Jlieuure £riitsrt)i' Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw H0TEL-HAMD0RFF abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijlcsche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verVWiT^-iar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5940 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 16e Jaargang 0Kfarttntitprijjen: Vul I 0)1 5 lts;!» f 1.177» Elke regel meer f 022'lt Ingezonden Mededeellngen van 1-5 regels 230 EJke regel meer045 Voor het bevragen aan 'I bureau V word! berekend f 0.10 NIET OVERSCHATTEN Van de gewijzigde positie, die sommige vooraanstaande sociaal-democraten tegen over het Koninklijk Huis innemen, mag met dankbaarheid worden gewag gemaakt Men is geneigd uit deze verandering van inzicht de gevolgtrekking te maken, dat deze nieuwe overtuiging thans in ruimen kring zal worden beleefd. Immers: het huwelijk van het prinselijk paar is op handen, allerwege worden co- mité's gevormd die zich belasten met de inzameling van gelden voor een huldeblijk, en de bedoeling zit voor, dat deze commis sies door samenstelling op breede basis een! symbool zullen zijn van de nationale saam- hoorigheid. Zal het wèl zijn, dan zullen de sociaal democraten in ruimen kring zitting nemen in deze comité's en aldus een nieuw natio naal leven aanvangen. Zoo moest het zijn maar zoo i s het helaas niet Zeker zijn ook hier gunstige uitzonderin gen aan te wijzen, maar uit tal van plaat sen is ons bekend, dat de sociaal-democra ten, hoewel uitgenoodigd, weigerden aan het werk voor het nationale huldeblijk deel te nemen. Dat hier ook maar eenigszins sprake is van een universeele bekeering, kan der halve bezwaarlijk worden betoogd. In verband hiermee zouden wij daarom in herinnering willen brengen een woord van Prof. Josephus Jitta, die onlangs schreef, dat hij den goeden wil van som mige sociaal-democratische voormannen gaarne erkende, maar dat hij omtrent de gezindheid van het gros der volgelingen mat bezorgdheid vervuld was. Voor die bezorgdheid is plaats, gelijk het bovenstaande leert. Voor die bezorgdheid is plaats, wanneer men let op de discussie rondom de vraag van het koningschap, die de laatste weken in „De Sociaal-Democraat" wordt gevoerd. Voor die bezorgdheid blijft plaats, wan neer men acht geeft op allerhande uitingen in de socialistische pers en propaganda. De beteekenis vaü het gewijzigde inzicht van enkele voormannen overschatte men niet. Om de bezorgdheid weg te nemen zal heel wat meer moeten geschieden! EEN WELDADIG ANTWOORD Den laatsten tijd hebben wij meermalen gelegenheid gehad er op te wijzen, dat de Zondagsrust in toenemende mate in het ge- rdrang komt. Niet alleen dat men in tal vnn groote vereenigingen en organisaties al meer het inzicht van andersdenkenden op dit punt veronachtzaamt, maar deze miskenning heeft tevens ten gevolge, dat het publieke leven er door wordt ontwricht. Brengt deze ontwikkeling voor de over heid de consekwentie mee, dat zij heeft te zorgen voor meerdere politiehulp en ver sterkt toezicht op het verkeer, aan den an deren kant ziet men het gebeuren, dat de overheid zelf den weg effent voor versto ring der Zondagsrust of althans deze onge hinderd voortgang doet hebben, boewei de wet haar andere verplichtingen oplegt. Het kon niet anders, of deze voortgaande ontluistering van den Zondag moest ook de aandacht hebben van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en het Voorloopig Ver slag van het afdeelingsonderzoek nopens het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken legt daarvan dan ook getuigenis af. Klacht werd geuit over hetgeen het Avro- feest te Hilversum, het Vara-feest te Amers foort vermocht, over de beroering, die de bekende Haagscbe feestweek verwekte, over herhaalden Zondagsarbeid in Zeeuwsch- Vlaandcren zonder dat daarbij van nood zaak sprake was. Het antwoord van Minister de Wilde op deze klachten doet weldadig aan. Reeds in 1934 sprak de Minister bij de openbare behandeling van dit hoofdstuk in de Tweede Kamer: „Ik kan eenvoudig niet medegaan met de theorie, dat de Zondags wet een verouderde wet is. Er zijn geen verouderde wetten. Het is mijn ernstig stre ven om de Zondagswet te handhavt.n." In denzelfden toon is gesteld de aanhef der thans verschenen Memorie van Ant woord: „Het ernstig streven van den on- dergeteekende is er bij voortduring op ge- richt, dat overal in den lande het voor schrift van de Zondagswet ten aanzien van de Zondagsrust ook naar de letter wordt Natuurlijk erkennen wij, dat hier moei lijkheden schuilen en een averechtsche practijk niet ineens kan worden om gezet Hoofdzaak is echter, dat men in ons goede vaderland weet, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken niet de theorie aan hangt van een Zondagswet, die zich al lang heeft overleefd, en dat de overtuiging van een deel der volksvertegenwoordiging op dit punt bij den Minister weerklank Vindt Dat is al veel gewonnen. DE RIJKSMIDDELEN IN OCTOBER WEINIG INVLOED VAN DE DEPRECIATIE Beursbelasting bracht drie maal zooveel op als in September Omzetbelasting valt tegen Met meer dan gewone belang stelling werd uitgezien naar de rijks- middelenstaat over October, de eer ste na de depreciatie. De opbrengst valt mee, hoewel er vrijwel nergens eenige invloed te bespeuren is van de waardevermindering van den gulden. Alleen de beursbelasting geeft een beeld van de enorme op leving in den handel op de effecten beurs. Over October bracht deze belasting 1.329.277.op tegen 438.102.in September en 229.999.in October van het vorige jaar. Naar globale berekening zouden de omzetten aan de Amster- damsche beurs ca. 1 milliard in October hebben bedragen. De fiscus heeft haar aandeel in de opleving dus ruimschoots gekregen. Men zou anders haast gaan denken, dat de depreciatie ook de Rijksmiddelen opbrengst een eind in de goede richting heeft gestuwd, wanneer niet uit de afzon derlijke inkomstenbronnen het tegendeel bleek. De totale opbrengst over October be draagt 35.307.426,— tegen 31.401327,— in October 1935 en 30.960.416,— als 1/12 der raming. In de eerste tien maanden van het jaar bedroegen de totale ontvangsten 302.825.994,— (v. J. 305.024.800,—), terwijl geraamd was 309.604.166,—. Over October valt dus een vooruitgang te constnteeren t.o.v. het vorig jaar van 3,9 millioen, over 10 maanden is de achterstand geslonken tot rond 7 millioen. De betere cijfers over de afgeloopen maand zijn voornamelijk een gevolg van de uitzonderlijk hooge opbrengst van de successierechten, die 5.17 millioen op leverden tegen slechts 2.95 millioen een jaar geleden. De opbrengst van ait middel schommelt altijd grillig heen en weer. De goede Octobercijfers kunnen overigens de achterstand over tien maanden niet goed maken: er blijft een deficit van 4.7 mil lioen, waar slechts 29.7 millioen ontvan gen werd bij een raming van 34 millioen. Verder was in October de opbrengst van de zegelrechten een meevaller: 2.67 mil lioen (v. j. 1.17 millioen). De beursbelas ting neemt van deze vooruitgang het leeu wendeel voor haar rekening. De cijfers heb ben we hierboven gereleveerd. Verder valt bij een aantal andere midde len kleinere vooruitgang te bespeuren. De dividend- en tantièmebelasting gaf 3. ton meer dan verleden jaar, het statistiekrecht verbeterde met 20.000— tot 180.000,—, terwijl ook diverse accijnzen niet achter bleven. De geslachtsaccijns verbeterde met 27000,tot 575-378,de wijnaccijns gaf 35.586,(verleden jaar moest ruim 2 ton wegens teveel gestorte belasting wor den terugbetaald); het gedistilleerd steeg van 2.4 millioen tot 2.7 millioen; de suikeraccijns van 4.25 millioen lot 4.76 millioen en de tabaksaccijns sprong zelfs 6 ton omhoog, n.l. van 2.6 millioen tot 3.2 millioen. Ook de opbrengst van de belasting op gouden en zilveren werken is wat vooruitgegaan, n.l. van 48.102,— tot 59.570,De registratierechten slaan geen al te best figuur met 837.386,Wel is Ue opbrengst iets hooger dan vorig jaar, doch de achterstand bij de raming is nog altijd 3 ton. Bij alle vooruitgang levert do nieuwe middelenstaat ook teleurstelling op. De omzetbelasting was b.v. in October 2y2 ton onder de raming met 4.75 millioen en bijna 230.000.onder de opbrengst van vorig jaar. De voorgaande maanden hebben er voor gezorgd, dat deze belasting een stootje kan verdragen: voor tien maanden is de raming nog steeds overschreden en was de opbrengst zelfs 730.000,hooger dan ver leden jaar. De invoerrechten brachten het er ditmaal niet bijster goed af. De op brengst was 12 millioen lager dan vorig jaar. Daar staat tegenover, dat zoowel de maandelijksche raming als die voor tien maanden ten volle wordt gehaald, zoodat in het verstreken gedeelte van het jaar ruim 70 millioen werd ontvangen. Tegengevallen is voorts de opbrengst van de zoutaccijns 135.000,— (vorig jaar 149.000,—); de bieraccijns 617.893— (v.j. 725.592,—) en de couponbelast, 270.090,— (v.j. 301.796,-). De loodsgelden overtroffen met 67.286,— de raming met meer dan 60 pet. Een bewijs, dat het de scheepvaart heel wat be*er gaat dan een jaar geleden. Wat de kohierbelastingen betreft, was er in October 95.03 millioen op kohier ge bracht tegen 90.08 millioen op 31 October 1935. Voor de inkomstenbelasting bedragen deze cijfers resp. 60.1 millioen (vorig jaar 56.2 millioen). De wielrijders hebben dit Jaar hun steentje voor de fiscus reeds bijgedragen. De rijwielbelasting bracht 7.598.405,in 't laadje, terwijl geraamd was 7.500.000,— De motorrijtuigenbelasting leverde 18.5 millioen, hetgeen circa een kwart millioen onder de raming is. In November en Dec. zal het deficit waarschijnlijk toenemen, omdat dit minder gunstige maanden voor dit middel zijn. Niettemin levert ook deze maandstaat het bewijs, dat het ons land wat beter be gint te gaan en dat er reden is om de oe komst meer optimistisch in te zien. - PRINS BERNARD OP WAALHAVEN Bezoek aan de Koolhovenfabriek Vanmorgen om negen uur arriveerde Z.D.H. Prins Bernhard van Het Loo per auto te Soesterberg. Daar stond de Douglas der K.L.M. ,.Kwak" reeds gereed om" hem naar Rotterdam te brengen. Begeleid door twee escadrilles (tien legervliegtuigen) on der commando van kapitein Van Weerdén Poelman arriveerde de Douglasmachine oid half tien op Waalhaven. Eerst werd een bezoek gebracht aan de Koolhovenfabriek, waarna de Prins een kijkje nam in de hangar op het vilegveld., waar de permanente tentoonstelling van vliegtuigmodellen is ondergebracht. Daarna volgde een bezoek aan de fotofechnische dienst, tijdens hetwelk prof. Schcrmerhom uit Delft den Prins enkele mededeelingen deed over fotogrammetische cartografie. HET VORSTELIJK HUWELIJKSFEEST! „PLAATSEN TE HUÜH" Heel de 5 K.M. lange route, welke de vorstelijke bruidstoet op Donderuag 7 Jan. door de versierde Residentie zal nemen treft men bovenstaande aanlokkelijke me- dedeeling aan. Toch zal men goed doen, niét voetstoots in te gaan op allerlei aan biedingen van kijkplaatsen. Gevolg gevend aan den aandrang uit haar ledenkring, zal de N.C.R.(eis)V. trachten bemiddelend op te treden. Het verdient voor belanghebbeuden aan beveling, zich te dezer zake met het Cen traal Bureau der Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging, Weteringkade 22a te Den Haag, ten spoedigste in verbinding tc stellen. Men zie de advertentie in dit num mer. De Haagsche zedenzaak Was er maar één minderjarige getuige? Bij de Tweede Kamer is de volgende nota naar aanleiding van het verslag door den Minister van Justitie over de begrooting in gekomen: „Terwijl de Minister moet blijven bij zijn standpunt, dat hij in dezen niet in bespre king van de zaak zelf kan treden, wil hij geen overwegend bezwaar maken alsnog het vólgende mede te deelen: De voorstelling van zaken, dat de geheele aanklacht tegen den in het verslag bedoel den verdachte (in de zedenzaak) steunde op de verklaring van een minderjarigen getuige, is onjuist Er was tegen dezen ver dachte verschillend ander belastend mate riaal aanwezig. Voor wat de vraag betreft samenhangend met de betrouwbaarheid van dezen getuige, zij medegedeeld, dat de politie van het eerste verhoor af rekening heeft gehouden met de omstandigheid, dat op grond van ook aan haar bekende feiten ten aanzien van dezen getuige bijzondere omzichtigheid vereischt was". De ramp met de „Van der Wijck" Duikers zullen onderzoek instellen SOERABAJA, 19 Now (Aneta). Het Ma rine-etablissement ontving opdracht van den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart om het bebakeningsvaartuig „Castor" gereed te maken voor duikonderzoek. Het schip zal 25 November uitvaren om een duikonderzoek te verrichten naar het wrak van de „Van der Wijck", hetgeen zal geschieden door duikers van de marine. Men verwacht dat het werk geruimen tijd in beslag zal nemen, daar het schip op maximum-diepte ligt waarop kan worden gedoken. (f^ïstcuuyuiMÈs De Stadt-Schanke Lcidscheplda 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER k.f. ..ril 1.25 DINER I DINER 75 c. 1 - Ct. DEN EB EEN TOPPRESTATIE! - DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. GROOTE VLIEGTUIGORDER Voor Koolhoven en Aviolanda Naar wij vernemen, heelt Kool hoven te Rotterdam een opdracht ont vangen voor het bouwen van 114 vliegtuigen, waarvan er 24 voor buitenlandsche rekening en 90 voor Soesterberg, Marine en Koloniën. Van deze vliegtuigen zullen er 16 worden gebouwd door Aviolanda te Papendrecht, C.B.T.B. eiland IJsselmonde Rede Chr. v. d. Heuvel 'Voor de kring van afdeelingèn van de C.B.T.B. op het eiland IJsselmonde, sprak Woensdagavond te Barendrecht de heer Chr. v. d. Heuvel over het onderwerp: tuin ders en boeren, vragen van nu en de naaste toekomst. Een van de moeilijkheden der regeering is, te zorgen dat land- en tuinbouw niet te gronde gaan. Regeeringstaak is niet, te zor gen dat iedere groep der bevolking precies evenveel inkomsten heeft. Dat zou leiden tot staatssocialisme. De belooning der arbeidsprestatie in de agrarische bedrijven is aanmerkelijk lager dan in andere categorieën. Prof. Gerbrandy constateerde in 1934 na onderzoek van 300 boekhoudingen een loonpeil, gelijk aan dat in de werkverschaffing. Er moet naar wor den gestreefd, hierin verandering te brengen. Echter niet zooals de physiocratische school voor 150 jaar probeerde, die beweerde dat alleen een boer productieve arbeid, verricht, en, zooals sommigen ook thans willen, de landbouwbevolking eenzijdig vooropstelde. Dit stelsel werd gelogenstraft door de land bouwcrisis van 100 jaar geleden. Dat er ech ter het agrarisch bedrijf toch niet de plaats heeft die het toekomt, blijkt wel uit het feit dat thans ongeveer 75 a &0 -% wordt ontvan gen van de belooning der voor-oorlogsche jaren, terwijl dit volgens de indexcijfers 125% moest zijn. Vandaar de groote span ningen in ons bedrijfsleven. De verwachtingen die men had van de vorig jaar ingestelde clearing met Duitsch- land, zijn niet bewaarheid, o.m. door de voorkei» voor industrieele producten. Ook de steun aan de tuinbouw heeft nog niet overbrugd het verschil tusschen- op brengst en richtprijs, ook al kwam hierin verbetering. Wat de invloed der depreciatie zal zijn over een vol seizoen, valt nog niet op te maken. De tegenwoordige loontoeslag- regeling vraagt ook dringend herziening. De verwerping van het vastelastenontwerp blijft voorziening vragen van de materie die daar in werd geregeld. Spr. drong tenslotte aan op versterking der organisatie, niet alleen om de materieele be langen, maar vooral tot behoud van de gees telijke goederen en tradities van ons volks leven, tot op heden op het platteland nog het best bewaard, maar waarop thans door de magogische groepen de' aanval wordt gericht. Ook het maatschappelijk leven moet zijn on derworpen aan 's Heeren ordening. Doodelijk arbeidsongeval Arbeider van IJsselbrug gevallen Vanmorgen is bij de werkzaam heden aan de IJsselbrug te Zutfen de werkman C. Stam uit Nieuw Lelc- kerland van de brug in den IJssel ge vallen. De man werd door de stroom medegesleurd en is verdronken. Hij was gehuwd en vader van vier kin deren. De 32-jarige C. S. uit Nieuw Lekker land, in dienst bij het bouw- en montage bedrijf te Rotterdam, was met enkele ande re arbeiders bezig op een stellage onder d« brug bouten vast te draaien. Gisteren was men met dit werk begonnen onder de hcf- brug. Deze hefbrug gaat regelmatig open voor de doorlaten van schepen. De stellage, waarop de arbeiders werken, gaat dan mee de hoogte in. Vanochtend is een badding, waarop zich vier arbeiders bevonden, ge broken. Drie arbeiders konden zich in vei ligheid stellen op de pijlers van de Erug. S. viel echter in den IJssel. Hij trachtte nog zich zwemmende te redden, doch de sterke stroom trok hem mede. Ook een toegewor pen reddingboei wist hij niet te grijpen, Het lijk was om half elf nog niet opge haald. Vrachtauto door trein gegrepen De inzittenden ongedeerd Gisteravond is op de onbewaakte overweg te T w e e 1 o (bij Meppel) een vrachtauto van het algemeen bevrachtingskantoor Al- beka te Groningen door een goederen trein uit Meppel gegrepen. Het achterge deelte werd volkomen vernield. De beide inzittenden T. J. Dertien en A. Roggen, bei den uit Groningen, bleven ongedeerd. De bestuurder van de vrachtauto had den trein te laat opgemerkt De trein had twintig minuten vertraging. Man- vermist Zijn rijwiel uit het water gehaald De 35-jarige gehuwde fabrieksarbeider Hermans te Westdorpe heeft eergisteren zijn woning verlaten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd. H. had zich des morgens om half zes per rijwiel naar de am- moniiakfabriek te Sluiskil begeven al waar hij werkzaam is. Hij heeft toen vanaf het gehucht Driekwart een paadje langs het kanaal gevolgd. Vermoedelijk is hij in het kanaal gereden. De politie heeft ter plaatse gedregd en een rijwiel dat aan H. toebehoort opgehaald. Hot lrik iS TKMr nio-trovPTrtTon. 4 De oeverbinding te Rotterdam Tunnel, geen brug. De oeverbindingscommissie heeft, naar gemeld wordt, eenstemmig besloten te ad- viseeren tot bouw van een vierbanigen tunnel en geen brug, als tweede oeverver binding te Rotterdam. De relletjes bij de voorstelling vdh „De Beul" Nasleep voor de rechtbank De relletjes tijdens de voorstelling van het_ tooneelstuk „De Beul" op 1 December 1935 in de Stadsschouwburg te Amster dam hebben een nasleep gehad voor de strafkamer van de rechtbank te Amsterdam. De 45-jarige werklooze H. T. had zich te verantwoorden terzake dat hij op 1 Dec. 1935 opzettelijk gewelddadig den in uniform ge ldbeden agent van politie A. M. G. Rouw horst heeft gestampt of geslagen, waardoor deze pijn ondervond. Aanvankelijk was de zaak voor den poli tierechter aangebracht, doch deze had de behandeling verwezen naar de meervoudige kamer. Verdachte ontkent, dat de agent hem ge sommeerd had de zaal te verlaten. Hij had hem direct beet gepakt. „Wanneer de ageut me gezegd had „er uit", dan zou ik direct gegaan zijn". Verd. ontkent ook den agent to hebben mishandeld. De agent: „Ik heb hem gezegd, de zaal te verlaten, maar ik weet niet precies meer in welke bewoordingen". Een getuige k dé charge vond, dat 't gedrag van den agent alle perken te buiten ging. Wel verklaarde deze a décharge-getuige nadrukkelijk, dat de agentt had gesommeerd en dat verd. bleef zitten. Even later had de agent verd. een klap met zijn gummistok gegeven. Wat verd. gedaan had kon getuige niet zein, omdat de agent tusschen hem en verd. stond. Volgens een student in de medicijnen had verd. slechts gepoogd de slagen van den agent af te weren. Een tandarts legde ver- klaringen in gelijken zin af. Requisitoir De Officier van Justitie, Mr. Wassen- bergh, achft de verklaring van den agent absoluut juist. Deze verd. speelt de onschul dige en hij geeft den agent de schuld van het gebeurde, doch ik aldus de officier stel er prijs op te verklaren, dat de agent slechts zdjn plicht deed. Verd. was in de Schouwburg om de boel mee op stelten te zetten en was bezig de orde te verstoren. Thans komen de gevolgen op uw eigen hoofa neer. Wegens mishandeling van een ambtenaar in functie requireerde de officier een geld boete van f 30 subs. 15 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. J. H. Meyer, zich be roepende op de verklaringen van de déchar- ge-getuigen, pleitte vrijspraak. Vonnis 2 Decemiber. Zoo strijdt...... De bloem der natie Eendgen tyd geleden verscheen van de hand van <den heer F. W. Wessels, oud-gewestelijk propaganda-inspecteur voor Drente en Noord- Overijssel der N.S.B. een geschrift onder den titel „De N.S.B.-leiding ontmaskerd" met den onderkop: „De bloem der natie". Er is over deze brochure nog al wat te doen geweest en de schrijver werd van N.S.B.-zyde herhaaldelijk bedreigd. Hy kondigde aan met nieuwe onthullingen te zullen komen. Gisteren verschenen hier en daar colpor teurs met een geschrift, dat in zyn uitvoering als twee druppels water geleek op de eerste brochure. Het was van hetzelfde formaat, had evenals de eerste brochure een kanarie geel omslag en droeg tot titel: „De Bloem der natie", Nieuwe onthullingen door J. F. Wessels. Deze kleine letter-verandering werd natuurlijk door de adspirant-koopers niet opgemerkt. Dit boekje nu bleek te zyn een uitgave van de N.S.B. zelf. Door het feit, dat de colporteurs het N.S.B.-insigne hadden afgelegd, hebben velen het boekje gekocht. In Rotterdam kwam het tot een oploopje toen bekochte koopers hun geld terug eischten. De politie kon hier echter niet in bemiddelen en zou alleen optreden indien de heer Wessels, die in het geschrift werd aangevallen, een klacht indiende. Dit is intusschen reeds geschied. Intusschen doet 't boekje toch wel z'n werk: het laat zien van hoe hooge adel volksvoor lichters zijn, die van misleidende middelen gebruik maken om gehoor te krijgen. Gevaarlijk spel Op het terrein van de N.V. Groeneveld van der Pol en Co.'s technische fabriek aan den Papaverweg te Amsterdam vond gistermiddag tijdens het schaftuur een ern stig ongeluk plaats, waarbij een 14-jarige jongen, J. H. v. d. E., een leerling-bankwer ker, wonende in de van Oldenbarnevelt- straat, ernstig werd gewond. Eenige jongens wierpen met stukjes lasch ijzer dichtbij het water van het Papaverka naal. Van der E. werd door een der stukjes getroffen, dat hem diep in het hoofd drong. De jongen viel voorover in het kanaal, waar uit hij spoedig door zijn kameraden werd gehaald. Hij was toen reeds bewusteloos. Per auto van den G.G. en G.D. werd het slachtoffer naar het Binnengasthuis overge bracht en vandaar naar het Wilhelminagast- huis. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Onder een auto gedood Men meldt ons uft Rotterdam: Gisteravond omstreeks zes uur is op de Mathenesserweg een ernstig ongeluk ge beurd. Een zware tankauto .bestuurd door T. J., uit Purmerend, had een defect aan de motor. Het geval trok nogal belangstel ling en verschillende nieuwsgierigen groep ten om de wagen heen. Eenige hunner hielpen den chauffeur om de wagen naar Ce kant te duwen. Toen de wagen ging rijden en de omstanders uit elkaar stoven is de 13-jarige F. Deelen uit de Groote Visscherij- straat, gestruikeld. Hij kreeg een wiel van de tank-atuo over zich heen en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje van het ziekenhuis aan de Coolsmgel overgebracht. A ACHT VflN SMAAK-PRUSTDct Jj M/fo.7 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De Tweede Kamer heeft enkele wets* ontwerpen goedgekeurd en is daarna aan-» gevangen met de behandeling van de Begrooting van Justitie. De Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk besluit tot het houden vafl kerkdiensten op 7 Januari. Te Den Haag heeft de begrafenis plaats gehad van Ds. J. Jeronimus. Jaarvergadering van het Java-Comité te Amsterdam, Te Deventer heeft gister de herden* king van de 350ste geboortedag van" Revius plaats gehad- De Gemeenteraad van Amsterdam heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting. De „Koninklijke Shell" zal pas In Jan, 1937 een beslissing over het interim-divi dend nemen. De extra-exportheffing in Ned. Indië door het college van Gedelegeerden vast gesteld op 4 pet. De rijksmiddelen hebben in de maand October opgebracht f 35.3 millioen tegen f 31.4 millioen in October 1935. De de preciatie had alleen invloed op de beurs-» belasting, die drie maal zooveel opbracht als in September. De regeeringen van Duitschland en Italië hebben de regeering-Franco thans officieel erkend. Geheele straten van Madrid zijn door de bombardementen der rechtschen thans in ruïnes verkeerd; de opmarsch vordert lang zaam. Minister-president Blum heeft het sterfhuis van Salengro bezocht. Dr. H. NANNING't IK1NADRUPPELS Het aangewezen middel bij: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST «at. Men lette op den naam,.Dr. H. Nanning" buiten op de roode doos en op de (lacon. Prijs f IJO Or. H. MANNING'! Fkira. CW F.kriek, N.V.. OEN HAAG. Weer een Gratis-Service pyy LT H E Gedurende November reinigen wij bij elk Dames- of Heerencostumo GRATIS een paar Handschoenen of een Hoed. AFLEVERING IN 5 DAGEN PALTH E Niets riskeeren Palthe begeeren MdcJ Het begrootingsdebat Weinig gezegd over de N.SJB. In een nabetrachting over het Begrootings debat schrijft Mr. >Vendelaar in de Vrij heid: Ten slotte nog deze opmerking, dat er dit jaar veel minder over de N.S.B. is ge sproken dan vorige jaren; daaruit bleek duidelijk, dat men algemeen van oordeel is, dat het vroeger groeiend gevaar der N.S.B. thans aan het afnemen is; de bui is overgedreven zonder dat de bliksem is ingeslagen en ons volk heeft zijn kalmte teruggekregen. Daar schuilt zeker veel waars in en waar schijnlijk is Mussert naar Hitier geweest om van dezen te leeren, hoe hij reclame voor zijn terugloopende nering moet maken. BEEN AFGEKNELD Toen de schipper A. Martinus, die met zijn schip in de Voorhaven te Vreeswijk bezig was met het vastmaken van een sleepdraad, geraakte hij met zijn linkerbeen vast in de draad, met het gevolg dat dit been hem ge heel werd afgekneld. Hij is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht ROOKT U EENS GROENEVELDS TABAK D E Rijpe pijptabak FABRIEK TE SNEEK (Fr.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1