Ï&D1 ALLEHIN// Brandwonden DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 TWEEDE BUAD PAG. 5 CURSUS MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Twee lezingen van den heer Meyer de Vries Voor de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren wordt te Botterdam een cursus maatschappelijk hulp betoon gegeven. De beide eerste avonden sprak de heer Meyer dc Vries, rijksinspecteur voor dc werkverschaffing. In zijn eerste lezing sprak de lieer Me y e r d e V r i es over 't verschil tusschen de werk loosheidsbestrijding van vóór en na den we reldoorlog en over de ontwikkeling van het begrip werkverschaffing in laatstbedoelde pe riode, 11I. tot dut van arbeid gericht op een economisch doel. Spr. wees er op, dat uit op 24 October bekende cijfers bleek, dat het getal der werltloozen toen tot 338.300 was gestegen. Er zijn perioden geweest, dat het (300 tot 630.000 bedroeg. Dc bedragen door rijk en gemeenten voor ondersteuning, werk .verschatfing, wachtgeld en werkloosheids verzekering uitgegeven, waren in 1031 ƒ60.500.000, in 1933 ƒ146.600.000, in 1935 141.350.000. Het aantal tewerkgesteld en vanwege de Overheid schommelde tusschen 40.000 cn 60.000, d.i. 15 a 20 van het aantal inge schreven werk looien. Spr. wijdde ook beschouwingen aan het werkfonds, het industxielonds en de com missie voor werkverruiming en wekte zijn gehoor op vooral hun gedachten te wijden aan de werkver ruimingsmogelijkheden en deze ter kennis van de bevoegde instanties te brengen. Ook wekte liij .op om bij, moeilijkheden in de praktijk zijn bureau op te bellen. „Eén telefoontje, mijne lxearen cn wij staan voor u klaar". In zijn tweede lezing bahande'de de heer Meyer dc Vries speciaal wat voor de jeug dige werkloozen wordt gedaan. Hij begon mét te wijzen op de moreele cn physieke ont reddering, dié via de werkiooze jeugd de volkskracht dreigt te ondermijnen en reeds ondermijnt. Op 28 October jl. stonden 80.000 jeugdige werkloozen tusschen 14 en 25 jaar, ingeschreven, doch een zeer groot getal, wel 50 van het totaal, staat niet ingeschie- yen, zooda't het aantal zeker op 150.000 ge schat moet worden. Met het stelsel van centrale werkplaatsen en dat waarin op sommige fabrieken het werk van één werkkracht door twee wordt verricht en de halve dagen die vrij zijn worden benut voor cursussen, wor den bevredigende resultaten bereikt. Dit laatste wordt al bij Heinekens Brouwerij toegepast, terwijl ook gepoogd wordt het in de metaalnijverheid ingang te doen vinden. Na ook de dienstboaencursussen te hebben bepleit, zeide spr., dat werkverschaffing voor jongeren een zeer dankbare taak is. De ervaring b.v. bij de centrale werk plaatsen opgedaan is deze, dat zeker 70 van hen die daarin werken, binnen vrij kor- iten tijd weer in het productieproces worden ingeschakeld. Spr. had ook groote waardeering voor het kampwerk, waaraan een veel te gering aantal jongelui deelneemt. Op 1 Juni jl. waren bij dit werk slechts 10.000 personen betrokken, waaronder 3000 boven den leeftijd van 25 jaar. Spr. wees er op, dat het op den duur toch niet te dulden zou zijn, dat van de 140.000 jonge werkloozen zoo'n groot gedeelte zich aan eiken vorm van ar beid onttrekt Wil men voorkomen, dat in deze richting dwang zou moeten worden gebruikt, dan zal het nood zakelijk zijn, dat er een intensieve propaganda voor deelneming aan het kampwerk wordt gemaakt LAND- EN TUINBOUW Veehouderij-centrale Veranderde leiding? Naar het Alg. Hand.bl. verneemt over weegt Minister Deckers, om de belangheb benden bij de vleesch-industrie in het dage- lijksch bestuur van de Veehouderijccntralc te doen vervangen aoor vertegenwoordigers an den landbouw. In strijd hiermede is echter het feit, dat na het heengaan van den voorzitter-direc teur dezer centrale de leiding is opgedra gen aan de hecren mr. A. van Deth, secre taris der Ned. Vereen, v. Baconcontröle en J. van Oonk, oud-pa-ocuratiehouder der firma Van Zwanenburg te Oss en commissaris van de N.V. Uithoomsche Baconfabrieken. Toewijzing kalveren in Zuid-Holland De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland maakt bekend, dat de kalver- toewijzingen 1936/1937 ter inzage zullen lig gen bij de Districts-Secretarissen der Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland en wel gedurende 14 dagen na den dag, waarop de toewijzingen in het bezit van de veehouders van het betreffende district zijn gekomen. De toewij zingskaarten zullen in den loop van de periode van 15 November 1936 tot 1 Januari 1937 door te districts-secretarissen aan de betrokkenen worden toegezonden. In het een district eerder dan in het andere. De invoer van perziken uit Italië In verband met hot feit, dat momenteel onderhandelingen geopend zijn tusschen de Nederlandsche en Italiaansche delegaties het betalings- en handelsverkeer, heeft het Cenitraal Bureau der veilingen in Neder land de aandacht van den Minister geves tigd op de ernstige benadeeling, die de Ne derlandsche tuinbouw nu reeds vele jaren ondervindt., door den ruimen invoer van per ziken uit Italië Ten gevolge van de verlaging der monopo- liehetfing in 1934, werd ons land door Ita- liaaaische perziken overstroomd; in 1935 zeifs ruim 500.000 kilo. Gevreesd wordt, dat bij de huidige toe stand op financieel terrein, >1e afzetmoge lijkheden van Italië in ons land grooter zijn geworden. Een stijging van den invoor van uiterst goedkoope perziken uit dat land, zou echter ongetwijfeld funeste gevolgen hebben voor onze eigen perzikenteelt. De onderhandelingen, die thans gevoerd warden, stellen de regeering in de gelegen1 heid aan dezen invoer tegen uiterst lage prijzen een einde te maken, door de Ln 1934 gedane concessie te dom vervalsen. In het adres aan den Minister wordt dan ook aangedrongen hieraan aandacht te sciien ken, opdat onze Nederlandsche perziken weer een redelijke kans krijgm om tegen looriende prijzen op eigen Nederlandsche markt te warden afgezet. Tuinbouw en devaluatie In verband met het feit, dat verschillen de benoodigdheden voor den tuinbouw, in prijs zijn gestegen, wordt in tuinbouwkrin- gen de vraag geopperd, of bet niet noodza kelijk is, maatregelen te nemen, waardoor de productieprijs meer wordt benaderd, bij het vaststellen van de minimumprijzen. Men vreest, dat door de devaluatie de toe stand in het komend seizoen voor den tuin bouw nog ongunstiger zal worden, en de regeering met het vaststellen der steunnor- men daarmede rekening moet houden. Naar aanleiding hiervan meent het orgaan van het Centraal Bureau der veilingen, dat omtrent de kansen van den tuinbouw door de devaluatie thans neg geen oordeel geveld kan worden. Al zou men gaarne bespiegelingen willen houden, in verband met het gereed makpn van het teeltplan voor het komend seizoen, meent de tuinbouwleiding, dat eerst afge wacht moet worden hoe de toestand zich zal ontwikkelen, alvorens stappen te onder nemen. Pu rol er op Puro!geneesi GEMENGD NIEUWS ALS DE DRANK IS IN DEN MAN.... Auto met twee beschonkenen te water Goed afgeloopen Gisteren in den laten avond hebben twee marunien, beiden ongeveer vijftig jaar oud, den veregaanden staat van dronkenschap, waarin zij verkeerdlen, bijna met hun leven betaald. Het tweetal, uit Utrecht af komstig, had op hot Thorbeckeplei.n en om geving te Amsterdam de bloemetjes danig buiten gezet, waarna zij zich tegen kwart over elf; zoo goed en zoo kwaad als hun bcienen hen nog dragen konden, naai de Heerengracht tusschen Utrechtschestraat en Reguliersgracht begaven, waar aan den walkant hun auto geparkeerd stond. Toen zij in de wagen zaten, reed een van hen, op aanwijzing van den autobewaker de auto aohteruit om vrij van de boomien te komen. Terwijl echter de voorkant nog naar den walkant gekeerd was, 6ohoot de wagen plotseling vooruit en reed pardoes de gracht in, waarin hij met een hevige plons geheel onder water verdween. Onmiddel lijk schoot een burger te hulp, die de aan de leuning van de brug hangende redding- haak greep, teneinde te trachten de dren kelingen daarmede te redden. Een van hen had ai oh inmiddels zelf half door het por tieraampje gewrongen, zoodat de haak on der zijn armen kon worden geschoven, waarna hij door den burger, die daarbij door dien autobewaker werd geassisteerd, op het droge werd gebracht. Ook de man, die naast hem had gezeten, kon met behulp van de haak uit de auto worden bevrijd en verder door handreiking op de wal worden getrokken. Hbt tweetal, dat door. de onderdompeling en de hevige schrik vrijwel ontnuchterd was. werd naar het poliifiieposithuis aan de Halvemaansteeg gebracht,, vanwaar zij later met. eien particuliere au to maar Utrecht zijn vervoerd. Auto, paard en wagen van een dijk gerold Voerman ernstig gewond directeur van P.T.T., ir. Damme, is gisteren zestig jaar geworden, 's Morgens bracht de postharmonie den directeur een aubade; rechts: ir. Damme met zijn klein dochtertje luisterend naar de muzikale hulde. Jammerlij k verdronken Gisternacht keerde de ongeveer 23-jarige brandstoffenhandelaar J. Sch., die bij zijn ouders aan den Riegshoogtendijk te Hoo- g e v e e n inwoont, van het Achterom langs het Schoolpad naar Noord, huiswaarts. Ver moedelijk ten gevolge van het ruwe weer is Sch. aan het eind van dit. pad, in de Hooge- veensche vaart gereden. Hoewel toegesnelde hulp ijlings pogingen tot redding aanwend de, verdronk Sch. jammerlijk. Het lijk werd spoedig aangetroffen en voorloopig geborgen ii een nabij staande rijwielherstelplaats, anwaar het later naad- de ouderlijke woning is vervoerd. Nederlandsche vlieger in België gearresteerd Het ongeval te Nieuwpoort De Nederlandsche vlieger, die, op geri-nye hoogte vliegend, nabij Nieuwpoort eenige maandien geleden een meisje heeft geraakt, tengevolge waarvan zij werd gedood, zal zich m België wegens dit feit voor de recht bank te verantwoorden hebben. Na het ongeluk te hebben veroorzaakt was de vlieger naar Spanje vertrokken. Hij is thans bij zijn terugkeer uit diit land te Q u Lev rain gearresteerd en roaar Brugge overgebracht, waar hij binnenkort zal moe ten terechtstaan. Brand in een kapitale boerderij Veel vee en hoenders omgekomen Een felle brand heeft gistermiddag de ka pitale boerderij van den landbouwer T. Vos te Ravenstein voor een groot gedeelte •erwoest. De plaatselijke brandweer stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Haar taak werd geheel ondoenlijk toen vonken op een nabijgelegen schuur oversloegen. Van deze schuur, waarin rogge en hooi waren ge oor gen, bleef Diets over dan een enkele muur, evenals van dc boerderij zelf. De brandweer bepaalde zich tot het beschermen van de om liggende perceelen. Hoe de hnarnd is ontstaan, is onbekend. Enkele landbouwmachines vielen den vlammen ten prooi, terwijl van don veestapel slechts het groote vee kon warden gered. ROFFELRIJMEN GEEN VAN BEIDE! Inderdaad, zooals Colijn zei: C.PJJ. noch N.S.B. Krijgen ooit ons nuchtre Neerland Voor hun revolutie mee. Zelfs geen kans, zei de minister, Krijgen ze in Nederland, Want wij zijn op gulden vrijheid Sedert eeuwen her gebrand. Heeft ons volk soms tachtig jaren In de vrijheidsstrijd gestaan Om thans voor een handvol blaffers Angstig aan de haal te gaan? Vochten somtijds onze vaadren Tegen drieste dwinglandij Om hun nakroost te zien vallen In moderne slavernij? Mussert wint!? Ja, morgen-brengen! Neerland kent het onderscheid Tusschen trotsche protsenmakers, Stralend van baatzuchtigheid, Èn de fiere, onverschrokken Geuzenzonen als'Colijn. Tusschen Volk en Vee in Holland Loopt een dikke scheidingslijn. Moskou komt!? Kom, bakerpraatjes! Neerland gaat geen stap opzij Voor de dreiging der godloozen, Voor de vuist der dwinglandij. In de branding dezer dagen Staat ons vrije Neerland sterk Als het één blijft, als het trouw blijft Als 't parool blijft: bid en werk! (Nadruk verbpden) LEO LENS Vijftien varkens en vele hoenders kwaiw in de vlammen om. De schade, die in duizenden guldens loopt, wordt door .verze kering gedekt. WOENSDAG 18 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds. E. Douma, Geref. predikant te Muiden. 11.00 12.00 Harmonium en sopraan. 12.15 Gram.pl. 12.30 Kwintetconcert. 1.30 Gram.pl. 2.00 Vervólg concert. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 3.45 Hobo en piano. 4.00. Chr. Liederen- uurtje. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouw- halfuur. 6.30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 „Een woord aan de slechthoorenden", causerie. 7.30 Gram.pl. 7.45 Reportage. 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Revius-herdenking uit de Groote Kerk te Deventer, Spreker Dr W. A. P. Smit over „Revius, de dichter van het epos der Godsgeschiedenis". 9.30 Gram.pl. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Schaakcursus. 10.15 Pianorecital. 10.45 11.30 Gram.pl. Schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze keuken", cause rie. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 „Melody Cirole", èn causerie, over opvoe ding tot gemeenschapszin. 11.30 „De in vloed van de rationalisatie op de werk loosheid", causerie. 12.00 Orgelspel. 12.30 1.45 „De Flierefluiters", zangso list, en grampl. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Zang en orgel. 6.00 Gram.pl. 6.20 „De Ramblers". 7.15 Zang, hierna gram.pl. 7.40 „Democratie en autocratie", causerie. 8.03 Berichten ANP. 8.15 „De Bohemians", 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gram.pl. 11.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.30 12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 BBC-Orkest en zang. 1.20 Orkest. 3.10 Band. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Kwintet. 6.40 Causerie over Leon Blum. 7.00 De BBC-Zangers. 7.35 Kwintet. 8.15 W. S. Giibert-herdenking. 8.35 BBC-Sym- phonie-orkest. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest. 2.50 Orkestconcert. 5.50 Kamerorkest. 8.20 Lettische muziek. KEULEN 456 M. 5.20—7.20 W. Noacks orkest en solist. 7.35 Kleinorkest en solisten. 8.359.05 Gewijd programma. 10.50 Pianorecital. 11.20 Symphonie-orkest. 3.20 Omroep-Orkest. 6.20 Koorconcert. 7.20 Kamerorkest en orgel. 9.50—11.20 Om roeporkest en viool. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein orkest. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Symphonie-orkest. 4.84 M.: 1.30 Klein-orkest. 6.35 Omroep orkest. 8.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Om roeporkest en cello. 9.50 Orgelconcert. Herfst Radio Gezellige sfeer. Alleenmet FRISIA HAARDEN EN KACHELS Sierlijk, solied en goedkoop door uiterst zuinig gebruik feK28g|ij9 VULHAARDENFABRIEK BB ..FRISIA" N.V. Fabriek: N.W. BINNEN-^^^^^^^-j SINGEL 85, DEN HAAG lAdvJ Hij wees nog op het groote belang van de eenheid van leiding in verband met dit vraagstuk, dat nog lang de aandacht der overheid zal opeischen. Niet tal van tommissies, die ieder autonoom op eigen terrein arbeiden, doch een regeling van een sterk centraal punt uit, met als leider een man met fantasie, doc.h geen fantast. Men vergete niet, dat voor 1940 het overschot van personen in den produc tieven leeftijd op 350.000 wordt ge raamd. Spr. wekte de ambtenaren op aandacht te schenken aan het volle leven, te letten op wat elders gebeurt om zoo mede te werken aan de oplossing van het moeilijk probleem. Gistermiddag omstreeks-vijf uur heeft op den weg Zedda m's Heerenberg een ernstig verkeersongeluk plaats gehad'. Op genoemden weg reed een boerenwagen, met paard bespannen. Achter den •«vagen reed een auto, bestuurd door den heer H. Op het moment, dat H. den boerenwagen wilde inhalen, kwam van de andere zijde met groote vaart een auto aam-ij den, die na een botsing met H's auto, zoowel hét paard met den boerenwagen als de auto van den heer H. van den heuvel deed rollen. De ge volgen waren ernstig. De heer H. kwam er zonder cenige verwondingen af. Mot den voerman, V. uit Wijnbergen, was het ernsti ger gesteld. Deze werd in bewusteloozcn toe stand opgenomen en met zware verwondin gen naar 's Heerenberg vervoerd, waar hij 's avonds aan zijn verwondingen is bezwe ken. Het paard was deerlijk verminkt. Van de auto en den boerenwagen is weinig over gebleven. In het ruim gevallen Op den Amstel te Amsterdam is een schipper in het ruim van. een schip gévallen. Met een sóhedelfractuur is hij naar het Bin nengasthuis vervoerd.. In het Gooilandschap werd op het hoogste punt tusschen Bussum. Laren en Hilversum op de heide een schaapskooi gebouwd door jeugdige werkloozenwelke schaapskooi thans door de nieuwe bewoners in gebruik is genomen* WSWAL'.UIT WET® t ■IOlLaNDSCHE yfsSCHERSUEVEN A 6, ^"^.vanTSJLINGEN <7 Die korte, dikke visscher was schipper Volk. Hij droeg een glimmende klakpet, een blauw jasje en een mooie paarse trui. Hij pruimde, sprak rustig. Een sterk contrast met de heeren naast hem. Hun vleezige handen zwaaiden links en jechts. Bij ieder woord gesticuleerden ze heftig. Sprak de één, dan tookte de ander met vlugge haaltjes een sigaret. Kees hoorde, terwijl hij dralend langs de mannen drentel de: Belabberde besommingslechte vangstenconcur rentlage prijzenDe basstem van den schipper: op een andere hoogte probeerenafwachten yisschen en vangen geen kunstOp hoop van zé Het werd laat. Kees moest voortmaken. SchipDer Volk? vroeg hij aarzelend. De zeeman keek op den jongen neer. Twee paar openhar tige oogen namen elkapders beelden op. ilal Je wou zeker als afhouwer mee! Wat? Als \t kon? 'k Mag voor thuis. Mooi! Hoe heet je? i Kees Poot. Vraag of je vader vanmiddag even langs komt. Dan gaan we vanavond nog monstere. Begrepen? Ja schipper. Hier zijn de heeren van 't kantoor. Dit Is Kees Poot, heeren. om Uwes voor te stellen, zwaaide Volk, kwasie-deftig. Zoo, zoo. Je doet je best maar jongen, Ja, meneer. Kan je bij je baas vandaan? Op slag en stoot? Dat geloof ik wel. Koffiejongens zijn er zat. Uitstekend. Dag schipper, dag Heere! Dag Kees. Bonjour! Stralend van vreugde rende Kees weg om den verloren tijd in te halen. De vrouwen vroegen hem: Waarom zoo laat? 'k Ga naar zeel Het was geen antwoord op haar vraag. Maar ze letten er niet op. Dus hij liet de zaak in de steek? Waarom niet? Hij hing het „stikkezakje" met boterhammen aan den haak, het blauwe keteltje in de keepen van den stok. Zelf kreeg hij ook een boterham, die hij onderweg verorberde. (Dat was ge woonte in Haringstad. Het vak van koffiejongen bracht mee, dat moeder 's morgens geen extra boterham voor haar zoon behoefde klaar te maken). Waar blijf je, zeeman? mopperden de kuipers. Hebben de wijfjes je weer an de praat gehoude? Niks hoorl 'k Heb de Ouwe van den 130 gesproken en de heeren, hm, van mijn kantoor. Ja, kijk maar. niet zoo onge- loovig 'k Zou liegen, als het niet waar was, Een nieuwe van Kees, lui! Morgenmiddag varen. Dik in orde. Is de baas eralt Juist kwam deze binnen. Kees vertelde hem van zijn voorgenomen reis. Of de Haas er niks op tegen had. Hoewel zeer verwonderd, gaf Berg verlof. Hij wilde geen spelbreker zijn. Kees mocht 's middags weggaan. Er zou nog voldoende gereed te maken wezen. Kees sprong uitgelaten rond. De baas was zoo kwaad niet. De jongste knecht bromde: Net een kind. Dat is de kif, pareerde Kees. Jij durft niet. Geen praatjes, grinnikte de baas, ga twee pak drevels halen. Zoodra hij vertrokken was, riep één der kuipers: Jongens, we motten als afscheid nog een gijntje met hem uithalen. Dat 's goed! Doen! Maar wat?. Luisterl In den loop van den ochtend nam Kees den stok om koffie te gaan halen. Hij werd teruggeroepen. Breng voor de laatste maal nog even die zak met krullen en spanen bij Bakker Blom. Hij heeft er gisteren al om ge vraagd. We hebben 'em volgepropt, dan is de vent ook weer tevreden. Daar had Kees niets op tegen. De bakker was goedgeefs en voor een vollen zak krullen De zak was zwaar. Kees zeulde zich in 't zweet. Hot verwonderde hem. Zou den ze op. den „winkel" nog blokken hout gegeven hebben? Dat deden ze vaak. Maar dan was de last toch veel lichter. Affijn, voor 't laatst In de bakkerij liet hij de zak neervallenEen harde bons. Hè?Hout klonk zoo niet. Hij veegde z'n voorhoofd af, dacht na. Bakker Blom riep: Hallo Kees! Wat is er an de hand? Hij antwoordde niet, stak z'n hand in de zaak. grabbelde er één, twee...... vier groote straatklinkers uit. Dus daarom waren de krullen zoo machtig zwaarl Ha, haha! lachten de bakker en de knechts. De lui hebben je te grazen, ouwe jongen. Kees knikte. Was hij er even ingevlogen. Jonge! die zat! Hij nam van de vrouwen koffie en plakken koek in ont vangst en ging naar de werkplaats. Bij een pand in aanbouw zag hij zand en kiezelsteentjes liggen. Hij keek. En glimlachte. Wie kaatst Vol verwachting, heimelijk gnuivend, namen de mannen de keteltjes en koek aan. En wat zei de bakker? Wel bedankt. Hij kon een paar dagen vooruit met die volle zak. Dat dacht ik wèAu! Au! Wat beleven we nou? Van de andere zijde klonken eveneens uitroepen. Pijnlijk en grimmig. Au, m'n tandenl M'n kies! Kijk eens, een steentje! Bij mij ook! Wie heeft dat gelapt? Kees! Kom eens hier! Leelijke aap. hoe komme die kiezel tjes in de koek? Kees keek verbaasd van den één naar den ander. Toen scheen hem een licht op te gaan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5