De Gemeentelijke Sportstichting vat haar taak aan ifffffm-GRONINGEN DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAD f, Stadnieuws De Raad van Beheer geïnstalleerd Redevoeringen van wethouder Verwey en Ir. Stokhuyzen Gisteravond 'heeft in de .Tacobazaal van „Den Burcht" de installatie plaats gehad van den Raad van Beheer der Gemeentelijke Sportstichting, waarvan de leden eenige weken geleden door den Raad der gemeente werden benoemd. De install'atierede werd uitgesproken door wethouder M. G. Verwey, waarin spr. er op wees, dat het gemeentebestuur van oor deel is, dat met het Oprichten der Sport stichting in een in de praktijk gevoelde be hoefte wordt voorzien. Immers de bemoeiingen, die het gemeen tebestuur permanent heeft met de verhu ring en exploitatie der sportvelden, speel tuinen, de zweminrichting aan de Zijl en wat verder op dit gebied nog staat verwe zenlijkt te worden, hebben het in hooge mate noodzakelijk gemaakt, dat een in stantie in het leven wordt geroepen, die zich blijvend met de regeling en organisatie dier bemoeiingen zal belasten. Gij hebt, aldus spr., een constructieve taak te vervullen! In de sportwereld zijn nog maar al te veel destructieve krachten werk zaam. Spr. wijst in dit verband op het tot het waanzinnige opgevoerde „individualis me", terwijl bij als een ander exces -be schouwt 'het te'veel beschouwen van de sport als doel op. zichzelf, in plaats van als middel tot het gezond maken van lichaam en geest. Spr. wijst daarna op de belangrijke taak, die de Raad van Beheer ten aan zien van het beheer en de exploitatie van de kostbare gemeentelijke eigen dommen te vervullen krijgt. Bij d£ Stich ting worden ingebracht alle gemeente lijke sportterreinen, speelterreinen, speelvelden, speeltuinen zweminrich tingen en andere inrichtingen van dien aard. Voorts is de Raad belast met het toezicht op het gebruik van de toestel len en het spelmateriaal door het ge meentebestuur of door de Stichting be schikbaar gesteld en verder moet zij trachten de eenheid en samenwerking te bevorderen van de verschillende ver- eenigingen, die de lichamelijke opvoe ding en het speeltuinwerk ten doel hebben. Gestreefd is naar een zoo veelzijdig mo gelijke samenstelling van den Raad van Beheer, en spr. is van oordeel, dat alle be langrijke takken van sportbeoefening in het midden van den Raad van Beheer zijn ver tegenwoordigd, alsmede het speeltuinwerk. Spr. stelt zich voQr, dat het eerste werk zal bestaan in het overzien en verkennen van uw arbeidsveld. Gij zult, aldus spr., aan de Stichting den juisten grondslag hebben te geven, zonder welke vruchtdragende ar beid niet wel mogelijk is. Hebt gij uw werk zaamheden eenmaal geconsolideerd, dan zal vervolgens één van de belangrijkste opga ven, waarvoor u zioh zal zien geplaatst, zijn het uitbrengen van uw gewaardeerd advies terzake van den aanleg van sportvelden de Leidsche Hout. Het terrein waar deze velden moeten komen is aangewezen, ter wijl de behoefte er aan bezwaarlijk kan worden ontkend. Voorts zal reeds dadelijk uw oordeel wor den gevraagd terzake van het inbrengen der verschillende objecten waar de gemeente op dit oogenblik de beschikking over 'heeft. Hiermede verklaarde spr. den Raad! van Beheer van de Sportstichting te zijn installeerd, met namens het gemeentebe stuur den wensch, dat wij in Leiden een periode zullen tegemoet gaan van groei en bloei op het uitgebreide gebied van het sportgebeuren. De voorzitter van den Raad van Beheer, Ir. F. Stokhuyzen, 'beantwoordde deze rede. Uit naam van alle leden van den van Beheer dankt spr. voor de vriendelijke en welwillende woorden van den wethou der en voor het in de leden gestel trouwen. Immers zonder een groote mate vertrou wen, welk vertrouwen op realiteiten dient te berusten, is het 'bezwaarlijk zoo niet onmogelijk om .vruchtbaar werk te ver richten. Dat vertrouwen is echter evenzeer noodig van de zijde van het sport-beoefenende Leiden. Aan kritiek bij de geboorte van de Sport: stichting heeft het niet ontbroken en grijp deze gelegenheid dan ook gaarne aan om wat dieper op verschillende punten in te gaan, te trachten daarmede wat klaar heid te scheppen. Een vijand van kritiek is spr. niet; vrije kritiek is onmisbaar om uiteindelijk tot iets goeds te komen. Maar men oordeele dan ook naar daden. Hetgeen insluit, dat een oordeel alvorens daden zijn gedaan voorbarig is en op zijn zachtst gezegd niet bevorderlijk voor een goede samenwerking. In groote trekken is de opzet, dat het gemeentebetuur van Leiden verlost worde van de vele dagelijksche beslommeringen, welke het bezit en beheer, eventueel uit gifte in exploitatie van de verschillende gemeentelijke eigendommen voor sport en spel van dit bestuur, en in het bijzonder van het College van B. en W. vergen. Deze beslommeringen worden thans gelegd in de handen van de Sportstichting, in de hoop en het vertrouwen, dat die in vele opzichten juister en meer efficiënt zal kunnen werken door de wijze, waarop zij is ingericht en zal worden bestuurd. Leiden heeft een grooten achterstand op sportgebied in verschillende op zichten. U zult wel met mij eens zijn, aldus spr., dat de Sportstichting op zichzelf dien niet kan inhalen of in rechtstreekschen zin doen inhalen. Maar wél kan zij het aandeel, dat de gemeente Leiden hierin kan en wil bij dragen, zoo goed mogelijk aanwenden, kan zij hindernissen wegnemen, welke de sportbeoefenaren ondervonden en ondervinden, kan zij vele mogelijkheden openen, die voor de sportwereld van be lang. kunnen zijn, voorwaarden schep pen voor de ontwikkeling van sport en spel en daardoor aan Leidens jongere burgerij de gelegenheid geven zich op iit gebied te ontplooien en te ont wikkelen. Maar het eigenlijke werk zelve moet ko men van u, beoefenaren van de takken van sport. De Stichting kan slechts zijn het ont- tekingsmechanisme van den motor, waar- an gij zelve, sportbeoefenaren, de kracht moet uitmaken. Immers wij beiden dienen dezelfde belang- ijke zaak. Wij verafgoden niet de sport, het spel in de vrije natuur, geenszins. Maar wel ik, dat zooals Prof. Huizinga zegt ,de sport schept levenskracht, levensmoed, orde en harr/onie, alles van de kostbaarste dingen voor de cultuur". Slechts wanneer breede lagen van de be- olking dit aldus beseffen, is het mogelijk te geraken tot een algemeene gezonde men taliteit, een sportieve geestesgesteldl waarbij het als een eer. geldt dat men zioh met elkander meet met eerlijke en gelijke >'apenen, dat men zieh weet en gedraagt als een onderdeel van een grooter geheel, eigen wens ch en _opo f f er t voor een gezamen lijk doel, eigen verlangens ondergeschikt maakt aan die van zijn club of ploeg. Spr. besluit met de wensch,. dat de Sport- tichting nuttig en zegenrijk werk moge verrichten. Medegedeeld werd nog dat het dage- lijksoh bestuur van den Raad van Be heer door B. en W. is samengesteld als volgt: Ir. F. Stokhuyzen, voorzitter; Mr. F. H. A. Donders, secretaris, en de heer S. M. Stoep, penningmeester. Na een korte pauze werden de aanwezi ge besturen van sportorganisaties in de gele genheid gesteld opmerkingen en wenschen te uiten, waarvan door verschillende aan wezigen werd gebruik gemaakt. Comité Nationaal Huldeblijk De plannen Door den Burgemeester waren een veer tig-tal ingezetenen uitgenoodigd ter verga dering gistermiddag in de Stadsgehoorzaal ien commissie te vormen voor het bij eenbrengen van gelden van de Leidsche ingezetenen voor het nationaal huwelijks geschenk voor H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard. Na inleiding van den Burgemeester werd de commissie geïnstalleerd en de vergade ring voorgesteld tot leden van het uitvoe rend comité te benoemen W. v. d. Laan, voorzitter; F. G. Rosier, secretaris; G. H. D. Crommelin, penningmeester; mr. C. W, v. Santen, W. A. Schrandt en mr. F. H. v. d. Tas. De aanwezigen gingen hiermee accoord, waarna de Burgemeester de leiding in handen gaf van den heer v. d. Laan, die onder instemming der vergadering voor stelde, den Burgemeester tot eere-voorzitter te benoemen, hetgeen door dezen werd aan vaard. Verder werd besloten; een 1000-tal circulaires te Verzenden met verzoek bijdragen te willen zenden aan den penningmeester, dr. G. H. D. Crommeiln, gironummer 9013; verder op Donderdag 10 December een collecte langs alle huizen te houden; daar voor werd de medewerking ingeroepen van de vertegenwoordigers der Huisvrouwen- vereenig igen, de V.V.S.L., het L.S.C. en anderen, opdat het Comité over veel col lectanten kan beschikken, waardoor taak van ieder hunner gering zal zijn en de geheele stad bewerkt kan worden Een opgave van namen wordt zoo spoedig mogelijk ingewacht bij den secrtariS; den heer F. G. Rosier, Johan de Wittstraat Bovendien stellen de directies van de N. L. C. de L. C. en het L. D. zich beschik baar tot het in ontvangst nemen van bij dragen. Het comité rekent op de medewerking van een zeer groot deel der Leidsche be volking, opdat Leiden tegenover de andere gemeenten een goed figuur make. Een Breestraatversiering Feestversiering met Kerstmis Gisteravond hebben in MIn den Vergul den Turk" een aantal aan de Breestraat stigde zakenmenschen voorloopige plannen uitgestippeld om deze hoofdstraat bij het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana op bijzondere wijze te versieren. In verband hiermede zal dezer dagen een be roep worden gedaan op de medewerking van alle zaken, instellingen, overheids diensten en particulieren, aan de Breestraat De zakenmenschen stellen zich voor reeds een week vóór Kerstmis de Breestraat in een feestelijke sfeer te brengen, door een Kerstversiering aan te laten brengen van groen en een bijzondere verlichting, het geen aan de Breestraat een zeer apart cachet zal verleenen. Daarbij zijn plannen aangenomen om de verkoop op extra wijze te prikkelen, zooals dat reeds in meer ste den tegen Kerstmis het geval is. De étala ges der deelnemende zaken zullen er extra zorgd komen uit te zien, terwijl niets zal worden nagelaten om het bezoek aan de Breestraat zoo groot mogelijk te doen zijn. Het comité, dat zich belast met de dere uitwerking der plannen, hoopt, dat d: deelname zoo algemeen mogelijk zal zijn Hierdoor zullen de deelnemerskosten zoo laag mogelijk zijn. De vergadering, die onder leiding van den heer Joh. Gcytenbeek stond, had een zeer geanimeerd verloop, terwijl de aanwezigen hun instemming met de verschillende plan nen betuigden. Gouden doctoraat Vrijdag 20 Nov. a.s. aal het 50 jaar gele den zijn dat Mr. H. Ph. Werden is van Ber lekom te Aerdenhout, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid. DIJEEN GEBROKEN Gistermorgen is de letterzetter H. K. in zijn woning van de Amaliastraat van de trap gevallen. Aanvankelijk wilde hij geen doktershulp hebben, doch later, toen hij pijn kreeg, geschiedde zulks wel. Bij onder zoek bleek de man het rechterdijbeen te hebben gebroken. HUNZEBOOTEN vlug en goedkoop Agenten: Rotterdam: A. G. STOON, Wijnstraat 122 Telefoon 28100. Amsterdam: J. L. RIETVELD, De Ruyter* kade. Steiger 3, Telef. 40177. Adv. Chr. comité voor werkloozenzorg Collectanten gevraagd Het Chr. Comité voor werkloozenzorg hoopt op Zaterdag a.s. een collecte langs de huizen te organiseeren voor het werk onder de Christelijke werkloozen. Wij zijn er van overtuigd, dat het dit maal zoo is, dat het geld bij de men- schen gereed zal liggen. Alleen: het moet even gehaald. Het succes van de collecte hangt af van het aantal collec tanten en collectrices, dat bereid is om de offertjes voor dezen schoonen arbeid af te halen. Laten het er ditmaal zeer velen zijn,, die zich .voor dezen arbeid beschikbaar stellen. Zij worden verzocht zich zoo spoedig mo gelijk op te geven bij den hee.r Ph. J. de Leeuw, Schelpenkade 28 of bij den heer J. A. v d Reijden, Oude Vest 183 of bij mevr. A. Worner-Somerwil, Maresingel 53, met ver melding of zij in den voor- of in den na middag of den gëheélen dag willen collec- teeren. Dames en heeren, meisjes en jon gens, als ge dit leest, trekt Uw jas of man tel aan en wandel of fiets naar het dichtst bij zijnde adres om U op te geven. Aanbesteding Door het bestuur van de Vereefniging fot bevordering van den lbouw van Werkmans woningen is hedenmorgen in cafe-rest. „De Harmonie" aaanbesteed het bouwen van 101 arbeiderswoningen em 64 schuurtjes met bij komende werken op een terrein tusschen de Van der Werfstraat en de Oude Vest alhier. Ingeschreven was als volgt: Kingma en Zn., Slootdorp, 259.400; fa. den Ouden, Al phen, 254.000; Gesman, Turkemburg en Oudenes, Alphen, 249.549; Kuipers, Sur- huiisterveen, 249.240; Boele en van Eesteren, Den Haag, 245.800; H. C. Geveke, Leeuwar- i, 244.300; fa. Gebr. Geveke, Leeuwarden, 43.800; J. C. de Waal, Rotterdam, 242.700; Gebr. Tubbe, Enschedé, 235200; Groen en Bregmam, Benthuizen, 235.000; N.V. Robax, Rotterdam, 232.600; Bergshoeff, Alphen. f 232.500; Gebrs. Bruin, Almelo, 231.900; H. C. Geerdonk, Usselo, 229.S00; Rijnders, Duren, 229.650; A. v. Doorn, Den Haag, 229.350; M. Boeten, Leeuwarden, 223.720; v. d. Straten, Bergambacht, 220.000; J. v. Rees, Leiden, 219.500; Voordauw en v. Eeck, Zoeterwoude, 216.800; C. Smeet, Achthui zen, 215.900; P. Bryer, Den Haag, 212.670; Mosselman en KoTbeweg, R'dam, 212.000; U. H. Brink, Leeuwarden 209.700. Brand in een volkslogement Hedenmorgen te omstreeks kwart) over tien is brand uitgebroken op de bovenver dieping van het perceel Janvossensteeg 59, waarin gevestigd is „De Reizende Man" van den heer Brehler. Het ivuur greep zeer snel om zidh heen, zoodat de vlammen spoedig uit de ramen sloegen, terwijl de logements- gasten in allerijl hun bezittingen bij edkaar moesten zoeken en het huis verlaten. De politiebrandweer, onder leiding van inspec teur Couzy, was spoedig ter plaatse. De mo torspuit werd opgesteld op de Mare, zoodat de slangen over eenige honderden meters door de v. d. Werfstraat moesten worden gelegd. Met twee stralen werd het vuur be streden en spoedig was het gevaar voor uil! breiding geweken, maar men kon niet voor komen, dat de bovenverdieping geheel uit brandde, terwijl het benedengedeelte var het perceel ernstige brand- en waterschad- krege. De oorzaak is nog onbekend. Op het terrein van den brand waren aan ezig de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen, de wethouders Van Stralen en Verwey, alsmede de commissaris van poli tie, de heer Meyer. AANGEHOUDEN Door een hoofdagent van politie is op aanwijzing van een burger aangehouden de reiziger N. J. M. C. uit Bloemendaal, di- een 20-francs-stuk in betaling had wijlen geven voor 'n ERNSTIGE AANRIJDING Gistermiddag te 5 uur is de ongeveer 60 jarigie mevr. S. C. .toen zij op den Rijns- burgerweg van den eenen vluchtheuvel naar den ander de tramrails overstak, door een Eltax gegrepen. Met een schedelbreuk werd zij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Den autobestuurder treft geen schuld. Burgerlijke Stand BEVALLEN: B M Bremmer—Streng z M de Ruiter—Schoenmaker z M Pariet Ruflgrok d E M Ras—Muller z J v Wesselius d E Schuurmans—Kramer A HeemskerkRotteveel z T S Jar Westerink d 3 M KoudijsGroenendijk OVERLEDEN: M E de Breede Lange, vr.. 32 j. P Wassenaar, co., 82 j. GEHUWD: A F Vredeveldt en C C Majolöe F A Kok gesch. man, 30 J. en J A J v Lutfte- UIT DEN OMTREK ALKEMADE GEMEENTERAAD (Vervolg) De heer van Ruiten, na den heer Verwey het woord verkrijgende, richt allereerst een woord van dank voor de in het afge- loopen jaar ondervonden steun en Si werking. Spreker drong nogmaals met klem aan op meer verdeeling, waardoor een einde komt aan het gunnen van leveranties aan steeds dezelfde leveranciers. Immers allen moeten toch belasting betalen. Verder be spreekt de heer van Ruiten de loonkwestie daarbij de meening kenbaar makende dat hij tegen elke vorm van loonsverlaging is, zoowel van den hoc-gsten als den laagsten ambtenaar, maar ook van de arbeiders. Hij acht het niet juist als overheidslichamen in deze voorgaan. Verder bepleit spreker de uitvoering van werken in eigen beheer, in verband met de ministerieele bepalin gen. Tot slot wenscht spreker nog eens bijzondere aandacht te vestigen op den grooten nood, welke in vele gezinnen is ontstaan, daarbij het vertrouwen uitspre kende, dat het gemeentebestuur voor dezen nood een open oog zal mogen hebben. De heer Penning de Vries wijs allereerst op de toeneming van de schuldenlast wel ke wederom, bij verleden jaar vergeleken, met f 19000.is gestegen buiten de lee ning voor de scholen. Uit de thans aange boden begrooting blijkt dat deze slechts sluitend is te maken door gebruik te ma ken van de restant-reserve groot f 16000.—, zoodat de geheele reserve van f 54.000.— enkele jaren tijds is weggesmolten. Bij de opdracht der commissie om de begroo ting te onderzoeken, merkte Voorzitter op dat de taak der commissie zeer gemakke lijk zou zijn, want er viel over deze begroo- ling weinig te praten. Spr. beweert echter het tegenovergestelde en vraagt zich af of liet niet beter zou zijn over een begrooting, die ons de noodlijdendheid in het verschiet stelt, eens zeer ernstig te spreken. Zonder overleg en zonder ingrijpende be zuinigingsmaatregelen is het niet mogelijk dat spookbeeld te ontloopen. De Voorzitter beantwoordt de verschillen de sprekers. Spr. wil niet ingaan op het politiek debat van den heer Verwey ge richt aan het adres van de R.K. Raads fractie, omdat hij zich buiten de politiek houdt. Hij zal zich dan ook slechts bepalen lot die beschouwingen, welke het gemeen tebeleid raken en dan komt spr. allereerst werkverschaffing. Deze werkver schaffing heeft den laatsten tijd, mede in verband met den financieelen toestand der gemeente reeds een groote zwenking ge maakt. De werken zijn aanzienlijk inge krompen, waardoor een belangrijke bespa ring der nevenkosten is verkregen. Dit jaar zullen de nevenkosten niet meer vergen dan f 6000.— hetgeen voor deze gemeente te dragen is Stopzetting der werkverschaf fing acht spr. gezien het moreel© effect niet verantword. Wat betreft de vraag van den heer Ver wey waarom de begrooting met memorie niet is thuis bezorgd, kan spr. mededeelen dat de post op de begrooting niet toerei kend bleek om deze vrij groote uitgaven te doen. Spr. wil wel toezeggen dat aan de leden voor het vervolg zullen worden ver strekt de belangrijke prae-adviezen. Voorts heeft de heer Verwey nog gewezen op de Zondagsrust en spr. wil gaarne het gespro kene onderstrepen. De sport neemt ook in onze gemeente bedenkelijke vormen aan. De heer van Ruiten heeft een opmerking _ïmaakt over loonsverlaging. Hiertegen over wil spr. opmerken dat alle verlagin gen van hoogerhand zijn opgedrongen. Ty peerend was het voor spreker van den heervan Ruiten een stem te vernemen, welke pleitte voor uitvoering van werken in eigen beheer, want nog in deze verga dering werd aandrongen een werk, dat zich bij uitstek leende voor uitvoering in eigen beheer publiek uit te besteden. Spr. geeft toe, dat de maatregel van de Regee ring, dat bij de uitvoering van werken geen bepaling in het bestek mag worden opgenomen, dat arbeiders uit de gemeente moeten genomen worden voor een aantal gemeenten gunstig zal werken, voor onze gemeente werkt deze maatregel zeer on gunstig. De heer Penning de Vries heeft gewezen op de schuldenlast der gemeente. Met in- van de leening voor de scholen be draagt de schuld bijna, 4 ton, hetgeen op zich bezien eenige ongerustheid zou kun nen verwekken. Wanneer men echter de schuld plaatst tegenover het bezit "der ge meente dan is deze schuld heel normaal. De hoofdmoot onzer finamcieele zorgen is de werkverschaffing, de steunregeling en de armenzorg, welke in totaal een uitgaaf vordert van f 67.000, hetgeen neerkomt op bijna een derde van alle uitgaven. Hierte- opbrengst van f 63.000. Gelukkig zijn er opbrengst van f53.000.Gelukkig zijn er wederom lichtpunten te bespeuren. Het eerste lichtpunt is dat gelukkig een ople ving valt te constateeren in de algemeene volkswelvaart. De werkloosheid neemt in bepaalde groepen beduidend af. Het twee de lichtpunt is de verlaging van de rente, welke na afloop van den 5-jarigen termijn in de leenings-overeenkomsten ook voor deze gemeente belangrijke voordeelen zal bieden. De Commissie voor onderzoek der be grooting stelt de vraag of er het niet uit bezuinigingsoogpunt wenschelijk is yaan tot opzegging van het contract met de gemeente Leiden inzake de uitvoering an de Vleeschkeuringswet en tot het in het leven roepen van een eigen Keurings dienst. De heer Verwey heeft reeds vroeger een lans gebroken, voor invoering van een eigen keuringsdienst. Gezien het konin klijk Besluit zullen hieraan nog wel enkele bezwaren kleven, doch deze bezwaren zijn i. niet onoverkomenlijk. Spr. stelt voor i eerste instantie op verlaging der keurloo- len aan te dringen, zoodat van het ant woord zal afhangen wat den Raad verder te doen staat. Hiertoe wordt met meene stemmen besloten. Hierna is aan de orde de artikelsgewijze behandeling van de begrooting. Allereerst wordt met de uitgaven begonnen. Bij volg nummer 131 „Schrijfloonen" wijst de heer Van Ruiten op de vele werkzaamheden, wel ke door de beide volontairs ter secretarie worden verricht. Deze personen doen vol slagen ambtenaarswerk. Spr. stelt daarom voor den post met f 260 te verhoogen. Het voorstel van B. en W. om den post te handhaven wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Van Ruiten, Van Emmerik Van 't Hart. Volgnummer 176 „Reisgeld van passan- in en overige uitgaven der politie". De heer Van Ruiten wenscht verlaging van dezen post, aangezien door indienstneming van een volontair van politie de politie meer dienst kan doen, zoodat z. i. de huur van een politieboot kan vervallen. Den heer Penning de Vries verheugt het, dat thans meer stemmen opgaan tot ver laging van dezen post. Spr. gelooft, dat met een roeiboot het toezicht eveneens uit geoefend kan worden. Het voorstel van B. en W. om dezen post te handhaven wordt hierna in stem ming gebracht en aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren v. d. Broek, Penning de Vries, Van 't Hart, Van Em merik en Van Ruiten. Tegen de overige posten van uitgaaf bestaat geen bezwaar, evenmin tegen de voorgestelde ontvangst- posten. De begrooting wordt hierna in stemming gebracht en met algemeene stem men aangenomen. Wegens het late uur wordt van de rond vraag afgezien en wordt de vergadering te middernacht gesloten. krijgen. De beide bruggen, die aldaar in de groote rijksweg liggen zijn veel te smal te licht- voor het moderne zware auto •keer. Meermalen zijn ze dan ook den laatsten tijd afgesloten geweest voor her stelling, terwijl ook alle auto's niet worden toegelaten. Daar is een maximum-gewicht gesteld. Ook de Schutsluis is veel te klein voor de bestemming welke men aan.de Gouwe •il geven in het vaarwater Amsterdam Rotterdam. Het is toch de bedoeling het mogelijk te maken, dat schepen van veel grooter afmetingen rechtstreeks binnendoor van en naar de groote havensteden Am sterdam en Rotterdam kunnen varen. Ter bereiking van dit doel is de Malle- gatsluis te Gouda vervangen door een sluis veel grooter afmetingen. De kleine smalle bruggen te Waddinxvcen en Bos koop hebben plaats moeten maken voor moderne bascule-bruggen met groote door- •aartwijdte. Thans rest nog te Gouwsluis de kleine sluis te doen vervangen door een an grootere afmetingen. Het zal evenwel noodig xijn die ruim honderd nieter ten zuiden van de bestaande aan te brengen. Dit brengt met zich mede, dat de rijks straatweg omgelegd zal moeten worden. Daardoor zal de bebouwde kom in twee doodloopende einden uiteenvallen. Ook in het wegenplan zal Gouwsluis een beteekenende plaats gaan innemen. De groote weg AmsterdamRotterdam zal via GouwsluisGouda langs de Gouwe gaan. Tot Boskoop is deze weg thans gereed. Het resteerende deel van Boskoop naar Gouwsluis zal spoedig worden afgemaakt. Met bijna alle eigenaren is overeenstem ming bereikt. De in de weg staande panden langs de Gouwe zijn bijna allen reeds ge sloopt. Met een groote brug over de Rijn zal de weg langs het Aarkanaal haar baan ver volgen. Voor deze brug, welke een hooge vaste brug zal worden, is ten noorden van de Rijn de aardophooging reeds gereed, zoodat binnen niet al te langen tijd Gouw sluis een centrum van het groote verkeer zal worden. DE VAARWEG AMSTERDAM—ROTTERDAM Op de provinciale begrooting voor 1937 is >.m. een belangrijk bedrag uitgetrokken •oor verbetering van bruggen in den vaar weg AmsterdamRoterdam. Voor de verbetering van 's Molenaars- brug onder deze gemeente en voor verbete ring van de brug te Woubrugge is voor elk 50.000,— uitgetrokken. Het staat evenwel nog niet vast, dat de werken ook in 1937 zullen worden uitge voerd. DE KERKELIJKE STRIJD TE OUDSHOORN Wij deelden in ons blad van gisteren mede diat de rechtzinnige leden van de Ned. Herv. Gein. te Oudshoom hun strijd voor de recht zinnigheid van hun Kerk voor 't eerst sinds vele jaren met succes bekroond zagen door de verkiezing van twee rechtzinnige leden in 't college van notabelen. Wij dienen dit bericht nog aan te vullen door te wijzen op het blaadje „Service Bello" diat in dezen strijd zulk een voorname plaats heeft inge nomen. Dit blaadje is gedurende eenige welken achtereen versohenen en is gebleken een belangrijk wapen te zijn. Het stond on der redactie van den heer A. J. Dekker, voorganger van de Evangelisatie te Alphen a.d. Rijn, die trouwens ook in vele andere opzichten zieh beijverd heeft voor de goede zaak, die in Oudshoorn werd voorgestaan. Deze week verschijnt het blaadje voor '1 laatst om, zoo God wil, het volgend jaar op nieuw den stiyj-d aan te vatten. VERGADERING A.-R. KIESVEREEN. A.s. Donderdagavond 7.30 uur vergadert A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in „Concordia". Spreker is de heer S. J. Koning, met het onderwerp: „Het plan van den Arbeid" (een dwaze en gevaarlijke fantasie). WEEKDIENSTEN Woensdag. Vereenigingsgebouw, Juliana- straat, 7.30 uur, ds. Jos. Stehouwer. Woensdag, Chr. Geref. Kerk» v. Reede- straat, 7.15 uur, ds. De Jong, van Den Haag. OPBRENGST KERKCOLLECTE De extra-collecte voor de kerk, tijdens de dankstond voor het gewas, gehouden in de Geref. Kerk van Alphen, heeft 295.op gebracht. De collecten in de Ned. Herv. Kerk ge houden tijdens de Zendingsweek hebben opgebracht de som van 660.82V&, AANRIJDINGEN Doordat de autobestuurder J. W. alhier, niet ver genoeg naar links uitweek, reed hij in de Wilhelminastraat, de melkwagen van de R. aan. Het resultaat was. pap met glasscherven. De schade zal onderling ge regeld worden. De autobestuurder B. werd bij de hoek LemzonlaanWilhelminastraat, toen hij in de richting Julianastraat reed, van achte ren geramd door een auto, bestuurd door H.. die uit de richting Leiden kwam. De auto van B. werd van achteren zwaar be schadigd. H. verklaarde de voor hem rij dende auto niet gezien te hebben. De scha de zal onderling geregeld worden. WIELRIJDERS. DENK OM UW LICHT Door de politie zijn verschillende perso nen bekeurd, die niet vroeg genoeg licht op hun fiets hadden. Men dacht: het kan nog wel! In het belang van het verkeer raden wij aan: wees er vroegtijdig bij. RADIO- DISTRIBUTIt DINSDAG 17 NOVEMBER Programma 3: 8.05 Parüs R; 9.05 Keulen or dlv.11.20 R. Danmark; pl.m 12.15 Brussel VI; 15.05 Keulen: 17.40 Brussel VI; 19 Beromunster; 21.35 Brussel Fr; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.35 Woenen of div, Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg: 16.50 Droltwlch; 18.20 Diver sen: 18.45 Droltwlch; 19.50 London Reg; 22.20 Diversen; 22.45 London Reg. WOENSDAG 18 NOVEMBER.' Programma 3: 8.05 T'arös R: 8 50 Diversen: 0.20 Keulen of dlv; 10.50 Deutschl.s: 11.20 Keu len; pL:n 13.15 Brussel VI; CA gramma 4: 8 Brusel VI: 9.o0 «.ram.-mupz. 10.35 Droltwich; 11.60Londen Rog; 12.50 wicV '4.20 London Reg; 16.20 Droltwlch: Diversen; 19 Droltwlch; 20.20 Londen R; 20.35 Droitwlch Agenda Donderdag, 19 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 u. Opvoering „Yvonne", door de Vadertje Lang beenclub, ten bate der wijkvereeniging „Staal wijk". Donderdag, 19 Nov. Gebouw Prediker, 8 u. Groote November-Propaganda-avond Chr. Vakbeweging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, L. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wilhelminapark 8,Oegst- geest, telef. 274. ALPHEN a.d. RIJN VERANDERINGEN TE GOUWSLUIS Men is begonnen met het amovceren van een der gebouwen op het eiland te Gouw sluis. Het ligt in de bedoeling dit geheele eiland te doen verdwijnen om daardoor een veel breedere invaart in de Rijn te ver- HAZERSWOUDE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 18 November 1936, des voor middags 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot aanstelling van den fitter G. Ruis in vasten dienst, 3. Voorstel om lid te worden van het In stituut Stad en Landschap. 4. Voorstel tot voteeren van gelden een uitkeering in eens ingevolge art. 205ter der L. O.-wet voor de R. K. school Dorp en het aangaan van een geldleening daarvoor groot f 124.S00. 5. Voorstel tot het converteeren van twep loopende geldleeningen. 6. Verzoek om ontheffing van de verplich ting tot het aanwijzen van ambten en be trekkingen die door militairen of gewezen militairen moeten worden vervuld 7. Voorstel tot vaststelling van een vi ordening op de Algemeene begraafplaats 8. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en een op de vordering van begraafrerhten. 9. Voorstel inzake de ontruiming a grafruimten op de oude begraafplaats. 10. Mededeeling van den uitslag der ;i pachting van vischrecht en grasgewas. 11. Rapport van de 'commissie belast met het onderzoek van de begrooting der ge meente en die van het waterbedrijf, voor het dienstjaar 1937. 12. Vaststelling van de begrooting van het waterbedrijf voor het dienstjaar 1937. 13. Vaststelling van de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1937 14. Voorstel tot wijziging van de beg roo ting dienst .1936. C. H. JONGEREN Woensdag a.s. des avonds half acht hoopt voor de Chr. Hist. Jongerengroep in het lo kaal Salvatori op te treden Ds. Odé van Koudekerk, om te behandelen art. 12 van het C.-H. Beginselprogram. AANRIJDING Gisterenavond had op den Provincialen weg bij de Geref. Kerk een aanrijding plaats. De fitter v. G. van den Rijndijk, die achter een wagen met gereedschap liep, werd aan gereden door een luxe auto bestuurd door den heer Van V. uit Alphen aan den Rijn. Van G. kwam onder den wagen terecht, en werd door hulpvaardige handen bewuste loos bij den heer v. H. binnengedragen. Ge neeskundige hulp was spoedig aanwezig en Dr. Zoete constateerde ernstige schaafwon den waarop v. G. per auto naar zijn woning aan den Rijndijk werd overgebracht, HILLEGOM GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden per 16 Nov. 354 werkloozen ingeschreven, tegen 347. op dezelfde datum yan het yorige jaar. PATRIMONIUM Gisteravond vergaderde de plaatselijke af- deeling in haar gebouw in de v. d. Endelaan De voorzitter, de heer J. O. Vermeer, open de op de gebruikelijke wijze. Hierna kreeg de heer H. Schoonderbeek gelegenheid om het onderwerp „De sociale beteekenis van den middenstand" te behandelen. Spr. ging de ontwikkeling van den middenstand na en bepaalde -zich speciaal tot de practische kant van zijn onderwerp. De grootste vij anden van den middenstand zijn de coöpe raties. inkoop central es en het groot-winkel bedrijf. Op dit onderwerp volgde een geani meerde bespreking, die om des tijds wille afgebroken moest worden. De heer v. d. Wilde ging voor in dankgebed. KERKDIENST NOVEMBERBETALINGEN Over het algemeen zijn de Novemberbe- talingen, naar men ons mededeelt, naar wensch verloopen. Door de Hillegomsche Veiling werd dan ook aan haar plantgoed- principalen de volle 100 pet. uitbetaald. A. R. KIESVEREENIGING Vrijdagavond a.s. om 8 uur vergadert de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je" in gebouw Patrimonium. Deze avond houdt wethouder J. O. Vermeer een cau serie getiteld: „Waar 'het om gaat". Komt allen en brengt geestverwante niet-leden mede. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURT Hedenavond, om half aciht, hoopt in „Casa Cara" voor te gaan de heer Schoonderbeek, Godsdienstonderwijzer te Lunteren. DE NIEUWE KERK Op 12 Januari a.s. zaO het 50 jaar geleden zijn dat de Nieuwe Kerk, welke gebouwd is onder architectuur vain den heer J. H. Jesse te Leiden, werd ingewijd. Het ligt in de be. doeling dit feilt te herdenken. Een commis sie hiervoor is reeds benoemd. GEREF. BOND Voor den Geref. Zendingsbond zal heden avond om half acht voorgaan zendeling Van Dijk, in de achterzaal van „Casa Cara". WERK AAN DEN WINKEL Aan de heeren W. en L. Guijt Dzn. alhier is opgedragen het bouwen van een woon huis met bollenschuur voor rekening van den heer J. v. d. Meij te Rijnsburg. JAARFEEST CHR. DAMESKOOR „LOOFT DEN HEER" Dit jaarfeest werd gehouden in de Oranje zaal van het Jeugdhuis, onder leiding van de voorzitster, mevr. A. M. de Groot. Voorop stellende dat heel ons leven hier op aarde een strijd is voor Koning Jezus en dal er geen duimbreed grond is. waarop al ler Souverein geen beslag legt, wilde spr. er alleen uitdrukkelijk op wijzen dat men lid der vereeniging is om Gods Naam te verheerlijken persoonlijk en met elkaar. Spr. bracht dank voor de voortreffelijke leiding van dein directeur, den heer Paul Pul. De secretaresse, moj. A. van Duijivenvoor*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6