niet loo- pen zal. Ten eerste zal immers het Congres pas in het volgend jaar weer bijeenkomen, terwijl bovendien Morgenthau een aanvul lende verklaring heeft verstrekt, waarin hij zei. dat de zaak nog „in studie" is. De Schatkist is nl. bezig een overzicht op te stellen van alle buitenlandsche beleggingen op korten en langen termijn in de V. S. en wel over heel 1935 en de eerste negen maan den van 1936. zulks ten einde voor de eerste maal een volkomen beelo van de kapitaal- beweging tusschen de V. S. en het buiten land te verkrijgen. Wetgevende maatregelen llen pas worden voorgesteld verklaarde Morgenthau nadrukkelijk als de noodzaak van blijkt Heel deze affaire zou dan ook „en baga telle"' kunnen worden behandeld, ware het niet dat er verscheidene motieven zijn geweest, die Roosevelt bewogen hebben zijn sensationeele verklaring af te loggen. Daar is allereerst de overweging, dat de Amerikaansche President tot eiken prijs een nieuwe „boom" wil voorkompn. De Ameri kaan denkt nog altijd met schrik terug aan het zwarte beursjaar 1929, toen de periode van schijnwelvaart onverwacht een einde nam en een ineenstorting volgde, als de wereld sinds haar bestaan niet heeft gekend. De enorme goudvoorraden mede een ge volg van de groote effectenaankoopen door. het buitenland roepen momenteel in po litieke en financieele Amerikaansche krin gen herinneringen aan dat verleden wakker, en daarmee allerlei schrikbeelden van ver schijnselen, die aan epn hausse-periode in- haerent zijn. als daar zijn: te groote crediet expansie, inflatie etc. De moderne conjunc tuur-theorie leert, dat een crisis alleen kan worden vèrmedën, wanneer men daartegen in de periode van opgaande conjunctuur maatregelen neemt. Tm mere juist dan wor den de kiemen gelegd van de ziektever schijnselen,! die later in de crisis en de depressie-periode het economisch leven ja renlang verlammen. Men kan aannemen, dat Roosevelt thans alles in het werk zal stellen om de opgaande conjunctuur te rem men in dien zin, dat exressen zullen worden vermeden. Het zal er allereerst orn gaan de herwonnpn welvaart te behouden, wil men in de V. S. een periode van b 1 ij v e n- 1 e voorspoed tegengaan. Er is echter meer. Niet alleen motieven van binnenlandscben aard hebbpn Roosp velts waarschuwing want in dien zin is ze voorloopig bedoeld beïnvloed. Uit zijn verklaring kan men ook afleiden dat er irts hapert aan het pas twee maaneen geleden afgesloten driehoeksverdrag met Engeland en Frankrijk. Dit verdrag heeft, naar men weet, ten doel paal en perk te stellen aan de koersbewe- gingen op de wisselmarkt, resulteerend in goud verschepingen van het eenB land naar het andere. Blijkhnar heeft dit verdrag nog niet voldoende effect gesorteerd, want ook na den val van het goudblok is het gele metaal naar de V. S. blijven stroomen, mede als gevolg van de effectenaankoopen door het buitenland. Hoe ongaarne men dit ook ziet, men heeft het niet kunnen voorkomen. In dit verhand is van grootp beteekenis, dat reeds sinds enkele weken de stemming van het pond bepaald zwak is te noemen. Te Amsterdam heeft het Nederlandsche egali satiefonds h.v. de laatste dagen handelend moeten optreden om een verdere koersval de noteering was gister 9.04% te voor komen. Van een koers te Londen (dit spreekt nog duidelijker taal) van ca. 5.07 men tegenover den geneesheer, dat allen Zondag vruchtencompote hadden gegeten, die niet lekker smaakte. Bovendien eet het gezin bijna iedcren dag eenden-eieren, ook Maandag had men dit gedaan. De patiënten zijn naar het St Jozefhospi taal overgebracht. Van het voedsel zijn monsters ter onderzoek opgezonden. De patiënten hadden aanvankelijk hooge koort sen. Op het oogenhlik is de toestand rede lijk te noemen, terwijl de koorts afneemt. kort voor de val van het goudblok was het pond deze weok tot 4.S8 gedaald, hetgeen de oude pond-dollarpariteit van 4.862/3 zeer dicht nabij komt. Stabiliteit heeft het drie hoeksverdrag dus nog niet gebracht. Boven- di enis het een ongunstig verschijnsel, dat in Engeland zelve blijkbaar een strooming begint veld te winnen, welke streeft naar een verdere depreciatie van het pond. terwijl ook de autarkische gedachte weer aan de winnende hand is, al zijn de uitingen in die richting ook zeer voorzichtig gesteld. De diepere oorzaken hiervan zijn te zoe ken in de intrinsiek zwakke positie van het pond. Het Is een niet te loochenen feit, dat de cijfers van de Engelscht handelsbalans over het loopende jaar heel wat ongunstiger zul len zijn dan over 1935 en een aanzienlijk na- deelig saldo zullen to zien geven. De invoer van grondstoffen is met £27 millioen toege nomen en die van voedingsmiddelen met 19 millioen. Men verwacht dat de invoer heel 1936 ca. 90 millioen grooter zal zijn dan de uitvoer. Natuurlijk wordt een gedeelte hiervan gecompenseerd door on zichtbare betalingen, die het buitenland aan Brittannië te noen heeft uit hoofde van di videnden, tentes etc., maar de betalingsba lans zal toch wel een deficit opleveren van tenminste 60 millioen en het is duidelijk dat hiermee ook de chronische druk op het pono in verband staat Dat de Engelsche be talingsbalans niet meer in orde is, bewijst, dat het er met het Engelsche economische leven niet meer zoo rooskleurig voor staat als een tijd geleden. Het heeft er althans veel van weg, dat, nu in de V.S. een opleving aan den sfl-ng is, F.nireland de gTootste moeite zal hebben om te behouden wat het heeft. Ken nieuwe depreciatie zal weinig baten: de we reld staat gereed te volgen. We zouden slechts in een vicieusen cirkel geraken. Andere maatregelen zijn dus noodzakelijk. F.n is het nu niet merk waardig. dat Engeland thans al dreigt met tegenmaatregelen, wanneer andere landen gedoeld wordt daarbij op het vroegere goudblok gpen gehoor geven aan zijn roep tot het wegruimen der handelsbelemmerin gen? de goudstroom naar de V. S. een einde komt In dit verband krijgen zijn uitlatingen over het buitenlandsch fondsen- bezit bijzonder relief. Als het moet zal hij voor radicale maatregelen niet terugdeinzen. Voorloopig ziet er echter naar uit, dat het bij een dreigement zal blijven en dat men eerst eens de psychologische uitwerking van zijn verklaring zal afwachten. Na de eerete koerereacties kwam Wallstreet dan ook vast af De goede stemming werd echter door Amsterdam niet overgenomen. In het mid den van de week werd de opleving in den fondsenhandel zelfs geremd, zoodat de koer sen terugliepen. Tevergeefs zocht men naar de oorzaken, zoodat men vermoedelijk met een normaal verschijnsel te doen heeft ge had. Een hausse kan nu eenmaal niet altijd voortduren, zoodat een terugslag onvermij delijk moet volgen. Nu ls deze terugslag te Amsterdam, met de voorafgaande opwaart- sche beweging vergeleken, zeer matig te noe men. Hieraan ligt zeker niet een mindrr op timistische beschouwing van de toekomst aan ten grondslag. De internationale toe stand baart meer zorg en dit draagt tot de terughoudendheid bij. Van verkoopen op belangrijke schaal was echter geen sprake. Gelet op het verloop van de voornaamste grondstoffenprijzen is er voorshands weinig reden om het verloop van de aandeelen markt met bezorgdheid gade te slaan. Op de beleggingsmarkt bleef de goede 'teming behouden. Geruchten gaan, dat de Staat reeds in December van dit jaar een Tootscheepsc.be 3 pet. convereic-actie van de 4 pet leeningen zal doorzetten. 4% Ned. 1934 3Ned. 1911 3 Ned. 1896/1905 2% N.S.W. C? Indië «BI Deli Batavia Mij. A'dam Rubber Deli Batavia Rubber Tndragiri H.V.A. N.T.S.U. Deli M. Kon. Olie Phil ins Gloeilampen A.K.U. Unilever Sc.heepv. Unie Rolt. Lloyd H.A.L. Shell Tidewater Cities Service An. Copper Nth. Am. Rayon 12 Nov. 100 «V 101 943/p 84% 100* 240% 263% 160 85 304% 394V, 270% 19 Nov. 100* 100% 93% 83* IOOI/2 230% 270% 1593^ 85 418 Rotterdam gaat weer Ieenen De gemeenteraad heift gisteren in een spoedeischcnde vergadering met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. goed gekeurd tot het aangaan van een onderhand- sche leening ten bedrage van 22% millioen gulden tegen een rente van 3% procent De Verlovings-Huwelijks-lepel Premie voor aanbrengers en aangebrachte abonné's in de campagne: EEN NIEUWE SPRONG VOORWAARTS Nieuwe Leening Groningen Groot 2.540.000 tegen 99 De Ned. Bank voor Zuid .Afrika, de Ned.- Indische Escompto-Mij en de Ned. Midden- standsbank berichten, dat de inschrijving op f 2.540.000 nominaal 3% obligatiön, lee ning 1936, in stukken van 1000 aan toon der. ten laste van de gemeente Groningen, zal zijn opengesteld tot den koers van 99 op Donderdag 26 Nov. 1936. Houders van niet-uitgelote obligatiën van de 4 leeningen gemeente Groningen 1911, 1912 en 1933, welke leeningen per 21 Dec. 1936 aflosbaar zijn gesteld, kunnen bij de in schrijving op de 3% leening 1936 een recht van voorkeur uitoefenen. Betaling Donderdag 10 December. De leening zal jaarlijks tot 1973 k pari worden afgelost. De gemeente behoudt zich het reoht voor om te allen tijde tot aflossing over te gaan. Nieuwe Leening Eindhoven De Nederlandsche Lanóbouwbank, Ver meer en Co, en Lentjes en Drossaerts berich ten, dat de inschrijving op ƒ2.000.000 4 obligatiën, leening 1936, in stukken van 1000 en 500 aan toonder, ten laste der gemeente Eindhoven, tot den koers van 100 zal zijn opengesteld op Donderdag 26 November. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op 10 December. De opbrengst dezer loening zal dienen voor aflossing van opgenomen kasgeld leeningen op korten termijn, welke werden gesloten voor de navolgende doeleinden: ƒ1.000.000 voor het Stratenbedrijf, ƒ700.000 voor het Grondbedrijf en 300.000 voor 't Woningb» drijf. Door deze geldleening wordt de schuld den- gemeente derhalve niet vergroot. Kon. Holl. Lloyd Nieuwe N.V. in oprichting Vijf jaar staatssubsidie Naar gemeld wordt zal binnen zeer afzienbare tijd worden opgericht de N.V. „Maatschappij tot voortzetting van den Koninklijken Hollandschen Lloed". De Maatschappij zal worden opgericht door de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. en door de firma Wm, H. Müller Co. Zij zal tot doel hebben, de tot dasverre door de Kon. Holl. Lloyd onderhouden scheepvaartdienst voort te zetten. Het aandeelenkapitaal zal door beide bo vengenoemde participanten worden gefour neerd, terwijl de B.E.N.A.S. de nieuwe ven nootschap in staat zal stellen, de vloot van de Kon. Holl. Lloyd over te nemen. Daar het door den K.H.L. gebruikte ma terieel niet meer voldoet aan de eischen, welke daaraan voor een economische ploitatie van den dienst behooren te worden gesteld, zal de regeering gedurende periode van vijf jaren met een daartoe te verstrekken subsidie aan deze bezwaren te gemoet komen. De directie der Vennoot schap zal te Amsterdam worden gevestigd. Sonderkonto afgewikkeld TreuhSnderkonto zal er van proflteercn In de week van 16—21 November 1036 is door de N>-deriaiw1sche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 400.000 van de op haar Somterkonio bij de Deutsche Verrechnu-igskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num- Het Sonderkonto is thans geheel afgewik keld. Aan Treuhanderkonto-posten ia door d« Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal eer bedrag van ongeveer R.M. 450.000 met de begunsügdën afger* j kend. Het hoogst afgerekende volgorde- nummer was 33402/453. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vorde ringen, die nog niet tot uitbetaling zijn ge komen, beloopt op het oogenblik omstreek R.M. 5.9 millioen. Nu het Sonderkonto geheel is afge* wikkeld, zullen de gelden die uit de Nederlandsch/Duitsche clearing beschik baar komen voor de afwikkeling dep achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteuren, tot nader bericht in hun geheel worden aangewend voor die afwikkeling van het Treuhaendore konto-Niederlande. GUNNING SPOORWEGWERKEN Door de N.V. Mij tot expl. van S.S. te Utrecht is de uitvoering van de werken tot het verhoogen van een gedeelte spoorweg UtrechtArnhem's Hertogenbosoh en aai sluitend gedeelte emplacement Utrecht gegund aan den beer J. G. Steensma, aamie- nemer te Lemmer (Fr.) voor een bedrag van ƒ308.700. VRAAG EN ANTWOORD 4027 D. M. K. te H. Op dit gebied den uitgegeven: Betrekklnggid-s „Het v blad voor mannel. en vrouwel. dienstpersoneel In Nederland", uit-g. L. v. Dijk, Vianen: „Merca tor". Handeisreportagebureau. v. Limburg Sti- datum. Voldoet de huurder kan een aanzegging - U kunt per aange- 3wnren) de huur op- sijds overeengek deurwaardersexpfoit

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10